rapid - en to ro translation catalogue (110 entries)

en: No backup devices detected
ro: Nu am găsit copie de siguranță a dispozitivului

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
ro: Puteţi avea fotografiile şi video copiate de siguranță în mai multe locaţii în care sunt descărcate, de exemplu, hard diskuri externe.

en: Back up photos and videos when downloading
ro: Copiază de siguranță fotografiile șî video cănd descărci

en: Automatically detect backup devices
ro: Detectare automată a copiilor de siguranță a dispozitivelor

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Date time
ro: Dată timp

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Sequences
ro: Secvenţe

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
ro: Cod sarcină

en: Image date
ro: Dată imagine

en: Video date
ro: Dată video

en: Today
ro: Astăzi

en: Yesterday
ro: Ieri

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
ro: Timp descărcare

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
ro: Nume

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
ro: Extensie

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
ro: Număr imagine

en: Video number
ro: Număr video

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
ro: Diafragmă

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
ro: Timp expunere

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
ro: Distanță focală

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
ro: Fabricant cameră foto

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
ro: Model cameră foto

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
ro: Model scurt cameră foto

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
ro: Silabisire scurtă model cameră foto

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
ro: Număr serie

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
ro: Calcul obturator

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
ro: Nume proprietar

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Length
ro: Lungime

en: Frames Per Second
ro: Cadre pe secundă

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
ro: Descărcările de azi

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
ro: Numărul sesiunii

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
ro: Număr subdosare

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Stored number
ro: Număr stocare

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
ro: Secvență literă

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
ro: Toți digiți

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
ro: Ultimul digit

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
ro: Ultimii 2 digiți

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
ro: Ultimii 3 digiți

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
ro: Ultimii 4 digiți

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: Original Case
ro: Format original

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
ro: MAJUSCULE

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
ro: minuscule

en: One digit
ro: Un digit

en: Two digits
ro: Doi digiți

en: Three digits
ro: Trei digiți

en: Four digits
ro: Patru digiți

en: Five digits
ro: Cinci digiți

en: Six digits
ro: Șase digiți

en: Seven digits
ro: Șapte digiți

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
ro: Milisecunde

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
ro: AAAALLZZ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
ro: AAAA-LL-ZZ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
ro: AALLZZ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
ro: AA-LL-ZZ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
ro: LLZZAAAA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
ro: LLZZAA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDD
ro: LLZZ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
ro: ZZLLAAAA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
ro: ZZLLAA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY
ro: AAAA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
ro: AA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM
ro: LL

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DD
ro: ZZ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMMSS
ro: OOMMSS

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMM
ro: OOMM

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM-SS
ro: OO-MM-SS

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM
ro: OO-MM

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH
ro: OO

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
ro: MM (minute)

en: Job Code
ro: Cod Sarcină

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
ro: Introduceți un nou Cod Sarcină, sau selectați unul precedent

en: Enter a new Job Code
ro: Introduceți un nou Cod Sarcină

en: Job Codes
ro: Coduri Sarcină

en: Automation
ro: Automatizare

en: Error Handling
ro: Tratarea erorilor

en: Start downloading at program startup
ro: Pornire descărcare la pornirea programului

en: Start downloading upon device insertion
ro: Pornire descărcare la introducerea dispozitivului

en: Skip download
ro: Omite descărcare

en: Add unique identifier
ro: Adaugă identificator unic

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: Skip
ro: Omite

en: Subfolder preferences should not start with a %s
ro: Preferințele subdosarului nu se poate începe cu %s

en: Subfolder preferences should not end with a %s
ro: Preferințele subdosarului nu se pot termina cu %s

en: Subfolder preferences should not contain two %s one after the other
ro: Preferințele subdosarului nu trebuie să conțină două %s una după alta

en: Rapid Photo Downloader
ro: Rapid Foto Descărcător

en: Device
ro: Dispozitiv

en: photo
ro: fotografie

en: photos
ro: fotografii

en: videos
ro: video

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
ro: %(noFiles)s %(filetypes)s descărcate

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
ro: %(noFiles)s %(filetypes)s descărcare eșuată

en: warnings
ro: avertismente

en: All downloads complete
ro: Toate descărcările complecte

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
ro: %(filetype)s descărcate

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
ro: %(filetype)s au eşuat la descărcare

en: All settings and caches have been reset.
ro: Toate setările și preferințele au fost resetate.

en: Thumbnail Cache has been reset.
ro: Toate setările și preferințele au fost resetate.

en: subfolder and filename
ro: subdosare si nume fișiere

en: filename
ro: nume fișier

en: subfolder
ro: subdosar

en: Downloads today:
ro: Descărcări de azi:

en: Stored number:
ro: Număr stocare:

en: Day start:
ro: Ziua de început:

en: Strip incompatible characters
ro: Curăță caractere incompatibile

en: photos and videos
ro: fotografii și video

en: photos or videos
ro: fotografii și video

en: Photo
ro: Fotografie
