rapid - en to ru translation catalogue (797 entries)

en: Credits
ru: Благодарности

en: Translators
ru: Переводчики

en: Backups are not configured
ru: Резервное копирование не настроено

en: No backup devices detected
ru: Не обнаружен носитель для резервных копий

en: Valid backup locations not yet specified
ru: Место хранения резервных копий не указано

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
ru: Есть возможность создания резервной копии ваших фотографий и видеороликов прямо во время загрузки, в том числе на внешних жёстких дисках.

en: Back up photos and videos when downloading
ru: Создавать резервные копии фотографий и видеороликов во время загрузки

en: Automatically detect backup devices
ru: Автоматически определять носители для резервного копирования

en: Specify the folder in which backups are stored on the device.<br><br><i>Note: the presence of a folder with this name is used to determine if the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up to, create a folder in it with one of these folder names. By adding both folders, the same device can be used to back up both photos and videos.</i>
ru: Укажите папку на устройстве, где будут храниться резервные копии.<br><br><i>Замечание: наличие папки с таким именем будет использовано для определения, используется ли устройство для резервного копирования. Создайте папку с одним из этих имен на каждом устройстве, на котором вы хотите хранить резервные копии. При добавлении обеих папок устройство будет использоваться для резервного копирования как фото, так и видео.</i>

en: Photo folder name:
ru: Имя папки для фото:

en: Video folder name:
ru: Имя папки для видео:

en: Example:
ru: Пример:

en: If you disable automatic detection, choose the exact backup locations.
ru: Если вы отключаете автоопределение, выберите точное место для хранения резервных копий.

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
ru: Место хранения резервных копий фото:

en: Select Photo Backup Location
ru: Выберите место хранения резервных копий фото

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
ru: Место хранения резервных копий видео:

en: Select Video Backup Location
ru: Выберите место хранения резервных копий видео

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
ru: диск1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
ru: диск 2

en: Projected Backup Storage Use
ru: Использование хранилища резервных копий

en: Backup Options
ru: Настройки резервного копирования

en: video THM
ru: миниатюры видео

en: audio
ru: аудио

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
ru: %(no_photos)s Фото

note: Translators: no_videos refers to the number of videos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_videos)s Videos
ru: %(no_videos)s Видео

en: Used
ru: Занято

en: Excess
ru: Превышение

en: Device size unknown
ru: Объем устройства неизвестен

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No space free on %(size_total)s device
ru: На устройстве %(size_total)s нет свободного места

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(size_free)s free of %(size_total)s
ru: %(size_free)s свободно из %(size_total)s

en: Photos
ru: Фото

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
ru: Видео

en: Projected storage use after download
ru: Использование хранилища после загрузки

note: Translators: the lack of a period at the end is deliberate
en: Unwritable destination
ru: Место назначения недоступно для записи

note: Translators: the lack of a period at the end is deliberate
en: Folder does not exist
ru: Папка не существует

note: Translators: the lack of a period at the end is deliberate
en: Insufficient storage space
ru: Недостаточно свободного места

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
ru: Свой...

en: Configure photo subfolder creation
ru: Настройка создания подпапок для фото

en: Configure video subfolder creation
ru: Настройка создания подпапок для видео

en: Projected Storage Use
ru: Предполагаемое использование хранилища

en: Select a destination folder
ru: Выберите папку назначения

en: Probing device...
ru: Проверка устройств...

en: Temporarily ignore this device
ru: Временно игнорировать это устройство

en: Permanently ignore this device
ru: Постоянно игнорировать это устройство

en: Rescan
ru: Обновить

note: Translators: percentage full e.g. 75% full
en: %s full
ru: Занято %s

en: Other
ru: Другие

en: Cameras
ru: Камеры

en: Devices
ru: Устройства

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
ru: Загрузка с %(device_names)s

en: Select Source
ru: Выбор источника

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
ru: %(no_cameras)s Камер

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
ru: %(no_devices)s Устройств

en: Click on a file's checkbox to mark or unmark it for download.
ru: Кликните по флажку файла чтобы отметить его для загрузки или снять отметку.

en: Files that have already been downloaded are remembered. You can still mark previously downloaded files to download again, but they are unmarked by default, and their thumbnails are dimmed so you can differentiate them from files that are yet to be downloaded.
ru: Файлы, которые уже были загружены запоминаются. Вы по-прежнему можете снова отметить уже загруженные файлы для загрузки, но по умолчанию отметки с них сняты, и их миниатюры слегка затуманены чтобы вы могли их отличить от файлов, которые еще будт загружаться.

en: If more than one file is selected, they'll all take the mark of the file whose checkbox was clicked, regardless of whether they previously had a checkmark or not.
ru: Если выбрано более одного файла, независимо от того были они отмечены или нет они все примут отметку файла, по флажку которого вы кликните.

en: Click on a device's checkbox to quickly mark or unmark all its files for downloading.
ru: Кликните по флажку устройства, чтобы быстро отметить все его файлы для загрузки или снять с них отметку.

en: After a download finishes, an icon replaces the thumbnail's checkbox. The icon's color indicates whether the download was successful (green), had file renaming problems (yellow/orange), or failed (red).
ru: После завершения загрузки флажок будет заменен значком. Цвет значка показывает была ли загрузка успешной (зеленый), были ли проблемы с переименованием (желтый) или загрузка не удалась (красный).

en: In case of any problems, a red icon will appear at the bottom of the window indicating how many error reports there are. Clicking on it opens the Error Report window.
ru: При наличии каких-либо проблем в нижней части окна появится красный значок, отображающий количество возникших ошибок. Нажатие на него откроет окно Отчета об ошибках.

en: The Error Report window lists any problems encountered before, during or after the download. An orange triangle represents a warning, a red circle indicates a failure, and a black circle indicates more serious failures. You can click on the hyperlinks to open its file or device in a file manager. You can also search the reports using the search box in the lower left of the Error Report window.
ru: Окно Отчета об ошибках отображает список ошибок, возникших до, во время ил после загрузки. Оранжевые треугольники отмечают предупреждения, красные кружки - сбои, а черные кружки - более серьезные сбои. Вы можете нажать на ссылку, чтобы открыть ее файл или устройство в файл менеджере. Вы также можете выполнять поиск в отчете, используя поле поиска в нижней левой части окна Отчета об ошибках.

en: You can simultaneously download from multiple cameras, smartphones, memory cards, and hard drives&mdash;as many devices as your computer can handle at one time.
ru: Вы можете одновременно выполнять загрузку с нескольких камер, смартфонов, карт памяти и жестких дисков&mdash;с любого количества устройств, которое ваша система сможет обслуживать одновременно.

en: The <b>Timeline</b> groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
ru: <b>Шкала времени</b> группирует фото и видео на основании того, сколько времени прошло между снимками. Вы можете использовать ее для определения фото и видео, снятых в разные периоды одного дня или за несколько дней подряд.

en: <p>In the illustration above, the first row of the Timeline is black because all the files on that date had been previously downloaded.</p><p>The Timeline's slider adjusts the time elapsed between consecutive shots that is used to build the Timeline:</p>
ru: <p>На иллюстрации выше первая строка шкалы времени окрашена черным, потому что все файлы за эту дату уже были загружены.</p><p>Ползунок Шкалы времени определяет прошедшее между снимками время, которое используется для построения Шкалы времени:</p>

en: To view photos and videos for a particular time range, use the mouse (optionally in combination with the <tt>Shift</tt> or <tt>Ctrl</tt> keys) to select time periods. When a time range is selected, the Timeline button on the left side of the main window will be highlighted.
ru: Для просмотра фото и видео за определенный период времени используйте мышь (при необходимости в сочетании с клавишами <tt>Shift</tt> и <tt>Ctrl</tt>) для выбора временных интервалов. Когда период времени выбран, кнопка Шкалы времени с левой стороны главного окна будет подсвечена.

en: A download always includes all files that are marked for download, including those that are not currently displayed because the Timeline is being used.
ru: В загрузку всегда включаются все файлы, отмеченные для загрузки, включая и те, которые в данный момент не отображаются по причине использования Шкалы времени.

en: You can hide or display the download sources by clicking on the name of the device you're downloading from at the top left of the program window.
ru: Вы можете скрывать или отображать источники загрузки кликая по имени устройства с которого вы загружаете в окне программы вверху слева.

en: Thumbnails can be sorted using a variety of criteria:<ol><li><b>Modification Time:</b> when the file was last modified, according to its metadata (where available) or according to the filesystem (as a fallback).</li><li><b>Checked State:</b> whether the file is marked for download.</li><li><b>Filename:</b> the full filename, including extension.</li><li><b>Extension:</b> the filename's extension. You can use this to group jpeg and raw images, for instance.</li><li><b>File Type:</b> photo or video.</li><li><b>Device:</b> name of the device the photos and videos are being downloaded from.</li></ol>
ru: Миниатюры могут быть отсортированы с использованием:<ol><li><b>Времени изменения:</b> когда файл был изменен последний раз, согласно его метаданным (где возможно) или согласно данным файловой системы.</li><li><b>Состояния отметки:</b> отмечен ли файл для загрузки.</li><li><b>Имени файла:</b> полное имя файла, включая расширение.</li><li><b>Расширения:</b> расширение файла. Вы можете использовать это для группировки jpeg и raw файлов, например.</li><li><b>Типа файла:</b> фото или видео.</li><li><b>Устройства:</b> имя устройства, с которого будут загружаться фото и видео.</li></ol>

en: One of Rapid Photo Downloader's most useful features is its ability to automatically generate download subfolders and rename files as it downloads, using a scheme of your choosing.
ru: Одна из наиболее полезных возможностей Rapid Photo Downloader - это способность автоматически генерировать подпапки и переименовывать файлы во время загрузки, используя схему по вашему выбору.

en: To specify where you want your files downloaded and how you want them named, open the appropriate panel on the right-side of the application window: <b>Destination</b>, <b>Rename</b>, or <b>Job Code</b>.
ru: Чтобы указать, куда вы хотите загружать файлы и как вы хотите, чтобы они назывались, откройте соответствующую панель с правой стороны окна приложения: <b>Место хранения</b>, <b>Переименование</b>, или <b>Метка</b>.

en: When thinking about your download directory structure, keep in mind two different types of directory:<ol><li>The <b>destination folder</b>, e.g. &quot;Pictures&quot;, &quot;Photos&quot;, or &quot;Videos&quot;. This directory should already exist on your computer. In the illustration below, the destination folders are &quot;Pictures&quot; and &quot;Videos&quot;. The name of the destination folder is displayed in the grey bar directly above the folder tree, with a folder icon to its left and a gear icon to its far right.</li><li>The <b>download subfolders</b>, which are directories that will be automatically generated by Rapid Photo Downloader. They need not already exist on your computer, but it's okay if they do. They will be generated under the destination folder.</li></ol>
ru: Когда вы думаете о структуре папок загрузки, примите во внимание два разных типа папок:<ol><li>The <b>место хранения</b>, т.е. &quot;Изображения&quot;, &quot;Фото&quot;, или &quot;Видео&quot;. Эта папка уже должна существовать в вашем компьютере. На иллюстрации ниже, места хранения &quot;Pictures&quot; и &quot;Videos&quot;. Имя места хранения отображается на серой панели над деревом папок, со значком папки слева от него и значком шестеренки с правого края.</li><li>The <b>подпапки загрузки</b>, которые являются папками, автоматически созданными Rapid Photo Downloader. Они не должны обязательно уже существовать на вашем компьютере, но если они уже есть, то в этом нет ничего страшного. Они будут созданы внутри места хранения.</li></ol>

en: You can download photos and videos to the same destination folder, or specify a different destination folder for each. The same applies to the download subfolders for photos and videos&mdash;download photos and videos to the same subfolders, or use a different scheme for each type.
ru: Вы можете загружать фото и видео в одно место хранения, или указать разные места хранения. То же самое касается и подпапок для загрузки фото и видео&mdash; загружать фото и видео в одни и те же подпапки, или же использовать разные схемы для каждого типа.

en: Automatically generated download subfolders can contain further automatically generated subfolders if need be. A common scheme is to create a year subfolder and then a series of year-month-day subfolders within it.
ru: Автоматически созданные подпапки загрузки могут содержать вложенные автоматически созданные подпапки, если необходимо. Обычная схема - создание папки года и внутри нее серии подпапок год-месяц-день.

en: Whenever possible, the program previews the download subfolders of photos and videos to download:<ol><li>The destination folder tree shows the download subfolders already on your computer (those in a regular, non-italicized font), and the subfolders that will be created during the download (those whose names are italicized).</li><li>The folder tree also shows into which subfolders the files will be downloaded (those colored black).</li></ol>
ru: Где возможно, программа отображает подпапки загрузки для загружаемых фото и видео:<ol><li>Дерево папок места хранения отображает уже существующие на вашем компьютере подпапки (имена обычным шрифтом, не курсивом), и подпапки, которые будут созданы при загрузке (имена курсивом).</li><li>Дерево папок также показывает, в какую подпапку будут загружены файлы (окрашены в черный цвет).</li></ol>

en: Download subfolder names are typically generated using some or all of the following elements:<ol><li><b>File metadata</b>, very often including the date the photo or video was created, but might also include the camera model name, camera serial number, or file extension e.g. JPG or CR2.</li><li>A <b>Job Code</b>, which is free text you specify at the time the download occurs, such as the name of an event or location.</li><li><b>Text</b> which you want to appear every time, such as a hyphen or a space.</li></ol>Naming subfolders with the year, followed by the month and finally the day in numeric format makes it easy to keep them sorted in a file manager, which is why it's the default option:
ru: Имена подпапок загрузки обычно создаются с использованием следующих элементов:<ol><li><b>Метаданных файла</b>, очень часто содержат дату создания фото или видео, но могут также содержать название камеры, ее серийный номер, или расширение файла т.е. JPG или CR2.</li><li>A <b>Метки</b>, любого текста, который вы задаете во время загрузки, такого как название события или места.</li><li><b>Текста</b> который вы хотите, чтобы появлялся всегда, как тире или пробел.</li></ol> Создание имен подпапок из года, следующего за ним месяца, и, напоследок, дня в цифровом виде упрощает их сортировку в файл менеджере, и поэтому выбрано по умолчанию:

en: To automatically create download subfolders as you download, you can use one of Rapid Photo Downloader's built-in presets, or create a custom preset. Click on the gear icon to bring up a drop-down menu:
ru: Для автоматического создания подпапок при загрузке, вы можете использовать одну из встроенных предустановок Rapid Photo Downloader, или создать свою. Кликните по значку с шестеренкой для открытия выпадающего меню:

en: Using the drop-down menu, select a built-in preset or click on <b>Custom</b> to configure your own scheme. You create your own schemes using the Photo or Video Subfolder Generation Editor:
ru: Используя выпадающее меню, выберите встроенную предустановку или кликните на <b>Своя</b> для задания своей схемы. Вы создадите свою схему, используя Редактор создания подпапок для фото и видео:

en: It's easy to download raw images into one folder, and jpeg images into another. Simply use the <b>Filename Extension</b> as part of your download subfolder generation scheme:
ru: Очень легко загружать raw файлы в одну папку, а jpeg файлы - в другую. Просто используйте <b>Расширение файла</b> как часть схемы создания подпапок загрузки:

en: This illustration shows a saved custom preset named &quot;My custom preset&quot;.
ru: На этой иллюстрации показана сохраненная предустановка с именем &quot;My custom preset&quot;.

en: You do not have to create nested download subfolders. This illustration shows the generation of download subfolders that contain only the date the photos were taken and a Job Code:
ru: Вы не обязаны создавать вложенные подпапки загрузки. Эта иллюстрация показывает создание подпапок загрузки, содержащих только дату, когда сделан снимок и метку:

en: Although there are many built-in date/time naming options, you may find that you need something different. It's no problem to create your own. You can combine date/time choices to generate new combinations. Supposing you wanted a date format that combines year (YYYY), a hyphen, and month (MM) to form YYYY-MM. You can create it like this (note the red circle around the hyphen):
ru: Несмотря на то, что есть много встроеных схем переименования с использованием даты/времени, вы можете решить, что вам надо что-то другое. Вы можете без проблем создать свою схему. Вы можете комбинировать варианты даты/времени, чтобы создать новые комбинации. Предположим вам нужен формат даты, содержащий год (ГГГГ), дефис и месяц (ММ) для получения ГГГГ-ММ. Вы можете создать его как показано здесь (обратите внимание на красный кружок вокруг дефиса:

en: Read more about all the ways you can generate download subfolder names and file names in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#renamedateandtime">online documentation</a>.
ru: Прочесть больше о всех способах создания имен файлов и подпапок загрузки вы можете в <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#renamedateandtime">документации в сети</a>.

en: <b>Job Codes</b> let you easily enter text that describes sets of photos and videos. You can use them in subfolder and file names. In this illustration, some files have had the Job Code &quot;Street&quot; applied to them, and the selected files are about to get the Job Code &quot;Green Bazaar&quot;:
ru: <b>Метки</b> позволяют вам легко задать текст, описывающий набор фото и видео. Вы можете использовать их в именах файлов и подпапок. На этой иллюстрации к некоторым файлам применена метка &quot;Street&quot;, а выбранные файлы должны получить метку &quot;Green Bazaar&quot;:

en: You can apply new or existing Job Codes before you start a download. If there are any files in the download that have not yet had a Job Code applied to them, you'll be prompted to enter a Job Code for them before the download begins.
ru: Вы можете применять новые или существующие Метки перед началом загрузки. Если среди загружаемых файлов есть такие, к которым еще не была применена Метка, вам будет предложено задать Метку для этих файлов перед тем как начнется загрузка.

en: Look for hints to guide you when working with Job Codes:
ru: Ищите подсказки, которые направят вас при работе с Метками:

en: Hints will vary depending on the context, such as when the mouse is hovering over a button.
ru: Подсказки будут зависеть от контекста, например когда наводите мышь на кнопку.

en: When you give your photos and videos unique filenames, you'll never be confused as to which file is which. Using <b>sequence numbers</b> to make filenames unique is highly recommended!
ru: Если вы дадите вашим файлам фото и видео уникальные имена, вы никогда не будете в них путиться. Настоятельно рекомендуется для задания уникальных имен файлов использовать <b>Нумерацию</b>!

en: <p>Four types of sequence values are available to help you assign unique names to your photos and videos:<ol><li><b>Downloads today</b>: tracks downloads completed during that day.</li><li><b>Stored number</b>: similar to Downloads today, but it is remembered from the last time the program was run.</li><li><b>Session number</b>: reset each time the program is run.</li><li><b>Sequence letter</b>: like session numbers, but uses letters.</li></ol></p><p>Read more about sequence numbers in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#sequencenumbers">online documentation</a>.</p>
ru: <p>Для того, чтобы помочь вам в назначении уникальных имен вашим фото и видео есть четыре вида нумерации:<ol><li><b>Загружено сегодня</b>: подсчитывает завершенные загрузки в течение дня.</li><li><b>Сквозная нумерация</b>: похожа на Загружено сегодня, но ее значение сохраняется с прошлого запуска программы.</li><li><b>Сеансовая нумерация</b>: сбрасывается при каждом запуске программы.</li><li><b>Символьная нумерация</b>: как сеансовая нумерация, но использует буквы.</li></ol></p><p> Прочесть больше о нумерации вы можете в <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#sequencenumbers">документации в сети</a>.</p>

en: The <b>Rename</b> panel allows you to configure file renaming. To rename your files, you can choose from among existing renaming presets or define your own.
ru: Панель <b>Переименование</b> позволяет настроить переименование файлов. Для переименования файлов вы можете выбрать одну из существующих предустановок переименования или задать свои правила.

en: <p>The <b>Synchronize RAW + JPEG</b> option is useful if you use the RAW + JPEG feature on your camera and you use sequence numbers in your photo renaming. Enabling this option will cause the program to detect matching pairs of RAW and JPEG photos, and when they are detected, the same sequence numbers will be applied to both photo names. Furthermore, sequences will be updated as if the photos were one.</p><p>Read more about file renaming in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#rename">online documentation</a>.</p>
ru: <p>Параметр <b>Синхронизировать RAW + JPEG</b> если вы используете функцию RAW + JPEG в вашей камере и вы используете нумерацию при переименовании ваших фото. Включение этого параметра приводит к тому, что программа определяет пары RAW и JPEG файлов, и, после их определния, к их именам применяется одинаковая нумерация. Более того, нумерация изменяется, как если бы фото было одно.</p><p>Прочесть больше о переименовании файлов вы можете в <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#rename">документации в сети</a>.</p>

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, such as external hard drives or network shares. Backup devices can be automatically detected, or exact backup locations specified.
ru: Во время загрузки вы можете создавать резервные копии ваших фото и видео в нескольких местах, таких как внешние жесткие диски или сетевые хранилища. Устройства для хранения резервных копий могут быть определены автоматически или вы можете точно задать место хранения резервных копий.

en: In this example, the drive <b>photobackup</b> does not contain a folder named <tt>Videos</tt>, so videos will not be backed up to it.
ru: В этом примере накопитель <b>photobackup</b> не содержит папки с именем <tt>Videos</tt>, поэтому резервное копирование видео на него выполнено не будет.

en: Several of the program's preferences can be set from the command line, including download sources, destinations, and backups. Additionally, settings can be reset to their default state, and caches and remembered files cleared.
ru: Некоторые параметры программы могут быть заданы из командной строки, включая источники загрузки, места хранения и места хранения резервных копий. Дополнительно, настройки могут быть сброшены на значения по умолчанию, и может быть очищен кэш и запомненные файлы.

en: You can also import program preferences from the older 0.4 version.
ru: Также вы можете импортировать настройки из старой 0.4 версии программы.

en: Rapid Photo Downloader deals with three types of cache:<ol><li>A <b>thumbnail cache</b> whose sole purpose is to store thumbnails of files from your cameras, memory cards, and other devices.</li><li>A <b>temporary cache</b> of files downloaded from a camera, one for photos and another for videos. They are located in temporary subfolders in the download destination.</li><li>The <b>desktop's thumbnail cache</b>, in which Rapid Photo Downloader stores thumbnails of RAW and TIFF photos once they have been downloaded. File browsers like Gnome Files use this cache as well, meaning they too will display thumbnails for those files. </li></ol>Read more about these caches and their effect on download performance in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#caches">online documentation</a>.
ru: Rapid Photo Downloader работает с тремя видами кэша:<ol><li>A <b>кэшем миниатюр</b>, назначение которого - хранить миниатюры файлов с фаших камер, карт памяти и других устройств.</li><li>A <b>временным кэшем</b> файлов, загруженных с камеры, одним для фото и другим для видео. Они находятся во временных подпапках в месте хранения.</li><li><b>кэшем миниатюр рабочего стола</b>, в который Rapid Photo Downloader сохраняет миниатюры загруженных RAW и TIFF файлов. Файл менеджеры используют этот кэш, что значит, что они будут отображать миниатюры для этих файлов. </li></ol> Прочесть больше о видах кэша и их влиянии на скорость загрузки вы можете в <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#caches">документации в сети</a>.

en: Tip of the Day
ru: Совет дня

en: Did you know...?
ru: Знаете ли вы...?

en: Show tips on startup
ru: Показывать советы при запуске

en: &Next
ru: Далее

en: &Previous
ru: Назад

en: MB/sec
ru: МБ/с

note: Be friendly in the last few seconds
en: A few seconds
ru: Несколько секунд

en: 1 second
ru: 1 секунда

en: %d seconds
ru: %d секунд

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: %d minutes
ru: %d минут(ы)

en: 1 hour
ru: 1 час

en: %d hours
ru: %d часа(ов)

en: 1 day
ru: 1 день

en: %d days
ru: %d дня(ей)

en: 1 minute, 1 second
ru: 1 минута, 1 секунда

en: 1 minute, %d seconds
ru: 1 минута, %d секунд(а)

en: %d minutes, 1 second
ru: %d минут(ы), 1 секунда

en: %(minutes)d minutes, %(seconds)d seconds
ru: %(minutes)d минут(а), %(seconds)d секунд(а)

en: 1 hour, 1 minute
ru: 1 час, 1 минута

en: 1 hour, %d minutes
ru: 1 час, %d минут(а)

en: %d hours, 1 minute
ru: %d час(а/ов), 1 минута

en: %(hours)d hours, %(minutes)d minutes
ru: %(hours)d час(а/ов), %(minutes)d минут(а)

en: 1 day, 1 hour
ru: 1 день, 1 час

en: 1 day, %d hours
ru: 1 день, %d час(а/ов)

en: %d days, 1 hour
ru: %d дней, 1 час

en: %(days)d days, %(hours)d hours
ru: %(days)d дней, %(hours)d час(а/ов)

en: Find
ru: Поиск

en: Error Reports - Rapid Photo Downloader
ru: Отчет об ошибках - Rapid Photo Downloader

en: Find in reports
ru: Найти в отчетах

en: Find the previous occurrence of the phrase
ru: Найти предыдущее совпадение с фразой

en: Find the next occurrence of the phrase
ru: Найти следующее совпадение с фразой

en: &Highlight All
ru: Подсветить все совпадения

en: Highlight all occurrences of the phrase
ru: Подсветить все совпадения с фразой

en: &Match Case
ru: Учитывать регистр

en: Search with case sensitivity
ru: Искать с учетом регистра

en: &Whole Words
ru: Слова целиком

en: Search whole words only
ru: Искать только целые слова

en: %s of %s matches
ru: Совпало %s из %s

note: Translators: match number of total matches in a search, e.g. 1 of 10 matches
en: %(matchnumber)s of %(total)s matches
ru: %(matchnumber)s из %(total)s совпадений

en: Clear
ru: Очистить

en: Phrase not found
ru: Фраза не найдена

en: Search pending...
ru: Ожидание поиска...

en: The number of new entries added to the Error Report since it was last open. Click to open the Error Report.
ru: После последнего открытия в Отчет об ошибках добавлены записи. Кликните для открытия Отчета об ошибках.

en: Please report the problem at <a href="{website}">{website}</a>.<br><br>In your bug report describe what you expected to happen, and what you observed happening.<br><br>The bug report must also include the program settings and log files. To create a file with this additional information, click Save.
ru: Пожалуйста, сообщите о проблеме в <a href="{website}">{website}</a>.<br><br>В вашем отчете об ошибке опишите что вы ожидали и что произошло.<br><br>Отчет об ошибке также должен содержать настройки программы и файлы журналов. Для создания файла с дополнительной информацией нажмите Сохранить.

en: Additional Information Saved
ru: Дополнительная информация Сохранена

en: The additional bug report information was created in your home directory in a tar file: <pre>{tarfile}</pre>You need to attach this file to the bug report yourself. It will not be automatically attached.<br><br>Click <a href="{uri}">here</a> to see the file in your file manager.
ru: Дополнительная информация для отчета об ошибке создана в tar-файле в домашней папке: <pre>{tarfile}</pre>Вам необходимо собственноручно прикрепить этот файл к отчету об ошибке. Он не будет прикреплен автоматически.<br><br>Нажмите <a href="{uri}">здесь</a> для просмтра файла в вашем Диспетчере файлов.

en: Error Creating Additional Information
ru: Ошибка при создании Дополнительной Информации

en: The additional bug report information was not created. Please file a bug report anyway.
ru: Дополнительная информация для отчета об ошибке не была создана. Все равно сообщите об ошибке, пожалуйста.

en: Include in your bug report the program's log files. The bug report must include <i>{log_file}</i>, but attaching the other log files is often helpful.<br><br>If possible, please also include the program's configuration file <i>{config_file}</i>.<br><br>Click <a href="{log_path}">here</a> to open the log directory, and <a href="{config_path}">here</a> to open the configuration directory.
ru: Включите в ваш отчет об ошибке файлы журнала программы. Отчет об ошибке должен содержать <i>{log_file}</i>, но включение других файлов журналов часто бывает полезно.<br><br>Если возможно, пожалуйста также добавьте файл настроек программы <i>{config_file}</i>.<br><br>Нажмите <a href="{log_path}">здесь</a> для открытия папки с журналами, и <a href="{config_path}">здесь</a> для открытия папки настроек.

en: Upgrading to the <a href="{website}">latest version</a> will allow you to determine if the problem you encountered has already been fixed.
ru: Обновление до <a href="{website}">latest version</a> позволит вам определить была ли устранена замеченая вами проблема.

en: Problem in Rapid Photo Downloader
ru: Проблема в Rapid Photo Downloader

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
ru: В Rapid Photo Downloader обнаружена проблема

en: If the same problem occurs again before the program exits, this is the only notification about it.
ru: Если подобная проблема возникнет снова до выхода из программы, больше уведомлений о ней не будет.

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
ru: В Rapid Photo Downloader возникла проблема

en: Please report the problem at {website}
    Attach the log file to your bug report, found at {log_path}
ru: Пожалуйста, сообщите о проблеме в {website}
    Прикрепите к отчету об ошибке файл журнала, который вы сможете найти в {log_path}

en: Open in File Browser...
ru: Открыть в файл менеджере...

note: type: QModelIndex | None
en: Reset
ru: Сброс

en: Show System Folders
ru: Показывать системные папки

en: File System
ru: Файловая система

en: Other...
ru: Обзор...

en: %s (location does not exist)
ru: %s (хранилище не существует)

en: Date time
ru: Дата и время

en: Text
ru: Текст

en: Filename
ru: Имя файла

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Sequences
ru: Нумерация

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
ru: Метка

en: Image date
ru: Дата снимка

en: Video date
ru: Дата видео

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
ru: Время загрузки

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
ru: Имя

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
ru: Расширение

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
ru: Номер снимка

en: Video number
ru: Номер видео

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
ru: Диафрагма

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
ru: Выдержка

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
ru: Фокусное расстояние

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
ru: Производитель камеры

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
ru: Модель камеры

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
ru: Сокращённое название камеры

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
ru: Сокращенное название камеры с дефисами

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
ru: Серийный номер

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
ru: Счётчик кадров

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
ru: Номер файла

note: Only the folder component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder only
ru: Только папка

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
ru: Папка и файл

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
ru: Имя владельца

en: Codec
ru: Кодек

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Length
ru: Длительность

en: Frames Per Second
ru: Кадров в секунду

en: Artist
ru: Автор

en: Copyright
ru: Авторские права

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
ru: Загружено сегодня

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
ru: Сессионная нумерация

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
ru: Номер подпапки

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Stored number
ru: Сквозная нумерация

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
ru: Символьная нумерация

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
ru: Все цифры

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
ru: Последняя цифра

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
ru: Последние 2 цифры

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
ru: Последние 3 цифры

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
ru: Последние 4 цифры

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: Original Case
ru: Исходный Регистр

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
ru: ЗАГЛАВНЫЕ БУКВЫ

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
ru: прописные буквы

en: One digit
ru: Одна цифра

en: Two digits
ru: Две цифры

en: Three digits
ru: Три цифры

en: Four digits
ru: Четыре цифры

en: Five digits
ru: Пять цифр

en: Six digits
ru: Шесть цифр

en: Seven digits
ru: Семь цифр

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
ru: Доли секунды

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
ru: ГГГГММДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
ru: ГГГГ-ММ-ДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY_MM_DD
ru: ГГГГ_ММ_ДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
ru: ГГММДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
ru: ГГ-ММ-ДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY_MM_DD
ru: ГГ_ММ_ДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
ru: ММДДГГГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
ru: ММДДГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDD
ru: ММДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
ru: ДДММГГГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
ru: ДДММГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY
ru: ГГГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
ru: ГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM
ru: ММ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DD
ru: ДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
ru: Месяц (полностью)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
ru: Месяц (кратко)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Weekday (full)
ru: День недели (полный)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Weekday (abbreviated)
ru: День недели (сокращенный)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMMSS
ru: ЧЧММСС

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMM
ru: ЧЧММ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM-SS
ru: ЧЧ-ММ-СС

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM
ru: ЧЧ-ММ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH
ru: ЧЧ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
ru: ММ (мин.)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: SS
ru: СС

en: Date
ru: Дата

en: Date (hyphens)
ru: Дата (с дефисами)

en: Date (underscores)
ru: Дата (с подчерками)

en: Date and Job Code
ru: Дата и Метка

en: YYYYMM_Job Code
ru: ГГГГММ_Метка

en: Date and Job Code Subfolder
ru: Дата и подпапка Метки

en: YYYYMM
ru: ГГГГММ

en: Job Code
ru: Метка

en: Original Filename
ru: Исходное имя файла

en: Date-Time and Downloads today
ru: Дата-Время и Загружено сегодня

en: YYYYMMDD-HHMM-1
ru: ГГГГММДД-ЧЧММСС-1

en: Date and Downloads today
ru: Дата и Загружено сегодня

en: YYYYMMDD-1
ru: ГГГГММДД-1

en: Date-Time and Image number
ru: Дата-Время и Номер снимка

en: YYYYMMDD-1234
ru: ГГГГММДД-1234

en: Date-Time and Job Code
ru: Дата-Время и Метка

en: YYYYMMDD-HHMM-Job Code-1
ru: ГГГГММДД-ЧЧММ-Метка-1

en: YYYYMMDD-Job Code-1
ru: ГГГГММДД-Метка-1

en: Date-Time and Video number
ru: Дата-Время и Номер видео

en: YYYYMMDD_1234
ru: ГГГГММДД_1234

en: Resolution
ru: Разрешение

en: YYYYMMDD-HHMM-1-1920x1080
ru: ГГГГММДД-ЧЧММ-1-1920x1080

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
ru: Задайте новую Метку или выберите из существующих

en: The Job Code will be applied to %s that does not yet have a Job Code.
ru: Метка будет применена к %s, еще не имеющему Метки.

en: The Job Code will be applied to %s that do not yet have a Job Code.
ru: Метка будет применена к %s, еще не имеющим Метки.

en: Apply Job Code to Download
ru: Применить Метку к Загрузке

en: Enter a new Job Code
ru: Задайте новую Метку

en: <b>Hint:</b> Select photos or videos before entering a new Job Code to have the Job Code applied to them.
ru: <b>Подсказка:</b> Перед вводом нового Кода Задачи выберите фото или видео и он применится к ним.

en: The new Job Code will be applied to %s.
ru: Новая Метка будет применена к %s.

en: New Job Code
ru: Новая Метка

en: &Job Code:
ru: Метка:

en: &Remember this Job Code
ru: &Запомнить этот Код Задачи

en: Select photos and videos to be able to apply a new or existing Job Code to them.
ru: Выберите фото и видео, к которым можно применить новую или существующую Метку.

en: The new Job Code will be applied to all selected photos and/or videos.
ru: Новая Метка будет применена ко всем выбранным фото и/или видео.

en: Click the Apply button to apply the current Job Code to all selected photos and/or videos. You can also simply double click the Job Code.
ru: Нажмите кнопку Применить, чтобы применить текущую Метку ко всем выбранным фото и/или видео. Также вы можете просто дважды кликнуть по Метке.

en: Removing a Job Code removes it only from the list of saved Job Codes, not from any photos or videos that it may have been applied to.
ru: Удаление Метки удалит ее только из списка сохраненных Меток, но не из фото или видео, к которым она могла быть применена.

en: If you want to use Job Codes, configure file renaming or destination subfolder names to use them.
ru: Если вы хотите использовать Метки, настройте переименование файлов или создание имен подпапок с их использованием.

en: Last Used
ru: Последние

en: Job Code Sort:
ru: Сортировка Меток:

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: &New...
ru: Новая...

en: &Apply
ru: Применить

en: &Remove
ru: Удалить

en: Remove All
ru: Удалить все

en: Do you really want to remove all the Job Codes?
ru: Вы действительно хотите удалить все Метки?

en: Remove all Job Codes
ru: Удалить все Метки

en: Job Codes
ru: Метки

en: <i><b>Hint:</b> %(message)s</i>
ru: <i><b>Подсказка:</b> %(message)s</i>

en: Save New Custom Preset...
ru: Сохранить новую предустановку...

en: Remove Custom Preset...
ru: Удалить пользовательский шаблон...

en: Remove Custom Preset "%(preset_name)s"...
ru: Удалить пользовательский шаблон "%(preset_name)s"...

en: Remove All Custom Presets...
ru: Удалить все предустановки...

en: (New Custom Preset)
ru: (Новая предустановка)

en: %s (edited)
ru: %s (изменена)

en: Update Custom Preset "%s"
ru: Обновить предустановку "%s"

en: Save New Custom Preset - Rapid Photo Downloader
ru: Сохранить новую предустановку - Rapid Photo Downloader

en: Preset Name:
ru: Имя предустановки:

en: Photo Subfolder Generation Editor
ru: Редактор создания подпапок фото

en: photo subfolder generation
ru: создание подпапки для фото

en: Video Subfolder Generation Editor
ru: Редактор создания подпапок видео

en: video subfolder generation
ru: создание подпапки для видео

en: Photo Renaming Editor
ru: Редактор переименования фото

en: photo renaming
ru: переименование фото

en: Video Renaming Editor
ru: Редактор переименования видео

en: video renaming
ru: переименование видео

en: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>There is insufficient data to fully generate the name. Please use other renaming options.</i>
ru: <b><font color="red">Внимание:</font></b> <i>Недостаточно данных для полного создания имени. Пожалуйста используйте другие настройки переименования.</i>

en: The character</i> %(separator)s <i>creates a new subfolder level.
ru: Символ</i> %(separator)s <i>создает новый уровень подпапок.

en: There is no need start or end with the folder separator </i> %(separator)s<i>, because it is added automatically.
ru: Нет необходимости начинать с символа разделителя папок </i> %(separator)s<i> или заканчивать им, потому что он добавляется автомвтически.

en: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>Unique filenames may not be generated. Make filenames unique by using Sequence values.</i>
ru: <b><font color="red">Внимание:</font></b> <i>Уникальные имена файлов не будут созданы. Сделайте имена файлов уникальными, используя Нумерацию.</i>

en: Preset:
ru: Предустановка:

en: Get help online...
ru: Помощь онлайн...

en: Insert
ru: Вставить

en: <b>Remove Custom Preset</b><br><br>Are you sure you want to remove the custom preset "%(preset_name)s"?
ru: <b>Удалить пользовательский шаблон</b><br><br>Вы действительно хотите удалить пользовательский шаблон "%(preset_name)s"?

en: <b>Remove All Custom Presets</b><br><br>Are you sure you want to remove all %(preset_type)s custom presets?
ru: <b>Удалить все пользовательские шаблоны</b><br><br>Вы действительно хотите удалить все %(preset_type)s пользовательские шаблоны?

en: Save Preset - Rapid Photo Downloader
ru: Сохранить предустановку - Rapid Photo Downloader

en: <b>Do you want to save the changes in a new custom preset?</b><br><br>Creating a custom preset is not required, but can help you keep organized.<br><br>The changes to the preferences will still be applied regardless of whether you create a new custom preset or not.
ru: <b>Вы хотите сохранить изменения в новой предустановке?</b><br><br>Создание своих предустановок не является обязательным, но может помочь вам навести порядок.<br><br>Изменения в настройках все равно будут применены, независимо от того, создадите ли вы свою предустановку или нет.

en: <b>Do you want to save the changes in a custom preset?</b><br><br>If you like, you can create a new custom preset or update the existing custom preset.<br><br>The changes to the preferences will still be applied regardless of whether you save a custom preset or not.
ru: <b>Вы хотите сохранить изменения в предустановке?</b><br><br>Если хотите, вы можете создать новую предустановку или обновить существующую.<br><br>Изменения в настройках все равно будут применены, независимо от того, создадите ли вы свою предустановку или нет.

en: Save New Custom Preset
ru: Сохранить новую предустановку

en: Preferences
ru: Настройки

en: Language
ru: Язык

en: Automation
ru: Автоматизация

en: Thumbnails
ru: Миниатюры

note: Translators: see explanation at https://damonlynch.net/rapid/documentation/#timezonehandling
en: Time Zones
ru: Часовые пояса

en: Error Handling
ru: Обработка ошибок

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: Consolidation
ru: Объединение

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Device Scanning
ru: Сканирование устройств

en: Scan only external devices
ru: Сканировать только внешние устройства

en: Scan for photos and videos only on devices that are external to the computer,
    including cameras, memory cards, external hard drives, and USB flash drives.
ru: Сканировать фото и видео только на внешних устройствах по отношению к этому компьютеру.
    Включая камеры, карты памяти, внешние жесткие диски и USB флеш диски.

en: Scan only specific folders on devices
ru: Сканировать на усьройстве только определенные папки

en: Scan for photos and videos only in the folders specified below (except paths
    specified in Ignored Paths).
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
ru: Сканировать на наличие фото и видео только папки, указанные ниже (за
    исключением папок заданных в Путях для исключения).
    
    Изменение этой настройки приведет к повторному сканированию всех устройств.

en: Folders to scan:
ru: Папки для сканирования:

en: Folders at the base level of device file systems that will be scanned
    for photos and videos.
ru: Папки в корне файловой системы устройства, которые будут
    просканированы на наличие фото и видео.

en: Add...
ru: Добавить…

en: Add a folder to the list of folders to scan for photos and videos.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
ru: Добавить папку в список папок для сканирования на наличие фото и видео.
    
    Изменение этой настройки приведет к повторному сканированию всех устройств.

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove a folder from the list of folders to scan for photos and videos.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
ru: Удалить папку из списка папок для сканирования на наличие фото и видео.
    
    Изменение этой настройки приведет к повторному сканированию всех устройств.

en: Devices that have been set to automatically ignore or download from.
ru: Устройства могут быть настроены для автоматического их игнорирования или автоматической загрузки с них.

en: Remembered Devices
ru: Сохраненные устройства

en: Remove a device from the list of devices to automatically ignore or download from.
ru: Удалить устройство из списка устройств для автоматической загрузки или игнорирования.

en: Clear the list of devices from which to automatically ignore or download from.
    
    Note: Changes take effect when the computer is next scanned for devices.
ru: Очистить список устройств для автоматической загрузки или игнорирования.
    
    Замечание: Изменения вступят в силу при следующем сканировании устройств.

en: Ignored Paths
ru: Игнорируемые пути

en: The end part of a path that should never be scanned for photos or videos.
ru: Конечная часть путей, которые никогда не будут сканироваться на наличие фото или видео.

en: Add a path to the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
ru: Добавить путь в список путей для игнорирования.
    
    Изменение этого параметра приведет к повторному сканированию всех устройств.

en: Remove a path from the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
ru: Удалить путь из списка путей для игнорирования.
    
    Изменение этого параметра приведет к повторному сканированию всех устройств.

en: Clear the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
ru: Очистить список путей для игнорирования.
    
    Изменение этого параметра приведет к повторному сканированию всех устройств.

note: Translators: you must include {link} exactly as it is below. Do not translate the term link. Be sure to include the <a> and </a> as well.
en: Use python-style <a {link}>regular expressions</a>
ru: Использовать <a {link}>регулярные выражения</a> в стиле Python

en: Use regular expressions in the list of ignored paths.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
ru: Использовать регулярные выражения в списке игнорируемых путей.
    
    Изменение этого параметра приведет к повторному сканированию всех устройств.

en: Language:
ru: Язык:

note: Translators: the * acts as an asterisk to denote a reference to this annotation
en: * Takes effect upon program restart
ru: * Вступит в силу после перезапуска программы

en: Program Automation
ru: Автоматизация программы

en: Mount devices not already automatically mounted
ru: Подключаемые устройства не подключены автоматически

note: Translators: This next sentence is used in a tool tip. Feel free to place the carriage return where you think it makes sense so that the tool tip does not stretch too far horizontally across the screen.
en: Mount devices like memory cards or external drives when
    the operating system does not automatically mount them
ru: Подключаемые устройства такие как карты памяти или внешние диски
    когда операционная система не подключает их автоматически

en: Start downloading at program startup
ru: Начать загрузку при запуске программы

en: Start downloading upon device insertion
ru: Начать загрузку сразу после подключения носителя

en: Unmount (eject) device upon download completion
ru: Отмонтировать (извлечь) устройство по окончании загрузки

en: Exit program when download completes
ru: Завершить программу после загрузки

en: Exit program even if download had warnings or errors
ru: Завершить программу даже при ошибках загрузки

en: Thumbnail Generation
ru: Создание миниатюр

en: Generate thumbnails
ru: Создать миниатюры

en: Generate thumbnails to show in the main program window
ru: Создать миниатюры для отображения в главном окне программы

en: Cache thumbnails
ru: Кэшировать миниатюры

en: Save thumbnails shown in the main program window in a thumbnail cache unique to Rapid Photo Downloader
ru: Сохранять отображаемые в главном окне программы миниатюры в персональном кеше миниатюр Rapid Photo Downloader

en: Generate system thumbnails
ru: Создать миниатюры в системе

en: While downloading, save thumbnails that can be used by desktop file managers and other programs
ru: Во время загрузки сохранять миниатюры, которые могут быть использованы файл менеджерами и другими программами

en: Number of CPU cores used to generate thumbnails.
ru: Количество ядер процессора для использования при создании миниатюр.

en: CPU cores:
ru: Ядра процессора:

en: Thumbnail Cache
ru: Кэш миниатюр

en: Calculating...
ru: Вычисление…

en: days
ru: день(дня,дней)

en: forever
ru: всегда

en: Cache size:
ru: Размер кэша:

en: Number of thumbnails:
ru: Количество миниатюр:

en: Database size:
ru: Размер базы данных:

en: Cache unaccessed thumbnails for:
ru: В кэше недоступны миниатюры для:

en: Purge Cache...
ru: Очистка кэша...

en: Optimize Cache...
ru: Оптимизация кэша...

en: Ignore time zone and daylight savings changes
ru: Игнорировать изменения часового пояса и зимнего времени

note: Translators: for an explanation of what an offset resolution is, see https://damonlynch.net/rapid/documentation/#timezoneoffsetresolution
en: Offset resolution (minutes):
ru: Шаг смещения (минут)

en: The multiple used when calculating the offset from the time the photo or video was originally taken
ru: При вычислении смещения относительно времени когда сделано фото или видео используется несколько

en: When detecting if a file has been previously downloaded:
ru: При определении, был ли файл уже загружен:

en: Learn more about time zone handling
ru: Узнать больше о работе с часовыми поясами

en: Skip download
ru: Пропустить загрузку

en: Don't download the file, and issue an error message
ru: Не загружать файл, и выдать сообщение об ошибке

en: Add unique identifier
ru: Добавить уникальную метку

en: Add an identifier like _1 or _2 to the end of the filename, immediately before the file's extension
ru: Добавить метку вида  _1 или _2 в конец имени файла, непосредственно перед расширением

en: Overwrite
ru: Перезаписать

en: Overwrite the previously backed up file
ru: Перезаписать предыдущую резервную копию файла

en: Skip
ru: Пропустить

en: Don't overwrite the backup file, and issue an error message
ru: Не перезаписывать резервную копию, выдать сообщение об ошибке

en: When a photo or video of the same name has already been downloaded, choose whether to skip downloading the file, or to add a unique identifier:
ru: Если фото или видео с таким именем уже было загружено, выберите, пропустить ли загрузку файла или добавить уникальную метку:

en: Using sequence numbers to automatically generate unique filenames is strongly recommended. Configure file renaming in the Rename panel in the main window.
ru: Для автоматического создания уникальных имен файлов настоятельно рекомендуется использовать нумерацию. Настройте переименование файлов на панели Переименование в главном окне.

en: When backing up, choose whether to overwrite a file on the backup device that has the same name, or skip backing it up:
ru: При создании резервной копии, выберите, перезаписывать ли файл с таким именем на устройстве для резервного копирования или пропустить создание резервной копии:

en: Program Warnings
ru: Предупреждения программы

en: Show a warning when:
ru: Показывать предупреждение когда:

en: Downloading files currently not displayed
ru: Загружаемые файлы сейчас не отображаются

en: Warn when about to download files that are not displayed in the main window.
ru: Предупреждать о загрузке файлов, которые не отображаются в главном окне.

en: Backup destinations are missing
ru: Места хранения резервных копий отсутствуют

en: Warn before starting a download if it is not possible to back up files.
ru: Предупреждать перед началом загрузки, если создание резервных копий невозможно.

en: Program libraries are missing or broken
ru: Библиотеки программы отсутствуют или повреждены

en: Warn if a software library used by Rapid Photo Downloader is missing or not functioning.
ru: Предупреждать, если библиотеки, используемые Rapid Photo Downloader отсутствуют или не работают.

en: Filesystem metadata cannot be set
ru: Метаданные файловой системы не могут быть установлены

en: Warn if there is an error setting a file's filesystem metadata, such as its modification time.
ru: Предупреждать об ошибке установки метаданных файловой системы, таких как время изменения.

en: Encountering unhandled files
ru: Найдены необслуживаемые файлы

en: Warn after scanning a device or this computer if there are unrecognized files that will not be included in the download.
ru: Предупреждать после сканирования устройств или этого компьютера, если есть неопознанные файлы, которые не будет включены в загрузку.

en: Do not warn about unhandled files with extensions:
ru: Не сообщать о необслуживаемых файлах с расширениями:

en: File extensions are case insensitive and do not need to include the leading dot.
ru: Расширения файлов не чувствительны к регистру и не обязаны содержать предшествующую точку.

en: Add
ru: Добавить

en: Add a file extension to the list of unhandled file types to not warn about.
ru: Добавить расширение файла в список необслуживаемых типов файлов, сообщать о которых не нужно.

en: Remove a file extension from the list of unhandled file types to not warn about.
ru: Удалить расширение файла из списка необслуживаемых типов файлов, сообщать о которых не нужно.

en: Clear the list of file extensions of unhandled file types to not warn about.
ru: Очистить список необслуживаемых типов файлов, сообщать о которых не нужно.

en: Photo and Video Consolidation
ru: Объединение фото и видео

en: Consolidate files across devices and downloads
ru: Объединять файлы между устройствами и загрузками

en: Analyze the results of device scans looking for duplicate files and matching RAW and JPEG pairs,
    comparing them across multiple devices and download sessions.
ru: Анализировать результаты сканирования устройств в поисках дубликатов и пар RAW и JPEG,
    сравнивая их между различными устройствами и сеансами загрузки.

en: Treat matching RAW and JPEG files as:
ru: Рассматривать соответствующие RAW и JPEG файлы как:

en: One photo
ru: Одно фото

en: Two photos
ru: Два фото

en: Display matching pairs of RAW and JPEG photos as one photo, and if marked, download both.
ru: Отображать пары RAW и JPEG как одно фото, и, если отмечены для загрузки, загружать оба файла.

en: Display matching pairs of RAW and JPEG photos as two different photos. You can still synchronize their sequence numbers.
ru: Отображать пары RAW и JPEG как два разных фото. Вы по-прежнему можете синхронизировать их нумерацию.

en: With matching RAW and JPEG photos:
ru: С парами RAW и JPEG фото:

en: Do not mark JPEG for download
ru: Не отмечать JPEG для загрузки

en: Do not mark RAW for download
ru: Не отмечать RAW для загрузки

en: Mark both for download
ru: Отмечать для загрузки оба

en: When matching RAW and JPEG photos are found, do not automatically mark the JPEG for
    download. You can still mark it for download yourself.
ru: При обнаружении пар RAW и JPEG фото, не отмечать автоматически JPEG файлы
    для загрузки. Вы по-прежнему можете отметить их для загрузки сами.

en: When matching RAW and JPEG photos are found, do not automatically mark the RAW for
    download. You can still mark it for download yourself.
ru: При обнаружении пар RAW и JPEG фото, не отмечать автоматически RAW файлы
    для загрузки. Вы по-прежнему можете отметить их для загрузки сами.

en: When matching RAW and JPEG photos are found, automatically mark both for download.
ru: При обнаружении пар RAW и JPEG фото, автоматически отмечать для загрузки оба файла.

en: If you disable file consolidation, choose what to do when a download device is inserted while completed downloads are displayed:
ru: Если вы отключили объединение файлов, выберите, что делать если подключено устройство для загрузки в то время как отображаются завершенные загрузки:

en: When a download device is inserted while completed downloads are displayed:
ru: Если устройство для загрузки подключено в то время как отображаются завершенные загрузки:

en: Clear completed downloads
ru: Очистить завершенные загрузки

en: Keep displaying completed downloads
ru: Продолжить отображение завершенных загрузок

en: Prompt for what to do
ru: Спросить что делать

en: Automatically clear the display of completed downloads whenever a new download device is inserted.
ru: Автоматически очищать отображаемые завершенные загрузки каждый раз, когда подключается новое устройство для загрузки.

en: Keep displaying completed downloads whenever a new download device is inserted.
ru: Продолжать отображать завершенные загрузки каждый раз, когда подключается новое устройство для загрузки.

en: Prompt whether to keep displaying completed downloads or clear them whenever a new download device is inserted.
ru: Спросить, очищать отображаемые завершенные загрузки или продолжать их отображение каждый раз, когда подключается новое устройство для загрузки.

en: Ignore DNG date/time metadata on MTP devices
ru: Игнорировать метаданные даты/времени DNG файлов на устройствах MTP

en: Ignore date/time metadata in DNG files located on MTP devices, and use the file's modification time instead.
    
    Useful for devices like some phones and tablets that create incorrect DNG metadata.
ru: Игнорировать метаданные даты/времени DNG файлов, расположенных наустройствах MTP, и использовать вместо них время изменения.
    
    Полезно для таких устройств, как некоторые телефоны и планшеты, которые создают некорректные метаданные DNG.

en: Read photo metadata using only ExifTool
ru: Считывать метаданные снимков используя только ExifTool

en: Use ExifTool instead of Exiv2 to read photo metadata and extract thumbnails.
    
    The default is to use Exiv2, relying on ExifTool only when Exiv2 does not support
    the file format being read.
    
    Exiv2 is fast, accurate, and almost always reliable, but it crashes when extracting
    metadata from a small number of files, such as DNG files produced by Leica M8
    cameras.
ru: Для чтения метаданных и извлечения миниатюр использовать ExifTool вместо Exiv2.
    
    По умолчанию используется Exiv2, полагаясь на ExifTool только когда Exiv2 не
    поддерживает формат считываемого файла.
    
    Exiv2 быстр, точен, и почти всегда надежен, но он не справляется с извлечением
    метаданных из некоторых файлов, таких как DNG файлы, создаваемые камерами
     Leica M8.

en: Read video metadata using only ExifTool
ru: Считывать метаданные видео используя только ExifTool

en: <p>Use ExifTool instead of MediaInfo and Gstreamer to read video metadata and extract thumbnails.</p><p>The default is to use MediaInfo and Gstreamer, with three exceptions:</p><ol><li>ExifTool reports a time zone and MediaInfo does not.</li><li>ExifTool provides more reliable data than MediaInfo for some file formats.</li><li>Gstreamer is unable to extract thumbnails.</li></ol>
ru: <p>Использовать ExifTool вместо MediaInfo и Gstreamer для считывания метаданнных видео и извлечения превью.</p><p>по умолчанию используется MediaInfo и Gstreamer, с тремя исключениями:</p><ol><li>ExifTool сообщает часовой пояс, а MediaInfo нет.</li><li>ExifTool предоставляет более надежные данные, чем MediaInfo для некоторых форматов файлов.</li><li>Gstreamer не может извлекать превью.</li></ol>

en: Completed Downloads
ru: Завершенные загрузки

note: Translators: this is an option when the user chooses the language to use for Rapid Photo Downloader and it allows them to reset it back to whatever their system language settings are. The < and > are not HTML codes. They are there simply to set this choice apart from all the other choices in the dro
en: <System Language>
ru: <Язык системы>

en: Restores default %s preference values
ru: Сбросить настройки %s на значения по умолчанию

en: Do you want to purge the thumbnail cache? The cache will be purged when the program is next started.
ru: Вы хотите очистить кэш миниатюр? Кэш будет очищен при следующем запуске программы.

en: Purge Thumbnail Cache
ru: Очистить кэш миниатюр

en: Do you want to optimize the thumbnail cache? The cache will be optimized when the program is next started.
ru: Вы хотите оптимизировать кэш миниатюр? Кэш будет соптимизирован при следующем запуске программы.

en: Optimize Thumbnail Cache
ru: Оптимизировать кэш миниатюр

en: Enter a Folder to Scan
ru: Укажите папку для сканирования

en: Specify a folder that will be scanned for photos and videos
ru: Укажите папку для сканирования на наличие фото и видео

en: Folder:
ru: Папка:

en: Enter a Path to Ignore
ru: Введите путь, который хотите игнорировать

en: Specify a path that will never be scanned for photos or videos
ru: Задайте путь, который никогда не будет проверяться на наличие фото и видео

en: Path:
ru: Путь:

en: Enter a File Extension
ru: Введите расширение файла

en: Specify a file extension (without the leading dot)
ru: Задайте расширение файла (без предшествующей точки)

en: Extension:
ru: Расширение:

en: Invalid File Extension
ru: Неверное расширение файла

en: The file extension <b>%s</b> is recognized by Rapid Photo Downloader, so it makes no sense to warn about its presence.
ru: Расширение файлов <b>%s</b> известно Rapid Photo Downloader, поэтому нет необходимости предупреждать об их наличии.

en: Recognized file types:
    
    Photos:
    %(photos)s
    
    Videos:
    %(videos)s
    
    Audio:
    %(audio)s
    
    Other:
    %(other)s
ru: Известные типы файлов:
    
    Фото:
    %(photos)s
    
    Видео:
    %(videos)s
    
    Аудио:
    %(audio)s
    
    Другие:
    %(other)s

en: Wedding
ru: Свадьба

en: Birthday
ru: День рождения

en: Subfolder preferences should not start with a %s
ru: Имя каталога не должно начинаться с %s

en: Subfolder preferences should not end with a %s
ru: Имя каталога не должно закачинаться на %s

en: Subfolder preferences should not contain two %s one after the other
ru: Имя каталога не может содержать две %s, одну за другой

en: Download 8 Photos and 10 Videos
ru: Загрузка 8фото и 10 видео

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Error: %(errno)s %(strerror)s
ru: Ошибка: %(errno)s %(strerror)s

en: Error: %s
ru: Ошибка: %s

en: GPhoto2 Error: %s
ru: Ошибка GPhoto2: %s

en: Unable to initialize the camera, probably because another program is using it. No files were copied from it.
ru: Невозможно инициализировать камеру, возможно из-за ее использования другой программой. Файлы с нее скопированы не будут.

en: Unable to read directory %s
ru: Невозможно прочесть каталог %s

en: Unable to access modification time or size from %s
ru: Невозможно получить доступ к времени изменения или размеру для %s

en: Unable to read file %s
ru: Невозможно прочесть файл %s

en: Unable to write file %s
ru: Невозможно записать файл %s

en: Unable to move file %s
ru: Невозможно переместить файл %s

en: Unable to remove file %s
ru: Невозможно удалить файл %s

en: Unable to copy file %s
ru: Невозможно скопировать файл %s

en: Zero length file %s will not be downloaded
ru: Файл %s с нулевой длиной не будет загружен

en: Could not determine filesystem modification time for %s
ru: Нельзя определить время изменения из файловой системы для %s

en: Unable to load metadata from %s
ru: Невозможно прочесть метаданные из %s

en: Unable to load metadata from %(name)s. The %(filetype)s was not downloaded.
ru: Невозможно загрузить метаданные из %(name)s. Файл %(filetype)s не был загружен.

en: An error occurred setting a file's filesystem metadata on the filesystem %s. If this error occurs again on the same filesystem, it will not be reported again.
ru: Ошибка установки метаданных файла на файловой системе %s. Если эта ошибка повторится на той же файловой системе, повторного отчета не будет.

en: Encountered unhandled file %s. It will not be downloaded.
ru: Обнаружен необслуживаемый файл %s. Он не будет загружен.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s %(destination)s already exists.
ru: %(filetype)s %(destination)s уже существует.

en: The existing %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
ru: Последнее изменение существующего %(filetype)s %(destination)s было %(date)s в %(time)s.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was not downloaded from %(device)s.
ru: Файл %(filetype)s %(source)s не был загружен с устройства %(device)s.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was downloaded from %(device)s.
ru: Файл %(filetype)s %(source)s был загружен с устройства %(device)s.

en: The unique identifier '%s' was added to the filename.
ru: К имени файла была добавлена уникальная метка '%s'.

en: The existing backup %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
ru: Последнее изменение существующей резервной копии %(filetype)s %(destination)s было %(date)s в %(time)s.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was not backed up from %(device)s.
ru: Для файла %(filetype)s %(source)s с устройства %(device)s не была создана резервная копия.

en: The previous backup %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
ru: Последнее изменение предыдущей резервной копии %(filetype)s %(destination)s было %(date)s в %(time)s.

en: The %(filetype)s %(source)s from %(device)s was backed up, overwriting the previous backup %(filetype)s.
ru: Для  файла %(filetype)s %(source)s с устройства %(device)s была создана резервная копия, перезаписавшая предыдущую резервную копию файла %(filetype)s.

en: When synchronizing RAW + JPEG sequence values, a duplicate %(filetype)s %(file)s was encountered, and was not downloaded.
ru: При синхронизации нумерации RAW + JPEG обнаружен дубликат %(filetype)s %(file)s, который не был загружен.

en: When synchronizing RAW + JPEG sequence values, photos were detected with the same filenames, but taken at different times:
ru: При синхронизации нумерации RAW + JPEG обнаружены фото с теми же именами, но снятые в другое время:

en: %(image1)s was taken on %(image1_date)s at %(image1_time)s, and %(image2)s on %(image2_date)s at %(image2_time)s.
ru: %(image1)s было снято %(image1_date)s в %(image1_time)s, и %(image2)s - %(image2_date)s в %(image2_time)s.

en: Unable to finalize the filename for %s
ru: Невозможно завершить имя файла для  %s

en: The filename %(destination)s was not fully generated for %(filetype)s %(source)s.
ru: Имя файла %(destination)s не было полностью создано для %(filetype)s %(source)s.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(type)s metadata is missing.
ru: Отсутствуют метаданные %(type)s.

en: The following metadata is missing: %s.
ru: Отсутствуют следующие метаданные: %s.

en: Date/time conversion failed: %s.
ru: Ошибка преобразования даты/времени: %s.

en: Could not extract valid date/time metadata or determine the file modification time.
ru: Нельзя извлечь корректные метаданные даты/времени или определить время изменения файла.

en: Filename does not have an extension.
ru: Имя файла не содержит расширения.

en: Filename does not have a number component.
ru: В имени файла нет порядкового номера.

en: Error generating component %(component)s. Error: %(error)s
ru: Ошибка создания компонента %(component)s. Ошибка: %(error)s

en: The download subfolders %(folder)s were only partially generated for %(filetype)s %(source)s.
ru: Подпапки загрузки %(folder)s для %(filetype)s %(source)s были созданы только частично.

en: There is no data with which to generate the %(subfolder_file)s for %(filename)s. The %(filetype)s was not downloaded.
ru: Нет данных для создания %(subfolder_file)s для %(filename)s. Файл %(filetype)s не загружен.

en: Unable to create the %(filetype)s %(destination)s in %(folder)s. The download file was %(source)s in %(device)s. It was not downloaded.
ru: Невозможно создать %(filetype)s %(destination)s в %(folder)s. Загружаемый файл был %(source)s в %(device)s. Он не загружен.

en: Unable to create the download subfolder %s.
ru: Невозможно создать подпапки загрузки %s.

en: Unable to create the backup subfolder %s.
ru: Невозможно создать подпапки для резервных копий %s.

en: Problems scanning %s
ru: Проблема сканирования %s

en: Problems copying from %s
ru: Проблема копирования из %s

en: Problems while finalizing filenames and generating subfolders
ru: Проблемы с завершением имен файлов и созданием подпапок

en: Problems backing up to %s
ru: Проблемы создания резервных копий в %s

en: The time elapsed between consecutive photos and videos that is used to build the Timeline
ru: Прошедшее между фото и видео время, используемое для построения Шкалы времени

note: Translators: e.g. "45m", which is short for 45 minutes. Replace the very last character (after the d) with the correct localized value, keeping everything else. In other words, change only the m character.
en: %(minutes)dm
ru: %(minutes)d мин

note: Translators: i.e. "1.5h", which is short for 1.5 hours. Replace the entire string with the correct localized value
en: 1.5h
ru: 1.5 ч

note: Translators: e.g. "5h", which is short for 5 hours. Replace the very last character (after the d) with the correct localized value, keeping everything else. In other words, change only the h character.
en: %(hours)dh
ru: %(hours)d ч

en: The Timeline groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
ru: Шкала времени группирует фото и видео на основании времени, прошедшего между снимками. Используйте ее для определения фото и видео, снятых в разные периоды одного дня, или за несколько дней.

en: Use the slider (below) to adjust the time elapsed between consecutive shots that is used to build the Timeline.
ru: Используйте ползунок (ниже) для регулировки времени между снимками, которое используется для построения Шкалы времени.

en: Timeline build pending...
ru: Ожидание построения Шкалы времени...

en: Timeline is building...
ru: Построение шкалы времени...

en: The Timeline needs to be rebuilt because the file modification time does not match the time a shot was taken for one or more shots.<br><br>The Timeline shows when shots were taken. The time a shot was taken is found in a photo or video's metadata. Reading the metadata is time consuming, so Rapid Photo Downloader avoids reading the metadata while scanning files. Instead it uses the time the file was last modified as a proxy for when the shot was taken. The time a shot was taken is confirmed when generating thumbnails or downloading, which is when the metadata is read.
ru: Шкала времени должна быть перестроена, потому что время изменения файла не соответствует времени снимка для одного или более снимков.<br><br>Шкала времени показывает время, когда был сделан снимок. Это время содержится в метаданных фото и видео. Чтение метаданных отнимает много времени, поэтому Rapid Photo Downloader избегает чтения метаданных при сканировании файлов. Вместо этого используется время последнего изменения файла на замену времени снимка. Время снимка проверяется при построении миниатюр или загрузке, когда происходит чтение метаданных.

en: Toggle synchronizing Timeline and thumbnail scrolling (Ctrl-T)
ru: Переключить синхронизацию Шкалы времени и просмотр миниатюр (Ctrl-T)

en: <b>ExifTool has a problem</b><br><br> Rapid Photo Downloader uses ExifTool to get metadata from videos and photos. The program will run without it, but installing it is <b>highly</b> recommended.
ru: <b>Проблемы с ExifTool</b><br><br> Rapid Photo Downloader использует ExifTool для получения метаданных из фото и видео. Программа будет работать без него, но его установка <b>настоятельно</b> рекомендуется.

en: Problem with ExifTool
ru: Проблемы с ExifTool

en: <b>The library libmediainfo appears to be missing</b><br><br> Rapid Photo Downloader uses libmediainfo to get the date and time a video was shot. The program will run without it, but installing it is recommended.
ru: <b>Библиотека libmediainfo отсутствует</b><br><br> Rapid Photo Downloader использует libmediainfo для получения даты и времени съемки видео. Программа будет запущена без нее, но мы рекомендуем установить эту библиотеку.

en: Problem with libmediainfo
ru: Проблема с libmediainfo

en: <b>Cannot download from Apple devices</b><br><br>To download from %(device)s, this program requires additional software be installed that interacts with Apple devices.<br><br>Missing applications: %(applications)s<br><br><a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#iosdevicesupport">Learn more</a> about which software to install.
ru: <b>Невозможно загрузить с устройств Apple</b><br><br>Для загрузки с %(device)s, этой программе необходима установка дополнительных приложений для связи с устройствами Apple.<br><br>Недостающие приложения: %(applications)s<br><br><a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#iosdevicesupport">Подробнее</a> об устанавливаемых программах.

en: 
    <p>Rapid Photo Downloader is made for you. You can help improve it by participating in a
    web survey.</p>
    <p>Because this program does not collect analytics, the survey makes a real 
    difference to the program's future.</p>
ru: 
    <p>Rapid Photo Downloader создан для вас. Вы можете помочь улучшить его
    участвуя в опросе.</p>
    <p>Поскольку эта программа не собирает данные, данные опроса 
    на самом деле повлияют на будущее программы.</p>

en: The survey is in English.
ru: Опрос на английском языке.

en: Do you want to take the survey?
ru: Хотите поучаствовать в опросе?

note: Use custom buttons, thereby avoiding button icons
en: Ask me later
ru: Спросить позже

en: Yes
ru: Да

note: Translators: "I already took it" means "I already took the survey"
en: I already took it
ru: Уже поучаствовал

note: Translators: "Never ask me about any survey" refers to now and in the future
en: Never ask me about any survey
ru: Больше не напоминать мне об опросе

en: Download
ru: Загрузка

en: &Refresh...
ru: Обновить...

en: &Preferences
ru: Настройки

en: &Quit
ru: Выход

en: Windows &Drives
ru: &Диски Windows

en: Error &Reports
ru: Отчет об ошибках

en: Clear Completed Downloads
ru: Очистить завершенные загрузки

en: Get Help Online...
ru: Справка в Сети...

en: &Tip of the Day...
ru: Совет дня...

en: Report a Problem...
ru: Сообщить о проблеме…

en: Make a Donation...
ru: Сделать взнос...

en: Translate this Application...
ru: Перевести это приложение...

en: &About...
ru: О программе...

en: Timeline
ru: Шкала Времени

en: Destination
ru: Место хранения

en: Rename
ru: Переименование

en: Back Up
ru: Резервное копирование

en: Turn on or off the use of devices attached to this computer as download sources
ru: Включить или отключить использование подключенных к этому компьютеру устройств в качестве источников для загрузки

en: Turn on or off the use of a folder on this computer as a download source
ru: Включить или отключить использование папок этого компьютера в качестве источников для загрузки

en: This Computer
ru: Этот компьютер

en: Select a source folder
ru: Выбор источника

en: All
ru: Все

en: New
ru: Новые

en: Show:
ru: Показать:

en: Modification Time
ru: Время изменения

en: Checked State
ru: Состоянию отметки

en: File Type
ru: Типу файла

en: Device
ru: Устройству

en: Sort:
ru: Сортировать по:

en: Select All:
ru: Выбрать все:

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Download %(files)s
ru: Загрузка %(files)s

en: Resume Download
ru: Продолжить загрузку

en: Pause
ru: Пауза

en: Thank you for reporting a problem in Rapid Photo Downloader
ru: Благодарим вас за отче о проблеме в Rapid Photo Downloader

en: <b>Changing This Computer source path</b><br><br>Do you really want to change the source path to %(new_path)s?<br><br>You are currently downloading from %(source_path)s.<br><br>If you do change the path, the current download from This Computer will be cancelled.
ru: <b>Изменение пути источника Этого компьютера</b><br><br>Вы действительно хотите изменить путь к источнику на %(new_path)s?<br><br>Вы сейчас загружате из %(source_path)s.<br><br>Если вы измените путь, текущая загрузка с Этого компьютера будет отменена.

en: photo
ru: фото

en: video
ru: видео

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Invalid %(filetype)s download destination
ru: Неверное место загрузки %(filetype)s

en: The download directory is not writable. Ensure permissions are correctly set. If the destination is on the network, ensure the network share is correctly configured.
ru: Папка загрузки недоступна для записи. Убедитесь, что разрешения установлены верно. Если папка назначения находится в сети, убедитесь в правильности настройки сетевого соединения.

en: The download directory does not exist.
ru: Папка загрузки не существует.

en: You cannot change the download destination while downloading.
ru: Вы не можете изменить место хранения во время загрузки.

en: <b>Confirm Download Destination</b><br><br>Are you sure you want to set the %(file_type)s download destination to %(path)s?
ru: <b>Подтвердите Место загрузки</b><br><br>Вы уверены, что хотите установить место хранения %(file_type)s в %(path)s?

en: 
    <b>Downloading all files</b><br><br>
    A download always includes all files that are marked for download,
    including those that are not currently displayed because the Timeline
    is being used or because only new files are being shown.<br><br>
    Do you want to proceed with the download?
ru: 
    <b>Загрузка всех файлов</b><br><br>
    В загрузку всегда включаются все файлы, отмеченные для загрузки, включая те,
    которые не отображаются в данный момент времени по причине использования
    Шкалы времени или потому, что отображаются только новые файлы.<br><br>
    Вы хотите продолжить загрузку?

en: These download folders are invalid:
    %(folder1)s
    %(folder2)s
ru: Неправильно указанные папки загрузки:
    %(folder1)s
    %(folder2)s

en: This download folder is invalid:
    %s
ru: Неправильно указана папка загрузки:
    %s

en: Download Failure
ru: Сбой загрузки

en: The download cannot proceed.
ru: Загрузка не может быть продолжена.

en: Photos and videos will not be backed up because there is nowhere to back them up. Do you still want to start the download?
ru: Резервные копии фото и видео не будут созданы, потому что их негде создать. Вы хотите начать загрузку?

en: No backup device exists for backing up %(filetype)s. Do you still want to start the download?
ru: Нет устройства для резервного копирования файлов %(filetype)s. Вы хотите начать загрузку?

en: photos
ru: фото

en: videos
ru: видео

en: <b>The photo and video backup destinations do not exist or cannot be written to.</b><br><br>Do you still want to start the download?
ru: <b>Место хранения резервных копий фото и видео не существует или в него невозможна запись.</b><br><br>Вы хотите начать загрузку?

en: <b>The %(filetype)s backup destination does not exist or cannot be written to.</b><br><br>Do you still want to start the download?
ru: <b>Место хранения резервных копий файлов %(filetype)s не существует или в него невозможна запись.</b><br><br>Вы хотите начать загрузку?

en: Backup problem
ru: Проблема резервного копирования

en: %(downloading_from)s — %(time_left)s left (%(speed)s)
ru: %(downloading_from)s — %(time_left)s осталось (%(speed)s)

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
ru: %(noFiles)s %(filetypes)s файлов загружено

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
ru: %(noFiles)s %(filetypes)s файлов загрузить не удалось

en: warnings
ru: предупреждения

en: All downloads complete
ru: Все загрузки завершены

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
ru: %(filetype)s загружено

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
ru: %(filetype)s не удалось загрузить

en: 1 failure
ru: 1 сбой

en: %d failures
ru: %d сбо(я/ев)

en: 1 warning
ru: 1 предупреждение

en: %d warnings
ru: %d Предупреждени(я/й)

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s
ru: Загружено %(no_files_and_types)s из %(devices)s

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s — %(failures)s
ru: Загружено %(no_files_and_types)s из %(devices)s — %(failures)s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No files downloaded — %(failures)s
ru: Файлы не загружены — %(failures)s

en: No files downloaded
ru: Файлы не загружены

en: Program preferences are invalid
ru: Настройки программы не корректны

en: <b>All files on the %(camera)s are inaccessible</b>.<br><br>It may be locked or not configured for file transfers using USB. You can unlock it and try again.<br><br>On some models you also need to change the setting to allow the use of USB for <i>File Transfer</i>.<br><br>Learn more about <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">downloading from cameras</a> and <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones">enabling downloading from phones</a>. <br><br>Alternatively, you can ignore the %(camera)s.
ru: <b>Все файлы %(camera)s недоступны</b>.<br><br>Устройство может быть заблокировано или не настроено для передачи данных через USB. Вы можете разблокировать его и попробовать снова.<br><br>На некоторых моделях также необходимо изменить настройки, позволяющие использовать USB для <i>Передачи данных</i>.<br><br>Больше о <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">загрузке с камеры</a> и <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones">включении загрузки с телефона</a>. <br><br>Кроме того, вы можете игнорировать %(camera)s.

en: <b>The %(camera)s appears to be in use by another application.</b><br><br>Rapid Photo Downloader cannnot access a phone or camera that is being used by another program like a file manager.<br><br>If the device is mounted in your file manager, you must first &quot;eject&quot; it from the other program while keeping the %(camera)s plugged in.<br><br>If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again.<br><br>Learn more about <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">downloading from cameras</a> and <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones">enabling downloading from phones</a>. <br><br>Alternatively, you can ignore the %(camera)s.
ru: Copy text 	
    <b>%(camera)s занято другим приложением.</b><br><br>Rapid Photo Downloader не может получить доступ к телефону или камере, используемуему другой программой, такой как файл менеджер.<br><br>Если устройство смонтировано в файл менеджере, вы должны сперва &quot;отключить&quot; от другой программы, сохраняя %(camera)s включенным.<br><br>Если это не помогает, отсоедините %(camera)s от компьютера и подключите снова.<br><br>Больше о <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">загрузке с камер</a> и <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones">включении загрузки с телефона</a>. <br><br>Кроме того, вы можете игнорировать %(camera)s.

en: Enable access to the iOS Device
ru: Разрешить доступ к устройству iOS

en: &Try Again
ru: Попробовать еще

en: &Ignore This Device
ru: Игнорировать это устройство

en: Sorry, an unexpected problem occurred while scanning %s.
ru: Очень жаль,но при сканировании %s возникла непредвиденная проблема.

en: Unfortunately you cannot download from this device.
ru: К сожалению вы не можете загружать с этого устройства.

en: A possible workaround for the problem might be downloading from the camera's memory card using a card reader.
ru: Возможным решением проблемы может быть загрузка с карты памяти камеры через кард-ридер.

en: Device scan failed
ru: Сканирование устройств не удалось

en: <b>The %(camera)s cannot be scanned because it cannot be unmounted.</b><br><br>You can close any other application (such as a file browser) that is using it and try again. If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again.
ru: <b>%(camera)s не может быть просканирована из-за того, что она не может быть отмонтирована.</b><br><br>Вы можете закрыть все приложения (такие как файл менеджер), использующие ее и попробовать снова. Если это не помогает, отключите %(camera)s от компьютера и подключите снова.

en: <b>The download cannot start because the %(camera)s cannot be unmounted.</b><br><br>You can close any other application (such as a file browser) that is using it and try again. If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again, and choose which files you want to download from it.
ru: <b>Загрузка не может начаться из-за того, что %(camera)s не может быть отмонтирована.</b><br><br>Вы можете закрыть все приложения (такие как файл менеджер), использующие ее и попробовать снова. Если это не помогает, отключите %(camera)s от компьютера и подключите снова, и выберите файлы, которые вы хотите с нее загрузить.

en: Completed Downloads Present
ru: Есть завершенные загрузки

en: %s whose download have completed are displayed.
ru: %s, чья загрузка завершена, отображаются.

en: Do you want to clear the completed downloads?
ru: Вы хотите очистить завершенные загрузки?

en: Completed Download Present
ru: Есть завершенная загрузка

en: %s whose download has completed is displayed.
ru: %s, чья загрузка завершена, отображается.

en: Do you want to clear the completed download?
ru: Вы хотите очистить завершенную загрузку?

en: Do you want to download photos and videos from the device <i>%(device)s</i>?
ru: Вы хотите загрузить фото и видео с устройства <i>%(device)s</i>?

en: <b>Do you want to ignore the %s whenever this program is run?</b>
ru: <b>Вы хотите игнорировать %s при каждом запуске программы?</b>

en: All cameras, phones and tablets with the same model name will be ignored.
ru: Все камеры, телефоны и планшеты с таким названием модели будут игнорироваться.

en: <b>Do you want to ignore the device %s whenever this program is run?</b>
ru: <b>Вы хотите игнорировать устройство %s при каждом запуске программы?</b>

en: Any device with the same name will be ignored.
ru: Все устройства с таким именем будут игнорироваться.

en: Downloading from %(location)s on This Computer.
ru: Загрузка из %(location)s на Этом компьютере.

en: Do you really want to download from here?<br><br>On some systems, scanning this location can take a very long time.
ru: Вы действительно хотите загружать отсюда?<br><br>На некоторых системах сканирование этого расположения может длиться очень долго.

note: Translators - in the middle is a unicode em dash - please retain it This string is displayed in the status bar when the download is paused Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(downloading_from)s — download paused
ru: %(downloading_from)s — загрузка приостановлена

en: Generating thumbnails for %s
ru: Создание миниатр для %s

en: Scanning %s
ru: Просканировано %s

en: %(number)s of %(available files)s marked for download (%(hidden)s hidden)
ru: %(number)s из %(available files)s отмечено для загрузки (%(hidden)s скрыто)

en: %(number)s of %(available files)s marked for download
ru: %(number)s из %(available files)s отмечено для загрузки

en: Show version numbers of program and its libraries and exit.
ru: Показать версию программы и ее библиотек и выйти.

en: Display program information when run from the command line.
ru: Показывать информацию программы при запуске из командной строки.

en: Display debugging information when run from the command line.
ru: Показывать отладочную информацию при запуске из командной строки.

en: List photo and video file extensions the program recognizes and exit.
ru: Показать расширения фото и видео, известные программе и завершить.

en: Turn on or off the the renaming of photos.
ru: Включить или выключить переименование фото.

en: Turn on or off the the renaming of videos.
ru: Включить или выключить переименование видео.

en: Turn on or off the automatic detection of devices from which to download.
ru: Включить или выключить автоматическое определение устройств, с которых осуществлять загрузку.

en: Turn on or off downloading from this computer.
ru: Включить или выключить загрузку с этого компьютера.

en: PATH
ru: ПУТЬ

en: The PATH on this computer from which to download.
ru: ПУТЬ на этом компьютере из компьютере, из которого осуществлять загрузку.

en: The PATH where photos will be downloaded to.
ru: ПУТЬ куда будут загружаться фото.

en: The PATH where videos will be downloaded to.
ru: ПУТЬ куда будут загружаться видео.

en: Turn on or off the backing up of photos and videos while downloading.
ru: Включение или выключение создания резервных копий фото и видео во время загрузки.

en: Turn on or off the automatic detection of backup devices.
ru: Включение или выключение автоматического определения устройств для хранения резервных копий.

en: FOLDER
ru: ПАПКА

en: The FOLDER in which backups are stored on the automatically detected photo backup device, with the folder's name being used to identify whether or not the device is used for backups. For each device you wish to use for backing photos up to, create a folder on it with this name.
ru: ПАПКА в которой хранятся резервные копии на автоматически определяемом устройстве для хранения резервных копий фото, имя этой папки используется для определения, используется ли это устройство для хранения резервных копий. Создайте папку с таким именем на каждом устройстве, которое вы хотите использовать для хранения резервных копий фото.

en: The FOLDER in which backups are stored on the automatically detected video backup device, with the folder's name being used to identify whether or not the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up videos to, create a folder on it with this name.
ru: ПАПКА в которой хранятся резервные копии на автоматически определяемом устройстве для хранения резервных копий видео, имя этой папки используется для определения, используется ли это устройство для хранения резервных копий. Создайте папку с таким именем на каждом устройстве, которое вы хотите использовать для хранения резервных копий видео.

en: The PATH where photos will be backed up when automatic detection of backup devices is turned off.
ru: ПУТЬ, где будут храниться резервные копии фото в случае, когда автоматическое определение устройств для хранения резервных копий отключено.

en: The PATH where videos will be backed up when automatic detection of backup devices is turned off.
ru: ПУТЬ, где будут храниться резервные копии видео в случае, когда автоматическое определение устройств для хранения резервных копий отключено.

en: Ignore photos with the following extensions: %s
ru: Игнорировать фото со следующими расширениями: %s

en: Turn on or off starting downloads as soon as the program itself starts.
ru: Включение или выключение запуска загрузки сразу после старта программы.

en: Turn on or off starting downloads as soon as a device is inserted.
ru: Включение или выключение запуска загрузки сразу после подключения устройства.

en: Turn on or off use of the Rapid Photo Downloader Thumbnail Cache. Turning it off does not delete existing cache contents.
ru: Включение или выключение использования кэша миниатюр Rapid Photo Downloader. Выключение не приводит к удалению существующего содержимого кэша.

en: Delete all thumbnails in the Rapid Photo Downloader Thumbnail Cache, and exit.
ru: Удалить все миниатюры в кэше миниатюр Rapid Photo Downloader и выйти.

en: Forget which files have been previously downloaded, and exit.
ru: Забыть файлы, которые уже были загружены и выйти.

en: Import preferences from an old program version and exit. Requires the command line program gconftool-2.
ru: Импортировать настройки из старой версии программы и выйти. Требуется программа командной строки gconftool-2.

en: Reset all program settings to their default values, delete all thumbnails in the Thumbnail cache, forget which files have been previously downloaded, and exit.
ru: Сбросить все настройки программы на значения по умолчанию, удалить все миниатюры в кэше миниатюр, забыть, какие файлы уже были загружены и выйти.

en: Include gphoto2 debugging information in log files.
ru: Включать отладочную информацию gphoto2 в лог файлы.

en: Print information to the terminal about attached cameras and exit.
ru: Вывести в терминал информацию о подключенных камерах и выйти.

en: Use the system Qt theme instead of the built-in theme
ru: Использовать системную тему Qt вместо встроеной темы

en: Run this program in wayland or regular X11
ru: Запустить программу в wayland или обычном X11

en: To import preferences from the old version of Rapid Photo Downloader, you must install the program gconftool-2.
ru: Для импорта настроек из старой версии Rapid Photo Downloader, вы должны установить программу gconftool-2.

en: No prior program preferences detected: exiting.
ru: Настройки от предыдущей программы не найдены: завершение.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Importing preferences from Rapid Photo Downloader %(version)s
ru: Импорт настроек от Rapid Photo Downloader %(version)s

en: Do you want to copy the stored sequence number, which has the value %d?
ru: Вы хотите скопировать значение сквозной нумерации, которое содержит значение %d?

en: Program aborting.
ru: Работы программы прервана.

en: Never run this program as the sudo / root user.
ru: Никогда не запускайте эту программу от имени администратора (sudo / root).

en: You must install ExifTool to run Rapid Photo Downloader.
ru: Для запуска Rapid Photo Downloader вы должны установить ExifTool.

en: Rapid Photo Downloader is installed in multiple locations.
    
    Uninstall all copies except the version you want to run.
ru: Rapid Photo Downloader установлен в несколько мест.
    
    Удалите все копии, кроме версии, которую вы хотите использовать.

en: When specifying a path on the command line, do not also specify an
    option for device auto detection or a path on "This Computer".
ru: Задавая путь в командной строке, не задавайте параметр для автоматического 
    определения устройств или путь "Этот компьютер".

en: All settings and caches have been reset.
ru: Все настройки и кэш сброшены.

en: Thumbnail Cache has been reset.
ru: Кэш миниатюр сброшен.

en: Remembered files have been forgotten.
ru: Файлы, которые уже были загружены, забыты.

en: &Remember this choice
ru: Запомнить этот выбор

en: &Don't ask me about this again
ru: Не спрашивать меня об этом снова

en: &Don't warn me about this again
ru: Не предупреждать меня об этом снова

en: &Don't warn me again about missing or broken program libraries
ru: Не предупреждать меня снова об отсутствующих или нерабочих библиотеках программы

en: subfolder and filename
ru: подпапка и имя файла

en: filename
ru: имя файла

en: subfolder
ru: подпапка

en: A counter for how many downloads occur on each day
ru: Счетчик количества загрузок за каждый день

en: Downloads today:
ru: Загружено сегодня:

en: A counter that is remembered each time the program is run
ru: Счетчик, который запоминается при каждом запуске программы

en: Stored number:
ru: Сквознаянумерация:

en: The time at which the <i>Downloads today</i> sequence number should be reset
ru: Время, в которое должно быть сброшено значение нумерации <i>Загружено сегодня</i>

en: Day start:
ru: Начало дня:

note: 24 hour format, if wanted in a future release: self.dayStart.setDisplayFormat('HH:mm:ss')
en: Synchronize RAW + JPEG
ru: Синхронизировать RAW + JPEG

en: Synchronize sequence numbers for matching RAW and JPEG pairs.
    
    See the online documentation for more details.
ru: Синхронизировать нумерацию для пар RAW и JPEG.
    
    Для дополнительной информации смотрите документацию в сети.

en: Sequence Numbers
ru: Нумерация

en: Strip incompatible characters
ru: Убрать несовместимые символы

en: Whether photo, video and folder names should have any characters removed that are not allowed by other operating systems
ru: Могут ли имена фото, видео и папок содержать символы, удаляемые как недопустимые другими операционными системами

en: Compatibility
ru: Совместимость

en: Photo Renaming
ru: Переименование фото

en: Video Renaming
ru: Переименование видео

en: Renaming Options
ru: Параметры переименования

en: photos and videos
ru: фото и видео

en: photos or videos
ru: фото или видео

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single video
en: a video
ru: видео

en: 1 Video
ru: 1 видео

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single photo
en: a photo
ru: фото

en: 1 Photo
ru: 1 фото

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(path)s on %(camera)s
ru: %(path)s в %(camera)s

en: Photo
ru: Фото

en: Video
ru: Видео

en: File system root
ru: Корень файловой системы

note: translators: the name of the Pictures folder
en: Pictures
ru: Изображения

en: Sorry, the password was incorrect.
ru: Извините, пароль был некорректен.

note: Translators: here %s refers to the username (you must keep %s or the program will crash). This is what it looks like: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: To perform administrative tasks, enter the password for %s.
ru: Для выполнения административных задач введите пароль для %s.

en: Password:
ru: Пароль:

en: Taken on %(date_time)s (%(human_readable)s)
ru: Снято %(date_time)s (%(human_readable)s)

en: Modified on %(date_time)s (%(human_readable)s)
ru: Изменено %(date_time)s (%(human_readable)s)

en: Memory cards: %s
ru: Карты памяти: %s

en: Memory card: %s
ru: Карта памяти: %s

en: Downloaded as:
ru: Загружено как:

en: <br><br>Previous download:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s
ru: <br><br>Предыдущая загрузка:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s

en: <br><br><i>Manually set as previously downloaded on %(date)s</i>
ru: <br><br><i>отметить как ранее загруженные %(date)s</i>

en: Copy Path
ru: Копировать путь

en: Mark File as Downloaded
ru: Отметить файл как загруженный

en: Mark Files as Downloaded
ru: Отметить файлы как загруженные

en: B
ru: Б

en: KB
ru: кБ

en: MB
ru: МБ

en: GB
ru: ГБ

en: TB
ru: ТБ

en: PB
ru: ПБ

en: EB
ru: ЭБ

en: ZB
ru: ЗБ

en: YB
ru: ЙБ

note: Translators: two things in a list e.g. "device1 and device2" Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(first_item)s and %(last_item)s
ru: %(first_item)s и %(last_item)s

note: Translators: the end of a list of things, e.g, 'camera, memory card and external drive' where 'camera, memory card' are represented by start_items in the code and 'external drive' is represented by last_item in the code Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term varia
en: %(start_items)s and %(last_item)s
ru: %(start_items)s и %(last_item)s

en: one
ru: 1

en: two
ru: 2

en: three
ru: 3

en: four
ru: 4

en: five
ru: 5

en: six
ru: 6

en: seven
ru: 7

en: eight
ru: 8

en: nine
ru: 9

en: ten
ru: 10

en: eleven
ru: 11

en: twelve
ru: 12

en: thirteen
ru: 13

en: fourteen
ru: 14

en: fifteen
ru: 15

en: sixteen
ru: 16

en: seventeen
ru: 17

en: eighteen
ru: 18

en: ninenteen
ru: 19

en: twenty
ru: 20

en: &OK
ru: Да

en: &Close
ru: Закрыть

en: &Cancel
ru: Отмена

en: &Save
ru: Сохранить

en: &Help
ru: Помощь

en: Restore Defaults
ru: Восстановить значения по умолчанию

en: &Yes
ru: Да

en: &No
ru: Нет

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog-do-mount.png Please keep the html tags <tt> and </tt>
en: Create directory <tt>%(path)s</tt>
ru: Создать папку <tt>%(path)s</tt>

en: Mount drive <tt>%(drive)s:</tt> at <tt>%(path)s</tt>
ru: Примонтировать раздел <tt>%(drive)s:</tt> в <tt>%(path)s</tt>

en: Unmount drive <tt>%(drive)s:</tt> from <tt>%(path)s</tt>
ru: Размонтировать раздел <tt>%(drive)s:</tt> из <tt>%(path)s</tt>

note: Translators: This is part of a title for a dialog box, and is in plural form, where two or more drives will be mounted. This screenshot shows only one drive, but you get the idea: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: Mount drives %s
ru: Примонтировать разделы %s

note: Translators: This is part of a title for a dialog box, and is in singular form, where only one drive will be mounted. This screenshot illustrates: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: Mount drive %s
ru: Примонтировать раздел %s

note: Translators: This is part of a title for a dialog box, and is in plural form, where two or more drives will be unmounted. This screenshot shows only one drive being mounted, but you get the idea: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: Unmount drives %s
ru: Отмонтировать разделы %s

note: Translators: This is part of a title for a dialog box, and is in singular form, where only one drive will be unmounted. This screenshot shows a drive being mounted, but you get the idea: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: Unmount drive %s
ru: Отмонтировать раздел %s

en: Sorry, an error occurred when mounting drives %s
ru: Извините, при монтировании разделов %s возникла ошибка

en: Sorry, an error occurred when unmounting drives %s
ru: Извините, при размонтировании разделов %s возникла ошибка

en: Sorry, an error occurred when mounting drive %s
ru: Извините, при монтировании раздела %s возникла ошибка

en: Sorry, an error occurred when unmounting drive %s
ru: Извините, при размонтировании раздела %s возникла ошибка

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Windows Drives
ru: Разделы Windows

en: Enable automatic mounting of Windows drives
ru: Разрешить автоматическое монтирование разделов Windows

en: Automatically mount all Windows drives
ru: Автоматически монтировать все разделы Windows

en: Only automatically mount Windows drives that are configured below
ru: Автоматически монтировать только разделы Windows, указаные ниже

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: User Mounted
ru: Примонтировано пользователем

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: System Mounted
ru: Примонтировано системой

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Drive
ru: Раздел

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Mount Point
ru: Точка монтирования

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Automatic Mount
ru: Монтировать автоматически

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Automatic Unmount at Exit
ru: Автоматически размонтировать при выходе

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Pending Operations:
ru: Запланированые операции:

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: &Apply Pending Operations
ru: Выполнить запланированые операции

note: Translators: this will appear in a small dialog asking the user if they want to mount a single drive
en: Do you want to mount drive %s?
ru: Хотите примонтировать раздел %s?

note: translators: this will appear in a small dialog asking the user if they want to mount two or more drives
en: Do you want to mount drives %s?
ru: Хотите примонтировать разделы %s?

note: Translators: this is the name Windows uses for a removable drive, like a USB drive
en: Removable Drive
ru: Сменный диск

note: Translators: this is the name Windows uses for a drive that is normally part of the computer, like an internal hard drive (although for some reason some USB drives are classified by Windows as local drives)
en: Local Drive
ru: Локальный диск

en: Download, rename and back up photos and videos from cameras and other devices
ru: Загружайте, переименовывайте и создавайте резервные копии фото и видео с камер и других устройств

en: Rapid Photo Downloader imports photos and videos from cameras, phones, memory cards and other devices at high speed. It can be configured to rename photos and videos with meaningful filenames you specify. It can also back up photos and videos as they are downloaded. It downloads from and backs up to multiple devices simultaneously.
ru: Rapid Photo Downloader импортирует фото и видео с камер, телефонов, карт памяти и других устройств на высокой скорости. Он может быть настроен для переименования фото и видео осмысленными именами, заданными вами. Он также может создавать во время загрузки резервные копии фото и видео. Он загружает с и создает резервные копии на нескольких устройствах одновременно.

en: Unique to Rapid Photo Downloader is its Timeline, which groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
ru: Особенность Rapid Photo Downloader - его Шкала времени, на которой фото и видео группируются на основании времени, прошедшего между снимками. Используйте это для определения фото и видео, снятых в разное время одного дня, или за несколько дней.

en: Written by a photographer for professional and amateur photographers, Rapid Photo Downloader is easy to configure and use. Program preferences are configured without the need for complicated codes. Common tasks can be automated, such as unmounting a memory card when the download is complete.
ru: Написанный фотографом для профессионалов и любителей фотографии, Rapid Photo Downloader легко настроить и использовать. Настройки программы изменяются без необходимости в сложном кодировании. Общие задачи, такие как отмонтирование карты памяти по окончании загрузки, могут быть автоматизированы.

en: The main window
ru: Главное окно

en: Renaming
ru: Переименование

en: Photo Downloader
ru: Загрузчик фото

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;download;photography;import;video;RAW;camera;phone;ingest;backup;memory;card;
ru: фото;загрузка;фотография;импорт;видео;RAW;камера;телефон;ingest;резрвные копии;память;карта;

en: Download Photos and Videos with Rapid Photo Downloader
ru: Загружайте фото и видео с Rapid Photo Downloader
