rapid - en to sk translation catalogue (192 entries)

en: Credits
sk: Poďakovanie

en: Backups are not configured
sk: Zálohy nie sú nakonfigurované

en: No backup devices detected
sk: Neboli nájdené žiadne zariadenia pre zálohu

en: Valid backup locations not yet specified
sk: Ešte nie sú zvolené miesta pre zálohy

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
sk: Svoje fotografie a videá môžete popri sťahovaní zálohovať na rôzne zariadenia, napr. externé disky.

en: Back up photos and videos when downloading
sk: Zálohovať fotky a videá popri sťahovaní

en: Automatically detect backup devices
sk: Automatická detekcia zálohovacích zariadení

en: Specify the folder in which backups are stored on the device.<br><br><i>Note: the presence of a folder with this name is used to determine if the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up to, create a folder in it with one of these folder names. By adding both folders, the same device can be used to back up both photos and videos.</i>
sk: Zvoľte názov adresára, v ktorom budú na zariadeniach uložené zálohy.<br><br><i>Poznámka: Existencia tohoto adresára je predpokladom pre identifikovanie zariadenia ako úložiska záloh. Na každom zariadení, ktoré chcete používať pre uloženie záloh, vytvorte adresár s jedným z týchto názvov. Ak vytvoríte oba adresáre, budú na zariadenie zálohované fotky aj videá.</i>

en: Photo folder name:
sk: Názov adresára pre fotky:

en: Video folder name:
sk: Názov adresára pre videá:

en: Example:
sk: Príklad:

en: If you disable automatic detection, choose the exact backup locations.
sk: Ak vypnete automatickú detekciu, vyberte presné umiestnenie záloh.

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
sk: Umiestnenie zálohy fotiek:

en: Select Photo Backup Location
sk: Vyberte umiestnenie pre zálohu fotiek

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
sk: Umiestnenie zálohy videa:

en: Select Video Backup Location
sk: Vyberte umiestnenie pre zálohu videa

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
sk: disk1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
sk: disk2

en: Projected Backup Storage Use
sk: Predpokladaná veľkosť zálohy

en: Backup Options
sk: Nastavenia zálohy

en: audio
sk: zvuk

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
sk: Počet fotiek: %(no_photos)s

note: Translators: no_videos refers to the number of videos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_videos)s Videos
sk: Počet videí: %(no_videos)s

en: Used
sk: Použitých

en: Excess
sk: Prebytok

en: Device size unknown
sk: Neznáma veľkosť zariadenia

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No space free on %(size_total)s device
sk: Na zariadení %(size_total)s nie je miesto

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(size_free)s free of %(size_total)s
sk: %(size_free)s voľných z %(size_total)s

en: Photos
sk: Fotky

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
sk: Videá

en: Projected storage use after download
sk: Predpokladané miesto pre stiahnutie

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
sk: Vlastné...

en: Configure photo subfolder creation
sk: Nastaviť vytváranie podadresárov pre fotky

en: Configure video subfolder creation
sk: Nastaviť vytváranie podadresárov pre videá

en: Probing device...
sk: Overuje sa zariadenie...

en: Temporarily ignore this device
sk: Dočasne ignorovať toto zariadenie

en: Permanently ignore this device
sk: Trvalo ignorovať toto zariadenie

en: Rescan
sk: Prehľadať znovu

note: Translators: percentage full e.g. 75% full
en: %s full
sk: Plné na %s

en: Other
sk: Iné

en: Cameras
sk: Fotoaparáty

en: Devices
sk: Zariadenia

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
sk: Sťahuje sa z %(device_names)s

en: Select Source
sk: Vybrať zdroj

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
sk: Fotoaparátov: %(no_cameras)s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
sk: Zariadení: %(no_devices)s

en: Click on a file's checkbox to mark or unmark it for download.
sk: Označte súbory, ktoré majú byť stiahnuté.

en: Files that have already been downloaded are remembered. You can still mark previously downloaded files to download again, but they are unmarked by default, and their thumbnails are dimmed so you can differentiate them from files that are yet to be downloaded.
sk: Súbory, ktoré už boli v minulosti stiahnuté, nie sú označené pre stiahnutie a ich náhľad je mierne stlmený. Môžete ich vybrať a budú stiahnuté znovu.

en: If more than one file is selected, they'll all take the mark of the file whose checkbox was clicked, regardless of whether they previously had a checkmark or not.
sk: Ak je vybratých viac súborov, prenesie sa označenie aj na ne, nezáleží, či už predtým boli označené.

en: Click on a device's checkbox to quickly mark or unmark all its files for downloading.
sk: Kliknutím na označovacie políčko zariadenia označíte všetky súbory na ňom.

en: You can simultaneously download from multiple cameras, smartphones, memory cards, and hard drives&mdash;as many devices as your computer can handle at one time.
sk: Sťahovať môžete aj z viacerých fotoaparátov, telefónov, pamäťových kariet a diskov&mdash;záleží, koľko zvládne váš počítač.

en: The <b>Timeline</b> groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
sk: <b>Časová os</b> zoskupuje fotky a videá podľa toho, koľko času ubehlo medzi za sebou nasledujúcimi záznamami. To vám pomôže identifikovať, ktoré fotky a videá ste urobili krátko po sebe v rámci jedného, ale aj viacerých dní.

en: To view photos and videos for a particular time range, use the mouse (optionally in combination with the <tt>Shift</tt> or <tt>Ctrl</tt> keys) to select time periods. When a time range is selected, the Timeline button on the left side of the main window will be highlighted.
sk: Ak chcete zobraziť fotky a videá vytvorené v konkrétnom časovom úseku, môžete ho vyznačiť pomocou myši (prípade v kombinácii s tlačidlami <tt>Shift</tt> alebo <tt>Ctrl</tt>) Po výbere časového úseku bude tlačidlo Časová os v ľavej časti okna zvýraznené.

en: Tip of the Day
sk: Tip dňa

en: Did you know...?
sk: Vedeli ste...?

en: Show tips on startup
sk: Zobraziť tipy pri spustení

en: &Next
sk: Ď&alší

en: &Previous
sk: &Späť

en: MB/sec
sk: MB/s

note: Be friendly in the last few seconds
en: A few seconds
sk: Pár sekúnd

en: 1 second
sk: 1 sekunda

en: %d seconds
sk: %d sekúnd(y)

en: 1 minute
sk: 1 minúta

en: %d minutes
sk: %d minút(y)

en: 1 hour
sk: 1 hodina

en: %d hours
sk: %d hodín(y)

en: 1 day
sk: 1 deň

en: %d days
sk: %d dní

en: 1 minute, 1 second
sk: 1 minúta, 1 sekunda

en: 1 minute, %d seconds
sk: 1 minúta, %d sekúnd(y)

en: %d minutes, 1 second
sk: %d minút(y), 1 sekunda

en: %(minutes)d minutes, %(seconds)d seconds
sk: %(minutes)d minút(y), %(seconds)d sekúnd(y)

en: 1 hour, 1 minute
sk: 1 hodina, 1 minúta

en: 1 hour, %d minutes
sk: 1 hodina, %d minút(y)

en: %d hours, 1 minute
sk: %d hodín(y), 1 sekúnd

en: %(hours)d hours, %(minutes)d minutes
sk: %(hours)d hodín(y), %(minutes)d minút(y)

en: 1 day, 1 hour
sk: 1 deň, 1 hodina

en: 1 day, %d hours
sk: 1 deň, %d hodín(y)

en: %d days, 1 hour
sk: %d dní, 1 hodina

en: %(days)d days, %(hours)d hours
sk: %(days)d dní, %(hours)d hodín(y)

en: Find
sk: Nájsť

en: Error Reports - Rapid Photo Downloader
sk: Hlásenia o chybách - Rapid Photo Downloader

en: Find in reports
sk: Nájsť v hláseniach

en: Find the previous occurrence of the phrase
sk: Nájsť predošlý výskyt frázy

en: Find the next occurrence of the phrase
sk: Nájsť nasledujúci výskyt frázy

en: &Highlight All
sk: &Zvýrazniť všetko

en: Highlight all occurrences of the phrase
sk: Zvýrazniť všetky výskyty frázy

en: &Match Case
sk: &Dodržať veľkosť písmen

en: Search with case sensitivity
sk: Vyhľadávať brať ohľad na veľkosť písmen

en: &Whole Words
sk: &Celé slová

en: Search whole words only
sk: Hľadať len celé slová

en: %s of %s matches
sk: %s z %s nájdených

en: Clear
sk: Zmazať

en: Phrase not found
sk: Fráza nenájdená

en: Search pending...
sk: Prehľadáva sa...

en: Problem in Rapid Photo Downloader
sk: Chyba v Rapid Photo Downloader

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
sk: V Rapid Photo Downloader došlo k chybe

en: Open in File Browser...
sk: Otvoriť v správcovi súborov...

en: File System
sk: Súborový systém

en: Other...
sk: Iný...

en: Date time
sk: Dátum a čas

en: Filename
sk: Názov súboru

en: Metadata
sk: Metadáta

en: Sequences
sk: Sekvencie

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
sk: Pracovný kód

en: Image date
sk: Dátum obrázku

en: Video date
sk: Dátum nahratia videa

en: Today
sk: Dnes

en: Yesterday
sk: Včera

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
sk: Čas stiahnutia

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
sk: Názov

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
sk: Koncovka

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
sk: Číslo obrázka

en: Video number
sk: Číslo videa

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
sk: Clona

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
sk: Čas expozície

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
sk: Ohnisková vzdialenosť

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
sk: Výrobca fotoaparátu

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
sk: Model kamery

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
sk: Skrátené označenie modelu fotoaparátu

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
sk: Označenie modelu fotoaparátu

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
sk: Sériové číslo

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
sk: Počet cyklov uzávierky

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
sk: Poradové číslo súboru

note: Only the folder component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder only
sk: Len adresár

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
sk: Adresár a súbor

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
sk: Meno vlastníka

en: Codec
sk: Kodek

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
sk: Dnešné stiahnutie

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
sk: Číslo relácie

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
sk: VEĽKÉ PÍSMENÁ

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
sk: malé písmená

en: One digit
sk: Jedna číslica

en: Two digits
sk: Dve číslice

en: Three digits
sk: Tri číslice

en: Four digits
sk: Štyri číslice

en: Five digits
sk: Päť číslic

en: Six digits
sk: Šesť číslic

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
sk: Subsekundy

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
sk: RRRRMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
sk: RRRR-MM-DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
sk: RRMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
sk: RR-MM-DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
sk: MMDDRRRR

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
sk: MMDDRR

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
sk: DDMMRRRR

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
sk: DDMMRR

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY
sk: RRRR

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
sk: RR

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
sk: MM (minúty)

en: Job Codes
sk: Pracovné kódy

en: Preferences
sk: Nastavenia

en: Automation
sk: Automatizácia

en: Thumbnails
sk: Náhľad

en: Error Handling
sk: Obsluha chýb

en: Program Automation
sk: Automatizácia programu

en: Start downloading at program startup
sk: Spustiť sťahovanie pri štarte programu

en: Start downloading upon device insertion
sk: Spustiť sťahovanie po pripojení zariadenia

en: Exit program when download completes
sk: Ukončiť program po skončení sťahovania

en: Exit program even if download had warnings or errors
sk: Ukončíť program aj ak pri sťahovaní došlo k chybám

en: Thumbnail Generation
sk: Generovanie náhľadov

en: Generate thumbnails
sk: Generovať náhľady

en: Skip download
sk: Vynechať sťahovanie

en: Add unique identifier
sk: Pridať unikátny identifikátor

en: Overwrite
sk: Prapísať

en: Skip
sk: Preskočiť

en: Download
sk: Stiahnuť

en: &Preferences
sk: &Nastavenia

en: Device
sk: Zariadenie

en: Pause
sk: Pozastaviť

en: photo
sk: fotografia

en: These download folders are invalid:
    %(folder1)s
    %(folder2)s
sk: Tieto adresáre nie sú platné:
    %(folder1)s￼
    %(folder2)s

en: This download folder is invalid:
    %s
sk: Tento adresár nie je použiteľný pre sťahovanie:
    %s

en: photos
sk: fotografie

en: videos
sk: videá

en: Backup problem
sk: Chyba zálohovania

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
sk: %(noFiles)s %(filetypes)s stiahnutých

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
sk: %(noFiles)s %(filetypes)s sa nepodarilo stiahnuť

en: warnings
sk: varovania

en: All downloads complete
sk: Všetka sťahovania bola dokončená

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
sk: %(filetype)s stiahnutých

en: Program preferences are invalid
sk: Nastavenia aplikácie sú neplatné

en: All settings and caches have been reset.
sk: Všetky nastavenia boli uvedené do pôvodného stavu.

en: Thumbnail Cache has been reset.
sk: Všetky nastavenia boli uvedené do pôvodného stavu.

en: subfolder and filename
sk: podpriečinok a meno súboru

en: filename
sk: názov súboru

en: subfolder
sk: podpriečinok

en: Stored number:
sk: Skladované číslo:

en: Strip incompatible characters
sk: Odstrániť nekompatibilné znaky

en: photos and videos
sk: fotografie a videá

en: photos or videos
sk: fotografie a videá

en: Photo
sk: Fotografia
