rapid - en to sq translation catalogue (779 entries)

en: Credits
sq: Falenderime

en: Translators
sq: Përkthyesit

en: Backups are not configured
sq: Rezervimet nuk janë konfiguruar

en: No backup devices detected
sq: Nuk u zbuluan pajisje për rezervat

en: Valid backup locations not yet specified
sq: Vendndodhjet e vlefshme të rezervimit nuk janë specifikuar ende

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
sq: Fotot dhe videot tuaja mund të rezervohen në shumë vendndodhje ndërsa shkarkohen, p.sh. disqet e jashtme.

en: Back up photos and videos when downloading
sq: Rezervoni fotot dhe videot kur shkarkoni

en: Automatically detect backup devices
sq: Zbuloni automatikisht pajisjet e rezervimit

en: Specify the folder in which backups are stored on the device.<br><br><i>Note: the presence of a folder with this name is used to determine if the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up to, create a folder in it with one of these folder names. By adding both folders, the same device can be used to back up both photos and videos.</i>
sq: Specifikoni dosjen në të cilën ruhen kopjet rezervë në pajisje. <br><br><i> Shënim: prania e një dosje me këtë emër përdoret për të përcaktuar nëse pajisja përdoret për rezervime. Për secilën pajisje që dëshironi të përdorni për të krijuar kopje rezervë, krijoni një dosje në të me një nga këto emra të dosjeve. Duke shtuar të dy dosjet, e njëjta pajisje mund të përdoret për të rezervuar si fotografi ashtu edhe video.</i>

en: Photo folder name:
sq: Emri i dosjes të fotove:

en: Video folder name:
sq: Emri i dosjes të videove:

en: Example:
sq: Shembull:

en: If you disable automatic detection, choose the exact backup locations.
sq: Nëse çaktivizoni zbulimin automatik, zgjidhni saktë vendet e rezervimit.

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
sq: Vendndodhja e rezervimit të fotove:

en: Select Photo Backup Location
sq: Zgjidhni Vendndodhjen e Rezervimit të Fotove

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
sq: Vendndodhja e rezervimit të videos:

en: Select Video Backup Location
sq: Zgjidhni Vendndodhjen e Rezervimit të Videove

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
sq: pajisja1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
sq: pajisja2

en: Projected Backup Storage Use
sq: Përdorimi i parashikuar i hapësirës ruajtëse të Rezervave

en: Backup Options
sq: Opsionet e Rezervimit

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
sq: %(no_photos)s Fotove

note: Translators: no_videos refers to the number of videos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_videos)s Videos
sq: %(no_videos)s Videove

en: Used
sq: Përdorur

en: Excess
sq: Tejkalim

en: Device size unknown
sq: Madhësia e pajisjes nuk dihet

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No space free on %(size_total)s device
sq: Nuk ka hapësirë të lirë në pajisjen %(size_total)s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(size_free)s free of %(size_total)s
sq: %(size_free)s e lirë nga %(size_total)s

en: Photos
sq: Fotot

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
sq: Videot

en: Projected storage use after download
sq: Parashikimi i përdorimit të hapësirës pas shkarkimit

note: Translators: the lack of a period at the end is deliberate
en: Unwritable destination
sq: Distinacion i pashkrueshëm

note: Translators: the lack of a period at the end is deliberate
en: Folder does not exist
sq: Dosja nuk ekziston

note: Translators: the lack of a period at the end is deliberate
en: Insufficient storage space
sq: Hapësirë ruajtëse e pamjaftueshme

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
sq: I Vetëzgjedhur...

en: Configure photo subfolder creation
sq: Konfiguroni krijimin e nën-dosjes së fotove

en: Configure video subfolder creation
sq: Konfiguroni krijimin e nën-dosjes së videove

en: Projected Storage Use
sq: Përdorimi i parashikuar i hapësirës ruajtëse

en: Select a destination folder
sq: Zgjidhni një dosje destinacioni

en: Probing device...
sq: Duke hetuar pajisjen...

en: Temporarily ignore this device
sq: Injorojeni përkohësisht këtë pajisje

en: Permanently ignore this device
sq: Injorojeni përgjithmonë këtë pajisje

en: Rescan
sq: Skano përsëri

note: Translators: percentage full e.g. 75% full
en: %s full
sq: %s plot

en: Other
sq: Tjetër

en: Cameras
sq: Kamerat

en: Devices
sq: Pajisjet

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
sq: Duke shkarkuar nga %(device_names)s

en: Select Source
sq: Zgjidh Burimin

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
sq: %(no_cameras)s Kamerave

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
sq: %(no_devices)s Pajisjeve

en: Click on a file's checkbox to mark or unmark it for download.
sq: Klikoni në kutinë e zgjedhjes së një skedari për ta shënuar ose hequr nga shënimi për ta shkarkuar.

en: Files that have already been downloaded are remembered. You can still mark previously downloaded files to download again, but they are unmarked by default, and their thumbnails are dimmed so you can differentiate them from files that are yet to be downloaded.
sq: Skedarët që janë shkarkuar tashmë mbahen mend. Ende mund të shënoni skedarët e shkarkuar më parë për të shkarkuar përsëri, por ato nuk zgjidhen si parazgjedhje dhe fotografitë e tyre janë errësuar, kështu që mund t'i dalloni ato nga skedarët që janë ende për t'u shkarkuar.

en: If more than one file is selected, they'll all take the mark of the file whose checkbox was clicked, regardless of whether they previously had a checkmark or not.
sq: Nëse zgjidhen më shumë se një skedar, të gjithë ata do të marrin shenjën e skedarit, kutia e zgjedhjes së të cilit është klikuar, pavarësisht nëse ata kishin më parë një shenjë kontrolli apo jo.

en: Click on a device's checkbox to quickly mark or unmark all its files for downloading.
sq: Klikoni në kutinë e zgjedhjes së një pajisjeje për të shënuar ose çshënuar shpejt të gjitha skedarët e saj për shkarkim.

en: After a download finishes, an icon replaces the thumbnail's checkbox. The icon's color indicates whether the download was successful (green), had file renaming problems (yellow/orange), or failed (red).
sq: Pas përfundimit të një shkarkimi, një ikonë zëvendëson kutinë e zgjedhjes së miniaturës. Ngjyra e ikonës tregon nëse shkarkimi ishte i suksesshëm (jeshil), kishte probleme me riemërimin e skedarit (e verdhë/portokalli), ose dështoi (e kuqe).

en: In case of any problems, a red icon will appear at the bottom of the window indicating how many error reports there are. Clicking on it opens the Error Report window.
sq: Në rast të ndonjë problemi, një ikonë e kuqe do të shfaqet në fund të dritares duke treguar se sa raporte gabimesh ka. Duke klikuar mbi të hapet dritarja e Raportimit të Gabimit.

en: The Error Report window lists any problems encountered before, during or after the download. An orange triangle represents a warning, a red circle indicates a failure, and a black circle indicates more serious failures. You can click on the hyperlinks to open its file or device in a file manager. You can also search the reports using the search box in the lower left of the Error Report window.
sq: Dritarja e Raportit të Gabimit liston çdo problem që haset para, gjatë ose pas shkarkimit. Një trekëndësh portokalli përfaqëson një paralajmërim, një rreth i kuq tregon një dështim, dhe një rreth i zi tregon dështime më serioze. Ju mund të klikoni në hiperlidhje për të hapur skedarin ose pajisjen e saj në një menaxher skedarësh. Ju gjithashtu mund të kërkoni në raporte duke përdorur kutinë e kërkimit poshtë majtas dritares së Raportit të Gabimeve.

en: You can simultaneously download from multiple cameras, smartphones, memory cards, and hard drives&mdash;as many devices as your computer can handle at one time.
sq: Mund të shkarkoni njëkohësisht nga shumë kamera, telefona inteligjentë, karta memorie dhe disqe të ngurta; aq pajisje sa kompjuteri juaj mund të trajtojë në të njëjtën kohë.

en: The <b>Timeline</b> groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
sq: <b>Kohështrirja</b> grupon fotot dhe videot bazuar në sa kohë ka kaluar midis shkrepjeve të njëpasnjëshme. Përdoreni atë për të identifikuar fotot dhe videot e bëra në periudha të ndryshme në një ditë të vetme ose në ditë rresht.

en: <p>In the illustration above, the first row of the Timeline is black because all the files on that date had been previously downloaded.</p><p>The Timeline's slider adjusts the time elapsed between consecutive shots that is used to build the Timeline:</p>
sq: <p>Në ilustrimin e mësipërm, rreshti i parë i Kohështrirjes është i zi sepse të gjithë skedarët janë të aktivizuar në atë datë ishte shkarkuar më parë.</p><p>Rrëshqitësi i Kohështrirjes rregullon kohën e kaluar midis shkrepjeve të njëpasnjëshme që përdoret për të ndërtuar Kohështrirjen:</p>

en: To view photos and videos for a particular time range, use the mouse (optionally in combination with the <tt>Shift</tt> or <tt>Ctrl</tt> keys) to select time periods. When a time range is selected, the Timeline button on the left side of the main window will be highlighted.
sq: Për të parë fotot dhe videot për një interval të caktuar kohor, përdorni mausin (opsionalisht në kombinim me tastat <tt>Shift</tt> ose <tt>Ctrl</tt>) për të zgjedhur periudhat kohore. Kur zgjidhet një interval kohor, butoni Kohështrirja në anën e majtë të dritares kryesore do të theksohet.

en: A download always includes all files that are marked for download, including those that are not currently displayed because the Timeline is being used.
sq: Një shkarkim gjithmonë përfshin të gjithë skedarët që janë kontrolluar për shkarkim, përfshirë ato që nuk shfaqen aktualisht sepse po përdoret Kohështrirja.

en: You can hide or display the download sources by clicking on the name of the device you're downloading from at the top left of the program window.
sq: Ju mund të fshehni ose shfaqni burimet e shkarkimit duke klikuar në emrin e pajisjes nga e cila po shkarkoni në të majtë sipër të dritares së programit.

en: Thumbnails can be sorted using a variety of criteria:<ol><li><b>Modification Time:</b> when the file was last modified, according to its metadata (where available) or according to the filesystem (as a fallback).</li><li><b>Checked State:</b> whether the file is marked for download.</li><li><b>Filename:</b> the full filename, including extension.</li><li><b>Extension:</b> the filename's extension. You can use this to group jpeg and raw images, for instance.</li><li><b>File Type:</b> photo or video.</li><li><b>Device:</b> name of the device the photos and videos are being downloaded from.</li></ol>
sq: Miniaturat mund të renditen duke përdorur një larmi kriteresh:<ol><li><b>Koha e Modifikimit:</b> kur skedari u modifikua për herë të fundit, sipas metadatave të tij (ku në dispozicion) ose sipas sistemit të skedarëve (si rikthim).</li><li><b>Gjendja e kontrolluar:</b> nëse skedari është shënuar për shkarkim.</li><li><b>Emri i skedarit:</b> emri i plotë i skedarit, duke përfshirë shtesën.</li><li><b>Shtesa:</b> shtesa e emrit të skedarit. Mund ta përdorni për të grupuar jpeg dhe imazhe të papërpunuara, për shembull.</li><li><b>Lloji i Skedarit:</b> foto ose video.</li><li><b>Pajisja:</b> emri i pajisjes nga të cilat po shkarkohen fotot dhe videot.</li></ol>

en: One of Rapid Photo Downloader's most useful features is its ability to automatically generate download subfolders and rename files as it downloads, using a scheme of your choosing.
sq: Një nga veçoritë më të dobishme të Shkarkuesit të Shpejtë të Fotove është aftësia e tij për të gjeneruar automatikisht nën-dosje të shkarkimit dhe për të riemërtuar skedarët ndërsa shkarkohen, duke përdorur një skemë të zgjedhur nga ju.

en: To specify where you want your files downloaded and how you want them named, open the appropriate panel on the right-side of the application window: <b>Destination</b>, <b>Rename</b>, or <b>Job Code</b>.
sq: Për të specifikuar se ku doni të shkarkohen skedarët tuaj dhe si i doni të emërtohen, hapni panelin e duhur në anën e djathtë të dritares së aplikacionit: <b>Destinacioni</b>, <b>Riemërtimi</b> ose <b>Kod Pune</b>.

en: When thinking about your download directory structure, keep in mind two different types of directory:<ol><li>The <b>destination folder</b>, e.g. &quot;Pictures&quot;, &quot;Photos&quot;, or &quot;Videos&quot;. This directory should already exist on your computer. In the illustration below, the destination folders are &quot;Pictures&quot; and &quot;Videos&quot;. The name of the destination folder is displayed in the grey bar directly above the folder tree, with a folder icon to its left and a gear icon to its far right.</li><li>The <b>download subfolders</b>, which are directories that will be automatically generated by Rapid Photo Downloader. They need not already exist on your computer, but it's okay if they do. They will be generated under the destination folder.</li></ol>
sq: Kur mendoni për strukturën tuaj të direktorisë së shkarkimit, kini parasysh dy lloje të ndryshme të direktorive:<ol><li><b>Dosja e destinacionit</b>, p.sh. &quot;Figurat&quot;, &quot;Fotot&quot;, ose &quot;Videot&quot;. Kjo direktori duhet të jetë ekzistuese në kompjuterin tuaj. Në ilustrimin më poshtë, dosjet e destinacionit janë &quot;Figurat&quot; dhe &quot;Videot&quot;. Emri i dosjes së destinacionit shfaqet në shiritin gri direkt mbi pemën e dosjes, me një ikonë dosje në të majtë të saj dhe një ikonë ingranazhi në të djathtën e saj.</li><li>Nën-dosjet <b> e shkarkimit </b>, të cilat janë direktori që do të gjenerohen automatikisht nga Shkarkuesi i Shpejtë i Fotove. Ato nuk duhet të jenë ekzistuse në kompjuterin tuaj, por është në rregull nëse ekzistojnë. Ato do të gjenerohen në dosjen e destinacionit.</li></ol>

en: You can download photos and videos to the same destination folder, or specify a different destination folder for each. The same applies to the download subfolders for photos and videos&mdash;download photos and videos to the same subfolders, or use a different scheme for each type.
sq: Mund të shkarkoni foto dhe video në të njëjtën dosje destinacioni, ose të specifikoni te tjera dosje destinacioni për secilën. E njëjta gjë vlen për nën-dosjet e shkarkimit për foto dhe video;shkarkoni foto dhe video në të njëjtat nën-dosje, ose përdorni një skemë të ndryshme për secilën lloj.

en: Automatically generated download subfolders can contain further automatically generated subfolders if need be. A common scheme is to create a year subfolder and then a series of year-month-day subfolders within it.
sq: Nën-dosjet e shkarkimeve të krijuara automatikisht mund të përmbajnë edhe nën-dosje të tjera të krijuara automatikisht nëse është e nevojshme. Një skemë e zakonshme është krijimi i një nën-dosjeje viti dhe më pas një seri të nën-dosjeve të muajit-vit brenda saj.

en: Whenever possible, the program previews the download subfolders of photos and videos to download:<ol><li>The destination folder tree shows the download subfolders already on your computer (those in a regular, non-italicized font), and the subfolders that will be created during the download (those whose names are italicized).</li><li>The folder tree also shows into which subfolders the files will be downloaded (those colored black).</li></ol>
sq: Kurdoherë që është e mundur, programi paraprakisht shikon nën-dosjet e shkarkimit të fotove dhe videove për të shkarkuar:<ol><li>Pema e dosjes së destinacionit tregon nën-dosjet e shkarkimit tashmë në kompjuterin tuaj (ato në një font të rregullt, jo i pjerrët), dhe nën-dosjet që do të krijohen gjatë shkarkimit (ata emrat e të cilëve janë të pjerrët).</li><li>Pema e dosjes gjithashtu tregon se në cilat nën-dosje do të shkarkohen skedarët (ato me ngjyrë të zezë).</li></ol>

en: Download subfolder names are typically generated using some or all of the following elements:<ol><li><b>File metadata</b>, very often including the date the photo or video was created, but might also include the camera model name, camera serial number, or file extension e.g. JPG or CR2.</li><li>A <b>Job Code</b>, which is free text you specify at the time the download occurs, such as the name of an event or location.</li><li><b>Text</b> which you want to appear every time, such as a hyphen or a space.</li></ol>Naming subfolders with the year, followed by the month and finally the day in numeric format makes it easy to keep them sorted in a file manager, which is why it's the default option:
sq: Emrat e nën-dosjeve të shkarkimit zakonisht krijohen duke përdorur disa ose të gjithë elementët e mëposhtëm:<ol><li><b>Metadatat e skedarit</b>, shumë shpesh duke përfshirë datën e krijimit të fotografisë ose videos, por mundet gjithashtu të përfshini emrin e modelit të kamerës, numrin e serisë të kamerës ose tipin e skedarit p.sh. JPG ose CR2.</li><li>Një <b>Kod Pune</b>, i cili është tekst që ju specifikoni në kohën kur ndodh shkarkimi, siç është emri i një ngjarjeje ose vendndodhjeje.</li><li><b>Tekst</b> të cilin e dëshironi të shfaqet çdo herë, të tilla si një vizë vizatimi ose një hapësirë.</li></ol> Emërtimi i nën-dosjeve me vitin, i ndjekur nga muaji dhe më në fund dita në format numerik e bën të lehtë t'i mbash të renditura në një menaxher skedarësh, prandaj ky është opsioni i parazgjedhur:

en: To automatically create download subfolders as you download, you can use one of Rapid Photo Downloader's built-in presets, or create a custom preset. Click on the gear icon to bring up a drop-down menu:
sq: Për të krijuar automatikisht nën-dosjet e shkarkimit ndërsa shkarkoni, mund të përdorni një nga paravendosjet e integruara të Shkarkuesit të Shpejtë të Fotove, ose të bëni një personalizim. Klikoni mbi ikona e ingranazhit për të sjellë një menu rënëse:

en: Using the drop-down menu, select a built-in preset or click on <b>Custom</b> to configure your own scheme. You create your own schemes using the Photo or Video Subfolder Generation Editor:
sq: Duke përdorur menunë rënëse, zgjidhni një paravendosje të integruar ose klikoni mbi <b>Personalizim</b> për të konfiguruar vetë skemën. Ju krijoni skemat tuaja duke përdorur Redaktorin e Gjenerimit të Nën-Dosjeve Foto ose Video:

en: It's easy to download raw images into one folder, and jpeg images into another. Simply use the <b>Filename Extension</b> as part of your download subfolder generation scheme:
sq: Është e lehtë të shkarkosh imazhe të papërpunuara në një dosje, dhe imazhe jpeg në një tjetër. Thjesht përdorni <b>Tipi i Skedarit</b> si pjesë e skemës së gjenerimit të nën-dosjes tuaj të shkarkimit:

en: This illustration shows a saved custom preset named &quot;My custom preset&quot;.
sq: Ky ilustrim tregon një paravendosje të personalizuar të ruajtur me emrin &quot;Paravendosja ime e personalizuar&quot;.

en: You do not have to create nested download subfolders. This illustration shows the generation of download subfolders that contain only the date the photos were taken and a Job Code:
sq: Ju nuk keni pse të krijoni nën-dosje të mbivendosur të shkarkimit. Ky ilustrim tregon gjenerimin e nën-dosjeve të shkarkimit që përmbajnë vetëm datën e marrjes së fotove dhe një Kod Pune:

en: Although there are many built-in date/time naming options, you may find that you need something different. It's no problem to create your own. You can combine date/time choices to generate new combinations. Supposing you wanted a date format that combines year (YYYY), a hyphen, and month (MM) to form YYYY-MM. You can create it like this (note the red circle around the hyphen):
sq: Megjithëse ka shumë opsione të emërtimit të datës/kohës, ju mund ta shihni nëse ju duhet diçka ndryshe. Nuk është problem të krijoni tuajin. Ju mund të kombinoni zgjedhjet e datës/orës që të gjenerojnë kombinime të reja. Duke supozuar se keni dashur një format datë që kombinon vitin (YYYY), një vizë lidhëse, dhe muajin (MM) për të formuar YYYY-MM. Mund ta krijoni kështu (vini re rrethin e kuq rreth vizës):

en: Read more about all the ways you can generate download subfolder names and file names in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#renamedateandtime">online documentation</a>.
sq: Lexoni më shumë për të gjitha mënyrat se si mund të gjeneroni emra të nën-dosjeve të shkarkimit dhe emra të skedarëve në <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#renamedateandtime">dokumentacioni në internet</a> ".

en: <b>Job Codes</b> let you easily enter text that describes sets of photos and videos. You can use them in subfolder and file names. In this illustration, some files have had the Job Code &quot;Street&quot; applied to them, and the selected files are about to get the Job Code &quot;Green Bazaar&quot;:
sq: <b>Kodet e puneve</b> ju lejojnë të futni me lehtësi tekstin që përshkruan grupe fotografish dhe video. Ti mundesh që t'i përdorësh ato në emrat e nën-dosjeve dhe skedarëve. Në këtë ilustrim, disa skedarë kanë patur Kod Pune &quot;Rruga&quot; aplikuar në to, dhe skedarët e zgjedhur do të marrin këtë Kod Pune &quot;Pazari i Gjelbër&quot;:

en: You can apply new or existing Job Codes before you start a download. If there are any files in the download that have not yet had a Job Code applied to them, you'll be prompted to enter a Job Code for them before the download begins.
sq: Mund të aplikoni Kode Pune të reja ose ekzistuese përpara se të filloni një shkarkim. Nëse ka ndonjë skedar në shkarkim që nuk kanë aplikuar ende një Kod Pune, do t'ju kërkohet të futni një Kod Pune për ta para se të fillojë shkarkimi

en: Look for hints to guide you when working with Job Codes:
sq: Kërkoni sugjerime për t'ju udhëzuar kur punoni me Kode Pune:

en: Hints will vary depending on the context, such as when the mouse is hovering over a button.
sq: Sugjerimet do të ndryshojnë në varësi të kontekstit, të tilla si kur mausi rri pezull mbi një buton.

en: When you give your photos and videos unique filenames, you'll never be confused as to which file is which. Using <b>sequence numbers</b> to make filenames unique is highly recommended!
sq: Kur u jepni fotove dhe videove tuaja emra unikë skedarësh, nuk do të ngatërroheni kurrë cili skedar është cili. Përdorimi i <b>numrave të sekuencës</b> për t'i bërë emrat e skedarëve unik është shumë i rekomanduar!

en: <p>Four types of sequence values are available to help you assign unique names to your photos and videos:<ol><li><b>Downloads today</b>: tracks downloads completed during that day.</li><li><b>Stored number</b>: similar to Downloads today, but it is remembered from the last time the program was run.</li><li><b>Session number</b>: reset each time the program is run.</li><li><b>Sequence letter</b>: like session numbers, but uses letters.</li></ol></p><p>Read more about sequence numbers in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#sequencenumbers">online documentation</a>.</p>
sq: <p>Katër lloje të vlerave të sekuencës janë në dispozicion për t'ju ndihmuar të caktoni emra unikë në fotot dhe videot tuaja:<ol><li><b>Shkarkimet sot</b>: gjurmon shkarkimet e përfunduara gjatë asaj dite.</li><li><b>Numri i ruajtur</b>: i ngjashëm me Shkarkimet sot, por mbahet mend nga hera e fundit që u ekzekutua programi.</li><li><b>Numri i seancës</b>: rivendos sa herë që ekzekutohet programi. </li><li><b>Shkronja e sekuencës</b>: si numri i seancës por përdor shkronja.</li></ol></p><p> Lexoni më shumë rreth numrave të sekuencës në <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#sequencenumbers">dokumentacionin në internet</a>.</p>

en: The <b>Rename</b> panel allows you to configure file renaming. To rename your files, you can choose from among existing renaming presets or define your own.
sq: Paneli <b>Rename</b> ju lejon të konfiguroni riemërtimin e skedarit. Për të riemërtuar skedarët tuaj, mund të zgjidhni nga mesi i paravendosjeve ekzistuese të riemërtimit ose përcaktoni tuajin.

en: <p>The <b>Synchronize RAW + JPEG</b> option is useful if you use the RAW + JPEG feature on your camera and you use sequence numbers in your photo renaming. Enabling this option will cause the program to detect matching pairs of RAW and JPEG photos, and when they are detected, the same sequence numbers will be applied to both photo names. Furthermore, sequences will be updated as if the photos were one.</p><p>Read more about file renaming in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#rename">online documentation</a>.</p>
sq: <p>Opsioni <b>Synchronize RAW + JPEG</b> është i dobishëm nëse përdorni veçorinë RAW + JPEG në pajisjen tuaj kamera dhe ju përdorni numrat e sekuencës në riemërtimin e fotografisë suaj. Aktivizimi i këtij opsioni do të bëjë që programi të zbulojë çifte që përputhen me fotografi RAW dhe JPEG, dhe kur ato zbulohen, numrat e njëjtë të sekuencës do të zbatohen për të dy emrat e fotove. Për më tepër, sekuencat do të jenë përditësuar sikur fotografitë të ishin një.</p><p> Lexoni më shumë rreth riemërtimit të skedarit në <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#rename">dokumentacionin në internet</a>.</p>

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, such as external hard drives or network shares. Backup devices can be automatically detected, or exact backup locations specified.
sq: Fotot dhe videot tuaja mund të rezervohen në shumë vendndodhje ndërsa shkarkohen, si p.sh. disqet e jashtme ose në shpërndarje rrjeti. Pajisjet e rezervave mund të zbulohen automatikisht, ose të specifikohet vendndodhja e saktë e rezervimit.

en: In this example, the drive <b>photobackup</b> does not contain a folder named <tt>Videos</tt>, so videos will not be backed up to it.
sq: Në këtë shembull, disku <b>Photobackup</b> nuk përmban një dosje të quajtur <tt>Videot</tt>, kështu që videot nuk do të rezervohen në të.

en: Several of the program's preferences can be set from the command line, including download sources, destinations, and backups. Additionally, settings can be reset to their default state, and caches and remembered files cleared.
sq: Disa nga preferencat e programit mund të vendosen nga komanda terminali, përfshirë burimet e shkarkimit, destinacionet dhe kopjet rezervë. Për më tepër, cilësimet mund të rivendosen në gjendjen e tyre të parazgjedhur, dhe memoriet cache dhe skedarët e mbajtur mend pastrohen.

en: You can also import program preferences from the older 0.4 version.
sq: Mund të importoni gjithashtu preferenca të programit nga versioni i vjetër 0.4.

en: Rapid Photo Downloader deals with three types of cache:<ol><li>A <b>thumbnail cache</b> whose sole purpose is to store thumbnails of files from your cameras, memory cards, and other devices.</li><li>A <b>temporary cache</b> of files downloaded from a camera, one for photos and another for videos. They are located in temporary subfolders in the download destination.</li><li>The <b>desktop's thumbnail cache</b>, in which Rapid Photo Downloader stores thumbnails of RAW and TIFF photos once they have been downloaded. File browsers like Gnome Files use this cache as well, meaning they too will display thumbnails for those files. </li></ol>Read more about these caches and their effect on download performance in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#caches">online documentation</a>.
sq: Shkarkuesi i Shpejtë i Fotove merret me tre lloje të memorjes cache:<ol><li>Një <b>memorie cache e miniaturës </b> qëllimi i vetëm i së cilës është të ruajë miniaturat nga kamerat tuaja, kartat memorie dhe pajisjet e tjera.</li><li>Një <b> memorie cache e përkohshme</b> e skedarëve të shkarkuar nga një aparat fotografik, një për fotot dhe një tjetër për videot. Ato janë të vendosura në nën-dosje të përkohshme në destinacionin e shkarkimit.</li><li><b> Memorie cache e miniaturës së desktopit</b>, në të cilën Shkarkuesi i Shpejtë i Fotove ruan miniaturat e fotove RAW dhe TIFF pasi të jenë shkarkuar. Shfletuesit e skedarëve si Gnome Files përdorin këtë memorje cache gjithashtu, që do të thotë se edhe ata do të shfaqin miniatura për ato skedarë. </li></ol> Lexoni më shumë rreth këtyre memorjeve cache dhe efektit të tyre në performancën e shkarkimit në <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#caches">dokumentacionin në internet</a>.

en: Tip of the Day
sq: Këshilla e Ditës

en: Did you know...?
sq: A e dini...?

en: Show tips on startup
sq: Shfaq këshilla që në nisje

en: &Next
sq: &Tjetra

en: &Previous
sq: &E mëparshme

en: MB/sec
sq: MB/sek

note: Be friendly in the last few seconds
en: A few seconds
sq: Disa sekonda

en: 1 second
sq: 1 sekondë

en: %d seconds
sq: %d sekonda

en: 1 minute
sq: 1 minutë

en: %d minutes
sq: %d minuta

en: 1 hour
sq: 1 orë

en: %d hours
sq: %d orë

en: 1 day
sq: 1 ditë

en: %d days
sq: %d ditë

en: 1 minute, 1 second
sq: 1 minutë, 1 sekondë

en: 1 minute, %d seconds
sq: 1 minutë, %d sekonda

en: %d minutes, 1 second
sq: %d minuta, 1 sekondë

en: %(minutes)d minutes, %(seconds)d seconds
sq: %(minutes)d minuta, %(seconds)d sekonda

en: 1 hour, 1 minute
sq: 1 orë, 1 minutë

en: 1 hour, %d minutes
sq: 1 orë, %d minuta

en: %d hours, 1 minute
sq: %d orë, 1 minutë

en: %(hours)d hours, %(minutes)d minutes
sq: %(hours)d orë, %(minutes)d minuta

en: 1 day, 1 hour
sq: 1 ditë, 1 orë

en: 1 day, %d hours
sq: 1 ditë, %d orë

en: %d days, 1 hour
sq: %d ditë, 1 orë

en: %(days)d days, %(hours)d hours
sq: %(days)d ditë, %(hours)d orë

en: Find
sq: Gjej

en: Error Reports - Rapid Photo Downloader
sq: Raportet e gabimeve - Shkarkues i Shpejtë i Fotove

en: Find in reports
sq: Gjeni në raporte

en: Find the previous occurrence of the phrase
sq: Gjeni shfaqjen e mëparshme të frazës

en: Find the next occurrence of the phrase
sq: Gjeni shfaqjen tjetër të frazës

en: &Highlight All
sq: &Thekso të gjitha

en: Highlight all occurrences of the phrase
sq: Theksoni të gjitha shfaqjet e frazës

en: &Match Case
sq: &Rasti përputhje

en: Search with case sensitivity
sq: Kërkoni me ndjeshmëri të shkronjave

en: &Whole Words
sq: &Fjalë të tëra

en: Search whole words only
sq: Kërkoni vetëm fjalë të tëra

en: %s of %s matches
sq: %s nga %s përputhje

note: Translators: match number of total matches in a search, e.g. 1 of 10 matches
en: %(matchnumber)s of %(total)s matches
sq: %(matchnumber)s nga %(total)s përputhje

en: Clear
sq: Pastro

en: Phrase not found
sq: Fraza nuk u gjet

en: Search pending...
sq: Kërkimi është në pritje...

en: The number of new entries added to the Error Report since it was last open. Click to open the Error Report.
sq: Numri i hyrjeve të reja të shtuara në Raportin e Gabimit që kur u hap për herë të fundit. Klikoni për të hapur Raportin e Gabimit.

en: Please report the problem at <a href="{website}">{website}</a>.<br><br>In your bug report describe what you expected to happen, and what you observed happening.<br><br>The bug report must also include the program settings and log files. To create a file with this additional information, click Save.
sq: Ju lutemi raportoni problemin në <a href="{website}">{website}</a>.<br><br>Në raportin tuaj të defektit përshkruani atë që prisnit të ndodhte dhe atë që keni vërejtur se po ndodh.<br>< br>Raporti i defektit duhet të përfshijë gjithashtu cilësimet e programit dhe skedarët e regjistrave. Për të krijuar një skedar me këtë informacion shtesë, klikoni Ruaj.

en: Additional Information Saved
sq: Informacioni Shtesë u Ruajt

en: The additional bug report information was created in your home directory in a tar file: <pre>{tarfile}</pre>You need to attach this file to the bug report yourself. It will not be automatically attached.<br><br>Click <a href="{uri}">here</a> to see the file in your file manager.
sq: Informacioni shtesë i raportit të gabimeve u krijua në direktorinë tuaj të shtëpisë në një skedar tar: <pre>{tarfile}</pre>Ju duhet ta bashkëngjitni vetë këtë skedar në raportin e defektit. Nuk do të bashkëngjitet automatikisht.<br><br>Klikoni <a href="{uri}">këtu</a> për të parë skedarin në menaxherin tuaj të skedarëve.

en: Error Creating Additional Information
sq: Gabim në Krijimin e Informacionit Shtesë

en: The additional bug report information was not created. Please file a bug report anyway.
sq: Informacioni shtesë i raportit të difekteve nuk u krijua. Ju lutemi, paraqisni një raport difekti gjithsesi.

en: Include in your bug report the program's log files. The bug report must include <i>{log_file}</i>, but attaching the other log files is often helpful.<br><br>If possible, please also include the program's configuration file <i>{config_file}</i>.<br><br>Click <a href="{log_path}">here</a> to open the log directory, and <a href="{config_path}">here</a> to open the configuration directory.
sq: Përfshini në raportin tuaj të defekteve, skedarët e regjistrave të programit. Raporti i defektit duhet të përmbajë <i>{log_file}</i>, por bashkëngjitja e skedarëve të tjerë të regjistrit është shpesh e dobishme.<br><br>Nëse është e mundur, ju lutemi gjithashtu përfshini skedarin e konfigurimit të programit <i>{config_file}</ i>.<br><br>Kliko <a href="{log_path}">këtu</a>për të hapur direktorinë e regjistrave, dhe <a href="{config_path}">këtu</a> për të hapur direktorinë e konfigurimit.

en: Upgrading to the <a href="{website}">latest version</a> will allow you to determine if the problem you encountered has already been fixed.
sq: Përditësimi në <a href="{website}">versionin e fundit</a> do t'ju lejojë të përcaktoni nëse problemi që keni hasur është rregulluar tashmë.

en: Problem in Rapid Photo Downloader
sq: Problem në Shkarkuesin e Shpejtë të Fotove

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
sq: Ndodhi një problem në Shkarkuesin e Shpejtë të Fotove

en: If the same problem occurs again before the program exits, this is the only notification about it.
sq: Nëse i njëjti problem ndodh përsëri para se të dalë programi, ky është njoftimi i vetëm për të.

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
sq: Ndodhi një problem në Shkarkuesin e Shpejtë të Fotove

en: Please report the problem at {website}
    Attach the log file to your bug report, found at {log_path}
sq: Ju lutemi raportoni problemin në {website}
    Bashkëngjitni skedarin e regjistrit në raportin tuaj të defektit, që gjendet në {log_path}

en: Open in File Browser...
sq: Hap në Shfletuesin e Skedarëve...

note: type: QModelIndex | None
en: Reset
sq: Rivendos

en: Show System Folders
sq: Shfaq dosjet e sistemit

en: File System
sq: Sistemi i Skedarëve

en: Other...
sq: Tjetër...

en: %s (location does not exist)
sq: %s (vendndodhja nuk ekziston)

en: Date time
sq: Koha e datës

en: Text
sq: Tekst

en: Filename
sq: Emër skedari

en: Sequences
sq: Sekuencat

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
sq: Kod Detyre

en: Image date
sq: Data e imazhit

en: Video date
sq: Data e videos

en: Today
sq: Sot

en: Yesterday
sq: Dje

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
sq: Koha e shkarkimit

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
sq: Emri

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
sq: Shtesa

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
sq: Numri i imazhit

en: Video number
sq: Numri i videos

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
sq: Hapja

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
sq: Koha e ekspozimit

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
sq: Gjatësia e lentes

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
sq: Prodhuesi i kamerës

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
sq: Modeli i kamerës

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
sq: Modeli i kamerës shkurt

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
sq: Modeli i kamerës shkurt e vizuar

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
sq: Numri i serisë

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
sq: Numri i grilave

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
sq: Numri i skedarit

note: Only the folder component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder only
sq: Vetëm dosje

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
sq: Dosje dhe skedarë

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
sq: Emri i zotëruesit

en: Codec
sq: Kodeks

en: Width
sq: Gjerësia

en: Height
sq: Lartësia

en: Length
sq: Gjatësia

en: Frames Per Second
sq: Frame për sekondë

en: Artist
sq: Artisti

en: Copyright
sq: E drejta e autorit

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
sq: Shkarkimet sot

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
sq: Numri i seancës

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
sq: Numri i nën-folderit

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Stored number
sq: Numri i ruajtur

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
sq: Shkronjat e sekuencës

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
sq: Të gjitha shifrat

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
sq: Shifra e fundit

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
sq: 2 shifrat e fundit

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
sq: 3 shifrat e fundit

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
sq: 4 shifrat e fundit

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: Original Case
sq: Rasti origjinal

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
sq: ME TË MËDHAJA

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
sq: me të vogla

en: One digit
sq: Një shifër

en: Two digits
sq: Dy shifra

en: Three digits
sq: Tre shifra

en: Four digits
sq: Katër shifra

en: Five digits
sq: Pesë shifra

en: Six digits
sq: Gjashtë shifra

en: Seven digits
sq: Shtatë shifra

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
sq: Nën sekonda

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
sq: VVVVMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
sq: VVVV-MM-DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY_MM_DD
sq: VVVV_MM_DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
sq: VVMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
sq: VV-MM-DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY_MM_DD
sq: VV_MM_DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
sq: MMDDVVVV

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
sq: MMDDVV

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
sq: DDMMVVVV

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
sq: DDMMVV

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY
sq: VVVV

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
sq: VV

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
sq: Muaji (i plotë)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
sq: Muaji (shkurtuar)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Weekday (full)
sq: Ditë jave (e plotë)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Weekday (abbreviated)
sq: Ditë jave (shkurtuar)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMMSS
sq: OOMMSS

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMM
sq: OOMM

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM-SS
sq: OO-MM-SS

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM
sq: OO-MM

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH
sq: OO

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
sq: MM (minuta)

en: Date
sq: Data

en: Date (hyphens)
sq: Data (me viza)

en: Date (underscores)
sq: Data (nën-viza)

en: Date and Job Code
sq: Data dhe Kode Pune

en: YYYYMM_Job Code
sq: VVVVMM_Kod Pune

en: Date and Job Code Subfolder
sq: Nën-dosja për Datë dhe Kod Pune

en: YYYYMM
sq: VVVVMM

en: Job Code
sq: Kod Pune

en: Original Filename
sq: Emri origjinal i skedarit

en: Date-Time and Downloads today
sq: Data-Koha dhe Shkarkimet sot

en: YYYYMMDD-HHMM-1
sq: VVVVMMDD-OOMM-1

en: Date and Downloads today
sq: Data dhe Shkarkimet sot

en: YYYYMMDD-1
sq: VVVVMMDD-1

en: Date-Time and Image number
sq: Data-Koha dhe numër Imazhit

en: YYYYMMDD-1234
sq: VVVVMMDD-1234

en: Date-Time and Job Code
sq: Data-Koha dhe Kod Pune

en: YYYYMMDD-HHMM-Job Code-1
sq: VVVVMMDD-OOMM-Kod Pune-1

en: YYYYMMDD-Job Code-1
sq: VVVVMMDD-Kod Pune-1

en: Date-Time and Video number
sq: Data-Koha dhe numër video

en: YYYYMMDD_1234
sq: VVVVMMDD_1234

en: Resolution
sq: Rezolucioni

en: YYYYMMDD-HHMM-1-1920x1080
sq: VVVMMDD-OOMM-1-1920x1080

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
sq: Vendos një Kod Pune të ri, ose zgjidhni një të mëparshëm

en: The Job Code will be applied to %s that does not yet have a Job Code.
sq: Ky Kod Pune do të zbatohet në %s që nuk ka ende një Kod Pune.

en: The Job Code will be applied to %s that do not yet have a Job Code.
sq: Ky Kod Pune do të zbatohet në %s që nuk kanë ende një Kod Pune.

en: Apply Job Code to Download
sq: Apliko Kod Pune për ta Shkarkuar

en: Enter a new Job Code
sq: Vendos nje Kod Pune të ri

en: <b>Hint:</b> Select photos or videos before entering a new Job Code to have the Job Code applied to them.
sq: <b>Sugjerim:</b> Zgjidhni fotot ose videot përpara se të futni një Kod Pune të ri që të zbatohet ky Kod Pune për to.

en: The new Job Code will be applied to %s.
sq: Ky Kod Pune i ri do të zbatohet në %s.

en: New Job Code
sq: Kod Pune i ri

en: &Job Code:
sq: &Kod Punee:

en: &Remember this Job Code
sq: &Mos harro këtë Kod Pune

en: Select photos and videos to be able to apply a new or existing Job Code to them.
sq: Zgjidhni foto dhe video për të qenë në gjendje të zbatoni një Kod Pune të ri ose ekzistues për to.

en: The new Job Code will be applied to all selected photos and/or videos.
sq: Ky Kod Pune i ri do të zbatohet për të gjitha fotot dhe / ose videot e zgjedhura.

en: Click the Apply button to apply the current Job Code to all selected photos and/or videos. You can also simply double click the Job Code.
sq: Klikoni në butonin Zbato për të aplikuar Kod Pune aktual për të gjitha fotot dhe / ose videot e zgjedhura. Ju thjesht mund të klikoni dy herë mbi Kod Pune.

en: Removing a Job Code removes it only from the list of saved Job Codes, not from any photos or videos that it may have been applied to.
sq: Heqja e një Kodi Pune e heq atë vetëm nga lista e Kodeve Pune të ruajtura, jo nga asnjë foto ose video ku mund të jetë aplikuar.

en: If you want to use Job Codes, configure file renaming or destination subfolder names to use them.
sq: Nëse dëshironi të përdorni Kode Pune, konfiguroni emrat e nën-dosjeve të riemërtimit të skedarit ose destinacionit për t'i përdorur ato.

en: Last Used
sq: Përdorur së fundmi

en: Job Code Sort:
sq: Rendit Kode Pune:

en: Ascending
sq: Në ngjitje

en: Descending
sq: Në zbritje

en: &New...
sq: &I Ri...

en: &Apply
sq: &Apliko

en: &Remove
sq: &Hiqe

en: Remove All
sq: Hiqi të Gjitha

en: Do you really want to remove all the Job Codes?
sq: Dëshironi të hiqni të gjitha këto Kode Pune?

en: Remove all Job Codes
sq: Hiq të gjitha Kodet e Punës

en: Job Codes
sq: Kode Pune

en: <i><b>Hint:</b> %(message)s</i>
sq: <i><b>Sugjerim:</b>%(message)s</i>

en: Save New Custom Preset...
sq: Ruaj paravendosjen e re të personalizuar...

en: Remove Custom Preset...
sq: Hiq Paracaktimin e Parazgjedhur...

en: Remove Custom Preset "%(preset_name)s"...
sq: Hiq parazgjedhjen e personalizuar "%(preset_name)s"...

en: Remove All Custom Presets...
sq: Hiq të gjitha Paravendosjet e personalizuara...

en: (New Custom Preset)
sq: (Paravendosja e re e personalizuar)

en: %s (edited)
sq: %s (redaktuar)

en: Update Custom Preset "%s"
sq: Përditëso Paravendosjen e Personalizuar "%s"

en: Save New Custom Preset - Rapid Photo Downloader
sq: Ruaj Paravendosjen e Re të Personalizuar - Shkarkues i Shpejtë i Fotove

en: Preset Name:
sq: Emri Paravendosur:

en: Photo Subfolder Generation Editor
sq: Redaktori i Gjenerimit të Nën-dosjeve të fotove

en: photo subfolder generation
sq: gjenerimi i nënfolderit foto

en: Video Subfolder Generation Editor
sq: Redaktori i Gjenerimit të Nën-dosjeve të videove

en: video subfolder generation
sq: gjenerimi i nënfolderit video

en: Photo Renaming Editor
sq: Redaktori i Riemërtimit të Fotove

en: photo renaming
sq: Riemërtim i fotos

en: Video Renaming Editor
sq: Redaktori i Riemërtimit të Videove

en: video renaming
sq: Riemërtim i videos

en: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>There is insufficient data to fully generate the name. Please use other renaming options.</i>
sq: <b><font color="red">Paralajmërim:</font></b><i>Nuk ka të dhëna të mjaftueshme për të gjeneruar plotësisht emrin. Ju lutemi përdorni opsione të tjera të riemërtimit.</i>

en: The character</i> %(separator)s <i>creates a new subfolder level.
sq: Karakteri</i>%(separator)s <i>krijon një nivel të ri të nën-dosjeje.

en: There is no need start or end with the folder separator </i> %(separator)s<i>, because it is added automatically.
sq: Nuk ka nevojë të filloni ose të mbaroni me ndarësin e dosjeve </i> %(separator)s<i>, sepse do të shtohet automatikisht.

en: <b><font color="red">Warning:</font></b> <i>Unique filenames may not be generated. Make filenames unique by using Sequence values.</i>
sq: <b><font color="red">Paralajmërim:</font></b><i>Emrat unikë të skedarëve mund të mos krijohen. Bëni emrat e skedarëve unik duke përdorur vlerat e Sekuencës.</i>

en: Preset:
sq: Paravendosur:

en: Get help online...
sq: Merrni ndihmë në internet...

en: Insert
sq: Vendos

en: <b>Remove Custom Preset</b><br><br>Are you sure you want to remove the custom preset "%(preset_name)s"?
sq: <b>Hiq Parazgjedhjen e Personalizuar</b><br><br>Jeni i sigurt që dëshironi të hiqni parazgjedhjen e personalizuar "%(preset_name)s"?

en: <b>Remove All Custom Presets</b><br><br>Are you sure you want to remove all %(preset_type)s custom presets?
sq: <b>Hiq të Gjitha Parazgjedhjet e Personalizuara</b><br><br>Jeni i sigurt që dëshironi të hiqni të gjitha %(preset_type)s parazgjedhjet e personalizuara?

en: Save Preset - Rapid Photo Downloader
sq: Ruaj Paravendosjen - Shkarkues i Shpejtë i Fotove

en: <b>Do you want to save the changes in a new custom preset?</b><br><br>Creating a custom preset is not required, but can help you keep organized.<br><br>The changes to the preferences will still be applied regardless of whether you create a new custom preset or not.
sq: <b>A doni të ruani ndryshimet në një paravendosje të re të personalizuar?</b><br><br>Krijimi i një paravendosjeje të personalizuar nuk kërkohet, por mund t'ju ndihmojë të jeni të organizuar.<br><br>Ndryshimet në preferencat do të zbatohen përsëri pavarësisht nëse krijoni një paravendosje të re të personalizuar apo jo.

en: <b>Do you want to save the changes in a custom preset?</b><br><br>If you like, you can create a new custom preset or update the existing custom preset.<br><br>The changes to the preferences will still be applied regardless of whether you save a custom preset or not.
sq: <b>A doni të ruani ndryshimet në një paravendosje të personalizuar?</b><br><br>Nëse të pëlqen, mund të krijosh një paravendosje të re të personalizuar ose të përditësosh paravendosjen ekzistuese të personalizuar.<br><br>Ndryshimet në preferencat do të zbatohen përsëri, pavarësisht nëse ruani një paravendosje të personalizuar apo jo.

en: Save New Custom Preset
sq: Ruaj Paravendosjen e Re të Personalizuar

en: Preferences
sq: Preferencat

en: Language
sq: Gjuha

en: Automation
sq: Automatizimi

en: Thumbnails
sq: Miniatura

note: Translators: see explanation at https://damonlynch.net/rapid/documentation/#timezonehandling
en: Time Zones
sq: Zonat Kohore

en: Error Handling
sq: Trajtimi i Gabimeve

en: Warnings
sq: Paralajmërimet

en: Consolidation
sq: Konsolidimi

en: Miscellaneous
sq: Të ndryshme

en: Device Scanning
sq: Skanim Pajisjesh

en: Scan only external devices
sq: Skano vetëm pajisjet e jashtme

en: Scan for photos and videos only on devices that are external to the computer,
    including cameras, memory cards, external hard drives, and USB flash drives.
sq: Skano për foto dhe video vetëm në pajisjet që janë të jashtme të kompjuterit,
    përfshirë kamerat, kartat e memories, disqet e jashtme dhe flash-et USB.

en: Scan only specific folders on devices
sq: Skano vetëm dosje specifike në pajisje

en: Scan for photos and videos only in the folders specified below (except paths
    specified in Ignored Paths).
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
sq: Skano për foto dhe video vetëm në dosjet e specifikuara më poshtë (përveç shtigjeve
    të specifikuar në Shtigjet e Injoruara).
    
    Ndryshimi i këtij cilësimi bën që të gjitha pajisjet të skanohen përsëri.

en: Folders to scan:
sq: Dosjet për të skanuar:

en: Folders at the base level of device file systems that will be scanned
    for photos and videos.
sq: Dosjet në nivelin bazë të sistemeve të skedarëve të pajisjes që do të skanohen
    për foto dhe video.

en: Add...
sq: Shto...

en: Add a folder to the list of folders to scan for photos and videos.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
sq: Shtoni një dosje në listën e dosjeve për të skanuar për foto dhe video.
    
    Ndryshimi i këtij cilësimi bën që të gjitha pajisjet të skanohen përsëri.

en: Remove
sq: Hiq

en: Remove a folder from the list of folders to scan for photos and videos.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
sq: Hiq një dosje nga lista e dosjeve për të skanuar foto dhe video.
    
    Ndryshimi i këtij cilësimi bën që të gjitha pajisjet të skanohen përsëri.

en: Devices that have been set to automatically ignore or download from.
sq: Pajisjet që janë vendosur të injorohen ose shkarkohet automatikisht prej tyre.

en: Remembered Devices
sq: Pajisjet e ruajtura në kujtesë

en: Remove a device from the list of devices to automatically ignore or download from.
sq: Hiq një pajisje nga lista e pajisjeve që injorohet ose shkarkohet automatikisht prej tyre.

en: Clear the list of devices from which to automatically ignore or download from.
    
    Note: Changes take effect when the computer is next scanned for devices.
sq: Pastroni listën e pajisjeve të cilat injorohen ose shkarkohet automatikisht prej tyre.
    
    Shënim: Ndryshimet hyjnë në fuqi pas skanimit te ardhshëm nga kompjuteri për pajisje.

en: Ignored Paths
sq: Shtigjet e injoruara

en: The end part of a path that should never be scanned for photos or videos.
sq: Pjesa fundore e një shtegu që nuk duhet të skanohet kurrë për foto ose video.

en: Add a path to the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
sq: Shto një shteg në listën e shtigjeve për të injoruar.
    
    Ndryshimi i këtij cilësimi bën që të gjitha pajisjet të skanohen përsëri.

en: Remove a path from the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
sq: Hiq një shteg nga lista e shtigjeve për të injoruar.
    
    Ndryshimi i këtij cilësimi bën që të gjitha pajisjet të skanohen përsëri.

en: Clear the list of paths to ignore.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
sq: Pastroni listën e shtigjeve për të injoruar.
    
    Ndryshimi i këtij cilësimi bën që të gjitha pajisjet të skanohen përsëri.

note: Translators: you must include {link} exactly as it is below. Do not translate the term link. Be sure to include the <a> and </a> as well.
en: Use python-style <a {link}>regular expressions</a>
sq: Përdorni python-stil <a {link}>në shprehjet e rregullta</a>

en: Use regular expressions in the list of ignored paths.
    
    Changing this setting causes all devices to be scanned again.
sq: Përdorni shprehje të rregullta në listën e shtigjeve të injoruara.
    
    Ndryshimi i këtij cilësimi bën që të gjitha pajisjet të skanohen përsëri.

en: Language:
sq: Gjuha:

note: Translators: the * acts as an asterisk to denote a reference to this annotation
en: * Takes effect upon program restart
sq: * Hyn në fuqi pas rinisjes së programit

en: Program Automation
sq: Automatizimi i Programit

en: Mount devices not already automatically mounted
sq: Montoni pajisjet që nuk janë montuar tashmë automatikisht

note: Translators: This next sentence is used in a tool tip. Feel free to place the carriage return where you think it makes sense so that the tool tip does not stretch too far horizontally across the screen.
en: Mount devices like memory cards or external drives when
    the operating system does not automatically mount them
sq: Montoni pajisje si kartat e kujtesës ose disqet e jashtme kur
    sistemi operativ nuk i monton automatikisht ato

en: Start downloading at program startup
sq: Shkarkimi të fillojë sapo të niset programi

en: Start downloading upon device insertion
sq: Shkarkimi të fillojë sapo të vendoset pajisja

en: Unmount (eject) device upon download completion
sq: Çmonto (nxirr) pajisjen pas përfundimit të shkarkimit

en: Exit program when download completes
sq: Dil nga programi kur të përfundojë shkarkimi

en: Exit program even if download had warnings or errors
sq: Dilni nga programi edhe nëse shkarkimi kishte paralajmërime ose gabime

en: Thumbnail Generation
sq: Gjenerimi i miniaturave

en: Generate thumbnails
sq: Gjenero miniaturat

en: Generate thumbnails to show in the main program window
sq: Gjenero miniatura për t'i shfaqur në dritaren kryesore të programit

en: Cache thumbnails
sq: Ruaj në memorien cache miniaturat

en: Save thumbnails shown in the main program window in a thumbnail cache unique to Rapid Photo Downloader
sq: Ruaj miniaturat e paraqitura në dritaren kryesore të programit në një memorie cache unike për miniaturat unike të Shkarkuesit të Shpejtë të Fotove

en: Generate system thumbnails
sq: Gjenero miniaturat e sistemit

en: While downloading, save thumbnails that can be used by desktop file managers and other programs
sq: Gjatë shkarkimit, të ruhen miniaturat që mund të përdoren nga menaxherët e skedarëve të desktopit dhe programe të tjerë

en: Number of CPU cores used to generate thumbnails.
sq: Numri i bërthamave të CPU-së të përdorura për të gjeneruar miniatura.

en: CPU cores:
sq: Bërthamat e CPU-së:

en: Thumbnail Cache
sq: Memoria cache e miniaturave

en: Calculating...
sq: Duke llogaritur...

en: days
sq: ditë

en: forever
sq: përgjithmonë

en: Cache size:
sq: Madhësia e memories cache:

en: Number of thumbnails:
sq: Numri i miniaturave:

en: Database size:
sq: Madhësia e databazës:

en: Cache unaccessed thumbnails for:
sq: Ruaj në memorien cache miniaturat e paarritura për:

en: Purge Cache...
sq: Spastro memorien cache...

en: Optimize Cache...
sq: Optimizo memorien cache...

en: Ignore time zone and daylight savings changes
sq: Injoroni ndryshimet e zonës kohore dhe të kursimeve të ditës

note: Translators: for an explanation of what an offset resolution is, see https://damonlynch.net/rapid/documentation/#timezoneoffsetresolution
en: Offset resolution (minutes):
sq: Rezolucioni i kompensuar (minuta):

en: The multiple used when calculating the offset from the time the photo or video was originally taken
sq: Shumëfishi i përdorur gjatë llogaritjes së kompensimit nga momenti kur u shkrep fillimisht fotografia ose videoja

en: When detecting if a file has been previously downloaded:
sq: Kur zbuloni nëse një skedar është shkarkuar më parë:

en: Learn more about time zone handling
sq: Mësoni më shumë rreth trajtimit të zonës kohore

en: Skip download
sq: Kapërce shkarkimin

en: Don't download the file, and issue an error message
sq: Mos e shkarkoni skedarin dhe lëshoni një mesazh gabimi

en: Add unique identifier
sq: Shto identifikues unik

en: Add an identifier like _1 or _2 to the end of the filename, immediately before the file's extension
sq: Shto një identifikues si _1 ose _2 në fund të emrit të skedarit, menjëherë para shtesës së skedarit

en: Overwrite
sq: Mbishkruaj

en: Overwrite the previously backed up file
sq: Mbishkruaj skedarin e rezervuar më parë

en: Skip
sq: Kapërce

en: Don't overwrite the backup file, and issue an error message
sq: Mos e mbishkruaj skedarin rezervë dhe lësho një mesazh gabimi

en: When a photo or video of the same name has already been downloaded, choose whether to skip downloading the file, or to add a unique identifier:
sq: Kur një foto ose video me të njëjtin emër është shkarkuar tashmë, zgjidh nëse do të kapërceni shkarkimin e skedarit, ose të shto një identifikues unik:

en: Using sequence numbers to automatically generate unique filenames is strongly recommended. Configure file renaming in the Rename panel in the main window.
sq: Rekomandohet fuqimisht përdorimi i numrave të sekuencave për të gjeneruar automatikisht emra unikë skedarësh. Konfiguroni riemërimin e skedarit në panelin Riemërto në dritaren kryesore.

en: When backing up, choose whether to overwrite a file on the backup device that has the same name, or skip backing it up:
sq: Kur bëni kopje rezervë, zgjidhni nëse do të mbishkruani një skedar në pajisjen rezervë që ka të njëjtin emër, ose kapërceni rezervimin:

en: Program Warnings
sq: Paralajmërimet e Programit

en: Show a warning when:
sq: Shfaq një paralajmërim kur:

en: Downloading files currently not displayed
sq: Shkarkimi i skedarëve aktualisht nuk shfaqet

en: Warn when about to download files that are not displayed in the main window.
sq: Paralajmëro kur do të shkarkohen skedarë që nuk shfaqen në dritaren kryesore.

en: Backup destinations are missing
sq: Destinacionet e rezervimit mungojnë

en: Warn before starting a download if it is not possible to back up files.
sq: Paralajmëro para se të fillojë një shkarkim nëse nuk është e mundur të bëhet kopje rezervë të skedarëve.

en: Program libraries are missing or broken
sq: Bibliotekat e programeve mungojnë ose janë prishur

en: Warn if a software library used by Rapid Photo Downloader is missing or not functioning.
sq: Paralajmëro nëse një bibliotekë programesh e përdorur nga Shkarkuesi i Shpejtë i Fotove mungon ose nuk funksionon.

en: Filesystem metadata cannot be set
sq: Metadatat e sistemit të skedarëve nuk mund të vendosen

en: Warn if there is an error setting a file's filesystem metadata, such as its modification time.
sq: Paralajmëro nëse ekziston një gabim në vendosjen e metadatave të sistemit të skedarëve, siç është koha e modifikimit të tij.

en: Encountering unhandled files
sq: Përballja me skedarë të pa trajtuar

en: Warn after scanning a device or this computer if there are unrecognized files that will not be included in the download.
sq: Paralajmëro pasi skanohet një pajisje ose këtë kompjuter nëse ka skedarë të panjohur që nuk do të përfshihen në shkarkim.

en: Do not warn about unhandled files with extensions:
sq: Mos paralajmëro për skedarë të pa trajtuar me shtesat:

en: File extensions are case insensitive and do not need to include the leading dot.
sq: Shtesat e skedarëve janë të pandjeshme ndaj shkronjave dhe nuk kanë nevojë të përfshijnë pikën kryesore.

en: Add
sq: Shto

en: Add a file extension to the list of unhandled file types to not warn about.
sq: Shto një shtesë skedari në listën e llojeve të skedarëve të pa trajtuar për të mos u paralajmëruar.

en: Remove a file extension from the list of unhandled file types to not warn about.
sq: Hiq një shtesë skedari në listën e llojeve të skedarëve të pa trajtuar për të mos u paralajmëruar.

en: Clear the list of file extensions of unhandled file types to not warn about.
sq: Pastro listën e shtesave të skedarëve të llojeve të skedarëve të pa trajtuar për të mos u paralajmëruar.

en: Photo and Video Consolidation
sq: Konsolidimi i Fotove dhe Videove

en: Consolidate files across devices and downloads
sq: Konsolidoni skedarët nëpër pajisje dhe shkarkime

en: Analyze the results of device scans looking for duplicate files and matching RAW and JPEG pairs,
    comparing them across multiple devices and download sessions.
sq: Analizo rezultatet e skanimeve të pajisjeve në kërkim të skedarëve dublikatë dhe përputhjen e çifteve RAW dhe JPEG,
    duke i krahasuar ato nëpër pajisje të shumta dhe seancat e shkarkimit.

en: Treat matching RAW and JPEG files as:
sq: Trajto skedarët që përputhen RAW dhe JPEG si:

en: One photo
sq: Një foto

en: Two photos
sq: Dy foto

en: Display matching pairs of RAW and JPEG photos as one photo, and if marked, download both.
sq: Shfaq çiftet që përputhen të fotove RAW dhe JPEG si një foto dhe nëse shënohen, shkarkoni të dyja.

en: Display matching pairs of RAW and JPEG photos as two different photos. You can still synchronize their sequence numbers.
sq: Shfaq çiftet e përputhura të fotove RAW dhe JPEG si dy foto të ndryshme. Mund të sinkronizoni përsëri numrat e tyre të sekuencave.

en: With matching RAW and JPEG photos:
sq: Me fotot e përputhura RAW dhe JPEG:

en: Do not mark JPEG for download
sq: Mos e shëno JPEG për shkarkim

en: Do not mark RAW for download
sq: Mos shëno RAW për shkarkim

en: Mark both for download
sq: Shënoji të dy për shkarkim

en: When matching RAW and JPEG photos are found, do not automatically mark the JPEG for
    download. You can still mark it for download yourself.
sq: Kur gjenden foto RAW dhe JPEG që përputhen, mos e shënoni automatikisht JPEG për të
    shkarkim. Mund ta shënoni për shkarkim vetë.

en: When matching RAW and JPEG photos are found, do not automatically mark the RAW for
    download. You can still mark it for download yourself.
sq: Kur gjenden foto RAW dhe JPEG që përputhen, mos shënjoni automatikisht RAW për të
    shkarkuar. Mund ta shënoni për shkarkim vetë.

en: When matching RAW and JPEG photos are found, automatically mark both for download.
sq: Kur gjenden foto RAW dhe JPEG që përputhen, shënoni automatikisht të dy për shkarkim.

en: If you disable file consolidation, choose what to do when a download device is inserted while completed downloads are displayed:
sq: Nëse e çaktivizoni konsolidimin e skedarit, zgjidhni se çfarë të bëni kur futet një pajisje shkarkimi ndërsa shfaqen shkarkimet e përfunduara:

en: When a download device is inserted while completed downloads are displayed:
sq: Kur futet një pajisje shkarkimi ndërsa shfaqen shkarkimet e përfunduara:

en: Clear completed downloads
sq: Pastro shkarkimet e përfunduara

en: Keep displaying completed downloads
sq: Të vazhdojë shfaqja e shkarkimeve të përfunduara

en: Prompt for what to do
sq: Kërkoni çfarë të bëj

en: Automatically clear the display of completed downloads whenever a new download device is inserted.
sq: Pastro automatikisht shfaqjen e shkarkimeve të përfunduara sa herë që futet një pajisje e re për shkarkim.

en: Keep displaying completed downloads whenever a new download device is inserted.
sq: Vazhdo shfaqjen e shkarkimeve të përfunduara sa herë që futet një pajisje e re për shkarkim.

en: Prompt whether to keep displaying completed downloads or clear them whenever a new download device is inserted.
sq: Kërko nëse duhet të vazhdojë shfaqja e shkarkimeve të përfunduara ose të pastrohen ato sa herë që futet një pajisje e re për shkarkim.

en: Ignore DNG date/time metadata on MTP devices
sq: Injoro metadatat për datën/orën e DNG në pajisjet MTP

en: Ignore date/time metadata in DNG files located on MTP devices, and use the file's modification time instead.
    
    Useful for devices like some phones and tablets that create incorrect DNG metadata.
sq: Injoroni metadatat për datën/orën në skedarët DNG të vendosur në pajisjet MTP dhe në vend të tyre përdorni kohën e modifikimit të skedarit.
    
    E dobishme për pajisje si disa telefona dhe tableta që krijojnë metadata të pasakta DNG.

en: Read photo metadata using only ExifTool
sq: Lexoni metadatat e fotove duke përdorur vetëm ExifTool

en: Use ExifTool instead of Exiv2 to read photo metadata and extract thumbnails.
    
    The default is to use Exiv2, relying on ExifTool only when Exiv2 does not support
    the file format being read.
    
    Exiv2 is fast, accurate, and almost always reliable, but it crashes when extracting
    metadata from a small number of files, such as DNG files produced by Leica M8
    cameras.
sq: Përdorni ExifTool në vend të Exiv2 për të lexuar metadatat e fotove dhe për të nxjerrë miniaturat.
    
    E parazgjedhur është që të përdorni Exiv2, duke u mbështetur në ExifTool vetëm kur Exiv2 nuk e mbështet
    formatin e skedarit që lexohet.
    
    Exiv2 është i shpejtë, i saktë dhe pothuajse gjithmonë i besueshëm, por prishet gjatë nxjerrjes
    së metadatave nga një numër i vogël skedarësh, të tilla si skedarët DNG të prodhuar nga kamerat
    Leica M8.

en: Read video metadata using only ExifTool
sq: Lexo metadatat e videos duke përdorur vetëm ExifTool

en: <p>Use ExifTool instead of MediaInfo and Gstreamer to read video metadata and extract thumbnails.</p><p>The default is to use MediaInfo and Gstreamer, with three exceptions:</p><ol><li>ExifTool reports a time zone and MediaInfo does not.</li><li>ExifTool provides more reliable data than MediaInfo for some file formats.</li><li>Gstreamer is unable to extract thumbnails.</li></ol>
sq: <p>Përdor ExifTool në vënd të MediaInfo dhe Gstreamer për të lexuar metadatat e  videos dhe për të nxjerrë miniaturat.</p><p>I parazgjedhur është përdorimi i MediaInfo dhe Gstreamer, me tre përjashtimet:</p><ol><li>ExifTool raporton një zonë kohore ndërsa MediaInfo jo.</li><li>ExifTool ofron më shumë të dhëna të besueshme sesa MediaInfo  për disa formate të skedarëve.</li><li>Gstreamer nuk mund të nxjerrë miniaturat.</li></ol>

en: Completed Downloads
sq: Shkarkimet e Përfunduara

note: Translators: this is an option when the user chooses the language to use for Rapid Photo Downloader and it allows them to reset it back to whatever their system language settings are. The < and > are not HTML codes. They are there simply to set this choice apart from all the other choices in the dro
en: <System Language>
sq: <Gjuha e Sistemit>

en: Restores default %s preference values
sq: Rikthen vlerat e parazgjedhura të preferencës %s

en: Do you want to purge the thumbnail cache? The cache will be purged when the program is next started.
sq: Dëshironi të spastroni memorjen cache të miniaturave? Memoria cache do të pastrohet në nisjen tjetër të programit.

en: Purge Thumbnail Cache
sq: Spastro Memorjen Cache të Miniaturave

en: Do you want to optimize the thumbnail cache? The cache will be optimized when the program is next started.
sq: Dëshironi të optimizoni memorjen cache të miniaturave? Cache do të optimizohet në nisjen tjetër të programit.

en: Optimize Thumbnail Cache
sq: Optimizo Memorjen Cache të Miniaturave

en: Enter a Folder to Scan
sq: Shkruaj një Dosje për të Skanuar

en: Specify a folder that will be scanned for photos and videos
sq: Specifiko një dosje që do të skanohet për foto dhe video

en: Folder:
sq: Dosje:

en: Enter a Path to Ignore
sq: Shkruaj një shteg për të injoruar

en: Specify a path that will never be scanned for photos or videos
sq: Specifiko një shteg që nuk do të skanohet kurrë për foto ose video

en: Path:
sq: Shtegu:

en: Enter a File Extension
sq: Shkruaj një Shtesë Skedari

en: Specify a file extension (without the leading dot)
sq: Specifikoni një shtesë skedari (pa pikën kryesore)

en: Extension:
sq: Shtesë:

en: Invalid File Extension
sq: Shtesë Skedari e Pavlefshme

en: The file extension <b>%s</b> is recognized by Rapid Photo Downloader, so it makes no sense to warn about its presence.
sq: Shtesa e skedarit <b>%s</b> njihet nga Shkarkuesi i Shpejtë i Fotove, kështu që nuk ka kuptim të paralajmëroni për praninë e tij.

en: Recognized file types:
    
    Photos:
    %(photos)s
    
    Videos:
    %(videos)s
    
    Audio:
    %(audio)s
    
    Other:
    %(other)s
sq: Llojet e njohura të skedarëve:
    
    Fotot:
    %(photos)s
    
    Videot:
    %(videos)s
    
    Audio:
    %(audio)s
    
    Të tjera:
    %(other)s

en: Wedding
sq: Dasma

en: Birthday
sq: Ditëlindja

en: Subfolder preferences should not start with a %s
sq: Preferencat e nën-dosjeve nuk duhet të fillojnë me një %s

en: Subfolder preferences should not end with a %s
sq: Preferencat e nën-dosjeve nuk duhet të përfundojnë me një %s

en: Subfolder preferences should not contain two %s one after the other
sq: Preferencat e nën-dosjeve nuk duhet të përmbajnë dy %s njëra pas tjetrës

en: Download 8 Photos and 10 Videos
sq: Shkarko 8 Foto dhe 10 Video

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Error: %(errno)s %(strerror)s
sq: Gabim: %(errno)s %(strerror)s

en: Error: %s
sq: Gabim: %s

en: GPhoto2 Error: %s
sq: Gabim i GPhoto2: %s

en: Unable to initialize the camera, probably because another program is using it. No files were copied from it.
sq: Nuk mund të niset kamera, ndoshta sepse një program tjetër po e përdor atë. Asnjë skedar nuk u kopjua prej tij.

en: Unable to read directory %s
sq: E pamundur të lexohet direktoria %s

en: Unable to access modification time or size from %s
sq: Nuk mund të qaset koha ose madhësia e modifikimit nga %s

en: Unable to read file %s
sq: E pamundur të lexojë skedarin %s

en: Unable to write file %s
sq: E pamundur të shkruajë skedarin %s

en: Unable to move file %s
sq: E pamundur të zhvendosë skedarin %s

en: Unable to remove file %s
sq: E pamundur të heqë skedarin %s

en: Unable to copy file %s
sq: E pamundur të kopjojë skedarin %s

en: Zero length file %s will not be downloaded
sq: Skedari me gjatësi zero %s nuk do të shkarkohet

en: Could not determine filesystem modification time for %s
sq: Nuk mund të përcaktohet koha e modifikimit të sistemit të skedarit për %s

en: Unable to load metadata from %s
sq: E pamundur të ngarkohen metadatat nga %s

en: Unable to load metadata from %(name)s. The %(filetype)s was not downloaded.
sq: E pamundur të ngarkohen metadatat nga %(name)s. %(filetype)s nuk u shkarkua.

en: An error occurred setting a file's filesystem metadata on the filesystem %s. If this error occurs again on the same filesystem, it will not be reported again.
sq: Ndodhi një gabim gjatë vendosjes së metadatave të sistemit të skedarit në sistemin e skedarëve %s. Nëse ky gabim ndodh përsëri në të njëjtin sistem të skedarëve, ai nuk do të raportohet përsëri.

en: Encountered unhandled file %s. It will not be downloaded.
sq: Skedari i pa trajtuar %s u ndesh. Nuk do të shkarkohet.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s %(destination)s already exists.
sq: %(filetype)s %(destination)s tashmë ekziston.

en: The existing %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
sq: %(filetype)s në %(destination)s ekzistues u modifikua për herë të fundit në %(date)s në %(time)s.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was not downloaded from %(device)s.
sq: %(filetype)s në %(source)s nuk u shkarkua nga %(device)s.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was downloaded from %(device)s.
sq: %(filetype)s në %(source)s u shkarkua nga %(device)s.

en: The unique identifier '%s' was added to the filename.
sq: Identifikuesi unik '%s' u shtua në emrin e skedarit.

en: The existing backup %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
sq: Rezervimi ekzistues i %(filetype)s në %(destination)s u modifikua për herë të fundit në %(date)s në %(time)s.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(filetype)s %(source)s was not backed up from %(device)s.
sq: %(filetype)s në %(source)s nuk u rezervua nga %(device)s.

en: The previous backup %(filetype)s %(destination)s was last modified on %(date)s at %(time)s.
sq: Rezervimi i mëparshëm i %(filetype)s në %(destination)s u modifikua për herë të fundit në %(date)s në %(time)s.

en: The %(filetype)s %(source)s from %(device)s was backed up, overwriting the previous backup %(filetype)s.
sq: %(filetype)s %(source)s nga %(device)s u rezervua, duke mbrishkruar rezervimin e mëparshëm %(filetype)s.

en: When synchronizing RAW + JPEG sequence values, a duplicate %(filetype)s %(file)s was encountered, and was not downloaded.
sq: Gjatë sinkronizimit të vlerave të sekuencës RAW + JPEG, u has një dublikatë %(filetype)s i %(file)s, dhe nuk u shkarkua.

en: When synchronizing RAW + JPEG sequence values, photos were detected with the same filenames, but taken at different times:
sq: Gjatë sinkronizimit të vlerave të sekuencës RAW + JPEG, u zbuluan foto me të njëjtët emra skedarësh, por të marrë në kohë të ndryshme:

en: %(image1)s was taken on %(image1_date)s at %(image1_time)s, and %(image2)s on %(image2_date)s at %(image2_time)s.
sq: %(image1)s u mor në %(image1_date)s në %(image1_time)s,  dhe %(image2)s në %(image2_date)s në %(image2_time)s.

en: Unable to finalize the filename for %s
sq: Nuk mund të finalizohet emri i skedarit për %s

en: The filename %(destination)s was not fully generated for %(filetype)s %(source)s.
sq: Emri i skedarit në %(destination)s nuk u gjenerua plotësisht për %(filetype)s në %(source)s.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(type)s metadata is missing.
sq: Metadata për %(type)s mungon.

en: The following metadata is missing: %s.
sq: Metadatat e mëposhtme mungojnë: %s.

en: Date/time conversion failed: %s.
sq: Konvertimi datë/orë dështoi: %s.

en: Could not extract valid date/time metadata or determine the file modification time.
sq: Nuk mund të nxirren metadatat e vlefshme të datës/orës ose të përcaktohet koha e modifikimit të skedarit.

en: Filename does not have an extension.
sq: Emri i skedarit nuk ka një shtesë.

en: Filename does not have a number component.
sq: Emri i skedarit nuk ka një përbërës numerik.

en: Error generating component %(component)s. Error: %(error)s
sq: Gabim gjatë gjenerimit të përbërësit %(component)s. Gabim: %(error)s

en: The download subfolders %(folder)s were only partially generated for %(filetype)s %(source)s.
sq: Nën-dosjet e shkarkimit %(folder)s u gjeneruan vetëm pjesërisht për %(filetype)s në %(source)s.

en: There is no data with which to generate the %(subfolder_file)s for %(filename)s. The %(filetype)s was not downloaded.
sq: Nuk ka të dhëna me të cilat mund të gjenerohet %(subfolder_file)s për %(filename)s. %(filetype)s nuk u shkarkua.

en: Unable to create the %(filetype)s %(destination)s in %(folder)s. The download file was %(source)s in %(device)s. It was not downloaded.
sq: Nuk mundi të krijojë %(filetype)s në %(destination)s në %(folder)s. Skedari për shkarkim ishte në %(source)s në  %(device)s. Nuk u shkarkua.

en: Unable to create the download subfolder %s.
sq: Nuk mundi të krijojë nën-dosjen e shkarkimit %s.

en: Unable to create the backup subfolder %s.
sq: Nuk mundi të krijojë nën-dosjen e rezervimit %s.

en: Problems scanning %s
sq: Probleme në skanim %s

en: Problems copying from %s
sq: Probleme në kopjimin nga %s

en: Problems while finalizing filenames and generating subfolders
sq: Probleme gjatë finalizimit të emrave të skedarëve dhe gjenerimit të nën-dosjeve

en: Problems backing up to %s
sq: Probleme gjatë rezervimit në %s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(month)s  %(year)s
sq: %(month)s %(year)s

en: The time elapsed between consecutive photos and videos that is used to build the Timeline
sq: Koha e kaluar midis fotove dhe videove të njëpasnjëshme që përdoret për të ndërtuar Kohështrirjen

note: Translators: i.e. "1.5h", which is short for 1.5 hours. Replace the entire string with the correct localized value
en: 1.5h
sq: 1.5o

note: Translators: e.g. "5h", which is short for 5 hours. Replace the very last character (after the d) with the correct localized value, keeping everything else. In other words, change only the h character.
en: %(hours)dh
sq: %(hours)do

en: The Timeline groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
sq: Kohështrirja grupon fotot dhe videot bazuar në sa kohë ka kaluar midis shkrepjeve radhazi. Përdoreni atë për të identifikuar fotot dhe videot e bëra në periudha të ndryshme në një ditë të vetme ose në disa ditë rresht.

en: Use the slider (below) to adjust the time elapsed between consecutive shots that is used to build the Timeline.
sq: Përdorni rrëshqitësin (më poshtë) për të rregulluar kohën e kaluar midis shkrepjeve të njëpasnjëshme që përdoret për të ndërtuar Kohështrirjen.

en: Timeline build pending...
sq: Ndërtimi i Kohështrirjes në pritje...

en: Timeline is building...
sq: Kohështrirja është duke u ndërtuar...

en: The Timeline needs to be rebuilt because the file modification time does not match the time a shot was taken for one or more shots.<br><br>The Timeline shows when shots were taken. The time a shot was taken is found in a photo or video's metadata. Reading the metadata is time consuming, so Rapid Photo Downloader avoids reading the metadata while scanning files. Instead it uses the time the file was last modified as a proxy for when the shot was taken. The time a shot was taken is confirmed when generating thumbnails or downloading, which is when the metadata is read.
sq: Kohështrirja duhet të rindërtohet sepse koha e modifikimit të skedarit nuk përputhet me kohën kur është bërë shkrepja për një ose më shumë shkrepje. <br><br>Kohështrirja tregon se kur janë bërë shkrepjet. Koha kur është bërë shkrepja gjendet në metadatat e një fotoje ose video. Leximi i metadatave kërkon kohë, kështu që Shkarkuesi i Shpejtë i Fotove shmang leximin e metadatave gjatë skanimit të skedarëve. Në vend të kësaj, ajo përdor kohën kur skedari u modifikua për herë të fundit si një përfaqësues për të se kur u shkrep. Koha kur është shkrepur konfirmohet gjatë gjenerimit të miniaturave ose shkarkimit, e cila është koha kur lexohen metadatat.

en: Toggle synchronizing Timeline and thumbnail scrolling (Ctrl-T)
sq: Aktivizo sinkronizimin e Kohështrirjes dhe lëvizjes së miniaturave (Ctrl-T)

en: Rapid Photo Downloader
sq: Shkarkues i Shpejtë Fotosh

en: <b>ExifTool has a problem</b><br><br> Rapid Photo Downloader uses ExifTool to get metadata from videos and photos. The program will run without it, but installing it is <b>highly</b> recommended.
sq: <b>ExifTool ka një problem</b><br><br> Shkarkuesi i Shpejtë i Fotove përdor ExifTool për të marrë metadata nga videot dhe fotot. Programi do të ekzekutohet pa të, por instalimi i tij rekomandohet <b>shumë</b>.

en: Problem with ExifTool
sq: Probleme me ExifTool

en: <b>The library libmediainfo appears to be missing</b><br><br> Rapid Photo Downloader uses libmediainfo to get the date and time a video was shot. The program will run without it, but installing it is recommended.
sq: <b>Libraria libmediainfo duket se mungon</b><br><br> Shkarkuesi i Shpejtë i Fotove përdor libmediainfo për të marrë datën dhe orën e shkrepjes së një videoje. Programi do të funksionojë edhe pa të, por instalimi i tij është i rekomanduar.

en: Problem with libmediainfo
sq: Problem me libmediainfo

en: <b>Cannot download from Apple devices</b><br><br>To download from %(device)s, this program requires additional software be installed that interacts with Apple devices.<br><br>Missing applications: %(applications)s<br><br><a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#iosdevicesupport">Learn more</a> about which software to install.
sq: <b>Nuk mund të shkarkohet nga pajisjet Apple</b><br><br>Për të shkarkuar nga %(device)s, ky program kërkon të instalohet një program shtesë që bashkëvepron me pajisjet e Apple.<br><br>Aplikacionet që mungojnë: %(applications)s<br><br><a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#iosdevicesupport">Mësoni më shumë</a> se cilin softuer të instaloni.

en: 
    <p>Rapid Photo Downloader is made for you. You can help improve it by participating in a
    web survey.</p>
    <p>Because this program does not collect analytics, the survey makes a real 
    difference to the program's future.</p>
sq: 
    <p>Shkarkuesi i Shpejtë i Fotove është krijuar për ju. Ju mund të ndihmoni në përmirësimin e tij duke marrë pjesë në një
    sondazh në internet.</p>
    <p>Për shkak se ky program nuk mbledh analitikë, sondazhi bën një ndryshim 
    të vërtetë në të ardhmen e programit.</p>

en: The survey is in English.
sq: Sondazhi është në anglisht.

en: Do you want to take the survey?
sq: Dëshironi të merrni pjesë në sondazh?

note: Use custom buttons, thereby avoiding button icons
en: Ask me later
sq: Më pyesni më vonë

en: Yes
sq: Po

note: Translators: "I already took it" means "I already took the survey"
en: I already took it
sq: Unë tashmë e kam bërë atë

note: Translators: "Never ask me about any survey" refers to now and in the future
en: Never ask me about any survey
sq: Asnjëherë mos më pyet për ndonjë sondazh

en: Download
sq: Shkarko

en: &Refresh...
sq: &Rifresko...

en: &Preferences
sq: &Preferencat

en: &Quit
sq: &Dil

en: Windows &Drives
sq: &Disqet Windows

en: Error &Reports
sq: Gabimet e &Raporteve

en: Clear Completed Downloads
sq: Pastro Shkarkimet e Përfunduara

en: Get Help Online...
sq: Kërko Ndihmë në Internet...

en: &Tip of the Day...
sq: &Këshilla e Ditës...

en: Report a Problem...
sq: Raporto një Problem...

en: Make a Donation...
sq: Bëni një Dhurim...

en: Translate this Application...
sq: Përkthe këtë Aplikacion...

en: &About...
sq: &Rreth...

en: Timeline
sq: Kohështrirje

en: Destination
sq: Destinacioni

en: Rename
sq: Riemërto

en: Back Up
sq: Rezervo

en: Turn on or off the use of devices attached to this computer as download sources
sq: Aktivizoni ose çaktivizoni përdorimin e pajisjeve të bashkangjitura në këtë kompjuter si burime shkarkimi

en: Turn on or off the use of a folder on this computer as a download source
sq: Aktivizoni ose çaktivizoni përdorimin e një dosjeje në këtë kompjuter si një burim shkarkimi

en: This Computer
sq: Ky Kompjuter

en: Select a source folder
sq: Zgjidhni një dosje si burim

en: All
sq: Të gjitha

en: New
sq: I Ri

en: Show:
sq: Shfaq:

en: Modification Time
sq: Koha e Modifikimit

en: Checked State
sq: Gjendja e Kontrolluar

en: File Type
sq: Lloji i Skedarit

en: Device
sq: Pajisja

en: Sort:
sq: Rendit:

en: Select All:
sq: Përzgjidh të gjitha:

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Download %(files)s
sq: Shkarko %(files)s

en: Resume Download
sq: Vazhdo Shkarkimin

en: Pause
sq: Pusho

en: Thank you for reporting a problem in Rapid Photo Downloader
sq: Faleminderit për raportimin e një problemi në Shkarkuesin e Shpejtë të Fotove

en: <b>Changing This Computer source path</b><br><br>Do you really want to change the source path to %(new_path)s?<br><br>You are currently downloading from %(source_path)s.<br><br>If you do change the path, the current download from This Computer will be cancelled.
sq: <b>Ndryshimi i shtegut të burimit të Këtij Kompjuteri</b><br><br>A doni vërtet ta ndryshoni shtegun e burimit në %(new_path)s?<br><br>Tani jeni duke shkarkuar nga %(source_path)s.<br><br>Nëse ndryshoni këtë shteg, shkarkimi aktual nga Ky Kompjuter do të anulohet.

en: photo
sq: foto

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Invalid %(filetype)s download destination
sq: Destinacion i pavlefshëm i shkarkimit të %(filetype)s

en: The download directory is not writable. Ensure permissions are correctly set. If the destination is on the network, ensure the network share is correctly configured.
sq: Nuk mund të shkruhet në Direktorinë e shkarkimit. Sigurohuni që lejet të jenë vendosur saktë. Nëse destinacioni është në rrjet, sigurohuni që ndarja e rrjetit të jetë konfiguruar saktë.

en: The download directory does not exist.
sq: Direktoria e shkarkimit nuk ekziston.

en: You cannot change the download destination while downloading.
sq: Ju nuk mund ta ndryshoni destinacionin e shkarkimit gjatë shkarkimit.

en: <b>Confirm Download Destination</b><br><br>Are you sure you want to set the %(file_type)s download destination to %(path)s?
sq: <b>Konfirmo Destinacionin e Shkarkimit</b><br><br>A jeni i sigurt që dëshironi të vendosni destinacionin e shkarkimit të %(file_type)s në %(path)s?

en: 
    <b>Downloading all files</b><br><br>
    A download always includes all files that are marked for download,
    including those that are not currently displayed because the Timeline
    is being used or because only new files are being shown.<br><br>
    Do you want to proceed with the download?
sq: 
    <b>Shkarkimi i të gjithë skedarëve</b><br><br>
    Një shkarkim gjithmonë përfshin të gjitha skedarët që janë kontrolluar për shkarkim,
    përfshirë ato që nuk shfaqen aktualisht sepse Kohështrirja
    po përdoret ose sepse po shfaqen vetëm skedarë të rinj.<br <br>
    Dëshironi të vazhdoni me shkarkimin?

en: These download folders are invalid:
    %(folder1)s
    %(folder2)s
sq: Këto dosje të shkarkimit janë të pavlefshme:
    %(folder1)s
    %(folder2)s

en: This download folder is invalid:
    %s
sq: Kjo dosje e shkarkimit është e pavlefshme:
    %s

en: Download Failure
sq: Dështim në Shkarkim

en: The download cannot proceed.
sq: Shkarkimi nuk mund të vazhdojë.

en: Photos and videos will not be backed up because there is nowhere to back them up. Do you still want to start the download?
sq: Fotot dhe videot nuk do të rezervohen sepse nuk ka ku të bëhet kopja rezervë. Dëshironi akoma të filloni shkarkimin?

en: No backup device exists for backing up %(filetype)s. Do you still want to start the download?
sq: Nuk ekziston asnjë pajisje rezervimi për rezervimin e %(filetype)s. Dëshironi akoma të filloni shkarkimin?

en: photos
sq: fotot

en: videos
sq: videot

en: <b>The photo and video backup destinations do not exist or cannot be written to.</b><br><br>Do you still want to start the download?
sq: <b>Destinacionet e rezervimit të fotove dhe videove nuk ekzistojnë ose nuk mund të shkruhen.</b><br><br>Dëshironi akoma të filloni shkarkimin?

en: <b>The %(filetype)s backup destination does not exist or cannot be written to.</b><br><br>Do you still want to start the download?
sq: <b>Destinacioni i rezervimit të %(filetype)s nuk ekziston ose nuk mund të shkruhet.</b><br><br>Dëshironi akoma të filloni shkarkimin?

en: Backup problem
sq: Problemi i rezervimit

en: %(downloading_from)s — %(time_left)s left (%(speed)s)
sq: %(downloading_from)s — %(time_left)s mbetur (%(speed)s)

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
sq: %(noFiles)s %(filetypes)s të shkarkuar

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
sq: %(noFiles)s %(filetypes)s dështuan të shkarkohen

en: warnings
sq: paralajmërimes

en: All downloads complete
sq: Të gjitha shkarkimet u përfunduan

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
sq: %(filetype)s u shkarkuan

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
sq: %(filetype)s dështuan të shkarkohen

en: 1 failure
sq: 1 dështim

en: %d failures
sq: %d dështime

en: 1 warning
sq: 1 paralajmërim

en: %d warnings
sq: %d paralajmërime

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s
sq: U shkarkuan %(no_files_and_types)s nga %(devices)s

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s — %(failures)s
sq: U shkarkuan %(no_files_and_types)s nga %(devices)s — %(failures)s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No files downloaded — %(failures)s
sq: Asnjë skedar nuk u shkarkua — %(failures)s

en: No files downloaded
sq: Asnjë skedar nuk u shkarkua

en: Program preferences are invalid
sq: Preferencat e programit janë të pavlefshme

en: <b>All files on the %(camera)s are inaccessible</b>.<br><br>It may be locked or not configured for file transfers using USB. You can unlock it and try again.<br><br>On some models you also need to change the setting to allow the use of USB for <i>File Transfer</i>.<br><br>Learn more about <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">downloading from cameras</a> and <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones">enabling downloading from phones</a>. <br><br>Alternatively, you can ignore the %(camera)s.
sq: <b>Të gjitha skedarët në %(camera)s janë të paarritshëm</b>.<br><br>Mund të jetë i kyçur ose jo i konfiguruar për transferimin e skedarëve duke përdorur USB. Mund ta zhbllokoni dhe provoni përsëri.<br><br>Në disa modele gjithashtu duhet të ndryshoni cilësimin për të lejuar përdorimin e USB për <i>Transferimin e Skedarëve</i>.<br><br>Mësoni më shumë rreth <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">shkarkimi nga kamerat</a> dhe <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones"> aktivizimi i shkarkimit nga telefonat</a>.<br><br>Përndryshe, ju mund të injoroni %(camera)s.

en: <b>The %(camera)s appears to be in use by another application.</b><br><br>Rapid Photo Downloader cannnot access a phone or camera that is being used by another program like a file manager.<br><br>If the device is mounted in your file manager, you must first &quot;eject&quot; it from the other program while keeping the %(camera)s plugged in.<br><br>If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again.<br><br>Learn more about <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">downloading from cameras</a> and <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromphones">enabling downloading from phones</a>. <br><br>Alternatively, you can ignore the %(camera)s.
sq: <b>%(camera)s duket se po përdoret nga një aplikacion tjetër.</b><br><br>Shkarkuesi i Shpejtë i Fotove nuk mund të ketë qasje në një telefon ose aparat fotografik që po përdoret nga një program tjetër si një menaxher skedarësh.< br><br>Nëse pajisja është montuar në menaxherin tuaj të skedarëve, së pari duhet të &quot;nxirrni&quot; atë nga programi tjetër duke mbajtur të lidhur %(camera)s.<br><br>Nëse kjo nuk funksionon, shkëputni %(camera)s nga kompjuteri dhe futeni përsëri. <br><br>Mësoni më shumë rreth <a href="https://damonlynch.net/rapid/documentation/#downloadingfromcameras">shkarkimit nga kamerat</a> dhe <a href = "https://damonlynch.net/rapid/documentation/# shkarkim nga telefonat "> aktivizimi i shkarkimit nga telefonat</a>. <br><br>Përndryshe, ju mund të injoroni %(camera)s.

en: Enable access to the iOS Device
sq: Aktivizoni aksesin në pajisjen iOS

en: &Try Again
sq: &Provoje Përsëri

en: &Ignore This Device
sq: &Injoro këtë pajisje

en: Sorry, an unexpected problem occurred while scanning %s.
sq: Na vjen keq, një problem i papritur ndodhi gjatë skanimit të %s.

en: Unfortunately you cannot download from this device.
sq: Fatkeqësisht nuk mund të shkarkoni nga kjo pajisje.

en: A possible workaround for the problem might be downloading from the camera's memory card using a card reader.
sq: Një zgjidhje e mundshme për problemin mund të jetë shkarkimi nga karta e memorjes së kamerës duke përdorur një lexues kartash.

en: Device scan failed
sq: Dështoi skanimi i pajisjes

en: <b>The %(camera)s cannot be scanned because it cannot be unmounted.</b><br><br>You can close any other application (such as a file browser) that is using it and try again. If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again.
sq: <b>%(camera)s nuk mund të skanohet sepse nuk mund të çmontohet.</b><br><br>Ju mund të mbyllni çdo aplikacion tjetër (të tillë si një shfletues skedari) që po e përdor atë dhe të provoni përsëri. Nëse kjo nuk funksionon, shkëputni %(camera)s nga kompjuteri dhe lidheni përsëri.

en: <b>The download cannot start because the %(camera)s cannot be unmounted.</b><br><br>You can close any other application (such as a file browser) that is using it and try again. If that does not work, unplug the %(camera)s from the computer and plug it in again, and choose which files you want to download from it.
sq: <b>Shkarkimi nuk mund të fillojë sepse %(camera)s nuk mund të çmontohet.</b><br><br>Mund të mbyllni çdo aplikacion tjetër (të tillë si një shfletues skedari) që po e përdor atë dhe të provoni përsëri. Nëse kjo nuk funksionon, shkëputni %(camera)s nga kompjuteri dhe lidheni përsëri, dhe zgjidhni cilat skedarë dëshironi të shkarkoni prej tij.

en: Completed Downloads Present
sq: Shkarkimet e Përfunduara të Pranishëm

en: %s whose download have completed are displayed.
sq: Shfaqen %s shkarkimi i të cilave ka përfunduar.

en: Do you want to clear the completed downloads?
sq: Dëshironi të pastroni shkarkimet e përfunduara?

en: Completed Download Present
sq: Prania e Shkarkimeve të Përfunduar

en: %s whose download has completed is displayed.
sq: Shfaqet %s shkarkimi i të cilave ka përfunduar.

en: Do you want to clear the completed download?
sq: Dëshironi të pastroni shkarkimin e përfunduar?

en: Do you want to download photos and videos from the device <i>%(device)s</i>?
sq: Dëshironi të shkarkoni foto dhe video nga pajisja <i>%(device)s</i>?

en: <b>Do you want to ignore the %s whenever this program is run?</b>
sq: <b>Dëshironi të injoroni %s sa herë që ekzekutohet ky program?</b>

en: All cameras, phones and tablets with the same model name will be ignored.
sq: Të gjitha kamerat, telefonat dhe tabletët me të njëjtin emër modeli do të injorohen.

en: <b>Do you want to ignore the device %s whenever this program is run?</b>
sq: <b>Dëshiron të injoroni pajisjen %s sa herë që ekzekutohet ky program?</b>

en: Any device with the same name will be ignored.
sq: Çdo pajisje me të njëjtin emër do të injorohet.

en: Downloading from %(location)s on This Computer.
sq: Duke shkarkuar nga%(location)s në Këtë Kompjuter.

en: Do you really want to download from here?<br><br>On some systems, scanning this location can take a very long time.
sq: Dëshironi vërtet të shkarkoni nga këtu?<br><br>Në disa sisteme, skanimi i këtij vendndodhje mund të zgjasë shumë.

note: Translators - in the middle is a unicode em dash - please retain it This string is displayed in the status bar when the download is paused Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(downloading_from)s — download paused
sq: %(downloading_from)s — shkarkimi është ndalur

en: Generating thumbnails for %s
sq: Duke gjeneruar miniaturat për %s

en: Scanning %s
sq: Duke skanuar %s

en: %(number)s of %(available files)s marked for download (%(hidden)s hidden)
sq: %(number)s nga %(available files)s të kontrolluar për shkarkim (%(hidden)s hidden)

en: %(number)s of %(available files)s marked for download
sq: %(number)s nga %(available files)s janë kontrolluar për shkarkim

en: Show version numbers of program and its libraries and exit.
sq: Shfaq numrat e versionit të programit dhe libraritë tij dhe dil.

en: Display program information when run from the command line.
sq: Shfaq informacionin e programit kur ekzekutohet nga komanda në terminal.

en: Display debugging information when run from the command line.
sq: Shfaq informacionin e kontrollit të gabimeve kur ekzekutohet nga komanda në terminal.

en: List photo and video file extensions the program recognizes and exit.
sq: Rendit shtesat e skedarëve për foto dhe video që programi njeh dhe dil.

en: Turn on or off the the renaming of photos.
sq: Aktivizoni ose çaktivizoni riemërtimin e fotove.

en: Turn on or off the the renaming of videos.
sq: Aktivizoni ose çaktivizoni riemërtimin e videove.

en: Turn on or off the automatic detection of devices from which to download.
sq: Aktivizoni ose çaktivizoni zbulimin automatik të pajisjeve nga të cilat mund të shkarkoni.

en: Turn on or off downloading from this computer.
sq: Aktivizoni ose çaktivizoni shkarkimin nga ky kompjuter.

en: PATH
sq: SHTEG

en: The PATH on this computer from which to download.
sq: SHTEGU në këtë kompjuter nga e cila mund të shkarkohet.

en: The PATH where photos will be downloaded to.
sq: SHTEGU, në të cilën do të shkarkohen fotot.

en: The PATH where videos will be downloaded to.
sq: SHTEGU, në të cilën do të shkarkohen videot.

en: Turn on or off the backing up of photos and videos while downloading.
sq: Aktivizoni ose çaktivizoni rezervimin e fotove dhe videove gjatë shkarkimit.

en: Turn on or off the automatic detection of backup devices.
sq: Aktivizoni ose çaktivizoni zbulimin automatik të pajisjeve rezervimit.

en: FOLDER
sq: DOSJE

en: The FOLDER in which backups are stored on the automatically detected photo backup device, with the folder's name being used to identify whether or not the device is used for backups. For each device you wish to use for backing photos up to, create a folder on it with this name.
sq: DOSJA në të cilën ruhen kopjet rezervë në pajisjen e rezervimit të fotove të zbuluar automatikisht, me emrin e dosjes që përdoret për të identifikuar nëse pajisja përdoret ose jo për rezervime. Për secilën pajisje që dëshironi të përdorni për të rezervuar fotot, krijoni një dosje në të me këtë emër.

en: The FOLDER in which backups are stored on the automatically detected video backup device, with the folder's name being used to identify whether or not the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up videos to, create a folder on it with this name.
sq: DOSJA në të cilën ruhen kopjet rezervë në pajisjen e rezervimit të videove të zbuluar automatikisht, me emrin e dosjes që përdoret për të identifikuar nëse pajisja përdoret ose jo për rezervime. Për secilën pajisje që dëshironi të përdorni për të rezervuar videot, krijoni një dosje në të me këtë emër.

en: The PATH where photos will be backed up when automatic detection of backup devices is turned off.
sq: SHTEGU ku do të rezervohen fotot kur çaktivizohet zbulimi automatik i pajisjeve të rezervimit.

en: The PATH where videos will be backed up when automatic detection of backup devices is turned off.
sq: SHTEGU ku do të rezervohen videot kur çaktivizohet zbulimi automatik i pajisjeve të rezervimit.

en: Ignore photos with the following extensions: %s
sq: Injoroni fotot me shtesat e mëposhtme: %s

en: Turn on or off starting downloads as soon as the program itself starts.
sq: Aktivizo ose çaktivizo fillimin e shkarkimeve sapo fillon vetë programi.

en: Turn on or off starting downloads as soon as a device is inserted.
sq: Aktivizo ose çaktivizo fillimin e shkarkimeve sapo të lidhet një pajisje.

en: Turn on or off use of the Rapid Photo Downloader Thumbnail Cache. Turning it off does not delete existing cache contents.
sq: Aktivizo ose çaktivizo përdorimin e Memorjes Cache të Miniaturave të Shkarkuesit të Shpejtë të Fotove. Çaktivizimi i tij nuk fshin përmbajtjet ekzistuese të memorjes cache.

en: Delete all thumbnails in the Rapid Photo Downloader Thumbnail Cache, and exit.
sq: Fshi të gjitha miniaturat në Memorjen Cache të Miniaturave të Shkarkuesit të Shpejtë të Fotove dhe dil.

en: Forget which files have been previously downloaded, and exit.
sq: Harro se cilat skedarë janë shkarkuar më parë dhe dil.

en: Import preferences from an old program version and exit. Requires the command line program gconftool-2.
sq: Importo preferencat nga një version i vjetër i programit dhe dil. Kërkon programin e rreshtit komandës gconftool-2.

en: Reset all program settings to their default values, delete all thumbnails in the Thumbnail cache, forget which files have been previously downloaded, and exit.
sq: Rivendos të gjitha cilësimet e programit në vlerat e tyre të parazgjedhura, fshi të gjitha miniaturat në memorjen cache të Miniaturave, harro cilat skedarë janë shkarkuar më parë dhe dil.

en: Include gphoto2 debugging information in log files.
sq: Përfshi informacionin e kontrollit te gabimeve të gphoto2 në skedarët e regjistrave.

en: Print information to the terminal about attached cameras and exit.
sq: Shtyp informacionin në terminal për kamerat e bashkangjitura dhe dil.

en: Use the system Qt theme instead of the built-in theme
sq: Përdorni temën Qt të sistemit në vend të temës së integruar

en: Run this program in wayland or regular X11
sq: Ekzekutoni këtë program në wayland ose në X11 e zakonshëm

en: To import preferences from the old version of Rapid Photo Downloader, you must install the program gconftool-2.
sq: Për të importuar preferenca nga versioni i vjetër i Shkarkuesit të Shpejtë të Fotove, duhet të instaloni programin gconftool-2.

en: No prior program preferences detected: exiting.
sq: Asnjë preferencë mëparshme e programit nuk është zbuluar: duke dalë.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Importing preferences from Rapid Photo Downloader %(version)s
sq: Duke importuar preferencat nga Shkarkuesi i Shpejtë i Fotove %(version)s

en: Do you want to copy the stored sequence number, which has the value %d?
sq: Dëshironi të kopjoni numrin e ruajtur të sekuencës, i cili ka vlerën %d?

en: Program aborting.
sq: Programi po aborton.

en: Never run this program as the sudo / root user.
sq: Asnjëherë mos e ekzekutoni këtë program si përdorues sudo / root.

en: You must install ExifTool to run Rapid Photo Downloader.
sq: Duhet të instaloni ExifTool për të ekzekutuar Shkarkuesin e Shpejtë të Fotove.

en: Rapid Photo Downloader is installed in multiple locations.
    
    Uninstall all copies except the version you want to run.
sq: Shkarkuesi i Shpejtë i Fotove është instaluar në shumë vende.
    
    Çinstaloni të gjitha kopjet përveç versionit që dëshironi të ekzekutoni.

en: When specifying a path on the command line, do not also specify an
    option for device auto detection or a path on "This Computer".
sq: Kur specifikoni një shteg në rreshtin e komandës, mos specifikoni gjithashtu një
    mundësi për zbulimin automatik të pajisjes ose një shteg në "Ky Kompjuter".

en: All settings and caches have been reset.
sq: Të gjitha cilësimet dhe memorjet cache janë rivendosur.

en: Thumbnail Cache has been reset.
sq: Memorja Cache e Miniaturave është rivendosur.

en: Remembered files have been forgotten.
sq: Dosjet e ruajtura në kujtesë janë harruar.

en: &Remember this choice
sq: &Mbaj mënd këtë zgjedhje

en: &Don't ask me about this again
sq: &Mos më pyet përsëri për këtë

en: &Don't warn me about this again
sq: &Mos më paralajmëro përsëri për këtë

en: &Don't warn me again about missing or broken program libraries
sq: &Mos më paralajmëroni përsëri për libraritë e programeve që mungojnë ose janë dëmtuar

en: subfolder and filename
sq: nëndosja dhe emri i skedarit

en: filename
sq: emri i skedarit

en: subfolder
sq: nëndosje

en: A counter for how many downloads occur on each day
sq: Një numërues për sa shkarkime ndodhin çdo ditë

en: Downloads today:
sq: Shkarkimet sot:

en: A counter that is remembered each time the program is run
sq: Një numërues që mbahet mend sa herë që ekzekutohet programi

en: Stored number:
sq: Numri i ruajtur:

en: The time at which the <i>Downloads today</i> sequence number should be reset
sq: Koha në të cilën <i>Shkarkimet sot</i> numri i sekuencës duhet të rivendoset

en: Day start:
sq: Fillimi i ditës:

note: 24 hour format, if wanted in a future release: self.dayStart.setDisplayFormat('HH:mm:ss')
en: Synchronize RAW + JPEG
sq: Sinkronizo RAW + JPEG

en: Synchronize sequence numbers for matching RAW and JPEG pairs.
    
    See the online documentation for more details.
sq: Sinkronizoni numrat e sekuencave për përputhjen e çifteve RAW dhe JPEG.
    
    Shihni dokumentacionin në internet për më shumë detaje.

en: Sequence Numbers
sq: Numrat e sekuencës

en: Strip incompatible characters
sq: Zhvesh karaktere të papajtueshme

en: Whether photo, video and folder names should have any characters removed that are not allowed by other operating systems
sq: Nëse fotot, videot dhe emrat e dosjeve duhet të heqin ndonjë karakter që nuk lejohet nga sistemet e tjera operative

en: Compatibility
sq: Përputhshmëria

en: Photo Renaming
sq: Riemërtimi i Fotove

en: Video Renaming
sq: Riemërtimi i Videove

en: Renaming Options
sq: Mundësitë e Riemertimit

en: photos and videos
sq: fotot dhe videot

en: photos or videos
sq: fotot ose videot

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single video
en: a video
sq: një video

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single photo
en: a photo
sq: një foto

en: 1 Photo
sq: 1 Foto

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(path)s on %(camera)s
sq: %(path)s në %(camera)s

en: Photo
sq: Foto

en: File system root
sq: Rrënja e sistemit të skedarit

note: translators: the name of the Pictures folder
en: Pictures
sq: Figurat

en: Sorry, the password was incorrect.
sq: Na vjen keq, fjalëkalimi ishte i pasaktë.

note: Translators: here %s refers to the username (you must keep %s or the program will crash). This is what it looks like: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: To perform administrative tasks, enter the password for %s.
sq: Për të kryer detyra administrative, futni fjalëkalimin për %s.

en: Password:
sq: Fjalëkalimi:

en: Taken on %(date_time)s (%(human_readable)s)
sq: Marrë në %(date_time)s (%(human_readable)s

en: Modified on %(date_time)s (%(human_readable)s)
sq: Modifikuar më %(date_time)s (%(human_readable)s)

en: Memory cards: %s
sq: Kartat e memorjes: %s

en: Memory card: %s
sq: Kartë memorje: %s

en: Downloaded as:
sq: Shkarkuar si:

en: <br><br>Previous download:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s
sq: <br><br>Shkarkimi i mëparshëm:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s

en: <br><br><i>Manually set as previously downloaded on %(date)s</i>
sq: <br><br><i>Vendosni manualisht si të shkarkuar më parë në %(date)s</i>

en: Copy Path
sq: Kopjo Shtegun

en: Mark File as Downloaded
sq: Shënoje Skedarin si të Shkarkuar

en: Mark Files as Downloaded
sq: Shënoji Skedarët si të Shkarkuar

note: Translators: two things in a list e.g. "device1 and device2" Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(first_item)s and %(last_item)s
sq: %(first_item)s dhe %(last_item)s

note: Translators: the end of a list of things, e.g, 'camera, memory card and external drive' where 'camera, memory card' are represented by start_items in the code and 'external drive' is represented by last_item in the code Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term varia
en: %(start_items)s and %(last_item)s
sq: %(start_items)s dhe %(last_item)s

en: one
sq: një

en: two
sq: dy

en: three
sq: tre

en: four
sq: katër

en: five
sq: pesë

en: six
sq: gjashtë

en: seven
sq: shtatë

en: eight
sq: tetë

en: nine
sq: nëntë

en: ten
sq: dhjetë

en: eleven
sq: njëmbëdhjetë

en: twelve
sq: dymbëdhjetë

en: thirteen
sq: trembëdhjetë

en: fourteen
sq: katërmbëdhjetë

en: fifteen
sq: pesëmbëdhjetë

en: sixteen
sq: gjashtëmbëdhjetë

en: seventeen
sq: shtatëmbëdhjetë

en: eighteen
sq: tetëmbëdhjetë

en: ninenteen
sq: nëntëmbëdhjetë

en: twenty
sq: njëzet

en: &OK
sq: &Në rregull

en: &Close
sq: &Mbyll

en: &Cancel
sq: &Anullo

en: &Save
sq: &Ruaj

en: &Help
sq: &Ndihmë

en: Restore Defaults
sq: Rikthe Parazgjedhjet

en: &Yes
sq: &Po

en: &No
sq: &Jo

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog-do-mount.png Please keep the html tags <tt> and </tt>
en: Create directory <tt>%(path)s</tt>
sq: Krijo direktorinë <tt>%(path)s</tt>

en: Mount drive <tt>%(drive)s:</tt> at <tt>%(path)s</tt>
sq: Monto diskun <tt>%(drive)s:</tt> në <tt>%(path)s</tt>

en: Unmount drive <tt>%(drive)s:</tt> from <tt>%(path)s</tt>
sq: Çmonto diskun <tt>%(drive)s:</tt> nga <tt>%(path)s</tt>

note: Translators: This is part of a title for a dialog box, and is in plural form, where two or more drives will be mounted. This screenshot shows only one drive, but you get the idea: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: Mount drives %s
sq: Monto disqet %s

note: Translators: This is part of a title for a dialog box, and is in singular form, where only one drive will be mounted. This screenshot illustrates: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: Mount drive %s
sq: Monto diskun %s

note: Translators: This is part of a title for a dialog box, and is in plural form, where two or more drives will be unmounted. This screenshot shows only one drive being mounted, but you get the idea: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: Unmount drives %s
sq: Çmonto disqet %s

note: Translators: This is part of a title for a dialog box, and is in singular form, where only one drive will be unmounted. This screenshot shows a drive being mounted, but you get the idea: https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/password-prompt-hidden.png
en: Unmount drive %s
sq: Çmonto diskun %s

en: Sorry, an error occurred when mounting drives %s
sq: Na vjen keq, ndodhi një gabim gjatë montimit të disqeve %s

en: Sorry, an error occurred when unmounting drives %s
sq: Na vjen keq, ndodhi një gabim gjatë çmontimit të disqeve %s

en: Sorry, an error occurred when mounting drive %s
sq: Na vjen keq, ndodhi një gabim gjatë montimit të diskut %s

en: Sorry, an error occurred when unmounting drive %s
sq: Na vjen keq, ndodhi një gabim gjatë çmontimit të diskut %s

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Windows Drives
sq: Disqet e Windows

en: Enable automatic mounting of Windows drives
sq: Aktivizo montimin automatik të disqeve të Windows

en: Automatically mount all Windows drives
sq: Montoni automatikisht të gjithë disqet e Windows

en: Only automatically mount Windows drives that are configured below
sq: Montoni automatikisht vetëm disqet Windows që janë konfiguruar më poshtë

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: User Mounted
sq: Montuar nga Përdoruesi

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: System Mounted
sq: Montuar nga Sistemi

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Drive
sq: Disku

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Mount Point
sq: Pika e Montimit

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Automatic Mount
sq: Montimi Automatik

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Automatic Unmount at Exit
sq: Çmontimin Automatik në Dalje

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: Pending Operations:
sq: Operacionet në Pritje:

note: Translators: see https://damonlynch.net/rapid/documentation/fullsize/wsl/windows-drive-dialog.png
en: &Apply Pending Operations
sq: &Apliko Operacionet në Pritje

note: Translators: this will appear in a small dialog asking the user if they want to mount a single drive
en: Do you want to mount drive %s?
sq: Dëshironi të montoni diskun %s?

note: translators: this will appear in a small dialog asking the user if they want to mount two or more drives
en: Do you want to mount drives %s?
sq: Dëshironi të montoni disqet %s?

note: Translators: this is the name Windows uses for a removable drive, like a USB drive
en: Removable Drive
sq: Disku i lëvizshëm

note: Translators: this is the name Windows uses for a drive that is normally part of the computer, like an internal hard drive (although for some reason some USB drives are classified by Windows as local drives)
en: Local Drive
sq: Disku Lokal

en: Download, rename and back up photos and videos from cameras and other devices
sq: Shkarkoni, riemërtoni dhe bëni kopje rezervë të fotove dhe videove nga kamerat dhe pajisjet e tjera

en: Rapid Photo Downloader imports photos and videos from cameras, phones, memory cards and other devices at high speed. It can be configured to rename photos and videos with meaningful filenames you specify. It can also back up photos and videos as they are downloaded. It downloads from and backs up to multiple devices simultaneously.
sq: Shkarkuesi i Shpejtë i Fotove importon foto dhe video nga kamerat, telefonat, kartat e kujtesës dhe pajisjet e tjera me shpejtësi të lartë. Mund të konfigurohet për të riemërtuar fotot dhe videot me emra të kuptimplote të skedarëve që specifikoni. Gjithashtu mund të rezervojë fotografi dhe video ndërsa shkarkohen. Shkarkon dhe rezervon njëkohësisht në pajisje të shumta.

en: Unique to Rapid Photo Downloader is its Timeline, which groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
sq: E veçantë për Shkarkuesin e Shpejtë të Fotove është Kohështrirja e tij, e cila grupon fotot dhe videot bazuar në sa kohë ka kaluar midis shkrepjeve radhazi. Përdoreni atë për të identifikuar fotot dhe videot e bëra në periudha të ndryshme në një ditë të vetme ose në ditë rresht.

en: Written by a photographer for professional and amateur photographers, Rapid Photo Downloader is easy to configure and use. Program preferences are configured without the need for complicated codes. Common tasks can be automated, such as unmounting a memory card when the download is complete.
sq: Shkruar nga një fotograf për fotografë profesionistë dhe amatorë, Shkarkuesi i shpejtë i Fotove është i lehtë për tu konfiguruar dhe përdorur. Preferencat e programit konfigurohen pa pasur nevojë për kode të komplikuara. Detyrat e zakonshme mund të automatizohen, siç është heqja e një karte memorie kur përfundon shkarkimi.

en: The main window
sq: Dritarja kryesore

en: Renaming
sq: Riemërtimi

en: Photo Downloader
sq: Shkarkues fotosh

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;download;photography;import;video;RAW;camera;phone;ingest;backup;memory;card;
sq: foto;shkarko;fotografi;importo;video;RAW;kamera;telefon;gëlltis;rezervo;memorje;kartë;

en: Download Photos and Videos with Rapid Photo Downloader
sq: Shkarkoni Foto dhe Video me Shkarkuesin e Shpejtë të Fotove
