rapid - en to sv translation catalogue (240 entries)

en: Credits
sv: Tack till

en: Translators
sv: Översättare

en: No backup devices detected
sv: Hittade inga enheter för säkerhetskopiering

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
sv: Du kan säkerhetskopiera dina bilder och filmer till flera mål när de överförs, till exempel externa hårddiskar.

en: Back up photos and videos when downloading
sv: Säkerhetskopiera bilder och filmer under överföringen

en: Automatically detect backup devices
sv: Hitta enheter för säkerhetskopiering automatiskt

en: Example:
sv: Exempel:

en: If you disable automatic detection, choose the exact backup locations.
sv: Om du inaktiverar automatisk sökning, måste du ange exakta platser för säkerhetskopiorna.

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
sv: Plats för säkerhetskopiering av bilder:

en: Select Photo Backup Location
sv: Välj plats för säkerhetskopiering av bilder

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
sv: Plats för säkerhetskopiering av filmer:

en: Select Video Backup Location
sv: Välj plats för säkerhetskopiering av filmer

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
sv: disk1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
sv: disk2

en: Projected Backup Storage Use
sv: Uppskattad storlek för säkerhetskopian

en: Backup Options
sv: Säkerhetskopieringsalternativ

en: audio
sv: ljud

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
sv: %(no_photos)s bilder

note: Translators: no_videos refers to the number of videos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_videos)s Videos
sv: %(no_videos)s filmer

en: Used
sv: Används

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No space free on %(size_total)s device
sv: Ledigt utrymme saknas på %(size_total)s enheten

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(size_free)s free of %(size_total)s
sv: %(size_free)s ledigt av %(size_total)s

en: Photos
sv: Bilder

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
sv: Filmer

en: Projected storage use after download
sv: Uppskattad lagringsanvändning efter hämtning

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
sv: Anpassad...

en: Configure photo subfolder creation
sv: Ställ in skapandet av undermappar för bilder

en: Configure video subfolder creation
sv: Ställ in skapandet av undermappar för filmer

en: Probing device...
sv: Undersöker enheten...

en: Temporarily ignore this device
sv: Ignorera enheten tillfälligt

en: Permanently ignore this device
sv: Ignorera enheten permanent

en: Rescan
sv: Sök igen

note: Translators: percentage full e.g. 75% full
en: %s full
sv: %s använt

en: Other
sv: Annan

en: Cameras
sv: Kameror

en: Devices
sv: Enheter

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
sv: Hämtar från %(device_names)s

en: Select Source
sv: Välj källa

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
sv: %(no_cameras)s kameror

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
sv: %(no_devices)s enheter

en: MB/sec
sv: MB/s

note: Be friendly in the last few seconds
en: A few seconds
sv: Ett par sekunder

en: 1 second
sv: En sekund

en: %d seconds
sv: %d sekunder

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: %d minutes
sv: %d minuter

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: %d hours
sv: %d timmar

en: 1 day
sv: 1 dygn

en: %d days
sv: %d dygn

en: 1 minute, 1 second
sv: 1 minut, 1 sekund

en: 1 minute, %d seconds
sv: 1 minut, %d sekunder

en: %d minutes, 1 second
sv: %d minuter, 1 sekund

en: %(minutes)d minutes, %(seconds)d seconds
sv: %(minutes)d minuter, %(seconds)d sekunder

en: 1 hour, 1 minute
sv: 1 timme, 1 minut

en: 1 hour, %d minutes
sv: 1 timme, %d minuter

en: %d hours, 1 minute
sv: %d timmar, 1 minut

en: %(hours)d hours, %(minutes)d minutes
sv: %(hours)d timmar, %(minutes)d minuter

en: 1 day, 1 hour
sv: 1 dygn, 1 timme

en: 1 day, %d hours
sv: 1 dygn, %d timmar

en: %d days, 1 hour
sv: %d dygn, 1 timme

en: %(days)d days, %(hours)d hours
sv: %(days)d dygn, %(hours)d timmar

en: Date time
sv: Datumtid

en: Filename
sv: Filnamn

en: Sequences
sv: Sekvenser

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
sv: Fototillfälle

en: Image date
sv: Bilddatum

en: Video date
sv: Filmdatum

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
sv: Nedladdningsögonblick

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
sv: Namn

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
sv: Filändelse

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
sv: Bildnummer

en: Video number
sv: Filmnummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
sv: Bländare

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
sv: Exponeringstid

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
sv: Brännvidd

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
sv: Kameratillverkare

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
sv: Kameramodell

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
sv: Förkortning på kameramodell

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
sv: Utökad förkortning på kameramodell

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
sv: Serienummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
sv: Antal exponeringar

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
sv: Filnummer

note: Only the folder component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder only
sv: Enbart mappen

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
sv: Mapp och fil

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
sv: Ägarens namn

en: Codec
sv: Avkodare

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Length
sv: Längd

en: Frames Per Second
sv: Bildrutor per sekund

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
sv: Överföringar idag

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
sv: Sessionsnummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
sv: Nummer på undermapp

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Stored number
sv: Tidigare sekvensnummer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
sv: Sekvensbokstav

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
sv: Enbart siffror

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
sv: Senaste siffra

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
sv: Senaste två siffrorna

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
sv: Senaste tre siffrorna

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
sv: Senaste fyra siffrorna

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: Original Case
sv: Använd ursprungligt skiftläge

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
sv: VERSALER

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
sv: gemener

en: One digit
sv: En siffra

en: Two digits
sv: Två siffror

en: Three digits
sv: Tre siffror

en: Four digits
sv: Fyra siffror

en: Five digits
sv: Fem siffror

en: Six digits
sv: Sex siffror

en: Seven digits
sv: Sju siffror

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
sv: Sekunddelar

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
sv: ÅÅÅÅMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
sv: ÅÅÅÅ-MM-DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY_MM_DD
sv: ÅÅÅÅ_MM_DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
sv: ÅÅMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
sv: ÅÅ-MM-DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY_MM_DD
sv: ÅÅ_MM_DD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
sv: MMDDÅÅÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
sv: MMDDÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
sv: DDMMÅÅÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
sv: DDMMÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY
sv: ÅÅÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
sv: ÅÅ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
sv: Månad (fullständigt namn)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
sv: Månad (förkortad)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
sv: MM (minuter)

en: Job Code
sv: Fototillfälle

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
sv: Ange ett nytt fototillfälle, eller välj något av de tidigare

en: Enter a new Job Code
sv: Ange ett nytt fototillfälle

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Job Codes
sv: Fototillfällen

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Automation
sv: Automatisering

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Error Handling
sv: Felhantering

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Ignored Paths
sv: Ignorerade sökvägar

en: Start downloading at program startup
sv: Påbörja överföringen när programmet startar

en: Start downloading upon device insertion
sv: Påbörja överföring när en enhet sätts i

en: Exit program when download completes
sv: Avsluta programmet när överföringen är färdig

en: Exit program even if download had warnings or errors
sv: Avsluta programmet även om fel eller varningar uppstod

en: Skip download
sv: Hoppa över överföring

en: Add unique identifier
sv: Lägg till unik identifierare

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Enter a Path to Ignore
sv: Ange sökväg att ignorera

en: Specify a path that will never be scanned for photos or videos
sv: Ange en sökväg som aldrig kommer att avsökas efter bilder eller videor

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Subfolder preferences should not start with a %s
sv: Inställningen för undermappar ska inte börja med %s

en: Subfolder preferences should not end with a %s
sv: Inställningen för undermappar ska inte sluta med %s

en: Subfolder preferences should not contain two %s one after the other
sv: Inställningen för undermappen ska inte innehålla två %s i rad

en: %(image1)s was taken on %(image1_date)s at %(image1_time)s, and %(image2)s on %(image2_date)s at %(image2_time)s.
sv: %(image1)s togs den %(image1_date)s kl. %(image1_time)s och %(image2)s den %(image2_date)s kl. %(image2_time)s.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(type)s metadata is missing.
sv: %(type)s metadata saknas.

en: Filename does not have an extension.
sv: Filnamnet saknar filändelse.

en: Filename does not have a number component.
sv: Filnamnet saknar sekvensnummer.

note: Translators: i.e. "1.5h", which is short for 1.5 hours. Replace the entire string with the correct localized value
en: 1.5h
sv: 1,5t

note: Translators: e.g. "5h", which is short for 5 hours. Replace the very last character (after the d) with the correct localized value, keeping everything else. In other words, change only the h character.
en: %(hours)dh
sv: %(hours)dt

en: The Timeline groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
sv: Tidslinjen grupperar bilder och filmer baserat på hur lång tid som förflutit mellan tagningarna. Använd den för att identifiera bilder och filmer som tagits vid olika tidpunkter samma dag, eller över flera dagar.

en: Use the slider (below) to adjust the time elapsed between consecutive shots that is used to build the Timeline.
sv: Använd handtaget (nedanför) för att justera tiden mellan tagningarna, som används för att bygga tidslinjen.

en: Timeline build pending...
sv: Tidslinjen byggs nu upp...

en: Download
sv: Starta överföringen

en: &Preferences
sv: &Inställningar

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: Clear Completed Downloads
sv: Rensa genomförda hämtningar

en: Get Help Online...
sv: Få hjälp på nätet...

en: Report a Problem...
sv: Rapportera problem...

en: Make a Donation...
sv: Donera...

en: Translate this Application...
sv: Översätt detta program...

en: &About...
sv: &Om...

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Destination
sv: Mål

en: Rename
sv: Byt namn

en: Back Up
sv: Säkerhetskopiera

en: Turn on or off the use of devices attached to this computer as download sources
sv: Slå på eller stäng av anslutna enheter som källa för hämtningen

en: Turn on or off the use of a folder on this computer as a download source
sv: Slå på eller stäng av användandet av en mapp på datorn som källa för hämtningen

en: This Computer
sv: Den här datorn

en: Select a source folder
sv: Välj en källmapp

en: All
sv: Alla

en: Show:
sv: Visa:

en: Modification Time
sv: Ändringstid

en: File Type
sv: Filtyp

en: Device
sv: Enhet

en: Sort:
sv: Sortera:

en: Select All:
sv: Markera alla:

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Download %(files)s
sv: Hämta %(files)s

en: Resume Download
sv: Återuppta hämtning

en: Pause
sv: Pausa

en: photo
sv: bild

en: video
sv: film

en: You cannot change the download destination while downloading.
sv: Du kan inte ändra målet för hämtningen när en hämtning pågår.

en: <b>Confirm Download Destination</b><br><br>Are you sure you want to set the %(file_type)s download destination to %(path)s?
sv: <b>Bekräfta ändring av målmapp</b><br><br>Är du säker på att %(file_type)s ska hämtas till %(path)s?

en: These download folders are invalid:
    %(folder1)s
    %(folder2)s
sv: Följande nedladdningsmappar är ogiltiga:
    %(folder1)s
    %(folder2)s

en: This download folder is invalid:
    %s
sv: Denna nedladdningsmapp är ogiltig:
    %s

en: photos
sv: bilder

en: videos
sv: filmer

en: Backup problem
sv: Ett problem uppstod vid säkerhetskopieringen

en: %(downloading_from)s — %(time_left)s left (%(speed)s)
sv: %(downloading_from)s — %(time_left)s återstår (%(speed)s)

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
sv: %(noFiles)s %(filetypes)s hämtades

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
sv: %(noFiles)s %(filetypes)s gick inte att hämta

en: warnings
sv: varningar

en: All downloads complete
sv: Alla överföringar är färdiga

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
sv: %(filetype)s hämtades

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
sv: %(filetype)s gick inte att hämta

en: 1 failure
sv: 1 fel

en: %d failures
sv: %d fel

en: 1 warning
sv: 1 varning

en: %d warnings
sv: %d varningar

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s
sv: Hämtade %(no_files_and_types)s från %(devices)s

en: Downloaded %(no_files_and_types)s from %(devices)s — %(failures)s
sv: Hämtade %(no_files_and_types)s från %(devices)s — %(failures)s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No files downloaded — %(failures)s
sv: Inga filer hämtades— %(failures)s

en: No files downloaded
sv: Inga filer hämtades

en: Program preferences are invalid
sv: Programinställningarna är ogiltiga

en: &Try Again
sv: &Försök igen

en: <b>Do you want to ignore the %s whenever this program is run?</b>
sv: <b>Vill du ignorera %s när programmet körs?</b>

en: All cameras, phones and tablets with the same model name will be ignored.
sv: Alla kameror, telefoner och surfplattor med samma modellnamn kommer att ignoreras.

en: Generating thumbnails for %s
sv: Skapar förhandsvisningar för %s

en: Scanning %s
sv: Läser in %s

en: %(number)s of %(available files)s marked for download (%(hidden)s hidden)
sv: %(number)s av %(available files)s markerade för hämtning (%(hidden)s hidden)

en: %(number)s of %(available files)s marked for download
sv: %(number)s av %(available files)s markerade för hämtning

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: All settings and caches have been reset.
sv: Alla inställningar har nollställts.

en: Thumbnail Cache has been reset.
sv: Alla inställningar har nollställts.

en: subfolder and filename
sv: undermapp och filnamn

en: filename
sv: filnamn

en: subfolder
sv: undermapp

en: Downloads today:
sv: Antalet överföringar idag:

en: Stored number:
sv: Lagrat nummer:

en: Day start:
sv: Dagen börjar:

en: Strip incompatible characters
sv: Avlägsna inkompatibla tecken

en: photos and videos
sv: bilder och filmer

en: photos or videos
sv: bilder eller filmer

en: Photo
sv: Bild

en: Video
sv: Film

en: &Close
sv: &Stäng

en: &Cancel
sv: &Avbryt
