rapid - en to uk translation catalogue (165 entries)

en: Credits
uk: Подяки

en: Backups are not configured
uk: Резервні копії не налаштовано

en: No backup devices detected
uk: Пристроїв для резервного копіювання не виявлено

en: Valid backup locations not yet specified
uk: Дійсні місця для резервного копіювання ще не задано

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
uk: Ви можете створювати резервні копії фото та відео в кількох місцях прямо під час завантаження, наприклад, на зовнішніх жорстких дисках.

en: Back up photos and videos when downloading
uk: Резервне копіювання фото та відео під час завантаження

en: Automatically detect backup devices
uk: Автоматичне виявляти пристрої для резервного копіювання

en: Specify the folder in which backups are stored on the device.<br><br><i>Note: the presence of a folder with this name is used to determine if the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up to, create a folder in it with one of these folder names. By adding both folders, the same device can be used to back up both photos and videos.</i>
uk: Вкажіть папку для збереження резервних копій на пристрої.<br><br><i>Примітка: наявність папки з цим іменем використовується для визначення того, чи пристрій використовується для резервного копіювання. Створіть папку з однією з цих назв для кожного пристрою, який хочете використовувати для резервного копіювання. Додавши обидві папки, один і той самий пристрій може використовуватися для резервного копіювання і фотографій і відео.</i>

en: Photo folder name:
uk: Назва папки для фотографій:

en: Video folder name:
uk: Назва папки для відео:

en: Example:
uk: Приклад:

en: If you disable automatic detection, choose the exact backup locations.
uk: Якщо ви вимикаєте автовизначення, оберіть місце для резервного копіювання.

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
uk: Розміщення для резервного копіювання фото:

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
uk: Розміщення для резервного копіювання відео:

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
uk: диск1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
uk: диск2

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
uk: Змінити ...

en: Configure photo subfolder creation
uk: Налаштувати створення підтеки для фотографій

en: Configure video subfolder creation
uk: Налаштувати створення підтеки для відео

en: Probing device...
uk: Зондувальний пристрій...

en: Temporarily ignore this device
uk: Тимчасово нехтувати цей пристрій

en: Permanently ignore this device
uk: Постійно нехтувати цей пристрій

en: Rescan
uk: Пересканувати

en: Other
uk: Інше

en: Cameras
uk: Камери

en: Devices
uk: Пристрої

en: Select Source
uk: Вибір джерела

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
uk: %(no_cameras)s камер(а,и)

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
uk: %(no_devices)s пристрій(ої,оїв)

en: Click on a file's checkbox to mark or unmark it for download.
uk: Клацніть прапорець файлу, щоб вибрати або скасувати його вибір для звантаження.

en: Files that have already been downloaded are remembered. You can still mark previously downloaded files to download again, but they are unmarked by default, and their thumbnails are dimmed so you can differentiate them from files that are yet to be downloaded.
uk: Файли, які вже звантажено, запам'ятовуються. Ви можете позначати звантажені файли для повторного звантаження, але типово вони не позначаються і їхні мініатюри затінюються, щоб їх було легше відрізнити від тих, що ще мають звантажуватись.

en: Date time
uk: Дата і час

en: Text
uk: Текст

en: Filename
uk: Назва файлу

en: Metadata
uk: Метадані

en: Sequences
uk: Послідовності

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
uk: Мітка

en: Image date
uk: Дата фото

en: Video date
uk: Дата відео

en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Вчора

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
uk: Час та дата завантаження

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
uk: Назва

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
uk: Розширення

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
uk: Номер фото

en: Video number
uk: Номер відео

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
uk: Діафрагма

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
uk: Час експозиції

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
uk: Фокусна відстань

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
uk: Виробник камери

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
uk: Модель камери

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
uk: Скорочена назва камери

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
uk: Написана через дефіс коротка назва моделі

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
uk: Серійний номер

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
uk: Кількість затворів

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
uk: Номер файлу

note: Only the folder component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder only
uk: Лише тека

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
uk: Тека та файл

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
uk: Ім’я власника

en: Codec
uk: Кодек

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Length
uk: Тривалість

en: Frames Per Second
uk: Кадрів за секунду

en: Artist
uk: Виконавець

en: Copyright
uk: Авторське право

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
uk: Завантажень сьогодні

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
uk: Номер сеансу

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
uk: Номер підтеки

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Stored number
uk: Номер збереження

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
uk: Послідовність знаків

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
uk: Всі цифри

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
uk: Остання цифра

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
uk: Останні 2 цифри

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
uk: Останні 3 цифри

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
uk: Останні 4 цифри

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: Original Case
uk: Початковий регістр

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
uk: ВЕРХНІЙ РЕГІСТР

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
uk: нижній регістр

en: One digit
uk: Одна цифра

en: Two digits
uk: Дві цифри

en: Three digits
uk: Три цифри

en: Four digits
uk: Чотири цифри

en: Five digits
uk: П’ять цифр

en: Six digits
uk: Шість цифр

en: Seven digits
uk: Сім цифр

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
uk: Підсекунди

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
uk: РРРРММДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
uk: РРРР-ММ-ДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
uk: РРММДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
uk: РР-ММ-ДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
uk: ММДДРРРР

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
uk: ММДДРР

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDD
uk: ММДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
uk: ДДММГГГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
uk: ДДММРР

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY
uk: РРРР

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
uk: РР

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM
uk: ММ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DD
uk: ДД

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
uk: Місяць (повністю)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
uk: Місяць (коротко)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMMSS
uk: ГГХХСС

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HHMM
uk: ГГХХ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM-SS
uk: ГГ-ХХ-СС

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH-MM
uk: ГГ-ХХ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: HH
uk: ГГ

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
uk: ХХ (хвилин)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: SS
uk: СС

en: Job Code
uk: Мітка

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
uk: Введіть нову мітку або виберіть попередню

en: Enter a new Job Code
uk: Введіть нову мітку

en: Job Codes
uk: Мітки

en: Automation
uk: Автоматизація

en: Thumbnails
uk: Мініатюри

en: Error Handling
uk: Обробка помилок

en: Miscellaneous
uk: Інше

en: Ignored Paths
uk: Ігноровані розміщення

en: Start downloading at program startup
uk: Розпочинати завантаження під час запуску програми

en: Start downloading upon device insertion
uk: Розпочинати завантаження після під’єднання пристрою

en: Exit program when download completes
uk: Закінчити програму після завантаження

en: Exit program even if download had warnings or errors
uk: Закінчити програму навіть при помилках завантаження

en: Skip download
uk: Пропустити завантаження

en: Add unique identifier
uk: Додати унікальний ідентифікатор

en: Overwrite
uk: Перезаписати

en: Skip
uk: Пропустити

en: Enter a Path to Ignore
uk: Введіть розміщення, яке бажаєте ігнорувати

en: Specify a path that will never be scanned for photos or videos
uk: Вкажіть  розміщення, яке не буде скануватися на наявність фотографій або відеофрагментів

en: Path:
uk: Шлях:

en: Subfolder preferences should not start with a %s
uk: Параметри підтеки не повинні починатись з %s

en: Subfolder preferences should not end with a %s
uk: Параметри підтеки не повинні завершуватись %s

en: Subfolder preferences should not contain two %s one after the other
uk: Параметри підтеки не повинні містити два %s одне за одним

en: %(image1)s was taken on %(image1_date)s at %(image1_time)s, and %(image2)s on %(image2_date)s at %(image2_time)s.
uk: %(image1)s було створено %(image1_date)s у %(image1_time)s та %(image2)s створено %(image2_date)s у %(image2_time)s.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(type)s metadata is missing.
uk: У метаданих пропущено %(type)s.

en: Filename does not have an extension.
uk: В імені файлу відсутнє розширення.

en: Filename does not have a number component.
uk: В імені файлу відсутній числовий компонент.

en: Download
uk: Завантажити

en: Device
uk: Пристрій

en: Pause
uk: Призупинити

en: photo
uk: фото

en: video
uk: відео

en: These download folders are invalid:
    %(folder1)s
    %(folder2)s
uk: Ці каталоги завантаження є некоректними:
    %(folder1)s
    %(folder2)s

en: This download folder is invalid:
    %s
uk: Ці каталоги завантаження є некоректними:
    %s

en: photos
uk: фото

en: videos
uk: відео

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
uk: Завантажено %(noFiles)s %(filetypes)s

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
uk: %(noFiles)s %(filetypes)s не вдалось завантажити

en: warnings
uk: застереження

en: All downloads complete
uk: Всі завантаження завершені

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
uk: %(filetype)s завантажено

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
uk: %(filetype)s не вдалось завантажити

en: Program preferences are invalid
uk: Налаштування програми є хибними

en: All settings and caches have been reset.
uk: Всі параметри та налаштування скинуті.

en: Thumbnail Cache has been reset.
uk: Всі параметри та налаштування скинуті.

en: subfolder and filename
uk: підтека та назва файлу

en: filename
uk: назва файлу

en: subfolder
uk: підтека

en: Downloads today:
uk: Завантажень сьогодні:

en: Stored number:
uk: Номер зберігання:

en: Day start:
uk: Початок дня:

en: Strip incompatible characters
uk: Вилучати несумісні символи

en: photos and videos
uk: фото та відео

en: photos or videos
uk: фото або відео

en: Photo
uk: Фото

en: Video
uk: Відео
