rapid - en to ca translation catalogue (219 entries)

en: Credits
ca: Crèdits

en: Backups are not configured
ca: No s’han configurat les còpies de seguretat

en: No backup devices detected
ca: No s’ha detectat cap dispositiu de còpia

en: Valid backup locations not yet specified
ca: Encara no s’han especificat ubicacions vàlides per a la còpia de seguretat

en: Automatically detect backup devices
ca: Detecta automàticament els dispositius de còpies de seguretat

en: Photo folder name:
ca: Nom de la carpeta de fotos:

en: Video folder name:
ca: Nom de la carpeta de vídeos:

en: Example:
ca: Exemple:

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
ca: Ubicació de la còpia de les fotos:

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
ca: Ubicació de la còpia dels vídeos:

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
ca: unitat1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
ca: unitat2

en: Backup Options
ca: Opcions de còpia de seguretat

en: video THM
ca: vídeo THM

en: audio
ca: àudio

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
ca: %(no_photos)s fotos

note: Translators: no_videos refers to the number of videos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_videos)s Videos
ca: %(no_videos)s vídeos

en: Used
ca: En ús

en: Device size unknown
ca: Mida del dispositiu desconeguda

en: Photos
ca: Fotos

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
ca: Vídeos

en: Rescan
ca: Torna a explorar

en: Cameras
ca: Càmeres

en: Devices
ca: Dispositius

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
ca: S’està baixant des de %(device_names)s

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
ca: %(no_cameras)s càmeres

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
ca: %(no_devices)s dispositius

en: One of Rapid Photo Downloader's most useful features is its ability to automatically generate download subfolders and rename files as it downloads, using a scheme of your choosing.
ca: Una de les funcions més útils del Rapid Photo Downloader és la seva capacitat de generar automàticament subcarpetes de baixada i canviar el nom dels fitxers a mesura que es baixen, segons el esquema que vulgueu.

en: Tip of the Day
ca: Consell del dia

en: Did you know...?
ca: Sabíeu que…?

en: &Next
ca: &Següent

en: &Previous
ca: &Anterior

en: MB/sec
ca: MB/s

note: Be friendly in the last few seconds
en: A few seconds
ca: Uns quants segons

en: 1 second
ca: 1 segon

en: %d seconds
ca: %d segons

en: 1 minute
ca: 1 minut

en: %d minutes
ca: %d minuts

en: 1 hour
ca: 1 hora

en: %d hours
ca: %d hores

en: 1 day
ca: 1 dia

en: %d days
ca: %d dies

en: 1 minute, 1 second
ca: 1 minut i 1 segon

en: 1 minute, %d seconds
ca: 1 minut i %d segons

en: %d minutes, 1 second
ca: %d minuts i 1 segon

en: %(minutes)d minutes, %(seconds)d seconds
ca: %(minutes)d minuts i %(seconds)d segons

en: 1 hour, 1 minute
ca: 1 hora i 1 minut

en: 1 hour, %d minutes
ca: 1 hora i %d minuts

en: %d hours, 1 minute
ca: %d hores i 1 minut

en: %(hours)d hours, %(minutes)d minutes
ca: %(hours)d hores i %(minutes)d minuts

en: 1 day, 1 hour
ca: 1 dia i 1 hora

en: 1 day, %d hours
ca: 1 dia i %d hores

en: %d days, 1 hour
ca: %d dies i 1 hora

en: %(days)d days, %(hours)d hours
ca: %(days)d dies i  %(hours)d hores

en: &Highlight All
ca: Resalta-&ho tot

en: Clear
ca: Neteja

en: Phrase not found
ca: No s’ha trobat la frase

en: Search pending...
ca: Cerca pendent…

en: Open in File Browser...
ca: Obre al gestor de fitxers…

en: File System
ca: Sistema de fitxers

en: %s (location does not exist)
ca: %s (la ubicació no existeix)

en: Date time
ca: Data i hora

en: Filename
ca: Nom del fitxer

en: Metadata
ca: Metadades

en: Sequences
ca: Seqüències

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
ca: Codi de tasca

en: Image date
ca: Data de la imatge

en: Video date
ca: Data del vídeo

en: Today
ca: Avui

en: Yesterday
ca: Ahir

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
ca: Temps de baixada

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
ca: Nom

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
ca: Extensió

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
ca: Número d’imatge

en: Video number
ca: Número de vídeo

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
ca: Obertura

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
ca: Temps d’exposició

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
ca: Distància focal

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
ca: Fabricant de la càmera

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
ca: Model de la càmera

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
ca: Número de sèrie

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
ca: Número del fitxer

note: Only the folder component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder only
ca: Només la carpeta

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
ca: Carpeta i fitxer

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
ca: Nom del propietari

en: Codec
ca: Còdec

en: Width
ca: Amplada

en: Height
ca: Alçada

en: Length
ca: Durada

en: Artist
ca: Artista

en: Copyright
ca: Drets d’autor

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
ca: Baixades avui

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
ca: Número de sessió

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
ca: Lletra de seqüència

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
ca: Tots els dígits

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
ca: Últim dígit

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
ca: Últims 2 dígits

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
ca: Últims 3 dígits

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
ca: Últims 4 dígits

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
ca: MAJÚSCULES

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
ca: minúscules

en: One digit
ca: Un dígit

en: Two digits
ca: Dos dígits

en: Three digits
ca: Tres dígits

en: Four digits
ca: Quatre dígits

en: Five digits
ca: Cinc dígits

en: Six digits
ca: Sis dígits

en: Seven digits
ca: Set dígits

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
ca: Subsegons

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
ca: Mes (sencer)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
ca: Mes (abreujat)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
ca: MM (minuts)

en: Date
ca: Data

en: Date (hyphens)
ca: Data (guionets)

en: Date (underscores)
ca: Data (guions baixos)

en: Job Code
ca: Codi de tasca

en: Original Filename
ca: Nom de fitxer original

en: Resolution
ca: Resolució

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
ca: Introduïu un codi de tasca nou o trieu un codi anterior

en: Enter a new Job Code
ca: Introduïu un codi de tasca nou

en: Remove All
ca: Elimina-ho tot

en: Thumbnails
ca: Miniatures

note: Translators: see explanation at https://damonlynch.net/rapid/documentation/#timezonehandling
en: Time Zones
ca: Fusos horaris

en: Error Handling
ca: Gestió d’errors

en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

en: Device Scanning
ca: Exploració de dispositius

en: Add...
ca: Afegeix…

en: Remove
ca: Elimina

en: Remembered Devices
ca: Dispositius recordats

en: Ignored Paths
ca: Camins ignorats

note: Translators: you must include {link} exactly as it is below. Do not translate the term link. Be sure to include the <a> and </a> as well.
en: Use python-style <a {link}>regular expressions</a>
ca: Utilitza <a {link}>expressions regulars</a> a l’estil del Python

en: Start downloading at program startup
ca: Comença la baixada en engegar el programa

en: Exit program when download completes
ca: Tanca el programa quan finalitzi la baixada

en: Exit program even if download had warnings or errors
ca: Tanca el programa fins i tot quan hi hagi errors o avisos

en: Skip download
ca: Ignora la baixada

en: Add unique identifier
ca: Afegeix un identificador únic

en: Overwrite
ca: Sobreescriu

en: Skip
ca: Omet

en: Path:
ca: Camí:

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(type)s metadata is missing.
ca: Falten les metadades de tipus %(type)s.

en: Filename does not have an extension.
ca: El nom del fitxer no hi té cap extensió.

en: Filename does not have a number component.
ca: El nom del fitxer no hi té el component numèric.

en: Download
ca: Baixa

en: Device
ca: Dispositiu

en: Pause
ca: Atura

en: photo
ca: foto

en: video
ca: vídeo

en: These download folders are invalid:
    %(folder1)s
    %(folder2)s
ca: Aquestes carpetes de baixada no són vàlides:
    %(folder1)s
    %(folder2)s

en: This download folder is invalid:
    %s
ca: Aquesta carpeta de baixada no és vàlida:
    %s

en: photos
ca: fotos

en: videos
ca: vídeos

en: Backup problem
ca: Problema en fer còpia de seguretat

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
ca: %(noFiles)s %(filetypes)s baixats

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
ca: No s’han pogut baixar %(noFiles)s %(filetypes)s

en: warnings
ca: avisos

en: All downloads complete
ca: S’han completat totes les baixades

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
ca: %(filetype)s baixats

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
ca: No s’ha pogut baixar %(filetype)s

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No files downloaded — %(failures)s
ca: No s’ha baixat cap fitxer — %(failures)s

en: No files downloaded
ca: No s’ha baixat cap fitxer

en: Program preferences are invalid
ca: Els paràmetres del programa no són vàlids

en: &Try Again
ca: &Torna a intentar-ho

en: PATH
ca: CAMÍ

en: FOLDER
ca: CARPETA

en: To import preferences from the old version of Rapid Photo Downloader, you must install the program gconftool-2.
ca: Per a importar les preferències d’una versió antiga del Rapid Photo Downloader, heu d’instal·lar el programa gconftool-2.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Importing preferences from Rapid Photo Downloader %(version)s
ca: S’estan important les preferències del Rapid Photo Downloader %(version)s

en: You must install ExifTool to run Rapid Photo Downloader.
ca: Heu d’instal·lar l’ExifTool per a executar el Rapid Photo Downloader.

en: All settings and caches have been reset.
ca: S’han reinicialitzat els paràmetres i les memòries cau.

en: Thumbnail Cache has been reset.
ca: S’han reinicialitzat els paràmetres i les memòries cau.

en: subfolder and filename
ca: subcarpeta i nom del fitxer

en: filename
ca: nom de fitxer

en: subfolder
ca: subcarpeta

en: Downloads today:
ca: Baixades avui:

en: Compatibility
ca: Compatibilitat

en: photos and videos
ca: fotos i vídeos

en: photos or videos
ca: fotos o vídeos

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single video
en: a video
ca: un vídeo

en: 1 Video
ca: 1 vídeo

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single photo
en: a photo
ca: una foto

en: 1 Photo
ca: 1 foto

en: Photo
ca: Foto

en: Video
ca: Vídeo

en: File system root
ca: Arrel del sistema de fitxers

note: translators: the name of the Pictures folder
en: Pictures
ca: Imatges

en: Memory cards: %s
ca: Targetes de memòria: %s

en: Memory card: %s
ca: Targeta de memòria: %s

en: Copy Path
ca: Copia el camí d’accés

en: Mark Files as Downloaded
ca: Marca els fitxers com a baixats

en: KB
ca: kB

note: Translators: two things in a list e.g. "device1 and device2" Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(first_item)s and %(last_item)s
ca: %(first_item)s i %(last_item)s

en: one
ca: u

en: two
ca: dos

en: three
ca: tres

en: four
ca: quatre

en: five
ca: cinc

en: six
ca: sis

en: seven
ca: set

en: eight
ca: vuit

en: nine
ca: nou

en: ten
ca: deu

en: eleven
ca: onze

en: twelve
ca: dotze

en: thirteen
ca: tretze

en: fourteen
ca: catorze

en: fifteen
ca: quinze

en: sixteen
ca: setze

en: seventeen
ca: disset

en: eighteen
ca: divuit

en: ninenteen
ca: dinou

en: twenty
ca: vint

en: &OK
ca: &D’acord

en: &Close
ca: &Tanca

en: &Cancel
ca: &Cancel·la

en: &Save
ca: De&sa

en: &Help
ca: &Ajuda

en: &Yes
ca: &Sí

en: The main window
ca: La finestra principal

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: photo;download;photography;import;video;RAW;camera;phone;ingest;backup;memory;card;
ca: fotos;baixada;fotografia;importació;vídeo;RAW;càmera;telèfon;transferència;còpia de seguretat;memòria;targeta;

en: Download Photos and Videos with Rapid Photo Downloader
ca: Transferiu fotos i vídeos amb el Rapid Photo Downloader
