rapid - en to it translation catalogue (359 entries)

en: Credits
it: Riconoscimenti

en: Translators
it: Traduttori

en: Backups are not configured
it: Nessun backup configurato

en: No backup devices detected
it: Non è stato rilevato alcun dispositivo di backup

en: Valid backup locations not yet specified
it: Nessuna posizione valida per i backup è stata specificata

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
it: Durante il download è possibile effettuare il backup delle foto e dei video in posizioni multiple, come ad esempio su dischi esterni.

en: Back up photos and videos when downloading
it: Effettua il backup delle foto e dei video durante il download

en: Automatically detect backup devices
it: Rileva automaticamente i dispositivi di backup

en: Specify the folder in which backups are stored on the device.<br><br><i>Note: the presence of a folder with this name is used to determine if the device is used for backups. For each device you wish to use for backing up to, create a folder in it with one of these folder names. By adding both folders, the same device can be used to back up both photos and videos.</i>
it: Specificare la cartella per il salvataggio dei backup su dispositivo.<br><br><i>Nota: la presenza di una cartella con questo nome è necessaria per determinare se il dispositivo è utilizzato per il backup. Per ogni dispositivo che desideri utilizzare per il backup, crea una cartella in esso con uno di questi nomi. Aggiungendo entrambe le cartelle, lo stesso dispositivo potrà essere utilizzato per il backup di fotografie e video.</i>

en: Photo folder name:
it: Nome cartella foto:

en: Video folder name:
it: Nome cartella video:

en: Example:
it: Esempio:

en: If you disable automatic detection, choose the exact backup locations.
it: Se si disabilita la rilevazione automatica, scegliere le posizioni esatte del salvataggio.

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
it: Posizione del salvataggio delle fotografie:

en: Select Photo Backup Location
it: Seleziona posizione backup foto

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
it: Posizione del salvataggio dei video:

en: Select Video Backup Location
it: Seleziona posizione backup video

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
it: unità1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
it: unità2

en: Projected Backup Storage Use
it: Utilizzo previsto dei backup

en: Backup Options
it: Opzioni backup

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
it: %(no_photos)s foto

note: Translators: no_videos refers to the number of videos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_videos)s Videos
it: %(no_videos)s video

en: Used
it: Utilizzati

en: Excess
it: Eccesso

en: Device size unknown
it: Dimensione dispositivo sconosciuta

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: No space free on %(size_total)s device
it: Nessun spazio disponibile su %(size_total)s della periferica

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(size_free)s free of %(size_total)s
it: %(size_free)s liberi su %(size_total)s

en: Photos
it: Foto

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
it: Video

en: Projected storage use after download
it: Spazio in uso previsto dopo lo scaricamento

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
it: Personalizzato...

en: Configure photo subfolder creation
it: Configura la creazione delle sottocartelle per le foto

en: Configure video subfolder creation
it: Configura la creazione delle sottocartelle per i video

en: Projected Storage Use
it: Uso di archiviazione previsto

en: Select a destination folder
it: Seleziona una cartella di destinazione

en: Probing device...
it: Test dispositivo...

en: Temporarily ignore this device
it: Ignora temporaneamente il dispositivo

en: Permanently ignore this device
it: Ignora permanentemente il dispositivo

en: Rescan
it: Analizza di nuovo

note: Translators: percentage full e.g. 75% full
en: %s full
it: %s pieno

en: Other
it: Altro

en: Cameras
it: Camere

en: Devices
it: Dispositivi

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
it: Scaricamento da %(device_names)s

en: Select Source
it: Seleziona sorgente

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
it: %(no_cameras)s fotocamere

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
it: %(no_devices)s dispositivi

en: Click on a file's checkbox to mark or unmark it for download.
it: Clicca sulla casella corrispondente al file da marcare o demarcare per il download.

en: Files that have already been downloaded are remembered. You can still mark previously downloaded files to download again, but they are unmarked by default, and their thumbnails are dimmed so you can differentiate them from files that are yet to be downloaded.
it: I file che sono stati già scaricati sono contrassegnati. Puoi ancora marcare i file che sono stati scaricati in precedenza, i quali sono demarcati per default, le loro immagini di anteprima saranno offuscate per permetterti di distinguerli dai files che non sono ancora stati scaricati.

en: If more than one file is selected, they'll all take the mark of the file whose checkbox was clicked, regardless of whether they previously had a checkmark or not.
it: Se più di un file è selezionato, tutti quelli la cui casella è stata cliccata saranno contrassegnati, indipendentemente da precedenti contrassegni.

en: Click on a device's checkbox to quickly mark or unmark all its files for downloading.
it: Clicca sulla casella di spunta di un dispositivo per velocemente contrassegnare o togliere il contrassegno di scaricamento a tutti i suoi file.

en: After a download finishes, an icon replaces the thumbnail's checkbox. The icon's color indicates whether the download was successful (green), had file renaming problems (yellow/orange), or failed (red).
it: Quando termina uno scaricamento, un'icona sostituisce la casella di spunta. Il colore dell'icona indica se lo scaricamento ha avuto successo (verde), ha avuto problemi di rinomina (giallo/arancione) oppure è fallito (rosso).

en: In case of any problems, a red icon will appear at the bottom of the window indicating how many error reports there are. Clicking on it opens the Error Report window.
it: Nel caso un qualunque problema, un'icona rossa apparirà in fondo alla pagina per indicare il numero corrente dei resoconti d'errore. Cliccando su di essa la pagina dei resoconti d'errore verrà aperta.

en: The Error Report window lists any problems encountered before, during or after the download. An orange triangle represents a warning, a red circle indicates a failure, and a black circle indicates more serious failures. You can click on the hyperlinks to open its file or device in a file manager. You can also search the reports using the search box in the lower left of the Error Report window.
it: La finestra dei resoconti d'errore elenca ogni problema incontrato in precedenza, durante o dopo lo scaricamento. Un triangolo arancione rappresenta un avvertimento, un cerchio rosso indica un malfunzionamento, e un cerchio nero indica un malfunzionamento grave. Puoi cliccare sui collegamenti per aprire i relativi file e dispositivi in un file manager. Puoi anche cercare tra i resoconti utilizzando la casella di ricerca in basso a sinistra nella finestra dei resoconti d'errore.

en: You can simultaneously download from multiple cameras, smartphones, memory cards, and hard drives&mdash;as many devices as your computer can handle at one time.
it: Potete scaricare simultaneamente da più camere, smartphone, schede di memoria e dischi&mdash;tanti dispositivi quanti ne può gestire contemporaneamente il vostro computer.

en: The <b>Timeline</b> groups photos and videos based on how much time elapsed between consecutive shots. Use it to identify photos and videos taken at different periods in a single day or over consecutive days.
it: La <b>Linea temporale</b> raggruppa foto e video in base al tempo intercorso fra scatti consecutivi. Usatelo per identificare foto e video scattati in differenti momenti della giornata o in giorni consecutivi.

en: <p>In the illustration above, the first row of the Timeline is black because all the files on that date had been previously downloaded.</p><p>The Timeline's slider adjusts the time elapsed between consecutive shots that is used to build the Timeline:</p>
it: <p>Nell'illustrazione soprastante, la prima linea della Timeline è nera perché tutti i file di quella data sono stati scaricati in precedenza.</p><p>Il cursore scorrevole della Timeline permette di regolare il tempo trascorso tra gli scatti consecutivi necessario alla costruzione della Timeline:</p>

en: To view photos and videos for a particular time range, use the mouse (optionally in combination with the <tt>Shift</tt> or <tt>Ctrl</tt> keys) to select time periods. When a time range is selected, the Timeline button on the left side of the main window will be highlighted.
it: Per visualizzare foto e video per un determinato intervallo di tempo, usa il mouse (opzionalmente in combinazione con i tasti <tt>Maiusc</tt> o <tt>Ctrl</tt>) su seleziona periodi di tempo. Quando un intervallo di tempo è selezionato, il pulsante Timeline su verrà evidenziato il lato sinistro della finestra principale.

en: A download always includes all files that are marked for download, including those that are not currently displayed because the Timeline is being used.
it: Uno scaricamento comprende sempre tutti i file marcati per lo scaricamento, compresi quelli eventualmente non mostrati dalla Linea temporale usata.

en: You can hide or display the download sources by clicking on the name of the device you're downloading from at the top left of the program window.
it: Puoi nascondere o mostrare le sorgenti scaricate cliccando sul nome del dispositivo dal quale stai scaricando nell'angolo in alto a sinistra della finestra del programma.

en: Thumbnails can be sorted using a variety of criteria:<ol><li><b>Modification Time:</b> when the file was last modified, according to its metadata (where available) or according to the filesystem (as a fallback).</li><li><b>Checked State:</b> whether the file is marked for download.</li><li><b>Filename:</b> the full filename, including extension.</li><li><b>Extension:</b> the filename's extension. You can use this to group jpeg and raw images, for instance.</li><li><b>File Type:</b> photo or video.</li><li><b>Device:</b> name of the device the photos and videos are being downloaded from.</li></ol>
it: Le anteprime possono essere ordinate per mezzo di una varietà di criteri:<ol><li><b>Data di modifica:</b> quando il file è stato modificato l'ultima volta, conformemente ai metadati del file(quando disponibili) o in conformità con il filesystem (come alternativa).</li><li><b>Stato del contrassegno:</b> se il file è contrassegnato per lo scaricamento.</li><li><b>Nome del File:</b> il nome completo del file, inclusa la sua estensione.</li><li><b>Estensione:</b> l'estensione del nome del file. Lo puoi usare per raggruppare immagini jpeg e raw, per esempio.</li><li><b>Tipo del File:</b> foto o video.</li><li><b>Dispositivo:</b> il nome del dispositivo dal quale le fotografie e i video vengono scaricati.</li></ol>

en: One of Rapid Photo Downloader's most useful features is its ability to automatically generate download subfolders and rename files as it downloads, using a scheme of your choosing.
it: Una delle più utili funzionalità di Rapid Photo Downloader è la possibilità di creare cartelle per lo scaricamento e rinominare i file scaricati, secondo uno schema di vostra scelta.

en: To specify where you want your files downloaded and how you want them named, open the appropriate panel on the right-side of the application window: <b>Destination</b>, <b>Rename</b>, or <b>Job Code</b>.
it: Per specificare dove scaricare i file e come rinominarli, aprire il pannello appropriato, a destra della finestra dell'applicazione: <b>Destinazione</b>, <b>Rinomkina</b>, or <b>Codice del lavoro</b>.

en: You can download photos and videos to the same destination folder, or specify a different destination folder for each. The same applies to the download subfolders for photos and videos&mdash;download photos and videos to the same subfolders, or use a different scheme for each type.
it: È possibile scaricare le fotografie e i video nella stessa cartella di destinazione, oppure cartelle di destinazione differenti possono essere specificate. Lo stesso vale per le sottocartelle di scaricamento per fotografie e video&mdash; è possibile scaricare fotografie e video nella stessa sottocartella o utilizza uno schema differente per ciascun tipo.

en: Automatically generated download subfolders can contain further automatically generated subfolders if need be. A common scheme is to create a year subfolder and then a series of year-month-day subfolders within it.
it: Le cartelle create automaticamente per lo scaricamento, possono contenere sottocartelle se necessario. Uno schema comune consiste nel creare cartelle per anno contenenti sottocartelle per anno-mese-giorno.

en: Whenever possible, the program previews the download subfolders of photos and videos to download:<ol><li>The destination folder tree shows the download subfolders already on your computer (those in a regular, non-italicized font), and the subfolders that will be created during the download (those whose names are italicized).</li><li>The folder tree also shows into which subfolders the files will be downloaded (those colored black).</li></ol>
it: Quando possibile, il programma visualizza in anteprima le sottocartelle di download delle foto e video in download:<ol><li>L'albero delle cartelle di destinazione mostra le sottocartelle di download già attivate nel tuo computer (quelli in un carattere normale, non corsivo) e le sottocartelle che saranno create durante il download (quelli i cui nomi sono in corsivo).</li><li>L'albero delle cartelle mostra anche in quali sottocartelle saranno scaricati i file (quelli colorati di nero).</li></ol>

en: To automatically create download subfolders as you download, you can use one of Rapid Photo Downloader's built-in presets, or create a custom preset. Click on the gear icon to bring up a drop-down menu:
it: Per creare automaticamente le sottocartelle di download durante lo scaricamento, puoi utilizzare uno dei predefiniti integrati di Rapid Photo Downloader o crearne di personalizzate o preimpostate. Fare clic sull'icona a forma di ingranaggio per visualizzare un menu a discesa:

en: Using the drop-down menu, select a built-in preset or click on <b>Custom</b> to configure your own scheme. You create your own schemes using the Photo or Video Subfolder Generation Editor:
it: Utilizzando il menu a discesa, selezionare una preimpostazione o cliccare su <b>Personalizzato</b> per configurare il vostro schema. Create il vostro schema usando l'Editor di Generazione delle sottocartelle Foto o Video:

en: It's easy to download raw images into one folder, and jpeg images into another. Simply use the <b>Filename Extension</b> as part of your download subfolder generation scheme:
it: E' facile scaricare immagini raw in una cartella e immagini jpeg in un'altra. Usate semplicemente <b> Estensione File</b> come parte dello schema di generazione della sottocartella di scaricamento:

en: This illustration shows a saved custom preset named &quot;My custom preset&quot;.
it: Questa illustrazione mostra un preset personalizzato salvato denominato &quot;Il mio preimpostato personalizzato&quot;.

en: You do not have to create nested download subfolders. This illustration shows the generation of download subfolders that contain only the date the photos were taken and a Job Code:
it: Non è necessario creare sottocartelle di download nidificate. Questa illustrazione mostra la generazione di sottocartelle di download che contengono solo la data delle foto dove sono state scattate e un codice di lavoro:

en: Although there are many built-in date/time naming options, you may find that you need something different. It's no problem to create your own. You can combine date/time choices to generate new combinations. Supposing you wanted a date format that combines year (YYYY), a hyphen, and month (MM) to form YYYY-MM. You can create it like this (note the red circle around the hyphen):
it: Sebbene ci siano molte opzioni di denominazione di data/ora integrate, potresti scoprire che tu hai bisogno di qualcosa di diverso. Non è un problema crearne uno tuo. Puoi combinare data/ora scelte per generare nuove combinazioni. Supponendo di volere un formato data che unisce anno (AAAA), un trattino e un mese (MM) per formare AAAA-MM. Puoi crearlo come questo (notare il cerchio rosso attorno al trattino):

en: Read more about all the ways you can generate download subfolder names and file names in the <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#renamedateandtime">online documentation</a>.
it: Leggete di più sulle modalità di creazione delle sottocartelle di scaricamento e riniomina dei file su <a href="http://damonlynch.net/rapid/documentation/#renamedateandtime">online documentation</a>.

en: <b>Job Codes</b> let you easily enter text that describes sets of photos and videos. You can use them in subfolder and file names. In this illustration, some files have had the Job Code &quot;Street&quot; applied to them, and the selected files are about to get the Job Code &quot;Green Bazaar&quot;:
it: <b>I codici lavoro</b> ti consentono di inserire facilmente un testo che descriva serie di foto e video. Puoi usarli in sottocartelle e nomi di file. In questa illustrazione, alcuni file hanno avuto il codice lavoro &quot;Street&quot; applicato a loro e i file selezionati sono in procinto di ottenere il codice lavoro &quot;Green Bazaar&quot;:

en: You can apply new or existing Job Codes before you start a download. If there are any files in the download that have not yet had a Job Code applied to them, you'll be prompted to enter a Job Code for them before the download begins.
it: Puoi applicare codici lavoro nuovi o esistenti prima di iniziare un download. Se ci sono file nel download a cui non è stato ancora applicato un codice lavoro, sarà chiesto loro di inserire un codice lavoro prima dell'inizio del download.

en: Look for hints to guide you when working with Job Codes:
it: Cerca suggerimenti che ti guidino quando lavori con i codici lavoro:

en: Hints will vary depending on the context, such as when the mouse is hovering over a button.
it: I suggerimenti variano a seconda del contesto, ad esempio quando il mouse passa sopra un pulsante.

en: When you give your photos and videos unique filenames, you'll never be confused as to which file is which. Using <b>sequence numbers</b> to make filenames unique is highly recommended!
it: Dando alle foto e video nomi unici eviterà confusione nell'uso dei file. Si raccomanda di usare <b>numeri sequenziali</b> per rendere unici i nomi dei file.

en: The <b>Rename</b> panel allows you to configure file renaming. To rename your files, you can choose from among existing renaming presets or define your own.
it: Il pannello <b>Rinomina</b> permette di configurare la rinomina dei file. Per rinominare i vostri file, potete scegliere fra le opzioni predefinite oppure crearne di vostra scelta.

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, such as external hard drives or network shares. Backup devices can be automatically detected, or exact backup locations specified.
it: Durante il download è possibile effettuare il backup delle foto e dei video in posizioni multiple, come ad esempio su dischi esterni.

en: In this example, the drive <b>photobackup</b> does not contain a folder named <tt>Videos</tt>, so videos will not be backed up to it.
it: In questo esempio, l'unità <b>photobackup</b> non contiene una cartella nominata <tt>Video</tt>, quindi non verrà eseguito il backup dei video.

en: Several of the program's preferences can be set from the command line, including download sources, destinations, and backups. Additionally, settings can be reset to their default state, and caches and remembered files cleared.
it: Diverse preferenze del programma possono essere impostate dalla riga di comando,incluso lo scaricamento sorgenti, destinazioni e backup. Inoltre, le impostazioni possono essere reimpostate su il loro stato predefinito e le cache e i file cancellati.

en: You can also import program preferences from the older 0.4 version.
it: Potete importare le preferenze del programma dalla vecchia versione 0.4.

en: Tip of the Day
it: Suggerimento del giorno

en: Did you know...?
it: Lo sapete..?

en: Show tips on startup
it: Mostra suggerimenti all'avvio

en: &Next
it: &Successivo

en: &Previous
it: &Precedente

en: MB/sec
it: MB/s

note: Be friendly in the last few seconds
en: A few seconds
it: Alcuni secondi

en: 1 second
it: Un secondo

en: %d seconds
it: %d secondi

en: 1 minute
it: un minuto

en: %d minutes
it: %d minuti

en: 1 hour
it: Un'ora

en: %d hours
it: %d ore

en: 1 day
it: un giorno

en: %d days
it: %d giorni

en: 1 minute, 1 second
it: un minuto e un secondo

en: 1 minute, %d seconds
it: un minuto e %d secondi

en: %d minutes, 1 second
it: %d minuti e un secondo

en: %(minutes)d minutes, %(seconds)d seconds
it: %(minutes)d minuti, %(seconds)d secondi

en: 1 hour, 1 minute
it: un'ora e un minuto

en: 1 hour, %d minutes
it: un'ora e %d minuti

en: %d hours, 1 minute
it: %d ore e un minuto

en: %(hours)d hours, %(minutes)d minutes
it: %(hours)d ore, %(minutes)d minuti

en: 1 day, 1 hour
it: un giorno e un'oira

en: 1 day, %d hours
it: un giorno e %d ore

en: %d days, 1 hour
it: %d giorni e un'ora

en: %(days)d days, %(hours)d hours
it: %(days)d giorni, %(hours)d ore

en: Find
it: Cerca

en: Error Reports - Rapid Photo Downloader
it: Report errori - Rapid Photo Downloader

en: Find in reports
it: Cerca nei report

en: Find the previous occurrence of the phrase
it: Trova l'occorrenza precedente della frase

en: Find the next occurrence of the phrase
it: Trova l'occorrenza successiva della frase

en: &Highlight All
it: E&videnzia tutto

en: Highlight all occurrences of the phrase
it: Evidenzia tutte le occorrenze della frase

en: &Match Case
it: &Maiuscole/minuscole

en: Search with case sensitivity
it: Cerca &Maiuscole/minuscole

en: &Whole Words
it: Parole &intere

en: Search whole words only
it: Cerca solo parole intere

en: %s of %s matches
it: %s di %s corrispondenze

note: Translators: match number of total matches in a search, e.g. 1 of 10 matches
en: %(matchnumber)s of %(total)s matches
it: %(matchnumber)s di %(total)s corrispondenze

en: Clear
it: Pulisci

en: Phrase not found
it: Frase non trovata

en: Search pending...
it: Ricerca in corso...

en: The number of new entries added to the Error Report since it was last open. Click to open the Error Report.
it: Il numero di nuove voci aggiunte al rapporto errori dall'ultima apertura. Fai clic per aprire il rapporto di errore.

en: Please report the problem at <a href="{website}">{website}</a>.<br><br>In your bug report describe what you expected to happen, and what you observed happening.<br><br>The bug report must also include the program settings and log files. To create a file with this additional information, click Save.
it: Segnala il problema su <a href="{website}">{website}</a>.<br><br>Nella tua segnalazione di bug descrivi cosa ti aspettavi che accadesse e cosa hai osservato che è successo.<br><br>La segnalazione del bug deve includere anche le impostazioni del programma e il file di registro. Per creare un file con queste informazioni aggiuntive, fare clic su Salva.

en: Additional Information Saved
it: Ulteriori informazioni salvate

en: The additional bug report information was created in your home directory in a tar file: <pre>{tarfile}</pre>You need to attach this file to the bug report yourself. It will not be automatically attached.<br><br>Click <a href="{uri}">here</a> to see the file in your file manager.
it: Le informazioni aggiuntive sulla segnalazione di bug sono state create nella tua home directory in un file tar: <pre>{tarfile}</pre>Devi allegare questo file al bug segnala da te. Non verrà automaticamente allegato.<br><br>Fai clic su <a href="{uri}">qui</a> per vedere il file nel tuo file manager.

en: Error Creating Additional Information
it: Errore durante la creazione di informazioni aggiuntive

en: The additional bug report information was not created. Please file a bug report anyway.
it: Le informazioni aggiuntive sulla segnalazione di bug non sono state create. Segnala un bug comunque.

en: Include in your bug report the program's log files. The bug report must include <i>{log_file}</i>, but attaching the other log files is often helpful.<br><br>If possible, please also include the program's configuration file <i>{config_file}</i>.<br><br>Click <a href="{log_path}">here</a> to open the log directory, and <a href="{config_path}">here</a> to open the configuration directory.
it: Includi nella tua segnalazione di bug i file di registro del programma. La segnalazione di bug deve include <i>{log_file}</i>, ma allegare gli altri file di registro è spesso utile.<br><br>Se possibile, includi anche il file di configurazione del programma <i>{config_file}</i>.<br><br>Fai clic <a href="{log_path}">qui</a> per aprire la directory del registro e <a href="{config_path}">qui</a> per aprire la directory di configurazione.

en: Upgrading to the <a href="{website}">latest version</a> will allow you to determine if the problem you encountered has already been fixed.
it: L'aggiornamento all'<a href="{website}">versione più recente</a> ti consentirà di determinare se il problema che hai riscontrato è già stato risolto.

en: Problem in Rapid Photo Downloader
it: Problema in Rapid Photo Downloader

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
it: Si è verificato un problema in Rapid Photo Downloader

en: If the same problem occurs again before the program exits, this is the only notification about it.
it: Se lo stesso problema si ripresenta prima della chiusura del programma, questo è l'unica notifica a riguardo.

en: A problem occurred in Rapid Photo Downloader
it: C'è stato un problema in Rapid Photo Downloader

en: Open in File Browser...
it: Apri nel File Browser...

note: type: QModelIndex | None
en: Reset
it: Ripristina

en: Show System Folders
it: Mostra cartelle di sistema

en: File System
it: File system

en: Other...
it: Altro...

en: %s (location does not exist)
it: %s (la posizione non esiste)

en: Date time
it: Data e ora

en: Text
it: Testo

en: Filename
it: Nome file

en: Metadata
it: Meta-dati

en: Sequences
it: Ordinamenti

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#jobcode
en: Job code
it: Codice lavoro

en: Image date
it: Data dell'immagine

en: Video date
it: Data del video

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

note: Translators: Download time is the time and date that the download started (when the user clicked the Download button)
en: Download time
it: Tempo di scaricamento

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
it: Nome

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
it: Estensione

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Image number
it: Numero immagine

en: Video number
it: Numero video

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Aperture
it: Apertura

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
it: Tempo di esposizione

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Focal length
it: Lunghezza focale

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera make
it: Marca fotocamera

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
it: Modello fotocamera

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Short camera model
it: Modello fotocamera breve

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Hyphenated short camera model
it: Modello della fotocamera breve (es.: DSC-P92)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Serial number
it: Numero seriale

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Shutter count
it: Contatore dell'otturatore

note: File number currently refers to the Exif value Exif.Canon.FileNumber
en: File number
it: Numero file

note: Only the folder component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder only
it: Solo la cartella

note: The folder and file component of the Exif.Canon.FileNumber value
en: Folder and file
it: Cartella e file

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Owner name
it: Nome del proprietario

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Length
it: Lunghezza

en: Frames Per Second
it: Fotogrammi per secondo

en: Artist
it: Artista

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Downloads today
it: Scaricati oggi

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Session number
it: Numero della sessione

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Subfolder number
it: Numero della sotto-cartella

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequencenumbers
en: Stored number
it: Numero memorizzato

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#sequenceletters
en: Sequence letter
it: Lettera di sequenza

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
it: Tutte le cifre

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last digit
it: Ultima cifra

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 2 digits
it: Ultime 2 cifre

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 3 digits
it: Ultime 3 cifre

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Last 4 digits
it: Ultime 4 cifre

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: Original Case
it: Caso originale

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: UPPERCASE
it: MAIUSCOLO

note: Translators: please not the capitalization of this text, and keep it the same if your language features capitalization
en: lowercase
it: minuscolo

en: One digit
it: Una cifra

en: Two digits
it: Due cifre

en: Three digits
it: Tre cifre

en: Four digits
it: Quattro cifre

en: Five digits
it: Cinque cifre

en: Six digits
it: Sei cifre

en: Seven digits
it: Sette cifre

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Subseconds
it: Sotto-secondi

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
it: AAAAMMDD

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
it: AAAA-MM-GG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
it: AAMMGG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
it: AA-MM-GG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYYYY
it: MMGGAAAA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDDYY
it: MMGGAA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MMDD
it: MMGG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYYYY
it: GGMMAAAA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DDMMYY
it: GGMMAA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY
it: AAAA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY
it: AA

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: DD
it: GG

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
it: Mese (intero)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
it: Mese (abbreviato)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Weekday (full)
it: Giorno della settimana (per esteso)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Weekday (abbreviated)
it: Giorno della settimana (abbreviato)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
it: MM (minuti)

en: Date
it: Data

en: Date (hyphens)
it: Data (con trattini)

en: Date (underscores)
it: Data (con trattini bassi)

en: Date and Job Code
it: Data e Codice di Lavoro

en: YYYYMM_Job Code
it: AAAAMM_Codice lavoro

en: Date and Job Code Subfolder
it: Data e Codice di Lavoro della sottocartella

en: Job Code
it: Codice lavoro

en: Original Filename
it: Nome originale del file

en: Date-Time and Downloads today
it: Data-ora e download di oggi

en: Date and Downloads today
it: Data e download di oggi

en: Date-Time and Image number
it: Data-Ora e Numero immagine

en: Date-Time and Job Code
it: Data-Ora e Codice di Lavoro

en: YYYYMMDD-HHMM-Job Code-1
it: YYYMMDD-HHMM-Codice lavoro-1

en: YYYYMMDD-Job Code-1
it: YYYYMMDD-Codice lavoro-1

en: Date-Time and Video number
it: Data-ora e numero video

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Enter a new Job Code, or select a previous one
it: Inserire un nuovo codice lavoro o selezionarne uno precedente

en: The Job Code will be applied to %s that does not yet have a Job Code.
it: Il Codice di Lavoro sarà applicato a %s che non ha ancora un Codice di Lavoro..

en: The Job Code will be applied to %s that do not yet have a Job Code.
it: Il Codice di Lavoro sarà applicato a %s che non hanno ancora un Codice di Lavoro..

en: Apply Job Code to Download
it: Applicare il codice lavoro per il download

en: Enter a new Job Code
it: Inserire un nuovo codice lavoro

en: <b>Hint:</b> Select photos or videos before entering a new Job Code to have the Job Code applied to them.
it: <b>Suggerimento:</b> seleziona foto o video prima di inserire un nuovo codice lavoro per avere il codice lavoro applicato a loro.

en: The new Job Code will be applied to %s.
it: Il nuovo codice lavoro verrà applicato a %s.

en: New Job Code
it: Nuovo codice lavoro

en: &Job Code:
it: &Codice lavoro:

en: &Remember this Job Code
it: &Ricorda questo codice lavoro

en: Last Used
it: Ultimo utilizzato

en: Ascending
it: Ascendente

en: Descending
it: Discendente

en: &New...
it: &Nuovo...

en: &Apply
it: &Applica

en: &Remove
it: &Rimuovi

en: Remove All
it: Rimuovi tutto

en: Job Codes
it: Codici Lavoro

en: Get help online...
it: Chiedi aiuto online...

en: Insert
it: Inserisci

en: Preferences
it: Preferenze

en: Automation
it: Automazione

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Error Handling
it: Gestione degli errori

en: Warnings
it: Avvisi

en: Consolidation
it: Consolidamento

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Scan only specific folders on devices
it: Sc ansiona solo specifiche cartelle sui dispositivi

en: Folders to scan:
it: Cartelle da scansionare:

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remembered Devices
it: Dispositivi memorizzati

en: Ignored Paths
it: Percorsi Ignorati

en: Start downloading at program startup
it: Inizia il download all'avvio del programma

en: Start downloading upon device insertion
it: Inizia il download quando il dispositivo viene inserito

en: Unmount (eject) device upon download completion
it: Smonta (scollega) il dispositivo al completamento dello scaricamento

en: Exit program when download completes
it: Esce dal programma quando il download è completo

en: Exit program even if download had warnings or errors
it: Esce dal programma anche se si sono verificati errori e avvisi durante il download

en: Thumbnail Generation
it: Generazione delle minature

en: Generate thumbnails
it: Gednera miniature

en: Generate system thumbnails
it: Genera le miniature di sistema

en: Thumbnail Cache
it: Cache delle miniature

en: Calculating...
it: Calcolo in corso...

en: days
it: giorni

en: forever
it: per sempre

en: Cache size:
it: Dimensione della cache:

en: Database size:
it: Dimensione del database:

en: Skip download
it: Salta il download

en: Add unique identifier
it: Aggiunta di un identificatore univoco

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Skip
it: Salta

en: When a photo or video of the same name has already been downloaded, choose whether to skip downloading the file, or to add a unique identifier:
it: Quando una foto o video ha il medesimo nome di un file già scaricato, scegliere se saltare lo scaricamento od aggiungere un identificativo unico:

en: Show a warning when:
it: Mostra un avviso quando:

en: Completed Downloads
it: Scaricamentgi completati

en: Enter a Path to Ignore
it: Inserire un persorco da ignorare

en: Specify a path that will never be scanned for photos or videos
it: Specificare un percorso che non sarà mai esaminato per cercare fotografie e video

en: Path:
it: Percorso:

en: Subfolder preferences should not start with a %s
it: Le preferenze della sotto-cartella non dovrebbero iniziare con un %s

en: Subfolder preferences should not end with a %s
it: Le preferenze della sotto-cartella non dovrebbero terminare con un %s

en: Subfolder preferences should not contain two %s one after the other
it: Le preferenze della sotto-cartella non dovrebbero contenere due %s uno dopo l'altro

en: %(image1)s was taken on %(image1_date)s at %(image1_time)s, and %(image2)s on %(image2_date)s at %(image2_time)s.
it: %(image1)s è stata scattata il %(image1_date)s alle %(image1_time)s, e %(image2)s il %(image2_date)s alle %(image2_time)s.

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: The %(type)s metadata is missing.
it: Il %(type)s metadata è mancante.

en: Filename does not have an extension.
it: Il nome del file non ha un'estensione.

en: Filename does not have a number component.
it: Il nome del file non ha una componente numerica.

en: Download
it: Scarica

en: Translate this Application...
it: Traduci questa applicazione...

en: Device
it: Dispositivo

en: Pause
it: Sospendi

en: photo
it: foto

en: These download folders are invalid:
    %(folder1)s
    %(folder2)s
it: Le seguenti cartelle da scaricare non sono valide:
    %(folder1)s
    %(folder2)s

en: This download folder is invalid:
    %s
it: La seguente cartella da scaricare non è valida:
    %s

en: photos
it: foto

en: videos
it: video

en: Backup problem
it: Problema nel backup

note: Translators: e.g. 23 photos downloaded Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s downloaded
it: Scaricati %(noFiles)s %(filetypes)s

note: Translators: e.g. 2 videos failed to download Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(noFiles)s %(filetypes)s failed to download
it: Impossibile scaricare %(noFiles)s %(filetypes)s

en: warnings
it: avvisi

en: All downloads complete
it: Scaricamenti completati

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s downloaded
it: %(filetype)s scaricati

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(filetype)s failed to download
it: impossibile scaricare %(filetype)s

en: Program preferences are invalid
it: Le preferenze del programma non sono valide

en: All settings and caches have been reset.
it: Tutte le impostazioni e preferenze sono state reimpostate.

en: Thumbnail Cache has been reset.
it: Cache delle miniature.

en: subfolder and filename
it: sottocartella e nome del file

en: filename
it: nome del file

en: subfolder
it: sotto-cartella

en: Downloads today:
it: Downloads oggi:

en: Stored number:
it: Numero memorizzato:

en: Day start:
it: Giorno iniziale:

en: Strip incompatible characters
it: Elimina caratteri incompatibili

en: Photo Renaming
it: Rinomina foto

en: Video Renaming
it: Rinomina video

en: Renaming Options
it: Opzioni di rinomina

en: photos and videos
it: foto e video

en: photos or videos
it: foto o video

en: 1 Video
it: 1 video

en: 1 Photo
it: 1 foto

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(path)s on %(camera)s
it: %(path)s su %(camera)s

en: Photo
it: Foto

note: translators: the name of the Pictures folder
en: Pictures
it: Immagini

en: Memory cards: %s
it: Schede di memoria: %s

en: Downloaded as:
it: Scaricato come:

en: <br><br>Previous download:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s
it: <br><br>Scaricamenti precedenti:<br>%(filename)s<br>%(path)s<br>%(date)s

en: Copy Path
it: Copia percorso

note: Translators: two things in a list e.g. "device1 and device2" Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(first_item)s and %(last_item)s
it: %(first_item)s e %(last_item)s

en: one
it: uno

en: two
it: due

en: three
it: tre

en: four
it: quattro

en: five
it: cinque

en: six
it: sei

en: seven
it: sette

en: eight
it: otto

en: nine
it: nove

en: ten
it: dieci

en: eleven
it: undici

en: twelve
it: dodici

en: thirteen
it: tredici

en: fourteen
it: quattordici

en: fifteen
it: quindici

en: sixteen
it: sedici

en: seventeen
it: diciassette

en: eighteen
it: diciotto

en: ninenteen
it: diciannove

en: twenty
it: venti

en: &Close
it: &Chiudi

en: &Cancel
it: &Annulla
