rapid - en to kab translation catalogue (147 entries)

en: Credits
kab: Ismaden

en: Backups are not configured
kab: Aḥraz ur ittuswel ara

en: No backup devices detected
kab: Ulac ibenkan n uḥraz yettwafen

en: Valid backup locations not yet specified
kab: Idigen n uḥraz imeɣta ur ttwamlen ara yakan

en: You can have your photos and videos backed up to multiple locations as they are downloaded, e.g. external hard drives.
kab: Aḥraz n teqlafin-ik akked tvidyutin-ik izmer ad yili ɣef des n ibenkan ticki ttwasidren-d, md. idebṣiyen iquranen izɣarayen.

en: Back up photos and videos when downloading
kab: Ḥrez tiwlafin akked tvidyutin deg usider

en: Automatically detect backup devices
kab: Ṭṭef s wudem awurman ibenkan n uḥraz

en: Photo folder name:
kab: Isem n ukaram n tewlaft:

en: Video folder name:
kab: Isem n ularam n tvidyut:

en: Example:
kab: Amedya:

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Photo backup location:
kab: Adig n uḥraz n tewlaft:

en: Select Photo Backup Location
kab: Fren adig n uḥraz n tewlaft

note: Translators: the word 'location' is optional in your translation. The left side of the folder chooser combo box will always line up with the left side of the the text entry boxes where the user can enter the photo folder name and the video folder name. See http://damonlynch.net/rapid/documentation/t
en: Video backup location:
kab: Adig n uḥraz n tvidyut:

en: Select Video Backup Location
kab: Fren Adig n uḥraz n tvidyut

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive1
kab: ameɣri1

note: Translators: this value is used as an example device when automatic backup device detection is enabled. You should translate this.
en: drive2
kab: ameɣri2

en: Backup Options
kab: Iɣewwaṛen n uḥraz

en: video THM
kab: tavidyut THM

en: audio
kab: ameslaw

note: Translators: no_photos refers to the number of photos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_photos)s Photos
kab: %(no_photos)s n tewlafin

note: Translators: no_videos refers to the number of videos Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash. Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You 
en: %(no_videos)s Videos
kab: %(no_videos)s n tvidyutin

en: Used
kab: Yettwaseqdec

en: Photos
kab: Tiwlafin

note: translators: the name of the Videos folder
en: Videos
kab: Tividyutin

note: Translators: Custom refers to the user choosing a non-default value that they customize themselves
en: Custom...
kab: Yugnen...

en: Configure video subfolder creation
kab: Swel timerna n ukaram asnawan n tvidyut

note: Translators: percentage full e.g. 75% full
en: %s full
kab: %s n taččart

en: Other
kab: Wayeḍ

en: Cameras
kab: Takamiṛat

en: Devices
kab: Ibenkan

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: Downloading from %(device_names)s
kab: Asider seg %(device_names)s

en: Select Source
kab: Fren aɣbalu

note: Translators: Number of cameras e.g. 3 Cameras Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_cameras)s Cameras
kab: %(no_cameras)s n tkamiratin

note: Translators: %(variable)s represents Python code, not a plural of the term variable. You must keep the %(variable)s untranslated, or the program will crash.
en: %(no_devices)s Devices
kab: %(no_devices)s n ibenkan

note: Be friendly in the last few seconds
en: A few seconds
kab: Kra n tesinin

en: 1 second
kab: 1 tasint

en: %d seconds
kab: %d tasinin

en: 1 minute
kab: 1 tasdat

en: %d minutes
kab: %d tesdatin

en: 1 hour
kab: 1 n usrag

en: %d hours
kab: %d n isragen

en: 1 day
kab: 1 n wass

en: %d days
kab: %d dayn wussans

en: Clear
kab: Sfeḍ

en: File System
kab: Anagraw n ufaylu

en: Text
kab: Aḍris

en: Filename
kab: Isem n ufaylu

en: Metadata
kab: Adferisefka

en: Sequences
kab: Igzumen

en: Today
kab: Ass-a

en: Yesterday
kab: Iḍelli

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Name
kab: Isem

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: Extension
kab: Asiɣzef

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Exposure time
kab: Akud n timzikent

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamemetadata
en: Camera model
kab: Talɣa n taweṣṣaft

en: Width
kab: Tehri

en: Height
kab: Awrir

en: Length
kab: Tanzagt

en: Artist
kab: Anaẓur

en: Copyright
kab: Izerfan ttwaḥerzen

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamefilename
en: All digits
kab: Akk izwilen

en: Seven digits
kab: Sa n izwilen

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYYMMDD
kab: DDMMYYYY

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY-MM-DD
kab: DD-MM-YYYY

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYYY_MM_DD
kab: DD_MM_YYYY

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YYMMDD
kab: DDMMYY

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY-MM-DD
kab: DD-MM-YY

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: YY_MM_DD
kab: DD_MM_YY

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (full)
kab: Ayyur (ummid)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: Month (abbreviated)
kab: Ayyur (awezlan)

note: Translators: for an explanation of what this means, see http://damonlynch.net/rapid/documentation/index.html#renamedateandtime
en: MM (minutes)
kab: MM (tisdatin)

en: Date
kab: Azemz

en: YYYYMM_Job Code
kab: MMYYYY_Tangalt n Twuri

en: YYYYMM
kab: MMYYYY

en: YYYYMMDD-HHMM-1
kab: DDMMYYYY-HHMM-1

en: YYYYMMDD-1
kab: DDMMYYYY-1

en: YYYYMMDD-1234
kab: DDMMYYYY-1234

en: YYYYMMDD-HHMM-Job Code-1
kab: DDMMYYYY-HHMM-Job Code-1

en: YYYYMMDD-Job Code-1
kab: DDMMYYY-Tangalt n Twuri-1

en: YYYYMMDD_1234
kab: DDMMYYYY_1234

en: Resolution
kab: Afray

en: YYYYMMDD-HHMM-1-1920x1080
kab: DDMMYYYY-HHMM-1-1920x1080

en: Last Used
kab: Aseqdec anneggaru

en: Ascending
kab: S walluy

en: Descending
kab: S usider

en: &New...
kab: Amaynut...

en: &Apply
kab: &Snes

en: &Remove
kab: &Kkes

en: Remove All
kab: Kkes akk

en: Insert
kab: Ger

en: Preferences
kab: Ismenyifen

en: Warnings
kab: Ilɣa

en: Miscellaneous
kab: Divers

en: Add...
kab: Rnu...

en: Remove
kab: Kkes

en: days
kab: ussan

en: Overwrite
kab: Sfeɛj

en: Skip
kab: Zgel

en: Add
kab: Rnu

en: Extension:
kab: Asiɣzef:

en: Birthday
kab: Azemz n tlalit

en: Error: %s
kab: Tuccḍa: %s

note: Translators: i.e. "1.5h", which is short for 1.5 hours. Replace the entire string with the correct localized value
en: 1.5h
kab: 1.5sr

note: Translators: e.g. "5h", which is short for 5 hours. Replace the very last character (after the d) with the correct localized value, keeping everything else. In other words, change only the h character.
en: %(hours)dh
kab: %(hours)dsr

en: Download
kab: Sider

en: &Refresh...
kab: &Smiren...

en: &Preferences
kab: &Ismenyifen

en: &Quit
kab: &Ffeɣ

en: Report a Problem...
kab: Azen ugur...

en: Make a Donation...
kab: Mudd tawsa...

en: Translate this Application...
kab: Suqel asnas-agi...

en: &About...
kab: &Ɣef...

en: Timeline
kab: Amazray

en: Destination
kab: Taniɣert

en: Rename
kab: Snifel isem

en: All
kab: Meṛṛa

en: New
kab: Amynut

en: File Type
kab: Anaw n ufaylu

en: Select All:
kab: Fren akk:

en: Pause
kab: Ḥbes

en: 1 warning
kab: 1 Alɣu

en: %d warnings
kab: %d ilɣa

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single video
en: a video
kab: tavidyut

en: 1 Video
kab: 1 Tavidyut

note: noqa: SIM108 translators: natural language expression signifying a single photo
en: a photo
kab: tawlaft

en: Photo
kab: Tawlaft

en: Video
kab: Tavidyut

en: KB
kab: KAṬ

en: MB
kab: KAṬ

en: GB
kab: GAṬ

en: six
kab: seḍis

en: seven
kab: sa

en: thirteen
kab: mraw krad

en: fourteen
kab: mraw kuẓ

en: fifteen
kab: mraw semmus

en: sixteen
kab: mraw sḍis

en: seventeen
kab: mraw sa

en: eighteen
kab: mraw ṭam

en: ninenteen
kab: mraw tza

en: twenty
kab: sin imrawen

en: &OK
kab: &Ih

en: &Close
kab: &Mdel

en: &Cancel
kab: &Sefsex

en: &Save
kab: &ekles

en: &Help
kab: &Tallalt

en: &Yes
kab: &Ih

en: &No
kab: &Ala
