realmd - en to da translation catalogue (127 entries)

en: Discover realm
da: Registrer område

en: Authentication is required to discover a kerberos realm
da: Godkendelse er krævet for at registrere et kerberosområde

en: Join machine to realm
da: Slut maskine til område

en: Authentication is required to join this machine to a realm or domain
da: Godkendelse er krævet for at slutte denne maskine til et område eller domæne

en: Remove machine from realm
da: Fjern maskine fra område

en: Authentication is required to remove this computer from a realm or domain.
da: Godkendelse er krævet for at fjerne denne computer fra et område eller domæne.

en: Change login policy
da: Ændr loginpolitik

en: Authentication is required to change the policy of who can log in on this computer.
da: Godkendelse er krævet for at ændre politikken for hvem der kan logge ind på denne computer.

en: Process was terminated with signal: %d
da: Proces blev afsluttet med signal: %d

en: The operation was cancelled
da: Operationen blev afbrudt

en: Configured command not found: %s
da: Konfigureret kommando blev ikke fundet: %s

en: Skipped command: %s
da: Udeladt kommando: %s

en: Configured command invalid: %s
da: Konfigureret kommando er ugyldig: %s

en: Received invalid or unsupported Netlogon data from server
da: Modtog ugyldig eller ej understøttet Netlogon-data fra server

en: LDAP on this system does not support UDP connections
da: LDAP på dette system understøtter ikke UDP-forbindelser

en: Unsupported or unknown membership software '%s'
da: Ej understøttet eller ukendt medlemskabsprogram »%s«

en: Already joined to a domain
da: Allerede sluttet til et domæne

en: Admin name or password is not valid
da: Administratornavn eller adgangskode er ikke gyldig

en: Not currently joined to this domain
da: Er i øjeblikket ikke sluttet til dette domæne

en: Need credentials for leaving this domain
da: Skal bruge akkreditiver for at forlade dette domæne

en: Couldn't write out config: %s
da: Kunne ikke skrive konfiguration: %s

en: Not authorized to perform this action
da: Ikke godkendt til at udføre denne handling

en: Operation was cancelled.
da: Operation blev afbrudt.

en: Failed to enroll machine in realm. See diagnostics.
da: Kunne ikke tilmelde maskine i område. Se diagnostik.

en: Failed to unenroll machine from domain. See diagnostics.
da: Kunne ikke fjerne tilmelding af maskine fra domæne. Se diagnostik.

en: Joining this realm without credentials is not supported
da: Tilslutning til dette område uden akkreditiver er ikke understøttet

en: Leaving this realm without credentials is not supported
da: At forlade dette område uden akkreditiver er ikke understøttet

en: Joining this realm using a credential cache is not supported
da: Tilslutning til dette område med et akkreditiv-mellemlager er ikke understøttet

en: Leaving this realm using a credential cache is not supported
da: At forlade dette område via et akkreditiv-mellemlager er ikke understøttet

en: Joining this realm using a secret is not supported
da: Tilslutning til dette område via en hemmelighed (secret) er ikke understøttet

en: Unenrolling this realm using a secret is not supported
da: Fjernelse af tilmelding for dette område med en hemmelighed er ikke understøttet

en: Enrolling this realm using a password is not supported
da: Tilmelding af dette område med brug af en adgangskode er ikke understøttet

en: Unenrolling this realm using a password is not supported
da: Fjernelse af tilmelding for dette område med brug af en adgangskode er ikke understøttet

en: Joining this realm is not supported
da: Tilslutning til dette område er ikke understøttet

en: Leaving this realm is not supported
da: At forlade dette område er ikke understøttet

en: Already running another action
da: Udfører allerede en anden handling

en: Already joined to another domain: %s
da: Allerede tilsluttet et andet domæne: %s

en: Failed to change permitted logins. See diagnostics.
da: Kunne ikke ændre tilladte login. Se diagnostik.

en: The realm does not allow specifying logins
da: Området tillader ikke specificering af login

en: Invalid login argument%s%s%s does not match the login format.
da: Ugyldig loginparameter%s%s%s matcher ikke loginformatet.

en: The following packages are not available for installation: %s
da: De følgende pakker er ikke tilgængelige for installation: %s

en: Necessary packages are not installed: %s
da: Nødvendige pakker er ikke installeret: %s

note: * Various people have been worried by installing packages * quietly, so notify about what's going on. * * In reality *configuring* and *starting* a daemon is far * more worrisome than the installation. It's realmd's job * to configure, enable and start stuff. So if you're properly * worried, remove 
en: Installing necessary packages
da: Installerer nødvendige pakker

en: Failed to discover realm. See diagnostics.
da: Kunne ikke registrere område. Se diagnostik.

en: Not joined to this domain
da: Ikke sluttet til dette domæne

en: The Samba provider cannot restrict permitted logins.
da: Sambaleverandøren kan ikke begrænse tilladte login.

en: Invalid login argument '%s' contains unsupported characters.
da: Ugyldig loginparameter »%s« indeholder tegn der ikke er understøttet.

en: Enabling SSSD in nsswitch.conf and PAM failed.
da: Aktivering af SSSD i nsswitch.conf og PAM mislykkedes.

en: Unable to automatically join the domain
da: Kan ikke automatisk tilslutte til domænet

en: Joining a domain with a one time password is only supported with the '%s' membership software
da: Tilslutning til et domæne med en engangs adgangskode er kun understøttet med »%s«-medlemsprogrammet

en: Joining a domain with a user password is only supported with the '%s' membership software
da: Tilslutning til et domæne med en brugeradgangskode er kun understøttet med »%s«-medlemsprogrammet

en: Unsupported credentials for joining a domain
da: Ej understøttet akkreditiver for tilslutning til et domæne

en: Already joined to this domain
da: Allerede sluttet til dette domæne

en: A domain with this name is already configured
da: Et domæne med dette navn er allerede konfigureret

en: Already have domain %s in sssd.conf config file
da: Har allerede domæne %s i sssd.conf-konfigurationsfilen

en: Don't have domain %s in sssd.conf config file
da: Har ikke domænet %s i sssd.conf-konfigurationsfilen

en: The computer-ou argument is not supported when joining an IPA domain.
da: Argumentet computer-ou er ikke understøttet, når der tilsluttes til et IPA-domæne.

en: Not currently joined to this realm
da: Er i øjeblikket ikke sluttet til dette realm

en: Discover available realm
da: Registrer tilgængelig område

en: Enroll this machine in a realm
da: Tilslut denne maskine i et område

en: Unenroll this machine from a realm
da: Fjern tilslutning af denne maskine fra et område

en: List known realms
da: Vis kendte områder

en: Permit user logins
da: Tillad brugerlogin

en: Deny user logins
da: Nægt brugerlogin

en: Invalid value for %s option: %s
da: Ugyldig værdi for tilvalget %s: %s

en: Install mode to a specific prefix
da: Installationstilstand for et specifikt præfiks

en: Verbose output
da: Uddybende uddata

en: Do not prompt for input
da: Spørg ikke efter inddata

en: Couldn't connect to realm service
da: Kunne ikke forbinde til områdetjeneste

en: Couldn't load the realm service
da: Kunne ikke indlæse områdetjenesten

en: Couldn't connect to system bus
da: Kunne ikke forbinde til systembussen

en: Couldn't create socket pair: %s
da: Kunne ikke oprette sokkelpar: %s

en: Couldn't create socket
da: Kunne ikke oprette sokkel

en: Couldn't run realmd
da: Kunne ikke køre realmd

en: Couldn't create runtime directory: %s: %s
da: Kunne ikke oprette kørselstidsmappe: %s: %s

en: Couldn't create credential cache file: %s: %s
da: Kunne ikke oprette akkreditiv-mellemlagerfil: %s: %s

en: Couldn't resolve credential cache
da: Kunne ikke slå akkreditiv-mellemlager op

en: Invalid password for %s
da: Ugyldig adgangskode for %s

en: Couldn't authenticate as %s
da: Kunne ikke godkende som %s

en: Couldn't parse user name: %s
da: Kunne ikke fortolke brugernavn: %s

en: Couldn't read credential cache
da: Kunne ikke læse akkreditiv-mellemlager

en: Couldn't initialize kerberos
da: Kunne ikke initialisere kerberos

en: Cannot prompt for a password when running in unattended mode
da: Kan ikke anmode om adgangskode når tilstanden er unattended

en: Password for %s:
da: Adgangskode for %s:

en: Couldn't prompt for password: %s
da: Kunne ikke anmode om adgangskode: %s

en: Realm does not support membership using a password
da: Realm understøtter ikke medlemskab med brug af en adgangskode

en: Realm does not support membership using a one time password
da: Realm understøtter ikke medlemskab via brug af en engangsadgangskode

en: Couldn't select kerberos credentials
da: Kunne ikke vælge Kerberosakkreditiver

en: Couldn't read kerberos credentials
da: Kunne ikke læse Kerberosakkreditiver

en: Realm does not support automatic membership
da: Realm understøtter ikke automatisk medlemskab

en: Couldn't discover realms
da: Kunne ikke registrere områder

en: No default realm discovered
da: Intet standardområde registreret

en: No such realm found: %s
da: Intet sådant område fundet: %s

en: Show all discovered realms
da: Vis alle registrerede områder

en: Show only the names
da: Vis kun navnene

en: Use specific client software
da: Brug specifikt klientprogram

en: Use specific membership software
da: Brug specifikt medlemskabsprogram

en: Use specific server software
da: Brug specifikt serverprogram

en: Show all realms
da: Vis alle områder

en: Couldn't join realm
da: Kunne ikke sluttet til område

en: Cannot join this realm
da: Kan ikke slutte sig til dette område

en: No such realm found
da: Intet sådant område fundet

en: Turn off automatic id mapping
da: Sluk for automatisk id-oversættelse

en: Computer OU DN to join
da: Computer Ou DN at slutte til

en: Join automatically without a password
da: Tilslut automatisk uden en adgangskode

en: Join using a preset one time password
da: Tilslut via en forhåndsvalgt engangsadgangskode

en: User name to use for enrollment
da: Brugernavn at bruge for indskrivning

en: Set the user principal for the computer account
da: Angiv hovedbruger for computerkontoen

en: Specify one realm to join
da: Angiv et område at tilslutte

en: The --no-password argument cannot be used with --one-time-password or --user
da: Parameteren --no-password kan ikke bruges sammen med --one-time-password eller --user

en: The --one-time-password argument cannot be used with --user
da: Parameteren --one-time-password kan ikke bruges sammen med --user

en: Couldn't leave realm
da: Kunne ikke forlade område

en: Remove computer from realm
da: Fjern computer fra område

en: User name to use for removal
da: Brugernavn at bruge for fjernelse

en: Couldn't change permitted logins
da: Kunne ikke ændre tilladte login

en: Permit any realm account login
da: Tillad alle login for områdekonto

en: Deny any realm account login
da: Nægt alle login for områdekonto

en: Withdraw permit for a realm account to login
da: Træk tilladelse tilbage for områdekonto til login

en: Treat names as groups which to permit
da: Opfat navne som grupper som at tillade

en: Realm to permit/deny logins for
da: Område at tillade/nægte login for

en: No logins should be specified with -a or --all
da: Ingen login skal angives med -a eller --all

en: The --withdraw or -x arguments cannot be used when denying logins
da: Parametrene --withdraw eller -x kan ikke bruges uden at nægte login

en: Specific logins must be specified with --withdraw
da: Specifikke login skal angives med --withdraw

en: Groups may not be specified with -a or --all
da: Grupper må ikke angives med -a eller --all

en: Use --all to deny all logins
da: Brug --all til at nægte alle login

en: Specify specific users to add or remove from the permitted list
da: Angiv specifikke brugere at tilføje eller fjerne fra den tilladte liste

en: Specifying deny without --all is deprecated. Use realm permit --withdraw
da: Angivelse af deny uden --all er forældet. Brug områdetilladelse --withdraw
