realmd - en to fi translation catalogue (127 entries)

en: Discover realm
fi: Tutustu alueeseen

en: Authentication is required to discover a kerberos realm
fi: Todennus on tarpeen kerberos-alueen löytämiseksi

en: Join machine to realm
fi: Liitä kone alueeseen

en: Authentication is required to join this machine to a realm or domain
fi: Todennus vaaditaan koneesi liityessä tähän laitteeseen, alueeseen tai verkkotunnukseen

en: Remove machine from realm
fi: Poista kone alueelta

en: Authentication is required to remove this computer from a realm or domain.
fi: Todennus vaaditaan tämän tietokoneen poistamiseksi alueesta tai verkkotunnuksesta.

en: Change login policy
fi: Muuta kirjautumispolitiikkaa

en: Authentication is required to change the policy of who can log in on this computer.
fi: Todennus vaaditaan, jotta voit muuttaa käytäntöä siitä, kuka voi kirjautua tähän tietokoneeseen.

en: Process was terminated with signal: %d
fi: Prosessi lopetettiin signaalilla: %d

en: The operation was cancelled
fi: Toiminto peruutettiin

en: Configured command not found: %s
fi: Määritettyä komentoa ei löydy: %s

en: Skipped command: %s
fi: Ohitettu komento: %s

en: Configured command invalid: %s
fi: Määritetty komento virheellinen: %s

en: Received invalid or unsupported Netlogon data from server
fi: Vastaanotetut virheelliset tai tuetut Netlogon-tiedot palvelimelta

en: LDAP on this system does not support UDP connections
fi: Tämän järjestelmän LDAP ei tue UDP-yhteyksiä

en: Unsupported or unknown membership software '%s'
fi: Tukematon tai tuntematon ohjelma '%s'

en: Already joined to a domain
fi: Liittynyt jo verkkotunnukseen

en: Admin name or password is not valid
fi: Pääkäyttäjän nimi tai salasana ei kelpaa

en: Not currently joined to this domain
fi: Ei tällä hetkellä liitetty tähän verkkotunnukseen

en: Need credentials for leaving this domain
fi: Tarvitaan käyttöoikeudet lähteäksesi tästä domainista

en: Couldn't write out config: %s
fi: Konfigurointia ei voitu kirjoittaa: %s

en: Not authorized to perform this action
fi: Et ole valtuutettu suorittamaan tätä toimenpidettä

en: Operation was cancelled.
fi: Toiminto peruutettiin.

en: Failed to enroll machine in realm. See diagnostics.
fi: Koneen rekisteröinti alueessa epäonnistui. Katso diagnostiikka.

en: Failed to unenroll machine from domain. See diagnostics.
fi: Koneen poistaminen verkkotunnuksesta epäonnistui. Katso diagnostiikka.

en: Joining this realm without credentials is not supported
fi: Liittymistä tähän alueeseen ilman valtuuksia ei tueta

en: Leaving this realm without credentials is not supported
fi: Tämän alueen poistamista ilman valtuustietoja ei tueta

en: Joining this realm using a credential cache is not supported
fi: Tähän alueeseen liittyminen käyttämällä välimuistia ei tueta

en: Leaving this realm using a credential cache is not supported
fi: Tämän alueen jättäminen käyttämättä välimuistia ei tueta

en: Joining this realm using a secret is not supported
fi: Tähän alueeseen liittyminen salauksella ei tueta

en: Unenrolling this realm using a secret is not supported
fi: Tätä valtakirjaa ei voi rekisteröidä salauksen avulla

en: Enrolling this realm using a password is not supported
fi: Tämän alueen rekisteröinti salasanan avulla ei ole tuettu

en: Unenrolling this realm using a password is not supported
fi: Tätä valintaruutua ei käytetä salasanan avulla

en: Joining this realm is not supported
fi: Liittyminen tähän alueeseen ei ole tuettu

en: Leaving this realm is not supported
fi: Tämän alueen jättäminen ei ole tuettu

en: Already running another action
fi: Käytössä on jo toinen toiminto

en: Already joined to another domain: %s
fi: Olet jo liittynyt toiseen verkkotunnukseen: %s

en: Failed to change permitted logins. See diagnostics.
fi: Sallittujen kirjautumisten muuttaminen epäonnistui. Katso diagnostiikka.

en: The realm does not allow specifying logins
fi: Alue ei salli kirjautumisten määrittämistä

en: Invalid login argument%s%s%s does not match the login format.
fi: Virheellinen kirjautumisen argumentti %s%s%sei vastaa kirjautumistapaa.

en: The following packages are not available for installation: %s
fi: Seuraavat paketit eivät ole käytettävissä asennusta varten: %s

en: Necessary packages are not installed: %s
fi: Tarvittavia paketteja ei ole asennettu: %s

note: * Various people have been worried by installing packages * quietly, so notify about what's going on. * * In reality *configuring* and *starting* a daemon is far * more worrisome than the installation. It's realmd's job * to configure, enable and start stuff. So if you're properly * worried, remove 
en: Installing necessary packages
fi: Tarvittavien pakettien asentaminen

en: Failed to discover realm. See diagnostics.
fi: Alueen löytäminen epäonnistui. Katso diagnostiikka.

en: Not joined to this domain
fi: Ei liittyneenä tähän verkkotunnukseen

en: The Samba provider cannot restrict permitted logins.
fi: Samba-palvelun tarjoaja ei voi rajoittaa sallittuja kirjautumisia.

en: Invalid login argument '%s' contains unsupported characters.
fi: Virheellinen kirjautumisen argumentti '%s' sisältää ei-tuettuja merkkejä.

en: Enabling SSSD in nsswitch.conf and PAM failed.
fi: SSSD ottaminen käyttöön nsswitch.confissa ja PAM:ssa epäonnistui.

en: Unable to automatically join the domain
fi: Liity verkkotunnukseen automaattisesti

en: Joining a domain with a one time password is only supported with the '%s' membership software
fi: Verkkotunnukseen liittyminen yhdellä salasanalla tuetaan vain '%s' jäsenyysohjelmistolla

en: Joining a domain with a user password is only supported with the '%s' membership software
fi: Verkkotunnuksen liittäminen käyttäjän salasanaan tuetaan vain '%s' jäsenyysohjelmistolla

en: Unsupported credentials for joining a domain
fi: Verkkotunnukseen liittymättömät tunnistetiedot

en: Already joined to this domain
fi: Olet jo liittynyt tähän verkkotunnukseen

en: A domain with this name is already configured
fi: Verkkotunnus, jolla on tämä nimi, on jo määritetty

en: Already have domain %s in sssd.conf config file
fi: Sinulla on jo verkkotunnus %ssssd.conf tiedostossa

en: Don't have domain %s in sssd.conf config file
fi: Ei ole verkkotunnusta %ssssd.conf tiedostossa

en: The computer-ou argument is not supported when joining an IPA domain.
fi: Tietokoneen ou-argumenttia ei tueta, kun se liittyy IPA-verkkotunnukseen.

en: Not currently joined to this realm
fi: Ei tällä hetkellä liittyneenä tähän alueeseen

en: Discover available realm
fi: Löydä saatavillaoleva alue

en: Enroll this machine in a realm
fi: Rekisteröi tämä kone alueeseen

en: Unenroll this machine from a realm
fi: Irrota tämä kone alueesta

en: List known realms
fi: Luettelo tunnetuista alueista

en: Permit user logins
fi: Salli käyttäjän kirjautumiset

en: Deny user logins
fi: Kiellä käyttäjän kirjautumiset

en: Invalid value for %s option: %s
fi: Virheellinen arvo %svaihtoehto: %s

en: Install mode to a specific prefix
fi: Asenna tila tiettyyn etuliitteeseen

en: Verbose output
fi: Täsmällinen lähtö

en: Do not prompt for input
fi: Älä pyydä syöttöä

en: Couldn't connect to realm service
fi: Alueen palveluun ei saatu yhteyttä

en: Couldn't load the realm service
fi: Alueen palvelua ei voitu ladata

en: Couldn't connect to system bus
fi: Väylään ei voitu muodostaa yhteyttä

en: Couldn't create socket pair: %s
fi: Ei luotu liitäntäparia %s

en: Couldn't create socket
fi: Ei luotu liitäntää

en: Couldn't run realmd
fi: Epäonnistui ajaa relamd

en: Couldn't create runtime directory: %s: %s
fi: Hakemistoa ei voitu luoda: %s:%s

en: Couldn't create credential cache file: %s: %s
fi: Epäonnistui luoda varmenteen välimuistitiedosto: %s:%s

en: Couldn't resolve credential cache
fi: Ei selvitetty tunnistetietojen välimuistia

en: Invalid password for %s
fi: Virheellinen salasana %s

en: Couldn't authenticate as %s
fi: Ei voinut todentaa %s

en: Couldn't parse user name: %s
fi: Käyttäjätunnusta ei voitu jäsentää: %s

en: Couldn't read credential cache
fi: Tunnisteen välimuistia ei voitu lukea

en: Couldn't initialize kerberos
fi: Kerberosia ei-voitu alustaa

en: Cannot prompt for a password when running in unattended mode
fi: Salasanaa ei voi pyytää, kun käytät valvomatonta tilaa

en: Password for %s:
fi: Salasana %s:

en: Couldn't prompt for password: %s
fi: Salasanaa ei voitu pyytää: %s

en: Realm does not support membership using a password
fi: Alue ei tue jäsenyyttä salasanan avulla

en: Realm does not support membership using a one time password
fi: Alue ei tue jäsenyyttä käyttämällä kertakäyttöistä salasanaa

en: Couldn't select kerberos credentials
fi: Kerberos-tunnistetietoja ei voitu valita

en: Couldn't read kerberos credentials
fi: Kerberos-tunnuksia ei voitu lukea

en: Realm does not support automatic membership
fi: Alue ei tue automaattista jäsenyyttä

en: Couldn't discover realms
fi: Aluetta ei löytynyt

en: No default realm discovered
fi: Oletusaluetta ei löydy

en: No such realm found: %s
fi: Tällaista aluetta ei löytynyt: %s

en: Show all discovered realms
fi: Näytä kaikki löydetyt alueet

en: Show only the names
fi: Näytä vain nimet

en: Use specific client software
fi: Käytä tiettyjä asiakasohjelmia

en: Use specific membership software
fi: Käytä tiettyä jäsenohjelmistoa

en: Use specific server software
fi: Käytä tiettyä palvelinohjelmistoa

en: Show all realms
fi: Näytä kaikki alueet

en: Couldn't join realm
fi: Ei voitu liittyä

en: Cannot join this realm
fi: Ei liittymistä tähän alueeseen

en: No such realm found
fi: Tällaista aluetta ei löytynyt

en: Turn off automatic id mapping
fi: Sammuta automaattinen id-kartoitus

en: Computer OU DN to join
fi: Tietokoneen OU DN liitetään

en: Join automatically without a password
fi: Liity automaattisesti ilman salasanaa

en: Join using a preset one time password
fi: Liitty käyttämällä ennalta määritettyä salasanaa

en: User name to use for enrollment
fi: Käyttäjätunnus, jota käytetään ilmoittautumiseen

en: Set the user principal for the computer account
fi: Määritä tietokoneen pääkäyttäjä

en: Specify one realm to join
fi: Määritä yksi alue liittymään

en: The --no-password argument cannot be used with --one-time-password or --user
fi: Ei salasanaa-argumenttia ei voi käyttää kertaluonteisen salasanan tai käyttäjän kanssa

en: The --one-time-password argument cannot be used with --user
fi: Kertakäyttöisen salasanan argumenttia ei voi käyttää käyttäjän kanssa

en: Couldn't leave realm
fi: Ei voitu poistua

en: Remove computer from realm
fi: Poista tietokone alueesta

en: User name to use for removal
fi: Poistamista varten käytettävä käyttäjätunnus

en: Couldn't change permitted logins
fi: Salasanoja ei voitu muuttaa

en: Permit any realm account login
fi: Salli minkä tahansa tilin kirjautuminen

en: Deny any realm account login
fi: Kiellä minkä tahansa tilin kirjautuminen

en: Withdraw permit for a realm account to login
fi: Poista kirjautumistunnuksen käyttöoikeus

en: Treat names as groups which to permit
fi: Käsittele nimiä ryhminä, jotka sallit

en: Realm to permit/deny logins for
fi: Alue sallii/kieltää kirjautumiset

en: No logins should be specified with -a or --all
fi: -a tai --all ei saa määrittää kirjautumisia

en: The --withdraw or -x arguments cannot be used when denying logins
fi: Withdraw tai -x-argumentteja ei voi käyttää kirjautumisten kieltämisen yhteydessä

en: Specific logins must be specified with --withdraw
fi: Tiettyjä kirjautumisia on määritettävä --withdraw

en: Groups may not be specified with -a or --all
fi: Ryhmät eivät välttämättä ole määritelty -a- tai --all

en: Use --all to deny all logins
fi: Käytä --all kieltääksesi kaikki kirjautumiset

en: Specify specific users to add or remove from the permitted list
fi: Määritä tietyt käyttäjät, joita voit lisätä tai poistaa sallitusta luettelosta

en: Specifying deny without --all is deprecated. Use realm permit --withdraw
fi: Kieltämisen määrittäminen ilman --all-arvoa on vanhentunut. Käytä käyttöoikeutta --withdraw
