realmd - en to sv translation catalogue (127 entries)

en: Discover realm
sv: Upptäck sfär

en: Authentication is required to discover a kerberos realm
sv: Autentisering krävs för att upptäcka en kerberos-sfär

en: Join machine to realm
sv: Anslut maskin till sfär

en: Authentication is required to join this machine to a realm or domain
sv: Autentisering krävs för att ansluta denna maskin till en sfär eller domän

en: Remove machine from realm
sv: Ta bort maskin från sfär

en: Authentication is required to remove this computer from a realm or domain.
sv: Autentisering krävs för att ta bort denna dator från en sfär eller domän.

en: Change login policy
sv: Ändra inloggningspolicy

en: Authentication is required to change the policy of who can log in on this computer.
sv: Autentisering krävs för att ändra policy för vem som kan logga in på denna dator.

en: Process was terminated with signal: %d
sv: Processen avslutades med signalen: %d

en: The operation was cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: Configured command not found: %s
sv: Konfigurerat kommando hittades inte: %s

en: Skipped command: %s
sv: Överhoppat kommando: %s

en: Configured command invalid: %s
sv: Konfigurerat kommando ogiltigt: %s

en: Received invalid or unsupported Netlogon data from server
sv: Tog emot ogiltigt eller Netlogon-data som inte stöds från server

en: LDAP on this system does not support UDP connections
sv: LDAP på detta system stödjer inte UDP-anslutningar

en: Unsupported or unknown membership software '%s'
sv: Medlemskapsprogramvaran ”%s” är okänd eller stöds ej

en: Already joined to a domain
sv: Redan anslutit till en domän

en: Admin name or password is not valid
sv: Admin-namn eller lösenord ogiltigt

en: Not currently joined to this domain
sv: Ej ansluten till denna domän för tillfället

en: Need credentials for leaving this domain
sv: Behöver autentiseringsuppgifter för att lämna denna domän

en: Couldn't write out config: %s
sv: Kunde inte skriva ut konfigurationen: %s

en: Not authorized to perform this action
sv: Ej behörig till att utföra denna åtgärd

en: Operation was cancelled.
sv: Åtgärden avbröts.

en: Failed to enroll machine in realm. See diagnostics.
sv: Misslyckades med att registrera maskin i sfär. Se diagnostik.

en: Failed to unenroll machine from domain. See diagnostics.
sv: Misslyckades med att avregistrera maskin från domän. Se diagnostik.

en: Joining this realm without credentials is not supported
sv: Att ansluta till denna sfär utan autentiseringsuppgifter stöds ej

en: Leaving this realm without credentials is not supported
sv: Att lämna denna sfär utan autentiseringsuppgifter stöds ej

en: Joining this realm using a credential cache is not supported
sv: Att ansluta till denna sfär med en autentiseringscache stöds ej

en: Leaving this realm using a credential cache is not supported
sv: Att lämna denna sfär med en autentiseringscache stöds ej

en: Joining this realm using a secret is not supported
sv: Att ansluta till denna sfär med en hemlighet stöds ej

en: Unenrolling this realm using a secret is not supported
sv: Att avregistrera denna sfär med en hemlighet stöds ej

en: Enrolling this realm using a password is not supported
sv: Att registrera denna sfär med ett lösenord stöds ej

en: Unenrolling this realm using a password is not supported
sv: Att avregistrera denna sfär med ett lösenord stöds ej

en: Joining this realm is not supported
sv: Att ansluta till denna sfär stöds ej

en: Leaving this realm is not supported
sv: Att lämna denna sfär stöds ej

en: Already running another action
sv: Kör redan en annan åtgärd

en: Already joined to another domain: %s
sv: Redan anslutit till en domän: %s

en: Failed to change permitted logins. See diagnostics.
sv: Misslyckades med att ändra tillåtna inloggningar. Se diagnostik.

en: The realm does not allow specifying logins
sv: Sfären tillåter inte att ange inloggningar

en: Invalid login argument%s%s%s does not match the login format.
sv: Ogiltigt inloggningsargument%s%s%s matchar inte inloggningsformatet.

en: The following packages are not available for installation: %s
sv: Följande paket är inte tillgängliga för installation: %s

en: Necessary packages are not installed: %s
sv: Nödvändiga paket är inte installerade: %s

note: * Various people have been worried by installing packages * quietly, so notify about what's going on. * * In reality *configuring* and *starting* a daemon is far * more worrisome than the installation. It's realmd's job * to configure, enable and start stuff. So if you're properly * worried, remove 
en: Installing necessary packages
sv: Installera nödvändiga paket

en: Failed to discover realm. See diagnostics.
sv: Misslyckades med att upptäcka sfär. Se diagnostik.

en: Not joined to this domain
sv: Ej ansluten till denna domän

en: The Samba provider cannot restrict permitted logins.
sv: Sambaleverantören kan inte hindra tillåtna inloggningar.

en: Invalid login argument '%s' contains unsupported characters.
sv: Ogiltigt inloggningsargument ”%s” innehåller tecken som inte stöds.

en: Enabling SSSD in nsswitch.conf and PAM failed.
sv: Misslyckades med aktivering av SSSD i nsswitch.conf och PAM.

en: Unable to automatically join the domain
sv: Kunde inte ansluta till domänen automatiskt

en: Joining a domain with a one time password is only supported with the '%s' membership software
sv: Att ansluta till en domän med ett engångslösenord stöds bara med medlemskapsprogramvaran ”%s”

en: Joining a domain with a user password is only supported with the '%s' membership software
sv: Att ansluta till en domän med ett användarlösenord stöds bara med medlemskapsprogramvaran ”%s”

en: Unsupported credentials for joining a domain
sv: Ej stödda autentiseringsuppgifter för att ansluta till en domän

en: Already joined to this domain
sv: Redan anslutit till denna domän

en: A domain with this name is already configured
sv: En domän med detta namn är redan konfigurerad

en: Already have domain %s in sssd.conf config file
sv: Domänen %s finns redan i konfigurationsfilen sssd.conf

en: Don't have domain %s in sssd.conf config file
sv: Domänen %s finns inte i konfigurationsfilen sssd.conf

en: The computer-ou argument is not supported when joining an IPA domain.
sv: Argumentet computer-ou stöds ej vid anslutning till en IPA-domän.

en: Not currently joined to this realm
sv: Ej ansluten till denna sfär för tillfället

en: Discover available realm
sv: Upptäck tillgänglig sfär

en: Enroll this machine in a realm
sv: Registrera denna maskin i en sfär

en: Unenroll this machine from a realm
sv: Avregistrera denna maskin från en sfär

en: List known realms
sv: Lista kända sfärer

en: Permit user logins
sv: Tillåt användarinloggningar

en: Deny user logins
sv: Neka användarinloggningar

en: Invalid value for %s option: %s
sv: Ogiltigt värde för %s-flagga: %s

en: Install mode to a specific prefix
sv: Installera läge till ett specifikt prefix

en: Verbose output
sv: Detaljerad utskrift

en: Do not prompt for input
sv: Fråga inte efter inmatning

en: Couldn't connect to realm service
sv: Kunde inte ansluta till en sfärtjänst

en: Couldn't load the realm service
sv: Kunde inte läsa in sfärtjänsten

en: Couldn't connect to system bus
sv: Kunde inte ansluta till systembuss

en: Couldn't create socket pair: %s
sv: Kunde inte skapa uttagspar (socket pair): %s

en: Couldn't create socket
sv: Kunde inte skapa uttag (socket)

en: Couldn't run realmd
sv: Kunde inte köra realmd

en: Couldn't create runtime directory: %s: %s
sv: Kunde inte skapa körtidskatalogen: %s: %s

en: Couldn't create credential cache file: %s: %s
sv: Kunde inte skapa autentiseringscachefilen: %s: %s

en: Couldn't resolve credential cache
sv: Kunde inte lösa autentiseringscache

en: Invalid password for %s
sv: Ogiltigt lösenord för %s

en: Couldn't authenticate as %s
sv: Kunde inte autentisera som %s

en: Couldn't parse user name: %s
sv: Kunde inte tolka användarnamnet: %s

en: Couldn't read credential cache
sv: Kunde inte läsa autentiseringscache

en: Couldn't initialize kerberos
sv: Kunde inte initiera kerberos

en: Cannot prompt for a password when running in unattended mode
sv: Kan inte fråga efter lösenord vid körning i obevakat läge

en: Password for %s:
sv: Lösenord för %s:

en: Couldn't prompt for password: %s
sv: Kunde inte fråga efter lösenord: %s

en: Realm does not support membership using a password
sv: Sfär stödjer inte medlemskap med lösenord

en: Realm does not support membership using a one time password
sv: Sfär stödjer inte medlemskap med ett engångslösenord

en: Couldn't select kerberos credentials
sv: Kunde inte välja autentiseringsuppgifter för kerberos

en: Couldn't read kerberos credentials
sv: Kunde inte läsa autentiseringsuppgifter för kerberos

en: Realm does not support automatic membership
sv: Sfär stödjer inte automatiskt medlemskap

en: Couldn't discover realms
sv: Kunde inte upptäcka sfär

en: No default realm discovered
sv: Ingen standardsfär upptäckt

en: No such realm found: %s
sv: Hittade ingen sådan sfär: %s

en: Show all discovered realms
sv: Visa alla upptäckta sfärer

en: Show only the names
sv: Visa bara namnen

en: Use specific client software
sv: Använd specifik klientprogramvara

en: Use specific membership software
sv: Använd specifik medlemskapsprogramvara

en: Use specific server software
sv: Använd specifik serverprogramvara

en: Show all realms
sv: Visa alla sfärer

en: Couldn't join realm
sv: Kunde inte ansluta till sfär

en: Cannot join this realm
sv: Kan inte ansluta till denna sfär

en: No such realm found
sv: Ingen sådan sfär hittades

en: Turn off automatic id mapping
sv: Stäng av automatisk id-mappning

en: Computer OU DN to join
sv: Computer OU DN att ansluta till

en: Join automatically without a password
sv: Anslut automatiskt utan ett lösenord

en: Join using a preset one time password
sv: Anslut med ett förinställt engångslösenord

en: User name to use for enrollment
sv: Användarnamn att använda vid registrering

en: Set the user principal for the computer account
sv: Ange användarens huvudnamn för datorkontot

en: Specify one realm to join
sv: Ange en sfär att ansluta till

en: The --no-password argument cannot be used with --one-time-password or --user
sv: Argumentet--no-password argument kan inte användas med --one-time-password eller --user

en: The --one-time-password argument cannot be used with --user
sv: Argumentet --one-time-password kan inte användas med --user

en: Couldn't leave realm
sv: Kunde inte lämna sfär

en: Remove computer from realm
sv: Ta bort dator från sfär

en: User name to use for removal
sv: Användarnamn att använda för borttagning

en: Couldn't change permitted logins
sv: Kunde inte ändra tillåtna inloggningar

en: Permit any realm account login
sv: Tillåt alla sfärkontoinloggningar

en: Deny any realm account login
sv: Neka alla sfärkontoinloggningar

en: Withdraw permit for a realm account to login
sv: Dra in tillståndet att logga in för ett sfärkonto

en: Treat names as groups which to permit
sv: Behandla namn som grupper att tillåta

en: Realm to permit/deny logins for
sv: Sfär att tillåta/neka inloggningar för

en: No logins should be specified with -a or --all
sv: Inga inloggningar bör anges med -a eller --all

en: The --withdraw or -x arguments cannot be used when denying logins
sv: Argumenten --withdraw eller -x kan inte användas när inloggningar nekas

en: Specific logins must be specified with --withdraw
sv: Specifika inloggningar måste anges med --withdraw

en: Groups may not be specified with -a or --all
sv: Grupper får inte anges med -a eller --all

en: Use --all to deny all logins
sv: Använd --all för att neka alla inloggningar

en: Specify specific users to add or remove from the permitted list
sv: Ange specifika användare att lägga till eller ta bort från listan över tillåtna

en: Specifying deny without --all is deprecated. Use realm permit --withdraw
sv: Att ange deny utan --all är föråldrat. Använd realm permit --withdraw
