recode 3.6 - en to da translation catalogue (77 entries)

en: No error
da: Ingen fejl

en: Non canonical input
da: Unormale inddata

en: Ambiguous output
da: Flertydige uddata

en: Untranslatable input
da: Uoversættelige inddata

en: Invalid input
da: Ugyldige inddata

en: System detected problem
da: Systemet fandt et problem

en: Misuse of recoding library
da: Misbrug af omkodningsbibliotek

en: Internal recoding bug
da: Intern omkodningsfejl

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
    any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
da: Dette program er fri software; du må redistribuere det og/eller modificere
    det under betingelserne givet i GNU General Public License som publiceret af
    Free Software Foundation; enten version 2, eller (efter dit valg) en senere
    version.
    
    Dette program distribueres i håbet om, at det vil være nyttigt, men UDEN
    NOGEN GARANTI; end ikke en underforstået garanti for SALGBARHED eller
    ANVENDELIGHED TIL ET GIVET FORMÅL.  Se GNU General Public License for
    flere detaljer.
    
    Du skulle have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med
    dette program; hvis ikke, så skriv til Free Software Foundation, Inc.,
    59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Try `%s %s' for more information.
da: Prøv '%s %s' for mere information.

en: Free `recode' converts files between various character sets and surfaces.
da: Fri 'recode' konverterer filer mellem forskellige tegnsæt og indpakninger.

en: 
    Usage: %s [OPTION]... [ [CHARSET] | REQUEST [FILE]... ]
da: 
    Brug: %s [TILVALG]... [ [TEGNSÆT] | FORESPØRGSEL [FIL]... ]

en: 
    If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.  Similarly for optional arguments.
da: 
    Hvis et langt tilvalg viser et argument som obligatorisk, så er det også
    obligatorisk for det tilsvarende korte tilvalg.  På samme måde for valgfri
    argumenter.

en: 
    Listings:
      -l, --list[=FORMAT]        list one or all known charsets and aliases
      -k, --known=PAIRS          restrict charsets according to known PAIRS list
      -h, --header[=[LN/]NAME]   write table NAME on stdout using LN, then exit
      -F, --freeze-tables        write out a C module holding all tables
      -T, --find-subsets         report all charsets being subset of others
      -C, --copyright            display Copyright and copying conditions
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
da: 
    Lister:
      -l, --list[=FORMAT]        vis liste over et eller alle kendte tegnsæt
      -k, --known=PAR            begræns tegnsæt til liste af kendte PAR
      -h, --header[=[SPR/]NAVN]  skriv tabel NAVN til std-ud i SPR og afslut
      -F, --freeze-tables        udskriv et C-modul indeholdende alle tabeller
      -T, --find-subsets         find alle tegnsæt, der er delmængder af andre
      -C, --copyright            vis copyright- og kopieringsbetingelser
          --help                 vis denne hjælp og afslut
          --version              vis versionsnummer og afslut

en: 
    Operation modes:
      -v, --verbose           explain sequence of steps and report progress
      -q, --quiet, --silent   inhibit messages about irreversible recodings
      -f, --force             force recodings even when not reversible
      -t, --touch             touch the recoded files after replacement
      -i, --sequence=files    use intermediate files for sequencing passes
          --sequence=memory   use memory buffers for sequencing passes
da: 
    Virkemåder:
      -v, --verbose           vis rækkefølgen af gennemløb, og rapportér fremskridt
      -q, --quiet, --silent   udelad meddelelser om irreversible omkodninger
      -f, --force             gennemtving omkodninger, selv hvis de ikke er
                              reversible
      -t, --touch             giv den omkodede fil system-urets tid
      -i, --sequence=files    brug midlertidige filer mellem gennemløbene
          --sequence=memory   brug hukommelsesbuffere mellem gennemløbene

en:   -p, --sequence=pipe     use pipe machinery for sequencing passes
da:   -p, --sequence=pipe     brug pibe-mekanismen mellem gennemløbene

en:   -p, --sequence=pipe     same as -i (on this system)
da:   -p, --sequence=pipe     samme som -i (på dette system)

en: 
    Fine tuning:
      -s, --strict           use strict mappings, even loose characters
      -d, --diacritics       convert only diacritics or alike for HTML/LaTeX
      -S, --source[=LN]      limit recoding to strings and comments as for LN
      -c, --colons           use colons instead of double quotes for diaeresis
      -g, --graphics         approximate IBMPC rulers by ASCII graphics
      -x, --ignore=CHARSET   ignore CHARSET while choosing a recoding path
da: 
    Finjustering:
      -s, --strict           brug kun nøjagtige tegnsæt selvom der mistes tegn
      -d, --diacritics       omkod kun diakritiske/specielle tegn i HTML/LaTeX
      -S, --source[=SPR]     begræns omkodning til strenge og kommentarer som
                             for SPR
      -c, --colons           brug koloner i stedet for anførselstegn som trema (¨)
      -g, --graphics         tilnærm IBMPC linie- og kassetegn med ASCII-grafik
      -x, --ignore=TEGNSÆT   ignorér TEGNSÆT når en omkodningsrute vælges

en: 
    Option -l with no FORMAT nor CHARSET list available charsets and surfaces.
    FORMAT is `decimal', `octal', `hexadecimal' or `full' (or one of `dohf').
da: 
    Tilvalg -l uden FORMAT eller TEGNSÆT viser en liste over alle tegnsæt og
    indpakninger. FORMAT er et af ordene 'decimal', 'octal', 'hexadecimal' eller
    'full' (eller et af bogstaverne d, o, h eller f).

en: Unless DEFAULT_CHARSET is set in environment, CHARSET defaults to the locale
    dependent encoding, determined by LC_ALL, LC_CTYPE, LANG.
da: Med mindre DEFAULT_CHARSET er angivet i miljøet, er
    Standard TEGNSÆT det lokaleafhængige tegnsæt, bestemt ud fra LC_ALL, LC_CTYPE og LANG.

en: With -k, possible before charsets are listed for the given after CHARSET,
    both being tabular charsets, with PAIRS of the form `BEF1:AFT1,BEF2:AFT2,...'
    and BEFs and AFTs being codes are given as decimal numbers.
da: Med -k vises en liste over mulige før-tegnsæt for det givne efter-TEGNSÆT,
    begge tabellariske tegnsæt, med PAR af typen 'FØR1:EFTER1,FØR2:EFTER2,...'
    hvor FØR'er og EFTER'e er givet som decimale tal.

en: LN is some language, it may be `c', `perl' or `po'; `c' is the default.
da: SPR er et programmeringssprog, f.eks. 'c', 'perl' eller 'po'; 'c' er standard.

en: 
    REQUEST is SUBREQUEST[,SUBREQUEST]...; SUBREQUEST is ENCODING[..ENCODING]...
    ENCODING is [CHARSET][/[SURFACE]]...; REQUEST often looks like BEFORE..AFTER,
    with BEFORE and AFTER being charsets.  An omitted CHARSET implies the usual
    charset; an omitted [/SURFACE]... means the implied surfaces for CHARSET; a /
    with an empty surface name means no surfaces at all.  See the manual.
da: 
    FORESPØRGSEL er UNDERFORESPØRGSEL[,UNDERFORESPØRGSEL]...; UNDERFORESPØRGSEL er
    INDPAKNING[..INDPAKNING]...; INDPAKNING er [TEGNSÆT][/[INDPAKNING]]...
    FORESPØRGSEL har ofte formen FØR..EFTER, hvor FØR og EFTER er tegnsæt.
    Hvis et TEGNSÆT udelades, anvendes det normale tegnsæt; hvis [/INDPAKNING]...
    udelades, anvendes den normale pakning af TEGNSÆT; / uden navnet på en
    indpakning betyder ingen indpakninger.  Se manualen.

en: 
    If none of -i and -p are given, presume -p if no FILE, else -i.
    Each FILE is recoded over itself, destroying the original.  If no
    FILE is specified, then act as a filter and recode stdin to stdout.
da: 
    Hvis hverken -i eller -p er valgt, bruges -p hvis ingen FIL, ellers -i.
    Hver FIL bliver omkodet oven i sig selv og overskriver originalen.  Hvis ingen
    FIL er valgt, er programmet et filter, der omkoder fra std-ind til std-ud.

en: 
    Report bugs to <recode-bugs@iro.umontreal.ca>.
da: 
    Rapportér fejl til <recode-bugs@iro.umontreal.ca>.

en: Sequence `%s' is ambiguous
da: Sekvens '%s' er flertydig

en: Sequence `%s' is unknown
da: Sekvens '%s' er ukendt

en: Language `%s' is ambiguous
da: Sprog '%s' er flertydigt

note: -1
en: Language `%s' is unknown
da: Sprog '%s' er ukendt

en: Format `%s' is ambiguous
da: Format '%s' er flertydigt

en: Format `%s' is unknown
da: Format '%s' er ukendt

en: Written by Franc,ois Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.
da: Skrevet af François Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.

en: 
    Copyright (C) 1990, 92, 93, 94, 96, 97, 99 Free Software Foundation, Inc.
da: 
    Ophavsret (C) 1990, 92, 93, 94, 96, 97, 99 Free Software Foundation, Inc.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: Dette er fri software; se kopieringsbetingelserne i kildeteksten. Der gives
    INGEN garanti; end ikke for SALGBARHED eller ANVENDELIGHED TIL NOGET FORMÅL.

en: Symbol `%s' is unknown
da: Symbol '%s' er ukendt

en: Charset `%s' is unknown or ambiguous
da: Tegnsæt '%s' er ukendt eller flertydigt

en: Required argument is missing
da: Krævet argument mangler

en: Syntax is deprecated, please prefer `%s'
da: Forældet syntaks, brug hellere '%s'

en: Request `%s' is erroneous
da: Forespørgsel '%s' er fejlagtig

en: Recoding %s...
da: Omkoder %s...

en:  done
da:  færdig

en:  failed: %s in step `%s..%s'
da:  fejlede: %s i trin '%s..%s'

en: %s failed: %s in step `%s..%s'
da: %s fejlede: %s i trin '%s..%s'

en: %s in step `%s..%s'
da: %s i trin '%s..%s'

en: Charset %s already exists and is not %s
da: Tegnsæt %s findes allerede og er ikke %s

en: Cannot list `%s', no names available for this charset
da: Kan ikke vise '%s', ingen navne tilgængelige for dette tegnsæt

note: code counter expected value for code counter insert a while line before printing Print the long table according to explode data.
en: Dec  Oct Hex   UCS2  Mne  %s
da: Dec  Okt Hex   UCS2  Mne  %s

en: Sorry, no names available for `%s'
da: Beklager, ingen navne tilgængelige for '%s'

en: Resurfacer set more than once for `%s'
da: Genindpakker indstillet flere gange for '%s'

en: Unsurfacer set more than once for `%s'
da: Udpakker indstillet flere gange for '%s'

en: Virtual memory exhausted
da: Virtuel hukommelse opbrugt

en: Codes %3d and %3d both recode to %3d
da: Tegnkoderne %3d og %3d omkodes begge til %3d

en: No character recodes to %3d
da: Ingen tegn omkodes til %3d

en: Cannot invert given one-to-one table
da: Kan ikke invertere denne en-til-en tabel

en: Following diagnostics for `%s' to `%s'
da: Følgende fejl er for '%s' til '%s'

en: Pair no. %d: <%3d, %3d> conflicts with <%3d, %3d>
da: Par nr. %d: <%3d, %3d> er i konflikt med <%3d, %3d>

en: Cannot complete table from set of known pairs
da: Kan ikke fuldende tabellen ud fra mængden af kendte par

en: Identity recoding, not worth a table
da: Triviel omkodning, ikke værd at bruge en tabel

en: Recoding is too complex for a mere table
da: Omkodningen er for kompleks for en simpel tabel

note: Print the header of the header file.
en: %sConversion table generated mechanically by Free `%s' %s
da: %sOmkodningstabellen er genereret automatisk af Fri '%s' %s

en: %sfor sequence %s.%s
da: %sfor sekvensen %s.%s

en: No table to print
da: Ingen tabel at udskrive

en: reversible
da: reversibel

en: %s to %s
da: %s til %s

en: variable
da: variabel

en: *Unachievable*
da: *Uopnåelig*

en: *mere copy*
da: *bare kopi*

en: Virtual memory exhausted!
da: Virtuel hukommelse opbrugt!

en: Step initialisation failed
da: Trinopstart fejlede

en: Step initialisation failed (unprocessed options)
da: Trinopstart fejlede (ubearbejdede tilvalg)

en: Request: %s
da: Forespørgsel: %s

en: Shrunk to: %s
da: Formindsket til: %s

en: Unrecognised surface name `%s'
da: Ukendt indpakningsnavn '%s'

en: No way to recode from `%s' to `%s'
da: Umuligt at omkode fra '%s' til '%s'

en: Expecting `..' in request
da: Forventer '..' i forespørgsel

en: Child process wait status is 0x%0.2x
da: Underprocessens ventestatus er 0x%0.2x

en: UCS2   Mne   Description
da: UCS2   Mnem  Beskrivelse
