recode 3.6 - en to fi translation catalogue (78 entries)

en: No error
fi: Ei virhettä

en: Non canonical input
fi: Ei-kanoninen syöte

en: Ambiguous output
fi: Ei yksiselitteinen tuloste

en: Untranslatable input
fi: Kääntökelvoton syöte

en: Invalid input
fi: Virheellinen syöte

en: System detected problem
fi: Järjestelmän havaitsema pulma

en: Misuse of recoding library
fi: Koodauskirjaston väärinkäyttö

en: Internal recoding bug
fi: Sisäinen koodausvirhe

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
    any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
fi: Tämä ohjelma on ilmainen; voit jakaa sitä edelleen ja/tai muokata
    sitä Free Software Foundationin julkaiseman GNU General Public License
    -lisenssin alaisena; joko versiona 2, tai (valintasi mukaan)
    minä tahansa myöhäisempänä versiona.
    
    Tätä ohjelmaa jaetaan toivossa, että se on hyödyllinen,
    mutta ILMAN MITÄÄN TAKUUTA; ilman pientäkään vihjausta takuusta
    KAUPALLISUUTEEN tai SOVELTUVUUDESTA JOHONKIN TARKOITUKSEEN.  Lisätietoja
    GNU General Public License-lisenssistä.
    
    Sinun pitäisi saada kopion GNU General Public License-lisenssistä
    tämän ohjelman mukana; jos näin ei ole, kirjoita osoittteeseen Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Try `%s %s' for more information.
fi: Lisätietoja komennolla ”%s %s”.

en: Free `recode' converts files between various character sets and surfaces.
fi: Ilmainen ”recode” muuntaa tiedostot eri merkistöjen ja pintojen välillä.

en: 
    Usage: %s [OPTION]... [ [CHARSET] | REQUEST [FILE]... ]
fi: 
    Käyttö: %s [VALITSIN]... [ [MERKISTÖ] | PYYNTÖ [TIEDOSTO]... ]

en: 
    If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.  Similarly for optional arguments.
fi: 
    Jos pitkä valitsin näyttää argumentin pakollisena, niin se on pakollinen
    myös lyhyillä valitsimilla. Sama koskee valitsinargumentteja.

en: 
    Listings:
      -l, --list[=FORMAT]        list one or all known charsets and aliases
      -k, --known=PAIRS          restrict charsets according to known PAIRS list
      -h, --header[=[LN/]NAME]   write table NAME on stdout using LN, then exit
      -F, --freeze-tables        write out a C module holding all tables
      -T, --find-subsets         report all charsets being subset of others
      -C, --copyright            display Copyright and copying conditions
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
fi: 
    Luettelot:
      -l, --list[=MUOTO]         luettele yksi tai kaikki tunnetut merkistöt ja aliakset
      -k, --known=PARIT          rajoita merkistöt tunnetun PARIT-luettelon mukaan
      -h, --header[=[LN/]NIMI]   kirjoita taulukon NIMI vakiotulosteeseen käyttäen LN-kieltä, poistu sitten
      -F, --freeze-tables        kirjoita C moduuliin säilyttäen kaikki taulut
      -T, --find-subsets         raportoi kaikki merkistöt, jotka ovat muiden alijoukkoja
      -C, --copyright            näytä Copyright-tiedot ja kopiointiehdot
          --help                 näytä tämä opaste ja poistu
          --version              tulosta versiontiedot ja poistu

en: 
    Operation modes:
      -v, --verbose           explain sequence of steps and report progress
      -q, --quiet, --silent   inhibit messages about irreversible recodings
      -f, --force             force recodings even when not reversible
      -t, --touch             touch the recoded files after replacement
      -i, --sequence=files    use intermediate files for sequencing passes
          --sequence=memory   use memory buffers for sequencing passes
fi: 
    Toimintatilat:
      -v, --verbose           selitä vaiheiden sekvenssi ja kerro edistymisestä
      -q, --quiet, --silent   estä sanomat peruuttamattomista uudelleenkoodauksista
      -f, --force             pakota uudelleenkoodaukset vaikka ne eivät ole peruttavissa
      -t, --touch             tee touch-toiminta uudelleenkoodatuille tiedostoille sijoituksen jälkeen
      -i, --sequence=files    käytä väliaikaistiedostoja peräkkäisiin vaiheisiin
          --sequence=memory   käytä muistipuskureita peräkkäisiin vaiheisiin

en:   -p, --sequence=pipe     use pipe machinery for sequencing passes
fi:   -p, --sequence=pipe     käytä putkimekanismia peräkkäisiin ajoihin

en:   -p, --sequence=pipe     same as -i (on this system)
fi:   -p, --sequence=pipe     sama kuin -i (tässä järjestelmässä)

en: 
    Fine tuning:
      -s, --strict           use strict mappings, even loose characters
      -d, --diacritics       convert only diacritics or alike for HTML/LaTeX
      -S, --source[=LN]      limit recoding to strings and comments as for LN
      -c, --colons           use colons instead of double quotes for diaeresis
      -g, --graphics         approximate IBMPC rulers by ASCII graphics
      -x, --ignore=CHARSET   ignore CHARSET while choosing a recoding path
fi: 
    Hienosäätö:
      -s, --strict           käytä strict-uudelleenkoodausta, salli merkkien katoaminen
      -d, --diacritics       muunna vain tarkemerkit ja vastaavat HTML/LaTeX-ohjelmia varten
      -S, --source[=LN]      rajoita uudelleenkoodaukset merkkijonoihin ja kommentteihin kuten LN-kielelle
      -c, --colons           käytä kaksoispisteitä kaksoissuljemerkin sijasta tarkemerkkeihin
      -g, --graphics         likimääräistä linjat IBMPC:ssä ASCII-grafiikalla
      -x, --ignore=MERKISTÖ  älä välitä MERKISTÖstä valittaessa uudelleenkoodauspolkua

en: 
    Option -l with no FORMAT nor CHARSET list available charsets and surfaces.
    FORMAT is `decimal', `octal', `hexadecimal' or `full' (or one of `dohf').
fi: 
    Valitsin -l ilman MUOTO- tai MERKISTÖ-asetusta luettelee käytettävissä oleva merkistöt ja pinnat.
    MUOTO on ’decimal’, ’octal’, ’hexadecimal’ tai ’full’ (tai yksi kirjaimista ”dohf”).

en: Unless DEFAULT_CHARSET is set in environment, CHARSET defaults to the locale
    dependent encoding, determined by LC_ALL, LC_CTYPE, LANG.
fi: Jollei DEFAULT_CHARSET-muuttujaa ole asetettu ympäristössä, MERKISTÖ-oletuksena on paikallis-
    asetuksesta riippuvainen koodaus, joka määritellään muuttujissa LC_ALL, LC_CTYPE, LANG.

en: With -k, possible before charsets are listed for the given after CHARSET,
    both being tabular charsets, with PAIRS of the form `BEF1:AFT1,BEF2:AFT2,...'
    and BEFs and AFTs being codes are given as decimal numbers.
fi: Valitsimella -k, mahdolliset aloitusmerkistöt luetellaan tiettyille lopetusmerkistöille,
    joissa molemmat ovat taulukkomuodossa ”ALKU1:LOPPU1,ALKU2:LOPPU2,...”-muotoisina pareina'
    ja ALKU- ja LOPPU-parametrit ovat desimaalilukuina annettuja koodeja.

en: LN is some language, it may be `c', `perl' or `po'; `c' is the default.
fi: LN on joku kieli, se saattaa olla ’c’, ’perl’ tai ’po’; ’c’ on oletus.

en: 
    REQUEST is SUBREQUEST[,SUBREQUEST]...; SUBREQUEST is ENCODING[..ENCODING]...
    ENCODING is [CHARSET][/[SURFACE]]...; REQUEST often looks like BEFORE..AFTER,
    with BEFORE and AFTER being charsets.  An omitted CHARSET implies the usual
    charset; an omitted [/SURFACE]... means the implied surfaces for CHARSET; a /
    with an empty surface name means no surfaces at all.  See the manual.
fi: 
    PYYNTÖ on ALIPYYNTÖ[,ALIPYYNTÖ]...; ALIPYYNTÖ on KOODAUS[..KOODAUS]...
    KOODAUS on [MERKISTÖ][/[PINTA]]...; PYYNTÖ näyttää usein kuin ALKU..LOPPU,
    joissa ALKU ja LOPPU ovat merkistöjä.  Poisjätetty MERKISTÖ merkitsee tavallista
    merkistöä; poisjätetty [/PINTA]... tarkoittaa epäsuoraa pintaa MERKISTÖlle; ”/”-merkki
    tyhjän pintanimen kanssa tarkoittaa, että pintaa ei ole ollenkaan.  Katso käsikirjaa.

en: 
    If none of -i and -p are given, presume -p if no FILE, else -i.
    Each FILE is recoded over itself, destroying the original.  If no
    FILE is specified, then act as a filter and recode stdin to stdout.
fi: 
    Jos kumpaakaan valitsimista -i ja -p ei ole annettu, otaksu valitsin -p, jos
    ei ole TIEDOSTOa, muuten -i.  Jokainen TIEDOSTO koodataan uudelleen itsensä
    päälle, mikä tuhoaa alkuperäisen. Jos TIEDOSTOa ei ole määritelty, toimi silloin
    kuin suodatin ja vakiosyöte koodataan uudelleen vakiotulosteeseen.

en: 
    Report bugs to <recode-bugs@iro.umontreal.ca>.
fi: 
    Ilmoita virheistä (englanniksi) osoitteeseen <recode-bugs@iro.umontreal.ca>.
    Ilmoita käännösvirheistä osoitteeseen <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>.

en: Sequence `%s' is ambiguous
fi: Sekvenssi ”%s” ei ole yksiselitteinen

en: Sequence `%s' is unknown
fi: Sekvenssi ”%s” on tuntematon

en: Language `%s' is ambiguous
fi: Kieli ”%s” ei ole yksiselitteinen

note: -1
en: Language `%s' is unknown
fi: Kieli ”%s” on tuntematon

en: Format `%s' is ambiguous
fi: Muoto ”%s” ei ole yksiselitteinen

en: Format `%s' is unknown
fi: Muoto ”%s” on tuntematon

en: Written by Franc,ois Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.
fi: Kirjoittaja: François Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.

en: 
    Copyright (C) 1990, 92, 93, 94, 96, 97, 99 Free Software Foundation, Inc.
fi: 
    Copyright © 1990, 92, 93, 94, 96, 97, 99 Free Software Foundation, Inc.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
fi: Tämä on ilmainen ohjelmisto; katso lähdekoodista kopiointiehdot.  Ohjelmalle EI
    ole takuuta; ei edes KAUPALLISUUDELLE tai SOPIVUUDELLE TIETTYYN TARKOITUKSEEN.

en: Symbol `%s' is unknown
fi: Symboli ”%s” on tuntematon

en: Charset `%s' is unknown or ambiguous
fi: Merkistö ”%s” on tuntematon tai ei ole yksiselitteinen

en: Required argument is missing
fi: Vaadittu argumentti puuttuu

en: Syntax is deprecated, please prefer `%s'
fi: Syntaksi on vanhentunut, parempana pidetään syntaksia ”%s”

en: Request `%s' is erroneous
fi: Pyyntö ”%s” on virheellinen

en: Recoding %s...
fi: Uudelleenkoodataan %s...

en:  done
fi:  valmis

en:  failed: %s in step `%s..%s'
fi:  epäonnistui: %s vaiheessa ”%s..%s”

en: %s failed: %s in step `%s..%s'
fi: %s epäonnistui: %s vaiheessa ”%s..%s”

en: %s in step `%s..%s'
fi: %s vaiheessa ”%s..%s”

en: Charset %s already exists and is not %s
fi: Merkistö %s on jo olemassa ja se ei ole %s

en: Cannot list `%s', no names available for this charset
fi: Ei voida luetella ”%s”, tälle merkistölle ei ole nimeä

note: code counter expected value for code counter insert a while line before printing Print the long table according to explode data.
en: Dec  Oct Hex   UCS2  Mne  %s
fi: Des  Okt Heksa UCS2  Mne  %s

en: Sorry, no names available for `%s'
fi: Kohteelle ”%s” ei ole nimeä

en: Resurfacer set more than once for `%s'
fi: Pintakoodaus on asetettu useammin kuin kerran kohteelle ”%s”

en: Unsurfacer set more than once for `%s'
fi: Pinnanpoistokoodaus on asetettu useammin kuin kerran kohteelle ”%s”

en: Virtual memory exhausted
fi: Virtuaalimuisti loppui

en: Codes %3d and %3d both recode to %3d
fi: Koodit %3d ja %3d koodataan kumpikin uudelleen koodiksi %3d

en: No character recodes to %3d
fi: Ei merkkiuudelleenkoodausta kohteeseen %3d

en: Cannot invert given one-to-one table
fi: Ei voida kääntää nurinpäin tiettyä yksi-yhteen-taulua

en: Following diagnostics for `%s' to `%s'
fi: Seuraava diagnostiikka kohteelta ”%s” kohteelle ”%s”

en: Pair no. %d: <%3d, %3d> conflicts with <%3d, %3d>
fi: Pari nro %d: <%3d, %3d> on ristiriidassa parin <%3d, %3d> kanssa

en: Cannot complete table from set of known pairs
fi: Ei voida muodostaa taulua tunnettujen parien joukosta

en: Identity recoding, not worth a table
fi: Identtinen uudelleenkoodaus, ei ole taulun arvoinen

en: Recoding is too complex for a mere table
fi: Uudelleenkoodaus on liian mutkikas yksinkertaiselle taululle

note: Print the header of the header file.
en: %sConversion table generated mechanically by Free `%s' %s
fi: %sMuunnostaulun on luonut automaattisesti ilmainen ”%s” %s

en: %sfor sequence %s.%s
fi: %ssekvensille %s.%s

en: No table to print
fi: Ei taulua kirjoitettavana

en: reversible
fi: palautuva

en: %s to %s
fi: %s kohteeseen %s

en: byte
fi: tavu

en: variable
fi: muuttuja

en: *Unachievable*
fi: *Mahdoton*

en: *mere copy*
fi: *vain kopiointi*

en: Virtual memory exhausted!
fi: Virtuaalimuisti loppui!

en: Step initialisation failed
fi: Vaihealustus epäonnistui

en: Step initialisation failed (unprocessed options)
fi: Vaihealustus epäonnistui (työstämättömiä valitsimia)

en: Request: %s
fi: Pyyntö: %s

en: Shrunk to: %s
fi: Kutistui kohteeseen %s

en: Unrecognised surface name `%s'
fi: Tunnistamaton pintanimi ”%s”

en: No way to recode from `%s' to `%s'
fi: Ei tapaa koodata uudelleen kohteesta ”%s” kohteeseen ”%s”

en: Expecting `..' in request
fi: Odotetaan ”..” pyynnössä

en: Child process wait status is 0x%0.2x
fi: Lapsiprosessin odotustila on 0x%0.2x

en: UCS2   Mne   Description
fi: UCS2   Mne   Kuvaus
