recode-3.6 - en to ro translation catalogue (77 entries)

en: No error
ro: Nici o eroare

en: Non canonical input
ro: Intrare(input) non canonică

en: Ambiguous output
ro: Output ambiguu

en: Untranslatable input
ro: Intrare(input) intraductibilă

en: Invalid input
ro: Input invalid

en: System detected problem
ro: Sistemul a detectat o problemă

en: Misuse of recoding library
ro: Folosire necorespunzătoare a bibliotecii de recoding

en: Internal recoding bug
ro: Bug intern de recoding

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
    any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
ro: Acest program este free software; puteţi să-l redistribuiţi şi/sau
    modificaţi sub termenii Licenţei Publice Generale GNU publicată de
    Free Software Foundation; ori versiunea 2, sau (opţiunea dumneavoastră)
    orice versiune ulterioară.
    
    Acest program este distribuit în speranţa că va fi de folos,
    dar FĂRĂ NICI O GARANŢIE; chiar fără presupusa garanţie a
    VANDABILITĂŢII sau MODIFICĂRII PENTRU UN SCOP PRIVAT.  Citiţi
    Licenţa Publică Generală GNU pentru mai multe detalii.
    
    Ar fi trebuit să fi primit o copie a Licenţei Publice Generale GNU
    împreună cu acest program; dacă nu, scrieţi la Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Try `%s %s' for more information.
ro: Încercaţi `%s %s' pentru mai multe informaţii.

en: Free `recode' converts files between various character sets and surfaces.
ro: `recode' este free şi converteşte fişiere între diferite seturi de caractere şi înfăţişări(surfaces).

en: 
    Usage: %s [OPTION]... [ [CHARSET] | REQUEST [FILE]... ]
ro: 
    Folosire: %s [OPŢIUNE]... [ [SET_CARACTERE] | CERERE [FIŞIER]... ]

en: 
    If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.  Similarly for optional arguments.
ro: 
    Dacă o opţiune lungă afişează un parametru obligatoriu, atunci este
    obligatoriu şi pentru opţiunea scurtă echivalentă.  Similar şi în cazul
    parametrilor opţionali.

en: 
    Listings:
      -l, --list[=FORMAT]        list one or all known charsets and aliases
      -k, --known=PAIRS          restrict charsets according to known PAIRS list
      -h, --header[=[LN/]NAME]   write table NAME on stdout using LN, then exit
      -F, --freeze-tables        write out a C module holding all tables
      -T, --find-subsets         report all charsets being subset of others
      -C, --copyright            display Copyright and copying conditions
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
ro: 
    Listări:
      -l, --list[=FORMAT]        listează unul sau toate seturile de caractere şi aliasurile cunoscute
      -k, --known=PERECHI        restricţioneaza seturile de caractere potrivit listei de PERECHIcunoscute
      -h, --header[=[LN/]NUME]   scrie tabelul NUME la stdout folosind LN, apoi termină
      -F, --freeze-tables        scrie un modul C ce păstrează toate tabelele
      -T, --find-subsets         raportează toate seturile de caractere care sunt subseturi ale altora
      -C, --copyright            afişează Copyright şi condiţii de copiere
          --help                 afişează acest ajutor şi termină
          --version              afişează informaţii versiune şi termină

en: 
    Operation modes:
      -v, --verbose           explain sequence of steps and report progress
      -q, --quiet, --silent   inhibit messages about irreversible recodings
      -f, --force             force recodings even when not reversible
      -t, --touch             touch the recoded files after replacement
      -i, --sequence=files    use intermediate files for sequencing passes
          --sequence=memory   use memory buffers for sequencing passes
ro: 
    Moduri operaţie:
      -v, --verbose           explică secvenţa de paşi şi raportează desfăşurarea
      -q, --quiet, --silent   suprimă mesajele despre recodinguri ireversibile
      -f, --force             forţează recodingurile chiar şi când nu sunt reversibile
      -t, --touch             efectuează `touch' pe fişierele recodate după înlocuire
      -i, --sequence=files    foloseşte fişiere intermediare pentru treceri secvenţiale
          --sequence=memory   foloseşte bufferele de memorie pentru trecerile secvenţiale

en:   -p, --sequence=pipe     use pipe machinery for sequencing passes
ro:   -p, --sequence=pipe    foloseşte mecanismul de `pipe' pentru treceri secvenţiale

en:   -p, --sequence=pipe     same as -i (on this system)
ro:   -p, --sequence=pipe     la fel ca -i(pe acest system)

en: 
    Fine tuning:
      -s, --strict           use strict mappings, even loose characters
      -d, --diacritics       convert only diacritics or alike for HTML/LaTeX
      -S, --source[=LN]      limit recoding to strings and comments as for LN
      -c, --colons           use colons instead of double quotes for diaeresis
      -g, --graphics         approximate IBMPC rulers by ASCII graphics
      -x, --ignore=CHARSET   ignore CHARSET while choosing a recoding path
ro: 
    Setări de precizie(fine tuning):
      -s, --strict           foloseşte mapări stricte, chiar dacă se pierd caractere
      -d, --diacritics       converteşte doar diacritice sau asemănător pentru HTML/LaTeX
      -S, --source[=LN]      limitează recodinguri în şiruri şi comentarii ca pentru LN
      -c, --colons           foloseşte coloane în loc de ghilimele pentru diaeresis
      -g, --graphics         aproximează rigle(rulers) IBMPC prin grafică ASCII
      -x, --ignore=SET_CARACTERE   ignoră SET_CARACTERE în alegerea căilor de recoding

en: 
    Option -l with no FORMAT nor CHARSET list available charsets and surfaces.
    FORMAT is `decimal', `octal', `hexadecimal' or `full' (or one of `dohf').
ro: 
    Opţiunea -l fără FORMAT sau SET_CARACTERE listează seturile de caractere şi
    înfăţişările(surfaces) disponibile. FORMAT is `decimal', `octal',
    `hexadecimal' sau `full' (sau unul din `dohf').

en: Unless DEFAULT_CHARSET is set in environment, CHARSET defaults to the locale
    dependent encoding, determined by LC_ALL, LC_CTYPE, LANG.
ro: Dacă DEFAULT_CHARSET nu este setat în mediu (environment) CHARSET va fi encodarea specifică
    determinată de LC_ALL, LC_CTYPE, LANG.

en: With -k, possible before charsets are listed for the given after CHARSET,
    both being tabular charsets, with PAIRS of the form `BEF1:AFT1,BEF2:AFT2,...'
    and BEFs and AFTs being codes are given as decimal numbers.
ro: Cu -k, seturile de caractere posibile dinainte sunt listate după
    SET_CARACTERE specificat, ambele fiind seturi de caractere tabulare,
    cu PERECHI de forma `BEF1:AFT1,BEF2: AFT2,...'
    unde BEF şi AFT sunt coduri ce trebuie date ca numere zecimale.

en: LN is some language, it may be `c', `perl' or `po'; `c' is the default.
ro: LN e un limbaj de programare, poate fi `c', `perl' sau `po'; `c' este implicit.

en: 
    REQUEST is SUBREQUEST[,SUBREQUEST]...; SUBREQUEST is ENCODING[..ENCODING]...
    ENCODING is [CHARSET][/[SURFACE]]...; REQUEST often looks like BEFORE..AFTER,
    with BEFORE and AFTER being charsets.  An omitted CHARSET implies the usual
    charset; an omitted [/SURFACE]... means the implied surfaces for CHARSET; a /
    with an empty surface name means no surfaces at all.  See the manual.
ro: 
    CERERE(REQUEST) este SUBCERERE[,SUBCERERE]...; SUBCERERE este ENCODING[..ENCODING]...
    ENCODING is [SET_CARACTERE][/[ÎNFĂŢIŞARE]]...; CERERE se prezintă ca
    PRECEDENT..ULTERIOR, cu PRECEDENT şi ULTERIOR fiind seturi de caractere.
    Un SET_CARACTERE omis sugerează setul de caractere obişnuit; o [/ÎNFĂŢIŞARE]
    omisă reprezintă infăţişarea sugerată pentru SET_CARACTERE; un /
    fără nume de înfăţişare înseamnă fără înfăţişări.  Vedeţi manualul.

en: 
    If none of -i and -p are given, presume -p if no FILE, else -i.
    Each FILE is recoded over itself, destroying the original.  If no
    FILE is specified, then act as a filter and recode stdin to stdout.
ro: 
    Dacă nu sunt daţi nici unul dintre-i şi -p, se presupune -p dacă nu FIŞIER,
    altfel -i.  Fiecare FIŞIER este recodat(recoded) peste sine, originalul
    pierzându-se.  Dacă nu este specificat FIŞIER, atunci se comportă ca un
    filtru şi recodează stdin în stdout.

en: 
    Report bugs to <recode-bugs@iro.umontreal.ca>.
ro: 
    Raportaţi bug-urile la <recode-bugs@iro.umontreal.ca>.

en: Sequence `%s' is ambiguous
ro: Secvenţa `%s' este ambiguă

en: Sequence `%s' is unknown
ro: Secvenţa `%s' nu este cunoscută

en: Language `%s' is ambiguous
ro: Limba `%s' este ambiguă

note: -1
en: Language `%s' is unknown
ro: Limba `%s' nu este cunoscută

en: Format `%s' is ambiguous
ro: Formatul `%s' este ambiguu

en: Format `%s' is unknown
ro: Formatul `%s' nu este cunoscut

en: Written by Franc,ois Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.
ro: Scris de Franc,ois Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ro: Acesta este free software; vedeţi sursele pentur condiţiile de copiere.
    NU există NICI o garanţie; nici măcar pentru VANDABILITATE sau MODIFICARE
    PENTRU UN SCOP PRIVAT.

en: Symbol `%s' is unknown
ro: Simbolul `%s' nu este cunoscut

en: Charset `%s' is unknown or ambiguous
ro: Setul de caractere `%s' nu este cunoscut sau este ambiguu

en: Required argument is missing
ro: Lipseşte parametrul solicitat

en: Syntax is deprecated, please prefer `%s'
ro: Sintaxă învechită(deprecated), utilizaţi `%s'

en: Request `%s' is erroneous
ro: Cererea `%s' este greşită

en: Recoding %s...
ro: Recodare %s...

en:  done
ro:  finalizată

en:  failed: %s in step `%s..%s'
ro:  eşuată: %s în pasul `%s..%s'

en: %s failed: %s in step `%s..%s'
ro: %s a eşuat: %s în pasul `%s..%s'

en: %s in step `%s..%s'
ro: %s în pasul `%s..%s'

en: Charset %s already exists and is not %s
ro: Setul de caractere %s există deja şi nu este %s

en: Cannot list `%s', no names available for this charset
ro: Nu se poate lista `%s', nici un nume disponibil pentru acest set de caractere

note: code counter expected value for code counter insert a while line before printing Print the long table according to explode data.
en: Dec  Oct Hex   UCS2  Mne  %s
ro: Zec  Oct  Hex   UCS2  Mne  %s

en: Sorry, no names available for `%s'
ro: Ne pare rău, nici un nume disponibil pentru `%s'

en: Resurfacer set more than once for `%s'
ro: Schimbătorul de înfăţişări(resurfacer) setat mai multe decât o dată pentru `%s'

en: Unsurfacer set more than once for `%s'
ro: Schimbătorul de înfăţişări(unsurfacer) setat mai mult decât o dată pentru `%s'

en: Virtual memory exhausted
ro: Memorie virtuală plină

en: Codes %3d and %3d both recode to %3d
ro: Codurile %3d şi %3d ambele recodate în %3d

en: No character recodes to %3d
ro: Nici un caracter recodat în %3d

en: Cannot invert given one-to-one table
ro: Nu se poate inversa tabela unu la unu dată

en: Following diagnostics for `%s' to `%s'
ro: Se urmăresc diagnosticele pentru `%s' în `%s'

en: Pair no. %d: <%3d, %3d> conflicts with <%3d, %3d>
ro: Perechea numărul %d <%3d, %3d> în conflict cu <%3d, %3d>

en: Cannot complete table from set of known pairs
ro: Nu s-a putut completa tabelul din setul de perechi cunoscute

en: Identity recoding, not worth a table
ro: Recodare de identitate, nu necesită tabel

en: Recoding is too complex for a mere table
ro: Recodarea este prea complexă pentru un tabel simplu

note: Print the header of the header file.
en: %sConversion table generated mechanically by Free `%s' %s
ro: %sTabelul de conversie generat mecanic de `%s' Free %s

en: %sfor sequence %s.%s
ro: %s pentru secvenţa %s.%s

en: No table to print
ro: Nu există tabel de tipărit

en: reversible
ro: reversibil

en: %s to %s
ro: %s în %s

en: byte
ro: octet

en: variable
ro: variabil(ă)

en: *Unachievable*
ro: *Neîndeplinibil*

en: *mere copy*
ro: *copiere-simplă*

en: Virtual memory exhausted!
ro: Memorie virtuală plină!

en: Step initialisation failed
ro: Pas de iniţializare eşuat

en: Step initialisation failed (unprocessed options)
ro: Pas de iniţializare eşuat (opţiuni neprocesate)

en: Request: %s
ro: Cerere: %s

en: Shrunk to: %s
ro: Micşorat la: %s

en: Unrecognised surface name `%s'
ro: Nume înfăţişare necunoscut: `%s'

en: No way to recode from `%s' to `%s'
ro: Nici o şansă de recodare din `%s' în `%s'

en: Expecting `..' in request
ro: Se aşteaptă `..' în cerere

en: Child process wait status is 0x%0.2x
ro: Starea de aşteptare a procesului derivat(child) este 0x%0.2x

en: UCS2   Mne   Description
ro: UCS2   Mne   Descriere
