recode 3.6 - en to sv translation catalogue (78 entries)

en: No error
sv: Inget fel

en: Non canonical input
sv: Indata ej kanonisk

en: Ambiguous output
sv: Tvetydig utdata

en: Untranslatable input
sv: Oöversättbar indata

en: Invalid input
sv: Felaktig indata

en: System detected problem
sv: Systemproblem upptäcktes

en: Misuse of recoding library
sv: Felaktig användning av omkodningsbibliotek

en: Internal recoding bug
sv: Internt omkodningsfel

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
    any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
sv: Följande text är en informell översättning som enbart tillhandahålls i
    informativt syfte. För alla juridiska tolkningar gäller den engelska
    originaltexten.
    
    Detta program är fri programvara.  Du kan distribuera den och/eller modifiera
    den under villkoren i GNU General Public License, publicerad av
    Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill)
    någon senare version.
    
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart,
    men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan den underförstådda garantin
    om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General
    Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License
    tillsammans med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Try `%s %s' for more information.
sv: Försök med "%s %s" för mer information

en: Free `recode' converts files between various character sets and surfaces.
sv: Fria "recode" konverterar filer mellan olika teckenuppsättningar och ytor.

en: 
    Usage: %s [OPTION]... [ [CHARSET] | REQUEST [FILE]... ]
sv: 
    Användning: %s [FLAGGA]... [ [TECKENUPPSÄTTNING] | BEGÄRAN [FIL]...]

en: 
    If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.  Similarly for optional arguments.
sv: 
    Om en lång flagga har ett obligatoriskt argument så är argumentet även
    obligatoriskt för motsvarade korta flagga.  Motsvarande för valfria argument.

en: 
    Listings:
      -l, --list[=FORMAT]        list one or all known charsets and aliases
      -k, --known=PAIRS          restrict charsets according to known PAIRS list
      -h, --header[=[LN/]NAME]   write table NAME on stdout using LN, then exit
      -F, --freeze-tables        write out a C module holding all tables
      -T, --find-subsets         report all charsets being subset of others
      -C, --copyright            display Copyright and copying conditions
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
sv: 
    Listningar:
      -l, --list[=FORMAT]        visa en eller alla kända teckenuppsättningar
      -k, --known=PAR            begränsa teckenuppsättningar till de i PAR-listan
      -h, --header[=[LN/]NAMN]   skriv tabell NAMN för LN till standard ut
                                 och avsluta.
      -F, --freeze-tables        skriv ut en C modul med alla tabeller
      -T, --find-subsets         skriv ut teckenuppsättningar som är delmängder
                                 av andra
      -C, --copyright            visa copyrightinformation och kopieringsvillkor
          --help                 visa denna hjälptext och avsluta
          --version              visa versionsinformation och avsluta

en: 
    Operation modes:
      -v, --verbose           explain sequence of steps and report progress
      -q, --quiet, --silent   inhibit messages about irreversible recodings
      -f, --force             force recodings even when not reversible
      -t, --touch             touch the recoded files after replacement
      -i, --sequence=files    use intermediate files for sequencing passes
          --sequence=memory   use memory buffers for sequencing passes
sv: 
    Exekveringsalternativ:
      -v, --verbose           förklara delsteg och rapportera framsteg
      -q, --quiet, --silent   undertryck meddelanden om irreversibla omkodningar
      -f, --force             gör omkodning även när den är irreversibel
      -t, --touch             gör "touch" på filer som omkodas över sig själva
      -i, --sequence=files    använd temporärfiler mellan delsteg
          --sequence=memory   använd minnesbuffertar mellan delsteg

en:   -p, --sequence=pipe     use pipe machinery for sequencing passes
sv:   -p, --sequence=pipe     använd rör mellan delsteg

en:   -p, --sequence=pipe     same as -i (on this system)
sv:   -p, --sequence=pipe     samma sak som -i (på detta system)

en: 
    Fine tuning:
      -s, --strict           use strict mappings, even loose characters
      -d, --diacritics       convert only diacritics or alike for HTML/LaTeX
      -S, --source[=LN]      limit recoding to strings and comments as for LN
      -c, --colons           use colons instead of double quotes for diaeresis
      -g, --graphics         approximate IBMPC rulers by ASCII graphics
      -x, --ignore=CHARSET   ignore CHARSET while choosing a recoding path
sv: 
    Finjustering:
      -s, --strict           använd strikt omkodning, tillåt teckenförluster
      -d, --diacritics       omkoda endast diakritiska tecken eller motsvarande
                             till HTML/LaTeX
      -S, --source[=LN]      begränsa omkodning till strängar och kommentarer
                             som för LN
      -c, --colons           använd kolon istället för " för trematecken
      -g, --graphics         approximera linjer i IBMPC med ASCII grafik
      -x, --ignore=TECKENUPPSÄTTNING
                             ignorera TECKENUPPSÄTTNING när omkodningsväg väljs

en: 
    Option -l with no FORMAT nor CHARSET list available charsets and surfaces.
    FORMAT is `decimal', `octal', `hexadecimal' or `full' (or one of `dohf').
sv: 
    Flagga -l utan FORMAT och TECKENUPPSÄTTNING visar alla tillgängliga
    teckenuppsättningar och ytor.  FORMAT är "decimal", "octal", "hexadecimal"
    eller "full" (eller en av "dohf").

en: Unless DEFAULT_CHARSET is set in environment, CHARSET defaults to the locale
    dependent encoding, determined by LC_ALL, LC_CTYPE, LANG.
sv: Om miljövariabeln DEFAULT_CHARSET inte är satt blir standardvärdet för
    TECKENUPPSÄTTNING den lokalspecifika kodningen, som bestäms av
    miljövariablerna LC_ALL, LC_CTYPE och LANG.

en: With -k, possible before charsets are listed for the given after CHARSET,
    both being tabular charsets, with PAIRS of the form `BEF1:AFT1,BEF2:AFT2,...'
    and BEFs and AFTs being codes are given as decimal numbers.
sv: Med -k, möjliga startuppsättningar visas för den givna slutuppsättningen,
    där båda teckenuppsättningar är på tabellform. PAR har formatet
    "START1:SLUT1,START2:SLUT2,..." och START... och SLUT... är koder
    som anges med decimala tal.

en: LN is some language, it may be `c', `perl' or `po'; `c' is the default.
sv: LN är ett språk, det kan vara "c", "perl" eller "po"; "c" är standardvärde.

en: 
    REQUEST is SUBREQUEST[,SUBREQUEST]...; SUBREQUEST is ENCODING[..ENCODING]...
    ENCODING is [CHARSET][/[SURFACE]]...; REQUEST often looks like BEFORE..AFTER,
    with BEFORE and AFTER being charsets.  An omitted CHARSET implies the usual
    charset; an omitted [/SURFACE]... means the implied surfaces for CHARSET; a /
    with an empty surface name means no surfaces at all.  See the manual.
sv: 
    BEGÄRAN är DELBEGÄRAN[,DELBEGÄRAN]..., DELBEGÄRAN är KODNING[..KODNING]...
    KODNING är [TECKENUPPSÄTTNING][/[YTA]].... BEGÄRAN ser ofta ut som START..SLUT,
    där START och SLUT är teckenuppsättningar.  Ett utelämnat TECKENUPPSÄTTNING
    innebär den normala teckenuppsättningen,
    en utelämnad [/YTA]... innebär den normala ytan för TECKENUPPSÄTTNING.
    Ett / utan ytnamn innebär ingen yta alls.  Se manualen för detaljer.

en: 
    If none of -i and -p are given, presume -p if no FILE, else -i.
    Each FILE is recoded over itself, destroying the original.  If no
    FILE is specified, then act as a filter and recode stdin to stdout.
sv: 
    Om ingen av -i eller -p är given så antas -p on ingen FIL är given,
    annars -i.  Varje fil omkodas över sig själv och förstör originalet.
    Om ingen FIL anges så blir beteendet ett filter som omkodar standard in
    till standard ut.

en: 
    Report bugs to <recode-bugs@iro.umontreal.ca>.
sv: 
    Rapportera fel till <recode-bugs@iro.umontreal.ca>.
    Rapportera fel på översättningen till <sv@li.org>.

en: Sequence `%s' is ambiguous
sv: Sekvens "%s" är tvetydig

en: Sequence `%s' is unknown
sv: Sekvens "%s" är okänd

en: Language `%s' is ambiguous
sv: Språk "%s" är tvetydigt

note: -1
en: Language `%s' is unknown
sv: Språk "%s" är okänt

en: Format `%s' is ambiguous
sv: Format "%s" är tvetydigt

en: Format `%s' is unknown
sv: Format "%s" är okänt

en: Written by Franc,ois Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.
sv: Skriven av François Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.

en: 
    Copyright (C) 1990, 92, 93, 94, 96, 97, 99 Free Software Foundation, Inc.
sv: 
    Copyright © 1990, 92, 93, 94, 96, 97, 1999 Free Software Foundation, Inc.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: Detta är fri programvara; se källkoden för kopieringsvillkor.  Det finns
    INGEN garanti; inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT
    ÄNDAMÅL.

en: Symbol `%s' is unknown
sv: Symbol "%s" är okänd

en: Charset `%s' is unknown or ambiguous
sv: Teckenuppsättning "%s" är okänd eller tvetydig

en: Required argument is missing
sv: Obligatoriskt argument saknas

en: Syntax is deprecated, please prefer `%s'
sv: Föråldrad syntax, använd hellre "%s"

en: Request `%s' is erroneous
sv: Begäran "%s" är felaktig

en: Recoding %s...
sv: Omkodar %s...

en:  done
sv:  klart

en:  failed: %s in step `%s..%s'
sv:  misslyckades: %s i steg "%s..%s"

en: %s failed: %s in step `%s..%s'
sv: %s misslyckades: %s i steg "%s..%s"

en: %s in step `%s..%s'
sv: %s i steg "%s..%s"

en: Charset %s already exists and is not %s
sv: Teckenuppsättning %s finns och är inte %s

en: Cannot list `%s', no names available for this charset
sv: Kan inte visa "%s", inga namn tillgängliga för denna teckenuppsättning

note: code counter expected value for code counter insert a while line before printing Print the long table according to explode data.
en: Dec  Oct Hex   UCS2  Mne  %s
sv: dec  okt hex   UCS2  mne  %s

en: Sorry, no names available for `%s'
sv: Ledsen, men det finns inga namn tillgängliga för "%s"

en: Resurfacer set more than once for `%s'
sv: Ytkodning satt mer än en gång för "%s"

en: Unsurfacer set more than once for `%s'
sv: Ytavkodning satt mer än en gång för "%s"

en: Virtual memory exhausted
sv: Virtuellt minne slut

en: Codes %3d and %3d both recode to %3d
sv: Teckenkoderna %3d och %3d omkodas båda till %3d

en: No character recodes to %3d
sv: Inget tecken omkodas till %3d

en: Cannot invert given one-to-one table
sv: Kan inte invertera en given ett-till-ett tabell

en: Following diagnostics for `%s' to `%s'
sv: Följande fel är för "%s" till "%s"

en: Pair no. %d: <%3d, %3d> conflicts with <%3d, %3d>
sv: Par nr. %d: <%3d, %3d> är i konflikt med <%3d, %3d>

en: Cannot complete table from set of known pairs
sv: Kan inte göra en tabell från mängden av kända par

en: Identity recoding, not worth a table
sv: Ingen omkodning behövs, den är inte värd en tabell

en: Recoding is too complex for a mere table
sv: Omkodning är för komplex för en enkel tabell

note: Print the header of the header file.
en: %sConversion table generated mechanically by Free `%s' %s
sv: %sKonverteringstabell automatgenererad av Fri "%s" %s

en: %sfor sequence %s.%s
sv: %sför sekvens %s.%s

en: No table to print
sv: Ingen tabell att skriva ut

en: reversible
sv: reversibel

en: %s to %s
sv: %s till %s

en: ucs2
sv: usc2

en: variable
sv: variabel

en: *Unachievable*
sv: *Omöjligt*

en: *mere copy*
sv: *endast kopiering*

en: Virtual memory exhausted!
sv: Virtuellt minne slut!

en: Step initialisation failed
sv: Steginitiering misslyckades

en: Step initialisation failed (unprocessed options)
sv: Steginitiering misslyckades (obearbetade flaggor)

en: Request: %s
sv: Begäran: %s

en: Shrunk to: %s
sv: Krympte till: %s

en: Unrecognised surface name `%s'
sv: Okänt ytnamn "%s"

en: No way to recode from `%s' to `%s'
sv: Omöjligt koda om från "%s" till "%s"

en: Expecting `..' in request
sv: Förväntar ".." i begäran

en: Child process wait status is 0x%0.2x
sv: Barnprocessens slutstatus är 0x%0.2x

en: UCS2   Mne   Description
sv: UCS2   Mne   Beskrivning
