rednotebook - en to bs translation catalogue (158 entries)

en: A Desktop Journal
bs: Dektop Dnevnik

en: Load RedNotebook at startup
bs: Pokreni RedNotebook pri podizanju sistema

en: %A, %x, Day %j
bs: %A, %x, Dan %j

en: Week %W of Year %Y
bs: Sedmica %W Godine %Y

en: Day %j
bs: Dan %j

en: Help
bs: Pomoć

en: Close to system tray
bs: Zatvori u sistemsku paletu

en: Closing the window will send RedNotebook to the tray
bs: Zatvaranje prozora će poslati RedNotebook u sistemsku paletu

en: Check for new version at startup
bs: Provjeri postojanje nove verzije pri pokretanju

en: Check now
bs: Provjeri sada

en: Date/Time format
bs: Datum/Vrijeme format

en: Date format
bs: Format datuma

en: Bold
bs: Podebljano

en: Italic
bs: Nakrivljeno

en: Underline
bs: Podvučeno

en: Strikethrough
bs: Precrtano

note: Translators: Noun
en: _Format
bs: _Formatiraj

en: Show RedNotebook
bs: Prikaži RedNotebook

en: Template
bs: Šablon

en: Insert this weekday's template. Click the arrow on the right for more options
bs: Unesite ovosedmični šablon. Kliknite na strijelicu s desne strane za više opcija

en: First Item
bs: Prva Stavka

en: Second Item
bs: Druga Stavka

en: Indented Item
bs: Uvučena Stavka

en: Two blank lines close the list
bs: Dva prazna reda zatvaraju listu

en: Picture
bs: Slika

en: Insert an image from the harddisk
bs: Umetnuti sliku sa hard disk-a

en: File
bs: Datoteka

en: Insert a link to a file
bs: Umetnuti link do datoteke

en: Insert a link to a website
bs: Umetnuti link do website-a

en: Bullet List
bs: Lista sa tačkama

en: Title
bs: Naslov

en: Line
bs: Linija

en: Insert a separator line
bs: Umetnuti razdvojnu liniju

en: Date/Time
bs: Datum/Vrijeme

en: Insert the current date and time (edit format in preferences)
bs: Umetnuti trenutni datum i vrijeme (uredite format u postavkama)

en: Line Break
bs: Prelom reda

en: Insert a manual line break
bs: Umetnuti ručni prelom reda

en: Insert
bs: Umetnuti

en: Insert images, files, links and other content
bs: Umetnuti slike, datoteke. linkove i drugi sadržaj

en: No link location has been entered
bs: Nije unijeta lokacija linka

en: Date
bs: Datum

en: Text
bs: Tekst

en: _Journal
bs: _Dnevnik

en: Create a new journal. The old one will be saved
bs: Napravite novi dnevnik. Stari će biti sačuvan

en: Load an existing journal. The old journal will be saved
bs: Učitajte postojeći dnevnik. Stari će biti sačuvan

en: Save journal at a new location. The old journal files will also be saved
bs: Sačuvajte dnevnik na novoj lokaciji. Podaci iz starog dnevnika će takođe biti sačuvani

en: Export
bs: Izvoz

en: Open the export assistant
bs: Otvori asistenta za izvoz

en: Save all the data in a zip archive
bs: Sačuvaj sve podatke u zip arhivu

en: Show some statistics about the journal
bs: Prikaži statistike dnevnika

en: Shutdown RedNotebook. It will not be sent to the tray.
bs: Ugasi RedNotebook. Program neće biti poslan u sistemsku paletu.

en: _Edit
bs: _Uredi

en: Underline misspelled words
bs: Podvuci nepravilno napisane riječi

en: Preferences
bs: Postavke

en: _Help
bs: _Pomoć

en: Contents
bs: Sadržaj

en: Open the RedNotebook documentation
bs: Otvori RedNotebook-ovu dokumentaciju

en: Translate RedNotebook
bs: Prevedi RedNotebook

en: Report a Problem
bs: Prijavite Problem

en: Fill out a short form about the problem
bs: Popunite kratak obrazac o problemu

en: Journals are saved in a directory, not in a single file.
bs: Dnevnici su sačuvani u direktoriju, ne u jednoj datoteci.

en: The directory name will be the title of the new journal.
bs: Ime direktorija će biti naziv novoga dnevnika.

en: Select an empty folder for your new journal
bs: Izaberite prazan folder za vaš novi dnevnik

en: Select an existing journal directory
bs: Izaberite jedan postojeći direktorij dnevnika

en: The directory should contain your journal's data files
bs: Direktorij bi trebao da sadrži datoteke vaseg dnevnika

en: Select an empty folder for the new location of your journal
bs: Izaberite jedan prazan folder za novu lokaciju vašeg dnevnika

en: The directory name will be the new title of the journal
bs: Ime direktorija će biti novi naziv dnevnika

en: RedNotebook Documentation
bs: RedNotebook-ova Dokumentacija

en: mtv, spam, work, job, play
bs: mtv, spam, rad, posao, igra

en: Tags
bs: Oznake

en: Words
bs: Riječi

en: Hide "%s" from clouds
bs: Sakrij "%s" iz oblaka

en: Export all days
bs: Izvezi sve dane

en: From:
bs: Od:

en: To:
bs: Za:

en: Select
bs: Izaberi

en: You have selected the following settings:
bs: Izabrali ste slijedeće postavke

en: Export Assistant
bs: Pomoćnik za izvoz

en: Welcome to the Export Assistant.
bs: Dobrodošli u pomonćika za izvoz

en: This wizard will help you to export your journal to various formats.
bs: Ovaj vodič će vam pomoći da izvezete dnevnik u razne formate.

en: You can select the days you want to export and where the output will be saved.
bs: Možete izabrati dane koje želite izvesti i gdje da pohranite izvezene podatke.

en: Select Export Format
bs: Izaberite format izvoza

en: Select Date Range
bs: Izaberite vremenski opseg

en: Select Contents
bs: Izaberite sadržaj

en: Select Export Path
bs: Izaberite folder za izvoz

en: Summary
bs: Sažetak

en: Start date
bs: Startni datum

en: End date
bs: Datum kraja

en: Export path
bs: Folder za izvoz

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

en: Content exported to %s
bs: Sadržaj je izvezen u %s

en: Empty entries are not allowed
bs: Prazni unosi nisu dozvoljeni

en: Change this text
bs: Izmjeni ovaj tekst

en: Add a new entry
bs: Dodaj novi unos

en: Delete this entry
bs: Obriši ovaj unos

en: You have version <b>%s</b>.
bs: Vi koristite verziju <b>%s</b>.

en: The latest version is <b>%s</b>.
bs: Poslednja verzija je <b>%s</b>.

en: Do you want to visit the RedNotebook homepage?
bs: Da li želite posjetiti RedNotebook internet stranicu?

en: Do not ask again
bs: Ne pitaj ponovo

en: Distinct Words
bs: Izrazite Riječi

en: Edited Days
bs: Uređeni Dani

en: Letters
bs: Slova

en: Days between first and last Entry
bs: Dani između  prvog i posljednjeg Unosa

en: Average number of Words
bs: Prosječan broj Riječi

en: Percentage of edited Days
bs: Procenat uređenih dana

en: Lines
bs: Redovi

en: Hello!
bs: Zdravo!

en: Some example text has been added to help you start and you can erase it whenever you like.
bs: Primjerak teksta je dodan da bi vam pomogao na startu a možete ga izbrisati kad god želite.

en: The example text and more documentation is available under "Help" -> "Contents".
bs: Primjerak teksta i dokumentacija su dostupni pod "Pomoć" -> "Sadržaj".

note: Translators: noun Translators: Verb
en: Preview
bs: Pregled

en: There are two modes in RedNotebook, the __edit__ mode and the __preview__ mode.
bs: Postoje dva režima rada u programu: režim __Uređivanje__ i režim __Pregled__.

en: Today I went to the //pet shop// and bought a **tiger**. Then we went to the --pool-- park and had a nice time playing ultimate frisbee. Afterwards we watched "__Life of Brian__".
bs: Danas am išao u //trgovinu kućnih ljubimaca// i kupio **tigra**. Poslije smo išli na --bazen-- i uživali igrajući frizbi. Nakon toga smo gledali film "__Brajanov Život__".

note: Translators: both are verbs
en: Save and Export
bs: Sačuvaj i Izvezi

en: Everything you enter will be saved automatically at regular intervals and when you exit the program.
bs: Vaš rad će automatski biti sačuvan u regularnim intervalima i kada izađete iz programa.

en: To avoid data loss you should backup your journal regularly.
bs: Da biste izbjegli gubitak podataka redovno pravite rezerve dnevnika.

en: "Backup" in the "Journal" menu saves all your entered data in a zip file.
bs: "Napravi rezervu" u meniju "Dnevnik" će sačuvati sve vaše podatke u zip arhivu.

en: In the "Journal" menu you also find the "Export" button.
bs: U "Dnevnik" meniju mozete pronaci i dugme "Izvoz".

en: If you encounter any errors, please drop me a note so I can fix them.
bs: Ako se susretnete sa greškama, molim vas da me obavijestite da bih to ispravio

en: Any feedback is appreciated.
bs: Svaka povratna informacija je cijenjena

en: Have a nice day!
bs: Prijatan dan!

en: The content has been saved to %s
bs: Sadržaj je sačuvan u %s

en: Nothing to save
bs: Ništa za snimiti

en: Backup
bs: Napravi rezervu

en: Ask at next start
bs: Pitaj pri sljedećem pokretanju

en: Never ask again
bs: Ne pitaj više

en: Monday
bs: Ponedjeljak

en: Tuesday
bs: Utorak

en: Wednesday
bs: Srijeda

en: Thursday
bs: Četvrtak

en: Friday
bs: Petak

en: Saturday
bs: Subota

en: Sunday
bs: Nedjelja

en: === Meeting ===
    
    Purpose, date, and place
    
    **Present:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Discussion, Decisions, Assignments:**
    +
    +
    +
    ==================================
bs: === Sastanaк ===
    
    Svrha, datum i mjesto
    
    **Sada:**
    +
    +
    +
    
    
    **Podsjetnik:**
    +
    +
    +
    
    
    **Rasprava, odluke i zadaci:**
    +
    +
    +
    ==================================

en: === Journey ===
    **Date:**
    
    **Location:**
    
    **Participants:**
    
    **The trip:**
    First we went to xxxxx then we got to yyyyy ...
    
    **Pictures:** [Image folder ""/path/to/the/images/""]
bs: === Putovanje ===
    **Datum:**
    
    **Mjesto:**
    
    **Učesnici:**
    
    **Put:**
    Prvo smo išli u xxxxx, pa onda u yyyyy…
    
    **Slike:** [folder „/path/to/the/images/“]

en: ==================================
    === Phone Call ===
    - **Person:**
    - **Time:**
    - **Topic:**
    - **Outcome and Follow up:**
    ==================================
bs: ==================================
    === Теlefonski poziv ===
    - **Оsoba:**
    - **Vrijeme:**
    - **Теma:**
    - **Ishod i nastavak:**
    ==================================

en: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **How was the Day?**
    
    
    ========================
    **What needs to be changed?**
    +
    +
    +
    =====================================
bs: =====================================
    === Osobno ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **Kаkо vаm је prоtеkао dаn?**
    
    
    ========================
    **Šta je potrebno promijeniti?**
    +
    +
    +
    =====================================

en: Choose Template Name
bs: Izaberite ime šablona

en: This Weekday's Template
bs: Šablon ove sedmice

en: Create New Template
bs: Napravi novi Šablon

en: Select backup filename
bs: Izaberite rezervnu datoteku

en: Select a directory
bs: Izaberite folder

en: Select a file
bs: Izaberite datoteku

en: Insert Link
bs: Umetni Link

en: <b>Link name (optional)</b>
bs: <b>Naziv linka (neobavezno)</b>

en: Today
bs: Danas

en: Show a formatted preview of the text (Ctrl+P)
bs: Prikaži formatirani pregled teksta (Ctrl+P)

en: Enable text editing (Ctrl+P)
bs: Omogući uređivanje teksta (Ctrl+P)

en: Edit
bs: Uredi

en: New entry
bs: Novi unos

en: <b>Select existing or new Category</b>
bs: <b>Izaberite postojeću ili novu kategoriju</b>

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: <b>General</b>
bs: <b>Opšte</b>

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: General
bs: Opšte

en: Select a picture
bs: Izaberite sliku

en: Exit without saving
bs: Izađi bez snimanja

en: Statistics
bs: Statistike

en: <b>Selected Day</b>
bs: <b>Izabrani Dan</b>

en: <b>Overall</b>
bs: <b>Ukupno</b>
