rednotebook - en to cs translation catalogue (218 entries)

en: A Desktop Journal
cs: Deník pro desktop

en: Load RedNotebook at startup
cs: Spustit RedNotebook při startu

en: %A, %x, Day %j
cs: %A, %x, Den %j.

en: Week %W of Year %Y
cs: Týden %W. v roce %Y

en: Day %j
cs: Den %j.

en: Help
cs: Nápověda

en: Choose font ...
cs: Vybrat písmo ...

en: Choose font
cs: Vybrat písmo

en: Close to system tray
cs: Zavřít do oznamovací oblasti

en: Closing the window will send RedNotebook to the tray
cs: Zavření okna pošle RedNotebook do oznamovací oblasti

en: Switch between edit and preview mode automatically
cs: Automaticky přepínat mezi režimem náhledu a editace

en: Check for new version at startup
cs: Při startu se poohlédnout po nové verzi

en: Check now
cs: Zkontrolovat nyní

en: Edit font:
cs: Upravit písmo:

en: Preview font:
cs: Náhled písma:

en: Comma-separated font names
cs: Názvy písem oddělené čárkou

en: Date/Time format
cs: Formát datumu/času

en: Date format
cs: Formát data

en: Exclude from cloud
cs: Vyloučit z cloudu

en: Include small words in cloud
cs: Zahrnout malá slova do oblaku slov

en: Allow these words with 4 letters or less
cs: Povolit tato slova se 4 a méně písmeny

en: Bold
cs: Tučné

en: Italic
cs: Kurzíva

en: Underline
cs: Podtržené

en: Strikethrough
cs: Přeškrtnuté

note: Translators: Noun
en: _Format
cs: _Formát

note: Translators: Noun
en: Format
cs: Formát

en: Format the selected text or tag
cs: Formátovat vybraný text nebo značku

en: Show RedNotebook
cs: Ukázat RedNotebook

en: No directory selected.
cs: Není vybrán žádný adresář

en: Template
cs: Šablona

en: Insert this weekday's template. Click the arrow on the right for more options
cs: Vložit šablohu pro pracovní týden. Více možností získáte kliknutím na šipku vpravo.

en: First Item
cs: První položka

en: Second Item
cs: Druhá položka

en: Indented Item
cs: Vnořená položka

en: Two blank lines close the list
cs: Seznam ukončete dvojím odřádkováním

en: Picture
cs: Obrázek

en: Insert an image from the harddisk
cs: Vložit obrázek

en: File
cs: Soubor

en: Insert a link to a file
cs: Vložit odkaz na soubor

en: _Link
cs: _Odkaz

en: Insert a link to a website
cs: Vložit odkaz na webovou stránku

en: Bullet List
cs: Odrážky

en: Title
cs: Nadpis

en: Line
cs: Čára

en: Insert a separator line
cs: Vložit oddělovací čáru

en: Date/Time
cs: Datum/čas

en: Insert the current date and time (edit format in preferences)
cs: Vložit aktuální datum a čas (formát zvolte v nastavení)

en: Line Break
cs: Zalomení řádku

en: Insert a manual line break
cs: Ruční zalomení řádku

en: _Insert
cs: _Vložit

en: Insert
cs: Vložit

en: Insert images, files, links and other content
cs: Vložit obrázky, soubory, odkazy a další obsah

en: Width (optional):
cs: Šířka (volitelné)

en: pixels
cs: pixelů

en: Width must be an integer.
cs: Šířka musí být celé číslo.

en: No link location has been entered
cs: Nebyl vložen žádný odkaz na umístění

en: Date
cs: Datum

en: Save and insert
cs: Uložit a vložit

en: _Journal
cs: _Žurnál

en: Create a new journal. The old one will be saved
cs: Vytvořit nový deník. Stávající bude uložen

en: Load an existing journal. The old journal will be saved
cs: Nahrát existující deník. Stávající bude uložen

en: Save journal at a new location. The old journal files will also be saved
cs: Uložit deník na nové místo. Staré soubory deníku budou také uloženy.

en: Open the export assistant
cs: Otevřít průvodce exportem

en: _Backup
cs: _Zálohovat

en: Save all the data in a zip archive
cs: Uložit všechna data do archivu zip

en: S_tatistics
cs: S_tatistiky

en: Show some statistics about the journal
cs: Ukázat statistiky týkající se deníku

en: Shutdown RedNotebook. It will not be sent to the tray.
cs: Ukončit RedNotebook. Nezůstane ani v oznamovací oblasti.

en: _Edit
cs: Úp_ravy

en: Undo text or tag edits
cs: Zpět

en: Redo text or tag edits
cs: Vpřed

en: Underline misspelled words
cs: Podtrhávat slova s překlepy

en: Preferences
cs: Nastavení

en: _Help
cs: _Nápověda

en: Contents
cs: Obsah

en: Open the RedNotebook documentation
cs: Otevřít dokumentaci RedNotebook

en: Translate RedNotebook
cs: Přeložit RedNotebook

en: Report a Problem
cs: Nahlásit problém

en: Fill out a short form about the problem
cs: Vyplňte krátký formulář s popisem problému

en: Wrong directory
cs: Chybný adresář

en: You cannot use this directory for your journal:
cs: Nemůžete použít tento adresář pro váš žurnál:

en: Please select an empty directory.
cs: Zvolte prosím prázdý adresář.

en: This directory contains no journal files:
cs: Tento adresář neobsahuje soubory žurnálu:

en: Journals are saved in a directory, not in a single file.
cs: Deníkové záznamy nejsou uloženy v jednom souboru, ale v adresáři.

en: The directory name will be the title of the new journal.
cs: Název adresáře bude použit k pojmenování nového deníku.

en: Select an empty folder for your new journal
cs: Vyberte prázdnou složku na váš nový deník

en: Select an existing journal directory
cs: Vyberte existující složku s deníkem

en: The directory should contain your journal's data files
cs: Adresář by měl obsahovat soubory s deníkovými záznamy

en: Select an empty folder for the new location of your journal
cs: Vyberte prázdný adresář pro nové umístění vašeho deníku

en: The directory name will be the new title of the journal
cs: Podle názvu adresáře bude přejmenován také deník

en: RedNotebook Documentation
cs: Dokumentace k aplikaci RedNotebook

en: mtv, spam, work, job, play
cs: mtv, spam, práce, zaměstnání, hrátky

en: Tags
cs: Štítky

en: Words
cs: Slov

en: Hide "%s" from clouds
cs: Skrýt "%s" z obláčků

en: Export all days
cs: Exportovat všechny dny

en: Export currently visible day
cs: Exportovat právě viditelný den

en: Export days in the selected time range
cs: Exportovat dny ve zvoleném rozsahu

en: From:
cs: Od:

en: To:
cs: Do:

en: Export currently selected text
cs: Exportovat označený text

en: (Only available when text is selected in edit mode)
cs: (Dostupné pouze při vyběru textu v editačním režimu)

en: Export text and tags
cs: Exportovat text a štítky

en: Export text only
cs: Exportovat pouze text

en: Export tags only
cs: Exportovat pouze štítky

en: Filter days by tags
cs: Filtrovat dny podle štítků

en: Available tags
cs: Dostupné značky

en: Selected tags
cs: Vybrané značky

en: Select
cs: Vybrat

en: Deselect
cs: Zrušit výběr

en: When filtering by tags, you have to select at least one tag.
cs: Pro filtrování podle štítků musíte vybrat aspoň jeden štítek.

en: You have selected the following settings:
cs: Máte zvoleno následující nastavení

en: Export Assistant
cs: Průvodce exportem

en: Welcome to the Export Assistant.
cs: Vítejte v průvodci pro export

en: This wizard will help you to export your journal to various formats.
cs: Tneto průvodce Vám pomůže exportovat žurnál do mnoha formátů.

en: You can select the days you want to export and where the output will be saved.
cs: Můžete zvolit, které dny mají být exportovány a kam chcete uložit výsledný soubor.

en: Select Export Format
cs: Zvolit formát exportovaného souboru.

en: Select Date Range
cs: Zvolit rozsah datumů

en: Select Contents
cs: Zvolit obsah

en: Select Export Path
cs: Zvolit cestu k výslednému souboru

en: Summary
cs: Souhrn

en: Export selected text only
cs: Exportovat pouze označený text

en: Start date
cs: Počáteční datum

en: End date
cs: Koncové datum

en: Include text
cs: Zahrnout text

en: Include tags
cs: Zahrnout štítky

en: Filtered by tags
cs: Filtrováno podle štítků

en: Export path
cs: Cesta exportovaného souboru

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Content exported to %s
cs: Obsah byl exportován do %s

en: Plain Text
cs: Prostý text

en: Empty entries are not allowed
cs: Prázdné zápisky nejsou povoleny

en: Change this text
cs: Změnit tento text

en: Add a new entry
cs: Vložit nový zápisek

en: Delete this entry
cs: Smazat tuto položku

en: Incorrect date format
cs: Nesprávný formát data

en: You have version <b>%s</b>.
cs: Máte verzi <b>%s</b>.

en: The latest version is <b>%s</b>.
cs: Nejnovější verze je <b>%s</b>.

en: Do you want to visit the RedNotebook homepage?
cs: Chcete navštívit domovskou stránku programu RedNotebook?

en: Do not ask again
cs: Příště se již nedotazovat

en: unknown
cs: neznámý

en: Distinct Words
cs: Unikátních slov

en: Edited Days
cs: Dnů se záznamem

en: Letters
cs: Znaků

en: Days between first and last Entry
cs: Dnů mezi prvním a posledním zápiskem

en: Average number of Words
cs: Průměrný počet slov

en: Percentage of edited Days
cs: Procento dnů se zápiskem

en: Lines
cs: Řádků

en: Hello!
cs: Ahoj!

en: Some example text has been added to help you start and you can erase it whenever you like.
cs: Například byl přidán nějaký text, aby vám pomohl začít a když budete chtít, můžete ho kdykoli smazat.

en: The example text and more documentation is available under "Help" -> "Contents".
cs: Text příkladu a další dokumentace je dostupná pod "Pomoc" -> "Obsah".

note: Translators: noun Translators: Verb
en: Preview
cs: Náhled

en: There are two modes in RedNotebook, the __edit__ mode and the __preview__ mode.
cs: RedNootebook má dva módy: __Upravit__ a __Shlédnout__

en: Click on Edit above to see the difference.
cs: Klikněte na "Úpravy" výše a uvidíte rozdíl

en: Tagging is easy.
cs: Štítkování je jednoduché

en: Just use #hashtags like on twitter.
cs: Prostě použijte #hashtags jako na twitteru.

en: Today I went to the //pet shop// and bought a **tiger**. Then we went to the --pool-- park and had a nice time playing ultimate frisbee. Afterwards we watched "__Life of Brian__".
cs: Dnes jsem šel do //zverimexu// a koupil jsem si **tygra**. Pak jsme šli na --koupaliště-- a strávili krásné chvilky házením frisbee. Později jsme se dívali na "__Život Briana__".

note: Translators: both are verbs
en: Save and Export
cs: Uložit a exportovat

en: Everything you enter will be saved automatically at regular intervals and when you exit the program.
cs: Všechno, co zaznamenáte, bude v pravidelných intervalech a při ukončení aplikace automaticky uloženo.

en: To avoid data loss you should backup your journal regularly.
cs: Chcete-li předejít ztrátě dat, měli byste váš deník pravidelně zálohovat.

en: "Backup" in the "Journal" menu saves all your entered data in a zip file.
cs: Pomocí volby "Záloha" v menu "Deník" uložíte všechna data do souboru zip.

en: In the "Journal" menu you also find the "Export" button.
cs: V menu "Deník" naleznete také tlačítko "Export".

en: Click on "Export" and export your diary to Plain Text, PDF, HTML or Latex.
cs: Stiskni "Exportovat" a exportujte svůj diář do formátů: text, PDF, HTML nebo Latex

en: If you encounter any errors, please drop me a note so I can fix them.
cs: Pokud narazíte na jakékoliv chyby, prosím dejte mi vědět, abych to mohl opravit.

en: Any feedback is appreciated.
cs: Jakákoliv zpětná vazba se cení.

en: Have a nice day!
cs: Mějte se hezky!

en: === Work ===
    Here goes the first entry. It is about #work.
    
    ====================
    
    === Family ===
    Here comes the entry about my #family.
cs: === Práce ===
    Zde bude první položka. O #práci.
    
    ====================
    
    === Rodina ===
    Zde bude první položka. O #rodině.

en: Opening default journal.
cs: Otvírání výchozího žurnálu.

en: The content has been saved to %s
cs: Obsah byl uložen v %s

en: The journal could not be saved
cs: Deník nemohl být uložen

en: Nothing to save
cs: Nic k uložení

en: Error
cs: Chyba

en: You can backup your journal to a zip file to avoid data loss.
cs: Můžete zálohovat váš diář do zip souboru, abyste zabránili ztrátám dat.

en: Backup
cs: Záloha

en: Backup now
cs: Zálohovat

en: Ask at next start
cs: Zeptat se při příštím spuštění

en: Never ask again
cs: Už se znovu nepat

en: Monday
cs: pondělí

en: Tuesday
cs: úterý

en: Wednesday
cs: středa

en: Thursday
cs: čtvrtek

en: Friday
cs: pátek

en: Saturday
cs: sobota

en: Sunday
cs: neděle

en: === Meeting ===
    
    Purpose, date, and place
    
    **Present:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Discussion, Decisions, Assignments:**
    +
    +
    +
    ==================================
cs: === Schůzka ===
    
    Účel, datum a místo
    
    **Přítomni:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Diskuze, Rozhodnutí, Úkoly:**
    +
    +
    +
    ==================================

en: === Journey ===
    **Date:**
    
    **Location:**
    
    **Participants:**
    
    **The trip:**
    First we went to xxxxx then we got to yyyyy ...
    
    **Pictures:** [Image folder ""/path/to/the/images/""]
cs: === Cesta ===
    **Datum:**
    
    **Místo:**
    
    **Účastníci:**
    
    **Výlet:**
    Nejdříve jsme jeli do xxxxx a potom do yyyyy ...
    
    **Obrázky:** [Složka s obrázky ""/path/to/the/images/""]

en: ==================================
    === Phone Call ===
    - **Person:**
    - **Time:**
    - **Topic:**
    - **Outcome and Follow up:**
    ==================================
cs: ==================================
    === Telefonní hovor ===
    - **Osoba:**
    - **Čas:**
    - **Téma:**
    - **Výstup a navazující činnost:**
    ==================================

en: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **How was the Day?**
    
    
    ========================
    **What needs to be changed?**
    +
    +
    +
    =====================================
cs: =====================================
    === Osobní ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **Jaký byl den?**
    
    
    ========================
    **Co by se mělo změnit?**
    +
    +
    +
    =====================================

en: Choose Template Name
cs: Zvolte si název šablony

en: This template file contains no text or has unreadable content.
cs: Tato šablona neobsahuje text nebo obsah není dostupný.

en: This Weekday's Template
cs: Šablona pro pracovní dny

en: Create New Template
cs: Vytvořit novou šablonu

en: Select backup filename
cs: Napište jméno záložního souboru

en: Select a directory
cs: Vyberte adresář

en: Select a file
cs: Vyberte soubor

en: Insert Link
cs: Vložit odkaz

en: <b>Link name (optional)</b>
cs: <b>Název odkazu (nepovinné)</b>

en: Go to previous day (Ctrl+PageUp)
cs: Přejít na předchozí den (Ctrl+PageUp)

en: Jump to today (Alt+Home)
cs: Skočit na dnešek (Alt+Home)

en: Today
cs: Dnes

en: Go to next day (Ctrl+PageDown)
cs: Přejít na další den (Ctrl+PageDown)

en: Show a formatted preview of the text (Ctrl+P)
cs: Ukázat zformátovaný nahled textu (Ctrl+P)

en: Enable text editing (Ctrl+P)
cs: Zapnout úpravu textu (Ctrl+P)

en: Edit
cs: Úpravy

en: Add a tag or a category entry
cs: Přidat štítek nebo kategorii

en: Add Tag
cs: Přidat štítek

en: New entry
cs: Nový záznam

en: <b>Select existing or new Category</b>
cs: <b>Vybrat stávající nebo novou kategorii</b>

en: <b>Write entry</b> (optional)
cs: <b>Napište vstup</b> (volitelné)

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: <b>General</b>
cs: <b>Obecné</b>

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: General
cs: Obecné

en: Select a picture
cs: Vyberte obrázek

en: Exit without saving
cs: Ukončit bez uložení

en: Statistics
cs: Statistika

en: <b>Selected Day</b>
cs: <b>Vybrat den</b>

en: <b>Overall</b>
cs: <b>Celkem</b>
