rednotebook - en to da translation catalogue (148 entries)

en: A Desktop Journal
da: En skrivebordsdagbog

en: Load RedNotebook at startup
da: Indlæs RedNotebook ved opstart

en: %A, %x, Day %j
da: %A %x, dag %j

en: Week %W of Year %Y
da: Uge %V i år %Y

en: Day %j
da: Dag %j

en: Help
da: Hjælp

en: Close to system tray
da: Luk til statusfelt

en: Closing the window will send RedNotebook to the tray
da: Lukning af vinduet vil sende RedNotebook til statusfeltet

en: Check for new version at startup
da: Kontroller om der er en nyere version ved opstart

en: Check now
da: Tjek nu

en: Date/Time format
da: Format for dato og tid

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Underline
da: Understreget

en: Strikethrough
da: Gennemstreget

note: Translators: Noun
en: Format
da: Formatér

en: Show RedNotebook
da: Vis RedNotebook

en: Template
da: Skabelon

en: Insert this weekday's template. Click the arrow on the right for more options
da: Indsæt denne ugedags skabelon. Klik på pilen til højre for flere valgmuligheder

en: First Item
da: Første punkt

en: Second Item
da: Andet punkt

en: Indented Item
da: Indrykket punkt

en: Two blank lines close the list
da: To blanke linjer afslutter listen

en: Picture
da: Billede

en: Insert an image from the harddisk
da: Indsæt et billede fra harddisken

en: File
da: Fil

en: Insert a link to a file
da: Indsæt et link til en fil

en: Insert a link to a website
da: Indsæt et link til en webside

en: Bullet List
da: Punktliste

en: Title
da: Titel

en: Line
da: Linje

en: Insert a separator line
da: Indsæt en adskillelinje

en: Date/Time
da: Dato/tid

en: Insert the current date and time (edit format in preferences)
da: Indsæt den aktuelle dato og tid (formatet kan redigeres i indstillingerne)

en: Line Break
da: Linjeskift

en: Insert a manual line break
da: Indsæt et manuelt linjeskift

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert images, files, links and other content
da: Indsæt billeder, filer, links og andet indhold

en: No link location has been entered
da: Ingen linkplacering er blevet indtastet

en: Date
da: Dato

en: Text
da: Tekst

en: _Journal
da: _Dagbog

en: Create a new journal. The old one will be saved
da: Opret en ny dagbog. Den gamle vil blive gemt

en: Load an existing journal. The old journal will be saved
da: Indlæs en eksisterende dagbog. Den gamle dagbog vil blive gemt

en: Save journal at a new location. The old journal files will also be saved
da: Gem dagbog på en ny placering. De gamle dagbogsfiler vil også blive gemt

en: Export
da: Eksportér

en: Open the export assistant
da: Åbn eksporteringsassistenten

en: Save all the data in a zip archive
da: Gem alle data i et zip-arkiv

en: Show some statistics about the journal
da: Vis lidt statistik om dagbogen

en: Shutdown RedNotebook. It will not be sent to the tray.
da: Luk RedNotebook ned. Det vil ikke blive sendt til statusfeltet.

en: _Edit
da: _Redigér

en: Underline misspelled words
da: Understreg stavefejl

en: Preferences
da: Indstillinger

en: _Help
da: _Hjælp

en: Contents
da: Indhold

en: Open the RedNotebook documentation
da: Åben RedNotebook dokumentation

en: Translate RedNotebook
da: Oversæt RedNotebook

en: Report a Problem
da: Rapportér et problem

en: Fill out a short form about the problem
da: Udfyld en kort formular om problemet

en: Journals are saved in a directory, not in a single file.
da: Dagbøger gemmes i en mappe, ikke i en enkelt fil.

en: The directory name will be the title of the new journal.
da: Mappenavnet vil blive navnet på den nye dagbog.

en: Select an empty folder for your new journal
da: Vælg en tom mappe til din dagbog

en: Select an existing journal directory
da: Vælg en eksisterende dagbogsmappe

en: The directory should contain your journal's data files
da: Denne mappe bør indeholde din dagbogs datafiler

en: Select an empty folder for the new location of your journal
da: Vælg en tom mappe som ny placering for din dagbog

en: The directory name will be the new title of the journal
da: Mappenavnet vil blive dagbogens nye navn

en: RedNotebook Documentation
da: Dokumentation til RedNotebook

en: mtv, spam, work, job, play
da: mtv, spam, arbejde, job, sjov

en: Tags
da: Mærker

en: Words
da: Ord

en: Hide "%s" from clouds
da: Skjul "%s" fra skyer

en: Export all days
da: Eksportér alle dage

en: From:
da: Fra:

en: To:
da: Til:

en: Select
da: Vælg

en: You have selected the following settings:
da: Du har valgt følgende indstillinger:

en: Export Assistant
da: Eksporteringsassistent

en: Welcome to the Export Assistant.
da: Velkommen til eksportguiden

en: This wizard will help you to export your journal to various formats.
da: Guiden vil hjælpe dig med at eksportere din dagbog til forskellige formater.

en: You can select the days you want to export and where the output will be saved.
da: Du kan vælge de dage, du vil eksportere, og hvor dataene skal gemmes.

en: Select Export Format
da: Vælg eksportformat

en: Select Date Range
da: Vælg datointerval

en: Select Contents
da: Vælg indhold

en: Select Export Path
da: Vælg eksportsti

en: Summary
da: Sammendrag

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Export path
da: Eksportsti

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Content exported to %s
da: Indhold eksporteret til %s

en: Empty entries are not allowed
da: Tomme punkter er ikke tilladt

en: Change this text
da: Ændr denne tekst

en: Add a new entry
da: Tilføj en ny indtastning

en: Delete this entry
da: Slet denne indgang

en: You have version <b>%s</b>.
da: Du har version <b>%s</b>.

en: The latest version is <b>%s</b>.
da: Seneste udgave er <b>%s</b>.

en: Do you want to visit the RedNotebook homepage?
da: Vil du besøge RedNotebooks hjemmeside?

en: Do not ask again
da: Spørg ikke igen

en: Distinct Words
da: Særlige ord

en: Edited Days
da: Redigerede dage

en: Letters
da: Bogstaver

en: Days between first and last Entry
da: Dage mellem første og sidste indtastning

en: Average number of Words
da: Gennemsnitligt antal ord

en: Percentage of edited Days
da: Procentdel redigerede dage

en: Lines
da: Linjer

en: Hello!
da: Hej!

en: Some example text has been added to help you start and you can erase it whenever you like.
da: For at hjælpe er der tilføjet noget tekst som eksempel. Du kan slette det, hvis du vil.

en: The example text and more documentation is available under "Help" -> "Contents".
da: Eksempelteksten og yderligere dokumentation kan findes under "Hjælp" -> "Indhold".

note: Translators: noun Translators: Verb
en: Preview
da: Forhåndsvis

en: There are two modes in RedNotebook, the __edit__ mode and the __preview__ mode.
da: Der er to tilstande i RedNotebook, __redigeringstilstand__ og __forhåndsvisning__.

en: Today I went to the //pet shop// and bought a **tiger**. Then we went to the --pool-- park and had a nice time playing ultimate frisbee. Afterwards we watched "__Life of Brian__".
da: I dag tog jeg ud i //dyrehandlen// og købte en **tiger**. Så tog vil i --svømmehallen-- og morede os med at spille frisbee. Derefter så vi "__Life of Brian__".

note: Translators: both are verbs
en: Save and Export
da: Gem og eksportér

en: Everything you enter will be saved automatically at regular intervals and when you exit the program.
da: Alt hvad du skriver vil blive gemt automatisk med jævne mellemrum, og når du afslutter programmet.

en: To avoid data loss you should backup your journal regularly.
da: For at undgå tab af data, bør du jævnligt tage sikkerhedskopier af din dagbog.

en: "Backup" in the "Journal" menu saves all your entered data in a zip file.
da: Punktet "Sikkerhedskopi" i menuen "Journal" gemmer alle dine indtastede data i en zip-fil.

en: In the "Journal" menu you also find the "Export" button.
da: I menuen "Dagbog" findes også knappen "Eksport".

en: If you encounter any errors, please drop me a note so I can fix them.
da: Hvis du støder på nogen fejl, så smid mig venligst en besked så jeg kan fikse dem.

en: Any feedback is appreciated.
da: Enhver tilbagemelding værdsættes.

en: Have a nice day!
da: Ha' en god dag!

en: The content has been saved to %s
da: Indholdet er blevet gemt til %s

en: Nothing to save
da: Intet at gemme

en: Backup
da: Sikkerhedskopi

en: === Meeting ===
    
    Purpose, date, and place
    
    **Present:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Discussion, Decisions, Assignments:**
    +
    +
    +
    ==================================
da: === Møde ===
    
    Formål, dato, sted
    
    **Til stede:**
    +
    +
    +
    
    
    **Dagsorden:**
    +
    +
    +
    
    
    **Diskussion, beslutninger, opgaver:**
    +
    +
    +
    ==================================

en: === Journey ===
    **Date:**
    
    **Location:**
    
    **Participants:**
    
    **The trip:**
    First we went to xxxxx then we got to yyyyy ...
    
    **Pictures:** [Image folder ""/path/to/the/images/""]
da: === Rejse ===
    **Dato:**
    
    **Sted:**
    
    **Deltagere:**
    
    **Turen:**
    Først tog vi til xxxxx, og så nåede vi til yyyyy ...
    
    **Billeder:** [Billedmappe ""/sti/til/billederne/""]

en: ==================================
    === Phone Call ===
    - **Person:**
    - **Time:**
    - **Topic:**
    - **Outcome and Follow up:**
    ==================================
da: ==================================
    === Telefonopkald ===
    - **Person:**
    - **Tidspunkt:**
    - **Emne:**
    - **Resultat og opfølgning:**
    ==================================

en: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **How was the Day?**
    
    
    ========================
    **What needs to be changed?**
    +
    +
    +
    =====================================
da: =====================================
    === Personligt ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **Hvordan gik dagen?**
    
    
    ========================
    **Hvad skal ændres?**
    +
    +
    +
    =====================================

en: Choose Template Name
da: Vælg skabelonnavn

en: This Weekday's Template
da: Denne ugedags skabelon

en: Create New Template
da: Opret en ny skabelon

en: Select backup filename
da: Vælg filnavn til sikkerhedskopi

en: Select a directory
da: Vælg en mappe

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: Insert Link
da: Indsæt link

en: <b>Link name (optional)</b>
da: <b>Linknavn (valgfrit)</b>

en: Today
da: I dag

en: Show a formatted preview of the text (Ctrl+P)
da: Vis en formateret forhåndsvisning af teksten (Ctrl+P)

en: Enable text editing (Ctrl+P)
da: Slå tekstredigering til (Ctrl+P)

en: Edit
da: Redigér

en: New entry
da: Ny indtastning

en: <b>Select existing or new Category</b>
da: <b>Vælg eksisterende eller ny kategori</b>

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: <b>General</b>
da: <b>Generelt</b>

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: General
da: Generelt

en: Select a picture
da: Vælg et billede

en: Exit without saving
da: Forlad uden at gemme

en: Statistics
da: Statistikker

en: <b>Selected Day</b>
da: <b>Valgte dag</b>

en: <b>Overall</b>
da: <b>Samlet</b>
