rednotebook - en to el translation catalogue (101 entries)

en: Load RedNotebook at startup
el: Εκκίνηση του RedNotebook κατά την εκκίνηση του υπολογιστή

en: %A, %x, Day %j
el: %A, %x, Ημέρα %j

en: Week %W of Year %Y
el: Εβδομάδα %W του χρόνου %Y

en: Day %j
el: Ημέρα %j

en: Help
el: Βοήθεια

en: Close to system tray
el: Κλείσιμο στη μπάρα συστήματος

en: Closing the window will send RedNotebook to the tray
el: Κλείνοντας το παράθυρο το RedNotebook θα συνεχίσει να λειτουργεί στη μπάρα συστήματος

en: Check for new version at startup
el: Έλεγχος για νέα έκδοση κατά την εκκίνηση

en: Check now
el: Έλεγχος τώρα

en: Date/Time format
el: Μορφή Ημερομηνίας/Ώρας

en: Bold
el: Έντονα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Strikethrough
el: Διακριτή διαγραφή

note: Translators: Noun
en: Format
el: Μορφοποίηση

en: Format the selected text or tag
el: Μορφοποίηση του επιλεγμένου κείμενου ή ετικέτας

en: Show RedNotebook
el: Εμφάνιση του RedNotebook

en: First Item
el: Πρώτο αντικείμενο

en: Second Item
el: Δεύτερο αντικείμενο

en: Indented Item
el: Αντικείμενο σε εσοχή

en: Two blank lines close the list
el: Δύο κενές γραμμές κλείνουν την λίστα

en: Picture
el: Εικόνα

en: Insert an image from the harddisk
el: Εισάγετε μια εικόνα από τον σκληρό δίσκο

en: File
el: Αρχείο

en: Insert a link to a file
el: Εισάγετε ένα σύνδεσμο για ένα αρχείο

en: _Link
el: _Σύνδεσμος

en: Insert a link to a website
el: Εισάγετε έναν σύνδεσμο για μια ιστοσελίδα

en: Bullet List
el: Λίστα με κουκκίδες

en: Title
el: Τίτλος

en: Line
el: Γραμμή

en: Insert a separator line
el: Εισάγετε μια διαχωριστική γραμμή

en: Date/Time
el: Ημερομηνία/Ώρα

en: Insert the current date and time (edit format in preferences)
el: Εισάγετε την τρέχουσα ημερομηνία και ώρα (επεξεργαστείτε τον τρόπο εμφάνισης στις προτιμήσεις)

en: Insert
el: Εισαγωγή

en: Insert images, files, links and other content
el: Εισαγωγή εικόνων, αρχείων, συνδέσμων και άλλου περιεχομένου

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Text
el: Κείμενο

en: _Journal
el: _Ημερολόγιο

en: Create a new journal. The old one will be saved
el: Δημιουργήστε ένα νέο ημερολόγιο. Το παλιό θα αποθηκευτεί

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Save all the data in a zip archive
el: Αποθήκευση όλα των δδομένων σε συμπιεσμένο αρχείο zip

en: Show some statistics about the journal
el: Εμφάνιση μερικών στατιστικών για το ημερολόγιο

en: Shutdown RedNotebook. It will not be sent to the tray.
el: Τερματισμός RedNotebook. Δε θα σταλεί στη μπάρα.

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: Underline misspelled words
el: Υπογράμμιση ανορθόγραφων λέξεων

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Open the RedNotebook documentation
el: Άνοιγμα της τεκμηρίωσις του RedNotebook

en: Translate RedNotebook
el: Μετάφρασε το RedNotebook

en: Report a Problem
el: Αναφορά προβλήματος

en: Fill out a short form about the problem
el: Συμπλήρωση μιας μικρής φόρμας σχετικά με το πρόβλημα που παρουσιάστηκε

en: Journals are saved in a directory, not in a single file.
el: Τα ημερολόγια αποθηκεύονται σε έναν κατάλογο, όχι σε ξεχωριστό αρχείο.

en: The directory name will be the title of the new journal.
el: Το όνομα του καταλόγου θα είναι ίδιο με τον τίτλο του νέου ημερολογίου.

en: Select an empty folder for your new journal
el: Επιλέξτε έναν άδειο φάκελο για το νέο σας ημερολόγιο

en: Select an existing journal directory
el: Επιλέξτε έναν υπάρχοντα κατάλογο ημερολογίου

en: Select an empty folder for the new location of your journal
el: Επιλέξτε έναν κενό φάκελο για τη νέα τοποθεσία του ημερολογίου σας

en: The directory name will be the new title of the journal
el: Το όνομα του φακέλου θα είναι ο νέος τίτλος του ημερολογίου

en: RedNotebook Documentation
el: Τεκμιρίωση του RedNotebook

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Words
el: Λέξεις

en: Export all days
el: Εξαγωγή όλων των ημερών

en: Export currently visible day
el: Εξαγωγή της τρέχουσας εμφανιζόμενης ημέρας

en: From:
el: Από:

en: To:
el: Πρός:

en: Selected tags
el: Επιλεγμένες ετικέτες

en: Select
el: Επιλογή

en: You have selected the following settings:
el: Έχετε επιλέξει τις παρακάτω ρυθμίσεις:

en: You can select the days you want to export and where the output will be saved.
el: Μπορείτε να επιλέξετε τις ημέρες που επιθυμείτε να εξάγετε και που θα αποθηκευτεί το αρχείο.

en: Select Export Format
el: Επιλογή μορφοποίησης αρχείου εξαγωγής

en: Select Date Range
el: Επιλογή χρονικού διαστήματος

en: Select Contents
el: Επιλογή περιεχομένων

en: Select Export Path
el: Επιλογή διαδρομή εξαγωγής

en: Summary
el: Σύνοψη

en: Start date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: End date
el: Ημερομηνία λήξης

en: Include text
el: Συμπεριλάβετε κείμενο

en: Export path
el: Διαδρομή εξαγωγής

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Content exported to %s
el: Το περιεχόμενο έχει εξαχθεί στο %s

en: Empty entries are not allowed
el: Κενές καταχώρησης δεν επιτρέπονται

en: Change this text
el: Αλλαγή αυτού του κειμένου

en: Add a new entry
el: Προσθήκη νέας καταχώρισης

en: Hello!
el: Γεια σας!

note: Translators: noun Translators: Verb
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Today I went to the //pet shop// and bought a **tiger**. Then we went to the --pool-- park and had a nice time playing ultimate frisbee. Afterwards we watched "__Life of Brian__".
el: Σήμερα πήγα στο //φαρμακείο// και αγόρασα ένα **σαμπουάν**. Αφού έπλυνα τα --μαλλιά-- μου συνειδητοποίησα ότι ήταν __χρωμοσαμπουάν__ χρώματος ροζ.

note: Translators: both are verbs
en: Save and Export
el: Αποθήκευση και εξαγωγή

en: Everything you enter will be saved automatically at regular intervals and when you exit the program.
el: Οτιδήποτε εισάγετε θα αποθηκευέται αυτόματα ανά τακτά χρονικά διαστήματα και όταν κλείσετε το πρόγραμμα.

en: To avoid data loss you should backup your journal regularly.
el: Προς αποφυγή απώλειας των δεδομένων θα πρέπει να κρατάτε αντίγραφο ασφαλείας του ημερολογίου

en: "Backup" in the "Journal" menu saves all your entered data in a zip file.
el: «Αντίγραφο ασφαλείας» στο μενού «Ημερολόγιο» αποθηκεύει όλα τα δεδομένα σε συμπιεσμένο αρχείο zip.

en: In the "Journal" menu you also find the "Export" button.
el: Στο μενού «Ημερολόγιο» θα βρείτε επίσης την επιλογή «Εξαγωγή».

en: Have a nice day!
el: Καλή σας μέρα!

en: The content has been saved to %s
el: Το περιεχόμενο έχει αποθηκευθεί κατά %s

en: Nothing to save
el: Δεν υπάρχει τίποτα προς αποθήκευση

en: You can backup your journal to a zip file to avoid data loss.
el: Μπορείτε να δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας του ημερολογίου σας σε ένα αρχείο zip για να αποφύγετε την απώλεια δεδομένων.

en: Backup
el: Αντίγραφο Ασφαλείας

en: Ask at next start
el: Ρωτήσε στην επόμενη εκκίνηση

en: Never ask again
el: Να μην ερωτηθώ ξανά

en: Choose Template Name
el: Επιλέξτε πρότυπο

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Statistics
el: Στατιστικά
