rednotebook - en to fi translation catalogue (262 entries)

en: A Desktop Journal
fi: Päiväkirja työpöydällesi

en: Load RedNotebook at startup
fi: Käynnistä RedNotebook, kun kone käynnistyy

en: %A, %x, Day %j
fi: %A, %x, vuoden %j. päivä

en: Week %W of Year %Y
fi: Vuoden %Y %W. viikko

en: Day %j
fi: Päivä %j

en: Help
fi: Ohje

en: Choose font ...
fi: Valitse kirjasin...

en: Choose font
fi: Valitse kirjasin

en: Close to system tray
fi: Sulje ilmoitusalueelle

en: Closing the window will send RedNotebook to the tray
fi: Ikkunan sulkeminen pienentää RedNotebookin ilmoitusalueelle

en: Switch between edit and preview mode automatically
fi: Vaihda muokkaus- ja esikatselutilan välillä automaattisesti

en: Check for new version at startup
fi: Tarkista käynnistäessä uudemman version saatavuus

en: Search as you type
fi: Etsi kirjoittaessa

en: Check now
fi: Tarkista nyt

en: Edit font:
fi: Muokkauskirjasin:

en: Preview font:
fi: Esikatselukirjasin:

en: Comma-separated font names
fi: Pilkuin erotetut kirjasinten nimet

en: Date/Time format
fi: Päiväyksen/ajan muoto

en: Date format
fi: Päiväyksen muoto

en: Tags in cloud
fi: Tunnisteet pilvessä

en: Maximum number of tags displayed in the cloud
fi: Pilvessä näytettävien tunnisteiden enimmäismäärä

en: Exclude from cloud
fi: Ohita pilvessä

en: Do not show these comma separated words and #tags in the clouds
fi: Älä näytä seuraavia pilkuin erotettuja sanoja ja #tunnisteita pilvessä

en: Include small words in cloud
fi: Sisällytä pienet sanat pilveen

en: Allow these words with 4 letters or less
fi: Salli nämä neljä tai vähemmän merkkejä sisältävät sanat

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Monospace
fi: Tasalevyinen

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Strikethrough
fi: Yliviivattu

note: Translators: Noun
en: _Format
fi: M_uoto

note: Translators: Noun
en: Format
fi: Muoto

en: Format the selected text or tag
fi: Muotoile valittu teksti tai tunniste

en: Preview in Browser
fi: Esikatsele selaimessa

en: Show RedNotebook
fi: Näytä RedNotebook

en: No directory selected.
fi: Kansiota ei ole valittu.

en: Template
fi: Mallipohja

en: Insert this weekday's template. Click the arrow on the right for more options
fi: Lisää tämän viikonpäivän mallipohja. Napsauta nuolea oikealla nähdäksesi lisää valintoja

en: First Item
fi: Ensimmäinen kohta

en: Second Item
fi: Toinen kohta

en: Indented Item
fi: Sisennetty kohta

en: Two blank lines close the list
fi: Kaksi tyhjää riviä lopettaa luettelon

en: Picture
fi: Kuva

en: Insert an image from the harddisk
fi: Lisää kuva kiintolevyltä

en: File
fi: Tiedosto

en: Insert a link to a file
fi: Lisää linkki tiedostoon

en: _Link
fi: _Linkki

en: Insert a link to a website
fi: Lisää linkki verkkosivulle

en: Bullet List
fi: Luettelo

en: Title
fi: Otsikko

en: Line
fi: Viiva

en: Insert a separator line
fi: Lisää erotinviiva

en: Date/Time
fi: Päiväys/aika

en: Insert the current date and time (edit format in preferences)
fi: Lisää nykyinen päiväys ja aika (muokkaa muotoa asetuksista)

en: Line Break
fi: Rivinvaihto

en: Insert a manual line break
fi: Lisää rivinvaihto käsin

en: _Insert
fi: L_isää

en: Level
fi: Taso

en: Insert
fi: Lisää

en: Insert images, files, links and other content
fi: Lisää kuvia, tiedostoja, linkkejä ja muuta sisältöä

en: Width (optional):
fi: Leveys (valinnainen):

en: pixels
fi: pikseliä

en: Width must be an integer.
fi: Leveyden tulee olla kokonaisuluku.

en: No link location has been entered
fi: Linkin sijaintia ei ole annettu

en: Date
fi: Päiväys

en: Text
fi: Teksti

en: Save and insert
fi: Tallenna ja syötä

en: Save
fi: Tallenna

en: Close
fi: Sulje

en: _Journal
fi: _Päiväkirja

en: New
fi: Uusi

en: Create a new journal. The old one will be saved
fi: Luo uusi päiväkirja. Vanha tallennetaan.

en: Open
fi: Avaa

en: Load an existing journal. The old journal will be saved
fi: Lataa olemassa oleva päiväkirja. Vanha päiväkirja tallennetaan.

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Save journal at a new location. The old journal files will also be saved
fi: Tallenna päiväkirja uuteen sijaintiin. Myös vanhat päiväkirjatiedostot tallennetaan.

en: Export
fi: Vie

en: Open the export assistant
fi: Avaa vientiavustaja

en: _Backup
fi: _Varmuuskopioi

en: Save all the data in a zip archive
fi: Tallenna kaikki tiedot zip-arkistoon

en: S_tatistics
fi: _Tilastot

en: Show some statistics about the journal
fi: Näytä tilastoja päiväkirjasta

en: Quit
fi: Lopeta

en: Shutdown RedNotebook. It will not be sent to the tray.
fi: Lopeta RedNotebook. Sitä ei pienennetä ilmoitusalueelle.

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo text or tag edits
fi: Kumoa tekstin tai tunnisteiden muokkaukset

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Redo text or tag edits
fi: Tee uudelleen tekstin tai tunnisteiden muokkaukset

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Find
fi: Etsi

en: Spell Check
fi: Oikoluku

en: Underline misspelled words
fi: Alleviivaa väärin kirjoitetut sanat

en: Preferences
fi: Asetukset

en: _Help
fi: _Ohje

en: Contents
fi: Sisältö

en: Open the RedNotebook documentation
fi: Avaa RedNotebook-dokumentaatio

en: Donate
fi: Lahjoita

en: Support RedNotebook with a donation
fi: Tue RedNotebookia lahjoituksella

en: Translate RedNotebook
fi: Käännä RedNotebook

en: Help translate RedNotebook to your language
fi: Käännä RedNotebook kielellesi

en: Report a Problem
fi: Raportoi ongelmasta

en: Fill out a short form about the problem
fi: Täytä lyhyt lomake ongelmasta

en: Give Feedback
fi: Anna palautetta

en: How can we improve RedNotebook?
fi: Miten voimme parantaa RedNotebookia?

en: About
fi: Tietoja

en: Wrong directory
fi: Väärä kansio

en: You cannot use this directory for your journal:
fi: Et voi käyttää tätä kansiota päiväkirjallesi:

en: Please select an empty directory.
fi: Valitse tyhjä kansio.

en: This directory contains no journal files:
fi: Tämä kansio ei sisällä päiväkirjatiedostoja:

en: Journals are saved in a directory, not in a single file.
fi: Päiväkirjat tallennetaan hakemistoihin, ei yksittäisiin tiedostoihin.

en: The directory name will be the title of the new journal.
fi: Kansion nimi tulee olemaan uuden päiväkirjan nimi.

en: Select an empty folder for your new journal
fi: Valitse tyhjä kansio uudelle päiväkirjallesi

en: Select an existing journal directory
fi: Valitse olemassa oleva päiväkirjakansio

en: The directory should contain your journal's data files
fi: Hakemiston pitäisi sisältää päiväkirjasi data-tiedostot

en: Select an empty folder for the new location of your journal
fi: Valitse tyhjä kansio päiväkirjasi uudeksi sijainniksi

en: The directory name will be the new title of the journal
fi: Kansion nimi tulee olemaan päiväkirjan uusi nimi

en: RedNotebook Documentation
fi: RedNotebook-dokumentaatio

en: Contributors:
fi: Avustajat:

en: mtv, spam, work, job, play
fi: mtv, roskaposti, työ, työ, peli

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Words
fi: Sanoja

en: Hide "%s" from clouds
fi: Piilota "%s" pilvistä

en: Export all days
fi: Vie kaikki päivät

en: Export currently visible day
fi: Vie esillä oleva päivä

en: Export days in the selected time range
fi: Vie päivät valitulta aikaväliltä

en: From:
fi: Mistä:

en: To:
fi: Mihin:

en: Export currently selected text
fi: Vie valittuna oleva teksti

en: (Only available when text is selected in edit mode)
fi: (Käytettävissä vain, kun tekstiä on valittu muokkaustilassa)

en: Export text and tags
fi: Vie teksti ja tunnisteet

en: Export text only
fi: Vie vain teksti

en: Export tags only
fi: Vie vain tunnisteet

en: Filter days by tags
fi: Suodata päivät tunnisteiden perusteella

en: Available tags
fi: Käytettävissä olevat tunnisteet

en: Selected tags
fi: Valitut tunnisteet

en: Select
fi: Valitse

en: Deselect
fi: Poista valinta

en: When filtering by tags, you have to select at least one tag.
fi: Valitse vähintään yksi tunniste, kun suodatat tunnisteiden perusteella.

en: You have selected the following settings:
fi: Olet valinnut seuraavat asetukset:

en: Export Assistant
fi: Vientiavustaja

en: Welcome to the Export Assistant.
fi: Tervetuloa vientiavustajaan.

en: This wizard will help you to export your journal to various formats.
fi: Tämä avustaja auttaa sinua viemään päiväkirjasi erilaisiin tiedostomuotoihin.

en: You can select the days you want to export and where the output will be saved.
fi: Voit valita päivät, jotka haluat viedä ja minne tuotos tallennetaan.

en: PDF: export to HTML, open in browser and print to PDF file
fi: PDF: vie HTML-muotoon, avaa selain ja tulosta PDF-tiedostoksi

en: Select Export Format
fi: Valitse tiedostomuoto

en: Select Date Range
fi: Valitse aikaväli

en: Select Contents
fi: Valitse sisältö

en: Select Export Path
fi: Valitse viennin polku

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Export selected text only
fi: Vie vain valittu teksti

en: Start date
fi: Aloituspäivä

en: End date
fi: Päättymispäivä

en: Include text
fi: Sisällytä teksti

en: Include tags
fi: Sisällytä tunnisteet

en: Filtered by tags
fi: Tunnisteiden perusteella suodatettu

en: Export path
fi: Viennin polku

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Content exported to %s
fi: Sisältö viety kohteeseen %s

en: Plain Text
fi: Muotoilematon teksti

en: Empty entries are not allowed
fi: Tyhjiä kohtia ei sallita

en: Change this text
fi: Muuta tätä tekstiä

en: Add a new entry
fi: Lisää uusi merkintä

en: Delete this entry
fi: Poista merkintä

en: Incorrect date format
fi: Virheellinen päiväyksen muoto

en: You have version <b>%s</b>.
fi: Käytössäsi on versio <b<%s</b>.

en: The latest version is <b>%s</b>.
fi: Viimeisin versio on <b>%s</b>.

en: If you like the program, please consider making a donation.
fi: Jos pidät ohjelmasta, harkitse lahjoitusta.

en: Do you want to visit the RedNotebook homepage?
fi: Haluatko vierailla RedNotebookin verkkosivustolla?

en: Do not ask again
fi: Älä kysy uudelleen

en: unknown
fi: tuntematon

en: Distinct Words
fi: Eri sanoja

en: Edited Days
fi: Muokattuja päiviä

en: Letters
fi: Kirjaimia

en: Days between first and last Entry
fi: Ensimmäisen ja viimeisen merkinnän välisiä päiviä

en: Average number of Words
fi: Sanojen keskimääräinen lukumäärä

en: Percentage of edited Days
fi: Muokattujen päivien osuus

en: Lines
fi: Rivejä

en: Hello!
fi: Hei!

en: Some example text has been added to help you start and you can erase it whenever you like.
fi: Käytön aloituksen helpottamiseksi on lisätty esimerkkitekstiä. Voit poistaa esimerkkitekstin, jos niin haluat.

en: The example text and more documentation is available under "Help" -> "Contents".
fi: Esimerkkiteksti ja lisäohjeita on tarjolla valikossa kohdassa "Ohje" -> "Sisältö".

note: Translators: noun Translators: Verb
en: Preview
fi: Esikatsele

en: There are two modes in RedNotebook, the __edit__ mode and the __preview__ mode.
fi: RedNoteBookissa on kaksi toimintatilaa, __muokkaustila__ ja __esikatselutila__.

en: Click on Edit above to see the difference.
fi: Napsauta Muokkaa-painiketta nähdäksesi erot.

en: Tagging is easy.
fi: Tunnisteiden käyttö on helppoa.

en: Just use #hashtags like on twitter.
fi: Käytä #hashtageja kuten Twitterissä.

en: Today I went to the //pet shop// and bought a **tiger**. Then we went to the --pool-- park and had a nice time playing ultimate frisbee. Afterwards we watched "__Life of Brian__".
fi: Tänään menin //eläinkauppaan// ja ostin **tiikerin**. Sitten menimme --allas-- puistoon ja vietimme kivaa aikaa pelaten Ultimate liitokiekkoa. 
    Jälkikäteen katsoimme elokuvan nimeltä "__Brianin elämä__".

en: Templates
fi: Mallipohjat

en: RedNotebook supports templates.
fi: RedNotebook tukee mallipohjia.

en: Click on the arrow next to the "Template" button to see some options.
fi: Napsauta "Mallipohja"-painikkeen vieressä olevaa nuolta nähdäksesi vaihtoehtoja.

en: You can have one template for every day
    of the week and unlimited arbitrarily named templates.
fi: Sinulla voi olla yksi mallipohja viikon jokaiselle
    päivälle ja rajoittamaton määrä vapaasti nimettyjä mallipohjia.

note: Translators: both are verbs
en: Save and Export
fi: Tallenna ja vie

en: Everything you enter will be saved automatically at regular intervals and when you exit the program.
fi: Kaikki kirjoittamasi tallennetaan automaattisesti säännöllisin väliajoin ja lopettaessasi sovelluksen käytön.

en: To avoid data loss you should backup your journal regularly.
fi: Varmuuskopioi päiväkirjasi tasaisin väliajoin välttääksesi tietojesi menetyksen.

en: "Backup" in the "Journal" menu saves all your entered data in a zip file.
fi: "Päiväkirja"-valikon "Varmuuskopioi"-toiminto tallentaa kaikki tietosi zip-tiedostoon.

en: In the "Journal" menu you also find the "Export" button.
fi: "Päiväkirja"-valikosta löytyy myös "Vie"-painike.

en: Click on "Export" and export your diary to Plain Text, PDF, HTML or Latex.
fi: Napsauta "Vie" ja vie päiväkirjasi raakatekstinä, PDF:nä, HTML:nä tai Latexina.

en: If you encounter any errors, please drop me a note so I can fix them.
fi: Jos kohtaat virheitä, ilmoita asiasta käyttäen Ohje-valikon Raportoi ongelmasta -toimintoa.

en: Any feedback is appreciated.
fi: Kaikki palaute on tervetullutta.

en: Have a nice day!
fi: Mukavaa päivänjatkoa!

en: Opening default journal.
fi: Avataan oletuspäiväkirja.

en: The content has been saved to %s
fi: Sisältö tallennettu kohteeseen %s

en: The journal could not be saved
fi: Päiväkirjaa ei voitu tallentaa

en: Nothing to save
fi: Ei tallennettavaa

en: Error
fi: Virhe

en: It has been %d days since you made your last backup.
fi: Viimeisimmästä varmuuskopiosta on yli %d päivää.

en: You can backup your journal to a zip file to avoid data loss.
fi: Voit varmuuskopioida päiväkirjasi zip-tiedostoon välttääksesi tiedon katoamisen.

en: Backup
fi: Varmuuskopioi

en: Backup now
fi: Varmuuskopioi nyt

en: Ask at next start
fi: Kysy seuraavalla käynnistyskerralla

en: Never ask again
fi: Älä kysy enää uudelleen

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: === Meeting ===
    
    Purpose, date, and place
    
    **Present:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Discussion, Decisions, Assignments:**
    +
    +
    +
    ==================================
fi: === Kokous ===
    Tarkoitus, päiväys, ja paikka
    
    **Läsnä:**
    +
    +
    +
    
    
    **Esityslista:**
    +
    +
    +
    
    
    **Keskustelu, päätökset, toimeksiannot:**
    +
    +
    +
    ==================================

en: === Journey ===
    **Date:**
    
    **Location:**
    
    **Participants:**
    
    **The trip:**
    First we went to xxxxx then we got to yyyyy ...
    
    **Pictures:** [Image folder ""/path/to/the/images/""]
fi: === Matka ===
    **Päiväys:**
    
    **Paikka:**
    
    **Osallistujat:**
    
    **Reissu:**
    Ensin menimme xxxxx, sitten saavuimme paikkaan yyyyy...
    
    **Kuvat:** [Kuvakansio ""/polku/jossa/kuvat/sijaitsevat/""]

en: ==================================
    === Phone Call ===
    - **Person:**
    - **Time:**
    - **Topic:**
    - **Outcome and Follow up:**
    ==================================
fi: ==================================
    === Puhelu ===
    - **Henkilö:**
    - **Aika:**
    - **Aihe:**
    - **Lopputulos ja seuranta:**
    ==================================

en: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **How was the Day?**
    
    
    ========================
    **What needs to be changed?**
    +
    +
    +
    =====================================
fi: =====================================
    === Henkilökohtainen ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **Millainen päivä oli?**
    
    
    ========================
    **Mitä pitää muuttaa?**
    +
    +
    +
    =====================================

en: Template mode
fi: Mallipohjatila

en: You are currently editing a template.
fi: Muokkaat mallipohjaa.

en: Choose Template Name
fi: Valitse mallipohjan nimi

en: This template file contains no text or has unreadable content.
fi: Tämä mallipohjatiedosto ei sisällä tekstiä tai vaihtoehtoisesti sen sisältö ei ole luettavissa.

en: This Weekday's Template
fi: Tämän viikonpäivän mallipohja

en: Create New Template
fi: Luo uusi mallipohja

en: Select backup filename
fi: Valitse varmuuskopiotiedoston nimi

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Select a directory
fi: Valitse kansio

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Insert Link
fi: Lisää linkki

en: <b>Link location (e.g. https://www.google.com)</b>
fi: <b>Linkin sijainti (esim. https://www.google.com)</b>

en: <b>Link name (optional)</b>
fi: <b>Linkin nimi (valinnainen)</b>

en: Go to previous day (Ctrl+PageUp)
fi: Siirry edelliseen päivään (Ctrl+PageUp)

en: Back
fi: Edellinen

en: Jump to today (Alt+Home)
fi: Siirry kuluvaan päivään (Alt+Home)

en: Today
fi: Tänään

en: Go to next day (Ctrl+PageDown)
fi: Siirry seuraavaan päivään (Ctrl+PageDown)

en: Forward
fi: Seuraava

en: Show a formatted preview of the text (Ctrl+P)
fi: Näytä muotoiltu esikatselu tekstistä (Ctrl+P)

en: Enable text editing (Ctrl+P)
fi: Siirry muokkaustilaan (Ctrl+P)

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Add a tag or a category entry
fi: Lisää tunniste tai luokkamerkintä

en: Add Tag
fi: Lisää tunniste

en: New entry
fi: Uusi merkintä

en: <b>Select existing or new Category</b>
fi: <b>Valitse olemassa oleva tai uusi luokka</b>

en: <b>Write entry</b> (optional)
fi: <b>Kirjoita merkintä</b> (valinnainen)

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: <b>General</b>
fi: <b>Yleiset</b>

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: General
fi: Yleiset

en: Select a picture
fi: Valitse kuva

en: _Open
fi: _Avaa

en: Exit without saving
fi: Poistu tallentamatta

en: Statistics
fi: Tilastot

en: <b>Selected Day</b>
fi: <b>Valittu päivä</b>

en: <b>Overall</b>
fi: <b>Yhteensä</b>
