rednotebook - en to ga translation catalogue (219 entries)

en: A Desktop Journal
ga: Dialann Deisce

en: Load RedNotebook at startup
ga: Luchtaigh RedNotebook ar thosú

en: Week %W of Year %Y
ga: Seachtain %W de Bhliain %Y

en: Day %j
ga: Lá %j

en: Help
ga: Cabhair

en: Choose font ...
ga: Roghnaigh clófhoireann...

en: Choose font
ga: Roghnaigh clófhoireann

en: Close to system tray
ga: Dún agus cuir sa thrádaire córais

en: Closing the window will send RedNotebook to the tray
ga: Má dhúnfar an fhuinneog, cuirfear RedNotebook sa thrádaire

en: Switch between edit and preview mode automatically
ga: Malartaigh idir modh eagair agus modh réamhamhairc go huathoibríoch

en: Check for new version at startup
ga: Seiceáil faoi leagan nua ar thosú

en: Check now
ga: Seiceáil anois

en: Edit font:
ga: Cuir cló in eagar

en: Preview font:
ga: Réamhamharc ar chló:

en: Comma-separated font names
ga: Ainmneacha chló camóghdheighilte

en: Date/Time format
ga: Formáid Dáta/Am

en: Date format
ga: Formáid an dáta

en: Exclude from cloud
ga: Ná cuir san áireamh sa néalríomhaireacht

en: Include small words in cloud
ga: Cuir na focail bheaga seo san áireamh sa néalríomhaireacht

en: Allow these words with 4 letters or less
ga: Ceadaigh na focail seo le 4 litir nó níos lú

en: Bold
ga: Trom

en: Italic
ga: Iodálach

en: Underline
ga: Cuir líne faoi

en: Strikethrough
ga: Cuir líne trí

note: Translators: Noun
en: _Format
ga: _Formáid

note: Translators: Noun
en: Format
ga: Formáid

en: Format the selected text or tag
ga: Formáidigh an téacs/an clib roghnaithe

en: Show RedNotebook
ga: Taispeáin RedNoteBook

en: No directory selected.
ga: Níor roghnaíodh aon chomhadlann

en: Template
ga: Teimpléad

en: Insert this weekday's template. Click the arrow on the right for more options
ga: Cuir isteach teimpléad an lae inniu. Gliogáil ar an saighead ar dheis lena thuilleadh roghanna a fháil

en: First Item
ga: An chéad mhír

en: Second Item
ga: An dara mhír

en: Indented Item
ga: Mír eangach

en: Two blank lines close the list
ga: Dúntar an liosta le dhá líne bán

en: Picture
ga: Pictiúr

en: Insert an image from the harddisk
ga: Cuir íomhá ón diosca crua isteach

en: File
ga: Comhad

en: Insert a link to a file
ga: Cuir nasc le comhad leis

en: _Link
ga: _Nasc

en: Insert a link to a website
ga: Cuir nasc le suíomh gréasáin isteach

en: Bullet List
ga: Liosta Urchair

en: Title
ga: Teideal

en: Line
ga: Líne

en: Insert a separator line
ga: Cuir líne deighilteora isteach

en: Date/Time
ga: Dáta/Am

en: Insert the current date and time (edit format in preferences)
ga: Cuir dáta agus am reatha isteach (déan eagar ar réamhshocruithe

en: Line Break
ga: Briseadh líne

en: Insert a manual line break
ga: Cuir briseadh líne de láimh isteach

en: _Insert
ga: Cuir _isteach

en: Insert
ga: Cuir isteach

en: Insert images, files, links and other content
ga: Cuir íomhánna, comhaid, nascanna agus ábhar eile isteach

en: Width (optional):
ga: Leithead (roghnach):

en: pixels
ga: picteilíní

en: Width must be an integer.
ga: Ní foláir don leithead a bheith ina shlánuimhir

en: No link location has been entered
ga: Níor cuireadh aon suíomh naisc isteach

en: Date
ga: Dáta

en: Text
ga: Téacs

en: Save and insert
ga: Cuir i dtaisce agus cuir isteach é

en: _Journal
ga: _Dialann

en: Create a new journal. The old one will be saved
ga: Cruthaigh dialann nua. Cuirfear an tseandialann i dtaisce

en: Load an existing journal. The old journal will be saved
ga: Luchtaigh dialann atá ann. Cuirfear an tsean-dialann i dtaisce

en: Save journal at a new location. The old journal files will also be saved
ga: Cuir dialann i dtaisce i suíomh nua. Cuirfear comhaid an tsean-dialann i dtaisce leis

en: Export
ga: Easportáil

en: Open the export assistant
ga: Oscail an cuntóir easportála

en: _Backup
ga: _Cúltacaigh

en: Save all the data in a zip archive
ga: Cuir na sonraí go leir i dtaisce i gcartlann zip

en: S_tatistics
ga: S_taidreamh

en: Show some statistics about the journal
ga: Léirigh roinnt staidrimh faoin dialann

en: Shutdown RedNotebook. It will not be sent to the tray.
ga: Múch RedNotebook. Ní sheolfar chuig an tráidire é

en: _Edit
ga: Cuir in _Eagar

en: Undo text or tag edits
ga: Cealaigh eagar ar théacs nó ar chlibeanna

en: Redo text or tag edits
ga: Athdhéan eagar ar théacs nó ar chlibeanna

en: Underline misspelled words
ga: Cuir líne faoi fhocail mhílitrithe

en: Preferences
ga: Sainroghanna

en: _Help
ga: _Cabhair

en: Contents
ga: Clár Ábhair

en: Open the RedNotebook documentation
ga: Oscail doiciméadúchán RedNotebook

en: Translate RedNotebook
ga: Aistrigh RedNotebook

en: Report a Problem
ga: Cuir fadhb in iúl

en: Fill out a short form about the problem
ga: Comhlántar foirm gearr faoin fhadhb

en: Wrong directory
ga: An chomhadlann mícheart

en: You cannot use this directory for your journal:
ga: Ní féidir leat an chomhadlann seo a úsáid le haghaidh do dhialann

en: Please select an empty directory.
ga: Roghnaigh comhadlann fholamh, le do thoil

en: This directory contains no journal files:
ga: Ní aon chomhad dialainne sa chomhadlann seo:

en: Journals are saved in a directory, not in a single file.
ga: Cuirtear dialann i dtaisce i gcomhadlann, ní i gcomhad aonair a dhéantar é

en: The directory name will be the title of the new journal.
ga: Beidh ainm na comhadlainne ina ainm ar an dialann nua.

en: Select an empty folder for your new journal
ga: Roghnaigh fillteán folamh le haghaidh do dhialann nua

en: Select an existing journal directory
ga: Roghnaigh comhadlann dialainne atá ann anois

en: The directory should contain your journal's data files
ga: Ba chóir go mbeadh comhaid sonraí do dhialainne sa chomhadlann

en: Select an empty folder for the new location of your journal
ga: Roghnaigh fillteán folamh mar shuíomh nua dod' dhialann

en: The directory name will be the new title of the journal
ga: Beidh ainm na comhadlainne mar theideal nua ar an dialann

en: RedNotebook Documentation
ga: Doiciméadúchán RedNotebook

en: mtv, spam, work, job, play
ga: mtv, turscar, obair, beart oibre, imirt

en: Tags
ga: Clibeanna

en: Words
ga: Focail

en: Hide "%s" from clouds
ga: Cuir "%s" i dtaisce ó néalríomhaireacht

en: Export all days
ga: Easportail gach lá

en: Export currently visible day
ga: Easportáil an lá atá le feiceáil anois

en: Export days in the selected time range
ga: Easportáil na laethanta sa réimse ama roghnaithe

en: From:
ga: Ó:

en: To:
ga: Go:

en: Export currently selected text
ga: Easportáil an téacs atá roghnaithe anois

en: (Only available when text is selected in edit mode)
ga: (Ar fáil ach amháin leis an téacs roghnaithe sa mhodh eagair

en: Export text and tags
ga: Easportáil téacs agus clibeanna

en: Export text only
ga: Easportáil téacs amháin

en: Export tags only
ga: Easportáil clibeanna amháin

en: Filter days by tags
ga: Scagtar laethanta de réir chlibe

en: Available tags
ga: Clibeanna ar fáil

en: Selected tags
ga: Clibeanna roghnaithe

en: Select
ga: Roghnaigh

en: Deselect
ga: Díroghnaigh

en: When filtering by tags, you have to select at least one tag.
ga: Nuair a scagtar de réir chlibe, ní foláir clib amháin a roghnú ar a laghad.

en: You have selected the following settings:
ga: Tá na socruithe a leanas roghnaithe agat:

en: Export Assistant
ga: Cuntóir Easportála

en: Welcome to the Export Assistant.
ga: Fáilte chuig an Cuntóir Easportála

en: This wizard will help you to export your journal to various formats.
ga: Cabhróidh an draoi seo leat do dhialann a easportáil chuig formáidí éagsúla.

en: You can select the days you want to export and where the output will be saved.
ga: D'fhéadfá na laethanta le heasportáil a roghnú maraon leis an áit le hiad a chur i dtaisce

en: Select Export Format
ga: Roghnaigh Formáid Easportála

en: Select Date Range
ga: Roghnaigh Raon Dáta

en: Select Contents
ga: Roghnaigh a mbeidh ann

en: Select Export Path
ga: Roghnaigh Conair Easportála

en: Summary
ga: Achoimre

en: Export selected text only
ga: Easportáil téacs roghnaithe amháin

en: Start date
ga: Dáta tosaithe

en: End date
ga: Dáta deiridh

en: Include text
ga: Cuir téacs san áireamh

en: Include tags
ga: Cuir clibeanna san áireamh

en: Filtered by tags
ga: Scagtha de réir clibeanna

en: Export path
ga: Conair easportála

en: Yes
ga: Is ea

en: No
ga: Ní hea

en: Content exported to %s
ga: A raibh ann easportáilte chuig %s

en: Plain Text
ga: Gnáth-théacs

en: Empty entries are not allowed
ga: Ní ceadaítear iontralacha bána

en: Change this text
ga: Athraigh an téacs seo

en: Add a new entry
ga: Cuir iontráil nua leis

en: Delete this entry
ga: Scrios an iontráil seo

en: Incorrect date format
ga: Formáid dáta mícheart

en: You have version <b>%s</b>.
ga: Is é <b>%s</b> an leagan atá agat.

en: The latest version is <b>%s</b>.
ga: Is é <b>%s</b> an leagan is déanaí.

en: Do you want to visit the RedNotebook homepage?
ga: Ar mhian leat cuairt a thabhairt ar leathanach baile RedNotebook?

en: Do not ask again
ga: Ná fiafraigh arís

en: unknown
ga: neamhaithnid

en: Distinct Words
ga: Focail soiléire

en: Edited Days
ga: Laethanta curtha in eagar"

en: Letters
ga: Litreacha

en: Days between first and last Entry
ga: Laethanta idir an chéad iontráil agus an iontráil deiridh

en: Average number of Words
ga: Meánlíon na bhfocal

en: Percentage of edited Days
ga: Céatadán na laethanta curtha in eagar

en: Lines
ga: Línte

en: Hello!
ga: Haló

en: Some example text has been added to help you start and you can erase it whenever you like.
ga: Cuireadh isteach roinnt téacs mar shampla chun cabhair a thabhairt duit tosú, ach d'fhéadfá é a scrios nuair is mian leat

en: The example text and more documentation is available under "Help" -> "Contents".
ga: Tá an téacs-sampla agus a thuilleadh doiciméad ar fáil faoi "Cabhair" -> "Ábhair".

note: Translators: noun Translators: Verb
en: Preview
ga: Réamhamharc

en: There are two modes in RedNotebook, the __edit__ mode and the __preview__ mode.
ga: Tá dhá mhodh i RedNotebook, an _modh_eagair agus an_modh_réamhamhairc.

en: Click on Edit above to see the difference.
ga: Gliogáil ar Eagar thuas agus féach an difríocht.

en: Tagging is easy.
ga: Is éasca é clibeáil

en: Just use #hashtags like on twitter.
ga: Bain úsáid as #haischlibeanna díreach mar ar Twitter

en: Today I went to the //pet shop// and bought a **tiger**. Then we went to the --pool-- park and had a nice time playing ultimate frisbee. Afterwards we watched "__Life of Brian__".
ga: Inniu chuamar go dtí //siopa na bpeataí// agus do cheannaíomar **tígear**. Ansan ar aghaidh linn go dtí an --linn-- snámha agus do bhaineamar an-taitneamh as frisbee marfach a imirt. Ina dhiaidh sin, bhíomar ag amharc ar "__Life of Brian__".

note: Translators: both are verbs
en: Save and Export
ga: Cuir i dtaisce agus Easportáil

en: Everything you enter will be saved automatically at regular intervals and when you exit the program.
ga: Déanfar gach rud a chuireann tú isteach a chur i dtaisce go huathoibríoch go tráthrialta agus arís nuair a fhágann tú an ríomhchlár.

en: To avoid data loss you should backup your journal regularly.
ga: Ba chóir duit cóip chúltaca a dhéanamh ar do dhialann go rialta chun caillteanas sonraí a sheachaint.

en: "Backup" in the "Journal" menu saves all your entered data in a zip file.
ga: Déanann  "Cúltacaigh" sa roghchlár "Dialann" na sonraí go léir a chuir tú isteach a chur i dtaisce i gcomhad zip.

en: In the "Journal" menu you also find the "Export" button.
ga: Tá an cnaipe " Easportáil" sa ríomhchlár "Dialann" chomh maith.

en: Click on "Export" and export your diary to Plain Text, PDF, HTML or Latex.
ga: Gliogáil ar "Easportail" agus déan do dhialann a easportáil chuig Gnáththéacs, PDF, HTML, nó Latex.

en: If you encounter any errors, please drop me a note so I can fix them.
ga: Má thagann tú ar aon dearmad, cuir nóta chugamsa le do thoil, ionas gur féidir liom é a dheisiú.

en: Any feedback is appreciated.
ga: Beidh fáilte roimh aon aiseolas.

en: Have a nice day!
ga: Bain taitneamh as an lá

en: === Work ===
    Here goes the first entry. It is about #work.
    
    ====================
    
    === Family ===
    Here comes the entry about my #family.
ga: ===Obair===
    Seo anois an chéad iontráil. Baineann sé le #obair.
    
    ====================
    
    ===Teaghlach===
    agus anois iontráil faoi mo #theaghlach."

en: Opening default journal.
ga: Dialann réamhshocraithe á oscailt

en: The content has been saved to %s
ga: Cuireadh a bhí ann i dtaisce i %s

en: The journal could not be saved
ga: Níor éirigh leis an dialann a chur i dtaisce

en: Nothing to save
ga: Tada le cur i dtaisce

en: Error
ga: Dearmad

en: You can backup your journal to a zip file to avoid data loss.
ga: D'fhéadfá do dhialann a chúltacú chuig chomhad zip chun caillteanas sonraí a sheachaint

en: Backup
ga: Cultacaigh

en: Backup now
ga: Déan cóip chúltaca anois

en: Ask at next start
ga: Fiafraigh ag an gcéad tosú eile

en: Never ask again
ga: Ná fiafraigh aríṡ

en: Monday
ga: Dé Luain

en: Tuesday
ga: Dé Máirt

en: Wednesday
ga: Dé Chéadaoin

en: Thursday
ga: Déardaoin

en: Friday
ga: Dé hAoine

en: Saturday
ga: Dé Satharn

en: Sunday
ga: Dé Domhnach

en: === Meeting ===
    
    Purpose, date, and place
    
    **Present:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Discussion, Decisions, Assignments:**
    +
    +
    +
    ==================================
ga: ===Cruinniú ===
    
    Cuspóir, dátá, agus áit
    **I láthair:**
    +
    +
    +
    
    
    **Clár Oibre:**
    +
    +
    +
    
    
    **Díospóireacht, Cinntí, Tascanna**
    +
    +
    +
    ==================================

en: === Journey ===
    **Date:**
    
    **Location:**
    
    **Participants:**
    
    **The trip:**
    First we went to xxxxx then we got to yyyyy ...
    
    **Pictures:** [Image folder ""/path/to/the/images/""]
ga: ===Aistear ===
    **Dáta:**
    
    **Suíomh:**
    
    **Rannphairtithe:**
    
    "**An Turas:**
    Ar dtús chuamar go xxxxx agus ansan shroiseamar yyyyy ... 
    
    **Pictiúir:** [fillteán íomhá ""/conair/go/dtí/íomhánna/""]

en: ==================================
    === Phone Call ===
    - **Person:**
    - **Time:**
    - **Topic:**
    - **Outcome and Follow up:**
    ==================================
ga: ==================================
    ===Glao Gutháin ===
    - **Duine:**
    - **Am:**
    - **Ábhar:**
    - **Toradh agus Obair leantach:**
    ==================================

en: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **How was the Day?**
    
    
    ========================
    **What needs to be changed?**
    +
    +
    +
    =====================================
ga: =====================================
    ===Pearsanta ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **Conas a d'éirigh leat?**
    
    
    ========================
    "**Ar chóir aon athrú a dhéanamh?**
    +
    +
    +
    =====================================

en: Choose Template Name
ga: Roghnaigh Ainm Teimpléid

en: This template file contains no text or has unreadable content.
ga: Níl aon téacs sa chomhad teimpléid seo nó tá ábhar do-léite ann.

en: This Weekday's Template
ga: Teimpléad an lae inniu

en: Create New Template
ga: Cruthaigh Teimpléad Nua

en: Select backup filename
ga: Roghnaigh ainm comhaid cúltacaithe

en: Select a directory
ga: Roghnaigh comhadlann

en: Select a file
ga: Roghnaigh comhad

en: Insert Link
ga: Cuir nasc ann

en: <b>Link name (optional)</b>
ga: <b>Ainm naisc (roghnach)</b>

en: Go to previous day (Ctrl+PageUp)
ga: Téitear chuig an lá roimhe seo (Ctrl+PageUp)

en: Jump to today (Alt+Home)
ga: Léim go dtí inniu (Alt+Home

en: Today
ga: Inniu

en: Go to next day (Ctrl+PageDown)
ga: Téigh go dtí an chéad lá eile (Ctrl+PageDown)

en: Show a formatted preview of the text (Ctrl+P)
ga: Taispeáin reamhamharc formáidithe an téacs (Ctrl+P)

en: Enable text editing (Ctrl+P)
ga: Cuir eagarthóireacht téacs ar chumas (Ctrl+P)

en: Edit
ga: Cuir eagar ar

en: Add a tag or a category entry
ga: Cuir clib nó lipéad catagóire leis

en: Add Tag
ga: Cuir clib leis

en: New entry
ga: Iontrail nua

en: <b>Select existing or new Category</b>
ga: <b>Roghnaigh Catagóir atá ann nó Catagóir Nua</b>

en: <b>Write entry</b> (optional)
ga: <b>Scriobh iontráil</b> (roghnach)

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: <b>General</b>
ga: <b>Ginearálta</b>

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: General
ga: Ginearálta

en: Select a picture
ga: Roghnaigh pictiur

en: Exit without saving
ga: Scoir gan cur i dtaisce

en: Statistics
ga: Staidreamh

en: <b>Selected Day</b>
ga: <b>Lá roghnaithe</b>

en: <b>Overall</b>
ga: <b>Iomlán</b>
