rednotebook - en to ie translation catalogue (161 entries)

en: A Desktop Journal
ie: Un jurnal por pupitre

en: %A, %x, Day %j
ie: %A, %x, die %j

en: Week %W of Year %Y
ie: Semane %W del annu %Y

en: Day %j
ie: Die %j

en: Help
ie: Auxilie

en: Choose font ...
ie: Selecter un fonde...

en: Choose font
ie: Selecter un fonde

en: Check for new version at startup
ie: Controlar nov versiones al inicie

en: Check now
ie: Controlar nu

en: Edit font:
ie: Fonde del redactor:

en: Preview font:
ie: Fonde de previder:

en: Date/Time format
ie: Formate de date e hora

en: Date format
ie: Formate de date

en: Exclude from cloud
ie: Excluder ex nube

en: Include small words in cloud
ie: Includer curt paroles in li nube

en: Allow these words with 4 letters or less
ie: Includer ti paroles de minu quam 5 lítteres

en: Bold
ie: Grass

en: Monospace
ie: Monospacie

en: Underline
ie: Sublineat

en: Strikethrough
ie: Trastreccat

note: Translators: Noun
en: _Format
ie: _Formate

note: Translators: Noun
en: Format
ie: Formate

en: Format the selected text or tag
ie: Formatar li selectet textu o tag

en: Show RedNotebook
ie: Monstrar RedNotebook

en: No directory selected.
ie: Null fólder selectet.

en: Template
ie: Modelle

en: First Item
ie: Prim element

en: Second Item
ie: Duesim element

en: Indented Item
ie: Element con margine

en: Two blank lines close the list
ie: Du vacui lineas fini li liste

en: Picture
ie: Image

en: Insert an image from the harddisk
ie: Inserter un image ex disco dur

en: Insert a link to a file
ie: Inserter un ligament a un file

en: _Link
ie: _Ligament

en: Insert a link to a website
ie: Inserter un ligament a un website

en: Bullet List
ie: Marcat liste

en: Title
ie: Rubrica

en: Line
ie: Linea

en: Insert a separator line
ie: Inserter un linea-separator

en: Date/Time
ie: Date e hora

en: Line Break
ie: Fin del linea

en: Insert a manual line break
ie: Inserter un manual fin de linea

en: _Insert
ie: _Inserter

en: Insert
ie: Inserter

en: Width (optional):
ie: Largore (facultativ):

en: pixels
ie: pixeles

en: Width must be an integer.
ie: Li largore deve esser un integrale.

en: No link location has been entered
ie: Null adresse de ligament esset providet

en: Text
ie: Textu

en: Save and insert
ie: Gardar e inserter

en: _Journal
ie: _Diarium

en: Export
ie: Exportar

en: Open the export assistant
ie: Aperter li assistente de exportation

en: _Backup
ie: _Archivar

en: S_tatistics
ie: S_tatistica

en: _Edit
ie: _Redacter

en: Undo text or tag edits
ie: Defar li modification de textu o tags

en: Redo text or tag edits
ie: Refar li modification de textu o tags

en: Underline misspelled words
ie: Substrecar misespelat paroles

en: Preferences
ie: Preferenties

en: _Help
ie: Au_xilie

en: Contents
ie: Contenete

en: Open the RedNotebook documentation
ie: Aperter li documentation de RedNotebook

en: Translate RedNotebook
ie: Traducter RedNotebook

en: Report a Problem
ie: Raportar un problema

en: Wrong directory
ie: Ínvalid fólder

en: Please select an empty directory.
ie: Ples selecter un vacui fólder.

en: RedNotebook Documentation
ie: Documentation de RedNotebook

en: filter, these, comma, separated, words, and, #tags
ie: exfiltrar, paroles, separat, per, commas, e, #tags

en: mtv, spam, work, job, play
ie: mtv, spam, labor, lude

en: Words
ie: Paroles

en: Hide "%s" from clouds
ie: Celar «%s» ex nubes

en: Export all days
ie: Exportar omni dies

en: Export currently visible day
ie: Exportar li visibil die

en: From:
ie: Ex:

en: To:
ie: A:

en: Export currently selected text
ie: Exportar li selectet textu

en: Export text and tags
ie: Exportar textu e tags

en: Export text only
ie: Exportar sol textu

en: Export tags only
ie: Exportar sol tags

en: Filter days by tags
ie: Filtrar dies per tags

en: Available tags
ie: Disponibil tags

en: Selected tags
ie: Selectet tags

en: Select
ie: Selecter

en: Deselect
ie: Deselecter

en: Export Assistant
ie: Assistente de exportation

en: Select Date Range
ie: Selecter un range de dates

en: Select Contents
ie: Selecter li contenete

en: Summary
ie: Compendie

en: Start date
ie: Inicial date

en: End date
ie: Final date

en: Include text
ie: Includer textu

en: Include tags
ie: Includer tags

en: Filtered by tags
ie: Filtrar per tags

en: Export path
ie: Fólder de exportation

en: Content exported to %s
ie: Li contenete ha esset exportat in %s

en: Plain Text
ie: Textu

en: Empty entries are not allowed
ie: Vacui inscritiones ne es permisset

en: Change this text
ie: Redacter ti-ci textu

en: Add a new entry
ie: Adjuncter un nov inscrition

en: Delete this entry
ie: Deleter ti-ci inscrition

en: Incorrect date format
ie: Formate de date es ínvalid

en: You have version <b>%s</b>.
ie: Vu have li version <b>%s</b>

en: The latest version is <b>%s</b>.
ie: Li ultim version es <b>%s</b>

en: Do you want to visit the RedNotebook homepage?
ie: Esque vu vole visitar li hem-págine de RedNotebook?

en: Do not ask again
ie: Ne questionar denov

en: unknown
ie: ínconosset

en: Distinct Words
ie: Distint paroles

en: Edited Days
ie: Modificat dies

en: Letters
ie: Lítteres

en: Days between first and last Entry
ie: Dies inter li prim e li ultim inscrition

en: Average number of Words
ie: Medial númere de paroles

en: Percentage of edited Days
ie: Percentage de modificat dies

en: Lines
ie: Lineas

en: Hello!
ie: Halló!

note: Translators: noun Translators: Verb
en: Preview
ie: Previder

en: Tagging is easy.
ie: Usage de tags es simplic.

en: Just use #hashtags like on twitter.
ie: Usar #hastags quam in twitter.

note: Translators: both are verbs
en: Save and Export
ie: Gardar e exportar

en: Have a nice day!
ie: Bon die!

en: === Work ===
    Here goes the first entry. It is about #work.
    
    ====================
    
    === Family ===
    Here comes the entry about my #family.
ie: === Labor ===
    Ti-ci es li prim inscrition. It es pri #labor.
    
    ====================
    
    === Familie ===
    Ti-ci es li inscrition pri mi #familie.

en: Opening default journal.
ie: Apertente li predefinit jurnal

en: The content has been saved to %s
ie: Li contenete esset gardat a %s

en: The journal could not be saved
ie: Ne posset gardar li jurnal

en: Error
ie: Errore

en: Backup
ie: Archivation

en: Backup now
ie: Archivar nu

en: Never ask again
ie: Ne questionar denov

en: Monday
ie: Lunedí

en: Tuesday
ie: Mardí

en: Wednesday
ie: Mercurdí

en: Thursday
ie: Jovedí

en: Friday
ie: Venerdí

en: Saturday
ie: Saturdí

en: Sunday
ie: Soledí

en: === Meeting ===
    
    Purpose, date, and place
    
    **Present:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Discussion, Decisions, Assignments:**
    +
    +
    +
    ==================================
ie: === Convenida ===
    
    Intention, date e loc
    
    **Presentant:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agende:**
    +
    +
    +
    
    
    **Discussion, decisiones, assignamentes:**
    +
    +
    +
    ==================================

en: ==================================
    === Phone Call ===
    - **Person:**
    - **Time:**
    - **Topic:**
    - **Outcome and Follow up:**
    ==================================
ie: ==================================
    === Telefonada ===
    - **Persone:**
    - **Hora:**
    - **Tema:**
    - **Resultate e reaction:**
    ==================================

en: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **How was the Day?**
    
    
    ========================
    **What needs to be changed?**
    +
    +
    +
    =====================================
ie: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **Qualmen passat li die?**
    
    
    ========================
    **Que deve esser changeat?**
    +
    +
    +
    =====================================

en: Choose Template Name
ie: Selecter un nómine de modelle

en: This template file contains no text or has unreadable content.
ie: Ti-ci file de modelle ne contene textu o es ínleibil

en: This Weekday's Template
ie: Modelle del ti-ci die de semane

en: Create New Template
ie: Crear un nov modelle

en: Select a directory
ie: Selecter un fólder

en: Select a file
ie: Selecter un file

en: Insert Link
ie: Inserter un ligament

en: <b>Link name (optional)</b>
ie: <b>Nómine de ligament (facultativ)</b>

en: Go to previous day (Ctrl+PageUp)
ie: Ear al precedent die (Ctrl+PageUp)

en: Jump to today (Alt+Home)
ie: Ear a hodie (Alt+Home)

en: Today
ie: Hodie

en: Go to next day (Ctrl+PageDown)
ie: Ear al sequent die (Ctrl+PageDown)

en: Enable text editing (Ctrl+P)
ie: Redacter li textu (Ctrl+P)

en: Edit
ie: Modificar

en: Add a tag or a category entry
ie: Crear un nov tag o categorie

en: Add Tag
ie: Adjunter un tag

en: New entry
ie: Nov inscrition

en: <b>Select existing or new Category</b>
ie: <b>Selecte un existent o nov categorie</b>

en: <b>Write entry</b> (optional)
ie: <b>Scrir un inscrition</b> (facultativ)

en: Select a picture
ie: Selecter un image

en: Exit without saving
ie: Surtir sin salvation

en: Statistics
ie: Statistica

en: <b>Selected Day</b>
ie: <b>Li selectet die</b>
