rednotebook - en to ja translation catalogue (220 entries)

en: A Desktop Journal
ja: デスクトップジャーナル (日記)

en: Load RedNotebook at startup
ja: RedNotebook をスタートアップ時に開始する

en: Week %W of Year %Y
ja: %Y 年の %W 週目

en: Day %j
ja: 日 %j

en: Help
ja: ヘルプ

en: Choose font ...
ja: フォントの選択...

en: Choose font
ja: フォントの選択

en: Close to system tray
ja: システムトレイに閉じる

en: Closing the window will send RedNotebook to the tray
ja: ウィンドウを閉じた際に RedNotebook をシステムトレイに残す

en: Switch between edit and preview mode automatically
ja: 編集とプレビューを自動で切り替える

en: Check for new version at startup
ja: 起動時に新しいバージョンをチェック

en: Check now
ja: 今すぐチェック

en: Edit font:
ja: フォント:

en: Preview font:
ja: プレビューのフォント:

en: Comma-separated font names
ja: カンマで区切ったフォント名

en: Date/Time format
ja: 日付/時間の書式

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Exclude from cloud
ja: クラウドから除外する

en: Do not show these comma separated words and #tags in the clouds
ja: これらのコンマで区切られた単語とタグをクラウドに表示しません

en: Include small words in cloud
ja: 短い単語をクラウドに表示する

en: Allow these words with 4 letters or less
ja: これらの四文字以下の単語を許可します

en: Bold
ja: 太字

en: Italic
ja: 斜体

en: Monospace
ja: 等幅

en: Underline
ja: 下線

en: Strikethrough
ja: 取り消し線

note: Translators: Noun
en: _Format
ja: 書式(_F)

note: Translators: Noun
en: Format
ja: 書式

en: Format the selected text or tag
ja: 選択中のテキストまたはタグのフォーマットを変更

en: Show RedNotebook
ja: RedNotebook を表示

en: No directory selected.
ja: フォルダーが選択されていません。

en: Template
ja: テンプレート

en: Insert this weekday's template. Click the arrow on the right for more options
ja: 今日の曜日用のテンプレートを挿入 (クリックすると他のオプションも選択できます)

en: First Item
ja: 最初の項目

en: Second Item
ja: 2番目の項目

en: Indented Item
ja: インデント済みの項目

en: Two blank lines close the list
ja: 空行を2行入れると箇条書きを終えます

en: Picture
ja: 画像

en: Insert an image from the harddisk
ja: ハードディスクから画像を挿入

en: File
ja: ファイル

en: Insert a link to a file
ja: ファイルへのリンクを挿入

en: _Link
ja: リンク(_L)

en: Insert a link to a website
ja: ウェブサイトへのリンクを挿入

en: Bullet List
ja: 箇条書き

en: Title
ja: タイトル

en: Line
ja: 線

en: Insert a separator line
ja: 区切り線を挿入

en: Date/Time
ja: 日付/時刻

en: Insert the current date and time (edit format in preferences)
ja: 現在の日付と時間を挿入 (設定で形式を編集できます)

en: Line Break
ja: 改行

en: Insert a manual line break
ja: 改行を挿入

en: _Insert
ja: 挿入(_I)

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert images, files, links and other content
ja: 画像、ファイル、ウェブサイトの URL 等を挿入

en: Width (optional):
ja: 幅(オプション):

en: pixels
ja: ピクセル

en: Width must be an integer.
ja: 幅は整数。

en: No link location has been entered
ja: リンクの場所が入力されていません

en: Date
ja: 日付

en: Text
ja: テキスト

en: Save and insert
ja: 保存して挿入

en: _Journal
ja: 日記(_J)

en: Create a new journal. The old one will be saved
ja: 新しい日記を作成する (現在編集中の日記は保存されます)

en: Load an existing journal. The old journal will be saved
ja: 既存の日記を開く (現在編集中の日記は保存されます)

en: Save journal at a new location. The old journal files will also be saved
ja: 日記を別の場所に保存する (現在編集中の日記は保存されます)

en: Export
ja: エクスポート

en: Open the export assistant
ja: エクスポートアシスタントを開く

en: _Backup
ja: バックアップ(_B)

en: Save all the data in a zip archive
ja: 全てのデータを zip アーカイブで保存する

en: S_tatistics
ja: 統計情報(_T)

en: Show some statistics about the journal
ja: 日記の統計的なデータを表示する

en: Shutdown RedNotebook. It will not be sent to the tray.
ja: RedNotebook を終了する (システムトレイには送られません)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Undo text or tag edits
ja: テキストまたはタグの編集を元に戻す

en: Redo text or tag edits
ja: テキストまたはタグの編集をやり直す

en: Underline misspelled words
ja: 綴りを間違えている単語に下線付け

en: Preferences
ja: 設定

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Contents
ja: 目次

en: Open the RedNotebook documentation
ja: RedNotebook ドキュメントを開く

en: Translate RedNotebook
ja: RedNotebook を翻訳

en: Report a Problem
ja: 不具合の報告

en: Fill out a short form about the problem
ja: 問題について簡潔に要旨を述べる

en: Wrong directory
ja: 不正なフォルダー

en: You cannot use this directory for your journal:
ja: このフォルダーは日記に使えません:

en: Please select an empty directory.
ja: 空のフォルダーを選択してください。

en: This directory contains no journal files:
ja: このフォルダーに日記はありません:

en: Journals are saved in a directory, not in a single file.
ja: 日記は単一のファイルではなく、1つのフォルダー内に保存されます。

en: The directory name will be the title of the new journal.
ja: フォルダー名が新しい日記のタイトルになります。

en: Select an empty folder for your new journal
ja: 新しい日記用に空のフォルダーを選択してください

en: Select an existing journal directory
ja: 既存の日記フォルダーを選ぶ

en: The directory should contain your journal's data files
ja: フォルダーは日記のデータファイルを含んでいる必要があります

en: Select an empty folder for the new location of your journal
ja: 日記の新しい保存先用に空のフォルダーを選んでください

en: The directory name will be the new title of the journal
ja: フォルダー名が新しい日記のタイトルになります

en: RedNotebook Documentation
ja: RedNotebook ドキュメント

en: Tags
ja: タグ

en: Words
ja: 単語

en: Hide "%s" from clouds
ja: "%s" をクラウドから非表示にする

en: Export all days
ja: 全てエクスポートする

en: Export currently visible day
ja: 現在選択中の日付のみエクスポートする

en: Export days in the selected time range
ja: 選択された期間のみエクスポートする

en: From:
ja: 開始日:

en: To:
ja: 終了日:

en: Export currently selected text
ja: 選択したテキストをエクスポートする

en: (Only available when text is selected in edit mode)
ja: (編集モードでテキストが選択された時のみ有効)

en: Export text and tags
ja: テキストとタグをエクスポートする

en: Export text only
ja: テキストだけエクスポートする

en: Export tags only
ja: タグだけエクスポートする

en: Filter days by tags
ja: タグで日付をフィルターする

en: Available tags
ja: 利用可能なタグ

en: Selected tags
ja: 選択されたタグ

en: Select
ja: 選択

en: Deselect
ja: 選択解除

en: When filtering by tags, you have to select at least one tag.
ja: タグでフィルタリングする場合、最低でも1つはタグを選択する必要があります。

en: You have selected the following settings:
ja: 以下の設定を選択しました:

en: Export Assistant
ja: エクスポートアシスタント

en: Welcome to the Export Assistant.
ja: エクスポートアシスタントへようこそ

en: This wizard will help you to export your journal to various formats.
ja: このウィザードを使って、あなたの日記を様々な形式でエクスポートできます。

en: You can select the days you want to export and where the output will be saved.
ja: エクスポートしたい日付および保存先を選択できます。

en: Select Export Format
ja: エクスポートのフォーマットを選択してください

en: Select Date Range
ja: 日付範囲を選択してください。

en: Select Contents
ja: 内容を選択してください

en: Select Export Path
ja: エクスポート先のパス

en: Summary
ja: 要約

en: Export selected text only
ja: 選択したテキストだけエクスポートする

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Include text
ja: 日記のテキストを含める

en: Include tags
ja: タグを含める

en: Filtered by tags
ja: タグでフィルターする

en: Export path
ja: 保存先パス

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content exported to %s
ja: %s にエクスポートしました

en: Plain Text
ja: プレーンテキスト

en: Empty entries are not allowed
ja: 空のエントリーは許可されません

en: Change this text
ja: このテキストを変更する

en: Add a new entry
ja: 新しいエントリーの追加

en: Delete this entry
ja: このエントリーを削除する

en: Incorrect date format
ja: 日付の書式が正しくありません

en: You have version <b>%s</b>.
ja: 現在のバージョンは <b>%s</b> です。

en: The latest version is <b>%s</b>.
ja: 最新バージョンは <b>%s</b> です。

en: Do you want to visit the RedNotebook homepage?
ja: RedNotebook のホームページを訪問しますか?

en: Do not ask again
ja: 次回から確認しない

en: unknown
ja: 不明

en: Distinct Words
ja: 重複なしの単語数

en: Edited Days
ja: 編集日

en: Letters
ja: 文字

en: Days between first and last Entry
ja: 日記を付けている期間

en: Average number of Words
ja: 平均の単語

en: Percentage of edited Days
ja: 日記を付けた日の割合

en: Lines
ja: 行

en: Hello!
ja: こんにちは！

en: Some example text has been added to help you start and you can erase it whenever you like.
ja: 使い方を示すため、いくつかの例文が挿入されています。例文はいつでも消去できます。

en: The example text and more documentation is available under "Help" -> "Contents".
ja: 詳しい説明は”ヘルプ”->”目次”を参照してください。

note: Translators: noun Translators: Verb
en: Preview
ja: プレビュー

en: There are two modes in RedNotebook, the __edit__ mode and the __preview__ mode.
ja: RedNotebook には「編集」と「プレビュー」の2つのモードがあります。

en: Click on Edit above to see the difference.
ja: 編集をクリックするとその違いがわかります。

en: Tagging is easy.
ja: タグは簡単。

en: Just use #hashtags like on twitter.
ja: ツイッターの #hashtag のように。

en: Today I went to the //pet shop// and bought a **tiger**. Then we went to the --pool-- park and had a nice time playing ultimate frisbee. Afterwards we watched "__Life of Brian__".
ja: 今日は //ペットショップ// に行って、**虎** を一匹買いました。それから、--プール--公園に行ってフリスビーで遊びました。それから私たちは「ライフ・オブ・ブライアン」っていう映画を見ました。

note: Translators: both are verbs
en: Save and Export
ja: 保存とエクスポート

en: Everything you enter will be saved automatically at regular intervals and when you exit the program.
ja: データはプログラム終了時および一定間隔で自動的に保存されます。

en: To avoid data loss you should backup your journal regularly.
ja: データの損失を避けるため、常にバックアップを作成しましょう。

en: "Backup" in the "Journal" menu saves all your entered data in a zip file.
ja: メニューバーの "日記" -> "バックアップ" から全てのデータを zip ファイルに保存できます。

en: In the "Journal" menu you also find the "Export" button.
ja: "日記" メニューからは "エクスポート" もできます。

en: Click on "Export" and export your diary to Plain Text, PDF, HTML or Latex.
ja: "エクスポート" から日記をプレーンテキスト、PDF、HTML、Latex でエクスポートできます。

en: If you encounter any errors, please drop me a note so I can fix them.
ja: バグ、エラーを見つけたら、ぜひ連絡をください。

en: Any feedback is appreciated.
ja: どんなフィードバックでも歓迎します。

en: Have a nice day!
ja: 良い一日を！

en: === Work ===
    Here goes the first entry. It is about #work.
    
    ====================
    
    === Family ===
    Here comes the entry about my #family.
ja: === Work ===
    #workについての最初のエントリー。
    
    ====================
    
    === Family ===
    ここに #family についてのエントリー。

en: Opening default journal.
ja: 既定の日記を開く。

en: The content has been saved to %s
ja: データは %s に保存されました

en: The journal could not be saved
ja: 日記が保存できません

en: Nothing to save
ja: 保存するものがありません

en: Error
ja: エラー

en: You can backup your journal to a zip file to avoid data loss.
ja: データの損失を防ぐため、日記を zip ファイルにバックアップできます。

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup now
ja: 今すぐバックアップ

en: Ask at next start
ja: 次回起動時に確認する

en: Never ask again
ja: 以降確認を行わない

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: === Meeting ===
    
    Purpose, date, and place
    
    **Present:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Discussion, Decisions, Assignments:**
    +
    +
    +
    ==================================
ja: === 会議===
    
    議題, 日付, 場所
    
    **プレゼンテーション:**
    +
    +
    +
    
    
    **アジェンダ:**
    +
    +
    +
    
    
    **議論内容, 決定項目, タスク割り当て:**
    +
    +
    +
    ==================================

en: === Journey ===
    **Date:**
    
    **Location:**
    
    **Participants:**
    
    **The trip:**
    First we went to xxxxx then we got to yyyyy ...
    
    **Pictures:** [Image folder ""/path/to/the/images/""]
ja: === 旅行 ===
    **日付:**
    
    **場所:**
    
    **参加者:**
    
    **旅行:**
    まず私たちはxxxxxへ行きました。それからyyyyyへ行って...
    
    **写真:** [Image folder ""/path/to/the/images/""]

en: ==================================
    === Phone Call ===
    - **Person:**
    - **Time:**
    - **Topic:**
    - **Outcome and Follow up:**
    ==================================
ja: ==================================
    === 着信履歴 ===
    - **名前:**
    - **時間:**
    - **内容:**
    - **結論と対応:**
    ==================================

en: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **How was the Day?**
    
    
    ========================
    **What needs to be changed?**
    +
    +
    +
    =====================================
ja: =====================================
    === 個人的内容 ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **どんな一日?**
    
    
    ========================
    **どこを改善する？**
    +
    +
    +
    =====================================

en: Choose Template Name
ja: テンプレート名称の選択

en: This template file contains no text or has unreadable content.
ja: このテンプレートは空か読めない内容があります。

en: This Weekday's Template
ja: 今日の曜日用テンプレート

en: Create New Template
ja: 新しいテンプレートを作成

en: Select backup filename
ja: バックアップのファイル名を選択

en: Select a directory
ja: フォルダーの選択

en: Select a file
ja: ファイルの選択

en: Insert Link
ja: リンクの挿入

en: <b>Link name (optional)</b>
ja: <b>リンク名 (任意)</b>

en: Go to previous day (Ctrl+PageUp)
ja: 前の日付へ (Ctrl+PageUp)

en: Jump to today (Alt+Home)
ja: 今日へ戻る (Alt+Home)

en: Today
ja: 今日

en: Go to next day (Ctrl+PageDown)
ja: 次の日付へ (Ctrl+PageDown)

en: Show a formatted preview of the text (Ctrl+P)
ja: 日記のプレビューを表示 (Ctrl+P)

en: Enable text editing (Ctrl+P)
ja: テキストの編集 (Ctrl+P)

en: Edit
ja: 編集

en: Add a tag or a category entry
ja: タグまたはカテゴリを追加

en: Add Tag
ja: タグの追加

en: New entry
ja: 新しいエントリー

en: <b>Select existing or new Category</b>
ja: <b>既存または新規のカテゴリを選択</b>

en: <b>Write entry</b> (optional)
ja: <b>エントリーを書く</b> (任意)

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: <b>General</b>
ja: <b>全般</b>

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: General
ja: 全般

en: Select a picture
ja: 画像の選択

en: Exit without saving
ja: 保存せずに終了

en: Statistics
ja: 統計情報

en: <b>Selected Day</b>
ja: <b>選択された日付</b>

en: <b>Overall</b>
ja: <b>全体</b>
