rednotebook - en to sv translation catalogue (215 entries)

en: A Desktop Journal
sv: En skrivbordsjournal

en: Load RedNotebook at startup
sv: Lägg RedNotebook som startprogram

en: %A, %x, Day %j
sv: %A, %x, Dag %j

en: Week %W of Year %Y
sv: Vecka %W år %Y

en: Day %j
sv: Dag %j

en: Help
sv: Hjälp

en: Choose font ...
sv: Välj teckensnitt...

en: Choose font
sv: Välj teckensnitt

en: Close to system tray
sv: Stäng till systemfältet

en: Closing the window will send RedNotebook to the tray
sv: Stäng fönstret och skicka RedNotebook till systemfältet

en: Switch between edit and preview mode automatically
sv: Växla automatiskt mellan redigeringsläge och förhandsgranskning

en: Check for new version at startup
sv: Leta efter ny version vid start

en: Check now
sv: Kontrollera nu

en: Edit font:
sv: Redigera teckensnitt:

en: Preview font:
sv: Förhandsgranska teckensnitt:

en: Comma-separated font names
sv: Kommaseparerade teckensnittsnamn

en: Date/Time format
sv: Datum/tid-format

en: Date format
sv: Datumformat

en: Exclude from cloud
sv: Exkludera från moln

en: Include small words in cloud
sv: Inkludera korta ord i molnet

en: Allow these words with 4 letters or less
sv: Tillåt dessa ord med 4 bokstäver eller färre

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underline
sv: Understruken

en: Strikethrough
sv: Genomstruken

en: Format the selected text or tag
sv: Sätt format på vald text eller etikett

en: Show RedNotebook
sv: Visa RedNotebook

en: No directory selected.
sv: Ingen katalog vald.

en: Template
sv: Mall

en: Insert this weekday's template. Click the arrow on the right for more options
sv: Infoga mallen för denna veckodag. Klicka på pilen till höger för fler alternativ.

en: First Item
sv: Första punkten

en: Second Item
sv: Andra punkten

en: Indented Item
sv: Indragen punkt

en: Two blank lines close the list
sv: Två blankrader stänger listan

en: Picture
sv: Bild

en: Insert an image from the harddisk
sv: Infoga en bild från hårddisken

en: File
sv: Arkiv

en: Insert a link to a file
sv: Infoga länk till fil

en: _Link
sv: _Länk

en: Insert a link to a website
sv: Infoga länk till webbplats

en: Bullet List
sv: Punktlista

en: Title
sv: Rubrik

en: Line
sv: Linje

en: Insert a separator line
sv: Infoga en skiljelinje

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Insert the current date and time (edit format in preferences)
sv: Infoga aktuellt datum och tid (redigera format i inställningar)

en: Line Break
sv: Radbrytning

en: Insert a manual line break
sv: Infoga manuell radbrytning

en: _Insert
sv: _Infoga

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert images, files, links and other content
sv: Infoga bilder, filer, länkar och annat innehåll

en: Width (optional):
sv: Bredd (frivillig):

en: pixels
sv: pixlar

en: Width must be an integer.
sv: Bredd måste vara ett heltal.

en: No link location has been entered
sv: Inget mål för länken har angetts

en: Date
sv: Datum

en: Save and insert
sv: Spara och infoga

en: Create a new journal. The old one will be saved
sv: Skapa en ny journal. Den gamla kommer att sparas

en: Load an existing journal. The old journal will be saved
sv: Öppna en befintlig journal. Den gamla kommer att sparas

en: Save journal at a new location. The old journal files will also be saved
sv: Spara journalen på ny plats. Den gamla journalen kommer att sparas

en: Export
sv: Exportera

en: Open the export assistant
sv: Öppna exportassistenten

en: _Backup
sv: Sä_kerhetskopiera

en: Save all the data in a zip archive
sv: Spara all data i ett zip-arkiv

en: S_tatistics
sv: S_tatistik

en: Show some statistics about the journal
sv: Visa statistik om journalen

en: Shutdown RedNotebook. It will not be sent to the tray.
sv: Stäng ned RedNotebook. Den kommer inte att skickas till systemfältet.

en: _Edit
sv: R_edigera

en: Undo text or tag edits
sv: Ångra redigering av text eller etiketter

en: Redo text or tag edits
sv: Gör om redigering av text eller etiketter

en: Underline misspelled words
sv: Stryk under felstavade ord

en: Preferences
sv: Inställningar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Contents
sv: Innehåll

en: Open the RedNotebook documentation
sv: Öppna RedNotebooks dokumentation

en: Translate RedNotebook
sv: Översätt RedNotebook

en: Report a Problem
sv: Rapportera ett problem

en: Fill out a short form about the problem
sv: FYll i ett kort formulär om problemet

en: Wrong directory
sv: Fel katalog

en: You cannot use this directory for your journal:
sv: Du kan inte använda denna katalog för din journal:

en: Please select an empty directory.
sv: Välj en tom katalog.

en: This directory contains no journal files:
sv: Denna katalog innehåller inga journal-filer:

en: Journals are saved in a directory, not in a single file.
sv: Journaler sparas som en katalog, inte som enskild fil

en: The directory name will be the title of the new journal.
sv: Katalognamnet blir titeln på den nya journalen

en: Select an empty folder for your new journal
sv: Välj en tom katalog för din nya journal

en: Select an existing journal directory
sv: Välj en existerande journalkatalog

en: The directory should contain your journal's data files
sv: Katalogen innehåller din journals datafiler

en: Select an empty folder for the new location of your journal
sv: Välj en tom mapp för ny placering av din journal

en: The directory name will be the new title of the journal
sv: Katalognamnet blir den nya journalens titel

en: RedNotebook Documentation
sv: RedNotebook dokumentation

en: mtv, spam, work, job, play
sv: mtv, spam, jobb, lek

en: Tags
sv: Etiketter

en: Words
sv: Ord

en: Hide "%s" from clouds
sv: Göm undan "%s" från moln

en: Export all days
sv: Exportera alla dagar

en: Export currently visible day
sv: Exportera synliga dagar

en: Export days in the selected time range
sv: Exportera mellan valda dagar

en: From:
sv: Från och med:

en: To:
sv: Till och med:

en: Export currently selected text
sv: Exportera markerad text

en: (Only available when text is selected in edit mode)
sv: (Endast tillgänglig när text har markerats i redigeringsläge)

en: Export text and tags
sv: Exportera text och taggar

en: Export text only
sv: Exportera endast text

en: Export tags only
sv: Exportera endast taggar

en: Filter days by tags
sv: Filtrera dagar via taggar

en: Available tags
sv: Tillgängliga etiketter

en: Selected tags
sv: Valda etiketter

en: Select
sv: Markera

en: Deselect
sv: Avmarkera

en: When filtering by tags, you have to select at least one tag.
sv: Vid filtrering via taggar måste du välja minst en tagg

en: You have selected the following settings:
sv: Du har valt följande inställningar:

en: Export Assistant
sv: Exportassistenten

en: Welcome to the Export Assistant.
sv: Välkommen till Exportassistenten

en: This wizard will help you to export your journal to various formats.
sv: Denna assistent hjälper dig att exportera din journal till andra format.

en: You can select the days you want to export and where the output will be saved.
sv: Du kan välja vilka dagar du vill exportera och var de ska sparas.

en: Select Export Format
sv: Välj exportformat

en: Select Date Range
sv: Välj tidsram

en: Select Contents
sv: Välj innehåll

en: Select Export Path
sv: Välj var du vill spara

en: Summary
sv: Sammanställning

en: Export selected text only
sv: Exportera endast markerad text

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Include text
sv: Inkludera text

en: Include tags
sv: Inkludera taggar

en: Filtered by tags
sv: Filtrera via taggar

en: Export path
sv: Exportmål

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content exported to %s
sv: Innehåll exporterat till %s

en: Plain Text
sv: Oformaterad text

en: Empty entries are not allowed
sv: Tomma poster är inte tillåtna

en: Change this text
sv: Ändra den här texten

en: Add a new entry
sv: Lägg till en ny post

en: Delete this entry
sv: Ta bort den här posten

en: Incorrect date format
sv: Ogiltigt datumformat

en: You have version <b>%s</b>.
sv: Du har version <b>%s</b>.

en: The latest version is <b>%s</b>.
sv: Senaste version är <b>%s</b>.

en: Do you want to visit the RedNotebook homepage?
sv: Vill du besöka RedNotebooks hemsida?

en: Do not ask again
sv: Fråga inte igen

en: unknown
sv: okänt

en: Distinct Words
sv: Olika ord

en: Edited Days
sv: Redigerade dagar

en: Letters
sv: Bokstäver

en: Days between first and last Entry
sv: Dagar mellan första och sista ändringen

en: Average number of Words
sv: Genomsnittligt antal ord

en: Percentage of edited Days
sv: Procentuellt antal redigerade dagar

en: Lines
sv: Rader

en: Hello!
sv: Hej!

en: Some example text has been added to help you start and you can erase it whenever you like.
sv: Ett textexempel har lagts till för att hjälpa dig igång. Du kan radera det när du vill.

en: The example text and more documentation is available under "Help" -> "Contents".
sv: Textexemplet och mer dokumentation finns under "Hjälp" -> "Innehåll".

note: Translators: noun Translators: Verb
en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: There are two modes in RedNotebook, the __edit__ mode and the __preview__ mode.
sv: Det finns två lägen i RedNotebook; redigera och förhandsvisning

en: Click on Edit above to see the difference.
sv: Klicka på Redigera (ovan) för att se skillnaden.

en: Tagging is easy.
sv: Det är lätt att sätta etiketter.

en: Just use #hashtags like on twitter.
sv: Använd bara #hashtag som på twitter.

en: Today I went to the //pet shop// and bought a **tiger**. Then we went to the --pool-- park and had a nice time playing ultimate frisbee. Afterwards we watched "__Life of Brian__".
sv: Idag gick jag till //zoo-afffären// och köpte en **tiger**. Sedan åkte vi till --frilufts-- området och hade kul med en frisbee. Efteråt tittade vi på "__Life of Brian__".

note: Translators: both are verbs
en: Save and Export
sv: Spara och exportera

en: Everything you enter will be saved automatically at regular intervals and when you exit the program.
sv: Allt du skriver sparas automatiskt med jämna mellanrum och när du går ut programmet.

en: To avoid data loss you should backup your journal regularly.
sv: Säkerhetskopiera ofta för att slippa dataförluster.

en: "Backup" in the "Journal" menu saves all your entered data in a zip file.
sv: "Säkerhetskopiera" i "Journal"-menyn sparar allt du skrivit i en zip-fil.

en: In the "Journal" menu you also find the "Export" button.
sv: I "Journal"-menyn hittar du också "Exportera".

en: Click on "Export" and export your diary to Plain Text, PDF, HTML or Latex.
sv: Clicka på "Exportera" för att exportera din dagbok till text, PDF, HTML eller Latex.

en: If you encounter any errors, please drop me a note so I can fix them.
sv: Om du upptäcker några fel så meddela mig så att jag kan fixa dem.

en: Any feedback is appreciated.
sv: All feedback är välkommen.

en: Have a nice day!
sv: Ha en trevlig dag!

en: Opening default journal.
sv: Öppnar default-journal.

en: The content has been saved to %s
sv: Innehållet har sparats i %s

en: The journal could not be saved
sv: Det gick inte att spara journalen

en: Nothing to save
sv: Inget att spara

en: Error
sv: Fel

en: You can backup your journal to a zip file to avoid data loss.
sv: Du kan säkerhetskopiera din journal till en zip-fil för att undvika förlust av data.

en: Backup
sv: Säkerhetskopiera

en: Backup now
sv: Säkerhetskopiera nu

en: Ask at next start
sv: Fråga vid nästa start

en: Never ask again
sv: Fråga inte igen

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Friday
sv: Fredag

en: Saturday
sv: Lördag

en: Sunday
sv: Söndag

en: === Meeting ===
    
    Purpose, date, and place
    
    **Present:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Discussion, Decisions, Assignments:**
    +
    +
    +
    ==================================
sv: === Möte ===
    
    Syfte, datum, plats
    
    **Nuläge:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Diskussion, Beslut, Uppgifter:**
    +
    +
    +
    ==================================

en: === Journey ===
    **Date:**
    
    **Location:**
    
    **Participants:**
    
    **The trip:**
    First we went to xxxxx then we got to yyyyy ...
    
    **Pictures:** [Image folder ""/path/to/the/images/""]
sv: === Resa ===
    **Datum:**
    
    **Plats:**
    
    **Deltagare:**
    
    **Resan:**
    Först åkte vi till xxxxx sedan hamnade vi i yyyyy ...
    
    **Bilder:** [Bildmapp ""/sökväg/till/mina/bilder/""]

en: ==================================
    === Phone Call ===
    - **Person:**
    - **Time:**
    - **Topic:**
    - **Outcome and Follow up:**
    ==================================
sv: ==================================
    === Telefonsamtal ===
    - **Person:**
    - **Tid:**
    - **Ämne:**
    - **Resultat och uppföljning:**
    ==================================

en: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **How was the Day?**
    
    
    ========================
    **What needs to be changed?**
    +
    +
    +
    =====================================
sv: =====================================
    === Personligt ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **Hur var dagen?**
    
    
    ========================
    **Vad behöver ändras?**
    +
    +
    +
    =====================================

en: Choose Template Name
sv: Välj mallnamn

en: This template file contains no text or has unreadable content.
sv: Denna mall innehåller ingen text eller så är innehållet oläsbart.

en: This Weekday's Template
sv: Mall för denna veckodag

en: Create New Template
sv: Skapa en ny mall

en: Select backup filename
sv: Välj filnamn för säkerhetskopia

en: Select a directory
sv: Välj katalog

en: Select a file
sv: Välj fil

en: Insert Link
sv: Infoga länk

en: <b>Link name (optional)</b>
sv: <b>Namn på länk (valfritt)</b>

en: Go to previous day (Ctrl+PageUp)
sv: Gå till föregående dag (Ctrl+PageUp)

en: Jump to today (Alt+Home)
sv: Gå till idag (Alt+Home)

en: Today
sv: Idag

en: Go to next day (Ctrl+PageDown)
sv: Gå till nästa dag (Ctrl+PageDown)

en: Show a formatted preview of the text (Ctrl+P)
sv: VIsa formaterad förhandsvisning av texten (Ctrl+P)

en: Enable text editing (Ctrl+P)
sv: Aktivera textredigering (Ctrl+P)

en: Edit
sv: Redigera

en: Add a tag or a category entry
sv: Lägg till etikett eller kategori

en: Add Tag
sv: Lägg till etikett

en: New entry
sv: Ny anteckning

en: <b>Select existing or new Category</b>
sv: <b>Välj befintlig eller ny kategori</b>

en: <b>Write entry</b> (optional)
sv: <b>Skriv innehåll</b> (valfritt)

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: General
sv: Allmänt

en: Select a picture
sv: Välj bild

en: Exit without saving
sv: Stäng utan att spara

en: Statistics
sv: Statistik

en: <b>Selected Day</b>
sv: <b>Vald dag</b>

en: <b>Overall</b>
sv: <b>Sammanställning</b>
