rednotebook - en to tr translation catalogue (269 entries)

en: A Desktop Journal
tr: Bir Masaüstü Günlüğü

en: RedNotebook is a modern desktop journal. It lets you format, tag and
    search your entries. You can also add pictures, links and customizable
    templates, spell check your notes, and export to plain text, HTML or
    Latex.
tr: RedNotebook, modern bir masaüstü günlüğüdür. Girişlerinizi biçimlendirmenize, 
    etiketlemenize ve aramanıza olanak tanır. Ayrıca görüntüler, bağlantılar ve 
    özelleştirilebilir şablonlar ekleyebilir, notlarınızda yazım denetimi yapabilir ve 
    düz metin, HTML veya Lateks olarak dışa aktarabilirsiniz.

en: Load RedNotebook at startup
tr: RedNotebook'u açılışta başlat

en: %A, %x, Day %j
tr: %A, %x, Gün %j

en: Week %W of Year %Y
tr: %Y Yılının %W Haftası

en: Day %j
tr: Gün %j

en: Help
tr: Yardım

en: Choose font ...
tr: Yazı tipi seçin ...

en: Choose font
tr: Yazı tipi seçin

en: Close to system tray
tr: Sistem tepsisine küçült

en: Closing the window will send RedNotebook to the tray
tr: Pencereyi kapatmak, RedNotebook'u tepsiye küçültür

en: Switch between edit and preview mode automatically
tr: Düzenleme ve ön izleme durumu arasında otomatik olarak geçiş yapın

en: Check for new version at startup
tr: Başlangıçta yeni sürümü kontrol edin

en: Search as you type
tr: Yazarken ara

en: Check now
tr: Şimdi kontrol et

en: Edit font:
tr: Yazı tipini düzenle:

en: Preview font:
tr: Yazı tipini ön izle:

en: Comma-separated font names
tr: Virgülle ayrılmış yazı tipi adları

en: Date/Time format
tr: Tarih/Saat biçimi

en: Used by Date/Time button and $date$ template macro.
tr: Tarih/Saat düğmesi ve $date$ şablon makrosu tarafından kullanılır.

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Used for dates in titlebar and exports.
tr: Başlık çubuğundaki ve dışa aktarılan tarihler için kullanılır.

en: Tags in cloud
tr: Buluttaki etiketler

en: Maximum number of tags displayed in the cloud
tr: Bulutta görüntülenen maksimum etiket sayısı

en: Exclude from cloud
tr: Buluttan hariç tut

en: Do not show these comma separated words and #tags in the clouds
tr: Virgülle ayrılmış kelimeleri ve #etiketleri bulutlarda gösterme

en: Include small words in cloud
tr: Kısa kelimeleri buluta ekleyin

en: Allow these words with 4 letters or less
tr: En fazla 4 harfli bu kelimelere izin ver

en: Bold
tr: Kalın

en: Italic
tr: İtalik

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Strikethrough
tr: Üstü çizili

en: Clear Format
tr: Biçimlendirmeyi Temizle

note: Translators: Noun
en: _Format
tr: _Biçim

note: Translators: Noun
en: Format
tr: Biçim

en: Format the selected text or tag
tr: Seçili metni veya etiketi biçimlendirin

en: Preview in Browser
tr: Tarayıcıda Ön izle

en: Show RedNotebook
tr: RedNotebook'u göster

en: No directory selected.
tr: Dizin seçilmedi.

en: Template
tr: Şablon

en: Insert this weekday's template. Click the arrow on the right for more options
tr: Bu hafta içinin şablonunu yerleştirin. Daha fazla seçenek için sağdaki oka tıklayın

en: First Item
tr: Birinci Madde

en: Second Item
tr: İkinci Madde

en: Indented Item
tr: Girintili Madde

en: Two blank lines close the list
tr: İki boş satır, listeyi kapatır

en: Picture
tr: Görüntü

en: Insert an image from the harddisk
tr: Sabit diskten bir resim ekleyin

en: File
tr: Dosya

en: Insert a link to a file
tr: Bir dosyaya bağlantı ekleyin

en: _Link
tr: _Bağlantı

en: Insert a link to a website
tr: Bir internet sitesine bağlantı ekleyin

en: Bullet List
tr: Madde Listesi

en: Title
tr: Başlık

en: Line
tr: Satır

en: Insert a separator line
tr: Bir ayırıcı çizgi ekleyin

en: Date/Time
tr: Tarih/Saat

en: Insert the current date and time (edit format in preferences)
tr: Geçerli tarih ve saati ekleyin (biçimi tercihlerde düzenleyin)

en: Line Break
tr: Satır Sonu

en: Insert a manual line break
tr: El ile satır sonu ekle

en: _Insert
tr: _Ekle

en: Level
tr: Seviye

en: Insert
tr: Ekle

en: Insert images, files, links and other content
tr: Görüntüler, dosyalar, bağlantılar ve diğer içerikleri ekleyin

en: Width (optional):
tr: Genişlik (isteğe bağlı):

en: pixels
tr: pikseller

en: Width must be an integer.
tr: Genişlik bir tamsayı olmalıdır.

en: No link location has been entered
tr: Bağlantı konumu girilmedi

en: Date
tr: Tarih

en: Text
tr: Metin

en: Save and insert
tr: Kaydet ve ekle

en: Save
tr: Kaydet

en: Close
tr: Kapat

en: _Journal
tr: _Günlük

en: New
tr: Yeni

en: Create a new journal. The old one will be saved
tr: Yeni bir günlük oluşturun. Eskisi kaydedilecektir

en: Open
tr: Aç

en: Load an existing journal. The old journal will be saved
tr: Var olan bir günlük yükleyin. Eski günlük kaydedilecek

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Save journal at a new location. The old journal files will also be saved
tr: Günlüğü yeni bir konuma kaydedin. Eski günlük dosyaları da kaydedilecek

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Open the export assistant
tr: Dışa aktarma yardımcısını aç

en: _Backup
tr: _Yedekle

en: Save all the data in a zip archive
tr: Tüm verileri bir zip dosyasına kaydet

en: S_tatistics
tr: İ_statistikler

en: Show some statistics about the journal
tr: Günlük ile ilgili bazı istatistikleri göster

en: Quit
tr: Çıkış

en: Shutdown RedNotebook. It will not be sent to the tray.
tr: RedNoteBook'u Kapat. Sistem tepsisine gönderilmeyecek.

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: Undo
tr: Geri al

en: Undo text or tag edits
tr: Metin veya etiket düzenlemelerini geri al

en: Redo
tr: Geri al

en: Redo text or tag edits
tr: Metin veya etiket düzenlemelerini tekrar yap

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Find
tr: Bul

en: Spell Check
tr: Yazım Denetimi

en: Underline misspelled words
tr: Yanlış yazılmış sözcüklerin altını çiz

en: Preferences
tr: Tercihler

en: _Help
tr: _Yardım

en: Contents
tr: İçindekiler

en: Open the RedNotebook documentation
tr: RedNotebook belgelerini açın

en: Donate
tr: Bağış

en: Support RedNotebook with a donation
tr: Bağış yaparak RedNotebook'u destekleyin

en: Translate RedNotebook
tr: RedNotebook'u çevir

en: Help translate RedNotebook to your language
tr: RedNotebook'un kendi dilinize çevrilmesine yardımcı olun

en: Report a Problem
tr: Hata Bildir

en: Fill out a short form about the problem
tr: Sorun ile ilgili kısa bir form doldurun

en: Give Feedback
tr: Geri Bildirim Ver

en: How can we improve RedNotebook?
tr: RedNotebook'u nasıl geliştirebiliriz?

en: About
tr: Hakkında

en: Wrong directory
tr: Yanlış dizin

en: You cannot use this directory for your journal:
tr: Günlüğünüz için bu dizini kullanamazsınız:

en: Please select an empty directory.
tr: Lütfen boş bir dizin seçin.

en: This directory contains no journal files:
tr: Bu dizin günlük dosyası içermiyor:

en: Journals are saved in a directory, not in a single file.
tr: Günlükler tek bir dosyada değil, bir dizin içinde kaydedilmektedir.

en: The directory name will be the title of the new journal.
tr: Yeni günlüğün başlığı, klasörün adı olarak ayarlanacak.

en: Select an empty folder for your new journal
tr: Yeni günlüğünüz için boş bir klasör seçin

en: Select an existing journal directory
tr: Var olan bir günlük dizini seçin

en: The directory should contain your journal's data files
tr: Dizin, günlüğünüzün veri dosyalarını içermelidir

en: Select an empty folder for the new location of your journal
tr: Günlüğünüzün yeni yeri için boş bir klasör seçin

en: The directory name will be the new title of the journal
tr: Dizin adı günlüğün yeni başlığı olacaktır

en: RedNotebook Documentation
tr: RedNotebook Belgeleri

en: Contributors:
tr: Katkıda bulunanlar:

en: filter, these, comma, separated, words, and, #tags
tr: süzgeç, bu, virgül, ayırıcı, sözcükler, ve, #etiketler

en: mtv, spam, work, job, play
tr: mtv, spam, yap, iş, oyun

en: Tags
tr: Etiketler

en: Words
tr: Sözcükler

en: Hide "%s" from clouds
tr: "%s"i bulutlardan sakla

en: Export all days
tr: Tüm günleri dışa aktar

en: Export currently visible day
tr: Şu anda görünen günü dışa aktar

en: Export days in the selected time range
tr: Seçilen zaman aralığındaki günleri dışa aktar

en: From:
tr: Başlangıç:

en: To:
tr: Bitiş:

en: Export currently selected text
tr: Şu anda seçili olan metni dışarı akta

en: (Only available when text is selected in edit mode)
tr: (Sadece metin düzenleme modunda seçildiğinde geçerlidir)

en: Export text and tags
tr: Metin ve etiketleri dışarı aktar

en: Export text only
tr: Sadece metni dışarı aktar

en: Export tags only
tr: Sadece etiketleri dışarı aktar

en: Filter days by tags
tr: Günleri etiketlere göre süz

en: Available tags
tr: Mevcut etiketler

en: Selected tags
tr: Seçili etiketler

en: Select
tr: Seç

en: Deselect
tr: Seçimi Kaldır

en: When filtering by tags, you have to select at least one tag.
tr: Etiketlere göre süzerken en az bir etiket seçmelisin.

en: You have selected the following settings:
tr: Şu ayarları seçtiniz:

en: Export Assistant
tr: Dışa Aktarma Yardımcısı

en: Welcome to the Export Assistant.
tr: Dışa Aktarma Yardımcısına Hoş Geldiniz.

en: This wizard will help you to export your journal to various formats.
tr: Bu sihirbaz, günlüğünüzü çeşitli biçimlerde dışa aktarmanıza yardım edecek.

en: You can select the days you want to export and where the output will be saved.
tr: Dışarı aktarmak istediğiniz günleri ve çıktının nereye kaydedileceğini seçebilirsiniz.

en: PDF: export to HTML, open in browser and print to PDF file
tr: PDF: HTML'ye dışa aktarın, tarayıcıda açın ve PDF dosyasına yazdırın

en: Select Export Format
tr: Dışa Aktarma Biçimini Seçin

en: Select Date Range
tr: Tarih Aralığını Seç

en: Select Contents
tr: İçerikleri Seç

en: Select Export Path
tr: Dışa Aktarma Yolunu Seçin

en: Summary
tr: Özet

en: Export selected text only
tr: Sadece seçili metni dışarı aktar

en: Start date
tr: Başlangıç tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Include text
tr: Metinleri içer

en: Include tags
tr: Etiketleri içer

en: Filtered by tags
tr: Etiketlere göre süzüldü

en: Export path
tr: Dışa aktarma yolu

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Content exported to %s
tr: İçerik %s'e aktarıldı

en: Plain Text
tr: Metin

en: Empty entries are not allowed
tr: Boş girdilere izin verilmez

en: Change this text
tr: Bu metni değiştir

en: Add a new entry
tr: Yeni girdi ekle

en: Delete this entry
tr: Bu girdiyi sil

en: Incorrect date format
tr: Yanlış tarih biçimi

en: You have version <b>%s</b>.
tr: Sizde ki sürüm <b>%s</b>.

en: The latest version is <b>%s</b>.
tr: Son sürüm <b>%s</b>.

en: If you like the program, please consider making a donation.
tr: Programı beğendiyseniz, lütfen bağış yapmayı düşünün.

en: Do you want to visit the RedNotebook homepage?
tr: RedNotebook anasayfasını ziyaret etmek ister misin?

en: Do not ask again
tr: Bir daha sorma

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: Distinct Words
tr: Farklı Kelimeler

en: Edited Days
tr: Düzenlenen Günler

en: Letters
tr: Harfler

en: Days between first and last Entry
tr: İlk ve son Girdi arasındaki günler

en: Average number of Words
tr: Ortalama kelime sayısı

en: Percentage of edited Days
tr: Düzenlenen Günlerin yüzdesi

en: Lines
tr: Satırlar

en: Hello!
tr: Merhaba!

en: Some example text has been added to help you start and you can erase it whenever you like.
tr: Başlamana yardımcı olmak amacıyla bazı örnek yazılar eklendi, bu yazıları istediğin zaman silebilirsin.

en: The example text and more documentation is available under "Help" -> "Contents".
tr: Örnek yazı ve daha fazla belge "Yardım" -> "İçerikler" kısmında mevcuttur.

note: Translators: noun Translators: Verb
en: Preview
tr: Önizleme

en: There are two modes in RedNotebook, the __edit__ mode and the __preview__ mode.
tr: RedNotebook'ta iki mod vardır, __düzenleme__ modu ve __ön izleme__ modu.

en: Click on Edit above to see the difference.
tr: Yukarıdaki Düzenle'ye tıklayarak farkı görebilirsiniz.

en: Tagging is easy.
tr: Etiketlemek kolay.

en: Just use #hashtags like on twitter.
tr: Twitterdaki gibi #etiketler kullanın.

en: Today I went to the //pet shop// and bought a **tiger**. Then we went to the --pool-- park and had a nice time playing ultimate frisbee. Afterwards we watched "__Life of Brian__".
tr: Bugün //petshop//'a gittim ve bir **kaplan** aldım. Sonrasında birlikte --havuz-- parkına gittik ve frizbi oynarak güzel vakit geçirdik. Daha sonra "__Brian'ın Hayatı__" isimli filmi izledik.

en: Templates
tr: Şablonlar

en: RedNotebook supports templates.
tr: RedNotebook şablonları destekler.

en: Click on the arrow next to the "Template" button to see some options.
tr: Bazı seçenekleri görmek için "Şablon" düğmesinin yanındaki oku tıklayın.

en: You can have one template for every day
    of the week and unlimited arbitrarily named templates.
tr: Haftanın her günü için bir şablona ve isteğe bağlı 
    olarak adlandırılmış sınırsız şablona sahip olabilirsiniz.

note: Translators: both are verbs
en: Save and Export
tr: Kaydet ve Dışa Aktar

en: Everything you enter will be saved automatically at regular intervals and when you exit the program.
tr: Tüm girdileriniz belirli aralıklarla ve programdan çıkarken otomatik olarak kaydedilir.

en: To avoid data loss you should backup your journal regularly.
tr: Veri kaybını önlemek için günlüğünüzü düzenli olarak yedeklemelisiniz.

en: "Backup" in the "Journal" menu saves all your entered data in a zip file.
tr: "Günlük" menüsündeki "Yedekle" seçeneği tüm verinizi zip dosyası olarak kaydeder.

en: In the "Journal" menu you also find the "Export" button.
tr: "Günlük" menüsünde "Dışarı Aktar" seçenğini bulacaksınız.

en: Click on "Export" and export your diary to Plain Text, PDF, HTML or Latex.
tr: Günlüğünüzü Metin, PDF, HTML veya Latex olarak kaydetmek için "Dışarı Aktar" seçeneğine tıklayın.

en: If you encounter any errors, please drop me a note so I can fix them.
tr: Herhangi bir hata ile karşılaşırsanız, bana bir not yazın böylece bu sorun(u)(ları) çözebilirim.

en: Any feedback is appreciated.
tr: Herhangi bir geribildirim takdir edilir.

en: Have a nice day!
tr: İyi günler!

en: === Multiple entries ===
    You can add multiple entries to a single day by separating your entries with different titles (=== Work ===, === Family ===).
tr: === Çoklu girdiler ===
    Girişlerinizi farklı başlıklara (=== İş ===, === Aile ===) ayırarak tek bir güne birden fazla giriş ekleyebilirsiniz.

en: === Work ===
    Here goes the first entry. It is about #work.
    
    ====================
    
    === Family ===
    Here comes the entry about my #family.
tr: === İş ===
    Buraya #iş hakkındaki birinci girdi yazılacak.
    
    ====================
    
    === Aile ===
    Buraya da #aile hakkındaki girdi girilecek.

en: Opening default journal.
tr: Varsayılan günlük açılıyor.

en: The content has been saved to %s
tr: İçerik şuraya kaydedildi: %s

en: The journal could not be saved
tr: Günlük kaydedilemedi

en: Nothing to save
tr: Kaydedilecek bir şey yok

en: Error
tr: Hata

en: It has been %d days since you made your last backup.
tr: Son yedeklemenin üzerinden %d gün geçti.

en: You can backup your journal to a zip file to avoid data loss.
tr: Veri kaybını önlemek için günlüğünüzü yedekleyebilirsiniz.

en: Backup
tr: Yedekle

en: Backup now
tr: Şimdi yedekle

en: Ask at next start
tr: Sonraki başlangıçta sor

en: Never ask again
tr: Bir daha sorma

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Sunday
tr: Pazar

en: === Meeting ===
    
    Purpose, date, and place
    
    **Present:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Discussion, Decisions, Assignments:**
    +
    +
    +
    ==================================
tr: === Görüşme ===
    
    Amaç, tarih ve mekan
    
    **Sunan:**
    +
    +
    +
    
    
    **Ajanda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Tartışmalar, Kararlar, Görevlendirmeler:**
    +
    +
    +
    ==================================

en: === Journey ===
    **Date:**
    
    **Location:**
    
    **Participants:**
    
    **The trip:**
    First we went to xxxxx then we got to yyyyy ...
    
    **Pictures:** [Image folder ""/path/to/the/images/""]
tr: === Macera ===
    **Tarih:**
    
    **Mekan:**
    
    **Katılanlar:**
    
    **Yolculuk:**
    Önce xxxxx e sonra yyyyy e gittik ...
    
    **Resimler:** [Resim klasörü ""/resimler/maceralar""]

en: ==================================
    === Phone Call ===
    - **Person:**
    - **Time:**
    - **Topic:**
    - **Outcome and Follow up:**
    ==================================
tr: ==================================
    === Telefon Görüşmesi ===
    - **Kişi:**
    - **Zaman:**
    - **Konu:**
    - **Sonuç:**
    ==================================

en: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **How was the Day?**
    
    
    ========================
    **What needs to be changed?**
    +
    +
    +
    =====================================
tr: =====================================
    === Kişisel ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **Gün Nasıldı?**
    
    
    ========================
    **Neler değiştirilmeli?**
    +
    +
    +
    =====================================

en: Template mode
tr: Şablon modu

en: You are currently editing a template.
tr: Şu anda bir şablonu düzenliyorsunuz.

en: Choose Template Name
tr: Şablon Adı Seç

en: This template file contains no text or has unreadable content.
tr: Bu şablon metin içermiyor veya okunamayacak içeriğe sahip.

en: This Weekday's Template
tr: Bu Hafta İçinin Şablonu

en: Create New Template
tr: Yeni Şablon Oluştur

en: Select backup filename
tr: Yedekleme dosyasının ismini seçin

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Select a directory
tr: Dizin seç

en: _OK
tr: _TAMAM

en: Select a file
tr: Dosya seç

en: Insert Link
tr: Bağlantı Ekle

en: <b>Link location (e.g. https://www.google.com)</b>
tr: <b>Bağlantı konumu (ör. https://www.google.com)</b>

en: <b>Link name (optional)</b>
tr: <b>Bağlantı adı (opsiyonel)</b>

en: Go to previous day (Ctrl+PageUp)
tr: Önceki güne git (Ctrl+PageUp)

en: Back
tr: Geri

en: Jump to today (Alt+Home)
tr: Bugüne atla (Alt+Home)

en: Today
tr: Bugün

en: Go to next day (Ctrl+PageDown)
tr: Sonraki güne git (Ctrl+PageDown)

en: Forward
tr: İleri

en: Show a formatted preview of the text (Ctrl+P)
tr: Metnin biçimlendirilmiş halini göster (Ctrl+P)

en: Enable text editing (Ctrl+P)
tr: Metin düzenlemeyi etkinleştir (Ctrl+P)

en: Edit
tr: Düzenle

en: Add a tag or a category entry
tr: Etiket veya kategori girdisi ekle

en: Add Tag
tr: Etiket Ekle

en: New entry
tr: Yeni girdi

en: <b>Select existing or new Category</b>
tr: <b>Varolan veya yeni Kategori seç</b>

en: <b>Write entry</b> (optional)
tr: <b>Girdinizi yazın</b> (opsiyonel)

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: <b>General</b>
tr: <b>Genel</b>

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: General
tr: Genel

en: Select a picture
tr: Resim seç

en: _Open
tr: _Aç

en: Exit without saving
tr: Kaydetmeden çık

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: <b>Selected Day</b>
tr: <b>Seçilen Gün</b>

en: <b>Overall</b>
tr: <b>Baştan Sona</b>
