rednotebook - en to uk translation catalogue (275 entries)

en: A Desktop Journal
uk: Щоденник стільниці

en: RedNotebook is a modern desktop journal. It lets you format, tag and
    search your entries. You can also add pictures, links and customizable
    templates, spell check your notes, and export to plain text, HTML or
    Latex.
uk: RedNotebook - це сучасний щоденник для настільних комп'ютерів.
    Він дозволяє форматувати, позначати тегами та шукати свої записи.
    Ви також можете додавати зображення, посилання та шаблони,
    що можна налаштовувати, виконувати перевіку орфографії
    та експортувати нотатки у простий текст, HTML або LaTeX.

en: Load RedNotebook at startup
uk: Завантажувати RedNotebook при запуску

en: %A, %x, Day %j
uk: %A, %x, День %j

en: Week %W of Year %Y
uk: %W-й тиждень %Y-го року

en: Day %j
uk: День %j

en: Help
uk: Допомога

en: Choose font ...
uk: Обрати шрифт...

en: Choose font
uk: Обрати шрифт

en: Close to system tray
uk: Згорнути у системний трей

en: Closing the window will send RedNotebook to the tray
uk: Закриття вікна згорне RedNotebook у трей

en: Switch between edit and preview mode automatically
uk: Автоматично перемикатися між режимами редагування та попереднього перегляду

en: Check for new version at startup
uk: Перевірити наявність нової версії при старті

en: Search as you type
uk: Пошук при наборі тексту

en: Check now
uk: Перевірити зараз

en: Edit font:
uk: Шрифт редагування:

en: Preview font:
uk: Шрифт попереднього перегляду:

en: Comma-separated font names
uk: Список шрифтів, розділених комою

en: Date/Time format
uk: Формат дати/часу

en: Used by Date/Time button and $date$ template macro.
uk: Використовується кнопкою "Дата/Час" та макросом для шаблонів $date$.

en: Date format
uk: Формат дати

en: Used for dates in titlebar and exports.
uk: Використовується для дат у рядку заголовка та експорту.

en: Tags in cloud
uk: Теги у хмарі

en: Maximum number of tags displayed in the cloud
uk: Максимальна кількість тегів для відображення у хмарі

en: Exclude from cloud
uk: Виключити з хмари

en: Do not show these comma separated words and #tags in the clouds
uk: Не показувати цi слова із роздільниками-комами й #tags у хмарах

en: Include small words in cloud
uk: Відображати короткі слова у хмарі

en: Allow these words with 4 letters or less
uk: Відображати ці слова, коротші за 5 літер

en: Bold
uk: Напівжирний

en: Italic
uk: Курсив

en: Monospace
uk: Моноширинний

en: Underline
uk: Підкреслений

en: Strikethrough
uk: Перекреслений

en: Clear Format
uk: Очистити формат

note: Translators: Noun
en: _Format
uk: _Формат

note: Translators: Noun
en: Format
uk: Формат

en: Format the selected text or tag
uk: Форматувати обраний текст чи тег

en: Preview in Browser
uk: Переглянути у браузері

en: Show RedNotebook
uk: Показати RedNotebook

en: No directory selected.
uk: Теку не вибрано.

en: Template
uk: Шаблон

en: Insert this weekday's template. Click the arrow on the right for more options
uk: Вставити шаблон цього тижня. Натисніть стрілку праворуч для можливості налаштування додаткових параметрів

en: First Item
uk: Перший пункт

en: Second Item
uk: Другий пункт

en: Indented Item
uk: Пункти з відступом

en: Two blank lines close the list
uk: Два порожні рядки завершують список

en: Picture
uk: Зображення

en: Insert an image from the harddisk
uk: Вставити зображення з жорсткого диску

en: File
uk: Файл

en: Insert a link to a file
uk: Вставити посилання на файл

en: _Link
uk: _Посилання

en: Insert a link to a website
uk: Вставити посилання на веб-сторінку

en: Bullet List
uk: Ненумерований список

en: Numbered List
uk: Нумерований список

en: Title
uk: Заголовок

en: Line
uk: Лінія

en: Insert a separator line
uk: Вставити лінію-роздільник

en: Date/Time
uk: Дата/Час

en: Insert the current date and time (edit format in preferences)
uk: Вставити поточну дату та час (формат редагується у налаштуваннях)

en: Line Break
uk: Розрив рядка

en: Insert a manual line break
uk: Вставити лінію розділювання вручну

en: _Insert
uk: _Вставити

en: Level
uk: Рівень

en: Insert
uk: Вставити

en: Insert images, files, links and other content
uk: Вставити зображення, файли, посилання та інший контент

en: Width (optional):
uk: Ширина (необов'язково):

en: pixels
uk: пікселів

en: Width must be an integer.
uk: Значення ширини повинне бути цілим числом.

en: No link location has been entered
uk: Порожній вміст посилання

en: Replace
uk: Замінити

en: Date
uk: Дата

en: Text
uk: Текст

en: Search
uk: Пошук

en: Save and insert
uk: Зберегти та вставити

en: Save
uk: Зберегти

en: Close
uk: Закрити

en: _Journal
uk: Журнал

en: New
uk: Новий

en: Create a new journal. The old one will be saved
uk: Створити новий журнал. Старий журнал буде збережено

en: Open
uk: Відкрити

en: Load an existing journal. The old journal will be saved
uk: Завантажити існуючий журнал. Старий журнал буде збережено

en: Save As
uk: Зберегти як

en: Save journal at a new location. The old journal files will also be saved
uk: Зберегти журнал у новому місці. Старі файли журналу теж будуть збережені

en: Export
uk: Експортувати

en: Open the export assistant
uk: Запустити помічника експортування

en: _Backup
uk: Створити _резервну копію

en: Save all the data in a zip archive
uk: Зберігати усі дані в zip архіві

en: S_tatistics
uk: С_татистика

en: Show some statistics about the journal
uk: Показати статистику про журнал

en: Quit
uk: Закінчити

en: Shutdown RedNotebook. It will not be sent to the tray.
uk: Вимкнути RedNotebook. Його не буде згорнуто у трей.

en: _Edit
uk: _Редагувати

en: Undo
uk: Відмінити

en: Undo text or tag edits
uk: Скасувати зміни у тексті або тезі

en: Redo
uk: Скасувати відміну

en: Redo text or tag edits
uk: Відновити зміни у тексті або тезі

en: Cut
uk: Вирізати

en: Copy
uk: Скопіювати

en: Paste
uk: Вставити з буферу

en: Fullscreen
uk: Повний екран

en: Find
uk: Знайти

en: Spell Check
uk: Перевірити орфографію

en: Underline misspelled words
uk: Підкреслити слова з помилками

en: Preferences
uk: Налаштування

en: _Help
uk: _Довідка

en: Contents
uk: Зміст

en: Open the RedNotebook documentation
uk: Відкрити документацію по RedNotebook

en: Donate
uk: Пожертвувати

en: Support RedNotebook with a donation
uk: Підтримати команду RedNotebook пожертвою

en: Translate RedNotebook
uk: Перекласти цю програму

en: Help translate RedNotebook to your language
uk: Допомогти перекласти цю програму

en: Report a Problem
uk: Повідомити про проблему

en: Fill out a short form about the problem
uk: Заповнити форму стосовно помилки

en: Give Feedback
uk: Надіслати відгук

en: How can we improve RedNotebook?
uk: Як нам покращити RedNotebook?

en: About
uk: Про програму

en: Wrong directory
uk: Невірна директорія

en: You cannot use this directory for your journal:
uk: Ви не можете використовувати цю директорію для свого щоденника:

en: Please select an empty directory.
uk: Оберіть порожню теку.

en: This directory contains no journal files:
uk: Ця директорія не містить файлів щоденника:

en: Journals are saved in a directory, not in a single file.
uk: Журнали зберігаються у теці, а не у єдиному файлі.

en: The directory name will be the title of the new journal.
uk: Назва теки буде загаловком нового журналу.

en: Select an empty folder for your new journal
uk: Виберіть порожню теку для вашого нового журналу

en: Select an existing journal directory
uk: Виберіть існуючу теку з журналом

en: The directory should contain your journal's data files
uk: Тека повинна містити лиже файли журналу

en: Select an empty folder for the new location of your journal
uk: Виберіть порожню теку як місце для вашого журналу

en: The directory name will be the new title of the journal
uk: Назва теки буде новим заголовком для журналу

en: RedNotebook Documentation
uk: Документація RedNotebook

en: Contributors:
uk: Розробники:

en: filter, these, comma, separated, words, and, #tags
uk: відфільтрувати, ці, слова, відокремлені, комами, та #теги

en: mtv, spam, work, job, play
uk: mtv, спам, робота, праця, гра

en: Tags
uk: Теги

en: Words
uk: Слова

en: Hide "%s" from clouds
uk: Не показувати "%s" у хмарці тегів

en: Export all days
uk: Експортувати усі дні

en: Export currently visible day
uk: Експортувати день, що відкритий у щоденнику

en: Export days in the selected time range
uk: Експортувати дні у вказаному інтервалі

en: From:
uk: З:

en: To:
uk: До:

en: Export currently selected text
uk: Експортувати виділений текст

en: (Only available when text is selected in edit mode)
uk: (Доступно лише при виділенні тексту у режимі редагування)

en: Export text and tags
uk: Експортувати текст та теги

en: Export text only
uk: Експортувати лише текст

en: Export tags only
uk: Експортувати лише теги

en: Filter days by tags
uk: Фільтрувати дні за тегами

en: Available tags
uk: Доступні теги

en: Selected tags
uk: Обрані теги

en: Select
uk: Обрати

en: Deselect
uk: Скасувати вибір

en: When filtering by tags, you have to select at least one tag.
uk: При фільтрації за тегами хоча б один тег має бути обраний.

en: You have selected the following settings:
uk: Ви обрали наступні налаштування:

en: Export Assistant
uk: Помічник експортування

en: Welcome to the Export Assistant.
uk: Вітаємо у помічнику експорту.

en: This wizard will help you to export your journal to various formats.
uk: Цей майстер допоможе вам експортувати дані у різні формати.

en: You can select the days you want to export and where the output will be saved.
uk: Ви можете обрати дні для експорту та місце, де вихідні дані будуть збережені.

en: PDF: export to HTML, open in browser and print to PDF file
uk: PDF: експортуйте у HTML, відкрийте у браузері і виберіть друкувати у PDF файл

en: Select Export Format
uk: Оберіть формат для Експорту

en: Select Date Range
uk: Оберіть період

en: Select Contents
uk: Оберіть вміст

en: Select Export Path
uk: Оберіть шлях для експорту

en: Summary
uk: Підсумок

en: Export selected text only
uk: Експортувати лише виділений текст

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Include text
uk: Включити текст у результат експорту

en: Include tags
uk: Включити теги у результат експорту

en: Filtered by tags
uk: Відфільтроване за тегами

en: Export path
uk: Шлях для експорту

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Content exported to %s
uk: Вміст експортовано до %s

en: Plain Text
uk: Текст без форматування

en: Empty entries are not allowed
uk: Порожні пункти заборонені

en: Change this text
uk: Змінити цей текст

en: Add a new entry
uk: Додати новий запис

en: Delete this entry
uk: Вилучити цей запис

en: Incorrect date format
uk: Невірний формат дати

en: You have version <b>%s</b>.
uk: Ваша версія <b>%s</b>.

en: The latest version is <b>%s</b>.
uk: Актуальна версія <b>%s</b>.

en: If you like the program, please consider making a donation.
uk: Якщо вам подобається програма, будь-ласка зробіть пожертву для нас.

en: Do you want to visit the RedNotebook homepage?
uk: Ви бажаєте відвідати веб-сайт RedNotebook?

en: Do not ask again
uk: Більше на запитувати

en: unknown
uk: невідомо

en: Distinct Words
uk: Окремі слова

en: Edited Days
uk: Редаговані дні

en: Letters
uk: Літери

en: Days between first and last Entry
uk: Дні між першим та останнім записом

en: Average number of Words
uk: Середня кількість слів

en: Percentage of edited Days
uk: Відсоток редагованих днів

en: Lines
uk: Рядки

en: Hello!
uk: Здоровенькі були!

en: Some example text has been added to help you start and you can erase it whenever you like.
uk: Приклади записів були додані, щоб допомогти вам зрозуміти, як працювати з RedNotebook. Ви можете вилучити ці записи у будь-який час.

en: The example text and more documentation is available under "Help" -> "Contents".
uk: Приклади записів та іншу документацію можна знайти у пункті меню "Допомога" -> "Зміст".

note: Translators: noun Translators: Verb
en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: There are two modes in RedNotebook, the __edit__ mode and the __preview__ mode.
uk: У RedNotebook є два режими роботи із записами: режим __редагування__ та режим __попереднього перегляду__.

en: Click on Edit above to see the difference.
uk: Натисніть кнопку "Правка" щоб побачити відмінності.

en: Tagging is easy.
uk: Створювати теги легко.

en: Just use #hashtags like on twitter.
uk: Просто використовуйте #теги, як у Twitter.

en: Today I went to the //pet shop// and bought a **tiger**. Then we went to the --pool-- park and had a nice time playing ultimate frisbee. Afterwards we watched "__Life of Brian__".
uk: Сьогодні я пішов у //звіринець// і купив там собі **тигра**. Разом з тигром ми пішли до --басейну-- парку і довго грали з літаючою тарілкою. Потім я запропонував пограти в "__Nexuiz__". Тигр переміг у семи раундах.

en: Templates
uk: Шаблони

en: RedNotebook supports templates.
uk: Шаблони створені командою підтримки.

en: Click on the arrow next to the "Template" button to see some options.
uk: Натисніть стрілку поруч із кнопкою «Шаблон», щоб переглянути деякі параметри.

en: You can have one template for every day
    of the week and unlimited arbitrarily named templates.
uk: Ви можете мати один шаблон на кожен день
    тижня та необмежену кількість шаблонів із довільними назвами.

note: Translators: both are verbs
en: Save and Export
uk: Збереження та експорт

en: Everything you enter will be saved automatically at regular intervals and when you exit the program.
uk: Всі уведені дані автоматично зберігаються кожні кілька хвилин, а також при виході з програми (на всяк випадок).

en: To avoid data loss you should backup your journal regularly.
uk: Щоб запобігти втраті даних, рекомендується періодично робити резервні копії.

en: "Backup" in the "Journal" menu saves all your entered data in a zip file.
uk: Пункт "Резервне копіювння" в меню "Журнал" дозволяє зберегти уведені вами дані в zip-архів (зберігається лише текст).

en: In the "Journal" menu you also find the "Export" button.
uk: У цьому ж розділі ("Журнал") знаходиться пункт "Експорт".

en: Click on "Export" and export your diary to Plain Text, PDF, HTML or Latex.
uk: Скористайтеся ним для експорту вашого щоденника у інший формат: звичайний текстовий файл, PDF, HTML або файл в форматі Latex.

en: If you encounter any errors, please drop me a note so I can fix them.
uk: Якщо ви виявили помилку, напишіть мені про неї кілька рядків, щоб я виправив її якомога швидше (бажано англійською).

en: Any feedback is appreciated.
uk: Буду вдячним за будь-яку допомогу.

en: Have a nice day!
uk: На все добре!

en: === Multiple entries ===
    You can add multiple entries to a single day by separating your entries with different titles (=== Work ===, === Family ===).
uk: === Декілька записів ===
    Ви можете додавати декілька записів для одного дня використовуючи різні щоденники (один за ім'ям "Робота", а інший - "Родина"), відокремлюючи ваші записи відповідними заголовками (=== Робота ===, === Родина ===), або використовуючи для відокремлення горизонтальну лінію (20 символів "=").

en: === Work ===
    Here goes the first entry. It is about #work.
    
    ====================
    
    === Family ===
    Here comes the entry about my #family.
uk: === Робота ===
    Тут йде перший запис. Він стосується #роботи.
    
    ====================
    
    === Родина ===
    Тут йде запис, що стосується #родини.

en: Opening default journal.
uk: Відкриття журналу типово.

en: The content has been saved to %s
uk: Вміст збережено до %s

en: The journal could not be saved
uk: Неможливо зберегти журнал

en: Nothing to save
uk: Нічого зберігати

en: Error
uk: Помилка

en: Replaced {total_replacements} occurrences of the search text
uk: Замінено {total_replacements} входжень тексту пошуку

en: No text has been replaced
uk: Немає тексту для заміни

en: It has been %d days since you made your last backup.
uk: Ви вже %d днів не робили резервних копій.

en: You can backup your journal to a zip file to avoid data loss.
uk: Ви можете створити резервну копію свого журналу в zip-архіві, щоб не втратити його при системному збої.

en: Backup
uk: Резервна копія

en: Backup now
uk: Резервне копіювання

en: Ask at next start
uk: Нагадати при наступному запуску

en: Never ask again
uk: Більше не запитувати

en: Monday
uk: Понеділок

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Wednesday
uk: Середа

en: Thursday
uk: Четвер

en: Friday
uk: П’ятниця

en: Saturday
uk: Субота

en: Sunday
uk: Неділя

en: === Meeting ===
    
    Purpose, date, and place
    
    **Present:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Discussion, Decisions, Assignments:**
    +
    +
    +
    ==================================
uk: === Нарада ===
    
    Мета, дата та місце
    
    **Були присутні:**
    +
    +
    +
    
    
    **Порядок денний:**
    +
    +
    +
    
    
    **Обговорення, рішення, домовленості:**
    +
    +
    +
    ==================================

en: === Journey ===
    **Date:**
    
    **Location:**
    
    **Participants:**
    
    **The trip:**
    First we went to xxxxx then we got to yyyyy ...
    
    **Pictures:** [Image folder ""/path/to/the/images/""]
uk: === Подорож ===
    **Дата:**
    
    **Місце:**
    
    **Учасники:**
    
    **Маршрут:**
    Спочатку ми були у пункті А, потім завітали до Б...
    
    ***Фотографії:* [Директорія з фото ""/шлях/до/фотографій/""]

en: ==================================
    === Phone Call ===
    - **Person:**
    - **Time:**
    - **Topic:**
    - **Outcome and Follow up:**
    ==================================
uk: ==================================
     === Телефонний дзвінок ===
     - **Співрозмовник:**
     - **Час:**
     - **Тема:**
     - **Результати й рішення:**
     ==================================

en: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **How was the Day?**
    
    
    ========================
    **What needs to be changed?**
    +
    +
    +
    =====================================
uk: =====================================
     === Приватне ===
    
     +
     +
     +
     ========================
    
     **Як пройшов день?**
    
    
     ========================
     **Що потрібно змінити?**
     +
     +
     +
     =====================================

en: Template mode
uk: Режим шаблону

en: You are currently editing a template.
uk: Ви редагуєте шаблон.

en: Choose Template Name
uk: Виберіть назву шаблону

en: This template file contains no text or has unreadable content.
uk: Цей файл шаблону не містить тексту, або не може бути прочитаний.

en: This Weekday's Template
uk: Шаблон цього тижня

en: Create New Template
uk: Створити новий шаблон

en: Select backup filename
uk: Виберіть назву файлу резервної копії

en: _Cancel
uk: _Закінчити

en: _Save
uk: _Зберегти

en: Select a directory
uk: Виберіть теку

en: _OK
uk: _Так

en: Select a file
uk: Виберіть файл

en: Insert Link
uk: Вставити посилання

en: <b>Link location (e.g. https://www.google.com)</b>
uk: <b>Посилання (напр. http://rednotebook.sf.net) </b>

en: <b>Link name (optional)</b>
uk: <b>Назва посилання (необов’язково)</b>

en: Go to previous day (Ctrl+PageUp)
uk: Перейти до попередньго дня (Ctrl+PageUp)

en: Back
uk: Попередній

en: Jump to today (Alt+Home)
uk: Перейти до сьогоднішнього дня (Alt+Home)

en: Today
uk: Сьогодні

en: Go to next day (Ctrl+PageDown)
uk: Прейти до наступного дня (Ctrl+PageDown)

en: Forward
uk: Наступний

en: Show a formatted preview of the text (Ctrl+P)
uk: Показати відформатований перегляд тексту (Ctrl+P)

en: Enable text editing (Ctrl+P)
uk: Перейти до режиму редагування (Ctrl+P)

en: Edit
uk: Редагувати

en: Add a tag or a category entry
uk: Додати тег або категорію

en: Add Tag
uk: Додати тег

en: New entry
uk: Новий запис

en: <b>Select existing or new Category</b>
uk: <b>Виберіть існуючу або нову категорію</b>

en: <b>Write entry</b> (optional)
uk: <b>Уведіть запис для тегу</b> (необов'язково)

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: <b>General</b>
uk: <b>Загальне</b>

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: General
uk: Загальне

en: Select a picture
uk: Виберіть зображення

en: _Open
uk: _Відкрити

en: Exit without saving
uk: Вийти без збереження

en: Statistics
uk: Статистика

en: <b>Selected Day</b>
uk: <b>Обраний день</b>

en: <b>Overall</b>
uk: <b>Всього</b>
