rednotebook - en to ro translation catalogue (140 entries)

en: A Desktop Journal
ro: Un jurnal pentru desktop

en: Load RedNotebook at startup
ro: Pornește RedNotebook la pornirea calculatorului

en: %A, %x, Day %j
ro: %A, %x, ziua %j

en: Week %W of Year %Y
ro: Săptămâna %W, anul %Y

en: Day %j
ro: Ziua %j

en: Help
ro: Ajutor

en: Close to system tray
ro: Trimite în zona de notificare la închidere

en: Closing the window will send RedNotebook to the tray
ro: Închizând fereastra veți trimite RedNotebook în zona de notificare

en: Check for new version at startup
ro: Verifică la pornire dacă au apărut versiuni noi

en: Check now
ro: Verifică acum

en: Date/Time format
ro: Formatul pentru dată/oră

en: Bold
ro: Aldin

en: Italic
ro: Cursiv

en: Underline
ro: Subliniat

en: Strikethrough
ro: Tăiat

en: Show RedNotebook
ro: Afișează RedNotebook

en: Template
ro: Șablon

en: Insert this weekday's template. Click the arrow on the right for more options
ro: Inserează șablonul pentru ziua curentă din săptămână. Apăsați pe săgeata din dreapta pentru mai multe opțiuni.

en: First Item
ro: Primul element

en: Second Item
ro: Cel de-al doilea element

en: Indented Item
ro: Element identat

en: Two blank lines close the list
ro: Două linii goale termină lista

en: Picture
ro: Imagine

en: Insert an image from the harddisk
ro: Inserează o imagine de pe hard disc

en: File
ro: Fișier

en: Insert a link to a file
ro: Inserează o legătură către un fișier

en: _Link
ro: _Legătură

en: Insert a link to a website
ro: Inserează o legătură către un sit web

en: Bullet List
ro: Listă cu puncte

en: Title
ro: Titlu

en: Line
ro: Linie

en: Insert a separator line
ro: Inserează un separator de linii

en: Date/Time
ro: Dată/Oră

en: Insert the current date and time (edit format in preferences)
ro: Inserează data și timpul curent (puteți edita formatul de afișare în meniu Preferințe)

en: Line Break
ro: Întrerupere de linie

en: Insert a manual line break
ro: Inserează o linie nouă

en: Insert
ro: Inserează

en: Insert images, files, links and other content
ro: Inserează imagini, fișiere, legături sau alt tip de conținut

en: No link location has been entered
ro: Nu a fost specificată o locație a linkului

en: Date
ro: Data

en: _Journal
ro: _Jurnal

en: Create a new journal. The old one will be saved
ro: Creează un jurnal nou. Cel vechi va fi salvat.

en: Load an existing journal. The old journal will be saved
ro: Încarcă un jurnal existent. Cel vechi va fi salvat.

en: Save journal at a new location. The old journal files will also be saved
ro: Salvează jurnalul către o nouă locație. Vor fi salvate și jurnalele vechi.

en: Export
ro: Exportă

en: Open the export assistant
ro: Deschide asistentul de exportare

en: Save all the data in a zip archive
ro: Salvează toate datele într-o arhivă zip

en: Show some statistics about the journal
ro: Afișează statistici despre jurnal

en: Shutdown RedNotebook. It will not be sent to the tray.
ro: Închide RedNotebook. Nu va fi trimis în zona de notificare.

en: _Edit
ro: _Editare

en: Underline misspelled words
ro: Subliniază cuvintele ortografiate greșit

en: Preferences
ro: Preferințe

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Contents
ro: Conținut

en: Open the RedNotebook documentation
ro: Deschide documentația RedNotebook

en: Translate RedNotebook
ro: Traduceți RedNotebook

en: Report a Problem
ro: Raportați o problemă

en: Fill out a short form about the problem
ro: Completați un formular scurt cu datele problemei

en: Journals are saved in a directory, not in a single file.
ro: Jurnalele sunt salvate într-un dosar, nu într-un singur fișier.

en: The directory name will be the title of the new journal.
ro: Numele dosarului va fi titlul noului jurnal.

en: Select an empty folder for your new journal
ro: Alegeți un dosar gol pentru noul jurnal

en: Select an existing journal directory
ro: Alegeți un dosar al unui jurnal existent

en: The directory should contain your journal's data files
ro: Dosarul ar trebui să conțină fișierele de date ale jurnalului

en: Select an empty folder for the new location of your journal
ro: Alegeți un dosar gol pentru noua locație a jurnalului

en: The directory name will be the new title of the journal
ro: Numele dosarului va fi noul titlu al jurnalului

en: RedNotebook Documentation
ro: Documentație RedNotebook

en: mtv, spam, work, job, play
ro: mtv, spam, muncă, servici, joacă

en: Tags
ro: Etichete

en: Words
ro: Cuvinte

en: Hide "%s" from clouds
ro: Ascunde „%s” în norii de etichete

en: Export all days
ro: Exportă toate zilele

en: From:
ro: De la:

en: To:
ro: Până la:

en: Select
ro: Selectează

en: You have selected the following settings:
ro: Ați ales următoarele configurări:

en: Export Assistant
ro: Asistent de exportare

en: Welcome to the Export Assistant.
ro: Bun venit la asistentul de exportare.

en: This wizard will help you to export your journal to various formats.
ro: Veți primi ajutor pentru a exporta jurnalul dumneavoastră în formate variate.

en: You can select the days you want to export and where the output will be saved.
ro: Puteți selecta zilele pe care doriți să le exportați și unde să fie salvate datele exportate.

en: Select Export Format
ro: Selectați formatul de exportare

en: Select Date Range
ro: Selectați intervalul de zile

en: Select Contents
ro: Selectați conținutul

en: Select Export Path
ro: Selectați calea de exportare

en: Summary
ro: Rezumat

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de final

en: Export path
ro: Cale de exportat

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content exported to %s
ro: Conținutul exportat în %s

en: Empty entries are not allowed
ro: Intrările vide nu sunt admise

en: Change this text
ro: Modifică acest text

en: Add a new entry
ro: Adaugă o nouă intrare

en: Delete this entry
ro: Șterge această intrare

en: You have version <b>%s</b>.
ro: Aveți versiunea <b>%s</b>.

en: The latest version is <b>%s</b>.
ro: Ultima versiune este <b>%s</b>.

en: Do you want to visit the RedNotebook homepage?
ro: Doriți să vizitați pagina RedNotebook?

en: Do not ask again
ro: Nu întreba din nou

en: Distinct Words
ro: Cuvinte distincte

en: Edited Days
ro: Zile editate

en: Letters
ro: Litere

en: Days between first and last Entry
ro: Număr de zile între prima și ultima intrare

en: Average number of Words
ro: Numărul mediu de cuvinte

en: Percentage of edited Days
ro: Procentul zilelor în care s-a editat

en: Lines
ro: Linii

en: Hello!
ro: Salut!

en: Some example text has been added to help you start and you can erase it whenever you like.
ro: A fost adăugat niște text de exemplificare pentru a vă ajuta să începeți să utilizați acest jurnal. Puteți șterge acest text oricând doriți.

en: The example text and more documentation is available under "Help" -> "Contents".
ro: Puteți găsi textul de exemplificare și documentația în „Ajutor” -> „Conținut”.

note: Translators: noun Translators: Verb
en: Preview
ro: Previzualizare

en: Today I went to the //pet shop// and bought a **tiger**. Then we went to the --pool-- park and had a nice time playing ultimate frisbee. Afterwards we watched "__Life of Brian__".
ro: Azi am fost la //pet shop// și am cumpărat un **tigru**. Apoi am fost --la pișcină-- în parc și ne-am distrat jucându-ne frisbee. Dup-aia ne-am uitat la "__Life of Brian__".

note: Translators: both are verbs
en: Save and Export
ro: Salvează și exportă

en: Everything you enter will be saved automatically at regular intervals and when you exit the program.
ro: Orice introduceți va fi salvat automat la intervale regulate și când închideți programul.

en: To avoid data loss you should backup your journal regularly.
ro: Pentru a preveni pierderea datelor ar trebui să faceți regulat copii de siguranță.

en: "Backup" in the "Journal" menu saves all your entered data in a zip file.
ro: „Fă o copie de siguranță” din meniul „Jurnal” salvează toate datele introduse într-un fișier zip.

en: In the "Journal" menu you also find the "Export" button.
ro: În meniul „Jurnal” veți găsi și butonul „Exportă”.

en: If you encounter any errors, please drop me a note so I can fix them.
ro: Dacă întâlniți erori, sunteți rugați să le raportați pentru a fi rezolvate.

en: Any feedback is appreciated.
ro: Orice fel de feedback este binevenit.

en: Have a nice day!
ro: O zi bună!

en: The content has been saved to %s
ro: Conținutul a fost salvat în %s

en: Nothing to save
ro: Nu este nimic de salvat

en: Backup
ro: Fă o copie de siguranță

en: Choose Template Name
ro: Alege numele șablonului

en: This Weekday's Template
ro: Șablonul pentru miercurea curentă

en: Create New Template
ro: Creează un șablon nou

en: Select backup filename
ro: Alegeți un fișier copie de siguranță

en: Select a directory
ro: Alegeți un dosar

en: Select a file
ro: Alegeți un fișier

en: Insert Link
ro: Inserează legătură

en: <b>Link name (optional)</b>
ro: <b>Numele linkului (opțional)</b>

en: Today
ro: Astăzi

en: Show a formatted preview of the text (Ctrl+P)
ro: Afișează o previzualizare formatată a textului (Ctrl + P)

en: Enable text editing (Ctrl+P)
ro: Activează editarea textului (Ctrl+P)

en: Edit
ro: Editare

en: New entry
ro: Înregistrare nouă

en: <b>Select existing or new Category</b>
ro: <b>Alegeți o categorie existentă sau una nouă</b>

en: Select a picture
ro: Alegeți o imagine

en: Exit without saving
ro: Ieși fără a salva

en: Statistics
ro: Statistici

en: <b>Selected Day</b>
ro: <b>Zi selectată</b>

en: <b>Overall</b>
ro: <b>Total</b>
