rednotebook - en to ast translation catalogue (219 entries)

en: A Desktop Journal
ast: Un Diariu d'Escritoriu

en: Load RedNotebook at startup
ast: Cargar RedNotebook al aniciu

en: %A, %x, Day %j
ast: %A, %x, Día %j

en: Week %W of Year %Y
ast: Selmana %W del añu %Y

en: Day %j
ast: Día %j

en: Help
ast: Ayuda

en: Choose font ...
ast: Escoyer fonte...

en: Choose font
ast: Escoyer fonte

en: Close to system tray
ast: Zarrar a la bandexa del sistema

en: Closing the window will send RedNotebook to the tray
ast: Al zarrar la ventana RedNotebook va dir a la bandexa

en: Switch between edit and preview mode automatically
ast: Camudar ente mou edición y vista previa  automáticamente

en: Check for new version at startup
ast: Verificar si esiste una versión nueva al aniciar

en: Check now
ast: Comprobar agora

en: Edit font:
ast: Fonte pa edición:

en: Preview font:
ast: Fonte pa vista previa:

en: Comma-separated font names
ast: Nomes de fontes separaos por comes

en: Date/Time format
ast: Formatu de Data/Hora

en: Date format
ast: Formatu de data

en: Exclude from cloud
ast: Nun incluir na ñube

en: Include small words in cloud
ast: Incluyir pallabres curties na ñube

en: Allow these words with 4 letters or less
ast: Permitir estes pallabres de 4 lletres o menos

en: Bold
ast: Negrina

en: Italic
ast: Cursiva

en: Underline
ast: Sorrayáu

en: Strikethrough
ast: Tacháu

note: Translators: Noun
en: _Format
ast: _Formatu

note: Translators: Noun
en: Format
ast: Formatu

en: Format the selected text or tag
ast: Dar formatu al testu seleicionáu o a la etiqueta

en: Show RedNotebook
ast: Amosar RedNotebook

en: No directory selected.
ast: Nun se seleicionó dengún direutoriu.

en: Template
ast: Plantía

en: Insert this weekday's template. Click the arrow on the right for more options
ast: Inxerta la plantía d'esti día de la selmana. Calca na flecha de la drecha pa más opciones

en: First Item
ast: Primer Elementu

en: Second Item
ast: Segundu Elementu

en: Indented Item
ast: Elementu Sangráu

en: Two blank lines close the list
ast: Dos llinies en blanco zarren la llista

en: Picture
ast: Imaxe

en: Insert an image from the harddisk
ast: Inxertar una imaxe dende'l discu

en: File
ast: Ficheru

en: Insert a link to a file
ast: Inxertar un enllaz a un ficheru

en: _Link
ast: En_llaz

en: Insert a link to a website
ast: Inxertar un enllaz a un sitiu web

en: Bullet List
ast: Llista de viñetes

en: Title
ast: Títulu

en: Line
ast: Llinia

en: Insert a separator line
ast: Inxertar un separtador de llinia

en: Date/Time
ast: Data/Hora

en: Insert the current date and time (edit format in preferences)
ast: Inxertar la data y hora actual (edita'l formatu en preferencies)

en: Line Break
ast: Saltu de Llinia

en: Insert a manual line break
ast: Inxertar un saltu de llinia manual

en: _Insert
ast: _Inxertar

en: Insert
ast: Inxertar

en: Insert images, files, links and other content
ast: Inxertar imáxenes, ficheros, enllaces y otru conteníu

en: Width (optional):
ast: Anchor (opcional):

en: pixels
ast: píxeles

en: Width must be an integer.
ast: L'anchor tien de ser un númberu enteru.

en: No link location has been entered
ast: Nun s'indicó una direición pal enllaz

en: Date
ast: Data

en: Text
ast: Testu

en: Save and insert
ast: Guardar ya inxertar

en: _Journal
ast: _Diariu

en: Create a new journal. The old one will be saved
ast: Facer un diariu nuevu. L'antiguu va guardase.

en: Load an existing journal. The old journal will be saved
ast: Cargar un diariu esistente. L'antiguu va guardase.

en: Save journal at a new location. The old journal files will also be saved
ast: Guardar diariu nun allugamientu nuevu. L'antiguu diariu va guardase tamién.

en: Export
ast: Esportar

en: Open the export assistant
ast: Abrir l'asistente d'esportación

en: _Backup
ast: Copia de _seguridá

en: Save all the data in a zip archive
ast: Guardar tolos datos nun archivu zip

en: S_tatistics
ast: Es_tadístiques

en: Show some statistics about the journal
ast: Amosar delles estadístiques del diariu

en: Shutdown RedNotebook. It will not be sent to the tray.
ast: Zarrar RedNotebook. Nun va unviase a la bandexa.

en: _Edit
ast: _Editar

en: Undo text or tag edits
ast: Desfacer ediciones de testu o d'etiquetes

en: Redo text or tag edits
ast: Refacer ediciones de testu o d'etiquetes

en: Underline misspelled words
ast: Sorrayar pallabres con faltes d'ortografía

en: Preferences
ast: Preferencies

en: _Help
ast: _Ayuda

en: Contents
ast: Conteníos

en: Open the RedNotebook documentation
ast: Abrir la documentación de RedNotebook

en: Translate RedNotebook
ast: Traducir RedNotebook

en: Report a Problem
ast: Informar d'un problema

en: Fill out a short form about the problem
ast: Rellenar un pequeñu formulariu sobro'l problema

en: Wrong directory
ast: Direutoriu enquivocáu

en: You cannot use this directory for your journal:
ast: Nun pues usar esti direutoriu pa la copia de seguridá:

en: Please select an empty directory.
ast: Seleiciona un direutoriu baleru.

en: This directory contains no journal files:
ast: Esti direutoriu nun contién ficheros del diariu:

en: Journals are saved in a directory, not in a single file.
ast: Los diarios guárdense nuna carpeta, non nun ficheru.

en: The directory name will be the title of the new journal.
ast: El nome de la carpeta va ser el títulu del diariu nuevu.

en: Select an empty folder for your new journal
ast: Seleiciona una carpeta balera pal nuevu diariu

en: Select an existing journal directory
ast: Seleiciona la carpeta d'un diariu esistente

en: The directory should contain your journal's data files
ast: La carpeta tien de contener los ficheros del to diariu

en: Select an empty folder for the new location of your journal
ast: Seleiciona una carpeta balera pa la nueva llocalización del diariu

en: The directory name will be the new title of the journal
ast: El nome de la carpeta va ser el títulu del diariu nuevu

en: RedNotebook Documentation
ast: Documentación de RedNotebook

en: mtv, spam, work, job, play
ast: mtv, spam, trabayu, xera, xuegu

en: Tags
ast: Etiquetes

en: Words
ast: Pallabres

en: Hide "%s" from clouds
ast: Anubrir «%s» de la nube

en: Export all days
ast: Esportar tolos díes

en: Export currently visible day
ast: Esportar día visible actual

en: Export days in the selected time range
ast: Esportar díes nel rangu de tiempu seleicionáu

en: From:
ast: De:

en: To:
ast: A:

en: Export currently selected text
ast: Esportar el testu seleicionáu agora

en: (Only available when text is selected in edit mode)
ast: (Disponible namái cuando'l testu ta seleicionáu en mou d'edición)

en: Export text and tags
ast: Esportar testu y etiquetes

en: Export text only
ast: Esportar namái'l testu

en: Export tags only
ast: Esportar namái les etiquetes

en: Filter days by tags
ast: Peñerar díes per etiqueta

en: Available tags
ast: Etiquetes disponibles

en: Selected tags
ast: Etiquetes seleicionaes

en: Select
ast: Seleicionar

en: Deselect
ast: Deseleicionar

en: When filtering by tags, you have to select at least one tag.
ast: Al peñerar per etiqueta, hai qu'esbillar, polo menos, una etiqueta.

en: You have selected the following settings:
ast: Seleicionasti los siguientes axustes:

en: Export Assistant
ast: Asistente d'Esportación

en: Welcome to the Export Assistant.
ast: Afáyate nel Asistente d'Esportación

en: This wizard will help you to export your journal to various formats.
ast: Esti asistente va ayudate esportar el diariu a dellos formatos.

en: You can select the days you want to export and where the output will be saved.
ast: Pues seleicionar los díes que quies esportar y ónde lo guardar.

en: Select Export Format
ast: Seleicionar formatu d'esportación

en: Select Date Range
ast: Seleicionar rangu de dates

en: Select Contents
ast: Seleicionar conteníos

en: Select Export Path
ast: Seleicionar camín d'esportación

en: Summary
ast: Resume

en: Export selected text only
ast: Esportar namái'l testu seleicionáu

en: Start date
ast: Data d'aniciu

en: End date
ast: Data final

en: Include text
ast: Incluyir testu

en: Include tags
ast: Incluyir etiquetes

en: Filtered by tags
ast: Peñerar per etiquetes

en: Export path
ast: Camín pa la esportación

en: Yes
ast: Sí

en: No
ast: Non

en: Content exported to %s
ast: Conteníu esportáu a %s

en: Plain Text
ast: Testu planu

en: Empty entries are not allowed
ast: Nun se permiten entraes ermes

en: Change this text
ast: Camudar esti testu

en: Add a new entry
ast: Amestar una entrada nueva

en: Delete this entry
ast: Esborrar esta entrada

en: Incorrect date format
ast: Formatu de data incorreutu

en: You have version <b>%s</b>.
ast: La versión que tienes ye la <b>%s</b>.

en: The latest version is <b>%s</b>.
ast: La cabera versión ye la <b>%s</b>.

en: Do you want to visit the RedNotebook homepage?
ast: ¿Quies visitar la páxina web de RedNotebook?

en: Do not ask again
ast: Nun entrugar más

en: unknown
ast: desconocío

en: Distinct Words
ast: Marcar pallabres

en: Edited Days
ast: Díes editaos

en: Letters
ast: Lletres

en: Days between first and last Entry
ast: Díes ente la primer y cabera entrada

en: Average number of Words
ast: Númberu promediu de pallabres

en: Percentage of edited Days
ast: Porcentaxe de díes editaos

en: Lines
ast: Llinies

en: Hello!
ast: ¡Bones!

en: Some example text has been added to help you start and you can erase it whenever you like.
ast: Amestóse un testu d'exemplu p'ayudate nos primeros pasos. Pues desanicialu cuando te pete.

en: The example text and more documentation is available under "Help" -> "Contents".
ast: El testu d'exemplu y más documentación tán disponibles en "Ayuda" -> "Conteníu".

note: Translators: noun Translators: Verb
en: Preview
ast: Entever

en: There are two modes in RedNotebook, the __edit__ mode and the __preview__ mode.
ast: Hai dos moos en RedNotebook, el mou __editar__ y el mou __entever__.

en: Click on Edit above to see the difference.
ast: Calca n'Editar más arriba pa ver la diferencia

en: Tagging is easy.
ast: Etiquetar ye cenciello.

en: Just use #hashtags like on twitter.
ast: Val con usar #almuhades como nel twitter.

en: Today I went to the //pet shop// and bought a **tiger**. Then we went to the --pool-- park and had a nice time playing ultimate frisbee. Afterwards we watched "__Life of Brian__".
ast: Güei fui a la //tienda d'animales// y merqué un **tigre**. Llueu fui al --parque-- y pasélo bien xugando al liriu. Dempués vi "__La vida de Brian__".

note: Translators: both are verbs
en: Save and Export
ast: Guardar y Esportar

en: Everything you enter will be saved automatically at regular intervals and when you exit the program.
ast: Tolo qu'escribas va guardase automáticamente a intervalos regulares y al colar del programa.

en: To avoid data loss you should backup your journal regularly.
ast: Pa evitar la perda de datos tendríes de facer davezu una copia de seguridá del diariu.

en: "Backup" in the "Journal" menu saves all your entered data in a zip file.
ast: «Copia de seguridad» nel menú «Diariu», guarda tolos datos inxertaos nun archivu zip.

en: In the "Journal" menu you also find the "Export" button.
ast: Nel menú «Diariu» tamién s'alcuentra'l botón «Esportar»

en: Click on "Export" and export your diary to Plain Text, PDF, HTML or Latex.
ast: Calca «Esportar» y esporta'l to diariu a testu planu, PDF, HTML o Latex.

en: If you encounter any errors, please drop me a note so I can fix them.
ast: Si atopares fallos, unvíame una nota pa que pueda igualos.

en: Any feedback is appreciated.
ast: Agradezse cualesquier comentariu.

en: Have a nice day!
ast: ¡Que pases un bon día!

en: === Work ===
    Here goes the first entry. It is about #work.
    
    ====================
    
    === Family ===
    Here comes the entry about my #family.
ast: === Trabayu ===
    Equí vien la primera entrada. Tien que ver col #trabayu.
    
    ====================
    
    === Familia ===
    Equí vien la entrada sobro la mio #familia.

en: Opening default journal.
ast: Abriendo'l diariu predetermináu.

en: The content has been saved to %s
ast: El conteníu guardóse en %s

en: The journal could not be saved
ast: Nun pudo guardase'l diariu

en: Nothing to save
ast: Res que guardar

en: You can backup your journal to a zip file to avoid data loss.
ast: Pues facer copies de seguridá del diariu nun archivu .zip pa prevenir perdes de datos.

en: Backup
ast: Copia de seguridá

en: Backup now
ast: Facer copia de seguridá agora

en: Ask at next start
ast: Entrugar nel siguiente aniciu

en: Never ask again
ast: Nun volver a entrugar más

en: Monday
ast: Llunes

en: Tuesday
ast: Martes

en: Wednesday
ast: Miércoles

en: Thursday
ast: Xueves

en: Friday
ast: Vienres

en: Saturday
ast: Sábadu

en: Sunday
ast: Domingu

en: === Meeting ===
    
    Purpose, date, and place
    
    **Present:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Discussion, Decisions, Assignments:**
    +
    +
    +
    ==================================
ast: === Aconceyamientu ===
    
    Envís, data y llugar
    
    **Presentes:**
    +
    +
    +
    
    
    **Axenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Alderique, Decisiones, Encargos:**
    +
    +
    +
    ==================================

en: === Journey ===
    **Date:**
    
    **Location:**
    
    **Participants:**
    
    **The trip:**
    First we went to xxxxx then we got to yyyyy ...
    
    **Pictures:** [Image folder ""/path/to/the/images/""]
ast: === Viaxe ===
    **Data:**
    
    **Llugar:**
    
    **Participantes:**
    
    **El viaxe:**
    Primero fuimos a xxxxx, darréu empobinamos pa yyyyy ...
    
    **Semeyes:** [Carpeta d'imaxes ""/camin/a/les/semeyes/""]

en: ==================================
    === Phone Call ===
    - **Person:**
    - **Time:**
    - **Topic:**
    - **Outcome and Follow up:**
    ==================================
ast: ==================================
    === Llamada de teléfonu ===
    - **Persona:**
    - **Hora:**
    - **Asuntu:**
    - **Resultáu y siguimientu:**
    ==================================

en: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **How was the Day?**
    
    
    ========================
    **What needs to be changed?**
    +
    +
    +
    =====================================
ast: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **¿Cómo fuera'l día?**
    
    
    ========================
    **¿Qué tien de camudase?**
    +
    +
    +
    =====================================

en: Choose Template Name
ast: Escoyer nome de la plantía

en: This template file contains no text or has unreadable content.
ast: Esti ficheru de plantía nun contién testu o tien conteníu non lleíble.

en: This Weekday's Template
ast: Plantía pa esta selmana

en: Create New Template
ast: Facer una Plantía Nueva

en: Select backup filename
ast: Seleiciona un nome de ficheru pa la copia de seguridá

en: Select a directory
ast: Seleiciona un direutoriu

en: Select a file
ast: Seleiciona un ficheru

en: Insert Link
ast: Inxertar Enllaz

en: <b>Link name (optional)</b>
ast: <b>Nome del enllaz (opcional)</b>

en: Go to previous day (Ctrl+PageUp)
ast: Dir al día anterior (Ctrl+RePáx)

en: Jump to today (Alt+Home)
ast: Saltar a güei (Alt+Aniciu)

en: Today
ast: Güei

en: Go to next day (Ctrl+PageDown)
ast: Dir al día siguiente (Ctrl+AvPáx)

en: Show a formatted preview of the text (Ctrl+P)
ast: Amosar una vista previa del testu con formatu (Ctrl+P)

en: Enable text editing (Ctrl+P)
ast: Activar edición del testu (Ctrl+P)

en: Edit
ast: Editar

en: Add a tag or a category entry
ast: Amestar una etiqueta o una entrada de categoría

en: Add Tag
ast: Amestar etiqueta

en: New entry
ast: Entrada Nueva

en: <b>Select existing or new Category</b>
ast: <b>Seleiciona una categoría nueva o esistente</b>

en: <b>Write entry</b> (optional)
ast: <b>Escribir una entrada</b> (opcional)

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: <b>General</b>
ast: <b>Xeneral</b>

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: General
ast: Xeneral

en: Select a picture
ast: Seleiciona una imaxe

en: Exit without saving
ast: Colar ensin guardar

en: Statistics
ast: Estadístiques

en: <b>Selected Day</b>
ast: <b>Día seleicionáu</b>

en: <b>Overall</b>
ast: <b>Total</b>
