rednotebook - en to id translation catalogue (223 entries)

en: A Desktop Journal
id: Jurnal Desktop

en: RedNotebook is a modern desktop journal. It lets you format, tag and
    search your entries. You can also add pictures, links and customizable
    templates, spell check your notes, and export to plain text, HTML or
    Latex.
id: RedNotebook adalah jurnal desktop modern. Aplikasi ini memungkinkan Anda memformat, menandai, 
    dan mencari entri Anda. Anda juga dapat menambahkan gambar, tautan, dan templat yang dapat disesuaikan,
     memeriksa ejaan catatan Anda, dan mengekspor ke teks biasa, HTML, 
    atau Latex.

en: Load RedNotebook at startup
id: Jalankan RedNotebook saat dimulai

en: %A, %x, Day %j
id: %A, %x, Hari %j

en: Week %W of Year %Y
id: Minggu %W dari Tahun %Y

en: Day %j
id: Hari %j

en: Help
id: Bantuan

en: Choose font ...
id: Pilih font ...

en: Choose font
id: Pilih font

en: Close to system tray
id: Minimisasi ke trey

en: Closing the window will send RedNotebook to the tray
id: Menutup jendela akan mengirim RedNotebook ke trey

en: Switch between edit and preview mode automatically
id: Pindah secara otomatis antara mode edit dan pratinjau

en: Check for new version at startup
id: Periksa keberadaan versi terbaru saat dimulai

en: Search as you type
id: Cari saat Anda mengetik

en: Check now
id: Periksa sekarang

en: Edit font:
id: Font untuk menyunting:

en: Preview font:
id: Font untuk pratinjau:

en: Comma-separated font names
id: Nama beberapa font diselingi koma

en: Date/Time format
id: Format Tanggal/Waktu

en: Used by Date/Time button and $date$ template macro.
id: Digunakan oleh tombol Tanggal/Waktu dan makro template $date$.

en: Date format
id: Format tanggal

en: Used for dates in titlebar and exports.
id: Digunakan untuk tanggal di judul dan ekspor.

en: Tags in cloud
id: Tag di cloud

en: Maximum number of tags displayed in the cloud
id: Jumlah tag maksimum yang ditampilkan di cloud

en: Exclude from cloud
id: Tidak termasuk dalam awan

en: Do not show these comma separated words and #tags in the clouds
id: Jangan tampilkan kata dan #tag yang dipisahkan koma ini di cloud

en: Include small words in cloud
id: Ikutkan kata-kata kecil dalam awan

en: Allow these words with 4 letters or less
id: Izinkan kata yang terdiri dari 4 huruf atau kurang

en: Bold
id: Tebal

en: Italic
id: Miring

en: Underline
id: Garis bawah

en: Strikethrough
id: Coret tengah huruf

en: Clear Format
id: Hapus Format

en: Format the selected text or tag
id: Format teks atau label terpilih

en: Preview in Browser
id: Pratinjau di Browser

en: Show RedNotebook
id: Tampilkan RedNotebook

en: No directory selected.
id: Tak ada direktori terpilih

en: Insert this weekday's template. Click the arrow on the right for more options
id: Sisipkan template mingguan. Klik tanda panah yang terlihat di sisi kanan untuk pilihan tambahan

en: First Item
id: Obyek Pertama

en: Second Item
id: Obyek Kedua

en: Indented Item
id: Obyek Terindentasi

en: Two blank lines close the list
id: Dua baris kosong mengakhiri senarai

en: Picture
id: Gambar

en: Insert an image from the harddisk
id: Sisipkan gambar dari harddisk

en: Insert a link to a file
id: Sisipkan tautan menunjuk berkas

en: Insert a link to a website
id: Sisipkan tautan menunjuk situs web

en: Bullet List
id: Senarai Bertitik

en: Numbered List
id: Daftar Bernomor

en: Title
id: Judul

en: Line
id: Garis

en: Insert a separator line
id: Sisipkan garis pemisah

en: Date/Time
id: Tanggal/Waktu

en: Insert the current date and time (edit format in preferences)
id: Sisipkan tanggal dan waktu saat ini (ubah format di preferensi)

en: Line Break
id: Pemutus Baris

en: Insert a manual line break
id: Sisipkan pemutus baris secara manual

en: _Insert
id: S_isipkan

en: Level
id: Tingkat

en: Insert
id: Sisipkan

en: Insert images, files, links and other content
id: Sisipkan gambar, berkas, tautan dan obyek lainnya

en: Width (optional):
id: Lebar (opsional):

en: pixels
id: pixel

en: Width must be an integer.
id: Lebar harus merupakan angka bulat.

en: No link location has been entered
id: Lokasi tautan belum terdefinisi

en: Replace
id: Ganti

en: Date
id: Tanggal

en: Text
id: Teks

en: Save and insert
id: Simpan dan sisipkan

en: _Journal
id: _Jurnal

en: Create a new journal. The old one will be saved
id: Buat jurnal baru. Jurnal lama akan disimpan

en: Load an existing journal. The old journal will be saved
id: Muat jurnal yang ada. Jurnal lama akan disimpan

en: Save journal at a new location. The old journal files will also be saved
id: Simpan jurnal di lokasi baru. Berkas pada jurnal lama akan turut tersimpan.

en: Export
id: Ekspor

en: Open the export assistant
id: Buka asisten ekspor

en: Save all the data in a zip archive
id: Simpan semua data dalam arsip zip

en: S_tatistics
id: S_tatistik

en: Show some statistics about the journal
id: Tampilkan statistik tentang jurnal ini

en: Shutdown RedNotebook. It will not be sent to the tray.
id: Akhiri RedNotebook. Ia tidak akan dikirim ke trey.

en: Undo text or tag edits
id: Gagalkan perubahan teks atau label

en: Redo text or tag edits
id: Ulangi perubahan teks atau label

en: Underline misspelled words
id: Garisbawahi kata-kata yang salah eja

en: Preferences
id: Preferensi

en: _Help
id: _Bantuan

en: Contents
id: Isi

en: Open the RedNotebook documentation
id: Buka dokumentasi RedNotebook

en: Translate RedNotebook
id: Terjemahkan RedNotebook

en: Report a Problem
id: Laporkan Masalah

en: Fill out a short form about the problem
id: Isi form ringkas tentang masalah yang ditemukan

en: Wrong directory
id: Salah direktori

en: You cannot use this directory for your journal:
id: Direktori ini tidak dapat digunakan untuk menyimpan jurnal:

en: Please select an empty directory.
id: Pilih direktori kosong.

en: This directory contains no journal files:
id: Tidak ada data jurnal di direktori ini:

en: Journals are saved in a directory, not in a single file.
id: Jurnal disimpan dalam direktori dan tidak berbentuk sebagai sebuah berkas.

en: The directory name will be the title of the new journal.
id: Nama direktori akan menjadi judul jurnal baru tersebut.

en: Select an empty folder for your new journal
id: Pilih direktori kosong untuk menempatkan jurnal anda

en: Select an existing journal directory
id: Pilih direktori dimana jurnal berada

en: The directory should contain your journal's data files
id: Direktori ini akan berisi berkas data jurnal anda

en: Select an empty folder for the new location of your journal
id: Pilih direktori kosong untuk lokasi baru jurnal anda

en: The directory name will be the new title of the journal
id: Nama direktori akan menjadi judul baru bagi jurnal tersebut

en: RedNotebook Documentation
id: Dokumentasi RedNotebook

en: mtv, spam, work, job, play
id: mtv, spam, bekerja, pekerjaan, main

en: Tags
id: Label

en: Words
id: Kata

en: Hide "%s" from clouds
id: Sembunyikan "%s" dari awan

en: Export all days
id: Ekspor semua hari

en: Export currently visible day
id: Ekspor hari yang ditampilkan

en: Export days in the selected time range
id: Ekspor hari dalam kisaran waktu terpilih

en: From:
id: Dari:

en: To:
id: Ke:

en: Export currently selected text
id: Ekspor teks yang terpilih

en: (Only available when text is selected in edit mode)
id: (Hanya tersedia saat teks terpilih dalam mode edit)

en: Export text and tags
id: Ekspor teks dan label

en: Export text only
id: Ekspor teks saja

en: Export tags only
id: Ekspor label saja

en: Filter days by tags
id: Saring hari berdasarkan label

en: Available tags
id: Label yang tersedia

en: Selected tags
id: Label terpilih

en: Select
id: Pilih

en: Deselect
id: Batal pilih

en: When filtering by tags, you have to select at least one tag.
id: Ketika menyaring dengan label, pilih setidaknya satu label

en: You have selected the following settings:
id: Anda telah memilih seting berikut:

en: Export Assistant
id: Asisten Ekspor

en: Welcome to the Export Assistant.
id: Selamat Datang ke Asisten Ekspor

en: This wizard will help you to export your journal to various formats.
id: Alat bantu ini akan mengekspor jurnal anda ke berbagai format.

en: You can select the days you want to export and where the output will be saved.
id: Anda dapat memilih hari2 yang akan di ekspor dan lokasi untuk menempatkan hasilnya.

en: Select Export Format
id: Pilih Format Ekspor

en: Select Date Range
id: Pilih Jangkauan Waktu

en: Select Contents
id: Pilih Isi

en: Select Export Path
id: Pilih Path Ekspor

en: Summary
id: Rangkuman

en: Export selected text only
id: Ekspor teks terpilih saja

en: Start date
id: Tanggal awal

en: End date
id: Tanggal akhir

en: Include text
id: Ikutkan teks

en: Include tags
id: Ikutkan label

en: Filtered by tags
id: Disaring berdasarkan label

en: Export path
id: Ekspor path

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content exported to %s
id: Isi telah di ekspor ke %s

en: Plain Text
id: Teks Polos

en: Empty entries are not allowed
id: Masukkan kosong tidak diperbolehkan

en: Change this text
id: Ubah teks ini

en: Add a new entry
id: Tambahkan masukan baru

en: Delete this entry
id: Hapus isian ini

en: Incorrect date format
id: Format tanggal salah

en: You have version <b>%s</b>.
id: Versi anda <b>%s</b>.

en: The latest version is <b>%s</b>.
id: Versi terbaru <b>%s</b>.

en: Do you want to visit the RedNotebook homepage?
id: Apakah anda ingin mengunjungi laman RedNotebook?

en: Do not ask again
id: Jangan tanya lagi

en: unknown
id: tak dikenal

en: Distinct Words
id: Kata Spesifik

en: Edited Days
id: Hari Terubah

en: Letters
id: Huruf

en: Days between first and last Entry
id: Jumlah hari antara entri pertama dan terakhir

en: Average number of Words
id: Jumlah Kata rata-rata

en: Percentage of edited Days
id: Persentase Hari terubah

en: Lines
id: Baris

en: Hello!
id: Halo!

en: Some example text has been added to help you start and you can erase it whenever you like.
id: Beberapa contoh teks telah ditambahkan untuk membantu Anda memulai dan Anda dapat menghapusnya kapan saja Anda suka.

en: The example text and more documentation is available under "Help" -> "Contents".
id: Teks contoh dan dokumentasi lainnya tersedia dibawah "Bantuan" -> "Isi".

note: Translators: noun Translators: Verb
en: Preview
id: Pratilik

en: There are two modes in RedNotebook, the __edit__ mode and the __preview__ mode.
id: Ada dua modus pada RedNotebook, modus __edit__ dan __pratilik__.

en: Click on Edit above to see the difference.
id: Klik Edit untuk melihat perbedaan.

en: Tagging is easy.
id: Memberi label itu mudah.

en: Just use #hashtags like on twitter.
id: Gunakan #tandapagar seperti di Twitter.

en: Today I went to the //pet shop// and bought a **tiger**. Then we went to the --pool-- park and had a nice time playing ultimate frisbee. Afterwards we watched "__Life of Brian__".
id: Hari ini saya pergi ke //toko binatang peliharaan// dan membeli **harimau**. Kemudian kami pergi ke --kolam renang-- taman dan bermain frisbee. Setelah itu kami menonton "__Life of Brian__".

note: Translators: both are verbs
en: Save and Export
id: Simpan dan Ekspor

en: Everything you enter will be saved automatically at regular intervals and when you exit the program.
id: Apapun yang anda tuliskan akan disimpan secara otomatis setiap interval waktu tertentu. Selain itu akan disimpan ketika menggunakan program.

en: To avoid data loss you should backup your journal regularly.
id: Untuk menghindari kehilangan data anda perlu membuat cadangan jurnal secara reguler.

en: "Backup" in the "Journal" menu saves all your entered data in a zip file.
id: "Cadangan" pada menu "Jurnal"  akan menyimpan semua yang anda tulis dalam berkas zip.

en: In the "Journal" menu you also find the "Export" button.
id: Dalam menu "Jurnal" anda juga bisa menemukan tombol "Ekspor".

en: Click on "Export" and export your diary to Plain Text, PDF, HTML or Latex.
id: Klik "Expor" untuk mengekspor buku harian ke dalam bentuk teks, PDF, HTML atau Latex.

en: If you encounter any errors, please drop me a note so I can fix them.
id: Apabila anda menemui sembarang kesalahan, kirimkan pesan ke saya agar saya bisa memperbaikinya.

en: Any feedback is appreciated.
id: Komentar dan saran sangat dihargai.

en: Have a nice day!
id: Salam bahagia

en: === Work ===
    Here goes the first entry. It is about #work.
    
    ====================
    
    === Family ===
    Here comes the entry about my #family.
id: === Pekerjaan ===
    Inilah entri pertama. Isinya tentang #pekerjaan.
    
    ====================
    
    === Keluarga ===
    Ini entri mengenai #keluarga.

en: Opening default journal.
id: Membuka jurnal standar.

en: The content has been saved to %s
id: Isi telah dismpan ke %s

en: The journal could not be saved
id: Jurnal tidak dapat disimpan

en: Nothing to save
id: Tak ada yang perlu disimpan

en: Error
id: Kesalahan

en: You can backup your journal to a zip file to avoid data loss.
id: Anda dapat membackup jurnal ke dalam bentuk zip untuk menghindari kehilangan data.

en: Backup now
id: Backup sekarang

en: Ask at next start
id: Tanya saat dimulai berikutnya

en: Never ask again
id: Jangan tanya lagi

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Sunday
id: Minggu

en: === Meeting ===
    
    Purpose, date, and place
    
    **Present:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Discussion, Decisions, Assignments:**
    +
    +
    +
    ==================================
id: === Pertemuan ===
    
    Tujuan, tanggal, dan tempat
    
    **Hadir:**
    +
    +
    +
    
    
    **Agenda:**
    +
    +
    +
    
    
    **Diskusi, Keputusan, Penugasan:**
    +
    +
    +
    ==================================

en: === Journey ===
    **Date:**
    
    **Location:**
    
    **Participants:**
    
    **The trip:**
    First we went to xxxxx then we got to yyyyy ...
    
    **Pictures:** [Image folder ""/path/to/the/images/""]
id: === Perjalanan ===
    **Tanggal:**
    
    **Lokasi:**
    
    **Peserta:**
    
    **Perjalanan:**
    Pertama kali kita pergi ke xxxxx kemudian sampai ke yyyyy ...
    
    **Pictures:** [Image folder ""/path/to/the/images/""]

en: ==================================
    === Phone Call ===
    - **Person:**
    - **Time:**
    - **Topic:**
    - **Outcome and Follow up:**
    ==================================
id: ==================================
    === Telepon ===
    - **Nama:**
    - **Waktu:**
    - **Topik:**
    - **Hasil dan Tindaklanjut:**
    ==================================

en: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **How was the Day?**
    
    
    ========================
    **What needs to be changed?**
    +
    +
    +
    =====================================
id: =====================================
    === Personal ===
    
    +
    +
    +
    ========================
    
    **Apa Kabar?**
    
    
    ========================
    **Apa yang perlu diubah?**
    +
    +
    +
    =====================================

en: Choose Template Name
id: Pilih Nama Kerangka

en: This template file contains no text or has unreadable content.
id: File template ini tidak berisi teks atau isinya tidak terbaca.

en: This Weekday's Template
id: Kerangka Minggu Ini

en: Create New Template
id: Buat Kerangka Baru

en: Select backup filename
id: Pilih nama berkas cadangan

en: Select a directory
id: Pilih direktori

en: Select a file
id: Pilih berkas

en: Insert Link
id: Sisipkan Tautan

en: <b>Link name (optional)</b>
id: <b>Nama tautan (opsional)</b>

en: Go to previous day (Ctrl+PageUp)
id: Pindah ke hari sebelumnya (Ctrl+PageUp)

en: Jump to today (Alt+Home)
id: Lompat ke hari ini (Alt+Home)

en: Today
id: Hari Ini

en: Go to next day (Ctrl+PageDown)
id: Pindah ke hari sesudahnya (Ctrl+PageDown)

en: Show a formatted preview of the text (Ctrl+P)
id: Tampilkan pratilik teks (Ctrl+P)

en: Enable text editing (Ctrl+P)
id: Izinkan perubahan teks (Ctrl+P)

en: Add a tag or a category entry
id: Tambahkan catatan atau kategori

en: Add Tag
id: Tambahkan Catatan

en: New entry
id: Masukan baru

en: <b>Select existing or new Category</b>
id: <b>Pilih Kategori baru atau yang sudah ada</b>

en: <b>Write entry</b> (optional)
id: <b>Tulis isian</b> (tidak wajib)

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: <b>General</b>
id: <b>Umum</b>

note: Translators: Refers to the part of the options dialog where the user can select the "General/Overall" Settings
en: General
id: Umum

en: Select a picture
id: Pilih gambar

en: Exit without saving
id: Keluar tanpa menyimpan

en: Statistics
id: Statistik

en: <b>Selected Day</b>
id: <b>Hari Terpilih</b>

en: <b>Overall</b>
id: <b>Keseluruhan</b>
