redshift - en to da translation catalogue (145 entries)

en: Redshift adjusts the color temperature of your screen according to your surroundings. This may help your eyes hurt less if you are working in front of the screen at night.
da: Redshift justerer farvetemperaturen på din skærm i overensstemmelse med dine omgivelser. Dette kan mindske anstrengelser i øjnene hvis du arbejder foran skærmen om natten.

en: The color temperature is set according to the position of the sun. A different color temperature is set during night and daytime. During twilight and early morning, the color temperature transitions smoothly from night to daytime temperature to allow your eyes to slowly adapt.
da: Farvetemperaturen bliver sat i forhold til solens position og temperaturen ændrer sig fra dag til nat. Omkring solnedgang og solopgang sker der en glidende overgang mellem nattemperatur og dagtemperatur som langsomt lader dine øjne vænne sig til den ændrede farvetemperatur.

en: This program provides a status icon that allows the user to control Redshift.
da: Dette program indeholder et statuslinjeikon som lader brugeren styre Redshift.

en: The Redshift information window overlaid with an example of the redness effect
da: Informationsvinduet i Redshift med en effekt lagt over som viser et eksempel på den rødlige effekt

en: Color temperature adjustment
da: Justering af farvetemperatur

en: Color temperature adjustment tool
da: Justeringsværktøj for farvetemperatur

note: TRANSLATORS: Name printed when period of day is unknown
en: None
da: Ingen

en: Daytime
da: Dag

en: Night
da: Nat

en: Transition
da: Overgang

en: Period: %s
da: Periode: %s

en: Period: %s (%.2f%% day)
da: Periode: %s (%.2f%% dag)

note: TRANSLATORS: Abbreviation for `east'
en: E
da: Ø

note: TRANSLATORS: Abbreviation for `west'
en: W
da: V

note: TRANSLATORS: Append degree symbols after %f if possible. The string following each number is an abreviation for north, source, east or west (N, S, E, W).
en: Location: %.2f %s, %.2f %s
da: Placering: %.2f° %s, %.2f° %s

en: Initialization of %s failed.
da: Fejl under klargøring af %s.

en: Failed to set %s option.
da: Kunne ikke sætte indstilling %s.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated. TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-l %s:help' for more information.
da: Prøv `-l %s:help' for mere information.

en: Failed to parse option `%s'.
da: Kunne ikke læse indstilling `%s'.

en: Failed to start provider %s.
da: Kunne ikke starte placeringsudbyder %s.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-m %s:help' for more information.
da: Prøv `-m %s:help' for mere information.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try -m %s:help' for more information.
da: Prøv `-m %s:help' for mere information.

en: Failed to start adjustment method %s.
da: Kunne ikke starte justeringsmetode %s.

en: Latitude must be between %.1f and %.1f.
da: Breddegrad skal være mellem %.1f° og %.1f°.

en: Longitude must be between %.1f and %.1f.
da: Længdegrad skal være mellem %.1f° og %.1f°.

en: Unable to read system time.
da: Kan ikke læse systemtid.

en: Waiting for initial location to become available...
da: Venter på at indledende placering bliver tilgængelig...

en: Unable to get location from provider.
da: Kan ikke modtage placeringsopdatering.

en: Invalid location returned from provider.
da: Ugyldig placering returneret fra udbyder.

en: Color temperature: %uK
da: Farvetemperatur: %uK

en: Brightness: %.2f
da: Lysstyrke: %.2f

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiv

en: Temperature adjustment failed.
da: Fejl ved justering af temperatur.

en: Location is temporarily unavailable; Using previous location until it becomes available...
da: Placering er midlertidig utilgængelig. Bruger forrige placering indtil den bliver tilgængelig...

en: Partial time-configuration not supported!
da: Delvis tidskonfiguration understøttet ikke!

en: Invalid dawn/dusk time configuration!
da: Ugyldig tidskonfiguration for solopgang/solnedgang!

en: Trying location provider `%s'...
da: Prøver placeringsudbyder `%s'...

en: Trying next provider...
da: Prøver næste udbyder...

en: Using provider `%s'.
da: Bruger udbyderen `%s'.

en: No more location providers to try.
da: Ikke flere placeringsudbydere som kan prøves.

en: High transition elevation cannot be lower than the low transition elevation.
da: Den høje tærskel for solhøjde kan ikke være lavere end den lave tærskel for solhøjde.

note: TRANSLATORS: Append degree symbols if possible.
en: Solar elevations: day above %.1f, night below %.1f
da: Solhøjde: dag over %.1f°, nat under %.1f°

en: Temperatures: %dK at day, %dK at night
da: Temperaturer: %dK om dagen, %dK om natten

en: Temperature must be between %uK and %uK.
da: Temperatur skal være mellem %uK og %uK.

en: Brightness values must be between %.1f and %.1f.
da: Værdi for lysstyrke skal være mellem %.1f og %.1f.

en: Brightness: %.2f:%.2f
da: Lysstyrke: %.2f:%.2f

en: Gamma value must be between %.1f and %.1f.
da: Gamma-værdi skal være mellem %.1f og %.1f.

en: Trying next method...
da: Prøver næste metode...

en: Using method `%s'.
da: Bruger metoden `%s'.

en: No more methods to try.
da: Der er ikke flere metoder som kan prøves.

en: Waiting for current location to become available...
da: Venter på at nuværende placering bliver tilgængelig...

note: TRANSLATORS: Append degree symbol if possible.
en: Solar elevation: %f
da: Solhøjde: %f°

en: Press ctrl-c to stop...
da: Tryk på ctrl-c for at stoppe...

note: TRANSLATORS: help output 1 LAT is latitude, LON is longitude, DAY is temperature at daytime, NIGHT is temperature at night no-wrap
en: Usage: %s -l LAT:LON -t DAY:NIGHT [OPTIONS...]
da: Anvendelse: %s -l BRE:LÆN -t DAG:NAT [TILVALG...]

note: TRANSLATORS: help output 2 no-wrap
en: Set color temperature of display according to time of day.
da: Indstil skærmens farvetemperatur ud fra klokkeslæt.

note: TRANSLATORS: help output 3 no-wrap
en:   -h		Display this help message
      -v		Verbose output
      -V		Show program version
da:   -h		Viser denne hjælpemeddelelse
      -v		Uddybende output
      -V		Vis programversion

note: TRANSLATORS: help output 4 `list' must not be translated no-wrap
en:   -b DAY:NIGHT	Screen brightness to apply (between 0.1 and 1.0)
      -c FILE	Load settings from specified configuration file
      -g R:G:B	Additional gamma correction to apply
      -l LAT:LON	Your current location
      -l PROVIDER	Select provider for automatic location updates
      		(Type `list' to see available providers)
      -m METHOD	Method to use to set color temperature
      		(Type `list' to see available methods)
      -o		One shot mode (do not continuously adjust color temperature)
      -O TEMP	One shot manual mode (set color temperature)
      -p		Print mode (only print parameters and exit)
      -P		Reset existing gamma ramps before applying new color effect
      -x		Reset mode (remove adjustment from screen)
      -r		Disable fading between color temperatures
      -t DAY:NIGHT	Color temperature to set at daytime/night
da:   -b DAG:NAT	Skærmlysstyrke som skal anvendes (mellem 0.1 og 1.0)
      -c FIL	Indlæs indstillinger fra angivne konfigurationsfil
      -g R:G:B	Yderligere gammakorrektion som skal anvendes
      -l BRE:LÆN	Din nuværende placering
      -l UDBYDER	Vælg udbyder til automatisk opdateringer af placering
      		(skriv `list' for at se tilgængelige udbydere)
      -m METODE	Metode som skal bruges til at sætte farvetemperatur
      		(skriv `list' for at se tilgængelige metoder)
      -o		Ét skud-tilstand (juster ikke farvetemperaturen løbende)
      -O TEMP	Manuel ét skud-tilstand (sæt farvetemperatur)
      -p		Udskriv tilstand (vis kun parametre og afslut)
      -P		Nulstil eksisterende gammatabeller inden nye farveeffekter anvendes
      -x		Nulstil tilstand (fjern justering fra skærm)
      -r		Deaktivér fading mellem farvetemperaturer
      -t DAG:NAT	Farvetemperatur som skal sættes ved dag/nat

note: TRANSLATORS: help output 5
en: The neutral temperature is %uK. Using this value will not change the color
    temperature of the display. Setting the color temperature to a value higher
    than this results in more blue light, and setting a lower value will result in
    more red light.
da: Den neutrale temperatur er %uK. Når denne værdi benyttes vil der
    ikke ske nogen ændringer af farvetemperaturen. En højere værdi vil
    resultere i mere blåt lås, mens en lavere værdi vil resultere
    i mere rødt lys.

note: TRANSLATORS: help output 6
en: Default values:
    
      Daytime temperature: %uK
      Night temperature: %uK
da: Standardværdier:
    
      Dagtemperatur: %uK
      Nattemperatur: %uK

note: TRANSLATORS: help output 7
en: Please report bugs to <%s>
da: Rapporter venligst fejl til <%s>

en: Available adjustment methods:
da: Tilgængelige justeringsmetoder:

en: Specify colon-separated options with `-m METHOD:OPTIONS'.
da: Specificer indstillinger separeret med kolon: `-m METODE:VALG'.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-m METHOD:help' for help.
da: Prøv `-m METODE:help' for at få hjælp.

en: Available location providers:
da: Tilgængelige placeringsudbydere:

en: Specify colon-separated options with`-l PROVIDER:OPTIONS'.
da: Specificer indstillinger separeret med kolon: `-l UDBYDER:VALG'.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-l PROVIDER:help' for help.
da: Prøv `-l UDBYDER:help' for at få hjælp.

en: Malformed gamma argument.
da: Fejl i gamma-argument.

en: Try `-h' for more information.
da: Prøv `-h' for mere information.

en: Unknown location provider `%s'.
da: Ukendt placeringsudbyder `%s'.

note: TRANSLATORS: This refers to the method used to adjust colors e.g VidMode
en: Unknown adjustment method `%s'.
da: Ukendt justeringsmetode: `%s'.

en: Malformed temperature argument.
da: Fejl i temperaturargument.

en: Malformed gamma setting.
da: Fejl i gamma indstilling.

en: Malformed dawn-time setting `%s'.
da: Forkert udformet indstilling for solnedgang `%s'.

en: Malformed dusk-time setting `%s'.
da: Forkert udformet indstilling for solopgang `%s'.

en: Unknown configuration setting `%s'.
da: Ukendt konfigurationsindstilling `%s'.

en: Malformed section header in config file.
da: Fejl i sektionshoved i konfigurationsfil.

en: Malformed assignment in config file.
da: Fejl ved variabeltildeling i konfigurationsfil.

en: Assignment outside section in config file.
da: Variabeltildeling udenfor sektion i konfigurationsfil.

en: Failed to open DRM device: %s
da: Kunne ikke åbne DRM-enhed: %s

en: Failed to get DRM mode resources
da: Kunne ikke få fat i DRM tilstandsressourcer

en: CRTC %d does not exist.
da: CRTC %d eksisterer ikke.

en: Valid CRTCs are [0-%d].
da: Gyldige CRTCer er [0-%d].

en: Only CRTC 0 exists.
da: Kun CRTC 0 eksisterer.

en: CRTC %i lost, skipping
da: CRTC %i er forsvundet, springer over

en: Could not get gamma ramp size for CRTC %i
    on graphics card %i, ignoring device.
da: Kunne ikke få fat i størrelsen på gammatabellen for CRTC %i
    på grafikkort %i, ignorerer enheden.

en: DRM could not read gamma ramps on CRTC %i on
    graphics card %i, ignoring device.
da: DRM kunne ikke læse gammatabellen for CRTC %i på
    grafikkort %i, ignorerer enheden.

en: Adjust gamma ramps with Direct Rendering Manager.
da: Juster gammatabellerne med Direct Rendering Manager.

note: TRANSLATORS: DRM help output left column must not be translated
en:   card=N	Graphics card to apply adjustments to
      crtc=N	CRTC to apply adjustments to
da:   card=N	Grafikkort som skal justeres
      crtc=N	CRTC som skal justeres

en: CRTC must be a non-negative integer
da: CRTC skal være et ikke-negativt heltal

en: Unknown method parameter: `%s'.
da: Ukendt metodeparameter: `%s'.

en: `%s' returned error %d
da: `%s' returnerede fejlen %d

en: Unsupported RANDR version (%u.%u)
da: Ikke-understøttet RANDR version (%u.%u)

en: Screen %i could not be found.
da: Skærm %i kunne ikke findes.

en: Gamma ramp size too small: %i
da: Størrelsen på gammatabellen er for lille: %i

en: Unable to restore CRTC %i
da: Kan ikke genskabe CRTC %i

en: Adjust gamma ramps with the X RANDR extension.
da: Juster gammatabellerne med X RANDR udvidelsen.

note: TRANSLATORS: RANDR help output left column must not be translated
en:   screen=N		X screen to apply adjustments to
      crtc=N	List of comma separated CRTCs to apply adjustments to
da:   screen=N		X-skærm som skal justeres
      crtc=N	Liste over kommasepareret CRTC'er som skal justeres

en: Unable to read screen number: `%s'.
da: Kan ikke læse skærmnummer: `%s'.

en: Parameter `%s` is now always on;  Use the `%s` command-line option to disable.
da: Parameteren `%s` er nu altid til. Brug kommandolinjetilvalget `%s` for at deaktivere.

en: X request failed: %s
da: X-anmodning mislykkede: %s

en: Adjust gamma ramps with the X VidMode extension.
da: Juster gammatabellerne med X VidMode udvidelsen.

note: TRANSLATORS: VidMode help output left column must not be translated
en:   screen=N		X screen to apply adjustments to
da:   screen=N		X-skærm som skal justeres

en: Unable to save current gamma ramp.
da: Kan ikke gemme nuværende gammatabeller.

en: Adjust gamma ramps on macOS using Quartz.
da: Juster gammatabellerne i macOS med Quartz.

en: Unable to open device context.
da: Fejl ved åbning af enhedskontekst.

en: Display device does not support gamma ramps.
da: Skærmenhed understøtter ikke gammatabeller.

en: Adjust gamma ramps with the Windows GDI.
da: Juster gammatabeller med Windows GDI.

en: Unable to restore gamma ramps.
da: Kan ikke genskabe gammatabeller.

en: Unable to set gamma ramps.
da: Kan ikke sætte gammatabeller.

en: WARNING: Using dummy gamma method! Display will not be affected by this gamma method.
da: ADVARSEL: Bruger dummy-gammametode! Skærmen påvirkes ikke af denne gammametode.

en: Does not affect the display but prints the color temperature to the terminal.
da: Påvirker ikke skærmen men udskriver farvetemperaturen til terminalen.

en: Temperature: %i
da: Temperatur: %i

en: Access to the current location was denied by GeoClue!
    Make sure that location services are enabled and that Redshift is permitted
    to use location services. See https://github.com/jonls/redshift#faq for more
    information.
da: Adgang til den nuværende placering blev nægtet af GeoClue!
    Sørg for at placeringstjenesten er aktiveret og at Redshift har tilladelse
    til at bruge placeringstjenesterne. Se https://github.com/jonls/redshift#faq for mere
    information.

en: Unable to obtain location: %s.
da: Kan ikke indhente placeringen: %s.

en: Unable to obtain GeoClue Manager: %s.
da: Kan ikke indhente GeoClue-håndtering: %s.

en: Unable to obtain GeoClue client path: %s.
da: Kan ikke indhente GeoClue-klientsti: %s.

en: Unable to obtain GeoClue Client: %s.
da: Kan ikke indhente GeoClue-klient: %s.

en: Unable to set distance threshold: %s.
da: Kan ikke sætte distancetærskel: %s.

en: Unable to start GeoClue client: %s.
da: Kan ikke starte GeoClue-klient: %s.

en: Failed to start GeoClue2 provider!
da: Kunne ikke starte GeoClue2-udbyder!

en: Use the location as discovered by a GeoClue2 provider.
da: Brug placeringen som opdaget af en GeoClue2-udbyder.

en: Not authorized to obtain location from CoreLocation.
da: Ikke autentificeret til at indhente placering fra CoreLocation.

en: Error obtaining location from CoreLocation: %s
da: Fejl ved indhentning af placering fra CoreLocation: %s

en: Waiting for authorization to obtain location...
da: Venter på autentificering til indhentelse af placering...

en: Request for location was not authorized!
da: Anmodning for placering blev ikke autentificeret!

en: Failed to start CoreLocation provider!
da: Kunne ikke starte CoreLocation-udbyder!

en: Use the location as discovered by the Corelocation provider.
da: Brug placeringen som opdaget af Corelocation-udbyderen.

en: Latitude and longitude must be set.
da: Breddegrad og længdegrad skal angives.

en: Specify location manually.
da: Specificer placering manuelt.

note: TRANSLATORS: Manual location help output left column must not be translated
en:   lat=N		Latitude
      lon=N		Longitude
da:   lat=N		Breddegrad
      lon=N		Længdegrad

en: Both values are expected to be floating point numbers,
    negative values representing west / south, respectively.
da: Begge værdier skal angives som decimaltal,
    negative værdier repræsenterer henholdsvis vest og syd.

en: Malformed argument.
da: Fejl i parameteren.

en: Suspend for
da: Deaktiver i

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: 1 hour
da: 1 time

en: 2 hours
da: 2 timer

en: Autostart
da: Automatisk opstart

en: Info
da: Information

en: Quit
da: Afslut

en: Close
da: Luk

en: Color temperature
da: Farvetemperatur

en: Period
da: Periode

en: Location
da: Placering

en: Please run `redshift -h` for help output.
da: Kør venligst `redshift -h` for at få hjælp.
