redshift - en to hi translation catalogue (10 entries)

en: Initialization of %s failed.
hi: %s के प्रारंभिकीकरण असफल.

en: Failed to set %s option.
hi: %s विकल्प सेट करने में विफल.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated. TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-l %s:help' for more information.
hi: अधिक जानकारी के लिए `-l %s:help'.

en: Failed to start provider %s.
hi: प्रदाता %s को आरंभ करने में विफल.

note: TRANSLATORS: help output 2 no-wrap
en: Set color temperature of display according to time of day.
hi: दिन के समय के अनुसार डिस्प्ले का रंग सेट करे.

note: TRANSLATORS: help output 3 no-wrap
en:   -h		Display this help message
      -v		Verbose output
      -V		Show program version
hi:   -h		यह सहायता संदेश प्रदर्शित करें
    -v		वाचाल आउटपुट
    -V		प्रोग्राम का संस्करण दिखाएँ

note: TRANSLATORS: help output 7
en: Please report bugs to <%s>
hi: कृपया बग की रिपोर्ट <%s> काे करे

en: Available adjustment methods:
hi: उपलब्ध समायोजन तरीके:

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-m METHOD:help' for help.
hi: मदद के लिए `-m METHOD:help' का प्रयास करें.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-l PROVIDER:help' for help.
hi: मदद के लिए `-l PROVIDER:help' का प्रयास करें.
