redshift - en to ja translation catalogue (150 entries)

en: Redshift adjusts the color temperature of your screen according to your surroundings. This may help your eyes hurt less if you are working in front of the screen at night.
ja: Redshift は環境に応じてお使いの画面の色温度を調整します。これは夜間に画面の前で作業している場合に目への悪影響を軽減させる助けになるかもしれません。

en: The color temperature is set according to the position of the sun. A different color temperature is set during night and daytime. During twilight and early morning, the color temperature transitions smoothly from night to daytime temperature to allow your eyes to slowly adapt.
ja: 色温度は太陽の位置に応じて設定されます。昼と夜とでは異なる色温度が設定されます。夕暮れ時や早朝の間は、 色温度は滑らかに変化してゆっくり目を慣れさせることができます。

en: This program provides a status icon that allows the user to control Redshift.
ja: このプログラムはユーザが Redshift を制御できるようにするためのステータス アイコンを提供します。

en: The Redshift information window overlaid with an example of the redness effect
ja: 赤み効果の例で覆われた Redshift 情報ウィンドウ

en: Color temperature adjustment
ja: 色温度の調整

en: Color temperature adjustment tool
ja: 色温度の調整ツール

note: TRANSLATORS: Name printed when period of day is unknown
en: None
ja: 不明

en: Daytime
ja: 昼間

en: Night
ja: 夜間

en: Transition
ja: 昼夜の変わり目

en: Period: %s
ja: 時間帯: %s

en: Period: %s (%.2f%% day)
ja: 時間帯: %s (昼間の割合 %.2f%%)

note: TRANSLATORS: Abbreviation for `north'
en: N
ja: 北緯

note: TRANSLATORS: Abbreviation for `south'
en: S
ja: 南緯

note: TRANSLATORS: Abbreviation for `east'
en: E
ja: 東経

note: TRANSLATORS: Abbreviation for `west'
en: W
ja: 西経

note: TRANSLATORS: Append degree symbols after %f if possible. The string following each number is an abreviation for north, source, east or west (N, S, E, W).
en: Location: %.2f %s, %.2f %s
ja: 位置: %2$s %1$.2f°, %4$s %3$.2f°

en: Initialization of %s failed.
ja: %s の初期化に失敗しました。

en: Failed to set %s option.
ja: %s のオプションの設定に失敗しました。

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated. TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-l %s:help' for more information.
ja: `-l %s:help' で詳細情報が参照できます。

en: Failed to parse option `%s'.
ja: オプション `%s' の解析に失敗しました。

en: Failed to start provider %s.
ja: プロバイダ %s の開始に失敗しました。

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-m %s:help' for more information.
ja: `-m %s:help' で詳細情報が参照できます。

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try -m %s:help' for more information.
ja: `-m %s:help' で詳細情報が参照できます。

en: Failed to start adjustment method %s.
ja: 調整方式 %s の開始に失敗しました。

en: Latitude must be between %.1f and %.1f.
ja: 緯度は %.1f と %.1f の間でなければなりません。

en: Longitude must be between %.1f and %.1f.
ja: 経度は %.1f と %.1f の間でなければなりません。

en: Unable to read system time.
ja: システムの時刻を読み込めません。

en: Waiting for initial location to become available...
ja: 初期位置が取得可能になるのを待機しています...

en: Unable to get location from provider.
ja: プロバイダから位置を取得できません。

en: Invalid location returned from provider.
ja: プロバイダから無効な位置が返されました。

en: Color temperature: %uK
ja: 色温度: %uK

en: Brightness: %.2f
ja: 明るさ: %.2f

en: Status: %s
ja: 状態: %s

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Temperature adjustment failed.
ja: 温度の調整に失敗しました。

en: Location is temporarily unavailable; Using previous location until it becomes available...
ja: 位置情報は一時的に利用不能です; 利用可能になるまでは前回の位置を使用します...

en: Partial time-configuration not supported!
ja: 部分的な時刻設定はサポートされていません!

en: Invalid dawn/dusk time configuration!
ja: 無効な日の出/日の入り時刻の設定です!

en: Trying location provider `%s'...
ja: 位置プロバイダ `%s' を試行しています...

en: Trying next provider...
ja: 次のプロバイダを試行しています...

en: Using provider `%s'.
ja: プロバイダ `%s' を使用します。

en: No more location providers to try.
ja: 試行する位置プロバイダがもうありません。

en: High transition elevation cannot be lower than the low transition elevation.
ja: elevation-high の値は elevation-low の値より小さくできません。

note: TRANSLATORS: Append degree symbols if possible.
en: Solar elevations: day above %.1f, night below %.1f
ja: 太陽の高度範囲: 昼間は %.1f° より上, 夜間は %.1f° より下

en: Temperatures: %dK at day, %dK at night
ja: 温度: 昼間 %dK, 夜間 %dK

en: Temperature must be between %uK and %uK.
ja: 温度は %uK と %uK の間でなければなりません。

en: Brightness values must be between %.1f and %.1f.
ja: 明るさの値は %.1f と %.1f の間でなければなりません。

en: Brightness: %.2f:%.2f
ja: 明るさ: %.2f:%.2f

en: Gamma value must be between %.1f and %.1f.
ja: ガンマの値は %.1f と %.1f の間でなければなりません。

note: TRANSLATORS: The string in parenthesis is either Daytime or Night (translated).
en: Gamma (%s): %.3f, %.3f, %.3f
ja: ガンマ (%s): %.3f, %.3f, %.3f

en: Trying next method...
ja: 次の方式を試行しています...

en: Using method `%s'.
ja: 方式 `%s' を使用します。

en: No more methods to try.
ja: 試行する方式がもうありません。

en: Waiting for current location to become available...
ja: 現在位置が取得可能になるのを待機しています...

note: TRANSLATORS: Append degree symbol if possible.
en: Solar elevation: %f
ja: 太陽の高度: %f°

en: Press ctrl-c to stop...
ja: ctrl-c を押すと停止します...

note: TRANSLATORS: help output 1 LAT is latitude, LON is longitude, DAY is temperature at daytime, NIGHT is temperature at night no-wrap
en: Usage: %s -l LAT:LON -t DAY:NIGHT [OPTIONS...]
ja: 使い方: %s -l 緯度:経度 -t 昼の色温度:夜の色温度 [オプション...]

note: TRANSLATORS: help output 2 no-wrap
en: Set color temperature of display according to time of day.
ja: 時刻に従ってディスプレイの色温度を設定します。

note: TRANSLATORS: help output 3 no-wrap
en:   -h		Display this help message
      -v		Verbose output
      -V		Show program version
ja:   -h		このヘルプ メッセージを表示
      -v		詳細な出力
      -V		プログラムのバージョンを表示

note: TRANSLATORS: help output 4 `list' must not be translated no-wrap
en:   -b DAY:NIGHT	Screen brightness to apply (between 0.1 and 1.0)
      -c FILE	Load settings from specified configuration file
      -g R:G:B	Additional gamma correction to apply
      -l LAT:LON	Your current location
      -l PROVIDER	Select provider for automatic location updates
      		(Type `list' to see available providers)
      -m METHOD	Method to use to set color temperature
      		(Type `list' to see available methods)
      -o		One shot mode (do not continuously adjust color temperature)
      -O TEMP	One shot manual mode (set color temperature)
      -p		Print mode (only print parameters and exit)
      -P		Reset existing gamma ramps before applying new color effect
      -x		Reset mode (remove adjustment from screen)
      -r		Disable fading between color temperatures
      -t DAY:NIGHT	Color temperature to set at daytime/night
ja:   -b DAY:NIGHT	画面に適用する明るさ (0.1 から 1.0 の間)
      -c FILE	指定した設定ファイルから設定を読み込む
      -g R:G:B	追加で適用するガンマ補正
      -l LAT:LON	あなたの現在位置
      -l PROVIDER	自動で位置情報を更新するプロバイダを選択
      		(`list' を指定すると利用可能なプロバイダの一覧が見られます)
      -m METHOD	色温度の設定方式
      		(`list' を指定すると利用可能な方式の一覧が見られます)
      -o		ワン ショット モード (色温度の変更は継続して行いません)
      -O TEMP	ワン ショット 手動モード (色温度を設定します)
      -p		表示モード (パラメータの出力のみを行って終了します)
      -P		新しい色効果の適用前に既存のガンマ ランプをリセット
      -x		リセット モード (画面の調整を解除します)
      -r		色温度の緩やかな変更を無効にする
      -t DAY:NIGHT	昼間/夜間に設定する色温度

note: TRANSLATORS: help output 5
en: The neutral temperature is %uK. Using this value will not change the color
    temperature of the display. Setting the color temperature to a value higher
    than this results in more blue light, and setting a lower value will result in
    more red light.
ja: ニュートラルな温度は %uK です。この値を用いると
    ディスプレイの色温度は変更されません。これよりも高い値を設定すると
    青い光が増え、低い値を設定すると赤い光が増えます。

note: TRANSLATORS: help output 6
en: Default values:
    
      Daytime temperature: %uK
      Night temperature: %uK
ja: 既定値:
    
      昼間の温度: %uK
      夜間の温度: %uK

note: TRANSLATORS: help output 7
en: Please report bugs to <%s>
ja: バグは <%s> に報告してください

en: Available adjustment methods:
ja: 利用可能な調整方式:

en: Specify colon-separated options with `-m METHOD:OPTIONS'.
ja: `-m 方式名:オプション' でコロン区切りのオプションを指定します。

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-m METHOD:help' for help.
ja: `-m 方式名:help' でヘルプが参照できます。

en: Available location providers:
ja: 利用可能な位置プロバイダ:

en: Specify colon-separated options with`-l PROVIDER:OPTIONS'.
ja: `-l プロバイダ名:オプション' でコロン区切りのオプションを指定します。

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-l PROVIDER:help' for help.
ja: `-l プロバイダ名:help' でヘルプが参照できます。

en: Malformed gamma argument.
ja: 不正なガンマ引数です。

en: Try `-h' for more information.
ja: `-h' で詳細情報が参照できます。

en: Unknown location provider `%s'.
ja: 不明な位置プロバイダ `%s' です。

note: TRANSLATORS: This refers to the method used to adjust colors e.g VidMode
en: Unknown adjustment method `%s'.
ja: 不明な調整方式 `%s' です。

en: Malformed temperature argument.
ja: 不正な温度の引数です。

en: Malformed gamma setting.
ja: 不正なガンマ設定です。

en: Malformed dawn-time setting `%s'.
ja: 不正な日の出時刻の設定 `%s' です。

en: Malformed dusk-time setting `%s'.
ja: 不正な日の入り時刻の設定 `%s' です。

en: Unknown configuration setting `%s'.
ja: 不明な設定項目 `%s' です。

en: Malformed section header in config file.
ja: 設定ファイルに不正なセクション ヘッダがあります。

en: Malformed assignment in config file.
ja: 設定ファイルに不正な代入があります。

en: Assignment outside section in config file.
ja: 設定ファイルにセクション外の代入があります。

en: Failed to open DRM device: %s
ja: DRM デバイスを開くのに失敗しました: %s

en: Failed to get DRM mode resources
ja: DRM モード リソースの取得に失敗しました

en: CRTC %d does not exist.
ja: CRTC %d は存在しません。

en: Valid CRTCs are [0-%d].
ja: 有効な CRTC は [0-%d] です。

en: Only CRTC 0 exists.
ja: CRTC 0 しか存在しません。

en: CRTC %i lost, skipping
ja: CRTC %i を見失いました、スキップします

en: Could not get gamma ramp size for CRTC %i
    on graphics card %i, ignoring device.
ja: グラフィックス カード %i 上の CRTC %i のガンマ ランプの
    サイズが取得できませんでした、デバイスを無視します。

en: DRM could not read gamma ramps on CRTC %i on
    graphics card %i, ignoring device.
ja: DRM は グラフィックス カード %i 上の CRTC %i のガンマ ランプを
    読み込めませんでした、デバイスを無視します。

en: Adjust gamma ramps with Direct Rendering Manager.
ja: Direct Rendering Manager を用いてガンマ ランプを調整します。

note: TRANSLATORS: DRM help output left column must not be translated
en:   card=N	Graphics card to apply adjustments to
      crtc=N	CRTC to apply adjustments to
ja:   card=N	調整を適用するグラフィックス カード
      crtc=N	調整を適用する CRTC

en: CRTC must be a non-negative integer
ja: CRTC は負でない整数でなければなりません

en: Unknown method parameter: `%s'.
ja: 方式のパラメータが不明です: `%s'

en: `%s' returned error %d
ja: `%s' はエラー %d を返しました

en: Unsupported RANDR version (%u.%u)
ja: サポートされていない RANDR のバージョンです (%u.%u)

en: Screen %i could not be found.
ja: スクリーン %i を見つけられませんでした。

en: Gamma ramp size too small: %i
ja: ガンマ ランプのサイズが小さすぎます: %i

en: Unable to restore CRTC %i
ja: CRTC %i を復元できません

en: Adjust gamma ramps with the X RANDR extension.
ja: X RANDR 拡張を用いてガンマ ランプを調整します。

note: TRANSLATORS: RANDR help output left column must not be translated
en:   screen=N		X screen to apply adjustments to
      crtc=N	List of comma separated CRTCs to apply adjustments to
ja:   screen=N		調整を適用する X のスクリーン
      crtc=N		調整を適用する CRTC のコンマ区切りの一覧

en: Unable to read screen number: `%s'.
ja: スクリーンの番号を読み込めません: `%s'

en: Parameter `%s` is now always on;  Use the `%s` command-line option to disable.
ja: 現在のバージョンではパラメータ `%s` は常に有効です;  コマンド ライン オプション `%s` を用いると無効になります。

en: X request failed: %s
ja: X のリクエストに失敗しました: %s

en: Adjust gamma ramps with the X VidMode extension.
ja: X VidMode 拡張を用いてガンマ ランプを調整します。

note: TRANSLATORS: VidMode help output left column must not be translated
en:   screen=N		X screen to apply adjustments to
ja:   screen=N		調整を適用する X のスクリーン

en: Unable to save current gamma ramp.
ja: 現在のガンマ ランプを保存できません。

en: Adjust gamma ramps on macOS using Quartz.
ja: Quartz を用いて macOS 上でガンマ ランプを調整します。

en: Unable to open device context.
ja: デバイス コンテキストを開けません。

en: Display device does not support gamma ramps.
ja: ディスプレイ デバイスはガンマ ランプをサポートしていません。

en: Adjust gamma ramps with the Windows GDI.
ja: Windows GDI を用いてガンマ ランプを調整します。

en: Unable to restore gamma ramps.
ja: ガンマ ランプを復元できません。

en: Unable to set gamma ramps.
ja: ガンマ ランプを設定できません。

en: WARNING: Using dummy gamma method! Display will not be affected by this gamma method.
ja: 警告: ダミーのガンマ方式を使用しています! このガンマ方式ではディスプレイは影響を受けません。

en: Does not affect the display but prints the color temperature to the terminal.
ja: ディスプレイには影響を与えませんが、端末に色温度を表示します。

en: Temperature: %i
ja: 温度: %i

en: Access to the current location was denied by GeoClue!
    Make sure that location services are enabled and that Redshift is permitted
    to use location services. See https://github.com/jonls/redshift#faq for more
    information.
ja: 現在位置へのアクセスが GeoClue によって拒否されました!
    位置情報サービスが有効であることおよび Redshift が位置情報サービスに
    許可されていることを確認してください。詳しい情報は
    https://github.com/jonls/redshift#faq を参照してください。

en: Unable to obtain location: %s.
ja: 位置を取得できません: %s

en: Unable to obtain GeoClue Manager: %s.
ja: GeoClue マネージャを取得できません: %s

en: Unable to obtain GeoClue client path: %s.
ja: GeoClue クライアント パスを取得できません: %s

en: Unable to obtain GeoClue Client: %s.
ja: GeoClue クライアントを取得できません: %s

en: Unable to set distance threshold: %s.
ja: 距離のしきい値を設定できません: %s

en: Unable to start GeoClue client: %s.
ja: GeoClue クライアントを開始できません: %s

en: Failed to start GeoClue2 provider!
ja: GeoClue2 プロバイダ の開始に失敗しました!

en: Use the location as discovered by a GeoClue2 provider.
ja: GeoClue2 プロバイダによって見つかった位置を使用します。

en: Not authorized to obtain location from CoreLocation.
ja: CoreLocation からの位置の取得は許可されていません。

en: Error obtaining location from CoreLocation: %s
ja: CoreLocation から位置を取得する際にエラーが発生しました: %s

en: Waiting for authorization to obtain location...
ja: 位置を取得するための認証を待機しています...

en: Request for location was not authorized!
ja: 位置の要求は許可されていませんでした!

en: Failed to start CoreLocation provider!
ja: CoreLocation プロバイダ の開始に失敗しました!

en: Use the location as discovered by the Corelocation provider.
ja: Corelocation プロバイダによって見つかった位置を使用します。

en: Latitude and longitude must be set.
ja: 緯度と経度が設定されていなければなりません。

en: Specify location manually.
ja: 位置を手動で指定します。

note: TRANSLATORS: Manual location help output left column must not be translated
en:   lat=N		Latitude
      lon=N		Longitude
ja:   lat=N		緯度
      lon=N		経度

en: Both values are expected to be floating point numbers,
    negative values representing west / south, respectively.
ja: いずれの値も浮動小数点数であることが期待され、
    負の値は西 / 南をそれぞれ表します。

en: Malformed argument.
ja: 不正な引数です。

en: Suspend for
ja: 一時休止

en: 30 minutes
ja: 30 分

en: 1 hour
ja: 1 時間

en: 2 hours
ja: 2 時間

en: Autostart
ja: 自動起動

en: Info
ja: 情報

en: Quit
ja: 終了

en: Close
ja: 閉じる

en: <b>Status:</b> {}
ja: <b>状態:</b> {}

en: Color temperature
ja: 色温度

en: Period
ja: 時間帯

en: Location
ja: 位置

en: Please run `redshift -h` for help output.
ja: ヘルプを出力するには `redshift -h` を実行してください。
