redshift - en to nb translation catalogue (103 entries)

en: Redshift adjusts the color temperature of your screen according to your surroundings. This may help your eyes hurt less if you are working in front of the screen at night.
nb: Rødskift justerer fargetemperaturen på skjermen din etter omgivelsene. Dette bedrer øyenes arbeidsforhold hvis du sitter foran skjermen om natta.

en: The color temperature is set according to the position of the sun. A different color temperature is set during night and daytime. During twilight and early morning, the color temperature transitions smoothly from night to daytime temperature to allow your eyes to slowly adapt.
nb: Fargetermperaturen blir satt i henhold til solas posisjon. Fargetermperaturen er forskjellig for natt og dagtid. I skumringen og tidlig på morgenen toner fargetemperaturen mykt over i dagtermperatur for å la øyene dine tilpasse seg.

en: This program provides a status icon that allows the user to control Redshift.
nb: Dette programmet har et statusikon som lar brukeren kontrollere Rødskift.

en: The Redshift information window overlaid with an example of the redness effect
nb: Rødskift sitt informasjonsvindu med et eksempel på rødhetseffekten lagt over det

en: Redshift
nb: Rødskift

en: Color temperature adjustment
nb: Justering av fargetemperatur

en: Color temperature adjustment tool
nb: Justeringsverktøy for fargetemperatur

note: TRANSLATORS: Name printed when period of day is unknown
en: None
nb: Ingen

en: Daytime
nb: Dagtid

en: Night
nb: Natt

en: Transition
nb: Overgang

en: Period: %s
nb: Periode%s

en: Period: %s (%.2f%% day)
nb: Periode: %s (%.2f%% day)

note: TRANSLATORS: Abbreviation for `east'
en: E
nb: Ø

note: TRANSLATORS: Abbreviation for `west'
en: W
nb: V

note: TRANSLATORS: Append degree symbols after %f if possible. The string following each number is an abreviation for north, source, east or west (N, S, E, W).
en: Location: %.2f %s, %.2f %s
nb: Plassering: %.2f %s, %.2f° %s

en: Initialization of %s failed.
nb: Igangsetting av %s mislyktes.

en: Failed to set %s option.
nb: Klarte ikke å velge %s.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated. TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-l %s:help' for more information.
nb: Prøv «-l %s:help» for mer informasjon.

en: Failed to parse option `%s'.
nb: Klarte ikke å tolke valget «%s».

en: Failed to start provider %s.
nb: Klarte ikke å starte tilbyder %s.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-m %s:help' for more information.
nb: Forsøk `-m %s:help' for mer informasjon.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try -m %s:help' for more information.
nb: Forsøk `-m %s:help' for mer informasjon.

en: Failed to start adjustment method %s.
nb: Klarte ikke å starte justeringsmetode %s.

en: Latitude must be between %.1f and %.1f.
nb: Breddegrad må være mellom %.1f og %.1f.

en: Longitude must be between %.1f and %.1f.
nb: Lengdegrad må være mellom %.1f og %.1f.

en: Unable to read system time.
nb: Klarte ikke å lese systemtid.

en: Unable to get location from provider.
nb: Får ikke stedsinformasjon fra tilbyder.

en: Color temperature: %uK
nb: Fargetemperatur: %uK

en: Brightness: %.2f
nb: Lysstyrke: %.2f

en: Disabled
nb: Slått av

en: Enabled
nb: Slått på

en: Temperature adjustment failed.
nb: Klarte ikke å justere temperatur.

en: Trying location provider `%s'...
nb: Prøver å bestemme posisjon `%s'…

en: Trying next provider...
nb: Prøver den neste tilbyderen…

en: Using provider `%s'.
nb: Bruker tilbyder `%s'.

en: No more location providers to try.
nb: Ingen flere stedstilbydere å forsøke.

en: Temperatures: %dK at day, %dK at night
nb: Temperaturer: %dK på dagen, %dK om natta

en: Temperature must be between %uK and %uK.
nb: Temperatur må være mellom %uK og %uK.

en: Brightness values must be between %.1f and %.1f.
nb: Lydstyrkenivå må være mellom %.1f og %.1f.

en: Brightness: %.2f:%.2f
nb: Lysstyrke: %.2f:%.2f

en: Gamma value must be between %.1f and %.1f.
nb: Gamma må være mellom %.1f and %.1f.

en: Trying next method...
nb: Prøver neste metode…

en: Using method `%s'.
nb: Brukder metode `%s'.

en: No more methods to try.
nb: Ingen flere metoder å prøve.

note: TRANSLATORS: Append degree symbol if possible.
en: Solar elevation: %f
nb: Solhøyde: %f

en: Press ctrl-c to stop...
nb: Trykk Ctrl+c for å stoppe…

note: TRANSLATORS: help output 1 LAT is latitude, LON is longitude, DAY is temperature at daytime, NIGHT is temperature at night no-wrap
en: Usage: %s -l LAT:LON -t DAY:NIGHT [OPTIONS...]
nb: Bruk: %s -l BRED:LENG -t DAG:NATT [VALG …]

note: TRANSLATORS: help output 2 no-wrap
en: Set color temperature of display according to time of day.
nb: Velg fargetemperatur på skjermen for ulike tider på døgnet.

note: TRANSLATORS: help output 3 no-wrap
en:   -h		Display this help message
      -v		Verbose output
      -V		Show program version
nb:   -h		Vis denne hjelpeteksten
      -v		Skriv ut detaljert info
      -V		Vis programversjon

note: TRANSLATORS: help output 6
en: Default values:
    
      Daytime temperature: %uK
      Night temperature: %uK
nb: Standardverdier:
    
      Dagtemperatur: %uK
      Natttemperatur: %uK

note: TRANSLATORS: help output 7
en: Please report bugs to <%s>
nb: Rapporter programfeil til <%s>

en: Available adjustment methods:
nb: Tilgjengelige justeringsmetoder:

en: Specify colon-separated options with `-m METHOD:OPTIONS'.
nb: Ta kolonseparerte valg med «-m METODE:VALG».

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-m METHOD:help' for help.
nb: Prøv «-m METODE:help» hvis du trenger hjelp.

en: Available location providers:
nb: Tilgjengelige posisjonstilbydere:

en: Specify colon-separated options with`-l PROVIDER:OPTIONS'.
nb: Ta kolonseparerte valg med «-l METODE:VALG».

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-l PROVIDER:help' for help.
nb: Prøv «-l TILBYDER:help» hvis du trenger hjelp.

en: Malformed gamma argument.
nb: Argumentet for gamma er feilformatert.

en: Try `-h' for more information.
nb: Prøv `-h' for mer informasjon.

en: Unknown location provider `%s'.
nb: Ukjent stedstilbyder `%s'.

note: TRANSLATORS: This refers to the method used to adjust colors e.g VidMode
en: Unknown adjustment method `%s'.
nb: Ukjent justeringsmetode `%s'.

en: Malformed temperature argument.
nb: Argumentet for temperatur er feilformatert.

en: Malformed gamma setting.
nb: Gammavalget er feilformatert.

en: Unknown configuration setting `%s'.
nb: «%s» er et ukjent oppsettsvalg.

en: Malformed section header in config file.
nb: Seksjonsoverskrift er feilformatert i oppsettsfil.

en: Malformed assignment in config file.
nb: Feilformatert tildeling i oppsettsfil.

en: Assignment outside section in config file.
nb: Tildeling utenfor seksjon i oppsettsfil.

en: CRTC %d does not exist.
nb: CRTC %d finnes ikke.

en: Valid CRTCs are [0-%d].
nb: Gyldige CRTCs er [0-%d].

en: Only CRTC 0 exists.
nb: Kun CRTC 0 finnes.

en: Unknown method parameter: `%s'.
nb: Ukjent metodeparameter: `%s'.

en: `%s' returned error %d
nb: `%s' returnerte feilen %d

en: Unsupported RANDR version (%u.%u)
nb: RANDR versjon (%u.%u) støttes ikke

en: Screen %i could not be found.
nb: Skjerm %i ble ikke funnet.

en: Gamma ramp size too small: %i
nb: For lav verdi for gammarampen: %i

en: Unable to restore CRTC %i
nb: Klarte ikke å gjenopprette CRTC %i

en: Adjust gamma ramps with the X RANDR extension.
nb: Still inn gammarampen med X RANDR-utvidelsen.

en: X request failed: %s
nb: X-forespørsel mislyktes. %s

en: Adjust gamma ramps with the X VidMode extension.
nb: Angi gammaramper med X VidMode-utvidelsen.

en: Unable to save current gamma ramp.
nb: Klarte ikke å lagre gjeldende gammarampe.

en: Unable to open device context.
nb: Klarte ikke å åpne enhetskontekst.

en: Display device does not support gamma ramps.
nb: Visningsenhet støtter ikke gammaramper.

en: Adjust gamma ramps with the Windows GDI.
nb: Angi gammaramper med Windows GDI.

en: Unable to restore gamma ramps.
nb: Klarte ikke å gjenopprette gammaramper.

en: Unable to set gamma ramps.
nb: Klarte ikke å justere gammaramper.

en: Does not affect the display but prints the color temperature to the terminal.
nb: Har ingen innvirkning på skjermen, men skriver fargetemperaturen i terminalen.

en: Temperature: %i
nb: Temperatur: %i

en: Unable to start GeoClue client: %s.
nb: Kunne ikke starte GeoClue-klient: %s.

en: Latitude and longitude must be set.
nb: Lengde- og breddegrad må angis.

en: Specify location manually.
nb: Velg sted manuelt.

note: TRANSLATORS: Manual location help output left column must not be translated
en:   lat=N		Latitude
      lon=N		Longitude
nb:   lat=N		Breddegrader
      lon=N		Høydegrader

en: Malformed argument.
nb: Feilformatert argument.

en: Suspend for
nb: Sett ut av drift i

en: 30 minutes
nb: 30 minutter

en: 1 hour
nb: Én time

en: 2 hours
nb: To timer

en: Autostart
nb: Start automatisk

en: Quit
nb: Avslutt

en: Close
nb: Lukk

en: Color temperature
nb: Fargetemperatur

en: Period
nb: Periode

en: Location
nb: Plassering
