redshift - en to sv translation catalogue (122 entries)

en: Redshift adjusts the color temperature of your screen according to your surroundings. This may help your eyes hurt less if you are working in front of the screen at night.
sv: Redshift justerar färgtemperaturen på skärmen utefter din omgivning. Det kan göra att dina ögon mindre irriterade om du arbetar framför skärmen på natten.

en: The color temperature is set according to the position of the sun. A different color temperature is set during night and daytime. During twilight and early morning, the color temperature transitions smoothly from night to daytime temperature to allow your eyes to slowly adapt.
sv: Färgtemperaturen ställs in beroende på positionen av solen. En annan färgtemperatur sätts under natten och dagen. Under skymning och tidigt på morgonen övergår färgtemperaturen smidigt från natt till dagtidstemperatur för att ge dina ögon tid att långsamt anpassa sig.

en: This program provides a status icon that allows the user to control Redshift.
sv: Detta program skapar en statusikon som gör det möjligt för användaren att styra Redshift.

en: The Redshift information window overlaid with an example of the redness effect
sv: Informationsfönstret för Redshift övertäckt med ett exempel på rödhetseffekten

en: Color temperature adjustment
sv: Färgtemperaturjustering

en: Color temperature adjustment tool
sv: Justeringsverktyg för färgtemperaturer

note: TRANSLATORS: Name printed when period of day is unknown
en: None
sv: Ingen

en: Daytime
sv: Dagtid

en: Night
sv: Natt

en: Transition
sv: Övergång

en: Period: %s (%.2f%% day)
sv: Period: %s (%.2f%% dag)

note: TRANSLATORS: Abbreviation for `east'
en: E
sv: Ö

note: TRANSLATORS: Abbreviation for `west'
en: W
sv: V

note: TRANSLATORS: Append degree symbols after %f if possible. The string following each number is an abreviation for north, source, east or west (N, S, E, W).
en: Location: %.2f %s, %.2f %s
sv: Plats: %.2f %s, %.2f %s

en: Initialization of %s failed.
sv: Initiering av %s misslyckades.

en: Failed to set %s option.
sv: Det gick inte att ställa in flaggan %s.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated. TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-l %s:help' for more information.
sv: Försök med ”-l %s:help” för mera information.

en: Failed to parse option `%s'.
sv: Det gick inte att tolka flaggan ”%s”.

en: Failed to start provider %s.
sv: Det gick inte att starta leverantör %s.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-m %s:help' for more information.
sv: Försök med ”-m %s:help” för mer information.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try -m %s:help' for more information.
sv: Försök med ”-m %s:help” för mer information.

en: Failed to start adjustment method %s.
sv: Det gick inte att starta justeringsmetod %s.

en: Latitude must be between %.1f and %.1f.
sv: Latitud måste vara mellan %.1f och %.1f.

en: Longitude must be between %.1f and %.1f.
sv: Longitud måste vara mellan %.1f och %.1f.

en: Unable to read system time.
sv: Det går inte att läsa systemets tid.

en: Unable to get location from provider.
sv: Det går inte att få plats från leverantör.

en: Color temperature: %uK
sv: Färgtemperatur: %uK

en: Brightness: %.2f
sv: Ljusstyrka: %.2f

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Temperature adjustment failed.
sv: Temperaturjustering misslyckades.

en: Trying location provider `%s'...
sv: Provar platsleverantör ”%s”…

en: Trying next provider...
sv: Provar nästa leverantör…

en: Using provider `%s'.
sv: Använder leverantör ”%s”.

en: No more location providers to try.
sv: Inga fler platsleverantörer att pröva.

en: High transition elevation cannot be lower than the low transition elevation.
sv: Hög övergångsförhöjning kan inte vara lägre än den låga övergångsförhöjningen.

note: TRANSLATORS: Append degree symbols if possible.
en: Solar elevations: day above %.1f, night below %.1f
sv: Solhöjd: dag över %.1f, natt under %.1f

en: Temperatures: %dK at day, %dK at night
sv: Temperaturer: %dK vid dag, %dK vid natt

en: Temperature must be between %uK and %uK.
sv: Temperatur måste vara mellan %uK och %uK.

en: Brightness values must be between %.1f and %.1f.
sv: Värden för ljusstyrka måste vara mellan %.1f och %.1f.

en: Brightness: %.2f:%.2f
sv: Ljusstyrka: %.2f:%.2f

en: Gamma value must be between %.1f and %.1f.
sv: Gammavärde måste vara mellan %.1f och %.1f.

en: Trying next method...
sv: Provar nästa metod…

en: Using method `%s'.
sv: Använder metod ”%s”.

en: No more methods to try.
sv: Inga fler metoder att pröva.

note: TRANSLATORS: Append degree symbol if possible.
en: Solar elevation: %f
sv: Solförhöjning: %f

en: Press ctrl-c to stop...
sv: Tryck ctrl-c för att stoppa…

note: TRANSLATORS: help output 1 LAT is latitude, LON is longitude, DAY is temperature at daytime, NIGHT is temperature at night no-wrap
en: Usage: %s -l LAT:LON -t DAY:NIGHT [OPTIONS...]
sv: Användning: %s -l LAT:LON -t DAG:NATT [FLAGGOR…]

note: TRANSLATORS: help output 2 no-wrap
en: Set color temperature of display according to time of day.
sv: Ställ in färgtemperatur på skärmen beroende av tid på dagen.

note: TRANSLATORS: help output 3 no-wrap
en:   -h		Display this help message
      -v		Verbose output
      -V		Show program version
sv:   -h		Visa detta hjälp meddelande
      -v		Utförligt utdata
      -V		Visa programversion

note: TRANSLATORS: help output 6
en: Default values:
    
      Daytime temperature: %uK
      Night temperature: %uK
sv: Standardvärden:
    
      Dagtidstemperatur: %uK
      Nattemperatur: %uK

note: TRANSLATORS: help output 7
en: Please report bugs to <%s>
sv: Vänligen rapportera fel till <%s>

en: Available adjustment methods:
sv: Tillgängliga justeringsmetoder:

en: Specify colon-separated options with `-m METHOD:OPTIONS'.
sv: Ange kolonseparerade flaggor med ”-m METOD:FLAGGOR”.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-m METHOD:help' for help.
sv: Försök med `-m METOD:help' för hjälp.

en: Available location providers:
sv: Tillgängliga platsleverantörer:

en: Specify colon-separated options with`-l PROVIDER:OPTIONS'.
sv: Ange kolonseparerade flaggor med ”-l LEVERANTÖR:FLAGGOR”.

note: TRANSLATORS: `help' must not be translated.
en: Try `-l PROVIDER:help' for help.
sv: Försök med ”-l LEVERANTÖR:help” för hjälp.

en: Malformed gamma argument.
sv: Felaktigt gamma-argument.

en: Try `-h' for more information.
sv: Försök med ”-h” för mer information.

en: Unknown location provider `%s'.
sv: Okänd leverantörsplats ”%s”.

note: TRANSLATORS: This refers to the method used to adjust colors e.g VidMode
en: Unknown adjustment method `%s'.
sv: Okänd justeringsmetod ”%s”.

en: Malformed temperature argument.
sv: Felaktigt temperaturargument.

en: Malformed gamma setting.
sv: Felaktigt gamma-inställning.

en: Unknown configuration setting `%s'.
sv: Okänd konfigurationsinställning ”%s”.

en: Malformed section header in config file.
sv: Felaktig avsnittsrubrik i konfigurationsfil.

en: Malformed assignment in config file.
sv: Felaktigt tilldelning i konfigurationsfil.

en: Assignment outside section in config file.
sv: Tilldelning utanför avsnitt i konfigurationsfil.

en: Failed to get DRM mode resources
sv: Det gick inte att få DRM-läges resurser

en: CRTC %d does not exist.
sv: CRTC %d existerar inte.

en: Valid CRTCs are [0-%d].
sv: Giltiga CRTC är [0-%d].

en: Only CRTC 0 exists.
sv: Bara CRTC 0 finns.

en: CRTC %i lost, skipping
sv: CRTC %i förlorat, hoppar över

en: Could not get gamma ramp size for CRTC %i
    on graphics card %i, ignoring device.
sv: Det gick inte att hämta gammaförfiningars storlek för CRTC %i
    på grafikkort %i, ignorerar enhet.

en: DRM could not read gamma ramps on CRTC %i on
    graphics card %i, ignoring device.
sv: DRM kunde inte läsa gammaförfiningar på CRTC %i på
    grafikkort %i, ignorerar enhet.

en: Adjust gamma ramps with Direct Rendering Manager.
sv: Justera gammaförfiningar med Direct Rendering Manager.

note: TRANSLATORS: DRM help output left column must not be translated
en:   card=N	Graphics card to apply adjustments to
      crtc=N	CRTC to apply adjustments to
sv:   card=N	Grafikkort att tillämpa justeringar på
      crtc=N	CRTC att tillämpa justeringar på

en: CRTC must be a non-negative integer
sv: CRTC måste vara ett icke-negativt heltal

en: Unknown method parameter: `%s'.
sv: Okänd metod-parameter: ”%s”.

en: `%s' returned error %d
sv: ”%s” returnerade ett fel %d

en: Unsupported RANDR version (%u.%u)
sv: RANDR-version stöds ej (%u.%u)

en: Screen %i could not be found.
sv: Skärm %i kunde inte hittas.

en: Gamma ramp size too small: %i
sv: Gammaförfinings storlek för liten: %i

en: Unable to restore CRTC %i
sv: Det går inte att återställa CRTC %i

en: Adjust gamma ramps with the X RANDR extension.
sv: Justera gammaförfiningar med X RANDR utökningen.

en: X request failed: %s
sv: X-anrop misslyckades: %s

en: Adjust gamma ramps with the X VidMode extension.
sv: Justera gammaförfiningar med X VidMode utökning.

en: Unable to save current gamma ramp.
sv: Det går inte att spara nuvarande gammaförfining.

en: Unable to open device context.
sv: Det går inte att öppna enhetskontext.

en: Display device does not support gamma ramps.
sv: Visningsenhet stöder inte gammaförfiningar.

en: Adjust gamma ramps with the Windows GDI.
sv: Justera gammaförfiningar med Windows GDI.

en: Unable to restore gamma ramps.
sv: Det går inte att återställa gammaförfiningar.

en: Unable to set gamma ramps.
sv: Det går inte att ställa in gammaförfiningar.

en: WARNING: Using dummy gamma method! Display will not be affected by this gamma method.
sv: VARNING: Använder falsk gamma-metod! Visning kommer inte att påverkas av denna gamma-metod.

en: Does not affect the display but prints the color temperature to the terminal.
sv: Påverkar inte visningen men skriver färgtemperaturen till terminalen.

en: Temperature: %i
sv: Temperatur: %i

en: Unable to obtain location: %s.
sv: Det går inte att erhålla plats: %s.

en: Unable to obtain GeoClue Manager: %s.
sv: Det går inte att erhålla GeoClue-hanterare: %s.

en: Unable to obtain GeoClue client path: %s.
sv: Det går inte att erhålla GeoClue-klients sökväg: %s.

en: Unable to obtain GeoClue Client: %s.
sv: Det går inte att erhålla GeoClue-klient: %s.

en: Unable to set distance threshold: %s.
sv: Det går inte att ställa in avståndsgränsvärdet: %s.

en: Unable to start GeoClue client: %s.
sv: Det går inte att starta GeoClue-klient: %s.

en: Use the location as discovered by a GeoClue2 provider.
sv: Använd platsen som upptäcktes av en GeoClue2-leverantör.

en: Not authorized to obtain location from CoreLocation.
sv: Inte behörighet att få plats från CoreLocation.

en: Error obtaining location from CoreLocation: %s
sv: Fel erhållande av plats från CoreLocation: %s

en: Waiting for authorization to obtain location...
sv: Väntar på tillstånd att erhålla plats…

en: Request for location was not authorized!
sv: Begäran om platsen var inte godkänt!

en: Use the location as discovered by the Corelocation provider.
sv: Använd platsen som upptäckts av Corelocation-leverantören.

en: Latitude and longitude must be set.
sv: Latitud och longitud måste anges.

en: Specify location manually.
sv: Ange plats manuellt.

note: TRANSLATORS: Manual location help output left column must not be translated
en:   lat=N		Latitude
      lon=N		Longitude
sv:   lat=N		Latitud
      lon=N		Longitud

en: Both values are expected to be floating point numbers,
    negative values representing west / south, respectively.
sv: Båda värdena beräknas vara flyttal,
    negativa värden representerar väst/söder.

en: Malformed argument.
sv: Felaktigt argument.

en: Suspend for
sv: Uppskjuta för

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: 2 hours
sv: 2 timmar

en: Autostart
sv: Starta automatiskt

en: Quit
sv: Avsluta

en: Close
sv: Stäng

en: Color temperature
sv: Färgtemperatur

en: Location
sv: Plats
