regexxer HEAD - en to ja translation catalogue (94 entries)

en: Search and replace using regular expressions
ja: 正規表現を用いた検索と置換を行います

en: regexxer Search Tool
ja: regexxer 検索ツール

en: Current-match color
ja: 条件にマッチした色 (現在)

en: Fallback encoding
ja: 予備のエンコーディング

en: Match color
ja: 条件にマッチした色

en: Name of the character encoding to use if a file is not readable in either UTF-8 or the codeset specified by the current locale. Try “iconv --list” for a complete list of possible values.
ja: UTF-8 または現在利用しているロケールが指定するコードセットを使ってファイルを読み込めない場合に使用する文字エンコーディングの名前です。“iconv --list” を実行すると、指定できる値の一覧が表示されます。

en: Text view font
ja: テキストを表示するフォント

en: The background color used to highlight matches of the search expression.
ja: 検索条件にマッチするものを強調表示する際に使用する背景色です。

en: The background color used to highlight the currently selected match of the search expression.
ja: 検索条件にマッチし、現在選択しているものを強調表示する際に使用する背景色です。

en: The font used in the file editor.
ja: ファイル・エディタで使用するフォントです。

en: The style of the application’s toolbar. Possible values are “icons”, “text”, “both”, and “both-horiz”.
ja: アプリケーションのツールバーのスタイルです。指定可能な値: “icons”、“text”、“both”、“both-horiz”

en: Toolbar style
ja: ツールバーのスタイル

en: Can’t read file:
ja: ファイルを読み込めません:

en: File
ja: ファイル

en: Failed to save file “%1”: %2
ja: ファイル “%1” の保存に失敗: %2

en: “%1” seems to be a binary file.
ja: “%1” はバイナリ・ファイルのようです。

en: Save _all
ja: 全て保存(_A)

en: Find files matching PATTERN
ja: パターンにマッチするファイルを検索

en: PATTERN
ja: パターン

en: Do not recurse into subdirectories
ja: サブフォルダの中を再帰的に検索しない

en: Also find hidden files
ja: 隠しファイルも検索します

en: Find text matching REGEX
ja: 正規表現にマッチするテキストを検索

en: REGEX
ja: 正規表現

en: Find only the first match in a line
ja: 行内で最初にマッチするものだけを検索します

en: Do case insensitive matching
ja: 大文字/小文字を無視します

en: Replace matches with STRING
ja: マッチした文字列をすべて置換

en: STRING
ja: 文字列

en: Print match location to standard output
ja: マッチした場所を標準出力に出力

en: Do not automatically start search
ja: 自動的に検索を開始しない

en: [FOLDER]
ja: [フォルダー]

en: Some files haven’t been saved yet.
    Quit anyway?
ja: いくつかのファイルが未だ保存されていません。
    とにかく終了しますか？

en: Some files haven’t been saved yet.
    Continue anyway?
ja: いくつかのファイルがまだ保存されていません。
    とにかく続行しますか？

en: The file search pattern is invalid.
ja: ファイルの検索条件が間違っています。

en: The following errors occurred during search:
ja: 検索の実行中に次のエラーが発生しました:

en: The following errors occurred during save:
ja: 保存中に次のエラーが発生しました:

en: Using the \C escape sequence to match a single byte is not supported.
ja: エスケープ・シーケンス \C を用いたシングル・バイトの検索はサポートしていません。

en: Error in regular expression at “%1” (index %2):
    %3
ja: 正規表現の条件式 “%1” (インデックス %2) でエラー:
    %3

en: Error in regular expression:
    %1
ja: 正規表現の条件式の中でエラー:
    %1

en: Reached the recursion and backtracking limit of the regular expression engine.
ja: 正規表現エンジンで再帰とバックトラッキングの上限に到達しました。

en: “%1” is not a valid encoding.
ja: エンコーディング “%1” が間違っています。

en: Stop
ja: 停止

en: File:
ja: 対象ファイル:

en: Match:
ja: マッチした数:

en: Cancels the running search
ja: 実行中の検索をキャンセルします

en: A filename pattern as used by the shell. Character classes [ab] and csh style brace expressions {a,b} are supported.
ja: ファイル名のパターンで SHELL で使用するものと同じです (文字の分類 [ab] と C-SHELL 式の括弧 {a,b} をサポートします)

en: A regular expression in Perl syntax
ja: Perl の文法を使った正規表現です

en: Backward
ja: 後方へ検索します

en: File backward
ja: ファイルの後方

en: File forward
ja: ファイルの後方を検索します

en: Find all files that match the filename pattern
ja: ファイル名のパターンにマッチする全てのファイルを検索します

en: Find all matches of the regular expression
ja: 正規表現にマッチするものを全て検索します

en: Find all possible matches in a line
ja: 行内でマッチする可能性のあるものを全て検索します

en: Find fi_les
ja: ファイルの検索(_L)

en: Fol_der:
ja: フォルダ(_D):

en: Forward
ja: 前方

en: Go to next match
ja: 前方でマッチしたものへジャンプします

en: Go to previous match
ja: 後方でマッチしたものへジャンプします

en: Go to the next matching file
ja: 次にマッチするファイルへジャンプします

en: Go to the previous matching file
ja: 前にマッチしたファイルへジャンプします

en: Pattern:
ja: パターン:

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview of the substitution
ja: 置換した際のプレビューです

en: Recurse into subdirectories
ja: サブフォルダの中も再帰的に検索します

en: Replace _current
ja: これを置換する(_C)

en: Replace all matches in all files
ja: 全てのファイルの中でマッチしたものを全て置換します

en: Replace all matches in the current file
ja: このファイルの中でマッチしたもの全てを置換します

en: Replace current match
ja: 現在、マッチしているものを置換します

en: Replace in _all files
ja: 全てのファイルを置換する(_A)

en: Replace in _this file
ja: このファイルを置換する(_T)

en: Replace:
ja: 置換:

en: Search:
ja: 検索:

en: The new string to substitute. As in Perl, you can refer to parts of the match using $1, $2, etc. or even $+, $&, $` and $'. The operators \l, \u, \L, \U and \E are supported as well.
ja: 新しく置き換える文字列です (Perl のように、$1、$2 などを使ってマッチする部分を参照することができます。あるいは $+、$&、$` と $' も使えます。演算子 \l、\u、\L、\U と \E も同様にサポートしています)

en: _All files
ja: 全てのファイル(_A)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Match
ja: マッチ(_M)

en: _Next file
ja: 次のファイル(_N)

en: _Previous file
ja: 前のファイル(_P)

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: _This file
ja: このファイル(_T)

en: hidden
ja: 隠しファイル

en: recursive
ja: 再帰的に実行する

en: C_urrent match color:
ja: 現在マッチしたものの色(_U):

en: Fallback _encoding:
ja: 予備のエンコーディング(_E):

en: Icons only
    Text only
    Icons and text
    Both horizontal
ja: アイコンのみ
    ラベルのみ
    アイコンとラベル
    両方を水平配置

en: Preferences
ja: 設定

en: The encoding specified by the current locale
ja: 現在利用しているロケールが指定するエンコーディング

en: Tool_bar style:
ja: ツールバーのスタイル(_B):

en: _File access
ja: ファイルのアクセス

en: _Look’n’feel
ja: ルック＆フィール

en: _Match color:
ja: マッチするものの色(_M):

en: _Text view font:
ja: テキストの表示用フォント(_T):

en: regexxer attempts to read a file in the following encodings before giving up:
ja: regexxer は次の順番でエンコーディングを解決しながらファイルを読み込みます:
