remmina - en to et translation catalogue (62 entries)

en: Overwrite all files
et: Kirjuta üle

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
et: Seal on %i aktiivset ühendust samas aknas. Kas sa oled kindel, et on vaja sulgeda?

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Create new connection profile
et: Uus ühendus

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show preferences
et: Eelistused

en: Encrypt a password
et: Salvesta parool

en: Open SFTP transfer…
et: Avatud turvaline failiedastus…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for the connection profile name
en: Connecting to “%s”…
et: Ühendumine seadmega '%s'…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for an hostname or an IP address.
en: Connecting to “%s” via SSH…
et: Ühendumine seadmega '%s'…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a hostname or IP address.
en: Connecting to %s via SSH…
et: Ühendumine seadmega '%s'…

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Old fingerprint:
et: Sõrmejälg:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: New fingerprint:
et: Sõrmejälg:

en: Could not authenticate, attempting reconnection…
et: Autentimine nurjus. Proovime taasühendada…

en: Could not authenticate automatically with SSH agent. %s
et: Autentimine nurjus. Proovime taasühendada…

en: Could not authenticate with SSH GSSAPI/Kerberos. %s
et: Autentimine nurjus. Proovime taasühendada…

en: Could not authenticate with keyboard-interactive. %s
et: Autentimine nurjus. Proovime taasühendada…

en: Could not authenticate with automatic public SSH key. %s
et: Autentimine nurjus. Proovime taasühendada…

en: Total %i item. | Total %i items.
et[0]: Kokku %i kirje.
et[1]: Kokku %i kirjet.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
et: Kas sa oled kindel, et kustutad '%s'

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
et: Kas sa oled kindel, et kustutad '%s'

en: Before connecting
et: Uus ühendus

en: After connecting
et: Uus ühendus

en: Start-up
et: Käivita

en: Start-up path
et: Baasrada

en: Remote Connection Profile
et: Uus ühendus

en: Don't remember passwords
et: Salvesta parool

en: Secured password storage in KWallet
et: %s parool

en: True colour (32 bpp)
et: 256 värvi (8 bpp)

en: True colour (24 bpp)
et: 256 värvi (8 bpp)

en: High colour (16 bpp)
et: 256 värvi (8 bpp)

en: High colour (15 bpp)
et: 256 värvi (8 bpp)

en: 256 colours (8 bpp)
et: 256 värvi (8 bpp)

en: NLA protocol security
et: Protokoll

en: TLS protocol security
et: Protokoll

en: RDP protocol security
et: Protokoll

en: Colour depth
et: Värvisügavus

en: Network connection type
et: Uus ühendus

en: Connection timeout in ms
et: Ühendumine seadmega '%s'…

en: Remote Desktop Gateway server
et: Kaugtöölaua eelistus

en: Remote Desktop Gateway username
et: Kaugtöölaua eelistus

en: Remote Desktop Gateway password
et: Kaugtöölaua eelistus

en: Remote Desktop Gateway domain
et: Kaugtöölaua eelistus

en: Client build
et: Kliendi nimi

en: Start-up program
et: Käivituse programm

en: Forget passwords after use
et: %s parool

en: Reconnection attempt %d of %d…
et: Ühendumine seadmega '%s'…

en: Enter SPICE password
et: SSH parool

en: Enter VNC password
et: Salvesta parool

en: Secured password storage in the GNOME keyring
et: %s parool

en: <big><b>Remmina Snap package</b></big>
    
    <span>
    Remmina is running on your system as a Snap package.
    Some Remmina functions need to be set up to work properly.
    </span>
et: <big><b>Remmina Snap pakett</b></big>
    
    <span>
    Remmina töötab teie süsteemis Snap-paketina.
    Mõned Remmina funktsioonid peavad olema seadistatud, et nad saaksid korralikult töötada.
    </span>

en: Set new password
et: Salvesta parool

en: Add a new connection profile
et: Uus ühendus

en: Make Remmina your default remote desktop client
et: Remmina kaugtöölaua klient

en: New connection profile
et: Uus ühendus

en: Remmina main menu
et: Remmina rakend

en: Screenshot filenames
et: Kataloogi jagamine

en: Default view
et: Vaikimisi

en: By group
et: Grupp

en: By protocol
et: Protokoll

en: Per connection
et: Uus ühendus

en: Show/hide fullscreen
et: Täisekraanvaate sisse- ja väljalülitamine

en: Colour theme
et: Värvisügavus

en: Bold colour
et: 256 värvi
