remmina - en to ja translation catalogue (909 entries)

en: Password
ja: パスワード

en: SSH identity file
ja: SSH 秘密鍵ファイル

en: SSH agent
ja: SSH エージェント

en: Public key (automatic)
ja: 公開鍵 (自動)

en: Show Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示する

en: Overwrite all files
ja: すべてのファイルを上書き

en: Resume all file transfers
ja: 中断したすべてのファイル転送を再開

en: Connect via SSH from a new terminal
ja: 新しい端末から SSH で接続

en: Username
ja: ユーザー名

en: Authentication type
ja: 認証方式

en: Password to unlock private key
ja: 秘密鍵のロックを解除するパスワード

en: SSH Proxy Command
ja: SSH プロキシコマンド

en: SFTP - Secure File Transfer
ja: SFTP - セキュアなファイル転送

en: Remmina debugging window
ja: Remminaのデバッグ用ウィンドウを開く

en: Paste system info in the Remmina debugging window
ja: Remminaのデバッグ用ウィンドウにシステム情報を貼り付け

en: This window can help you find connection problems.
    You can stop and start the logging at any moment using the On/Off switch.
    The stats button (Ctrl+T), can be useful to gather system info you may share when reporting a bug.
    There is more info about debugging Remmina on https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging
ja: このウィンドウは接続問題の原因を探すためのものです。
    On/Offスイッチでいつでもログの出力を入/切できます。
    統計ボタン (Ctrl+T) は、バグ報告で共有するシステム情報の取得に便利です。
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging に Remminaのデバッグについて説明されています。

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Entry
ja: エントリー

en: File
ja: ファイル

en: Tool
ja: ツール

en: Preference
ja: 設定

en: Secret
ja: 秘密

en: Language Wrapper
ja: 言語ラッパー

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Close
ja: 閉じる

en: Name
ja: 名前

en: Type
ja: 種類

en: Description
ja: 説明

en: Version
ja: バージョン

en: Chat with %s
ja: %s とチャット

en: _Send
ja: 送信(_S)

en: _Clear
ja: 消去(_C)

en: Discovered
ja: 検出

en: New Connection
ja: 新しい接続

en: <None>
ja: <なし>

en: Resolutions
ja: 解像度

en: Configure the available resolutions
ja: 利用可能な解像度の設定

en: Recent lists cleared.
ja: 最近使った一覧を消去しました。

en: Keystrokes
ja: キー操作

en: Configure the keystrokes
ja: キー操作の設定

note: TRANSLATORS: Do not translate libsodium, is the name of a library
en: libsodium >= 1.9.0 is required to use Primary Password
ja: マスターパスワードを使用するには libsodium >= 1.9.0 が必要です

en: Picking a terminal colouring file replaces the file:
ja: ターミナルカラーファイルを選択すると、ファイルが置き換えられます：

en: This file contains the “Custom” terminal colour scheme selectable from the “Advanced” tab of terminal connections and editable in the “Terminal” tab in the settings.
ja: このファイルには、端末接続の「詳細設定」タブから選択でき、設定の「端末」タブで編集できる「カスタム」端末の配色が含まれています。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Domain
ja: ドメイン

en: Save password
ja: パスワードを保存

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Enter certificate authentication files
ja: 証明書認証ファイルを入力してください

en: CA Certificate File
ja: CA 証明書ファイル

en: CA CRL File
ja: CA CRL ファイル

en: Client Certificate File
ja: クライアント証明書ファイル

en: Client Certificate Key
ja: クライアント証明書鍵

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
ja: このウィンドウには %i 個のアクティブな接続があります。本当に閉じますか?

en: Are you sure you want to close this last active connection?
ja: この最後のアクティブな接続を閉じますか?

en: Viewport fullscreen mode
ja: 全画面表示 (ウィンドウモード)

en: Scrolled fullscreen
ja: 全画面表示 (スクロールモード)

en: Keep aspect ratio when scaled
ja: 拡大縮小時にアスペクト比を維持

en: Fill client window when scaled
ja: 拡大縮小時にクライアントウィンドウ全体に表示

en: Send clipboard content as keystrokes
ja: クリップボードの内容をキーストロークとして送信

en: Turn off scaling to avoid screenshot distortion.
ja: スクリーンショットが歪まないようにしたい場合は拡大縮小をオフにしてください。

en: Screenshot taken
ja: スクリーンショットを撮影しました

en: _Menu
ja: メニュー(_M)

en: Menu
ja: メニュー

en: Open the Remmina main window
ja: Remminaのメインウィンドウを開く

en: Duplicate current connection
ja: 現在の接続を複製する

en: Resize the window to fit in remote resolution
ja: ウィンドウサイズをリモートの解像度に合わせる

en: Toggle fullscreen mode
ja: 全画面モードのオン/オフ

en: Multi monitor
ja: マルチモニター

en: Toggle dynamic resolution update
ja: 動的な解像度の更新のオン/オフ

en: Toggle scaled mode
ja: スケールモードのオン/オフ

en: Switch tab pages
ja: タブページを切り替える

en: Grab all keyboard events
ja: すべてのキーボードイベントを取得する

en: Preferences
ja: 設定

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: Tools
ja: ツール

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Minimize window
ja: ウィンドウ最小化

en: Disconnect
ja: 切断

en: The file “%s” is corrupted, unreadable, or could not be found.
ja: “%s” は壊れているか、読み取り不可か、または見つかりませんでした。

en: Warning: This plugin requires GtkSocket, but this feature is unavailable in a Wayland session.
ja: 警告: このプラグインには GtkSocket が必要ですが、この機能は Wayland セッションでは利用できません。

note: TRANSLATORS: This should be a link to the Remmina wiki page: 'GtkSocket feature is not available'.
en: Plugins relying on GtkSocket can't run in a Wayland session.
    For more info and a possible workaround, please visit the Remmina wiki at:
    
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/GtkSocket-feature-is-not-available-in-a-Wayland-session
ja: GtkSocketに依存するプラグインは Waylandセッションで実行できません。
    追加情報とワークアラウンドを得るにはRemmina wikiをご参照ください：
    
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/GtkSocket-feature-is-not-available-in-a-Wayland-session

en: Open in web browser
ja: ウェブブラウザーで開く

en: The passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: The Gateway passwords do not match
ja: ゲートウェイのパスワードが一致しません

en: Resetting passwords, please wait…
ja: パスワードをリセットしています。お待ちください…

en: The multi password changer requires a secrecy plugin.
ja: マルチパスワードチェンジャーは秘匿プラグインが必要です。

en: The multi password changer requires a secrecy service.
ja: マルチパスワードチェンジャーは秘匿サービスが必要です。

en: %d password changed. | %d passwords changed.
ja[0]: %d 個のパスワードを変更しました。

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show 'About'
ja: 「Remmina について」を表示

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Connect either to a desktop described in a file (.remmina or a filetype supported by a plugin) or a supported URI (RDP, VNC, SSH or SPICE)
ja: ファイル (.remmina やプラグインがサポートしているファイル形式) に記載されたデスクトップ、またはサポートしている URI (RDP、VNC、SSH、SPICE のいずれか) に接続する

en: FILE
ja: ファイル

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Connect to a desktop described in a file (.remmina or a filetype supported by a plugin)
ja: ファイルに記載されたデスクトップに接続 (.remmina やプラグインに対応するファイル形式)

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Edit desktop connection described in file (.remmina or a filetype supported by plugin)
ja: ファイルに記載されたデスクトップ接続を編集 (.remmina やプラグインに対応するファイル形式)

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Start in kiosk mode
ja: キオスクモードで起動する

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Create new connection profile
ja: 新しい接続プロファイルを作成

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show preferences
ja: 設定を表示

en: TABINDEX
ja: タブのインデックス

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Quit
ja: 終了

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Use default server name (for --new)
ja: 既定のサーバー名を使用する (--new オプション用)

en: SERVER
ja: サーバー

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Use default protocol (for --new)
ja: 既定のプロトコルを使用する (--new オプション用)

en: PROTOCOL
ja: プロトコル

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Start in tray
ja: タスクトレイに格納された状態で起動する

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show the application version
ja: アプリケーションのバージョンを表示する

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show version of the application and its plugins
ja: アプリケーションとプラグインのバージョンを表示する

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Modify connection profile (requires --set-option)
ja: 接続プロファイルを修正する (--set-option が必要)

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Set one or more profile settings, to be used with --update-profile
ja: プロファイルの設定を一つ、または複数変更する (--update-profile と併用)

en: Encrypt a password
ja: パスワードを暗号化する

en: Disable toolbar
ja: ツールバーを無効にする

en: Enable fullscreen
ja: 全画面を有効にする

en: Disable tray icon
ja: トレイアイコンを無効にする

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: - or protocol://username:encryptedpassword@host:port
ja: - または protocol://username:encryptedpassword@host:port

en: Examples:
    To connect using an existing connection profile, use:
    
    	remmina -c FILE.remmina
    
    To quick connect using a URI:
    
    	remmina -c rdp://username@server
    	remmina -c rdp://domain\\username@server
    	remmina -c vnc://username@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username
    	remmina -c ssh://user@server
    	remmina -c spice://server
    
    To quick connect using a URI along with an encrypted password:
    
    	remmina -c rdp://username:encrypted-password@server
    	remmina -c vnc://username:encrypted-password@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username\&VncPassword=encrypted-password
    
    To encrypt a password for use with a URI:
    
    	remmina --encrypt-password
    
    To update username and password and set a different resolution mode of a Remmina connection profile, use:
    
    	echo "username\napassword" | remmina --update-profile /PATH/TO/FOO.remmina --set-option username --set-option resolution_mode=2 --set-option password
ja: 例:
    作成済みの接続プロファイルを使用する場合:
    
    	remmina -c FILE.remmina
    
    URI を指定してクイック接続する場合:
    
    	remmina -c rdp://username@server
    	remmina -c rdp://domain\\username@server
    	remmina -c vnc://username@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username
    	remmina -c ssh://user@server
    	remmina -c spice://server
    
    URI を指定して暗号化済みパスワードでクイック接続する場合:
    
    	remmina -c rdp://username:encrypted-password@server
    	remmina -c vnc://username:encrypted-password@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username\&VncPassword=encrypted-password
    
    上記の方法で使用する暗号化済みパスワードを生成する場合:
    
    	remmina --encrypt-password
    
    Remmina の接続プロファイルのユーザー名とパスワードを更新して解像度モードを指定する場合:
    
    	echo "username\napassword" | remmina --update-profile /PATH/TO/FOO.remmina --set-option username --set-option resolution_mode=2 --set-option password

en: Address is too long for UNIX socket_path: %s
ja: UNIXのsocket_path用のアドレスが長すぎます: %s

en: Creating UNIX socket failed: %s
ja: UNIXソケットの作成に失敗しました: %s

en: Connecting to UNIX socket failed: %s
ja: UNIXソケットへの接続に失敗: %s

en: Please enter format 'widthxheight'.
ja: '幅×高さ' を入力してください。

en: Change security settings
ja: セキュリティ設定を変更

en: Choose download location
ja: ダウンロード先を選択

en: Are you sure to delete the selected files on server?
ja: 選択したサーバー上のファイルを削除してもよろしいですか?

en: Choose a file to upload
ja: アップロードファイルを選択

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload folder
ja: フォルダーをアップロード

en: Download
ja: ダウンロード

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Home
ja: ホーム

en: Go to home folder
ja: ホームフォルダーに移動

en: Up
ja: 上へ

en: Go to parent folder
ja: 親フォルダーに移動

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh current folder
ja: 現在のフォルダーを更新する

en: Download from server
ja: サーバーからダウンロードする

en: Upload to server
ja: サーバーにアップロードする

en: Delete
ja: 削除

en: Delete files on server
ja: サーバー上のファイルを削除する

en: Filename
ja: ファイル名

en: Size
ja: サイズ

en: User
ja: ユーザー

en: Group
ja: グループ

en: Permission
ja: 権限

en: Remote
ja: リモート

en: Local
ja: ローカル

en: Progress
ja: 進捗

en: Open SFTP transfer…
ja: SFTP 転送を開く…

en: Executing external commands…
ja: 外部コマンドの実行…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for the connection profile name
en: Connecting to “%s”…
ja: “%s” に接続中…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for an hostname or an IP address.
en: Connecting to “%s” via SSH…
ja: SSH で “%s” に接続中…

note: TRANSLATORS: “%i” is a placeholder for a TCP port number.
en: Awaiting incoming SSH connection on port %i…
ja: ポート %i で SSH 接続を待ち受け中…

en: The “%s” command is not available on the SSH server.
ja: “%s” コマンドは SSH サーバー上で利用できません。

en: Could not run the “%s” command on the SSH server (status = %i).
ja: SSH サーバー上で “%s” コマンドを実行できませんでした (ステータス = %i)。

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Could not run command. %s
ja: コマンドを実行できませんでした: %s

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a hostname or IP address.
en: Connecting to %s via SSH…
ja: SSH で %s に接続中…

en: Type in SSH username and password.
ja: SSH のユーザー名とパスワードを入力してください。

en: Fingerprint automatically accepted
ja: フィンガープリントを自動的に受け入れました

note: TRANSLATORS: The user is asked to verify a new SSL certificate.
en: Certificate details:
ja: 証明書の詳細:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate subject is usually the remote server the user connect to.
en: Subject:
ja: 発行先:

note: TRANSLATORS: The name or email of the entity that have issued the SSL certificate
en: Issuer:
ja: 発行者:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Fingerprint:
ja: フィンガープリント:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept certificate?
ja: 証明書を受け入れますか?

note: TRANSLATORS: The user is asked to verify a new SSL certificate.
en: The certificate changed! Details:
ja: 証明書が変更されました。詳細:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Old fingerprint:
ja: 古いフィンガープリント:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: New fingerprint:
ja: 新しいフィンガープリント:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept changed certificate?
ja: 変更された証明書を受け入れますか?

note: TRANSLATORS: “%i” is a placeholder for a port number. “%s”  is a placeholder for a protocol name (VNC).
en: Listening on port %i for an incoming %s connection…
ja: ポート %i への %s 接続を待ち受け中…

en: Could not authenticate, attempting reconnection…
ja: 認証できませんでした。再接続しています…

en: Server
ja: サーバー

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a protocol name, like “RDP”.
en: Install the %s protocol plugin first.
ja: 最初に %s プロトコルプラグインをインストールしてください。

en: Could not authenticate with TOTP/OTP/2FA. %s
ja: TOTP/OTP/2FA で認証できませんでした: %s

en: Could not authenticate with SSH password. %s
ja: SSH パスワードで認証できませんでした: %s

en: No saved SSH password supplied. Asking user to enter it.
ja: SSH パスワードが保存されていません。ユーザーが入力する必要があります。

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not authenticate with public SSH key. %s
ja: 公開 SSH 鍵で認証できませんでした: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: SSH certificate cannot be imported. %s
ja: SSH 証明書をインポートできません: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: SSH certificate cannot be copied into the private SSH key. %s
ja: SSH 証明書をSSH 秘密鍵からインポートできません: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not authenticate using SSH certificate. %s
ja: SSH 証明書で認証できませんでした: %s

en: SSH identity file not selected.
ja: SSH 秘密鍵ファイルが選択されていません。

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Public SSH key cannot be imported. %s
ja: 公開 SSH 鍵をインポートできません: %s

en: Could not authenticate automatically with public SSH key. %s
ja: 公開 SSH 鍵で自動認証できませんでした: %s

en: Could not authenticate automatically with SSH agent. %s
ja: SSH エージェントで自動認証できませんでした: %s

en: Could not authenticate with SSH GSSAPI/Kerberos. %s
ja: SSH GSSAPI/Kerberos で認証できませんでした: %s

en: The public SSH key changed!
ja: 公開 SSH 鍵が変更されました!

en: Could not authenticate with keyboard-interactive. %s
ja: keyboard-interactive で認証できませんでした: %s

en: Could not authenticate with automatic public SSH key. %s
ja: 公開 SSH 鍵で自動認証できませんでした: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch the server's public SSH key. %s
ja: サーバーの公開 SSH 鍵を取得できませんでした: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch public SSH key. %s
ja: 公開 SSH 鍵を取得できませんでした: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch checksum of the public SSH key. %s
ja: 公開 SSH 鍵のチェックサムを取得できませんでした: %s

en: The server is unknown. The public key fingerprint is:
ja: 未知のサーバーです。公開鍵のフィンガープリント:

en: Do you trust the new public key?
ja: 新しい公開鍵を信頼しますか?

en: Warning: The server has changed its public key. This means you are either under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
ja: 注意: サーバーの公開鍵が変更されています。これは攻撃を受けているか、
    管理者が鍵を変更したのかのどちらかを意味しています。新しい公開鍵のフィンガープリント:

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not check list of known SSH hosts. %s
ja: 既知の SSH ホストのリストを確認できませんでした: %s

en: SSH password
ja: SSH パスワード

en: Password for private SSH key
ja: 秘密 SSH 鍵のパスワード

en: Enter TOTP/OTP/2FA code
ja: TOTP/OTP/2FA のコードを入力してください

en: SSH tunnel credentials
ja: SSH トンネル資格情報

en: SSH credentials
ja: SSH 資格情報

en: Keyboard interactive login, TOTP/OTP/2FA
ja: キーボードによる対話型ログイン: TOTP/OTP/2FA

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create channel. %s
ja: チャンネルを作成できませんでした: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not connect to SSH tunnel. %s
ja: SSH トンネルに接続できませんでした: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request port forwarding. %s
ja: ポートフォワーディングを要求できませんでした: %s

en: The server did not respond.
ja: サーバーが応答しませんでした。

en: Cannot connect to local port %i.
ja: ローカルポート %i に接続できません。

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not write to SSH channel. %s
ja: SSH チャンネルに書き込めませんでした: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not read from tunnel listening socket. %s
ja: トンネルの接続待ちソケットから読み取れませんでした: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not poll SSH channel. %s
ja: SSH チャンネルを poll できませんでした: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not read SSH channel in a non-blocking way. %s
ja: ノンブロッキングな方法で SSH チャンネルを読み取れませんでした: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not send data to tunnel listening socket. %s
ja: トンネルの接続待ちソケットにデータを送れませんでした: %s

en: Assign a destination port.
ja: 宛先ポートを割り当ててください。

en: Could not create socket.
ja: ソケットを作成できませんでした。

en: Could not bind server socket to local port.
ja: サーバーソケットをローカルポートにバインドできませんでした。

en: Could not listen to local port.
ja: ローカルポートを開けませんでした。

note: TRANSLATORS: Do not translate pthread
en: Could not start pthread.
ja: pthread を開始できませんでした。

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create SFTP session. %s
ja: SFTP セッションを作成できませんでした: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not start SFTP session. %s
ja: SFTP セッションを開始できませんでした: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not open channel. %s
ja: チャンネルを開けませんでした: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request shell. %s
ja: シェルを要求できませんでした: %s

en: Could not create PTY device.
ja: PTY デバイスを作成できませんでした。

en: Plugin %s is not registered.
ja: プラグイン %s は登録されていません。

en: Total %i item. | Total %i items.
ja[0]: 計 %i 項目。

en: Network status: fully online
ja: ネットワーク状況：全てオンライン

en: Network status: offline
ja: ネットワーク状況：オフライン

en: Are you sure you want to delete “%s”?
ja: 本当に “%s” を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the selected files?
ja: 選択したファイルを削除しますか?

en: Failed to delete files!
ja: ファイルの削除に失敗!

en: Unable to import:
    %s
ja: インポートできません:
    %s

en: Import
ja: インポート

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: This protocol does not support exporting.
ja: このプロトコルはエクスポートをサポートしていません。

en: Remmina Remote Desktop Client
ja: Remmina リモートデスクトップクライアント

en: Remmina Kiosk
ja: Remmina キオスク

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a directory path
en: Could not create the folder “%s”.
ja: フォルダー “%s” を作成できませんでした。

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a file path
en: Could not create the file “%s”.
ja: “%s” を作成できませんでした。

note: TRANSLATORS: The placeholders %s are a file path, and an error message.
en: Could not open the file “%s” on the server. %s
ja: サーバー上で “%s” を開けませんでした: %s

en: Could not save the file “%s”.
ja: “%s” を保存できませんでした。

en: Could not open the folder “%s”. %s
ja: フォルダー “%s” を開けませんでした: %s

en: Could not create the folder “%s” on the server. %s
ja: サーバー上にフォルダー “%s” を作成できませんでした: %s

en: Could not create the file “%s” on the server. %s
ja: サーバー上に “%s” を作成できませんでした: %s

en: Could not open the file “%s”.
ja: “%s” を開けませんでした。

en: Could not write to the file “%s” on the server. %s
ja: サーバー上の “%s” に書き込めませんでした: %s

en: Could not read from the folder. %s
ja: フォルダーを読み取れませんでした: %s

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
ja: 本当に実行中のファイル転送をキャンセルしますか?

en: Could not delete “%s”. %s
ja: “%s” を削除できませんでした: %s

en: The file exists already
ja: ファイルはすでに存在します

en: Resume
ja: 再開

en: Overwrite
ja: 上書き

en: The following file already exists in the target folder:
ja: 対象のファイルが目的のフォルダーにすでに存在します:

en: <big>Supported formats
    • server
    • server[:port]
    VNC additional formats
    • ID:repeater ID number
    • unix:///path/socket.sock</big>
ja: <big>対応フォーマット
    - サーバー
    - サーバー[:ポート]
    VNCの追加フォーマット
    - ID:リピーターのID番号
    - unix:///path/socket.sock</big>

en: <big>• command in PATH args %h
    • /path/to/foo -options %h %u
    • %h is substituted with the server name
    • %t is substituted with the SSH server name
    • %u is substituted with the username
    • %U is substituted with the SSH username
    • %p is substituted with Remmina profile name
    • %g is substituted with Remmina profile group name
    • %d is substituted with local date and time in ISO 8601 format
    Do not run in background if you want the command to be executed before connecting.
    </big>
ja: <big>• パスの通ったコマンド 引数 %h
    • /path/to/foo -オプション %h %u
    • %h : サーバー名
    • %t : SSH サーバー名
    • %u : ユーザー名
    • %U : SSH ユーザー名
    • %p : Remmina のプロファイル名
    • %g : Remmina のプロファイルグループ名
    • %d : iso8601 形式のローカル日時
    接続する前にコマンドを実行させたい場合はバックグラウンドで実行しないでください。
    </big>

en: <big>Supported formats
    • server
    • server[:port]
    • username@server[:port] (SSH protocol only)</big>
ja: <big>対応フォーマット
    - サーバー
    - サーバー[:ポート]
    - username@server[:port] (SSHプロトコルのみ)</big>

en: Input is invalid.
ja: 入力が無効です。

en: Choose a Remote Desktop Server
ja: リモートデスクトップサーバーを選択

en: Browse the network to find a %s server
ja: ネットワークからサーバー %s を探す

en: Resolution
ja: 解像度

en: Use initial window size
ja: 初期ウィンドウサイズを使用する

en: Use client resolution
ja: クライアントの解像度を使用する

en: Custom
ja: カスタム

en: Keyboard mapping
ja: キーボードの割り当て

en: Behavior
ja: 挙動

en: Execute a Command
ja: コマンドの実行

en: Before connecting
ja: 接続前

en: command %h %u %t %U %p %g --option
ja: コマンド %h %u %t %U %p %g --オプション

en: After connecting
ja: 接続後

en: Start-up
ja: 起動時

en: Auto-start this profile
ja: このプロファイルを自動起動する

en: Connection profile security
ja: 接続プロファイルの安全性

en: Require password to connect or edit the profile
ja: プロファイルへの接続や編集にはパスワードが必要

en: SSH Tunnel
ja: SSH トンネル

en: Enable SSH tunnel
ja: SSH トンネルを有効にする

en: Tunnel via loopback address
ja: ループバックアドレス経由のトンネル

en: Same server at port %i
ja: ポート %i の同じサーバー

en: Start-up path
ja: 起動パス

en: SSH Authentication
ja: SSH 認証

en: SSH private key file
ja: SSH 秘密鍵のキーファイル

en: SSH certificate file
ja: SSH 証明書ファイル

en: Basic
ja: 基本設定

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Notes
ja: メモ

en: (%s: %i): Can't validate setting '%s' since 'value' or 'gfe' are NULL!
ja: (%s: %i)と表示されました。設定「%s」は、「value」や「gfe」がNULLなので検証できません！

en: (%s: %i): Can't validate user input since 'setting_name_to_validate', 'value' or 'gfe' are NULL!
ja: (%s: %i)と表示されました。setting_name_to_validate、value、gfe がNULLなので、ユーザーの入力を検証できません！

note: TRANSLATORS: Meta-error. Shouldn't be visible.
en: Internal error.
ja: 内部エラー。

en: Couldn't validate user input. %s
ja: ユーザーの入力を検証できませんでした。%s

en: Default settings saved.
ja: 既定の設定を保存しました。

en: Remote Connection Profile
ja: リモート接続プロファイル

en: Save as Default
ja: 既定値として保存

en: Use the current settings as the default for all new connection profiles
ja: 現在の設定をすべての新規接続プロファイルの既定値として使用する

en: Connect
ja: 接続

en: _Save and Connect
ja: 保存して接続(_S)

en: Quick Connect
ja: クイック接続

en: Use '%s' as subgroup delimiter
ja: サブグループの区切り文字には '%s' を使用してください

en: Labels
ja: ラベル

en: Label1,Label2
ja: ラベル1,ラベル2

en: Could not find the file “%s”.
ja: 「%s」が見つかりませんでした。

note: TRANSLATORS: This is a message that pops up when an external Remmina plugin tries to set the window resolution using a legacy parameter. TRANSLATORS: This is a message that pop-up when an external Remmina plugin tries to set the windows resolution using a legacy parameter.
en: Using the «resolution» parameter in the Remmina preferences file is deprecated.
ja: Remmina環境設定ファイルの resolution パラメータの使用は非推奨です。

en: Enable Service Discovery
ja: サービスの検出を有効にする

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _About
ja: Remmina について(_A)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Open Main Window
ja: メインウィンドウを開く

note: TRANSLATORS: Applet name as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ TRANSLATORS: Applet Name as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/
en: Remmina Applet
ja: Remmina アプレット

note: TRANSLATORS: Applet comment/description as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/
en: Connect to remote desktops through the applet menu
ja: アプレットメニューからリモートデスクトップに接続する

en: StatusNotifier/Appindicator support in “
ja: StatusNotifier/Appindicator の対応 “

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for "StatusNotifier/Appindicator suppor in “DESKTOP NAME”: "
en: %s your desktop does support it
ja: %s このデスクトップは対応しています

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for "StatusNotifier/Appindicator suppor in “DESKTOP NAME”: "
en: %s and Remmina has built-in (compiled) support for libappindicator.
ja: %s そしてRemminaはlibappindicatorをビルトイン（コンパイル済み）で対応しています。

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for "StatusNotifier/Appindicator suppor in “DESKTOP NAME”: "
en: %s not supported natively by your Desktop Environment. libappindicator will try to fallback to GtkStatusIcon/xembed
ja: %s にはデスクトップ環境ではネイティブでは対応していません。 libappindicator は GtkStatusIcon/xembed にフォールバックしようとします

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for "StatusNotifier/Appindicator suppor in “DESKTOP NAME”: "
en: %s You may need to install, and use XApp Status Applet
ja: %s XApp Status Appletをインストールして使用する必要があるかもしれません

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for "StatusNotifier/Appindicator suppor in “DESKTOP NAME”: "
en: %s You may need to install, and use KStatusNotifierItem
ja: %s KStatusNotifierItemをインストールして使用する必要があるかもしれません

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for "StatusNotifier/Appindicator suppor in “DESKTOP NAME”: "
en: %s You may need to install, and use XEmbed SNI Proxy
ja: %s XEmbed SNI Proxyをインストールして使用する必要があるかもしれません

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for "StatusNotifier/Appindicator suppor in “DESKTOP NAME”: "
en: %s You may need to install, and use Gnome Shell Extension Appindicator
ja: %s Gnome Shell Extension Appindicatorをインストールして使用する必要があるかもしれません

en: Connected to %s:%d via SSH
ja: SSH で %s:%d に接続

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Terminal content saved in
ja: 端末の内容を次の場所に保存しました:

en: Select All (host+A)
ja: すべて選択 (host+A)

en: Copy (host+C)
ja: コピー (host+C)

en: Paste (host+V)
ja: 貼り付け (host+V)

en: Save session to file
ja: セッションをファイルに保存

en: Increase font size (host+Page Up)
ja: フォントサイズを拡大 (host+Page Up)

en: Decrease font size (host+Page Down)
ja: フォントサイズを縮小 (host+Page Down)

en: Find text (host+G)
ja: 文字列を検索 (host+G)

en: Disconnected from %s:%d via SSH
ja: SSH で %s:%d から切断

en: Copy
ja: コピー

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Paste
ja: 貼り付け

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Select all
ja: すべて選択

en: _Select all
ja: すべて選択(_S)

en: Increase font size
ja: フォントサイズを拡大

en: _Increase font size
ja: フォントサイズを拡大(_I)

en: Decrease font size
ja: フォントサイズを縮小

en: _Decrease font size
ja: フォントサイズを縮小(_D)

en: Find text
ja: 文字列を検索

en: _Find text
ja: 文字列を検索(_F)

en: User password
ja: ユーザーパスワード

en: Opening command
ja: 開始コマンド

en: Start-up background program
ja: プログラムをバックグラウンドで起動

en: The filename can use the following placeholders:
    
      • %h is substituted with the server name
      • %t is substituted with the SSH server name
      • %u is substituted with the username
      • %U is substituted with the SSH username
      • %p is substituted with Remmina profile name
      • %g is substituted with Remmina profile group name
      • %d is substituted with local date and time in ISO 8601 format
ja: ファイル名には次のプレースホルダーを使用できます。
    
    %h : サーバー名
    %t : SSH サーバー名
    %u : ユーザー名
    %U : SSH ユーザー名
    %p : Remmina のプロファイル名
    %g : Remmina のプロファイルグループ名
    %d : ISO 8601 形式のローカル日時

en: Terminal colour scheme
ja: 端末の配色

en: Character set
ja: 文字コード

en: KEX (Key Exchange) algorithms
ja: KEX (鍵交換) アルゴリズム

en: Symmetric cipher client to server
ja: 共通鍵暗号 (client-to-server)

en: Preferred server host key types
ja: 優先するサーバーホスト鍵の種類

en: Folder for SSH session log
ja: SSH セッションログのフォルダー

en: Full path of an existing folder
ja: 既存のフォルダーの完全パス

en: Filename for SSH session log
ja: SSH セッションログのファイル名

en: Log SSH session when exiting Remmina
ja: Remmina を終了するときに SSH セッションログを保存する

en: Log SSH session asynchronously
ja: SSHセッションを非同期に記録

en: Saving the session asynchronously may have a notable performance impact
ja: 非同期にセッションを保存すると、パフォーマンスに重大な影響を与える可能性があります

en: Audible terminal bell
ja: 端末ベルを鳴らす

en: SSH X11 Forwarding
ja: SSH X11 転送

en: SSH compression
ja: SSH 圧縮

en: Don't remember passwords
ja: パスワードを保存しない

en: Strict host key checking
ja: 厳密なホスト鍵チェック

en: SSH - Secure Shell
ja: SSH - セキュアシェル

en: Secured password storage in KWallet
ja: KWallet で安全にパスワード保存

en: <Auto-detect>
ja: <自動検出>

en: <Not set>
ja: <未設定>

en: <Choose a quality level to edit…>
ja: <編集する品質レベルを選択…>

en: Poor (fastest)
ja: 低 (最速)

en: Medium
ja: 中

en: Good
ja: 高

en: Best (slowest)
ja: 最高 (最低速)

en: Keyboard layout
ja: キーボードレイアウト

en: Use client keyboard mapping
ja: クライアントのキーボードマッピングを使用する

en: Keyboard scancode remapping
ja: キーボードのスキャンコードの再割り当て

en: List of key=value,… pairs to remap scancodes. E.g. 0x56=0x29,0x29=0x56
ja: スキャンコードを再割り当てする key=value... のペアのリスト。例: 0x56=0x29,0x29=0x56

en: FreeRDP > 2.3.0 is required to map scancodes
ja: スキャンコードのマッピングには、FreeRDP > 2.3.0が必要

en: Quality settings
ja: 品質設定

en: Wallpaper
ja: 壁紙

en: Window drag
ja: ウィンドウのドラッグ

en: Menu animation
ja: メニューアニメーション

en: Theme
ja: テーマ

en: Cursor shadow
ja: カーソルの影

en: Cursor blinking
ja: カーソルの点滅

en: Font smoothing
ja: フォントスムージング

en: Composition
ja: 合成

en: Remote scale factor
ja: リモートの倍率

en: Desktop scale factor %
ja: デスクトップの倍率 %

en: Device scale factor %
ja: デバイスの倍率 %

en: Desktop orientation
ja: デスクトップの向き

en: Input device settings
ja: 入力デバイスの設定

en: Disable smooth scrolling
ja: スムーズスクロールを無効にする

en: General settings
ja: 一般設定

en: Reconnect attempts number
ja: 再接続試行回数

en: The maximum number of reconnect attempts upon an RDP disconnect (default: 20)
ja: RDPの切断時に再接続を試みる最大数 (初期値: 20)

en: Enter RDP authentication credentials
ja: RDP 認証資格情報を入力してください

en: Enter RDP gateway authentication credentials
ja: RDP ゲートウェイ認証資格情報を入力してください

note: TRANSLATORS: the placeholder may be either an IP/FQDN or a server hostname
en: Disconnected from %s via RDP
ja: RDP で %s から切断

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account locked out.
ja: RDP サーバー “%s” にアクセスできませんでした。
    アカウントがロックアウトされました。

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account expired.
ja: RDP サーバー “%s” にアクセスできませんでした。
    アカウントが期限切れです。

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Password expired.
ja: RDP サーバー “%s” にアクセスできませんでした。
    パスワードが期限切れです。

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account disabled.
ja: RDP サーバー “%s” にアクセスできませんでした。
    アカウントが無効です。

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Insufficient user privileges.
ja: RDP サーバー “%s” にアクセスできませんでした。
    ユーザーの権限が不足しています。

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account restricted.
ja: RDP サーバー “%s” にアクセスできませんでした。
    アカウントが制限されています。

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Change user password before connecting.
ja: RDP サーバー “%s” にアクセスできませんでした。
    接続する前にユーザーパスワードを変更してください。

en: Lost connection to the RDP server “%s”.
ja: RDP サーバー “%s” への接続がロストしました。

en: Could not find the address for the RDP server “%s”.
ja: RDP サーバー “%s” のアドレスが見つかりませんでした。

en: Could not connect to the RDP server “%s” via TLS. See the DEBUG traces from a terminal for more information.
ja: RDP サーバー “%s” に TLS で接続できませんでした。詳細は端末からデバッグを追跡して確認してください。

note: TRANSLATORS: the placeholder may be either an IP/FQDN or a server hostname
en: Unable to establish a connection to the RDP server “%s”. Check “Security protocol negotiation”.
ja: RDP サーバー "%s" への接続を確立できません。「セキュリティプロトコルのネゴシエーション」を確認してください。

en: Cannot connect to the RDP server “%s”.
ja: RDP サーバー “%s” に接続できません。

en: Could not start libfreerdp-gdi.
ja: libfreerdp-gdi を開始できませんでした。

en: You requested a H.264 GFX mode for the server “%s”, but your libfreerdp does not support H.264. Please use a non-AVC colour depth setting.
ja: サーバー “%s” のために H.264 GFX モードを要求しましたが、libfreerdp が H.264 をサポートしていません。AVC ではない色深度設定を使用してください。

en: The “%s” server refused the connection.
ja: サーバー “%s” が接続を拒否しました。

en: The Remote Desktop Gateway “%s” denied the user “%s\%s” access due to policy.
ja: リモートデスクトップゲートウェイ "%s" はポリシーにより、ユーザー "%s\%s" のアクセスを拒否しました。

en: Cannot connect to the “%s” RDP server.
ja: “%s” RDP サーバーに接続できません。

en: Automatic (32 bpp) (Server chooses its best format)
ja: 自動 (32 bpp) (サーバーが最適な形式を選択)

en: True colour (32 bpp)
ja: フルカラー (32 bpp)

en: True colour (24 bpp)
ja: フルカラー (24 bpp)

en: High colour (16 bpp)
ja: ハイカラー (16 bpp)

en: High colour (15 bpp)
ja: ハイカラー (15 bpp)

en: 256 colours (8 bpp)
ja: 256 色 (8 bpp)

en: None
ja: なし

en: Auto-detect
ja: 自動検出

en: Modem
ja: モデム

en: Low performance broadband
ja: 低速ブロードバンド

en: Satellite
ja: 衛星

en: High performance broadband
ja: 高速ブロードバンド

en: Off
ja: オフ

en: Automatic negotiation
ja: オートネゴシエーション

en: NLA protocol security
ja: NLA プロトコルセキュリティ

en: TLS protocol security
ja: TLS プロトコルセキュリティ

en: RDP protocol security
ja: RDP プロトコルセキュリティ

en: NLA extended protocol security
ja: NLA 拡張プロトコルセキュリティ

en: Default
ja: 既定

en: 0 — Windows 7 compatible
ja: 0 — Windows 7 互換

en: 2600 (Windows XP), 7601 (Windows Vista/7), 9600 (Windows 8 and newer)
ja: 2600 (Windows XP), 7601 (Windows Vista/7), 9600 (Windows 8 以降)

en: Used i.a. by terminal services in a smart card channel to distinguish client capabilities:
      • < 4034: Windows XP base smart card functions
      • 4034-7064: Windows Vista/7: SCardReadCache(),
        SCardWriteCache(), SCardGetTransmitCount()
      • >= 7065: Windows 8 and newer: SCardGetReaderIcon(),
        SCardGetDeviceTypeId()
ja: クライアントの機能を区別するために、主にスマートカードチャンネルのターミナルサービスによって使用されます:
      • < 4034: Windows XP ベースのスマートカード関数
      • 4034-7064: Windows Vista/7: SCardReadCache(),
        SCardWriteCache(), SCardGetTransmitCount()
      • >= 7065: Windows 8 以降: SCardGetReaderIcon(),
        SCardGetDeviceTypeId()

en: Options for redirection of audio input:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Audio input (microphone)
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa
ja: 音声入力のリダイレクトのオプション:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] 音声入力 (マイク)
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa

en: Options for redirection of audio output:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Audio output
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa
ja: 音声出力のリダイレクトのオプション:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] 音声出力
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa

en: Options for redirection of USB device:
      • [dbg,][id:<vid>:<pid>#…,][addr:<bus>:<addr>#…,][auto]
      • auto
      • id:054c:0268#4669:6e6b,addr:04:0c
ja: USB デバイスのリダイレクトのオプション:
      • [dbg,][id:<vid>:<pid>#…,][addr:<bus>:<addr>#…,][auto]
      • auto
      • id:054c:0268#4669:6e6b,addr:04:0c

en: Advanced setting for high latency links:
    Adjusts the connection timeout. Use if your connection times out.
    The highest possible value is 600000 ms (10 minutes).
ja: 高遅延接続の詳細設定:
    接続がタイムアウトするまでの時間を調整します。
    設定可能な最大値は 600000 ミリ秒 (10 分) です。

en: Performance optimisations based on the network connection type:
    Using auto-detection is advised.
    If “Auto-detect” fails, choose the most appropriate option in the list.
ja: ネットワーク接続形式に基づいたパフォーマンスの最適化:
    自動検出の使用を推奨します。
    "自動検出" が失敗した場合、一覧から最も適切なオプションを選択してください。

en: Comma-separated list of monitor IDs and desktop orientations:
      • [<id>:<orientation-in-degrees>,]
      • 0,1,2,3
      • 0:270,1:90
    Orientations are specified in degrees, valid values are:
      •   0 (landscape)
      •  90 (portrait)
      • 180 (landscape flipped)
      • 270 (portrait flipped)
ja: モニターのIDとデスクトップの向きをカンマで区切って指定します。
      - <id>:<orientation-in-degrees>,]
      - 0,1,2,3
      - 0:270,1:90
    向きは度数で指定し、有効な値は次のとおりです。
      - 0 (横)
      - 90 (縦)
      - 180（横方向に反転）
      - 270（縦方向に反転）

en: Redirect directory <path> as named share <name>.
      • <name>,<fullpath>[;<name>,<fullpath>[;…]]
      • MyHome,/home/remminer
      • /home/remminer
      • MyHome,/home/remminer;SomePath,/path/to/somepath
    Hotplug support is enabled with:
      • hotplug,*
ja: ディレクトリ <path> を名前付き共有 <name> として転送します。
      - <name>,<fullpath>[;<name>,<fullpath>[;...]] のようになります。
      - マイホーム、/home/remminer
      - /home/remminer
      - MyHome,/home/remminer;SomePath,/path/to/somepath
    Hotplugのサポートは以下で有効になります。
      - ホットプラグ,*

en: Share folder
ja: 共有フォルダー

en: Restricted admin mode
ja: 制限付き管理モード

en: Password hash
ja: パスワードのハッシュ

en: Restricted admin mode password hash
ja: 制限付き管理モードパスワードのハッシュ

en: Left-handed mouse support
ja: 左利き用マウスのサポート

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mouse support
ja: 左手でマウスを使用する人向けにマウスの左ボタンと右ボタンを入れ替える

en: Enable multi monitor
ja: マルチモニターを有効にする

en: Span screen over multiple monitors
ja: 画面を複数のモニターに合わせて広げる

en: List monitor IDs
ja: モニターID一覧

en: Colour depth
ja: 色数

en: Network connection type
ja: ネットワーク接続形式

en: Quality
ja: 品質

en: Security protocol negotiation
ja: セキュリティプロトコルのネゴシエーション

en: Gateway transport type
ja: ゲートウェイのトランスポートの種類

en: TLS Security Level
ja: TLS セキュリティレベル

en: FreeRDP log level
ja: FreeRDP のログレベル

en: FreeRDP log filters
ja: FreeRDP のログフィルター

en: Audio output mode
ja: オーディオ再生

en: Redirect local audio output
ja: ローカルの音声出力をリダイレクトする

en: Redirect local microphone
ja: ローカルのマイクをリダイレクトする

en: Connection timeout in ms
ja: 接続のタイムアウト (ミリ秒単位)

en: Remote Desktop Gateway server
ja: リモートデスクトップゲートウェイサーバー

en: Remote Desktop Gateway username
ja: リモートデスクトップゲートウェイのユーザー名

en: Remote Desktop Gateway password
ja: リモートデスクトップゲートウェイのパスワード

en: Remote Desktop Gateway domain
ja: リモートデスクトップゲートウェイのドメイン

en: Client name
ja: クライアント名

en: Client build
ja: クライアントビルド

en: Start-up program
ja: 起動プログラム

en: Load balance info
ja: ロードバランス情報

note: TRANSLATORS: Do not use typographic quotation marks, these must stay as "double quote", also know as “Typewriter ("programmer's") quote, ambidextrous.”
en: Override printer drivers
ja: プリンタードライバーのオーバーライド

en: USB device redirection
ja: USB デバイスのリダイレクト

en: Local serial name
ja: ローカルのシリアル名

en: COM1, COM2, etc.
ja: COM1、COM2、など。

en: Local serial driver
ja: ローカルのシリアルドライバー

en: Serial
ja: シリアル

en: Local serial path
ja: ローカルのシリアルのパス

en: /dev/ttyS0, /dev/ttyS1, etc.
ja: /dev/ttyS0、/dev/ttyS1、など。

en: Local parallel name
ja: ローカルのパラレル名

en: Local parallel device
ja: ローカルのパラレルデバイス

en: Name of smart card
ja: スマートカードの名前

en: Dynamic virtual channel
ja: 動的仮想チャンネル (DVC)

en: <channel>[,<options>]
ja: <チャンネル>[,<オプション>]

en: Static virtual channel
ja: 静的仮想チャンネル (SVC)

en: TCP redirection
ja: TCPリダイレクション

en: Prefer IPv6 AAAA record over IPv4 A record
ja: IPv4 A レコードではなく IPv6 AAAA レコードを選択する

en: Share printers
ja: プリンターを共有する

en: Share serial ports
ja: シリアルポートを共有する

en: (SELinux) permissive mode for serial ports
ja: シリアルポートの permissive モード (SELinux)

en: Share parallel ports
ja: パラレルポートを共有する

en: Share a smart card
ja: スマートカードを共有する

en: Turn off clipboard sync
ja: クリップボードの同期をオフにする

en: Ignore certificate
ja: 証明書を無視する

en: Use the old license workflow
ja: 古いライセンスワークフローを使用する

en: It disables CAL and hwId is set to 0
ja: CAL が無効になり HWID が 0 に設定されます

en: Forget passwords after use
ja: パスワードを使用後に消去する

en: Attach to console (2003/2003 R2)
ja: コンソールにアタッチする (Windows 2003 / 2003 R2)

en: Turn off fast-path
ja: fast-path をオフにする

en: Server detection using Remote Desktop Gateway
ja: リモートデスクトップゲートウェイを使用してサーバーを検出する

en: Use system proxy settings
ja: システムのプロキシ設定を使用する

en: Turn off automatic reconnection
ja: 自動再接続をオフにする

en: Relax order checks
ja: オーダーチェックを緩和

en: Glyph cache
ja: グリフをキャッシュする

en: Enable multitransport protocol (UDP)
ja: マルチトランスポートプロトコル (UDP) を有効にする

en: Using the UDP protocol may improve performance
ja: UDP プロトコルの使用はパフォーマンスの改善に繋がる場合があります

en: Use base credentials for gateway too
ja: ゲートウェイにも基本資格情報を使用する

en: Enable Gateway websockets support
ja: ゲートウェイ・ウェブソケットの対応を有効化

en: Update framebuffer even when not visible
ja: 表示されていなくてもフレームバッファを更新

en: View only
ja: 表示専用

en: Send Ctrl+Alt+Delete
ja: Ctrl+Alt+Delete を送る

en: RDP - Remote Desktop Protocol
ja: RDP - リモートデスクトッププロトコル

en: RDP - RDP File Handler
ja: RDP - RDP ファイルハンドラ

en: RDP - Preferences
ja: RDP - 設定

en: Export connection in Windows .rdp file format
ja: Windows 接続をエクスポートする (.rdp ファイル形式)

en: Reconnection attempt %d of %d…
ja: 再接続の試行 %d / %d…

note: TRANSLATORS: the placeholder may be either an IP/FQDN or a server hostname
en: Connected to %s via RDP
ja: RDP で %s に接続

en: File Transfers
ja: ファイル転送

en: Transfer error
ja: 転送エラー

en: Transfer completed
ja: 転送が完了しました

en: The %s file has been transferred
ja: %s が転送されました

en: Enter SPICE password
ja: SPICE パスワードを入力してください

en: TLS connection error.
ja: TLS 接続エラーです。

en: Connection to the SPICE server dropped.
ja: SPICE サーバーへの接続がドロップされました。

en: Auto GLZ
ja: 自動 GLZ

en: Auto LZ
ja: 自動 LZ

en: Disable video overlay if videos are not displayed properly.
ja: 映像が正しく表示されない場合はオーバーレイを無効にしてください。

en: Use TLS encryption
ja: TLS 暗号化を使用する

en: Server CA certificate
ja: サーバー CA 証明書

en: Preferred video codec
ja: 優先する動画コーデック

en: Turn off GStreamer overlay
ja: Gstreamer のオーバーレイを無効にする

en: Preferred image compression
ja: 優先する画像圧縮形式

en: No clipboard sync
ja: クリップボードの同期をオフにする

en: Enable audio channel
ja: 音声チャンネルを有効にする

en: Share smart card
ja: スマートカードを共有する

en: Select USB devices for redirection
ja: リダイレクトする USB デバイスを選択

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: USB redirection error
ja: USB リダイレクトエラー

en: Enter VNC password
ja: VNC パスワードを入力してください

en: Enter VNC authentication credentials
ja: VNC 認証資格情報を入力してください

en: Unable to connect to VNC server
ja: VNC サーバーに接続できません

en: Couldn’t convert '%s' to host address
ja: '%s' をホストの IP アドレスに変換できませんでした

en: VNC connection failed: %s
ja: VNC 接続失敗: %s

en: Your connection has been rejected.
ja: 接続を拒否されました。

en: The VNC server requested an unknown authentication method. %s
ja: VNC サーバーが不明な認証方式を要求してきました: %s

en: Please retry after turning on encryption for this profile.
ja: このプロファイルの暗号化をオンにして再試行してください。

en: Connected to %s via VNC
ja: VNC で %s に接続

en: Connected to %s:%d via VNC
ja: VNC で %s:%d に接続

en: Disconnected from %s:%d via VNC
ja: VNC で %s:%d から切断

en: Connect to VNC using a repeater:
      • The server field must contain the repeater ID, e.g. ID:123456789
      • The repeater field have to be set to the repeater IP and port, like:
        10.10.10.12:5901
      • From the remote VNC server, you will connect to
        the repeater, e.g. with x11vnc:
        x11vnc -connect repeater=ID:123456789+10.10.10.12:5500
ja: リピータを使用してVNCに接続します。
      - サーバーフィールドにはリピータIDを入力してください（例：ID:123456789
      - リピータフィールドには、リピータのIPとポートを設定する必要があり、以下のようになります。
        10.10.10.12:5901
      - リモートVNCサーバーから、リピータに接続します。
        例えば、x11vncを使って、リモートVNCサーバーからリピータに接続します。
        x11vnc -connect repeater=ID:123456789+10.10.10.12:5500

en: Listening for remote VNC connection:
      • The “Listen on port” field is the port Remmina will listen to,
        e.g. 8888
      • From the remote VNC server, you will connect to
        Remmina, e.g. with x11vnc:
        x11vnc -display :0 -connect 192.168.1.36:8888
ja: リモートVNC接続をリッスンします。
      - Listen on port "フィールドはRemminaがリッスンするポートです。
        例：8888
      - リモートVNCサーバからは
        Remminaにx11vncなどで接続します。
        x11vnc -display :0 -connect 192.168.1.36:8888

en: Repeater
ja: リピーター

en: Listen on port
ja: ポートを開く

en: Override pre-set VNC encodings
ja: プレセットのVNCエンコードをオーバライド

en: Force tight encoding
ja: Tightエンコード(TightVNC)の使用を強制

en: Prevent local interaction on the server
ja: ローカル側からサーバー側への入力を防ぐ

en: Show remote cursor
ja: リモートのカーソルを表示する

en: Turn off encryption
ja: TLS 暗号化をオフにする

en: Open Chat…
ja: チャット開始…

en: Remmina VNC Plugin
ja: Remmina VNC プラグイン

en: Remmina VNC listener Plugin
ja: Remmina VNC listener プラグイン

en: Remmina web-browser plugin
ja: Remmina ウェブブラウザープラグイン

en: File downloaded
ja: ファイルをダウンロードしました

en: Enter WWW authentication credentials
ja: WWW 認証資格情報を入力してください

en: http://address or https://address
ja: http://address または https://address

en: User agent
ja: ユーザーエージェント

en: Proxy URL
ja: プロキシ URL

en: E.g. https://example.org, socks://mysocks:1080
ja: 例: https://example.org, socks://mysocks:1080

en: Turn on Java support
ja: Java サポートをオン

en: Turn on smooth scrolling
ja: スムーズスクロールをオン

en: Turn on spatial navigation
ja: 空間ナビゲーションをオン

en: Turn on plugin support
ja: プラグインサポートをオン

en: Turn on WebGL support
ja: WebGL サポートをオン

en: Turn on HTML5 audio support
ja: HTML5 オーディオサポートをオン

en: Ignore TLS errors
ja: TLS のエラーを無視

en: Turn on Web Inspector
ja: Web インスペクターをオン

en: You did not set any command to be executed
ja: 実行するコマンドを設定していませんでした

en: Warning: Running a command synchronously may cause Remmina not to respond.
    Do you really want to continue?
ja: 警告: コマンドを同期的に実行すると Remmina が反応しなくなる恐れがあります。
    本当に続行しますか?

en: Command
ja: コマンド

en: Asynchronous execution
ja: 非同期実行

en: Kill process on disconnect
ja: 切断時にプロセスをKILLする

en: Execute a command
ja: コマンドの実行

en: Secured password storage in the GNOME keyring
ja: GNOME キーリングで安全にパスワード保存

en: The command-line feature '%s' is not available! Attempting to start PyHoca-CLI without using this feature…
ja: コマンドラインの機能 '%s' は使用できません！ この機能を除外してPyHoca-CLI の起動を試みます…

en: Internal error: %s
ja: 内部エラー: %s

en: Parameter 'custom_data' is not initialized!
ja: パラメータ'custom_data'が初期化されていません！

en: Broken `DialogData`! Aborting…
ja: DialogData が破損しています ! 中止中…

en: Can't retrieve `DialogData`! Aborting…
ja: DialogData を取得できません! 中止中…

en: X Display
ja: X 表示

en: Status
ja: 状況

en: Session ID
ja: セッション ID

en: Create date
ja: 作成日

en: Suspended since
ja: 次の日時から一時停止されました

en: Agent PID
ja: エージェントPID

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Graphic port
ja: グラフィックポート

en: SND port
ja: SNDポート

en: SSHFS port
ja: SSHFS ポート

en: Could not retrieve valid `DialogData` or `sessions_list`! Aborting…
ja: 正しい DialogData または sessions_list を取得できません ! 中止中…

note: TRANSLATORS: Stick to x2goclient's translation for terminate.
en: _Terminate
ja: 終了(_T)

note: TRANSLATORS: Stick to x2goclient's translation for resume.
en: _Resume
ja: 再開(_R)

en: _New
ja: 新規(_N)

note: TRANSLATORS: Tooltip for terminating button inside Session-Chooser-Dialog. TRANSLATORS: Please stick to X2GoClient's way of translating.
en: Terminating X2Go sessions can take a moment.
ja: X2Goセッションの終了には時間が掛かる場合があります。

en: Unknown property '%i'
ja: 不明な属性 '%i'

en: Could not find child GtkTreeView of session chooser dialog.
ja: セッション選択ダイアログの子GtkTreeViewが見つかりません。

en: Neither the 'dialog' nor 'treeview' parameters are initialized! At least one of them must be given.
ja: パラメータ'dialog' 、'treeview' のどれかに初期化されていないものがあります！最低１つは必要です。

en: Could not obtain "GtkTreeModelFilter*" of the session chooser dialog, for unknown reason.
ja: 原因不明な理由により、セッション選択ダイアログの"GtkTreeModelFilter*"を取得できませんでした。

en: Could not get currently selected row (session)!
ja: 現在選択されている行（セッション）を取得できません！

en: Exactly one session should be selectable but '%i' rows (sessions) are selected.
ja: セッションは１つのみ選択可能ですが、複数の '%i'行（セッション）が選択されています。

en: Failed to fill 'GtkTreeIter'.
ja: 'GtkTreeIter'に内容を埋められませんでした。

en: parameter 'argv' is 'NULL'.
ja: パラメータ'argv' は 'NULL'です。

en: parameter 'error' is 'NULL'.
ja: パラメータ'error' は 'NULL'です。

en: parameter 'env' is either invalid or uninitialized.
ja: パラメータ'env' が不正または初期化されていません。

en: Started PyHoca-CLI with the following arguments:
ja: 以下の引数でPyHoca-CLIを起動:

en: The necessary PyHoca-CLI process has encountered a internet connection problem.
ja: 処理に必要なPyHoca-CLIプロセスにてインターネット接続に問題が発生しました。

en: Could not start PyHoca-CLI:
    %s
ja: PyHoca-CLI を起動できませんでした:
    %s

en: An unknown error occured while trying to start PyHoca-CLI. Exit code: %i
ja: PyHoca-CLIの起動時に原因不明のエラーが発生しました。終了コード： %i

en: An unknown error occured while trying to start PyHoca-CLI. Exit code: %i. Error: '%s'
ja: PyHoca-CLIの起動時に原因不明のエラーが発生しました。終了コード： %i 、エラー: '%s'

en: Neither the 'path' nor 'dialog' parameters are initialized.
ja: パラメータ'path' 、'dialog' のどれか初期化されていないものがあります。

en: GtkTreePath 'path' describes a non-existing row!
ja: GtkTreePath 'path' が未存在の行を参照しています！

en: 'Invalid connection data.'
ja: 「正しくない接続データ。」

en: Parameter 'custom_data' is not fully initialized!
ja: パラメータ 'custom_data' が完全に初期さされていません！

en: Could not terminate X2Go session '%s':
    %s
ja: X2Goのセッション '%s' を開始できませんでした:
    %s

en: An error occured.
ja: エラーが発生しました。

en: Could not get session ID from session chooser dialog.
ja: セッション選択ダイアログからセッションIDを取得できませんでした。

en: Resuming session: '%s'
ja: セッション再開: '%s'

en: Terminating session: '%s'
ja: セッションを終了しています: '%s'

en: Disconnected from %s:%d via X2Go
ja: X2Go で %s:%d から切断

en: PyHoca-CLI exited unexpectedly. This connection will now be closed.
ja: PyHoca-CLIが予期せず終了しました。これでこの接続は終了します。

en: The necessary child process 'pyhoca-cli' stopped unexpectedly.
    Please check your profile settings and PyHoca-CLI's output for possible errors. Also ensure the remote server is reachable and you're using the right credentials.
ja: 必要な子プロセス 'pyhoca-cli' が予期せず停止しました。
    プロファイルの設定とPyHoca-CLIの出力にエラーの可能性がないか確認してください。また、リモート・サーバが到達可能であることを確認してください。

en: Can't save empty username!
ja: 空のユーザー名は保存できません！

en: Could not save new credentials.
ja: 新しい認証情報を保存できませんでした。

en: Could not save new credentials: 's_password' or 's_username' strings were not set.
ja: 新しい認証情報を保存できません: s_password または s_username の文字列が設定されていません。

en: Enter password to unlock the SSH key:
ja: SSH 鍵のロックを解除するパスワードを入力:

en: Password input cancelled. Aborting…
ja: パスワードの入力がキャンセルされました。中止中…

en: Enter X2Go credentials
ja: X2Goの認証情報を入力

en: Authentication cancelled. Aborting…
ja: 認証がキャンセルされました。中止中…

en: Could not parse the output of PyHoca-CLI's --list-sessions option. Creating a new session now.
ja: PyHoca-CLIの --list-sessionsオプションの結果が解析できません。 新規セッションを作成しています。

en: Could not allocate enough memory!
ja: 必要メモリを確保できません！

en: Found already existing X2Go session with ID: '%s'
ja: 既にX2Goセッションが存在しています。セッションID: '%s'

note: TRANSLATORS: Please stick to X2GoClient's translation.
en: Suspended
ja: サスペンド

note: TRANSLATORS: Please stick to X2GoClient's translation.
en: Running
ja: 実行中

note: TRANSLATORS: Please stick to X2GoClient's translation.
en: Terminated
ja: 終了

en: Could not find any sessions on remote machine. Creating a new session now.
ja: リモート先に既存セッションがありません。新しいセッションを作成しています。

en: Choose a session to resume:
ja: 再開するセッションを選択:

en: Waiting for user to select a session…
ja: ユーザーがセッションを選択するのを待機中…

en: No session was selected. Creating a new one.
ja: セッションが選択されていません。新しいセッションを作成しています。

en: A non-critical error happened: %s
ja: 軽微なエラーが発生: %s

en: User chose to resume session with ID: '%s'
ja: ユーザがセッション再開を選択しました。セッションID: '%s'

note: TRANSLATORS: Please stick to X2GoClient's way of translating.
en: Resuming session '%s'…
ja: セッション'%s'を再開しています…

en: DPI setting is out of bounds. Please adjust it in profile settings.
ja: DPI設定が許容範囲外です。プロファイル設定で調整してください。

en: Could not start X2Go session…
ja: X2Goのセッションを開始できません…

en: Could not start X2Go session.
ja: X2Goのセッションを開始できません。

en: Could not start PyHoca-CLI (%i): '%s'
ja: PyHoca-CLI を起動できません (%i): '%s'

en: Could not get PyHoca-CLI's command-line features. This indicates it is either too old, or not installed. An old limited set of features will be used for now.
ja: PyHoca-CLIのコマンドライン機能が利用できませんでした。これは、PyHoca-CLIが古すぎるか、インストールされていないことを示しています。今のところ、古い限定的な機能が使われています。

en: Could not parse PyHoca-CLI's command-line features. Using a limited feature-set for now.
ja: PyHoca-CLIのコマンドライン機能を解析できませんでした。今のところ、限られた機能セットを使用しています。

en: Retrieved the following PyHoca-CLI command-line features:
ja: 以下のPyHoca-CLIコマンドライン機能を取得しました。

en: Available feature[%i]: '%s'
ja: 利用可能な機能[%i]： '%s'

en: Connected to %s:%d via X2Go
ja: X2Go で %s:%d に接続

en: Could not open X11 DISPLAY.
ja: X11 DISPLAYを開けませんでした。

en: Waiting for window of X2Go Agent to appear…
ja: X2Go エージェントのウィンドウ表示を待機中…

en: Waiting for PyHoca-CLI to show the session's window…
ja: PyHoca-CLIがセッションのウィンドウ表示を待機中…

en: No X2Go session window appeared. Something went wrong…
ja: X2Goのセッションウィンドウが表示されませんでした。何かが間違っていいます…

en: RemminaProtocolWidget* gp is 'NULL'!
ja: RemminaProtocolWidget* gp が NULL です !

en: The %s protocol is unavailable because GtkSocket only works under X.org
ja: GtkSocket は X.org でしか動作しないため、%s プロトコルは利用できません。

note: TRANSLATORS: Presumably you just want to translate 'and' into your language. (Except your listing-grammar differs from english.) 'value1', 'value2', 'valueN-1' and 'valueN' 'value1' and 'value2'
en: %sand '%s'
ja: %sと「%s」

note: TRANSLATORS: Presumably you just want to leave it english. (Except your listing-grammar differs from english.) 'value1', 'value2', 'valueN-1' and 'valueN'
en: %s'%s',
ja: %s'%s'、

en: Invalid validation data in ProtocolSettings array!
ja: ProtocolSettings配列の検証データが無効です !

en: Validation data in ProtocolSettings array is invalid!
ja: ProtocolSettings配列の検証データが無効です !

en: Parameters 'key' or 'value' are 'NULL'!
ja: パラメータのキーまたは値が'NULL'です！

en: Allowed values are %s.
ja: 許容される値は%sです。

en: The only allowed value is '%s'.
ja: 許容される値は「%s」のみです。

en: The lower limit is not a valid integer!
ja: 下限値は有効な整数ではありません !

en: The lower limit is too high!
ja: 下限値が高すぎます !

en: The lower limit is too low!
ja: 下限が低すぎます !

en: Something unknown went wrong.
ja: 不明のエラーが起こりました。

en: Please check the RemminaProtocolSetting array for possible errors.
ja: RemminaProtocolSetting配列にエラーの可能性がないか確認してください。

en: The upper limit is not a valid integer!
ja: 上限値は有効な整数ではありません !

en: The upper limit is too high!
ja: 上限値が高すぎます !

en: The upper limit is too low!
ja: 上限値が低すぎます !

en: The input is not a valid integer!
ja: 入力は有効な整数ではありません !

en: Input must be a number between %i and %i.
ja: 入力は%iから%iの間の数字にする必要があります !

en: Which command should be executed after creating the X2Go session?
ja: X2Goのセッション作成後に実行すべきコマンドは？

en: Keyboard Layout (auto)
ja: キーボード配列 (自動)

en: Keyboard type (auto)
ja: キーボード種別 (自動)

en: Audio support
ja: 音声対応

en: DPI resolution
ja: DPI解像度

en: Launch session with a specific resolution (in dots per inch). Must be between 20 and 400.
ja: 特定の解像度（1インチあたりのドット数）でセッションを開始します。20から400の間にしてください。

en: Your private key
ja: あなたの秘密鍵

en: X2Go plugin loaded.
ja: X2Goプラグインが読み込まれました。

en: X2Go - Launch an X2Go session
ja: X2Go - X2Goセッションの起動

en: Remmina VNC plugin for GNOME and KVM
ja: GNOMEとKVMのためのRemmina VNCプラグイン

en: Unsupported authentication type %u
ja: 未対応の認証種別 %u

en: Authentication failure: %s
ja: 認証に失敗: %s

en: Use server settings
ja: サーバー設定の使用

en: True colour (24 bits)
ja: トゥルーカラー (24bit)

en: High colour (16 bits)
ja: ハイカラー (16bit)

en: Low colour (8 bits)
ja: ローカラー（8ビット）

en: Ultra low colour (3 bits)
ja: ウルトラローカラー（3ビット）

en: VNC password
ja: VNCパスワード

en: Use JPEG Compression
ja: JPEG圧縮の使用

en: This might not work on all VNC servers
ja: すべてのVNCサーバーで動作するとは限りません。

en: Enable GTK-VNC debug
ja: GTK-VNCのデバッグを有効にする

en: Send Ctrl+Alt+_Del
ja: Ctrl+Alt+Del を送る

en: Send Ctrl+Alt+_Backspace
ja: Ctrl+Alt+Backspace を送る

en: Send Ctrl+Alt+_F1
ja: Ctrl+Alt+_F1 を送る

en: Send Ctrl+Alt+_F2
ja: Ctrl+Alt+_F2 を送る

en: Send Ctrl+Alt+_F3
ja: Ctrl+Alt+_F3 を送る

en: Send Ctrl+Alt+_F4
ja: Ctrl+Alt+_F4 を送る

en: Send Ctrl+Alt+_F5
ja: Ctrl+Alt+_F5 を送る

en: Send Ctrl+Alt+_F6
ja: Ctrl+Alt+_F6 を送る

en: Send Ctrl+Alt+_F7
ja: Ctrl+Alt+_F7 を送る

en: Send Ctrl+Alt+_F8
ja: Ctrl+Alt+_F8 を送る

en: Send Ctrl+Alt+_F9
ja: Ctrl+Alt+_F9 を送る

en: Send Ctrl+Alt+_F10
ja: Ctrl+Alt+_F10 を送る

en: Send Ctrl+Alt+_F11
ja: Ctrl+Alt+_F11 を送る

en: Send Ctrl+Alt+_F12
ja: Ctrl+Alt+_F12 を送る

en: Reboot remote host
ja: リモートホストの再起動

en: Reset remote host (hard reboot)
ja: リモートホストの初期化 (確かな再起動)

en: Shutdown remote host
ja: リモートホストのシャットダウン

en: %s wants to share their desktop.
    Do you accept?
ja: %s がデスクトップの共有を希望しています。
    受け入れますか?

en: Desktop sharing invitation
ja: デスクトップ共有の招待

en: Telepathy - Desktop Sharing
ja: Telepathy - デスクトップ共有

en: <big><b>Remmina Snap package</b></big>
    
    <span>
    Remmina is running on your system as a Snap package.
    Some Remmina functions need to be set up to work properly.
    </span>
ja: <big><b>Remmina の Snap パッケージ</b></big>
    
    <span>
    このシステム上で実行している Remmina は Snap 版です。
    Remmina のいくつかの機能を正常に動作させるには設定を変更する必要があります。
    </span>

en: To enable access to some important features, like password saving in your keyring and RDP printer sharing, please open your software center and give the appropriate permissions to Remmina. As an alternative you can enter the following commands in a terminal window:
ja: キーリングへのパスワードの保存や RDP プリンター共有といった重要な機能へのアクセスを有効にするには、ソフトウェアセンターを開いて Remmina に適切な権限を付与してください。また、次のコマンドを実行する方法もあります:

en: <big>Permissions</big>
ja: <big>権限</big>

en: Since Snap packages run confined from the rest of the system, Remmina profiles are saved inside the Snap file system by default. You can change the location in the Remmina preferences.
ja: Snap パッケージはシステムから隔離された制限のある状態で実行されるため、初期設定では、Remmina のプロファイルは Snap ファイルシステム側に保存されますが、保存先の設定は変更できます。

en: Change where Remmina profiles are stored
ja: Remmina のプロファイルの保存先を変更

en: <big>Snap settings</big>
ja: <big>Snap の設定</big>

en: Do not show this message again
ja: 今後このメッセージを表示しない

en: Search
ja: 検索

en: Search for previous occurrence
ja: 前の出現箇所を検索

en: Search for next occurrence
ja: 次の出現箇所を検索

en: Toggle search options
ja: 検索オプションを切り替え

en: _Match case
ja: 大文字小文字を区別(_M)

en: Match _entire word only
ja: 単語として一致(_E)

en: Match as _regular expression
ja: 正規表現で一致(_R)

en: _Wrap around
ja: 折り返す(_W)

en: About
ja: Remmina について

en: Add
ja: 追加

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Move up
ja: 上へ移動

en: Move down
ja: 下へ移動

en: Change
ja: 変更

en: Selection criteria
ja: 選択基準

en: Confirm password
ja: パスワードの確認

en: Set new password
ja: 新しいパスワードを設定

en: Gateway Username
ja: ゲートウェイのユーザー名

en: Gateway Domain
ja: ゲートウェイのドメイン

en: Gateway Password
ja: ゲートウェイのパスワード

en: Confirm Gateway Password
ja: ゲートウェイのパスワードの確認

[ctx: Multi password changer]
note: A column table with multiple check-boxes
en: Select
ja: 選択

[ctx: Multi password changer table]
en: Name
ja: 名前

[ctx: Multi password changer table]
en: Group
ja: グループ

[ctx: Multi password changer table]
en: Domain\Username
ja: ドメイン\ユーザー名

[ctx: Multi password changer table]
en: Gateway Domain\Username
ja: ゲートウェイのドメイン\ユーザー名

en: <span weight='bold' size='larger'>Multi Password Changer</span>
ja: <span weight='bold' size='larger'>マルチパスワードチェンジャー</span>

en: Verify password
ja: パスワードの確認

en: Choose a new key
ja: 新しいキーを選択

en: Please press the new key…
ja: 新しいキーを押してください…

en: Hide or show the search bar
ja: 検索バーの表示/非表示

en: Add a new connection profile
ja: 新しい接続プロファイルを追加する

en: Switch from grouped to list view
ja: グループから一覧表示に切り替える

en: Select the protocol to use with the quick connect bar.
ja: クイック接続バーで使用するプロトコルを選択してください。

en: Search string or server name/IP address for “Quick Connect”
ja: 検索する文字列か、クイック接続する IP アドレス/サーバー名を入力してください

en: Server name or IP address
ja: サーバー名または IP アドレス

en: Clear
ja: 消去

en: Edit
ja: 編集

en: Collapse all
ja: すべて折り畳む

en: Expand all
ja: すべて展開

en: Multi password changer
ja: マルチパスワードチェンジャー

en: Debugging
ja: デバッグ

en: Export
ja: エクスポート

en: Make Remmina your default remote desktop client
ja: Remmina を既定のリモートデスクトップクライアントにする

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Donations
ja: 寄付

note: Remmina community website
en: Community
ja: コミュニティ

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Last used
ja: 最後の使用

en: New connection profile
ja: 新しい接続プロファイル

en: Show search bar
ja: 検索バーを表示する

en: Remmina main menu
ja: Remmina メインメニュー

en: Actions
ja: アクション

en: Toggle view
ja: 表示切り替え

en: Please wait…
ja: お待ちください…

en: Double-click action
ja: ダブルクリック時の動作

en: Open connection
ja: 接続を開始する

en: Edit settings
ja: 設定を編集する

en: Scaling quality
ja: スケーリングの品質

en: Nearest
ja: 最近傍法

en: Tiles
ja: タイル

en: Bilinear
ja: 二重線形配分

en: Hyper
ja: ハイパー

en: Step size for auto-scroll
ja: 自動スクロールの刻み幅

en: Maximal amount of recent items
ja: 最近のアイテムの最大数

en: Screen resolutions
ja: 画面の解像度

en: Folder for screenshots
ja: スクリーンショットフォルダー

en: Choose a folder to save screenshots from Remmina in.
ja: Remmina のスクリーンショットを保存するフォルダーを選択してください。

en: Select a folder
ja: フォルダーを選択

en: Set up
ja: セットアップ

en: Screenshot filenames
ja: スクリーンショットのファイル名

en: %p Profile name
    %h Server name/IP
    %Y Year, %m Month, %d Day, %H Hour, %M Minute, %S Seconds (UTC time)
ja: %p プロファイル名
    %h サーバー名/IP
    %Y 年, %m 月, %d 日, %H 時, %M 分, %S 秒 (UTC)

en: The folder connection profiles are saved in, it defaults to the XDG_USER_DATA
ja: 接続プロファイルが保存されるフォルダー (既定の場所は XDG_USER_DATA)

note: The folder where profiles are saved
en: Remmina data folder
ja: Remmina のデータフォルダー

en: Choose a folder to save connection profiles from Remmina in.
ja: Remminaからの接続プロファイルを保存するフォルダを選択してください。

en: Remember last view for each connection
ja: 接続時に前回の表示モードを使用する

en: Remember last view mode
ja: 最後の表示モードを記憶する

en: Set a custom filename for your Remmina connection profiles, using a formatting string.
ja: フォーマット指定子を使用して Remmina 接続プロファイルのカスタムファイル名を設定します。

en: Template for profile filenames
ja: プロファイルのファイル名のテンプレート

note: Placeholders used to name a Remmina connection profile
en: %G Name of group (slashes \/ are converted to dashes -)
    %P Protocol name
    %N Connection name
    %h Hostname/IP
ja: %G グループ名 (スラッシュ \/ は - に自動変換されます)
    %P プロトコル名
    %N 接続名
    %h ホスト名/IP

en: Only save generated screenshots, don't copy them to clipboard.
ja: スクリーンショットをクリップボードにコピーせずに生成して保存します。

en: Prevent screenshots from entering clipboard
ja: スクリーンショットがクリップボードに入るのを防ぐ

en: Confirm before closing multiple tabs
ja: 複数のタブを閉じる前に確認

en: General
ja: 一般

en: Always show tabs
ja: 常にタブを表示する

en: Hide the toolbar shown in the tabbed interface
ja: タブ付きのインターフェースに表示されているツールバーを隠す

en: Default view
ja: 既定の表示

en: Automatic
ja: 自動

en: Scrolled window
ja: スクロール付きウィンドウ表示

en: Viewport fullscreen
ja: 全画面表示 (ウィンドウモード)

[ctx: Appearance preferences]
note: How tabs are grouped in the Remmina connection window
en: Tabs grouping
ja: タブのグループ化

en: By group
ja: グループごと

en: By protocol
ja: プロトコルごと

en: Per connection
ja: 接続ごと

en: Fullscreen on the same screen as the connection window
ja: 接続ウィンドウを同じスクリーン上に全画面表示する

en: Peeking
ja: 覗き見

en: Hidden
ja: 隠す

en: Fullscreen toolbar visibility
ja: 全画面でのツールバーの表示

en: Hide the search bar shown in the main window
ja: メインウィンドウに表示されている検索バーを隠す

en: Prefer dark theme
ja: ダークテーマを優先する

en: If a GTK theme includes a dark variant, it will be used instead of the configured theme.
ja: GTK テーマがダークテーマをサポートしている場合はダークテーマを使用します。

en: “Grab all keyboard events” status colour
ja: “すべてのキーボードイベントを取得する”状態の色

en: Hexadecimal- or colour names (red, #ff0000).
    It changes the background colour of connection names in the Remmina connection toolbar (when in fullscreen).
ja: 色の名前、または 16 進数の数値 (red, #ff0000)
    全画面表示時の Remmina の接続ツールバーに表示される接続名の背景色です

en: Appearance
ja: 外観

en: Show new connection on top of the menu
ja: メニューに「新規接続」を表示する

en: Hide total count shown in the group menu
ja: グループメニューに表示されている合計数を隠す

en: No tray icon
ja: トレイアイコンを表示しない

en: Start in tray upon user login
ja: ユーザーのログイン時に起動してトレイに格納する

en: Applet
ja: アプレット

en: Host key
ja: ホストキー

en: Show/hide fullscreen
ja: 全画面表示のオン/オフ

en: Auto-fit window
ja: ウィンドウサイズを自動調整する

en: Apply/remove scaling
ja: スケーリングの適用/削除

en: Grab keyboard
ja: キーボードを取得する

en: Show/hide toolbar
ja: ツールバーの表示/非表示

en: View-only mode
ja: 表示専用モード

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Local SSH port
ja: ローカルの SSH ポート

en: Parse ~/.ssh/config
ja: ~/.ssh/config を解析する

en: No logging at all
ja: ログを全く記録しない

en: Rare conditions or warnings
ja: まれな状態または警告

en: API-accessible entrypoints
ja: APIでアクセス可能なエントリポイント

en: Lower level protocol info, packet level
ja: 下位レベルのプロトコル情報、パケットレベル

en: Function entering and leaving
ja: 関数への出入り

en: SSH log level
ja: SSH のログレベル

note: http://man7.org/linux/man-pages/man7/tcp.7.html
en: Seconds of connection idleness before TCP keepalive probes are sent.
ja: TCPキープアライブプローブが送信される前の接続アイドル状態の秒数。

note: http://man7.org/linux/man-pages/man7/tcp.7.html
en: Seconds between each keepalive probe.
ja: 各キープアライブプローブ間の秒数。

note: http://man7.org/linux/man-pages/man7/tcp.7.html
en: Number of keepalive probes sent via TCP connection before it is dropped.
ja: ドロップされる前にTCP接続を介して送信されたキープアライブプローブの数。

note: http://man7.org/linux/man-pages/man7/tcp.7.html
en: Amount of milliseconds to attempt acknowledging data before closing the corresponding TCP connection forcibly.
ja: 対応するTCP接続を強制的に閉じる前にデータの確認を試行するミリ秒数。

en: SSH options
ja: SSH オプション

en: Remmina password
ja: Remmina パスワード

en: Use secret key authentication for some widgets
ja: 一部のウィジェットのために秘密鍵認証を使用する

en: timeout in seconds (default 300)
ja: タイムアウトする秒数 (標準は300)

en: Enter your Remmina password to connect
ja: 接続用のRemmina のパスワードを保存

note: “Require to connect” is “Require the Remmina password before to connect”, the Remmina password is the Master/Principal Password, that is used to protect Remmina from unauthorized use.
en: Require to connect
ja: 接続に必要

en: Creation, editing, copying, and deletions require the Remmina password
ja: 作成、編集、複製、削除には Remmina のパスワードが必要です

note: Creation, editing, copying, and deletions require the primary password
en: Require to modify
ja: 修正に必要

en: Enter your Remmina password to view passwords
ja: パスワードを表示するには Remmina のパスワードを入力

note: “Require to view passwords” is “Require the Remmina password before to connect”, the Remmina password is the Master/Principal Password, that is used to protect Remmina from unauthorized use.
en: Require to view passwords
ja: パスワードの表示に必要

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Intermediate (+64 MiB RAM)
ja: 中程度 (+64 MiB RAM)

en: Strong (+256 MiB, ~2009 CPU)
ja: ハイパワー (+256 MiB, 2009年までのCPU)

en: Sensitive (+1 GiB, ~2014 CPU)
ja: 高感度 (+1 GiB, 2014年までのCPU)

en: Auditing log
ja: 監査ログ

en: Automatically accept all fingerprints and certificates
ja: すべてのフィンガープリントと証明書を自動的に受け入れる

en: Trust all certificates
ja: すべての証明書を信頼する

en: Security
ja: セキュリティ

en: Terminal font
ja: 端末のフォント

en: Scrollback lines
ja: スクロールして戻れる行数

en: Shortcuts for copying and pasting
ja: コピー＆ペーストのショートカット

en: Select all shortcuts
ja: すべてのショートカットを選択する

en: (Host key+)
ja: (ホストキー+)

en: Use default system font
ja: 既定のシステムフォントを使用する

en: Selecting “SGR 1” also switches to the bright counterparts of the first 8 palette colours (in addition to making text bold).
ja: “SGR 1” を選択してもテキストが太くなり、パレットの最初の 8 つの色がそれぞれ、より明るいものに切り替わります。

en: Colour theme
ja: カラーテーマ

en: Choose a colour scheme file. Usually available in /usr/share/remmina/theme. https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes has more details.
ja: カラースキームファイルを選択します。利用可能なものは通常 /usr/share/remmina/theme にあります。https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes には、より多くのカラースキームがあります。

en: Pick a terminal colouring file
ja: 端末の色ファイルを選択

en: Bright colours
ja: 明るい色

en: Pick a light black colour
ja: 明るい黒を選択

en: Pick a light red colour
ja: 明るい赤を選択

en: Pick a bright green colour
ja: 明るい緑を選択

en: Pick a bright yellow colour
ja: 明るい黄色を選択

en: Pick a bright blue colour
ja: 明るい青を選択

en: Pick a light magenta colour
ja: 明るいマゼンタを選択

en: Pick a light cyan colour
ja: 明るいシアンを選択

en: Pick a light white colour
ja: 明るい白を選択

en: Pick a black colour
ja: 黒い色を選択

en: Pick a red colour
ja: 赤い色を選択

en: Pick a green colour
ja: 緑色を選択

en: Pick a yellow colour
ja: 黄色を選択

en: Pick a blue colour
ja: 青い色を選択

en: Pick a magenta colour
ja: マゼンタを選択

en: Pick a cyan colour
ja: シアンを選択

en: Pick a white colour
ja: 白い色を選択

en: Normal colours
ja: 通常の色

en: Cursor colour
ja: カーソルの色

en: Background colour
ja: 背景色

en: Foreground colour
ja: 前景色

en: Increase and decrease font size
ja: 文字サイズの拡大・縮小

en: Bold colour
ja: 太字の色

en: Highlight colour
ja: ハイライト色

en: Highlight foreground colour
ja: 前景のハイライト色

en: Cursor foreground colour
ja: カーソルの前景色

en: Terminal
ja: 端末

en: Remmina Preferences
ja: Remmina の設定

en: Unlock Remmina
ja: Remmina のロックを解除

en: Unlock
ja: ロックを解除

en: Master password
ja: マスターパスワード
