Remmina v1.4.7 - en to kab translation catalogue (115 entries)

en: Password
kab: Awal uffir

en: Username
kab: Isem n useqdac

en: Protocol
kab: Protocole

en: Entry
kab: Entrée

en: File
kab: Fichier

en: Tool
kab: Outil

en: Secret
kab: Uffir

en: _OK
kab: _IH

en: Plugins
kab: Modules

en: Close
kab: Mdel

en: Name
kab: Isem

en: Type
kab: Anaw

en: Description
kab: Asnummel

en: _Send
kab: _Azen

en: _Clear
kab: _Sfeḍ

en: Meta+
kab: Méta+

en: <None>
kab: <Ulac>

en: Keystrokes
kab: Inegzume n unasiw

en: Cancel
kab: Sefsex

en: Yes
kab: Ih

en: No
kab: Uhu

en: Domain
kab: Taɣult

en: _Cancel
kab: _Sefsex

en: Client Certificate File
kab: Aselkin amsaɣ

en: Preferences
kab: Tiwelhiwin

en: Tools
kab: Ifecka

en: Screenshot
kab: Tuṭṭfa n ugdil

en: Minimize window
kab: Semẓi asfaylu

en: Disconnect
kab: Ffeɣ

en: FILE
kab: AFAYLU

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Quit
kab: Ffeɣ

en: Upload
kab: Sali

en: Download
kab: Sider

en: _Delete
kab: _Kkes

en: Home
kab: Asebter agejdan

en: Up
kab: Haut

en: Go to parent folder
kab: Ddu ar ukaram asaraw

en: Refresh
kab: Smiren

en: Delete
kab: Kkes

en: Filename
kab: Nom de fichier

en: Size
kab: Teɣzi

en: User
kab: Aseqdac

en: Group
kab: Agraw

en: Remote
kab: Anmeggag

en: Local
kab: Adigan

en: Progress
kab: Asfari

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for the connection profile name
en: Connecting to “%s”…
kab: Tuqqna ɣer "%s"…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for an hostname or an IP address.
en: Connecting to “%s” via SSH…
kab: Tuqqna ɣer "%s" s SSH…

note: TRANSLATORS: An SSL certificate subject is usually the remote server the user connect to.
en: Subject:
kab: Asentel:

en: Server
kab: Aqeddac

en: Import
kab: Kter

en: _Save
kab: _Sekles

en: Resume
kab: Reprendre

en: Overwrite
kab: Écraser

en: Custom
kab: Udmawan

en: Behavior
kab: Tiddin

en: SSH Tunnel
kab: Tunnel SSH

en: Basic
kab: Azadur

en: Advanced
kab: Talqayt

en: Notes
kab: Tizmilin

en: Connect
kab: Qqen

en: _Quit
kab: _Ffeɣ

en: _About
kab: _Ɣef

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Error: %s
kab: Tuccḍa: %s

en: Copy
kab: Nɣel

en: _Copy
kab: _Lesser

en: Paste
kab: Senṭeḍ

en: _Paste
kab: _Senteḍ

en: Select all
kab: Fren akk

en: Find text
kab: Nadi aḍris

en: Medium
kab: Alemmas

en: Good
kab: Igerrez

en: Keyboard layout
kab: Timersa n unasiw

en: Wallpaper
kab: Papier peint

en: Theme
kab: Asentel

en: None
kab: Ula d yiwen

en: Modem
kab: Amodem

en: Satellite
kab: Aṣatilit

en: Off
kab: Yensa

en: Default
kab: Amezwer

en: _Close
kab: _Mdel

en: Command
kab: Anezḍay

en: Status
kab: État

en: Search
kab: Rechercher

en: About
kab: Talɣut ɣef...

en: Add
kab: Rnu

en: _Remove
kab: _Kkes

en: Move up
kab: Ali d asawen

en: Move down
kab: Ader d akesser

en: Change
kab: Changer

en: Confirm password
kab: Sentem awal uffir

[ctx: Multi password changer]
note: A column table with multiple check-boxes
en: Select
kab: Sélectionner

[ctx: Multi password changer table]
en: Name
kab: Isem

[ctx: Multi password changer table]
en: Group
kab: Agraw

en: Clear
kab: Effacer

en: Edit
kab: Édition

en: Expand all
kab: Snefli akk

en: Debugging
kab: &Débogage

en: Export
kab: Sifeḍ

en: Homepage
kab: Asebter agejdan

en: Donations
kab: Tiwsiwin

note: Remmina community website
en: Community
kab: Tamezdagnut

en: Plugin
kab: Azegrir

en: Please wait…
kab: Ma ulac aɣilif rǧu…

en: Edit settings
kab: Modifier les paramètres

en: Tiles
kab: Inegzumen

en: Bilinear
kab: Bilinéaire

en: Default view
kab: Asken amezwer

en: Automatic
kab: Automatique

en: Hidden
kab: Yeffer

en: Appearance
kab: Askan

en: Keyboard
kab: Anasiw

en: Security
kab: Taɣellist

en: Terminal
kab: Anemdu

en: Unlock
kab: Serreḥ
