remmina - en to km translation catalogue (105 entries)

en: Password
km: ពាក្យសម្ងាត់

en: SSH identity file
km: ឯកសារអត្តសញ្ញាណ SSH

en: SSH agent
km: ភ្នាក់ងារ SSH

en: Public key (automatic)
km: ឃីសាធារណៈ (ស្វ័យប្រវត្តិ)

en: Show Hidden Files
km: បង្ហាញឯកសារដែលលាក់

en: Overwrite all files
km: សរសេរជាន់ឯកសារទាំងអស់

en: Resume all file transfers
km: បន្តការផ្ទេរឯកសារទាំងអស់

en: Connect via SSH from a new terminal
km: ភ្ជាប់តាមរយៈ SSH ពីស្ថានីយថ្មី

en: Username
km: អត្ថនាម

en: Password to unlock private key
km: ពាក្យសម្ងាត់ ដើម្បីដោះសោឃីឯកជន

en: SFTP - Secure File Transfer
km: SFTP - ការផ្ទេរឯកសារសុវត្ថិភាព

en: Remmina debugging window
km: ផ្ទាំងកែកំហុស Remmina

en: Paste system info in the Remmina debugging window
km: បិទភ្ជាប់ព័ត៌មានប្រព័ន្ធក្នុងផ្ទាំងកែកំហុស Remmina

en: Protocol
km: ពិធីការ

en: File
km: ឯកសារ

en: Tool
km: ឧបករណ៍

en: Preference
km: ចំណូលចិត្ត

en: Secret
km: ការសម្ងាត់

en: _OK
km: អូខេ(_O)

en: Close
km: បិទ

en: Name
km: ឈ្មោះ

en: Type
km: ប្រភេទ

en: Version
km: កំណែ

en: Chat with %s
km: ជជែក​ជាមួយ %s

en: _Send
km: បញ្ជូន(_S)

en: _Clear
km: ជម្រះ(_C)

en: New Connection
km: ការ​​​តភ្ជាប់​​ថ្មី

en: <None>
km: <ទទេ>

en: Resolutions
km: កម្រិតបង្ហាញ

en: Configure the available resolutions
km: កំណត់រចនាសម្ព័ន្ធកម្រិតបង្ហាញដែលអាចប្រើបាន

en: Recent lists cleared.
km: បានជម្រះបញ្ជីថ្មីៗ។

en: Keystrokes
km: គ្រាប់ចុច

en: Configure the keystrokes
km: កំណត់រចនាសម្ព័ន្ធគ្រាប់ចុច

en: Cancel
km: បោះបង់

en: Yes
km: បាទ/ចាស

en: No
km: ទេ

en: Domain
km: ដែន

en: Save password
km: រក្សា​​ទុក​​​ពាក្យ​​​សម្ងាត់

en: _Cancel
km: បោះបង់(_C)

en: Enter certificate authentication files
km: បញ្ចូលឯកសារផ្ទៀងផ្ទាត់វិញ្ញាបនបត្រ

en: CA Certificate File
km: ឯកសារវិញ្ញាបនបត្រ CA

en: CA CRL File
km: ឯកសារ CA CRL

en: Client Certificate File
km: ឯកសារវិញ្ញាបនបត្រអតិថូបករណ៍

en: Client Certificate Key
km: ឃីវិញ្ញាបនបត្រអតិថូបករណ៍

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
km: តើអ្នកចង់លុុប '%s' ទេ

en: Are you sure you want to close this last active connection?
km: តើអ្នកប្រាកដថាចង់បិទការតភ្ជាប់សកម្មចុងក្រោយនេះមែនទេ?

en: Viewport fullscreen mode
km: ម៉ូដច្រកទិដ្ឋភាពពេញអេក្រង់

en: _Tools
km: ឧបករណ៍​

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Create new connection profile
km: ការ​​​តភ្ជាប់​​ថ្មី

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show preferences
km: ចំណូលចិត្ត

en: Encrypt a password
km: រក្សា​​ទុក​​​ពាក្យ​​​សម្ងាត់

en: Upload
km: អាប់ឡូត

en: Download
km: ទាញយក

en: _Delete
km: លុប(_D)

en: Up
km: ទៅលើ

en: Refresh
km: ធ្វើឱ្យស្រស់

en: Delete
km: លុប

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for the connection profile name
en: Connecting to “%s”…
km: កំពុង​តភ្ជាប់​ទៅ '%s'…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for an hostname or an IP address.
en: Connecting to “%s” via SSH…
km: កំពុង​តភ្ជាប់​ទៅ '%s'…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a hostname or IP address.
en: Connecting to %s via SSH…
km: កំពុង​តភ្ជាប់​ទៅ '%s'…

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Old fingerprint:
km: ស្នាមម្រាមដៃ ៖

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: New fingerprint:
km: ស្នាមម្រាមដៃ ៖

en: Warning: The server has changed its public key. This means you are either under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
km: ព្រមាន ៖ ម៉ាស៊ីនបម្រើបានផ្លាស់ public key របស់វាហើយ ។ នេះមានន័យថា មិនថាអ្នកនៅក្រោមការវាយប្រហារ
    ឬអ្នកគ្រប់គ្រងបានផ្លាស់ key ។ ស្នាមម្រាមដៃថ្មីរបស់ public key គឺ៎ ៖

en: Total %i item. | Total %i items.
km[0]: មាន %i ធាតុុ ។

en: Are you sure you want to delete “%s”?
km: តើអ្នកចង់លុុប '%s' ទេ

en: _Save
km: រក្សាទុក(_S)

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
km: តើអ្នកចង់លុុប '%s' ទេ

en: Before connecting
km: ការ​​​តភ្ជាប់​​ថ្មី

en: After connecting
km: ការ​​​តភ្ជាប់​​ថ្មី

en: Start-up
km: ចាប់ផ្ដើម​កម្មវិធី

en: Start-up path
km: ចាប់ផ្ដើម​កម្មវិធី

en: Remote Connection Profile
km: ការ​​​តភ្ជាប់​​ថ្មី

en: Save as Default
km: រក្សាទុកជាបុរេជម្រើស

en: Connect
km: តភ្ជាប់

en: _Save and Connect
km: រក្សាទុកនិងតភ្ជាប់(_S)

en: Copy
km: ចម្លង

en: _Copy
km: ចម្លង(_C)

en: Paste
km: បិទភ្ជាប់

en: _Paste
km: បិទភ្ជាប់(_P)

en: Select all
km: ជ្រើសទាំងអស់

en: _Select all
km: ជ្រើសទាំងអស់(_S)

en: Don't remember passwords
km: រក្សា​​ទុក​​​ពាក្យ​​​សម្ងាត់

en: NLA protocol security
km: ពិធីការ

en: TLS protocol security
km: ពិធីការ

en: RDP protocol security
km: ពិធីការ

en: Network connection type
km: ការ​​​តភ្ជាប់​​ថ្មី

en: Connection timeout in ms
km: កំពុង​តភ្ជាប់​ទៅ '%s'…

en: Start-up program
km: ចាប់ផ្ដើម​កម្មវិធី

en: Reconnection attempt %d of %d…
km: កំពុង​តភ្ជាប់​ទៅ '%s'…

en: Enter SPICE password
km: រក្សា​​ទុក​​​ពាក្យ​​​សម្ងាត់

en: Enter VNC password
km: រក្សា​​ទុក​​​ពាក្យ​​​សម្ងាត់

en: Move up
km: រំកិលឡើង

en: Move down
km: រំកិលចុះ

en: Change
km: ផ្លាស់ប្តូរ

en: Set new password
km: រក្សា​​ទុក​​​ពាក្យ​​​សម្ងាត់

[ctx: Multi password changer]
note: A column table with multiple check-boxes
en: Select
km: ជ្រើសរើស

en: Add a new connection profile
km: ការ​​​តភ្ជាប់​​ថ្មី

en: Make Remmina your default remote desktop client
km: ម៉ាស៊ីន​ភ្ញៀវ​ផ្ទៃតុ​ពី​ចម្ងាយ​របស់ Remmina

en: New connection profile
km: ការ​​​តភ្ជាប់​​ថ្មី

en: Default view
km: លំនាំដើម

en: By group
km: ដាក់​ជា​ក្រុម

en: By protocol
km: ពិធីការ

en: Per connection
km: ការ​​​តភ្ជាប់​​ថ្មី

en: Show/hide fullscreen
km: បិទ/បើក​របៀប​ពេញ​អេក្រង់

en: Unlock
km: ដោះសោ
