remmina - en to sq translation catalogue (126 entries)

en: Password
sq: Fjalëkalimi

en: Show Hidden Files
sq: Shfaq Skedarët e Fshehur

en: Overwrite all files
sq: Mbishkruaje

en: Protocol
sq: Protokolli

en: Entry
sq: Hyrja

en: File
sq: Skedari

en: Tool
sq: Mjet

en: Preference
sq: Parapëlqim

en: Secret
sq: Sekret

en: Plugins
sq: Pluginat

en: Name
sq: Emri

en: Type
sq: Lloji

en: Description
sq: Përshkrimi

en: Version
sq: Versioni

en: Chat with %s
sq: Bisedo me %s

en: _Send
sq: _Dërgo

en: _Clear
sq: _Pastro

en: Discovered
sq: Zbuluar

en: New Connection
sq: Lidhje e Re

en: Resolutions
sq: Rezolucionet

en: Cancel
sq: Anulojë

en: Domain
sq: Domeini

en: Save password
sq: Ruaj fjalëkalimin

en: Toggle fullscreen mode
sq: Aktivizon/çaktivizon modalitetin me ekran të plotë

en: Preferences
sq: Parapëlqim

en: _Tools
sq: Mjetet

en: Tools
sq: Mjetet

en: Minimize window
sq: Minimizo dritaren

en: Disconnect
sq: Shkëputu

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Create new connection profile
sq: Lidhje e Re

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show preferences
sq: Parapëlqimet

en: Encrypt a password
sq: Ruaj fjalëkalimin

en: Upload
sq: Ngarko

en: Download
sq: Shkarko

en: Refresh
sq: Rifreskoje

en: Delete
sq: Fshij

en: Filename
sq: Emri i skedarit

en: Size
sq: Përmasa

en: User
sq: Përdoruesi

en: Group
sq: Grupi

en: Permission
sq: Leje

en: Remote
sq: I Largët

en: Local
sq: Lokal

en: Progress
sq: Përparimi

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for the connection profile name
en: Connecting to “%s”…
sq: Duke u lidhur me '%s'…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for an hostname or an IP address.
en: Connecting to “%s” via SSH…
sq: Duke u lidhur me '%s'…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a hostname or IP address.
en: Connecting to %s via SSH…
sq: Duke u lidhur me '%s'…

note: TRANSLATORS: An SSL certificate subject is usually the remote server the user connect to.
en: Subject:
sq: Subjekti:

note: TRANSLATORS: The name or email of the entity that have issued the SSL certificate
en: Issuer:
sq: Lëshuesi:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept certificate?
sq: Ta Pranoj Çertifikatën

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept changed certificate?
sq: Ta Pranoj Çertifikatën

en: Server
sq: Serveri

en: Import
sq: Importo

en: Remmina Remote Desktop Client
sq: Remmina Klient i Desktopit të Largët

en: Resume
sq: Vazhdo

en: Overwrite
sq: Mbishkruaje

en: Resolution
sq: Rezolucioni

en: Custom
sq: E Personalizuar

en: Before connecting
sq: Lidhje e Re

en: After connecting
sq: Lidhje e Re

en: Start-up
sq: Nisja

en: Start-up path
sq: Nisja

en: Basic
sq: Të përgjithshme

en: Advanced
sq: Të Avancuara

en: Remote Connection Profile
sq: Lidhje e Re

en: Quick Connect
sq: Lidhje e Shpejtë

en: Copy
sq: Kopjo

en: Paste
sq: Ngjite

en: Character set
sq: Grupi i gërmave

en: Don't remember passwords
sq: Ruaj fjalëkalimin

en: Secured password storage in KWallet
sq: %s fjalëkalim

en: <Auto-detect>
sq: <Vetë dalloje>

en: Medium
sq: Mesatar

en: Good
sq: Mirë

en: Keyboard layout
sq: Skema e tastierës

en: Wallpaper
sq: Figura e Sfondit

en: Theme
sq: Temë

en: Composition
sq: Përbërja

en: True colour (32 bpp)
sq: Ngjyrë e vërtetë (32 bpp)

en: True colour (24 bpp)
sq: Ngjyrë e vërtetë (24 bpp)

en: High colour (16 bpp)
sq: Ngjyrë e lartë (16 bpp)

en: High colour (15 bpp)
sq: Ngjyrë e lartë (16 bpp)

en: 256 colours (8 bpp)
sq: 256 ngjyra (8 bpp)

en: Auto-detect
sq: Vetë dalloje

en: Off
sq: Fikur

en: NLA protocol security
sq: Protokolli

en: TLS protocol security
sq: Protokolli

en: RDP protocol security
sq: Protokolli

en: Default
sq: I Parazgjedhur

en: Share folder
sq: Dosje e përbashkët

en: Colour depth
sq: Thellësia e ngjyrës

en: Network connection type
sq: Lidhje e Re

en: Quality
sq: Cilësia

en: Connection timeout in ms
sq: Duke u lidhur me '%s'…

en: Start-up program
sq: Nisja

en: Forget passwords after use
sq: %s fjalëkalim

en: View only
sq: Vetëm shfaq

en: Reconnection attempt %d of %d…
sq: Duke u lidhur me '%s'…

en: Enter SPICE password
sq: Ruaj fjalëkalimin

en: Enter VNC password
sq: Ruaj fjalëkalimin

en: Repeater
sq: Përsëritës

en: Open Chat…
sq: Hap Bisedën…

en: Secured password storage in the GNOME keyring
sq: %s fjalëkalim

en: Status
sq: Gjendja

en: <big><b>Remmina Snap package</b></big>
    
    <span>
    Remmina is running on your system as a Snap package.
    Some Remmina functions need to be set up to work properly.
    </span>
sq: <big> <b> Paketa Remmina Snap[X28X|X32X]</b></big>
    
    <span>
    Remmina po punon në sistemin tuaj si një paketë Snap.
    Disa funksione remmina duhen ngritur për të punuar siç duhet.
    </span>

en: <big>Permissions</big>
sq: <big>Leje</big>

en: Add
sq: Shto

en: Set new password
sq: Ruaj fjalëkalimin

[ctx: Multi password changer table]
en: Name
sq: Emri

[ctx: Multi password changer table]
en: Group
sq: Grupi

en: Add a new connection profile
sq: Lidhje e Re

en: Edit
sq: Modifiko

en: Make Remmina your default remote desktop client
sq: Remmina Klient i Desktopit të Largët

en: New connection profile
sq: Lidhje e Re

en: Select a folder
sq: Dosje e përbashkët

en: Screenshot filenames
sq: Dosje e përbashkët

en: Default view
sq: I Parazgjedhur

en: By group
sq: Grupi

en: By protocol
sq: Protokolli

en: Per connection
sq: Lidhje e Re

en: Show/hide fullscreen
sq: Aktivizon/çaktivizon modalitetin me ekran të plotë

en: Automatically accept all fingerprints and certificates
sq: Ta Pranoj Çertifikatën

en: Security
sq: Siguria

en: Colour theme
sq: Thellësia e ngjyrës

en: Bold colour
sq: 256 ngjyra

en: Unlock
sq: Zhblloko
