remmina - en to ast translation catalogue (125 entries)

en: Overwrite all files
ast: Sobrescribir

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
ast: Hai %i conexones actives na ventana actual. ¿Tas seguru de que quies zarrar?

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Create new connection profile
ast: La conexón VNC falló: %s

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show preferences
ast: Preferencies

en: Encrypt a password
ast: Guardar contraseña

en: Filename
ast: Nome de ficheru

en: Open SFTP transfer…
ast: Abrir Secure File Transfer…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for the connection profile name
en: Connecting to “%s”…
ast: Coneutando con «%s»…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for an hostname or an IP address.
en: Connecting to “%s” via SSH…
ast: Coneutando con «%s»…

note: TRANSLATORS: “%i” is a placeholder for a TCP port number.
en: Awaiting incoming SSH connection on port %i…
ast: Esperando al túnel d’entrada SSH nel puertu %i…

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Could not run command. %s
ast: Falló'l reunviu de puertu remotu: %s

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a hostname or IP address.
en: Connecting to %s via SSH…
ast: Coneutando con «%s»…

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept certificate?
ast: ¿Aceutar certificáu?

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Old fingerprint:
ast: Buelga dixital:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: New fingerprint:
ast: Buelga dixital:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept changed certificate?
ast: ¿Aceutar certificáu?

en: Could not authenticate, attempting reconnection…
ast: L’autenticación falló. Intentando reconeutar…

en: Could not authenticate with TOTP/OTP/2FA. %s
ast: Error al aniciar la sesión SSH: %s

en: Could not authenticate with SSH password. %s
ast: Error al aniciar la sesión SSH: %s

en: SSH identity file not selected.
ast: Entá nun se definió un ficheru de contraseña SSH.

en: Could not authenticate automatically with SSH agent. %s
ast: Error al aniciar la sesión SSH: %s

en: Could not authenticate with SSH GSSAPI/Kerberos. %s
ast: Error al aniciar la sesión SSH: %s

en: Could not authenticate with keyboard-interactive. %s
ast: Error al aniciar la sesión SSH: %s

en: Could not authenticate with automatic public SSH key. %s
ast: La conexón al túnel SSH falló: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch public SSH key. %s
ast: La conexón al túnel SSH falló: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch checksum of the public SSH key. %s
ast: Error al aniciar la sesión SSH: %s

en: Warning: The server has changed its public key. This means you are either under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
ast: AVISO: El sirvidor camudó la so contraseña pública. Esto significa que o tas baxo un ataque,
    o l’alministrador camudó la contraseña. La nueva buelga dixital de la contraseña pública ye:

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not check list of known SSH hosts. %s
ast: Error al aniciar la sesión SSH: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create channel. %s
ast: Falló la creación de sesión SFTP: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not connect to SSH tunnel. %s
ast: La conexón al túnel SSH falló: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request port forwarding. %s
ast: Falló'l reunviu de puertu remotu: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not write to SSH channel. %s
ast: Falló la creación de sesión SFTP: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not read from tunnel listening socket. %s
ast: Falló la creación de sesión SFTP: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not poll SSH channel. %s
ast: Falló la creación de sesión SFTP: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not read SSH channel in a non-blocking way. %s
ast: Falló la creación de sesión SFTP: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not send data to tunnel listening socket. %s
ast: La conexón al túnel SSH falló: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create SFTP session. %s
ast: Falló la creación de sesión SFTP: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not start SFTP session. %s
ast: Error al aniciar la sesión SSH: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not open channel. %s
ast: Falló la creación de sesión SFTP: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request shell. %s
ast: Falló la creación de sesión SFTP: %s

en: Total %i item. | Total %i items.
ast[0]: Total de %i elementu.
ast[1]: Total de %i elementos.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
ast: ¿Tas seguru de que quies desaniciar «%s»?

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a directory path
en: Could not create the folder “%s”.
ast: Falló la creación de sesión SFTP: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a file path
en: Could not create the file “%s”.
ast: Falló la creación de sesión SFTP: %s

note: TRANSLATORS: The placeholders %s are a file path, and an error message.
en: Could not open the file “%s” on the server. %s
ast: Error abriendo’l ficheru %s nel sirvidor. %s

en: Could not save the file “%s”.
ast: Falló la creación de sesión SFTP: %s

en: Could not open the folder “%s”. %s
ast: Fallu al abrir la carpeta %s. %s

en: Could not create the folder “%s” on the server. %s
ast: Error creando la carpeta %s nel sirvidor. %s

en: Could not create the file “%s” on the server. %s
ast: Error creando’l ficheru %s nel sirvidor. %s

en: Could not open the file “%s”.
ast: Falló la creación de sesión SFTP: %s

en: Could not write to the file “%s” on the server. %s
ast: Error escribiendo’l ficheru %s nel sirvidor. %s

en: Could not read from the folder. %s
ast: Falló la creación de sesión SFTP: %s

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
ast: ¿Tas seguru de que quies desaniciar «%s»?

en: Could not delete “%s”. %s
ast: Nun se desanició '%s'. %s

en: Before connecting
ast: Conexón nueva

en: After connecting
ast: Conexón nueva

en: Start-up
ast: Aniciar

en: Start-up path
ast: Camín d’aniciu

en: Remote Connection Profile
ast: La conexón VNC falló: %s

en: Could not find the file “%s”.
ast: Falló la creación de sesión SFTP: %s

en: Folder for SSH session log
ast: Error al aniciar la sesión SSH: %s

en: Don't remember passwords
ast: Guardar contraseña

en: Secured password storage in KWallet
ast: Contraseña %s

en: <Auto-detect>
ast: <Autodeteutar>

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account locked out.
ast: La orde %s nun s’atopó nel sirvidor SSH

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account expired.
ast: La orde %s nun s’atopó nel sirvidor SSH

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Password expired.
ast: La orde %s nun s’atopó nel sirvidor SSH

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account disabled.
ast: La orde %s nun s’atopó nel sirvidor SSH

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Insufficient user privileges.
ast: La orde %s nun s’atopó nel sirvidor SSH

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account restricted.
ast: La orde %s nun s’atopó nel sirvidor SSH

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Change user password before connecting.
ast: La orde %s nun s’atopó nel sirvidor SSH

en: Lost connection to the RDP server “%s”.
ast: Nun pudo coneutase al sirvidor RDP %s

en: Could not find the address for the RDP server “%s”.
ast: La orde %s nun s’atopó nel sirvidor SSH

en: Cannot connect to the RDP server “%s”.
ast: Nun pudo coneutase al sirvidor RDP %s

en: Cannot connect to the “%s” RDP server.
ast: Nun pudo coneutase al sirvidor RDP %s

en: True colour (32 bpp)
ast: Color braeru (32 ppp)

en: True colour (24 bpp)
ast: Color braeru (24 ppp)

en: High colour (16 bpp)
ast: Color altu (16 ppp)

en: High colour (15 bpp)
ast: Color altu (15 ppp)

en: 256 colours (8 bpp)
ast: 256 colores (8 ppp)

en: Auto-detect
ast: Autodeteutar

en: NLA protocol security
ast: Protocolu

en: TLS protocol security
ast: Protocolu

en: RDP protocol security
ast: Protocolu

en: Colour depth
ast: Profundidá de color

en: Network connection type
ast: La conexón VNC falló: %s

en: Connection timeout in ms
ast: Coneutando con «%s»…

en: Remote Desktop Gateway server
ast: Preferencies del escritoriu remotu

en: Remote Desktop Gateway username
ast: Preferencies del escritoriu remotu

en: Remote Desktop Gateway password
ast: Preferencies del escritoriu remotu

en: Remote Desktop Gateway domain
ast: Preferencies del escritoriu remotu

en: Client build
ast: Nome del veceru

en: Start-up program
ast: Programa d’aniciu

en: Turn off clipboard sync
ast: Desactivar sincronización ente cartafueyu

en: Forget passwords after use
ast: Contraseña %s

en: Reconnection attempt %d of %d…
ast: Coneutando con «%s»…

en: Enter SPICE password
ast: Contraseña SSH

en: Connection to the SPICE server dropped.
ast: Nun pudo coneutase al sirvidor RDP %s

en: Turn off GStreamer overlay
ast: Desactivar entrada del sirvidor

en: No clipboard sync
ast: Desactivar sincronización ente cartafueyu

en: Enter VNC password
ast: Guardar contraseña

en: Turn off encryption
ast: Desactivar sincronización ente cartafueyu

en: Turn on smooth scrolling
ast: Suavizáu de tipografía

en: Secured password storage in the GNOME keyring
ast: Contraseña %s

en: %s wants to share their desktop.
    Do you accept?
ast: %s quier compartir el so escritoriu.
    ¿Aceutes la invitación?

en: Confirm password
ast: Confirmar contraseña:

en: Set new password
ast: Guardar contraseña

en: Add a new connection profile
ast: La conexón VNC falló: %s

en: Make Remmina your default remote desktop client
ast: Cliente d’escritoriu remotu Remmina

en: New connection profile
ast: La conexón VNC falló: %s

en: Remmina main menu
ast: Miniaplicación Remmina

en: Scaling quality
ast: Llocal - calidá alta

en: Folder for screenshots
ast: Error al aniciar la sesión SSH: %s

en: Select a folder
ast: Compartir carpeta

en: Screenshot filenames
ast: Compartir carpeta

en: Default view
ast: Predeterminaos

en: By group
ast: Grupu

en: By protocol
ast: Protocolu

en: Per connection
ast: Conexón nueva

en: Show/hide fullscreen
ast: Conmutar el mou a pantalla completa

en: Use secret key authentication for some widgets
ast: L’autentificación cola contraseña pública SSH falló: %s

en: Automatically accept all fingerprints and certificates
ast: ¿Aceutar certificáu?

en: Colour theme
ast: Profundidá de color

en: Cursor colour
ast: Solombra del cursor

en: Bold colour
ast: Solombra del cursor
