remmina - en to bs translation catalogue (257 entries)

en: Password
bs: Lozinka

en: Public key (automatic)
bs: Javni ključ (automatski)

en: Show Hidden Files
bs: Skrivene datoteke

en: Overwrite all files
bs: Prepiši preko

en: Protocol
bs: Protokol

en: Entry
bs: Unos

en: File
bs: Datoteka

en: Tool
bs: Alat

en: Preference
bs: Postavke

en: Secret
bs: Tajno

en: Plugins
bs: Priključci

en: Name
bs: Naziv

en: Type
bs: vrsta

en: Description
bs: Opis

en: Version
bs: Verzija

en: Chat with %s
bs: Ćaskanje sa %s

en: _Send
bs: _Pošalji

en: _Clear
bs: _Očisti

en: Discovered
bs: Otkriveno

en: New Connection
bs: Nova veza

en: Resolutions
bs: Rezolucije

en: Recent lists cleared.
bs: Nedavno kreirane liste

en: Domain
bs: Domena

en: Save password
bs: Sačuvaj šifru

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
bs: Ima %i aktivnih konekcija u trenutnom prozoru. Da li ste sigurni da želite zatvoriti?

en: Viewport fullscreen mode
bs: Pogled u punom ekranu

en: Resize the window to fit in remote resolution
bs: Promijenite veličinu prozora kako bi stao na rezoluciju daljinskog upravljanja.

en: Toggle fullscreen mode
bs: Postavi preko cijelog ekrana

en: Toggle scaled mode
bs: Uključi/isključi skalirani režim

en: Switch tab pages
bs: Mjenjaj tab stranice

en: Grab all keyboard events
bs: Zgrabi sve aktivnosti na tastaturi.

en: Preferences
bs: Postavke

en: _Tools
bs: Alati

en: Tools
bs: Alati

en: Minimize window
bs: Minimiziraj prozor

en: Disconnect
bs: Prekini vezu

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Create new connection profile
bs: VNC konection neuspjela: %s

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show preferences
bs: Postavke

en: Encrypt a password
bs: Sačuvaj šifru

en: Please enter format 'widthxheight'.
bs: Molimo unesite format 'širinaxvisina'

en: Choose download location
bs: Izaberi lokaciju preuzimanja

en: Are you sure to delete the selected files on server?
bs: Jeste li sigurni da želite obrisati odabrane datoteke sa servera?

en: Choose a file to upload
bs: Odaberi datoteku za slanje

en: Upload
bs: Pošalji

en: Upload folder
bs: Direktorij za slanje

en: Download
bs: Preuzmi

en: Go to home folder
bs: Idi na početni folder

en: Go to parent folder
bs: Idi na glavni folder

en: Refresh
bs: Osvježi

en: Refresh current folder
bs: Osvježi trenutni folder

en: Download from server
bs: Skini sa servera

en: Upload to server
bs: Pošalji na server

en: Delete files on server
bs: Izbriši podatke na serveru

en: Filename
bs: Ime datoteke

en: Size
bs: Veličina

en: User
bs: Korisnik

en: Group
bs: Grupa

en: Permission
bs: Dopuštenje

en: Remote
bs: Udaljeni

en: Local
bs: Lokalno

en: Progress
bs: Napredak

en: Open SFTP transfer…
bs: Otvori sigurni transfer datoteka…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for the connection profile name
en: Connecting to “%s”…
bs: Povezivanje na '%s'…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for an hostname or an IP address.
en: Connecting to “%s” via SSH…
bs: Povezivanje na '%s'…

note: TRANSLATORS: “%i” is a placeholder for a TCP port number.
en: Awaiting incoming SSH connection on port %i…
bs: Čekam dolazni SSH tunel na portu %i…

en: The “%s” command is not available on the SSH server.
bs: Komanda %s nije nađena na SSH serveru

en: Could not run the “%s” command on the SSH server (status = %i).
bs: Komanda %s neuspjela na SSH serveru (status = %i).

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Could not run command. %s
bs: Neuspjelo u zahtjevu prosljeđivanja portom: %s

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a hostname or IP address.
en: Connecting to %s via SSH…
bs: Povezivanje na '%s'…

note: TRANSLATORS: An SSL certificate subject is usually the remote server the user connect to.
en: Subject:
bs: Tema:

note: TRANSLATORS: The name or email of the entity that have issued the SSL certificate
en: Issuer:
bs: Izdavač:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Fingerprint:
bs: Otisak prsta:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept certificate?
bs: Prihvati certifikat?

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Old fingerprint:
bs: Otisak prsta:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: New fingerprint:
bs: Otisak prsta:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept changed certificate?
bs: Prihvati certifikat?

note: TRANSLATORS: “%i” is a placeholder for a port number. “%s”  is a placeholder for a protocol name (VNC).
en: Listening on port %i for an incoming %s connection…
bs: Osluškujem port %i za dolaznu %s konekciju…

en: Could not authenticate, attempting reconnection…
bs: Autentifikacija neuspjela. Pokušaj ponovnog uspostavljanja…

en: Could not authenticate with TOTP/OTP/2FA. %s
bs: Neuspjelo pokretanje SSH sesije: %s

en: Could not authenticate with SSH password. %s
bs: Neuspjelo pokretanje SSH sesije: %s

en: SSH identity file not selected.
bs: SSH datoteka ključa nije postavljna.

en: Could not authenticate automatically with SSH agent. %s
bs: Neuspjelo pokretanje SSH sesije: %s

en: Could not authenticate with SSH GSSAPI/Kerberos. %s
bs: Neuspjelo pokretanje SSH sesije: %s

en: Could not authenticate with keyboard-interactive. %s
bs: Neuspjelo pokretanje SSH sesije: %s

en: Could not authenticate with automatic public SSH key. %s
bs: Neuspjelo povezivanje na SSH tunelsko odredište: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch public SSH key. %s
bs: Neuspjelo povezivanje na SSH tunelsko odredište: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch checksum of the public SSH key. %s
bs: Neuspjelo pokretanje SSH sesije: %s

en: The server is unknown. The public key fingerprint is:
bs: Server je nepoznat. Javni ključni otisak je:

en: Do you trust the new public key?
bs: Vjerujete li novom javnom ključu?

en: Warning: The server has changed its public key. This means you are either under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
bs: UPOZORENJE: Server je promjenio svoj javni ključ. Ovo znači ili da ste pod napadom, ili je administrator promjenio ključ. Novi javni ključni otisak je:

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not check list of known SSH hosts. %s
bs: Neuspjelo pokretanje SSH sesije: %s

en: SSH password
bs: SSH lozinka

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create channel. %s
bs: Neuspjelo kreiranje SFTP sesije: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not connect to SSH tunnel. %s
bs: Neuspjelo povezivanje na SSH tunelsko odredište: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request port forwarding. %s
bs: Neuspjelo u zahtjevu prosljeđivanja portom: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not write to SSH channel. %s
bs: Neuspjelo kreiranje SFTP sesije: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not read from tunnel listening socket. %s
bs: Neuspjelo kreiranje SFTP sesije: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not poll SSH channel. %s
bs: Neuspjelo kreiranje SFTP sesije: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not read SSH channel in a non-blocking way. %s
bs: Neuspjelo kreiranje SFTP sesije: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not send data to tunnel listening socket. %s
bs: Neuspjelo povezivanje na SSH tunelsko odredište: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create SFTP session. %s
bs: Neuspjelo kreiranje SFTP sesije: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not start SFTP session. %s
bs: Neuspjelo pokretanje SSH sesije: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not open channel. %s
bs: Neuspjelo kreiranje SFTP sesije: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request shell. %s
bs: Neuspjelo kreiranje SFTP sesije: %s

en: Plugin %s is not registered.
bs: Dodatak %s nije registrovan.

en: Total %i item. | Total %i items.
bs[0]: Ukupno %i stavka.
bs[1]: Ukupno %i stavke.
bs[2]: Ukupno %i stavki.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
bs: Želite li sigurno izbrisati '%s'

en: Unable to import:
    %s
bs: Nemoguće uvesti:
    %s

en: Import
bs: Uvezi

en: This protocol does not support exporting.
bs: Ovaj protokol ne podržava izvoz.

en: Remmina Remote Desktop Client
bs: Remmina klijent udaljene radne površine

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a directory path
en: Could not create the folder “%s”.
bs: Neuspjelo kreiranje SFTP sesije: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a file path
en: Could not create the file “%s”.
bs: Neuspjelo kreiranje SFTP sesije: %s

note: TRANSLATORS: The placeholders %s are a file path, and an error message.
en: Could not open the file “%s” on the server. %s
bs: Greška otvaranja datoteke %s na serveru. %s

en: Could not save the file “%s”.
bs: Neuspjelo kreiranje SFTP sesije: %s

en: Could not open the folder “%s”. %s
bs: Neuspjelo otvaranje direktorija %s. %s

en: Could not create the folder “%s” on the server. %s
bs: Greška kreiranja direktorija %s na serveru. %s

en: Could not create the file “%s” on the server. %s
bs: Greška kreiranja datoteke %s na serveru. %s

en: Could not open the file “%s”.
bs: Neuspjelo kreiranje SFTP sesije: %s

en: Could not write to the file “%s” on the server. %s
bs: Greška pisanja datoteke %s na serveru. %s

en: Could not read from the folder. %s
bs: Neuspjelo kreiranje SFTP sesije: %s

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
bs: Želite li sigurno izbrisati '%s'

en: Could not delete “%s”. %s
bs: Neuspjelo brisanje '%s'. %s

en: Resume
bs: Nastavi

en: Overwrite
bs: Prepiši preko

en: The following file already exists in the target folder:
bs: Sljedeća datoteka već postoji u ciljnom direktoriju:

en: Choose a Remote Desktop Server
bs: Izaberi Remote Desktop Server

en: Browse the network to find a %s server
bs: Istraži mrežu da nađeš %s server

en: Resolution
bs: Rezolucija

en: Use client resolution
bs: Koristi rezoluciju klijenta

en: Custom
bs: Prilagođeno

en: Keyboard mapping
bs: Postavke dugmadi tastature

en: Before connecting
bs: Nova veza

en: After connecting
bs: Nova veza

en: Start-up
bs: Pokreni

en: Enable SSH tunnel
bs: Uključi SSH tunel

en: Tunnel via loopback address
bs: Tunel preko lokalnih adresa

en: Same server at port %i
bs: Isti server na portu %i

en: Start-up path
bs: Putanja pokretanja

en: SSH Authentication
bs: SSH ovjera

en: Basic
bs: Osnovni

en: Advanced
bs: Napredno

en: Default settings saved.
bs: Zadane postavke spremljene.

en: Remote Connection Profile
bs: VNC konection neuspjela: %s

en: Quick Connect
bs: Brzo povezivanje

en: Use '%s' as subgroup delimiter
bs: Koristi '%s' kao graničnik podgrupe

en: Could not find the file “%s”.
bs: Neuspjelo kreiranje SFTP sesije: %s

en: Enable Service Discovery
bs: Omogući otkrivanje servisa

en: Open Main Window
bs: Otvori glavni prozor

note: TRANSLATORS: Applet name as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ TRANSLATORS: Applet Name as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/
en: Remmina Applet
bs: Remmina Aplet

note: TRANSLATORS: Applet comment/description as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/
en: Connect to remote desktops through the applet menu
bs: Povezivanje sa udaljenim desktopima preko menija apleta

en: Copy
bs: Kopiraj

en: Paste
bs: Umetni

en: Character set
bs: Skup znakova

en: Folder for SSH session log
bs: Neuspjelo pokretanje SSH sesije: %s

en: Don't remember passwords
bs: Sačuvaj šifru

en: Secured password storage in KWallet
bs: %s lozinka

en: <Auto-detect>
bs: <Auto detekcija>

en: Poor (fastest)
bs: Loš(najbrži)

en: Medium
bs: Srednje

en: Good
bs: Dobro

en: Best (slowest)
bs: Najbolje (najsporije)

en: Keyboard layout
bs: Raspored tastature

en: Use client keyboard mapping
bs: Koristi klijentsko mapiranje tastature

en: Wallpaper
bs: Slika u pozadini

en: Window drag
bs: Prevlačenje prozora

en: Menu animation
bs: Animacija menija

en: Theme
bs: Tema

en: Cursor shadow
bs: Sijenka kursora

en: Cursor blinking
bs: Treptanje kursora

en: Font smoothing
bs: Umekšavanje fonta

en: Composition
bs: Kompozicija

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account locked out.
bs: Komanda %s nije nađena na SSH serveru

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account expired.
bs: Komanda %s nije nađena na SSH serveru

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Password expired.
bs: Komanda %s nije nađena na SSH serveru

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account disabled.
bs: Komanda %s nije nađena na SSH serveru

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Insufficient user privileges.
bs: Komanda %s nije nađena na SSH serveru

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account restricted.
bs: Komanda %s nije nađena na SSH serveru

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Change user password before connecting.
bs: Komanda %s nije nađena na SSH serveru

en: Lost connection to the RDP server “%s”.
bs: Ne mogu se prijaviti na RDP server %s.

en: Could not find the address for the RDP server “%s”.
bs: Komanda %s nije nađena na SSH serveru

en: Cannot connect to the RDP server “%s”.
bs: Ne mogu se prijaviti na RDP server %s.

en: Cannot connect to the “%s” RDP server.
bs: Ne mogu se prijaviti na RDP server %s.

en: True colour (32 bpp)
bs: Stvarna boja(32 bpp)

en: True colour (24 bpp)
bs: Stvarna boja (24bpp)

en: High colour (16 bpp)
bs: Visoka boja (16 bpp)

en: High colour (15 bpp)
bs: Visoka boja (15 bpp)

en: 256 colours (8 bpp)
bs: 256 boja (8 bpp)

en: Auto-detect
bs: Auto detekcija

en: Off
bs: Isključeno

en: NLA protocol security
bs: Protokol

en: TLS protocol security
bs: Protokol

en: RDP protocol security
bs: Protokol

en: Default
bs: Podrazumijevano

en: Share folder
bs: Dijeljeni direktorij

en: Colour depth
bs: Dubina boja

en: Network connection type
bs: VNC konection neuspjela: %s

en: Quality
bs: Kvalitet

en: Connection timeout in ms
bs: Povezivanje na '%s'…

en: Remote Desktop Gateway server
bs: Postavke remote desktopa

en: Remote Desktop Gateway username
bs: Postavke remote desktopa

en: Remote Desktop Gateway password
bs: Postavke remote desktopa

en: Remote Desktop Gateway domain
bs: Postavke remote desktopa

en: Client name
bs: Ime klijenta

en: Client build
bs: Ime klijenta

en: Start-up program
bs: Program koji se pokreće

en: Turn off clipboard sync
bs: Onemogući clipboard sinhronizaciju

en: Forget passwords after use
bs: %s lozinka

en: Attach to console (2003/2003 R2)
bs: Poveži se na konzolu (Windows 2003 / 2003 R2)

en: View only
bs: Samo pogled

en: RDP - Remote Desktop Protocol
bs: RDP - Protokol za udaljenu radnu površinu

en: RDP - RDP File Handler
bs: RDP - RDP držač datoteke

en: RDP - Preferences
bs: RDP - postavke

en: Export connection in Windows .rdp file format
bs: Izvezi konekciju u Windows .rdp format

en: Reconnection attempt %d of %d…
bs: Povezivanje na '%s'…

en: Enter SPICE password
bs: SSH lozinka

en: Connection to the SPICE server dropped.
bs: Ne mogu se prijaviti na RDP server %s.

en: Turn off GStreamer overlay
bs: Onemogući serverski ulaz

en: No clipboard sync
bs: Onemogući clipboard sinhronizaciju

en: Enter VNC password
bs: Sačuvaj šifru

en: Unable to connect to VNC server
bs: Ne mogu se povezati na VNC server

en: Couldn’t convert '%s' to host address
bs: Ne mogu kojvertovati '%s' na host adresu

en: VNC connection failed: %s
bs: VNC konection neuspjela: %s

en: Your connection has been rejected.
bs: Vaša konekcija je odbijena

en: Repeater
bs: Repetitor

en: Listen on port
bs: Očitavaj port

en: Show remote cursor
bs: Prikaži udaljeni kursor

en: Turn off encryption
bs: Onemogući clipboard sinhronizaciju

en: Open Chat…
bs: Otvori ćaskanje…

en: Turn on smooth scrolling
bs: Umekšavanje fonta

en: Secured password storage in the GNOME keyring
bs: %s lozinka

en: %s wants to share their desktop.
    Do you accept?
bs: %s želi dijeliti desktop.
    Prihvatate li poziv?

en: Desktop sharing invitation
bs: Pozivnica za dijeljenje radne površine

en: Telepathy - Desktop Sharing
bs: Telepathy - dijeljenje desktopa

en: <big>Permissions</big>
bs: <big>Dopuštenje</big>

en: Set new password
bs: Sačuvaj šifru

[ctx: Multi password changer table]
en: Name
bs: Naziv

[ctx: Multi password changer table]
en: Group
bs: Grupa

en: Add a new connection profile
bs: VNC konection neuspjela: %s

en: Make Remmina your default remote desktop client
bs: Remmina klijent udaljene radne površine

en: New connection profile
bs: VNC konection neuspjela: %s

en: Remmina main menu
bs: Remmina Aplet

en: Scaling quality
bs: Lokalna - visok kvalitet

en: Folder for screenshots
bs: Neuspjelo pokretanje SSH sesije: %s

en: Select a folder
bs: Dijeljeni direktorij

en: Screenshot filenames
bs: Dijeljeni direktorij

en: Default view
bs: Podrazumijevano

en: By group
bs: Grupa

en: By protocol
bs: Protokol

en: Per connection
bs: Nova veza

en: Show/hide fullscreen
bs: Postavi preko cijelog ekrana

en: Use secret key authentication for some widgets
bs: SSH autentifikacija javnim ključem neuspjela: %s

en: Automatically accept all fingerprints and certificates
bs: Prihvati certifikat?

en: Security
bs: Bezbjednost

en: Colour theme
bs: Dubina boja

en: Cursor colour
bs: Sijenka kursora

en: Bold colour
bs: Sijenka kursora
