remmina - en to da translation catalogue (633 entries)

en: Password
da: Adgangskode

en: SSH identity file
da: SSH-identitetsfil

en: SSH agent
da: SSH-agent

en: Public key (automatic)
da: Offentlig nøgle (automatisk)

en: Show Hidden Files
da: Vis skjulte filer

en: Overwrite all files
da: Overskriv alle filer

en: Resume all file transfers
da: Genoptag alle filoverførsler

en: Connect via SSH from a new terminal
da: Opret forbindelse via SSH fra en ny terminal

en: Username
da: Brugernavn

en: Authentication type
da: Autentifikationstype

en: Password to unlock private key
da: Adgangskode til at låse op for privat nøgle

en: SSH Proxy Command
da: Kommando til SSH-proxy

en: SFTP - Secure File Transfer
da: SFTP - Sikker filoverførsel

en: Protocol
da: Protokol

en: Entry
da: Indtastning

en: File
da: Fil

en: Tool
da: Værktøj

en: Preference
da: Præference

en: Secret
da: Hemmelig

en: Close
da: Luk

en: Name
da: Navn

en: Description
da: Beskrivelse

en: Chat with %s
da: Chat med %s

en: _Clear
da: _Ryd

en: Discovered
da: Opdaget

en: New Connection
da: Ny forbindelse

en: Shift+
da: Skift+

en: <None>
da: <ingen>

en: Resolutions
da: Opløsninger

en: Configure the available resolutions
da: Konfigurer de tilgængelige opløsninger

en: Recent lists cleared.
da: Seneste-liste ryddet.

en: Keystrokes
da: Tastetryk

en: Configure the keystrokes
da: Konfigurer tastetrykkene

en: Picking a terminal colouring file replaces the file:
da: Valg af en farvelægningsfil til terminalen erstatter filen:

en: Cancel
da: Annuller

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Domain
da: Domæne

en: Save password
da: Gem adgangskode

en: _Cancel
da: _Annuller

en: Enter certificate authentication files
da: Indtast autentifikationsfiler for certifikat

en: CA Certificate File
da: CA-certifikatfil

en: CA CRL File
da: CA CRL-fil

en: Client Certificate File
da: Klient-certifikatfil

en: Client Certificate Key
da: Klient-certifikatnøgle

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
da: Er du sikker på, at du vil lukke %i aktive forbindelser i det nuværende vindue?

en: Viewport fullscreen mode
da: Visningsområde - fuldskærmstilstand

en: Scrolled fullscreen
da: Rullet fuldskærm

en: Keep aspect ratio when scaled
da: Bevar højde-bredde-forhold når skaleret

en: Fill client window when scaled
da: Udfyld klientens vindue når skaleret

en: Turn off scaling to avoid screenshot distortion.
da: Deaktivér skalering, for at forhindre forvrængning af skærmbillede.

en: Screenshot taken
da: Skærmbillede taget

en: Open the Remmina main window
da: Åbn Remmina-hovedvinduet

en: Duplicate current connection
da: Dupliker nuværende forbindelse

en: Resize the window to fit in remote resolution
da: Tilpas størrelsen på vinduet efter serverens opløsning

en: Toggle fullscreen mode
da: Fuldskærmstilstand til/fra

en: Multi monitor
da: Multi-monitor

en: Toggle dynamic resolution update
da: Opdatering af dynamisk opløsning til/fra

en: Toggle scaled mode
da: Skaleret tilstand til/fra

en: Switch tab pages
da: Skift faneblade

en: Grab all keyboard events
da: Fang alle tastetryk

en: Preferences
da: Præferencer

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: Tools
da: Værktøjer

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Minimize window
da: Minimer vindue

en: Disconnect
da: Afbryd forbindelsen

en: The file “%s” is corrupted, unreadable, or could not be found.
da: Filen "%s" er korrupt, ulæselig eller blev ikke fundet.

en: The passwords do not match
da: Adgangskoderne er ikke ens

en: Resetting passwords, please wait…
da: Nulstiller adgangskoder, vent venligst …

en: The multi password changer requires a secrecy plugin.
da: Multi-adgangskodeskifteren kræver et hemmeligheds-plugin.

en: The multi password changer requires a secrecy service.
da: Multi-adgangskodeskifteren kræver en hemmeligheds-tjeneste.

en: %d password changed. | %d passwords changed.
da[0]: %d adgangskode blev ændret.
da[1]: %d adgangskoder blev ændret.

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show 'About'
da: Vis 'Om'

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Connect either to a desktop described in a file (.remmina or a filetype supported by a plugin) or a supported URI (RDP, VNC, SSH or SPICE)
da: Opret enten forbindelse til et skrivebord beskrevet i en fil (.remmina eller en filtype der understøttes af et plugin) eller en understøttede URI (RDP, VNC, SSH eller SPICE)

en: FILE
da: FIL

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Start in kiosk mode
da: Start i kiosk-tilstand

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Create new connection profile
da: Opret ny forbindelsesprofil

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show preferences
da: Vis præferencer

en: TABINDEX
da: FANEBLADSINDEKS

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Quit
da: Afslut

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Use default server name (for --new)
da: Brug standardservernavn (til --new)

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Use default protocol (for --new)
da: Brug standardprotokol (til --new)

en: PROTOCOL
da: PROTOKOL

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Start in tray
da: Start i bakke

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show the application version
da: Vis programmets version

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show version of the application and its plugins
da: Vis programmets og dets plugins version

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Modify connection profile (requires --set-option)
da: Rediger forbindelsesprofil (kræver --set-option)

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Set one or more profile settings, to be used with --update-profile
da: Indstil en eller flere profilindstillinger som skal bruges med --update-profile

en: Encrypt a password
da: Krypter en adgangskode

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: - or protocol://username:encryptedpassword@host:port
da: - eller protokoll://brugernavn:kryptertadgangskode@vært:port

en: Please enter format 'widthxheight'.
da: Indtast venligst formatet 'breddexhøjde'.

en: Change security settings
da: Skift sikkerhedsindstillinger

en: Choose download location
da: Vælg downloadplacering

en: Are you sure to delete the selected files on server?
da: Er du sikker på, at du vil slette de valgte filer på serveren?

en: Choose a file to upload
da: Vælg en fil der skal uploades

en: Upload folder
da: Uploadmappe

en: _Delete
da: _Slet

en: Home
da: Hjem

en: Go to home folder
da: Gå til hjemmemappe

en: Up
da: Op

en: Go to parent folder
da: Gå til overliggende mappe

en: Refresh
da: Opdater

en: Refresh current folder
da: Opdater den nuværende mappe

en: Download from server
da: Download fra server

en: Upload to server
da: Upload til server

en: Delete
da: Slet

en: Delete files on server
da: Slet filer på server

en: Filename
da: Filnavn

en: Size
da: Størrelse

en: User
da: Bruger

en: Group
da: Gruppe

en: Permission
da: Tilladelse

en: Modified
da: Ændret

en: Remote
da: Fjern

en: Local
da: Lokal

en: Progress
da: Forløb

en: Open SFTP transfer…
da: Åbn SFTP-overførsel …

en: Executing external commands…
da: Udfører eksterne kommandoer …

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for the connection profile name
en: Connecting to “%s”…
da: Opretter forbindelse til "%s" …

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for an hostname or an IP address.
en: Connecting to “%s” via SSH…
da: Opretter forbindelse til %s via SSH …

note: TRANSLATORS: “%i” is a placeholder for a TCP port number.
en: Awaiting incoming SSH connection on port %i…
da: Afventer indgående SSH-forbindelse på port %i …

en: The “%s” command is not available on the SSH server.
da: Kommandoen "%s" er ikke tilgængelig på SSH-serveren.

en: Could not run the “%s” command on the SSH server (status = %i).
da: Kommandoen "%s" kunne ikke køres på SSH-serveren (status = %i).

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Could not run command. %s
da: Kunne ikke køre kommando. %s

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a hostname or IP address.
en: Connecting to %s via SSH…
da: Opretter forbindelse til %s via SSH …

en: Type in SSH username and password.
da: Skriv brugernavn og adgangskode for SSH.

en: Fingerprint automatically accepted
da: Fingeraftryk automatisk accepteret

note: TRANSLATORS: The user is asked to verify a new SSL certificate.
en: Certificate details:
da: Certifikatdetaljer:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate subject is usually the remote server the user connect to.
en: Subject:
da: Emne:

note: TRANSLATORS: The name or email of the entity that have issued the SSL certificate
en: Issuer:
da: Udsteder:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Fingerprint:
da: Fingeraftryk:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept certificate?
da: Accepter certifikat?

note: TRANSLATORS: The user is asked to verify a new SSL certificate.
en: The certificate changed! Details:
da: Certifikatet er blevet ændret! Detaljer:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Old fingerprint:
da: Gammelt fingeraftryk:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: New fingerprint:
da: Nyt fingeraftryk:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept changed certificate?
da: Accepter ændret certifikat?

note: TRANSLATORS: “%i” is a placeholder for a port number. “%s”  is a placeholder for a protocol name (VNC).
en: Listening on port %i for an incoming %s connection…
da: Lytter på port %i efter en indgående %s-forbindelse …

en: Could not authenticate, attempting reconnection…
da: Kunne ikke autentificere. Prøver at oprette forbindelse igen …

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a protocol name, like “RDP”.
en: Install the %s protocol plugin first.
da: Installer først %s-protokolpluginet.

en: Could not authenticate with TOTP/OTP/2FA. %s
da: Kunne ikke autentificere med SSH-adgangskode. %s

en: Could not authenticate with SSH password. %s
da: Kunne ikke autentificere med SSH-adgangskode. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not authenticate with public SSH key. %s
da: Kunne ikke autentificere med offentlig SSH-nøgle. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: SSH certificate cannot be imported. %s
da: SSH-certifikat kan ikke importeres. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: SSH certificate cannot be copied into the private SSH key. %s
da: SSH-certifikat kan ikke kopieres ind i privat SSH-nøgle. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not authenticate using SSH certificate. %s
da: Kunne ikke autentificere ved brug af SSH-certifikat. %s

en: SSH identity file not selected.
da: SSH-nøglefil ikke valgt.

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Public SSH key cannot be imported. %s
da: Offentlig SSH-nøgle kan ikke importeres. %s

en: Could not authenticate automatically with public SSH key. %s
da: Kunne ikke autentificere automatisk med offentlig SSH-nøgle. %s

en: Could not authenticate automatically with SSH agent. %s
da: Kunne ikke autentificere automatisk med offentlig SSH-nøgle. %s

en: Could not authenticate with SSH GSSAPI/Kerberos. %s
da: Kunne ikke autentificere med SSH-Kerberos/-GSSAPI. %s

en: The public SSH key changed!
da: Den offentlige SSH-nøgle blev ændret!

en: Could not authenticate with keyboard-interactive. %s
da: Kunne ikke autentificere med offentlig SSH-nøgle. %s

en: Could not authenticate with automatic public SSH key. %s
da: Kunne ikke autentificere med offentlig SSH-nøgle. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch the server's public SSH key. %s
da: Kunne ikke hente serverens offentlige SSH-nøgle. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch public SSH key. %s
da: Kunne ikke hente offentlig SSH-nøgle. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch checksum of the public SSH key. %s
da: Kunne ikke hente checksum til offentlig SSH-nøgle. %s

en: The server is unknown. The public key fingerprint is:
da: Serveren er ukendt. Fingeraftrykket af den offentlige nøgle er:

en: Do you trust the new public key?
da: Stoler du på den nye offentlige nøgle?

en: Warning: The server has changed its public key. This means you are either under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
da: Advarsel: Serveren har ændret sin offentlige nøgle. Det betyder enten at du er under angreb,
    eller at administratoren har ændret nøglen. Det nye fingeraftryk til den offentlige nøgle er:

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not check list of known SSH hosts. %s
da: Kunne ikke tjekke listen over kendte SSH-værter. %s

en: SSH password
da: SSH-adgangskode

en: Password for private SSH key
da: Adgangskode til privat SSH-nøgle

en: SSH Kerberos/GSSAPI
da: SSH-Kerberos/GSSAPI

en: Enter TOTP/OTP/2FA code
da: Skriv ind TOTP/OTP/2FA-kode

en: SSH tunnel credentials
da: Loginoplysninger for SSH-tunnel

en: SSH credentials
da: SSH-loginoplysninger

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create channel. %s
da: Kunne ikke oprette kanal. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not connect to SSH tunnel. %s
da: Kunne ikke oprette forbindelse til SSH-tunnel. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request port forwarding. %s
da: Kunne ikke anmode om viderestilling af port. %s

en: The server did not respond.
da: Serveren svarede ikke.

en: Cannot connect to local port %i.
da: Kan ikke oprette forbindelse til porten %i.

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not write to SSH channel. %s
da: Kunne ikke skrive til SSH-kanal. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not read from tunnel listening socket. %s
da: Kunne ikke læse fra tunnellyttesokkel. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not poll SSH channel. %s
da: Kunne ikke poll SSH-kanal. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not read SSH channel in a non-blocking way. %s
da: Kunne ikke læse SSH-kanal på en måde som ikke blokerer. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not send data to tunnel listening socket. %s
da: Kunne ikke sende data til tunnellyttesokkel. %s

en: Assign a destination port.
da: Tildel en målport.

en: Could not create socket.
da: Kunne ikke oprette sokkel.

en: Could not bind server socket to local port.
da: Kunne ikke binde serversokkel til lokal port.

en: Could not listen to local port.
da: Kunne ikke lytte til lokal port.

note: TRANSLATORS: Do not translate pthread
en: Could not start pthread.
da: Kunne ikke starte pthread.

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create SFTP session. %s
da: Kunne ikke oprette SFTP-session. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not start SFTP session. %s
da: Kunne ikke starte SFTP-session. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not open channel. %s
da: Kunne ikke åbne kanal. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request shell. %s
da: Kunne ikke anmode skallen. %s

en: Could not create PTY device.
da: Kunne ikke oprette PTY-enhed.

en: Plugin %s is not registered.
da: Pluginet %s er ikke registreret.

en: Total %i item. | Total %i items.
da[0]: Total %i element.
da[1]: Total %i elementer.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
da: Er du sikker på, at du vil slette "%s"?

en: Unable to import:
    %s
da: Kan ikke importere:
    %s

en: Import
da: Importér

en: _Save
da: _Gem

en: This protocol does not support exporting.
da: Denne protokol understøtter ikke eksport.

en: Remmina Remote Desktop Client
da: Remmina-fjernskrivebordsklient

en: Remmina Kiosk
da: Remmina-kiosk

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a directory path
en: Could not create the folder “%s”.
da: Kunne ikke oprette mappen "%s".

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a file path
en: Could not create the file “%s”.
da: Kunne ikke oprette filen "%s".

note: TRANSLATORS: The placeholders %s are a file path, and an error message.
en: Could not open the file “%s” on the server. %s
da: Kunne ikke åbne filen "%s" på serveren. %s

en: Could not save the file “%s”.
da: Kunne ikke gemme filen "%s".

en: Could not open the folder “%s”. %s
da: Kunne ikke åbne mappen "%s". %s

en: Could not create the folder “%s” on the server. %s
da: Fejl ved oprettelse af mappen "%s" på serveren. %s

en: Could not create the file “%s” on the server. %s
da: Kunne ikke oprette filen "%s" på serveren. %s

en: Could not open the file “%s”.
da: Kunne ikke åbne filen "%s".

en: Could not write to the file “%s” on the server. %s
da: Kunne ikke skrive filen "%s" på serveren. %s

en: Could not read from the folder. %s
da: Kunne ikke læse fra mappen. %s

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
da: Er du sikker på, at du vil annullere den igangværende filoverførsel?

en: Could not delete “%s”. %s
da: Kunne ikke slette "%s". %s

en: The file exists already
da: Filen findes allerede

en: Resume
da: Genoptag

en: Overwrite
da: Overskriv

en: The following file already exists in the target folder:
da: Den følgende fil findes allerede i målmappen:

en: Choose a Remote Desktop Server
da: Vælg en fjernskrivebord-server

en: Browse the network to find a %s server
da: Gennemse netværket for at finde en %s-server

en: Resolution
da: Opløsning

en: Use initial window size
da: Brug oprindelige vinduesstørrelse

en: Use client resolution
da: Brug klientens opløsning

en: Custom
da: Tilpasset

en: Keyboard mapping
da: Tastaturkortlægning

en: Behavior
da: Opførsel

en: Execute a Command
da: Udfør en kommando

en: Before connecting
da: Inden der oprettes forbindelse

en: command %h %u %t %U %p %g --option
da: kommando %h %u %t %U %p %g --tilvalg

en: After connecting
da: Efter der er oprettet forbindelse

en: /path/to/command -opt1 arg %h %u %t -opt2 %U %p %g
da: /sti/til/kommando -alt1 arg %h %u %t -alt2 %U %p %g

en: Start-up
da: Opstart

en: Auto-start this profile
da: Automatisk start af profilen

en: SSH Tunnel
da: SSH-tunnel

en: Enable SSH tunnel
da: Aktivér SSH-tunnel

en: Tunnel via loopback address
da: Tunnel via loopback-adresse

en: Same server at port %i
da: Samme server på port %i

en: Start-up path
da: Opstartssti

en: SSH Authentication
da: SSH-autentifikation

en: SSH certificate file
da: SSH-certifikatfil

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Advanced
da: Avanceret

en: Notes
da: Noter

en: Default settings saved.
da: Standardindstillinger gemt.

en: Remote Connection Profile
da: Fjernforbindelsesprofil

en: Save as Default
da: Gem som standard

en: Use the current settings as the default for all new connection profiles
da: Brug de nuværende indstillinger som standard til alle nye forbindelsesprofiler

en: Connect
da: Opret forbindelse

en: _Save and Connect
da: _Gem og opret forbindelse

en: Quick Connect
da: Hurtig forbindelse

en: Use '%s' as subgroup delimiter
da: Brug '%s' som afgrænser for undergruppe

en: Labels
da: Etiketter

en: Label1,Label2
da: Etikett1,etikett2

en: Could not find the file “%s”.
da: Kunne ikke finde filen "%s".

en: Enable Service Discovery
da: Aktivér opdagelse af tjenester

en: _Quit
da: _Afslut

en: _About
da: _Om

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: Open Main Window
da: Åbn hovedvindue

note: TRANSLATORS: Applet name as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ TRANSLATORS: Applet Name as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/
en: Remmina Applet
da: Remmina-applet

note: TRANSLATORS: Applet comment/description as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/
en: Connect to remote desktops through the applet menu
da: Opret forbindelse til fjernskriveborde gennem applet-menuen

en: Connected to %s:%d via SSH
da: Tilkoblet %s:%d via SSH

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Terminal content saved in
da: Terminalens indhold gemt i

en: Select All (host+A)
da: Vælg alt (vært+A)

en: Copy (host+C)
da: Kopiér (vært+C)

en: Paste (host+V)
da: Indsæt (vært+V)

en: Save session to file
da: Gem session til fil

en: Increase font size (host+Page Up)
da: Større tekst (vært+Page Up)

en: Decrease font size (host+Page Down)
da: Mindre tekst (vært+Page Down)

en: Find text (host+G)
da: Find tekst (vært+G)

en: Disconnected from %s:%d via SSH
da: Frakoblet fra %s:%d via SSH

en: Copy
da: Kopiér

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Select all
da: Vælg alt

en: _Select all
da: _Vælg alt

en: Increase font size
da: Større tekst

en: _Increase font size
da: _Større tekst

en: Decrease font size
da: Mindre tekst

en: _Decrease font size
da: _Mindre tekst

en: Find text
da: Find tekst

en: _Find text
da: _Find tekst

en: User password
da: Brugerens adgangskode

en: The filename can use the following placeholders:
    
      • %h is substituted with the server name
      • %t is substituted with the SSH server name
      • %u is substituted with the username
      • %U is substituted with the SSH username
      • %p is substituted with Remmina profile name
      • %g is substituted with Remmina profile group name
      • %d is substituted with local date and time in ISO 8601 format
da: Filnavnet kan bruge følgende pladsholdere:
    
      • %h erstattes af servernavnet
      • %t erstattes af SSH-servernavnet
      • %u erstattes af brugernavnet
      • %U erstattes af SSH-brugernavnet
      • %p erstattes af Remmina-profilnavn
      • %g erstattes af Remmina-profilgruppenavn
      • %d erstattes af lokal datetime i iso8601-format

en: Character set
da: Tegnsæt

en: KEX (Key Exchange) algorithms
da: KEX-algoritmer (Key Exchange)

en: Symmetric cipher client to server
da: Symmetrisk chiffer klient til server

en: Preferred server host key types
da: Fortrukne nøgletyper til servervært

en: Folder for SSH session log
da: Mappe til SSH-sessionens log

en: Filename for SSH session log
da: Filnavn til SSH-sessionens log

en: Log SSH session when exiting Remmina
da: Log SSH-session når Remmina afsluttes

en: Audible terminal bell
da: Klokke med lyd i terminalen

en: SSH compression
da: SSH-komprimering

en: Don't remember passwords
da: Husk ikke adgangskoder

en: Strict host key checking
da: Striks tjek af værtsnøgle

en: SSH - Secure Shell
da: SSH - Sikker skal

en: Secured password storage in KWallet
da: Sikret adgangskodeopbevaring i KWallet

en: <Auto-detect>
da: <automatisk registrering>

en: <Not set>
da: <ikke sat>

en: <Choose a quality level to edit…>
da: <vælg et kvalitetsniveau for at redigere …>

en: Poor (fastest)
da: Dårlig (hurtigst)

en: Good
da: God

en: Best (slowest)
da: Bedste (langsomst)

en: Keyboard layout
da: Tastaturlayout

en: Use client keyboard mapping
da: Brug klients tastaturkortlægning

en: Quality settings
da: Kvalitetsindstillinger

en: Wallpaper
da: Tapet

en: Window drag
da: Vinduestræk

en: Menu animation
da: Menuanimation

en: Theme
da: Tema

en: Cursor shadow
da: Markørskygge

en: Cursor blinking
da: Markørblink

en: Font smoothing
da: Udjævning af skrifttype

en: Composition
da: Komposition

en: Remote scale factor
da: Fjernskaleringsfaktor

en: Desktop scale factor %
da: Skaleringsfaktor for skrivebord %

en: Device scale factor %
da: Skaleringsfaktor for enhed %

en: Desktop orientation
da: Orientering af skrivebord

en: Enter RDP authentication credentials
da: Indtast loginoplysninger for RDP-autentifikation

en: Enter RDP gateway authentication credentials
da: Indtast loginoplysninger for autentifikation af RDP-gateway

note: TRANSLATORS: the placeholder may be either an IP/FQDN or a server hostname
en: Disconnected from %s via RDP
da: Frakoblet fra %s via RDP

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account locked out.
da: Kunne ikke få adgang til RDP-serveren "%s".
    Kontoen er låst.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account expired.
da: Kunne ikke få adgang til RDP-serveren "%s".
    Kontoen er udløbet.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Password expired.
da: Kunne ikke få adgang til RDP-serveren "%s".
    Adgangskoden er udløbet.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account disabled.
da: Kunne ikke få adgang til RDP-serveren "%s".
    Kontoen er deaktiveret.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Insufficient user privileges.
da: Kunne ikke få adgang til RDP-serveren "%s".
    Brugeren har ikke tilstrækkelige rettigheder.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account restricted.
da: Kunne ikke få adgang til RDP-serveren "%s".
    Kontoen har begrænsninger.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Change user password before connecting.
da: Kunne ikke få adgang til RDP-serveren "%s".
    Brugeren skal skifte adgangskode inden der oprettes forbindelse.

en: Lost connection to the RDP server “%s”.
da: Mistede forbindelse til RDP-serveren "%s".

en: Could not find the address for the RDP server “%s”.
da: Kunne ikke finde adressen til RDP-serveren "%s".

en: Cannot connect to the RDP server “%s”.
da: Kan ikke oprette forbindelse til RDP-serveren "%s".

en: Could not start libfreerdp-gdi.
da: Kunne ikke starte libfreerdp-gdi.

en: You requested a H.264 GFX mode for the server “%s”, but your libfreerdp does not support H.264. Please use a non-AVC colour depth setting.
da: Du anmodede om en H.264 GFX-tilstand til serveren "%s", men din libfreerdp understøtter ikke H.264. Brug venligst en farvedybdeindstilling som ikke er AVC.

en: The “%s” server refused the connection.
da: Serveren "%s" nægtede forbindelsen.

en: Cannot connect to the “%s” RDP server.
da: Kan ikke oprette forbindelse til RDP-serveren "%s".

en: Automatic (32 bpp) (Server chooses its best format)
da: Automatisk (32 bpp) (serveren vælger sit bedste format)

en: GFX RFX Progressive (32 bpp)
da: GFX RFX progressiv (32 bpp)

en: True colour (32 bpp)
da: Ægte farver (32 bpp)

en: True colour (24 bpp)
da: Ægte farver (24 bpp)

en: High colour (16 bpp)
da: Mange farver (16 bpp)

en: High colour (15 bpp)
da: Mange farver (15 bpp)

en: 256 colours (8 bpp)
da: 256 farver (8 bpp)

en: None
da: Ingen

en: Auto-detect
da: Automatisk registrering

en: Low performance broadband
da: Bredbånd med lav ydelse

en: Satellite
da: Satellit

en: High performance broadband
da: Bredbånd med høj ydelse

en: Off
da: Fra

en: Automatic negotiation
da: Automatisk forhandling

en: NLA protocol security
da: Sikkerhed for NLA-protokol

en: TLS protocol security
da: Sikkerhed for TLS-protokol

en: RDP protocol security
da: Sikkerhed for RDP-protokol

en: NLA extended protocol security
da: Udvidet sikkerhed for NLA-protokol

en: Default
da: Standard

en: 2600 (Windows XP), 7601 (Windows Vista/7), 9600 (Windows 8 and newer)
da: 2600 (Windows XP), 7601 (Windows Vista/7), 9600 (Windows 8 og nyere)

en: Used i.a. by terminal services in a smart card channel to distinguish client capabilities:
      • < 4034: Windows XP base smart card functions
      • 4034-7064: Windows Vista/7: SCardReadCache(),
        SCardWriteCache(), SCardGetTransmitCount()
      • >= 7065: Windows 8 and newer: SCardGetReaderIcon(),
        SCardGetDeviceTypeId()
da: Bruges bl.a. af terminaltjenester i en smartcard-kanal til at skelne mellem klientformåenheder:
      • < 4034: Windows XP grundlæggende smartcard-funktioner
      • 4034-7064: Windows Vista/7: SCardReadCache(),
        SCardWriteCache(), SCardGetTransmitCount()
      • >= 7065: Windows 8 og nyere: SCardGetReaderIcon(),
        SCardGetDeviceTypeId()

en: Options for redirection of audio input:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Audio input (microphone)
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa
da: Tilvalg for viderstilling af lydinput:
      • [sys:<sys>,][dev:<enhed>,][format:<format>,][rate:<frekvens>,]
        [channel:<kanal>] lydinput (mikrofon)
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa

en: Options for redirection of USB device:
      • [dbg,][id:<vid>:<pid>#…,][addr:<bus>:<addr>#…,][auto]
      • auto
      • id:054c:0268#4669:6e6b,addr:04:0c
da: Tilvalg for viderstilling af USB-enhed:
      • [dbg,][id:<vid>:<pid>#…,][addr:<bus>:<adresse>#…,][auto]
      • auto
      • id:054c:0268#4669:6e6b,addr:04:0c

en: Advanced setting for high latency links:
    Adjusts the connection timeout. Use if your connection times out.
    The highest possible value is 600000 ms (10 minutes).
da: Avanceret indstilling til links med høj forsinkelse:
    Juster forbindelsens timeout, brug hvis du støder på fejl ved timeout med din forbindelse.
    Den højeste mulige værdi er 600000 ms (10 minutter)

en: Share folder
da: Delingsmappe

en: Colour depth
da: Farvedybde

en: Network connection type
da: Netværksforbindelsestype

en: Quality
da: Kvalitet

en: Security protocol negotiation
da: Forhandling af sikkerhedsprotokol

en: Gateway transport type
da: Gateway transporttype

en: FreeRDP log level
da: FreeRDP-logniveau

en: FreeRDP log filters
da: FreeRDP-logfiltre

en: Redirect local audio output
da: Omdiriger lokal lydoutput

en: Redirect local microphone
da: Omdiriger lokal mikrofon

en: Connection timeout in ms
da: Forbindelsestimeout i ms

en: Remote Desktop Gateway server
da: Gateway-server for fjernskrivebord

en: Remote Desktop Gateway username
da: Gateway-brugernavn for fjernskrivebord

en: Remote Desktop Gateway password
da: Gateway-adgangskode for fjernskrivebord

en: Remote Desktop Gateway domain
da: Gateway-domæne for fjernskrivebord

en: Client name
da: Klientnavn

en: Client build
da: Klientbygning

en: Start-up program
da: Opstartsprogram

en: Load balance info
da: Information om belastning

note: TRANSLATORS: Do not use typographic quotation marks, these must stay as "double quote", also know as “Typewriter ("programmer's") quote, ambidextrous.”
en: Override printer drivers
da: Tilsidesæt printerdrivere

en: USB device redirection
da: Viderestilling af USB-enhed

en: Local serial name
da: Navn på lokal seriel

en: COM1, COM2, etc.
da: COM1, COM2 osv.

en: Local serial driver
da: Driver til lokal seriel

en: Serial
da: Serienummer

en: Local serial path
da: Sti til lokal seriel

en: /dev/ttyS0, /dev/ttyS1, etc.
da: /dev/ttyS0, /dev/ttyS1 osv.

en: Local parallel name
da: Navn på lokal parallel

en: Local parallel device
da: Enhed for lokal parallel

en: Name of smart card
da: Navn på smartcard

en: Dynamic virtual channel
da: Dynamisk virtuel kanal

en: <channel>[,<options>]
da: <kanal>[,<tilvalg>]

en: Static virtual channel
da: Statisk virtuel kanal

en: Prefer IPv6 AAAA record over IPv4 A record
da: Foretræk IPv6 AAAA-fortegnelse over IPv4-fortegnelse

en: Share printers
da: Del printere

en: Share serial ports
da: Del serielle porte

en: (SELinux) permissive mode for serial ports
da: (SELinux) eftergivende tilstand til serielle porte

en: Share parallel ports
da: Del parallelle porte

en: Share a smart card
da: Del et smartcard

en: Turn off clipboard sync
da: Deaktivér synkronisering af udklipsholder

en: Ignore certificate
da: Ignorer certifikat

en: Use the old license workflow
da: Brug workflowet fra den gamle licens

en: It disables CAL and hwId is set to 0
da: Den deaktiverer CAL, og hwId indstilles til 0

en: Forget passwords after use
da: Gem adgangskoder efter anvendelse

en: Attach to console (2003/2003 R2)
da: Tilkobl til konsol (2003/2003 R2)

en: Turn off fast-path
da: Deaktivér fast-path

en: Server detection using Remote Desktop Gateway
da: Serverregistrering med fjernskrivebordsgateway

en: Use system proxy settings
da: Brug systemets proxyindstillinger

en: Turn off automatic reconnection
da: Deaktivér automatisk genoprettelse af forbindelsen

en: Relax order checks
da: Afslappet tjek af rækkefølge

en: Glyph cache
da: Glyf-mellemlager

en: Enable multitransport protocol (UDP)
da: Anvend multitransportprotokol

en: Using the UDP protocol may improve performance
da: Brug af UDP-protokol kan forbedre ydelsen

en: Use base credentials for gateway too
da: Brug også grundloginoplysninger til gateway

en: View only
da: Kun visning

en: RDP - Remote Desktop Protocol
da: RDP - Fjernskrivebordsprotokol

en: RDP - RDP File Handler
da: RDP - RDP-filhåndterer

en: RDP - Preferences
da: RDP - Præferencer

en: Export connection in Windows .rdp file format
da: Eksportér forbindelse i Windows .rdp-filformat

en: Reconnection attempt %d of %d…
da: Genoprettelsesforsøg %d af %d …

en: File Transfers
da: Filoverførsler

en: Transfer error
da: Overførselsfejl

en: Transfer completed
da: Overførsel fuldført

en: The %s file has been transferred
da: %s-filen er blevet overføret

en: Enter SPICE password
da: Indtast SPICE-adgangskode

en: TLS connection error.
da: Fejl ved TLS-forbindelse.

en: Connection to the SPICE server dropped.
da: Forbindelsen til SPICE-serveren blev opgivet.

en: Use TLS encryption
da: Brug TLS-kryptering

en: Server CA certificate
da: Serverens CA-certifikat

en: Turn off GStreamer overlay
da: Deaktivér serverinput

en: No clipboard sync
da: Deaktivér synkronisering af udklipsholder

en: Enable audio channel
da: Aktivér lydkanal

en: Share smart card
da: Del smartcard

en: Select USB devices for redirection
da: Vælg USB-enheder til viderestilling

en: _Close
da: _Luk

en: USB redirection error
da: Fejl ved viderestilling af USB

en: Enter VNC password
da: Indtast VNC-adgangskode

en: Enter VNC authentication credentials
da: Indtast loginoplysninger for VNC-autentifikation

en: Unable to connect to VNC server
da: Kan ikke oprette forbindelse til VNC-server

en: Couldn’t convert '%s' to host address
da: Kunne ikke konvertere '%s' til værtsadresse

en: VNC connection failed: %s
da: VNC-forbindelse mislykkedes: %s

en: Your connection has been rejected.
da: Din forbindelse er blevet afvist.

en: The VNC server requested an unknown authentication method. %s
da: VNC-serveren anmodede om en ukendt autentificeringsmetode. %s

en: Please retry after turning on encryption for this profile.
da: Prøv venligst igen når kryptering er blevet aktiveret på denne profil.

en: Disconnected from %s:%d via VNC
da: Frakoblet fra %s:%d via VNC

en: Listen on port
da: Lyt på port

en: Show remote cursor
da: Vis fjernmarkør

en: Turn off encryption
da: Brug TLS-kryptering

en: Open Chat…
da: Åbn chat …

en: Remmina VNC Plugin
da: Remmina VNC-plugin

en: Remmina VNC listener Plugin
da: Remmina VNC-lytte-plugin

en: Remmina web-browser plugin
da: Remmina-webbrowserplugin

en: File downloaded
da: Fil downloadet

en: Enter WWW authentication credentials
da: Indtast loginoplysninger for WWW-autentifikation

en: http://address or https://address
da: http://adresse eller https://adresse

en: User agent
da: Brugeragent

en: Proxy URL
da: Proxy-URL

en: E.g. https://example.org, socks://mysocks:1080
da: F.eks. https://eksempel.org, socks://minesokler:1080

en: Turn on Java support
da: Aktivér understøttelse af Java

en: Turn on smooth scrolling
da: Aktivér blød rulning

en: Turn on spatial navigation
da: Aktivér rumlig navigering

en: Turn on plugin support
da: Aktivér understøttelse af plugin

en: Turn on WebGL support
da: Aktivér understøttelse af WebGL

en: Turn on HTML5 audio support
da: Aktivér understøttelse af HTML5-lyd

en: Ignore TLS errors
da: Ignorer TLS-fejl

en: Turn on Web Inspector
da: Aktivér webinspektør

en: You did not set any command to be executed
da: Du satte ikke nogen kommando til at blive udført

en: Warning: Running a command synchronously may cause Remmina not to respond.
    Do you really want to continue?
da: Advarsel! Hvis en kommando køres synkront, så kan det få Remmina til at hænge.
    Vil du virkelig fortsætte?

en: Command
da: Kommando

en: Asynchronous execution
da: Asynkron kørsel

en: Execute a command
da: Udfør en kommando

en: Hello, World!
da: Hello World!

en: Secured password storage in the GNOME keyring
da: Sikret adgangskodeopbevaring i GNOME-nøgleringen

en: SND port
da: SND-port

en: Authentication failure: %s
da: Autentifikationstypefeil: %s

en: Use server settings
da: Brug serverindstillinger

en: VNC password
da: VNC-adgangskode

en: Use JPEG Compression
da: Brug JPEG-komprimering

en: Shared connection
da: Delt forbindelse

en: Send Ctrl+Alt+_Backspace
da: Send Ctrl+Alt+_Rettetast

en: %s wants to share their desktop.
    Do you accept?
da: %s vil dele deres skrivebord.
    Vil du acceptere invitationen?

en: Desktop sharing invitation
da: Invitation til skrivebordsdeling

en: Telepathy - Desktop Sharing
da: Telepathy - Skrivebordsdeling

en: <big><b>Remmina Snap package</b></big>
    
    <span>
    Remmina is running on your system as a Snap package.
    Some Remmina functions need to be set up to work properly.
    </span>
da: <big><b>Remmina Snap-pakke</b></big>
    
    <span>
    Remmina kører på dit system som en Snap-pakke.
    Nogle Remmina-funktioner skal opsættes for at virke korrekt.
    </span>

en: To enable access to some important features, like password saving in your keyring and RDP printer sharing, please open your software center and give the appropriate permissions to Remmina. As an alternative you can enter the following commands in a terminal window:
da: For at aktivere adgang til nogle vigtige funktionaliteter såsom at gemme adgangskoder i din nøglering og RDP-printerdeling, så åbn venligst dit softwarecenter og giv Remmina de rette tilladelser. Alternativt kan du indtaste følgende kommandoer i et terminalvindue:

en: <big>Permissions</big>
da: <big>Tilladelse</big>

en: Since Snap packages run confined from the rest of the system, Remmina profiles are saved inside the Snap file system by default. You can change the location in the Remmina preferences.
da: Eftersom Snap-pakker kører separat fra resten af systemet gemmes Remmina-profiler som standard i Snap-filsystemet. Du kan ændre placeringen i Remminas præferencer.

en: Change where Remmina profiles are stored
da: Ændr hvor Remminas profiler gemmes

en: <big>Snap settings</big>
da: <big>Indstillinger for Snap</big>

en: Do not show this message again
da: Vis ikke meddelelsen igen

en: Search
da: Søg

en: Search for previous occurrence
da: Søg efter forrige forekomst

en: Search for next occurrence
da: Søg efter næste forekomst

en: Toggle search options
da: Skift søgevalgmuligheder

en: _Match case
da: _Forskel på store og små bogstaver

en: Match _entire word only
da: Søg kun efter _hele ord

en: Match as _regular expression
da: Søg som _regulært udtryk

en: _Wrap around
da: _Forfra når slutningen er nået

en: About
da: Om

en: Add
da: Tilføj

en: _Remove
da: _Fjern

en: Move up
da: Flyt op

en: Move down
da: Flyt ned

en: Change
da: Skift

en: Selection criteria
da: Kriterie for valg

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: Set new password
da: Indstil ny adgangskode

[ctx: Multi password changer]
note: A column table with multiple check-boxes
en: Select
da: Vælg

[ctx: Multi password changer table]
en: Name
da: Navn

[ctx: Multi password changer table]
en: Group
da: Gruppe

[ctx: Multi password changer table]
en: Domain\Username
da: Domæne\brugernavn

en: <span weight='bold' size='larger'>Multi Password Changer</span>
da: <span weight='bold' size='larger'>Multi-adgangskodeskifter</span>

en: Choose a new key
da: Vælg en ny tast

en: Please press the new key…
da: Tryk venligst på en ny tast …

en: Hide or show the search bar
da: Skjul eller vis søgelinjen

en: Add a new connection profile
da: Tilføj en ny forbindelsesprofil

en: Switch from grouped to list view
da: Skift fra gruppered til listevisning

en: Select the protocol to use with the quick connect bar.
da: Vælg den protokol som skal bruges med hurtigforbindelseslinjen.

en: Search string or server name/IP address for “Quick Connect”
da: Søg efter streng eller servernavn/IP-adresse til “Hurtig forbindelse”

en: Server name or IP address
da: Servernavn eller IP-adresse

en: Clear
da: Ryd

en: Edit
da: Rediger

en: Collapse all
da: Sammenfold alle

en: Expand all
da: Udfold alle

en: Multi password changer
da: Multi-adgangskodeskifter

en: Debugging
da: Fejlretning

en: Export
da: Eksportér

en: Make Remmina your default remote desktop client
da: Gør Remmina til standardfjernskrivebordsklienten

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Donations
da: Donationer

note: Remmina community website
en: Community
da: Fællesskab

en: Last used
da: Sidst brugt

en: New connection profile
da: Opret ny forbindelsesprofil

en: Show search bar
da: Vis søgelinje

en: Remmina main menu
da: Remminas hovedmenu

en: Actions
da: Handlinger

en: Toggle view
da: Visning til/fra

en: Please wait…
da: Vent venligst …

en: Double-click action
da: Handling for dobbeltklik

en: Open connection
da: Åbn forbindelse

en: Edit settings
da: Rediger indstillinger

en: Scaling quality
da: Skaleringskvalitet

en: Nearest
da: Nærmeste

en: Tiles
da: Fliser

en: Bilinear
da: Bilineær

en: Step size for auto-scroll
da: Trinstørrelse for automatisk rulning

en: Maximal amount of recent items
da: Maksimum antal seneste elementer

en: Screen resolutions
da: Skærmopløsninger

en: Folder for screenshots
da: Mappe til skærmbilleder

en: Choose a folder to save screenshots from Remmina in.
da: Vælg en mappe hvor skærmbilleder fra Remmina skal gemmes i.

en: Select a folder
da: Vælg en mappe

en: Set up
da: Indstil

en: Screenshot filenames
da: Filnavne til skærmbilleder

en: %p Profile name
    %h Server name/IP
    %Y Year, %m Month, %d Day, %H Hour, %M Minute, %S Seconds (UTC time)
da: %p profilnavn
    %h servernavn/IP
    %Y år, %m måned, %d dag, %H time, %M minut, %S sekunder (UTC-tid)

en: The folder connection profiles are saved in, it defaults to the XDG_USER_DATA
da: Standardmappen hvor forbindelsesprofilerne gemmes. Standard er XDG_USER_DATA

note: The folder where profiles are saved
en: Remmina data folder
da: Remmina-datamappe

en: Remember last view for each connection
da: Husk sidste visningstilstand for hver forbindelse

en: Remember last view mode
da: Husk sidste visningstilstand

en: Set a custom filename for your Remmina connection profiles, using a formatting string.
da: Indstil et tilpasset filnavn til dine Remmina-forbindelsesprofiler, med en formateringsstreng.

en: Only save generated screenshots, don't copy them to clipboard.
da: Gem kun genererede skærmbilleder, kopiér dem ikke til udklipsholderen.

en: Prevent screenshots from entering clipboard
da: Forhindr skærmbilleder i at komme i udklipsholderen

en: Always show tabs
da: Vis altid faneblade

en: Hide the toolbar shown in the tabbed interface
da: Skjul værktøjslinjen i grænseflade med faneblade

en: Default view
da: Standard visningstilstand

en: Automatic
da: Automatisk

en: Scrolled window
da: Rullet vindue

en: Viewport fullscreen
da: Visningsområde fuldskærm

en: By group
da: Efter gruppe

en: By protocol
da: Efter protokoller

en: Per connection
da: Pr. forbindelse

en: Fullscreen on the same screen as the connection window
da: Fuldskærm på den samme skærm som forbindelsesvinduet

en: Peeking
da: Smugkig

en: Hidden
da: Skjult

en: Fullscreen toolbar visibility
da: Værktøjslinjens synlighed i fuldskærm

en: Hide the search bar shown in the main window
da: Skjul søgelinjen som vises i hovedvinduet

en: Appearance
da: Udseende

en: Show new connection on top of the menu
da: Vis ny forbindelse øverst i menuen

en: Hide total count shown in the group menu
da: Skjul total-tælling som vises i gruppemenuen

en: No tray icon
da: Intet bakkeikon

en: Start in tray upon user login
da: Start i bakke når brugeren logger ind

en: Host key
da: Værtstast

en: Show/hide fullscreen
da: Vis/skjul fuldskærm

en: Auto-fit window
da: Automatisk tilpasning af vindue

en: Apply/remove scaling
da: Anvend/fjern skalering

en: Grab keyboard
da: Fang tastatur

en: Show/hide toolbar
da: Vis/skjul værktøjslinje

en: View-only mode
da: Kun visning-tilstand

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Local SSH port
da: Lokal SSH-port

en: Parse ~/.ssh/config
da: Fortolk ~/.ssh/config

en: No logging at all
da: Ingen logning overhovedet

en: Rare conditions or warnings
da: Sjældne betingelser og advarsler

en: API-accessible entrypoints
da: Indgangspunkter for API-tilgængelighed

en: Lower level protocol info, packet level
da: Protokolinformation for nedre niveau, pakkeniveau

en: Function entering and leaving
da: Indgang og afslutning af funktioner

en: SSH log level
da: SSH-logniveau

note: http://man7.org/linux/man-pages/man7/tcp.7.html
en: Seconds of connection idleness before TCP keepalive probes are sent.
da: Sekunder som forbindelsen skal være inaktiv inden TCP begynder at sende keepalive-sonder.

note: http://man7.org/linux/man-pages/man7/tcp.7.html
en: Seconds between each keepalive probe.
da: Sekunder mellem hver keepalive-sonde.

note: http://man7.org/linux/man-pages/man7/tcp.7.html
en: Number of keepalive probes sent via TCP connection before it is dropped.
da: Antal keepalive-sonder som sendes via TCP-forbindelse inden den opgives.

note: http://man7.org/linux/man-pages/man7/tcp.7.html
en: Amount of milliseconds to attempt acknowledging data before closing the corresponding TCP connection forcibly.
da: Antal millisekunder som data skal forsøges anerkendes inden den tilhørende TCP-forbindelse tvinges til lukning.

en: SSH options
da: SSH-valgmuligheder

en: Use secret key authentication for some widgets
da: Brug autentifikation med hemmelig nøgle til nogle widgets

en: Automatically accept all fingerprints and certificates
da: Accepter automatisk alle fingeraftryk og certifikater

en: Security
da: Sikkerhed

en: Terminal font
da: Terminalens skrifttype

en: Scrollback lines
da: Tilbagerulningslinjer

en: Select all shortcuts
da: Vælg alle genveje

en: (Host key+)
da: (værtstast+)

en: Use default system font
da: Brug systemets standardskrifttype

en: Colour theme
da: Farvestema

en: Choose a colour scheme file. Usually available in /usr/share/remmina/theme. https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes has more details.
da: Vælg en farveskemafil. Typisk tilgængelig i /usr/share/remmina/theme. Flere deltaljer i https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes.

en: Pick a terminal colouring file
da: Vælg en farvelægningsfil til terminalen

en: Bright colours
da: Klare farver

en: Pick a light black colour
da: Vælg en farve til lys sort

en: Pick a light red colour
da: Vælg en farve til lys rød

en: Pick a bright green colour
da: Vælg en farve til klar grøn

en: Pick a bright yellow colour
da: Vælg en farve til klar gul

en: Pick a bright blue colour
da: Vælg en farve til klar blå

en: Pick a light magenta colour
da: Vælg en farve til lys magenta

en: Pick a light cyan colour
da: Vælg en farve til lys cyan

en: Pick a light white colour
da: Vælg en farve til lys hvid

en: Pick a black colour
da: Vælg en farve til sort

en: Pick a red colour
da: Vælg en farve til rød

en: Pick a green colour
da: Vælg en farve til grøn

en: Pick a yellow colour
da: Vælg en farve til gul

en: Pick a blue colour
da: Vælg en farve til blå

en: Pick a magenta colour
da: Vælg en farve til magenta

en: Pick a cyan colour
da: Vælg en farve til cyan

en: Pick a white colour
da: Vælg en farve til hvid

en: Normal colours
da: Normale farver

en: Cursor colour
da: Markørfarve

en: Background colour
da: Baggrundsfarve

en: Foreground colour
da: Forgrundsfarve

en: Bold colour
da: Farve for fed

en: Remmina Preferences
da: Remmina-præferencer

en: Unlock Remmina
da: Lås op for Remmina

en: Unlock
da: Lås op

en: Master password
da: Hovedadgangskode
