Remmina v1.3.6 - en to ie translation catalogue (629 entries)

en: Password
ie: Contrasigne

en: SSH identity file
ie: File de identitá SSH

en: SSH agent
ie: Agente SSH

en: Public key (automatic)
ie: Clave public (automatic)

en: Show Hidden Files
ie: Revelar celat files

en: Overwrite all files
ie: Superscrir omni

en: Resume all file transfers
ie: Transferte de files

en: Connect via SSH from a new terminal
ie: Conexer med SSH de un nov terminal

en: Username
ie: Nómine de usator

en: Authentication type
ie: Tip de autentication

en: Password to unlock private key
ie: Contrasigne por desserrar li clave privat

en: SSH Proxy Command
ie: Comande de proxy SSH

en: SFTP - Secure File Transfer
ie: SFTP - Secur transferte de files

en: Remmina debugging window
ie: Fenestre de debug de Remmina

en: Paste system info in the Remmina debugging window
ie: Collar li information pri li sistema in li fenestre de debug de Remmina

en: Entry
ie: Intrada

en: Tool
ie: Utensile

en: Preference
ie: Preferentie

en: Secret
ie: Privat

en: Language Wrapper
ie: Invelope de un lingue

en: Plugins
ie: Plugines

en: Close
ie: Cluder

en: Name
ie: Nómine

en: Type
ie: Tip

en: Description
ie: Descrition

en: Chat with %s
ie: Conversation con %s

en: _Send
ie: _Inviar

en: _Clear
ie: _Vacuar

en: Discovered
ie: Decovrit

en: New Connection
ie: Nov connexion

en: <None>
ie: <Null>

en: Resolutions
ie: Resolutiones

en: Configure the available resolutions
ie: Configurar li disponibil resolutiones

en: Recent lists cleared.
ie: Li recent listas sta vacuat.

en: Keystrokes
ie: Tippada

en: Configure the keystrokes
ie: Configurar rápid-tastes

note: TRANSLATORS: Do not translate libsodium, is the name of a library
en: libsodium >= 1.9.0 is required to use Primary Password
ie: libsodium >= 1.9.0 es besonat por usar li principal contrasigne

en: Picking a terminal colouring file replaces the file:
ie: Selecte un verd color

en: Cancel
ie: Anullar

en: Domain
ie: Dominia

en: Save password
ie: Gardar li contrasigne

en: _Cancel
ie: _Annular

en: Enter certificate authentication files
ie: Provide files por autentication med un certificate

en: CA Certificate File
ie: File de certificate de CA

en: CA CRL File
ie: File de CRL de CA

en: Client Certificate File
ie: File de certificate del client

en: Client Certificate Key
ie: Clave de certificate del client

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
ie: Esque vu vole cluder %i activ conexiones in li actual fenestre?

en: Are you sure you want to close this last active connection?
ie: Esque vu vole cluder ti ultim activ conection?

en: Scrolled fullscreen
ie: Rulat plen-ecran

en: Keep aspect ratio when scaled
ie: Retener aspecte quande on scala

en: Fill client window when scaled
ie: Plenar li fenestre del cliente quande on scala

en: Send clipboard content as keystrokes
ie: Inviar li contenete del Paperiere quam tippada

en: Turn off scaling to avoid screenshot distortion.
ie: Desactivar li scale por evitar distorsion de capturas del ecran.

en: Screenshot taken
ie: Ecran ha esset capturat

en: _Menu
ie: _Menú

en: Menu
ie: Menú

en: Open the Remmina main window
ie: Aperter li fenestre principal de Remmina

en: Duplicate current connection
ie: Duplicar li actual conexion

en: Resize the window to fit in remote resolution
ie: Redimensionar li fenestre secun li lontan resolution

en: Toggle fullscreen mode
ie: (Des)activar mode plen-ecran

en: Multi monitor
ie: Multi-monitor

en: Toggle dynamic resolution update
ie: Dinamic actualisation del resolution

en: Toggle scaled mode
ie: Mode scalat

en: Switch tab pages
ie: Alterar li cartes

en: Grab all keyboard events
ie: Capturar omni evenimentes de tastatura

en: Preferences
ie: _Preferenties

en: _Tools
ie: Instrumentarium

en: Tools
ie: Instrumentarium

en: Screenshot
ie: Capter li ecran

en: Minimize window
ie: Minimisar li fenestre

en: Disconnect
ie: Desconexer

en: The file “%s” is corrupted, unreadable, or could not be found.
ie: Li file %s es corupt, ínleibil, o mancant.

en: Warning: This plugin requires GtkSocket, but this feature is unavailable in a Wayland session.
ie: Avise: Ti plugin besona GtkSocket quel es índisponibil in un session Wayland.

en: Open in web browser
ie: Aperter in li navigator web

en: The passwords do not match
ie: Li contrasignes ne corresponde

en: %d password changed. | %d passwords changed.
ie[0]: %d contrasigne sta cambiat.
ie[1]: %d contrasignes sta cambiat.

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show 'About'
ie: Monstrar «Pri...»

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Connect to a desktop described in a file (.remmina or a filetype supported by a plugin)
ie: Comexer a un pupitre descrit in un file (.remmina o un tip suportat de un plugin)

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Start in kiosk mode
ie: Lansar in mode de kiosk

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Create new connection profile
ie: Crear un nov profil de conexion

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show preferences
ie: Monstrar preferenties

en: TABINDEX
ie: IDDECARTE

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Quit
ie: Surtir

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Use default server name (for --new)
ie: Usar li predefinit nómine de servitor (por --new)

en: SERVER
ie: SERVITOR

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Use default protocol (for --new)
ie: Usar li protocol predefinit (por --new)

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Start in tray
ie: Lansar in li area de notificationes

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show the application version
ie: Monstra li version del application

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show version of the application and its plugins
ie: Monstrar li version del application e su plugines

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Modify connection profile (requires --set-option)
ie: Modificar li profil de conexion (besona --set-option)

en: Encrypt a password
ie: Contrasigne de VNC

en: Disable toolbar
ie: Desactivar li instrumentarium

en: Enable fullscreen
ie: Activar mode plen-ecran

en: Disable tray icon
ie: Desactivar li icone de notification

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: - or protocol://username:encryptedpassword@host:port
ie: - o protocol://nominedeusator:ciffratcontrasigne@host:portu

en: Address is too long for UNIX socket_path: %s
ie: Adresse es tro long por socket_path de UNIX: %s

en: Creating UNIX socket failed: %s
ie: Ne successat crear un socket de UNIX: %s

en: Connecting to UNIX socket failed: %s
ie: Ne successat conexer a un socket de UNIX: %s

en: Please enter format 'widthxheight'.
ie: Ples usar li formate «LARGORExALTORE».

en: Change security settings
ie: Parametres de qualitá

en: Choose download location
ie: Selecter li localisation de descarga

en: Are you sure to delete the selected files on server?
ie: Esque vu vole remover li selectet files del servitor?

en: Choose a file to upload
ie: Selecte un file a cargar

en: Upload
ie: Cargar

en: Upload folder
ie: Cargar un fólder

en: Download
ie: Descargar

en: _Delete
ie: _Deleter

en: Home
ie: Hem

en: Go to home folder
ie: Ear al fólder Hem

en: Up
ie: Ad-supra

en: Go to parent folder
ie: Ear al fólder superior

en: Refresh
ie: Refriscar

en: Refresh current folder
ie: Refriscar li actual fólder

en: Download from server
ie: Descargar del servitor

en: Upload to server
ie: Cargar al servitor

en: Delete
ie: Deleter

en: Delete files on server
ie: Remover files sur li servitor

en: Filename
ie: Fil-nómine

en: Size
ie: Grandore

en: User
ie: Usator

en: Group
ie: Gruppe

en: Modified
ie: Modificat

en: Remote
ie: Lontan

en: Progress
ie: Progresse

en: Open SFTP transfer…
ie: Aperter un transferte SFTP…

en: Executing external commands…
ie: Executente extern comandes…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for the connection profile name
en: Connecting to “%s”…
ie: Conexion a %s per SSH…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for an hostname or an IP address.
en: Connecting to “%s” via SSH…
ie: Conexion a %s per SSH…

note: TRANSLATORS: “%i” is a placeholder for a TCP port number.
en: Awaiting incoming SSH connection on port %i…
ie: Atendente por un inveniente conexion SSH sur portu %i…

en: The “%s” command is not available on the SSH server.
ie: Li comande «%s» es índisponibil sur li servitor SSH.

en: Could not run the “%s” command on the SSH server (status = %i).
ie: Ne successat lansar li comande «%s» sur li servitor SSH (statu = %i).

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Could not run command. %s
ie: Ne successat lansar un comande: %s

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a hostname or IP address.
en: Connecting to %s via SSH…
ie: Conexion a %s per SSH…

en: Type in SSH username and password.
ie: Provide li nómine de usator e li contrasigne de SSH.

en: Fingerprint automatically accepted
ie: Fingre-print es acceptat automaticmen

note: TRANSLATORS: The user is asked to verify a new SSL certificate.
en: Certificate details:
ie: Detallies del certificate:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate subject is usually the remote server the user connect to.
en: Subject:
ie: Tema:

note: TRANSLATORS: The name or email of the entity that have issued the SSL certificate
en: Issuer:
ie: Emissor:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Fingerprint:
ie: Fingre-print:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept certificate?
ie: Accepter li certificate?

note: TRANSLATORS: The user is asked to verify a new SSL certificate.
en: The certificate changed! Details:
ie: Li certificate esset modificat! Detallies:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Old fingerprint:
ie: Anteyan fingre-print:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: New fingerprint:
ie: Nov fingre-print:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept changed certificate?
ie: Accepter li modificat certificate?

note: TRANSLATORS: “%i” is a placeholder for a port number. “%s”  is a placeholder for a protocol name (VNC).
en: Listening on port %i for an incoming %s connection…
ie: Escutante li portu %i por invenient conexiones %s…

en: Server
ie: Servitore

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a protocol name, like “RDP”.
en: Install the %s protocol plugin first.
ie: In prim, installar li plugin del protocol %s.

en: Could not authenticate with TOTP/OTP/2FA. %s
ie: Ne successat iniciar un session SSH: %s

en: Could not authenticate with SSH password. %s
ie: Ne successat iniciar un session SSH: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: SSH certificate cannot be imported. %s
ie: Li certificate SSH ne posset esser importat. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: SSH certificate cannot be copied into the private SSH key. %s
ie: Li certificat SSH ne posset esser copiat al clave SSH privat. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not authenticate using SSH certificate. %s
ie: Ne successat autentificar per un certificat SSH. %s

en: SSH identity file not selected.
ie: File de identitá SSH ne es selectet.

en: Could not authenticate automatically with SSH agent. %s
ie: Ne successat iniciar un session SSH: %s

en: Could not authenticate with SSH GSSAPI/Kerberos. %s
ie: Ne successat iniciar un session SSH: %s

en: Could not authenticate with keyboard-interactive. %s
ie: Ne successat iniciar un session SSH: %s

en: Could not authenticate with automatic public SSH key. %s
ie: Ne successat iniciar un session SSH: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch public SSH key. %s
ie: Ne successat iniciar un session SSH: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch checksum of the public SSH key. %s
ie: Ne successat iniciar un session SSH: %s

en: SSH password
ie: Contrasigne SSH

en: Password for private SSH key
ie: Contrasigne del clave SSH privat

en: Enter TOTP/OTP/2FA code
ie: Provide li code TOTP/OTP/2FA

en: SSH tunnel credentials
ie: Legitimation de tunnel SSH

en: SSH credentials
ie: Legitimation SSH

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create channel. %s
ie: Ne successat crear un session SFTP: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not connect to SSH tunnel. %s
ie: Ne successat iniciar un session SSH: %s

en: The server did not respond.
ie: Li servitore ne respondet.

en: Cannot connect to local port %i.
ie: Ne successat conexer al local portu %i.

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not write to SSH channel. %s
ie: Ne successat iniciar un session SSH: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not poll SSH channel. %s
ie: Ne successat executer ssh_channel_write(): %s

en: Assign a destination port.
ie: Assignar un portu de destination.

en: Could not create socket.
ie: Ne successat crear un socket.

note: TRANSLATORS: Do not translate pthread
en: Could not start pthread.
ie: Ne successat lansar pthread.

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create SFTP session. %s
ie: Ne successat crear un session SFTP: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not start SFTP session. %s
ie: Ne successat iniciar un session SSH: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not open channel. %s
ie: Ne successat lansar un comande: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request shell. %s
ie: Ne successat crear un session SFTP: %s

en: Total %i item. | Total %i items.
ie[0]: %i element total.
ie[1]: %i elementes total.

en: Network status: offline
ie: Statu del rete: deconexet

en: Are you sure you want to delete “%s”?
ie: Esque vu vole deleter «%s»?

en: Unable to import:
    %s
ie: Importation ne successat:
    %s

en: Import
ie: Importar

en: _Save
ie: _Gardar

en: Remmina Remote Desktop Client
ie: Cliente de lontan pupitre Remmina

en: Remmina Kiosk
ie: Kiosk de Remmina

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a directory path
en: Could not create the folder “%s”.
ie: Ne successat crear li fólder «%s».

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a file path
en: Could not create the file “%s”.
ie: Ne successat crear un file «%s».

note: TRANSLATORS: The placeholders %s are a file path, and an error message.
en: Could not open the file “%s” on the server. %s
ie: Ne successat aperter li file «%s» sur li servitor. %s

en: Could not save the file “%s”.
ie: Ne successat gardar li file «%s».

en: Could not open the folder “%s”. %s
ie: Ne successat aperter li fólder «%s». %s

en: Could not create the folder “%s” on the server. %s
ie: Ne successat crear li fólder «%s» sur li servitor. %s

en: Could not create the file “%s” on the server. %s
ie: Ne successat crear li file «%s» sur li servitor. %s

en: Could not open the file “%s”.
ie: Ne successat aperter li file «%s».

en: Could not write to the file “%s” on the server. %s
ie: Ne successat scrir al file «%s» sur li servitor. %s

en: Could not read from the folder. %s
ie: Ne successat leer li fólder. %s

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
ie: Esque vu vole deleter «%s»?

en: Could not delete “%s”. %s
ie: Ne successat remover «%s». %s

en: Resume
ie: Reprender

en: Overwrite
ie: Superscrir

en: <big>Supported formats
    • server
    • server[:port]
    VNC additional formats
    • ID:repeater ID number
    • unix:///path/socket.sock</big>
ie: <big>Supportat formates
    • servitore
    • servitore:portu
    Extra formates de VNC
    • ID:repetitor-numero-ID
    • unix:///rute/socket.sock</big>

en: <big>Supported formats
    • server
    • server[:port]
    • username@server[:port] (SSH protocol only)</big>
ie: <big>Supportat formates
    • servitore
    • servitore[:portu]
    • usator@servitore[:portu] (solmen protocol SSH)</big>

en: Input is invalid.
ie: Intrada es ínvalid.

en: Browse the network to find a %s server
ie: Navigar li rete por trovar un servitore %s

en: Use client resolution
ie: Usar resolution del client

en: Custom
ie: Personal

en: Keyboard mapping
ie: Correspondentie del tastatura

en: Behavior
ie: Conduida

en: Execute a Command
ie: Executer un comande

en: Before connecting
ie: Nov connexion

en: After connecting
ie: Nov connexion

en: Start-up
ie: Iniciar

en: Auto-start this profile
ie: Auto-lansar ti profil

en: Connection profile security
ie: Securitá de profil de connexion

en: Require password to connect or edit the profile
ie: Besonar un contrasigne ante que conexer o modificar li profil

en: SSH Tunnel
ie: Tunnel SSH

en: Enable SSH tunnel
ie: Activar un tunnel SSH

en: Start-up path
ie: Iniciar

en: SSH Authentication
ie: Autentication SSH

en: SSH private key file
ie: File del clave SSH privat

en: SSH certificate file
ie: File de certificate SSH

en: Advanced
ie: Avansates

note: TRANSLATORS: Meta-error. Shouldn't be visible.
en: Internal error.
ie: Errore intern.

en: Couldn't validate user input. %s
ie: Ne successat validar li intrada. %s

en: Default settings saved.
ie: Configuration predefinit sta gardat.

en: Remote Connection Profile
ie: Nov connexion

en: Save as Default
ie: Gardar quam predefinit

en: Connect
ie: Connexer

en: _Save and Connect
ie: _Gardar e conexer

en: Quick Connect
ie: Rapid conexion

en: Labels
ie: Etiquettes

en: Label1,Label2
ie: Etiquette1,Etiquette2

en: Could not find the file “%s”.
ie: Ne successat trovar li file «%s».

en: Enable Service Discovery
ie: Activar decovrition de servicies

en: _Quit
ie: S_urtir

en: _About
ie: _Pri

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: Open Main Window
ie: Aperter li principal fenestre

note: TRANSLATORS: Applet name as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ TRANSLATORS: Applet Name as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/
en: Remmina Applet
ie: Applette Remmina

en: Connected to %s:%d via SSH
ie: Conexion a %s:%d per SSH

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Error: %s
ie: Errore: %s

en: Terminal content saved in
ie: Fonde del terminal

en: Select All (host+A)
ie: Selecter omnicos (Host+a)

en: Copy (host+C)
ie: Copiar (Host+c)

en: Paste (host+V)
ie: Collar (Host+v)

en: Save session to file
ie: Gardar li session a un file

en: Find text (host+G)
ie: Collar (Host+v)

en: Disconnected from %s:%d via SSH
ie: Deconexet de %s:%d per SSH

en: Copy
ie: Copiar

en: _Copy
ie: _Copiar

en: Paste
ie: Collar

en: _Paste
ie: Co_llar

en: Select all
ie: Selecter omnicos

en: _Select all
ie: Select _omnicos

en: Increase font size
ie: Augmentar li fonde

en: _Increase font size
ie: _Augmentar li fonde

en: Decrease font size
ie: Diminuer li fonde

en: _Decrease font size
ie: _Diminuer li fonde

en: Find text
ie: Trovar textu

en: _Find text
ie: _Trovar textu

en: User password
ie: Contrasigne de usator

en: Opening command
ie: Comande de aperter

en: Start-up background program
ie: Programma in funde del inicie

en: Terminal colour scheme
ie: Schema de colores del terminal

en: Character set
ie: Repertorie de caracteres

en: KEX (Key Exchange) algorithms
ie: Algoritmes de KEX (exchange de claves)

en: Folder for SSH session log
ie: Ne successat iniciar un session SSH: %s

en: Full path of an existing folder
ie: Complet rute de un existent fólder

en: Audible terminal bell
ie: Audibil sonette de terminal

en: SSH X11 Forwarding
ie: Transmission SSH de X11

en: SSH compression
ie: Parametres SSH

en: Don't remember passwords
ie: Ne memorar contrasignes

en: SSH - Secure Shell
ie: SSH - Shell secur

en: <Auto-detect>
ie: <Autodetecter>

en: <Not set>
ie: <Ne assignat>

en: Poor (fastest)
ie: Inferiori (rapidissim)

en: Medium
ie: Medie

en: Good
ie: Bon

en: Best (slowest)
ie: Optim (lentissim)

en: Keyboard layout
ie: Arangeament de tastatura

en: Keyboard scancode remapping
ie: Rearangement de scancodes del tastatura

en: Quality settings
ie: Parametres de qualitá

en: Wallpaper
ie: Tapete

en: Window drag
ie: Mover complet fenestres

en: Menu animation
ie: Animation de menús

en: Theme
ie: Tema

en: Cursor shadow
ie: Ombre del apuntator

en: Font smoothing
ie: Aglattar fondes

en: Desktop orientation
ie: Rotation del Pupitre

en: Input device settings
ie: Parametres de intrada

en: Disable smooth scrolling
ie: Desactivar glissat rulament

en: General settings
ie: General parametres

en: Reconnect attempts number
ie: Númere de penas de reconexion

note: TRANSLATORS: the placeholder may be either an IP/FQDN or a server hostname
en: Disconnected from %s via RDP
ie: Deconexet de %s per RDP

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account locked out.
ie: Ne successat acceder li servitor RDP «%s».
    Li conto es blocat.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account expired.
ie: Ne successat acceder li servitor RDP «%s».
    Li conto es expirat.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Password expired.
ie: Ne successat acceder li servitor RDP «%s».
    Li contrasigne es expirat.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account disabled.
ie: Ne successat acceder li servitor RDP «%s».
    Li conto es depermisset.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account restricted.
ie: Ne successat acceder li servitor RDP «%s».
    Li conto es restrictet.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Change user password before connecting.
ie: Ne successat acceder li servitor RDP «%s».
    Cambia li contrasigne ante que conexer.

en: Lost connection to the RDP server “%s”.
ie: Ne successat conexer al servitore RDP %s.

en: Could not find the address for the RDP server “%s”.
ie: Ne successat trovar li adresse del servitor RDP «%s».

note: TRANSLATORS: the placeholder may be either an IP/FQDN or a server hostname
en: Unable to establish a connection to the RDP server “%s”. Check “Security protocol negotiation”.
ie: Ne successat conexer al servitore RDP «%s». Ples controlar «Negociation del protocol de securitá».

en: Cannot connect to the RDP server “%s”.
ie: Ne successat conexer al servitore RDP %s.

en: Could not start libfreerdp-gdi.
ie: Ne successat lansar pthread.

en: You requested a H.264 GFX mode for the server “%s”, but your libfreerdp does not support H.264. Please use a non-AVC colour depth setting.
ie: Vu demandat un mode GFX H.264 GFX por li servitor «%s», ma vor libfreerdp ne supporta H.264. Ples usar un profunditá de colores non-AVC.

en: The “%s” server refused the connection.
ie: Li servitor «%s» refusat li conexion.

en: Cannot connect to the “%s” RDP server.
ie: Ne successat conexer al servitore RDP %s.

en: GFX RFX Progressive (32 bpp)
ie: GFX RFX (32 bpp)

en: True colour (32 bpp)
ie: Fidel color (32 bpp)

en: True colour (24 bpp)
ie: Fidel color (24 bpp)

en: High colour (16 bpp)
ie: Opulent color (16 bpp)

en: High colour (15 bpp)
ie: Opulent color (15 bpp)

en: 256 colours (8 bpp)
ie: 256 colores (8 bpp)

en: None
ie: <Null>

en: Auto-detect
ie: Autodetecter

en: Satellite
ie: Satellital

en: Off
ie: Ínactiv

en: Automatic negotiation
ie: Automatic

en: NLA protocol security
ie: Protocol

en: TLS protocol security
ie: Protocol

en: RDP protocol security
ie: Protocol

en: Default
ie: Predefinit

en: 0 — Windows 7 compatible
ie: 0 — compatibil con Windows 7

en: Options for redirection of audio output:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Audio output
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa
ie: Optiones de redirection del audio-production:
      • [sys:<sistema>,][dev:<aparate>,][format:<formate>,][rate:<rapid.>,]
        [channel:<canal>] Audio-production
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa

en: Share folder
ie: Partir un folder

en: Restricted admin mode
ie: Restrictet mode del administrator

en: Password hash
ie: Hash del contrasigne

en: Left-handed mouse support
ie: Supporte del mus por levulons

en: Enable multi monitor
ie: Supporte de multiplic ecranes

en: List monitor IDs
ie: Listar IDs de monitor

en: Colour depth
ie: Profundore de color

en: Network connection type
ie: Nov connexion

en: Quality
ie: Qualitá

en: Security protocol negotiation
ie: Negociation del protocol de securitá

en: TLS Security Level
ie: Nivelle de securitá TLS

en: tag:level[,tag:level[,…]]
ie: etiquette:nivelle[,etiquette:nivelle[,…]]

en: Audio output mode
ie: Mode del audio-production

en: Redirect local microphone
ie: Redirecter li local microfon

en: Connection timeout in ms
ie: Timeout de conexion, ms

en: Client name
ie: Nómine del client

en: Client build
ie: Nómine del client

en: Start-up program
ie: Iniciar

en: USB device redirection
ie: Redirection de aparates USB

en: Local serial name
ie: Nómine de local serial

en: Local serial driver
ie: Driver de local serial

en: Local serial path
ie: Rute de local serial

en: Local parallel name
ie: Nómine de local parallel

en: Local parallel device
ie: Aparate de local parallel

en: Name of smart card
ie: Partir un smartcarte

en: Dynamic virtual channel
ie: Dinamic virtual canal

en: <channel>[,<options>]
ie: <canal>[,<parametres>]

en: Static virtual channel
ie: Static virtual canal

en: TCP redirection
ie: Redirection TCP

en: /PATH/TO/rdp2tcp
ie: /RUTE/DE/rdp2tcp

en: Share printers
ie: Partir printatores

en: Share serial ports
ie: Partir portus serial

en: Share parallel ports
ie: Partir portus parallel

en: Share a smart card
ie: Partir un smartcarte

en: Turn off clipboard sync
ie: Desactivar li sincronisation del Paperiere

en: Ignore certificate
ie: Ignorar li certificate

en: Attach to console (2003/2003 R2)
ie: Atachar al console (2003/2003 R2)

en: Glyph cache
ie: Cache de glifos

en: Update framebuffer even when not visible
ie: Actualisar li framebuffer mem si it ne es visibil

en: View only
ie: Vider solmen

en: Send Ctrl+Alt+Delete
ie: Inviar Ctrl+Alt+Delete

en: RDP - Preferences
ie: RDP - Preferenties

note: TRANSLATORS: the placeholder may be either an IP/FQDN or a server hostname
en: Connected to %s via RDP
ie: Conexet a %s per RDP

en: File Transfers
ie: Transferte de files

en: Transfer error
ie: Errore de transferte

en: Transfer completed
ie: Transferte es compleet

en: Enter SPICE password
ie: Contrasigne SPICE

en: TLS connection error.
ie: Errore de conexion TLS.

en: Connection to the SPICE server dropped.
ie: Ne successat conexer al servitore RDP %s.

en: Auto GLZ
ie: GLZ automatic

en: Auto LZ
ie: LZ automatic

en: Use TLS encryption
ie: Usar ciffration TLS

en: Server CA certificate
ie: Certificate de CA del servitore

en: Preferred video codec
ie: Preferret videocodec

en: Preferred image compression
ie: Preferret compression de images

en: No clipboard sync
ie: Desactivar li sincronisation del Paperiere

en: Enable audio channel
ie: Activar li canal de audio

en: Share smart card
ie: Partir un smartcarte

en: _Close
ie: _Cluder

en: USB redirection error
ie: Errore de redirection de USB

en: Enter VNC password
ie: Contrasigne de VNC

en: Your connection has been rejected.
ie: Vor connexion esset refusat.

en: Connected to %s via VNC
ie: Conexet a %s per VNC

en: Connected to %s:%d via VNC
ie: Conexet a %s:%d per VNC

en: Disconnected from %s:%d via VNC
ie: Deconexet de %s:%d per VNC

en: Repeater
ie: Repetitor

en: Listen on port
ie: Escutar al portu

en: Force tight encoding
ie: Usar codification tight

en: Show remote cursor
ie: Monstrar li lontan cursor

en: Turn off encryption
ie: Usar ciffration TLS

en: Open Chat…
ie: Aperter conversation…

en: Remmina VNC Plugin
ie: Plugin VNC por Remmina

en: Remmina web-browser plugin
ie: Plugin VNC por Remmina

en: File downloaded
ie: Li file sta descargat

en: http://address or https://address
ie: http://adresse o https://adresse

en: User agent
ie: Agente de usator

en: Proxy URL
ie: URL del proxy

en: E.g. https://example.org, socks://mysocks:1080
ie: P.ex. https://exemple.org, socks://misocks:1080

en: Turn on Java support
ie: Activar supporte de Java

en: Turn on spatial navigation
ie: Activar spacial navigation

en: Turn on plugin support
ie: Activar plugines

en: Turn on WebGL support
ie: Activar li supporte OpenGL

en: Turn on HTML5 audio support
ie: Activar li supporte de audio HTML5

en: Ignore TLS errors
ie: Ignorar errores de TLS

en: Command
ie: Comande

en: Asynchronous execution
ie: Sincronic execution

en: Execute a command
ie: Executer un comande

en: Hello, World!
ie: Halló munde!

en: Internal error: %s
ie: Errore intern: %s

en: X Display
ie: Ecran X

en: Status
ie: Statu

en: Session ID
ie: ID de session

en: Create date
ie: Creat

en: Suspended since
ie: Suspendet desde

en: Agent PID
ie: PID de agente

en: Hostname
ie: Nómine de host

en: Graphic port
ie: Portu de grafica

en: SND port
ie: Portu de SND

en: SSHFS port
ie: Portu de SSHFS

en: Visible
ie: Visibil

note: TRANSLATORS: Stick to x2goclient's translation for terminate.
en: _Terminate
ie: _Finir

note: TRANSLATORS: Stick to x2goclient's translation for resume.
en: _Resume
ie: _Reprender

en: _New
ie: _Crear

en: Unknown property '%i'
ie: Ínconosset proprietá «%i»

en: Could not get currently selected row (session)!
ie: Ne successat obtener li selectet range (session)!

en: Could not start PyHoca-CLI:
    %s
ie: Ne successat lansar PyHoca-CLI:
    %s

en: 'Invalid connection data.'
ie: «Ínvalid data de conexion.»

en: Could not terminate X2Go session '%s':
    %s
ie: Ne successat terminar li session X2Go «%s»:
    %s

en: An error occured.
ie: Un errore evenit.

en: Resuming session: '%s'
ie: Reprendente li session: «%s»

en: Terminating session: '%s'
ie: Terminante li session: «%s»

en: Disconnected from %s:%d via X2Go
ie: Deconexet de %s:%d per X2Go

en: Could not save new credentials.
ie: Ne successat gardar nov legitimation.

en: Enter password to unlock the SSH key:
ie: Provide un contrasigne por desserrar li clave SSH:

en: Enter X2Go credentials
ie: Provide legitimation por X2Go

en: Could not allocate enough memory!
ie: Ne successat obtener suficent memorie!

note: TRANSLATORS: Please stick to X2GoClient's translation.
en: Suspended
ie: Suspendet

note: TRANSLATORS: Please stick to X2GoClient's translation.
en: Running
ie: Executent

note: TRANSLATORS: Please stick to X2GoClient's translation.
en: Terminated
ie: Finit

en: Choose a session to resume:
ie: Selecte un session a reprender:

note: TRANSLATORS: Please stick to X2GoClient's way of translating.
en: Resuming session '%s'…
ie: Reprendente li session «%s»…

en: Could not start X2Go session…
ie: Ne successat iniciar un session X2Go…

en: Could not start X2Go session.
ie: Ne successat iniciar un session X2Go.

en: Could not start PyHoca-CLI (%i): '%s'
ie: Ne successat lansar PyHoca-CLI (%i): «%s»

en: Connected to %s:%d via X2Go
ie: Conexet a %s:%d per X2Go

en: Could not open X11 DISPLAY.
ie: Ne successat aperter un DISPLAY de X11.

note: TRANSLATORS: Presumably you just want to translate 'and' into your language. (Except your listing-grammar differs from english.) 'value1', 'value2', 'valueN-1' and 'valueN' 'value1' and 'value2'
en: %sand '%s'
ie: %se '%s'

note: TRANSLATORS: Presumably you just want to leave it english. (Except your listing-grammar differs from english.) 'value1', 'value2', 'valueN-1' and 'valueN' 'value1' and 'value2'
en: %s'%s'
ie: %s«%s»

note: TRANSLATORS: Presumably you just want to leave it english. (Except your listing-grammar differs from english.) 'value1', 'value2', 'valueN-1' and 'valueN'
en: %s'%s',
ie: %s«%s»,

en: Startup program
ie: Programma del inicie

en: Keyboard Layout (auto)
ie: Arangeament de tastatura (auto)

en: Keyboard type (auto)
ie: Tip de tastatura (auto)

en: Audio support
ie: Supporte de audio

en: Clipboard direction
ie: Direction del Paperiere

en: DPI resolution
ie: Resolution, DPI

en: Your private key
ie: Vor clave privat

en: X2Go plugin loaded.
ie: Plugin X2Go esset cargat.

en: Remmina VNC plugin for GNOME and KVM
ie: Plugin VNC por Gnome e KVM

en: Unsupported authentication type %u
ie: Ínsupportat tip de autentication %u

en: Authentication failure: %s
ie: Autentication ne successat: %s

en: Use server settings
ie: Usar li parametres del servitor

en: True colour (24 bits)
ie: Fidel color (24 bits)

en: High colour (16 bits)
ie: Opulent color (16 bits)

en: Low colour (8 bits)
ie: Bass color (8 bits)

en: Ultra low colour (3 bits)
ie: Plu bass color (3 bits)

en: VNC password
ie: Contrasigne de VNC

en: Use JPEG Compression
ie: Usar li compression JPEG

en: Enable GTK-VNC debug
ie: Activar debug de GTK-VNC

en: Shared connection
ie: Partit connexion

en: Send Ctrl+Alt+_Del
ie: Inviar Ctrl+Alt+_Delete

en: Send Ctrl+Alt+_Backspace
ie: Inviar Ctrl+Alt+_Retroclave

en: Send Ctrl+Alt+_F1
ie: Inviar Ctrl+Alt+_F1

en: Send Ctrl+Alt+_F2
ie: Inviar Ctrl+Alt+_F2

en: Send Ctrl+Alt+_F3
ie: Inviar Ctrl+Alt+_F3

en: Send Ctrl+Alt+_F4
ie: Inviar Ctrl+Alt+_F4

en: Send Ctrl+Alt+_F5
ie: Inviar Ctrl+Alt+_F5

en: Send Ctrl+Alt+_F6
ie: Inviar Ctrl+Alt+_F6

en: Send Ctrl+Alt+_F7
ie: Inviar Ctrl+Alt+_F7

en: Send Ctrl+Alt+_F8
ie: Inviar Ctrl+Alt+_F8

en: Send Ctrl+Alt+_F9
ie: Inviar Ctrl+Alt+_F9

en: Send Ctrl+Alt+_F10
ie: Inviar Ctrl+Alt+_F10

en: Send Ctrl+Alt+_F11
ie: Inviar Ctrl+Alt+_F11

en: Send Ctrl+Alt+_F12
ie: Inviar Ctrl+Alt+_F12

en: Reboot remote host
ie: Reiniciar li lontan host

en: Shutdown remote host
ie: Extinguer li lontan host

en: %s wants to share their desktop.
    Do you accept?
ie: %s desira partir su pupitre.
    Esque vu accepte su invitation?

en: Desktop sharing invitation
ie: Invitation de partition del Pupitre

en: Telepathy - Desktop Sharing
ie: Telepathy - Partition del Pupitre

en: <big>Permissions</big>
ie: <big>Permission</big>

en: <big>Snap settings</big>
ie: <big>Contribuer</big>

en: Search
ie: Serchar

en: _Match case
ie: Correspo_ndentie exact

en: _Wrap around
ie: C_iclic sercha

en: About
ie: Pri

en: Add
ie: Adjunter

en: _Remove
ie: _Remover

en: Move up
ie: Mover ad-up

en: Move down
ie: Mover a-bass

en: Change
ie: Modificar

en: Selection criteria
ie: Criteries de selection

en: Confirm password
ie: Confirmar li contrasigne

en: Set new password
ie: Gardar li contrasigne

[ctx: Multi password changer]
note: A column table with multiple check-boxes
en: Select
ie: Selecter

[ctx: Multi password changer table]
en: Name
ie: Nómine

[ctx: Multi password changer table]
en: Group
ie: Gruppe

[ctx: Multi password changer table]
en: Domain\Username
ie: Dominia\Usator

en: Verify password
ie: Verificar li contrasigne

en: Choose a new key
ie: Selecter un nov clave

en: Server name or IP address
ie: Un nómine o adresse IP de servitore

en: Clear
ie: Vacuar

en: Edit
ie: Redacter

en: Collapse all
ie: Contraer omni

en: Expand all
ie: Expander omni

en: Multi password changer
ie: Redacter multiplic contrasignes

en: Debugging
ie: Debugar

en: Export
ie: Exportar

en: Make Remmina your default remote desktop client
ie: Assignar Remmina quam li predefinit cliente de lontan pupitre

en: Homepage
ie: Hem-págine

en: Donations
ie: Donationes

note: Remmina community website
en: Community
ie: Comande

en: Last used
ie: Ultimmen usat

en: New connection profile
ie: Profil de un nov conexion

en: Show search bar
ie: Monstrar li barra de sercha

en: Remmina main menu
ie: Kiosk de Remmina

en: Actions
ie: Actiones

en: Toggle view
ie: Alterar li vise

en: Please wait…
ie: Ples atender…

en: Double-click action
ie: Action de un duplic clic

en: Open connection
ie: Aperter li conexion

en: Edit settings
ie: Modificar parametres

en: Scaling quality
ie: Qualitá de scalation

en: Nearest
ie: Vicino

en: Tiles
ie: Tegular

en: Bilinear
ie: Bilineari

en: Screen resolutions
ie: Resolutiones de ecran

en: Folder for screenshots
ie: Ne successat iniciar un session SSH: %s

en: Select a folder
ie: Selecte un fólder

en: Set up
ie: Configurar

en: Screenshot filenames
ie: Fólder por capturas de ecran

note: The folder where profiles are saved
en: Remmina data folder
ie: Fólder de data de Remmina

note: Placeholders used to name a Remmina connection profile
en: %G Name of group (slashes \/ are converted to dashes -)
    %P Protocol name
    %N Connection name
    %h Hostname/IP
ie: %G Nómine de gruppe (obliqui strecs \/ es convertet a strecs -)
    %P Nómine de protocol
    %N Nómine de connection
    %h Host-nómine/IP

en: Confirm before closing multiple tabs
ie: Confirmar ante que cluder multiplic cartes

en: Always show tabs
ie: Sempre monstrar li cartes

en: Default view
ie: Predefinit

en: Scrolled window
ie: Rulat fenestre

en: Viewport fullscreen
ie: Vis-porta plen-ecran

[ctx: Appearance preferences]
note: How tabs are grouped in the Remmina connection window
en: Tabs grouping
ie: Gruppation de cartes

en: By group
ie: Gruppe

en: By protocol
ie: Protocol

en: Per connection
ie: Nov connexion

en: Hidden
ie: Celat

en: Fullscreen toolbar visibility
ie: Instrumentarium sur li plen-ecran

en: Prefer dark theme
ie: Preferer li tema obscur

en: Always show notes
ie: Sempre monstrar li notes

en: Add a column displaying any notes associated with a connection.
ie: Adjunter un columne por notes associat con un conexion.

en: Appearance
ie: Aspecte

en: No tray icon
ie: Ne monstrar icone de notification

en: Applet
ie: Applette

en: Host key
ie: Taste de host

en: Show/hide fullscreen
ie: Mode plen-ecran

en: Auto-fit window
ie: Auto-adjustar li fenestre

en: Apply/remove scaling
ie: Scalar

en: Grab keyboard
ie: Capter li tastatura

en: Show/hide toolbar
ie: Barra de instrumentarium

en: View-only mode
ie: Mode solmen-vise

en: Keyboard
ie: Tastatura

en: Local SSH port
ie: Portu local SSH

en: Parse ~/.ssh/config
ie: Analisar ~/.ssh/config

en: SSH options
ie: Parametres SSH

en: Remmina password
ie: Contrasigne de Remmina

en: Valid for
ie: Valid durante

en: Enter your Remmina password to connect
ie: Provide vor contrasigne de Remmina a conexer

note: “Require to connect” is “Require the Remmina password before to connect”, the Remmina password is the Master/Principal Password, that is used to protect Remmina from unauthorized use.
en: Require to connect
ie: Besonar por conexer

en: Creation, editing, copying, and deletions require the Remmina password
ie: Creation, modification, copiation e remotion besona li contrasigne de Remmina

note: Creation, editing, copying, and deletions require the primary password
en: Require to modify
ie: Besonar por modificar

en: Enter your Remmina password to view passwords
ie: Provide vor contrasigne de Remmina por vider contrasignes

note: “Require to view passwords” is “Require the Remmina password before to connect”, the Remmina password is the Master/Principal Password, that is used to protect Remmina from unauthorized use.
en: Require to view passwords
ie: Besonar por vider contrasignes

en: Encryption
ie: Ciffration

en: Intermediate (+64 MiB RAM)
ie: Intermediat (+64 Mio de RAM)

en: Strong (+256 MiB, ~2009 CPU)
ie: Fort (+256 Mio, CPU de ca. 2009)

en: Sensitive (+1 GiB, ~2014 CPU)
ie: Sensitiv (+1 Gio, CPU de ca. 2014)

en: Auditing log
ie: Diarium de revision

en: Automatically accept all fingerprints and certificates
ie: Accepter omni fingre-printes e certificates automaticmen

en: Trust all certificates
ie: Fider al omni certificates

en: Security
ie: Securitá

en: Terminal font
ie: Fonde del terminal

en: Scrollback lines
ie: Lineas in buffre

en: Select all shortcuts
ie: Rápid-taste: Selecter omni

en: (Host key+)
ie: (Clave Host +)

en: Selecting “SGR 1” also switches to the bright counterparts of the first 8 palette colours (in addition to making text bold).
ie: Selection de «SGR 1» va anc usar li lucid variantes del 8 prim colores de palette (li textu anc deveni grass).

en: Show bold text in bright colors
ie: Monstrar grass textu med lucid colores

en: Colour theme
ie: Profundore de color

en: Choose a colour scheme file. Usually available in /usr/share/remmina/theme. https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes has more details.
ie: Selecte un file de schema de colores. It usualmen es disponibil in «/usr/share/remmina/theme». Plu detallies che https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes.

en: Pick a terminal colouring file
ie: Selecte un verd color

en: Bright colours
ie: Clar colores

en: Pick a light black colour
ie: Selecte un clar nigri color

en: Pick a light red colour
ie: Selecte un clar rubi color

en: Pick a bright green colour
ie: Selecte un clar rubi color

en: Pick a bright yellow colour
ie: Selecter un yelb color

en: Pick a bright blue colour
ie: Selecte un clar nigri color

en: Pick a light magenta colour
ie: Selecte un clar cian color

en: Pick a light cyan colour
ie: Selecte un clar cian color

en: Pick a light white colour
ie: Selecte un clar rubi color

en: Pick a black colour
ie: Selecte un nigri color

en: Pick a red colour
ie: Selecte un rubi color

en: Pick a green colour
ie: Selecte un verd color

en: Pick a yellow colour
ie: Selecter un yelb color

en: Pick a blue colour
ie: Selecte un blu color

en: Pick a magenta colour
ie: Selecte un verd color

en: Pick a cyan colour
ie: Selecte un cian color

en: Pick a white colour
ie: Selecter un blanc color

en: Normal colours
ie: Normal colores

en: Cursor colour
ie: Color de cursore

en: Background colour
ie: Color de funde

en: Foreground colour
ie: Color de avanplan

en: Search text shortcut
ie: Rápid-taste: Serchar textu

en: Bold colour
ie: Normal colores

en: Highlight colour
ie: Color de marca

en: Highlight foreground colour
ie: Color de marcat avanplan

en: Cursor foreground colour
ie: Color de avanplan del cursor

en: Remmina Preferences
ie: Preferenties de Remmina

en: Unlock Remmina
ie: Desserrar Remmina

en: Unlock
ie: Desserrar

en: Master password
ie: Principal contrasigne
