remmina - en to sr translation catalogue (101 entries)

en: Overwrite all files
sr: Препиши

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
sr: %i покренуте везе у тренутном прозору. Сигурно желите да изађете?

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Create new connection profile
sr: Нова веза

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show preferences
sr: Поставке

en: Encrypt a password
sr: Сачувај лозинку

en: Open SFTP transfer…
sr: Отвори безбедни пренос датотека…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for the connection profile name
en: Connecting to “%s”…
sr: Повезујем се са „%s“…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for an hostname or an IP address.
en: Connecting to “%s” via SSH…
sr: Повезујем се са „%s“…

note: TRANSLATORS: “%i” is a placeholder for a TCP port number.
en: Awaiting incoming SSH connection on port %i…
sr: Чекам долазни SSH тунел на порту %i…

en: The “%s” command is not available on the SSH server.
sr: Наредба %s не постоји на SSH серверу

en: Could not run the “%s” command on the SSH server (status = %i).
sr: Наредба %s не постоји на SSH серверу

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Could not run command. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a hostname or IP address.
en: Connecting to %s via SSH…
sr: Повезујем се са „%s“…

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept certificate?
sr: Прихвати сертификат?

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Old fingerprint:
sr: Отисак:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: New fingerprint:
sr: Отисак:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept changed certificate?
sr: Прихвати сертификат?

en: Could not authenticate, attempting reconnection…
sr: Идентификација неуспешна. Покушавам поновно повезивање…

en: Could not authenticate automatically with SSH agent. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Could not authenticate with SSH GSSAPI/Kerberos. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Could not authenticate with keyboard-interactive. %s
sr: Идентификација неуспешна. Покушавам поновно повезивање…

en: Could not authenticate with automatic public SSH key. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch public SSH key. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch checksum of the public SSH key. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Warning: The server has changed its public key. This means you are either under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
sr: УПОЗОРЕЊЕ: Сервер је променио свој јавни кључ. Ово значи или да сте под нападом или да је администратор променио кључ. Нови отисак кључа је:

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not check list of known SSH hosts. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create channel. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not connect to SSH tunnel. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request port forwarding. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not write to SSH channel. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not poll SSH channel. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not read SSH channel in a non-blocking way. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create SFTP session. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not open channel. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request shell. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Total %i item. | Total %i items.
sr[0]: Укупно %i ставка.
sr[1]: Укупно %i ставки.
sr[2]: Укупно %i ставки.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
sr: Да ли сигурно желите да избришете '%s'

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a directory path
en: Could not create the folder “%s”.
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a file path
en: Could not create the file “%s”.
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

note: TRANSLATORS: The placeholders %s are a file path, and an error message.
en: Could not open the file “%s” on the server. %s
sr: Грешка приликом отварања датотеке %s на серверу. %s

en: Could not save the file “%s”.
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Could not open the folder “%s”. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Could not create the folder “%s” on the server. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Could not create the file “%s” on the server. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Could not open the file “%s”.
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Could not write to the file “%s” on the server. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Could not read from the folder. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
sr: Да ли сигурно желите да избришете '%s'

en: Could not delete “%s”. %s
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Before connecting
sr: Нова веза

en: After connecting
sr: Нова веза

en: Start-up
sr: Počni

en: Start-up path
sr: Почетна путања

en: Remote Connection Profile
sr: Нова веза

en: Could not find the file “%s”.
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Select All (host+A)
sr: Izaberi sve

en: Don't remember passwords
sr: Сачувај лозинку

en: Secured password storage in KWallet
sr: %s лозинка

en: <Auto-detect>
sr: Automatsko

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account locked out.
sr: Наредба %s не постоји на SSH серверу

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account expired.
sr: Наредба %s не постоји на SSH серверу

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Password expired.
sr: Наредба %s не постоји на SSH серверу

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account disabled.
sr: Наредба %s не постоји на SSH серверу

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Insufficient user privileges.
sr: Наредба %s не постоји на SSH серверу

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account restricted.
sr: Наредба %s не постоји на SSH серверу

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Change user password before connecting.
sr: Наредба %s не постоји на SSH серверу

en: Lost connection to the RDP server “%s”.
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Could not find the address for the RDP server “%s”.
sr: Наредба %s не постоји на SSH серверу

en: Cannot connect to the RDP server “%s”.
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Cannot connect to the “%s” RDP server.
sr: Неуспех приликом извршавања наредбе: %s

en: Auto-detect
sr: Automatsko

en: Automatic negotiation
sr: Automatsko

en: NLA protocol security
sr: Протокол

en: TLS protocol security
sr: Протокол

en: RDP protocol security
sr: Протокол

en: Network connection type
sr: Нова веза

en: Connection timeout in ms
sr: Повезујем се са „%s“…

en: Remote Desktop Gateway server
sr: Поставке удаљеног рачунара

en: Remote Desktop Gateway username
sr: Поставке удаљеног рачунара

en: Remote Desktop Gateway password
sr: Поставке удаљеног рачунара

en: Remote Desktop Gateway domain
sr: Поставке удаљеног рачунара

en: Start-up program
sr: Почетни програм

en: Forget passwords after use
sr: %s лозинка

en: Reconnection attempt %d of %d…
sr: Повезујем се са „%s“…

en: Enter SPICE password
sr: SSH лозинка

en: Enter VNC password
sr: Сачувај лозинку

en: Secured password storage in the GNOME keyring
sr: %s лозинка

en: <big>Permissions</big>
sr: <big>Овлашћење</big>

en: Set new password
sr: Сачувај лозинку

en: Add a new connection profile
sr: Нова веза

en: Make Remmina your default remote desktop client
sr: Ремина клијент за удаљене рачунаре

en: New connection profile
sr: Нова веза

en: Remmina main menu
sr: Програмче за Ремину

en: Select a folder
sr: Izaberi sve

en: Screenshot filenames
sr: Освежи тренутну фасциклу

en: Default view
sr: Подразумевано

en: By group
sr: Група

en: By protocol
sr: Протокол

en: Per connection
sr: Нова веза

en: Show/hide fullscreen
sr: Искључи/укључи приказ преко целог екрана

en: Automatically accept all fingerprints and certificates
sr: Прихвати сертификат?
