Remmina v1.4.10 - en to mk translation catalogue (43 entries)

en: Password
mk: Лозинка

en: Connect via SSH from a new terminal
mk: Поврзи се преку SSH од нов терминал

en: Resolutions
mk: Резолуција

en: Configure the available resolutions
mk: Подеси ги способните резолуции

en: Recent lists cleared.
mk: Историските листи се исчистени.

en: Picking a terminal colouring file replaces the file:
mk: Избирање на фајл со бои за терминал ќе го замени фајлот:-

en: Open SFTP transfer…
mk: Отвори SFTP трансфер…

en: Executing external commands…
mk: Извршување на надворешни команди…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for the connection profile name
en: Connecting to “%s”…
mk: Сврзување до "%s"…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for an hostname or an IP address.
en: Connecting to “%s” via SSH…
mk: Сврзување до %s преку SSH…

note: TRANSLATORS: “%i” is a placeholder for a TCP port number.
en: Awaiting incoming SSH connection on port %i…
mk: Oчекување на влезна SSH конекција на порта %i…

en: The “%s” command is not available on the SSH server.
mk: Командата "%s" не е достапна на SSH серверот.

en: Could not run the “%s” command on the SSH server (status = %i).
mk: Командата "%s" неможеше да се изврши на SSH серверот (статус = %i).

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Could not run command. %s
mk: Командата немошеже да се изврши. %s

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a hostname or IP address.
en: Connecting to %s via SSH…
mk: Сврзување до %s преку SSH…

en: Type in SSH username and password.
mk: Внеси SSH корисничко име и лозинка.

en: Fingerprint automatically accepted
mk: Отпечатокот беше автоматски прифатен

note: TRANSLATORS: The user is asked to verify a new SSL certificate.
en: Certificate details:
mk: Детали на цертификат:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate subject is usually the remote server the user connect to.
en: Subject:
mk: Предмет:

note: TRANSLATORS: The name or email of the entity that have issued the SSL certificate
en: Issuer:
mk: Издавач:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Fingerprint:
mk: Отпечаток:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept certificate?
mk: Прифати сертификат?

note: TRANSLATORS: The user is asked to verify a new SSL certificate.
en: The certificate changed! Details:
mk: Сертификатот е променет! Детали:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Old fingerprint:
mk: Стар отпечаток:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: New fingerprint:
mk: Нов отпечаток:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept changed certificate?
mk: Прифати го сменетиот сертификат?

note: TRANSLATORS: “%i” is a placeholder for a port number. “%s”  is a placeholder for a protocol name (VNC).
en: Listening on port %i for an incoming %s connection…
mk: Се слуша на порта %i за дојдовна %s конекција…

en: Could not authenticate, attempting reconnection…
mk: Немошеже да се идентифицира, се пробува реконекција…

en: Server
mk: Сервер

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a protocol name, like “RDP”.
en: Install the %s protocol plugin first.
mk: Инсталирајте го %s протокол плагин прво.

en: Plugin %s is not registered.
mk: Модулот %s не е регистриран.

note: TRANSLATORS: The placeholders %s are a file path, and an error message.
en: Could not open the file “%s” on the server. %s
mk: Командата "%s" неможеше да се изврши на SSH серверот (статус = %i).

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Error: %s
mk: Грешка: %s

en: Copy
mk: Копирај

en: _Copy
mk: _Копирај

en: Paste
mk: Залепи

en: _Paste
mk: _Залепи

[ctx: Multi password changer table]
en: Name
mk: Име

[ctx: Multi password changer table]
en: Group
mk: Група

[ctx: Multi password changer table]
en: Domain\Username
mk: Домен\Корисничко име

en: Double-click action
mk: Акција при двоен-клик

en: Nearest
mk: Најблиску

en: Remmina Preferences
mk: Remmina Подесувања
