remmina - en to tr translation catalogue (993 entries)

en: Password
tr: Parola

en: SSH identity file
tr: SSH kimlik dosyası

en: SSH agent
tr: SSH aracısı

en: Public key (automatic)
tr: Genel anahtar (kendiliğinden)

en: Show Hidden Files
tr: Gizli Dosyaları Göster

en: Overwrite all files
tr: Tüm dosyaların üzerine yaz

en: Resume all file transfers
tr: Tüm dosya aktarımlarını sürdür

en: Connect via SSH from a new terminal
tr: Yeni uçbirimden SSH ile bağlan

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Authentication type
tr: Kimlik doğrulama türü

en: Password to unlock private key
tr: Özel anahtarın kilidini açmak için parola

en: SSH Proxy Command
tr: SSH Vekil Sunucu Komutu

en: SFTP - Secure File Transfer
tr: SFTP - Güvenli Dosya Aktarımı

en: Remmina debugging window
tr: Remmina hata ayıklama penceresi

en: Paste system info in the Remmina debugging window
tr: Sistem bilgisini Remmina hata ayıklama penceresine yapıştır

en: This window can help you find connection problems.
    You can stop and start the logging at any moment using the On/Off switch.
    The stats button (Ctrl+T), can be useful to gather system info you may share when reporting a bug.
    There is more info about debugging Remmina on https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging
tr: Bu pencere, bağlantı sorunlarını bulmanızı sağlar.
    İstediğinizde Aç/Kapa anahtarıyla günlüklemeyi durdurup başlatabilirsiniz.
    İstatistikler düğmesi (Ctrl+T), hata bildirirken paylaşabileceğiniz sistem bilgisini toplamanızı sağlar.
    Remmina hata ayıklamasıyla ilgili https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging adresinde daha çok bilgi bulunur.

en: Protocol
tr: İletişim Kuralı

en: Entry
tr: Girdi

en: File
tr: Dosya

en: Tool
tr: Araç

en: Preference
tr: Tercih

en: Secret
tr: Gizli

en: Language Wrapper
tr: Dil Sarıcı

en: Plugin Download
tr: Eklenti İndir

en: _OK
tr: _Tamam

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: _Download
tr: İn_dir

en: Close
tr: Kapat

en: Install
tr: Kur

en: Name
tr: Ad

en: Type
tr: Tür

en: Description
tr: Açıklama

en: Version
tr: Sürüm

en: Chat with %s
tr: %s İle Konuş

en: _Send
tr: _Gönder

en: _Clear
tr: _Temizle

en: Discovered
tr: Bulunan

en: New Connection
tr: Yeni Bağlantı

en: Super+
tr: Süper+

en: <None>
tr: <Yok>

en: Resolutions
tr: Çözünürlük

en: Configure the available resolutions
tr: Kullanılabilir çözünürlükleri yapılandır

en: Recent lists cleared.
tr: Geçmiş listesi temizlendi.

en: Keystrokes
tr: Tuş vuruşları

en: Configure the keystrokes
tr: Tuş vuruşlarını yapılandır

note: TRANSLATORS: Do not translate libsodium, is the name of a library
en: libsodium >= 1.9.0 is required to use Primary Password
tr: Ana Parola kullanmak için libsodium > = 1.9.0 gerekli

en: Picking a terminal colouring file replaces the file:
tr: Uçbirim renklendirme dosyası seçmek aşağıdaki dosyayı değiştirir:

en: This file contains the “Custom” terminal colour scheme selectable from the “Advanced” tab of terminal connections and editable in the “Terminal” tab in the settings.
tr: Bu dosya, uçbirim bağlantılarının “Gelişmiş” sekmesinden seçilebilen ve ayarlardaki “Uçbirim” sekmesinde düzenlenebilen "Özel” uçbirim renk düzenini içerir.

en: Cancel
tr: İptal

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Domain
tr: Etki Alanı

en: Save password
tr: Parolayı kaydet

en: _Cancel
tr: _İptal

en: Enter certificate authentication files
tr: Sertifika kimlik doğrulama dosyalarını gir

en: CA Certificate File
tr: CA Sertifika Dosyası

en: CA CRL File
tr: CA CRL Dosyası

en: Client Certificate File
tr: İstemci Sertifika Dosyası

en: Client Certificate Key
tr: İstemci Sertifika Anahtarı

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
tr: Geçerli penceredeki %i etkin bağlantıyı kapatmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to close this last active connection?
tr: Bu son etkin bağlantıyı kapatmak istediğinizden emin misiniz?

en: Viewport fullscreen mode
tr: Görüntüleme penceresi tam ekran

en: Scrolled fullscreen
tr: Kaydırmalı tam ekran

en: Keep aspect ratio when scaled
tr: Ölçeklendiğinde en boy oranını koru

en: Fill client window when scaled
tr: Ölçeklendiğinde istemci penceresini doldur

en: Send clipboard content as keystrokes
tr: Pano içeriğini tuş vuruşları olarak gönder

en: CAUTION: Pasted text will be sent as a sequence of key-codes as if typed on your local keyboard.
    
      • For best results use same keyboard settings for both, client and server.
    
      • If client-keyboard is different from server-keyboard the received text can contain wrong or erroneous characters.
    
      • Unicode characters and other special characters that can't be translated to local key-codes won’t be sent to the server.
tr: DİKKAT: Yapıştırılan metin, yerel klavyenizde yazılmışçasına bir dizi tuş kodu olarak gönderilecektir.
    
      - En iyi sonuçlar için hem istemci hem de sunucuda aynı klavye ayarlarını kullanın.
    
      - İstemci klavyesi sunucu klavyesinden başkaysa, alınan metin yanlış veya eksik karakterler içerebilir.
    
      - Yerel tuş kodlarına çevrilemeyen Unicode karakterler ve diğer özel karakterler sunucuya gönderilmeyecektir.

en: Turn off scaling to avoid screenshot distortion.
tr: Ekran görüntüsünün bozulmaması için ölçeklemeyi kapat.

en: Screenshot taken
tr: Ekran görüntüsü alındı

en: _Menu
tr: _Menü

en: Menu
tr: Menü

en: Open the Remmina main window
tr: Remmina ana penceresini aç

en: Duplicate current connection
tr: Geçerli bağlantıyı çoğalt

en: Resize the window to fit in remote resolution
tr: Pencereyi uzak sunucu çözünürlüğüne göre ayarla

en: Toggle fullscreen mode
tr: Tam ekran kipini değiştir

en: Multi monitor
tr: Çoklu ekran

en: Toggle dynamic resolution update
tr: Dinamik çözünürlük güncellemesini değiştir

en: Toggle scaled mode
tr: Ölçeklendirilmiş kipi değiştir

en: Switch tab pages
tr: Sekme sayfalarını değiştir

en: Grab all keyboard events
tr: Tüm klavye olaylarını yakala

en: Preferences
tr: Tercihler

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: Tools
tr: Araçlar

en: Screenshot
tr: Ekran görüntüsü

en: Minimize window
tr: Pencereyi küçült

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı kes

en: The file “%s” is corrupted, unreadable, or could not be found.
tr: “%s” dosyası bozuk, okunamıyor veya bulunamadı.

en: Warning: This plugin requires GtkSocket, but this feature is unavailable in a Wayland session.
tr: Uyarı: Bu eklenti GtkSocket gerektirir ancak bu özellik Wayland oturumunda kullanılamıyor.

note: TRANSLATORS: This should be a link to the Remmina wiki page: 'GtkSocket feature is not available'.
en: Plugins relying on GtkSocket can't run in a Wayland session.
    For more info and a possible workaround, please visit the Remmina wiki at:
    
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/GtkSocket-feature-is-not-available-in-a-Wayland-session
tr: GtkSocket gerektiren eklentiler Wayland oturumunda çalıştırılamıyor.
    Daha çok bilgi ve olası geçici çözüm için lütfen Remmina Wiki sayfasına bakın:
    
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/GtkSocket-feature-is-not-available-in-a-Wayland-session

en: Open in web browser
tr: Web tarayıcıda aç

en: The passwords do not match
tr: Parolalar eşleşmiyor

en: The Gateway passwords do not match
tr: Ağ geçidi parolaları eşleşmiyor

en: Resetting passwords, please wait…
tr: Parolalar sıfırlanıyor lütfen bekle…

en: The multi password changer requires a secrecy plugin.
tr: Çoklu parola değiştirici, gizlilik eklentisi gerektirir.

en: The multi password changer requires a secrecy service.
tr: Çoklu parola değiştirici, gizlilik servisi gerektirir.

en: %d password changed. | %d passwords changed.
tr[0]: %d parola değiştirildi.
tr[1]: %d parola değiştirildi.

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show 'About'
tr: 'Hakkında'yı göster

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Connect either to a desktop described in a file (.remmina or a filetype supported by a plugin) or a supported URI (RDP, VNC, SSH or SPICE)
tr: Dosyada açıklanan masaüstüne (.remmina veya eklentice desteklenen dosya türü) veya desteklenen URI'ya (RDP, VNC, SSH veya SPICE) bağlan

en: FILE
tr: DOSYA

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Connect to a desktop described in a file (.remmina or a filetype supported by a plugin)
tr: Dosyada açıklanan masaüstüne bağlan (.remmina veya eklentice desteklenen dosya türü)

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Edit desktop connection described in file (.remmina or a filetype supported by plugin)
tr: Dosyada açıklanan masaüstü bağlantısını düzenle (.remmina veya eklentice desteklenen dosya türü)

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Start in kiosk mode
tr: Kiosk kipinde başlat

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Create new connection profile
tr: Yeni bağlantı profili oluştur

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show preferences
tr: Tercihleri göster

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Quit
tr: Çıkış yap

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Use default server name (for --new)
tr: Öntanımlı sunucu adını kullanın

en: SERVER
tr: SUNUCU

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Use default protocol (for --new)
tr: Öntanımlı iletişim kuralını kullan (--new için)

en: PROTOCOL
tr: İLETİŞİMKURALI

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Start in tray
tr: Sistem tepsisinde başlat

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show the application version
tr: Uygulama sürümünü göster

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Show version of the application and its plugins
tr: Uygulamanın ve eklentilerinin sürümünü göster

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Modify connection profile (requires --set-option)
tr: Bağlantı profilini düzenle (--set-option gerektirir)

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: Set one or more profile settings, to be used with --update-profile
tr: --update-profile ile kullanılacak bir veya daha çok profil ayarı yap

en: Encrypt a password
tr: Parolayı şifrele

en: Disable news
tr: Haberleri devre dışı bırak

en: Disable stats
tr: İstatistikleri devre dışı bırak

en: Disable toolbar
tr: Araç çubuğunu devre dışı bırak

en: Enable fullscreen
tr: Tam ekranı etkinleştir

en: Enable extra hardening (disable closing confirmation, disable unsafe shortcut keys, hide tabs, hide search bar)
tr: Ek sıkılaştırmayı etkinleştir (kapatma onayını devre dışı bırak, güvenli olmayan kısayol tuşlarını devre dışı bırak, sekmeleri gizle, arama çubuğunu gizle)

en: Disable tray icon
tr: Tepsi simgesini devre dışı bırak

note: TRANSLATORS: * This link should point to a resource explaining how to get Remmina * to log more verbose statements.
en: Remmina does not log all output statements. Turn on more verbose output by using "G_MESSAGES_DEBUG=remmina" as an environment variable.
    More info available on the Remmina wiki at:
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging
tr: Remmina tüm çıktı ifadelerini günlüğe kaydetmez. Daha ayrıntılı çıktı için ortam değişkeni olarak "G_MESSAGES_DEBUG=remmina" kullanın.
    Remmina wiki sayfasında daha çok bilgi bulunabilir:
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging

note: TRANSLATORS: Shown in terminal. Do not use characters that may be not supported on a terminal
en: - or protocol://username:encryptedpassword@host:port
tr: - veya iletisimkurali://kullaniciadi:sifrelenmisparola@anamakine:baglantinoktasi

en: Examples:
    To connect using an existing connection profile, use:
    
    	remmina -c FILE.remmina
    
    To quick connect using a URI:
    
    	remmina -c rdp://username@server
    	remmina -c rdp://domain\\username@server
    	remmina -c vnc://username@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username
    	remmina -c ssh://user@server
    	remmina -c spice://server
    
    To quick connect using a URI along with an encrypted password:
    
    	remmina -c rdp://username:encrypted-password@server
    	remmina -c vnc://username:encrypted-password@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username\&VncPassword=encrypted-password
    
    To encrypt a password for use with a URI:
    
    	remmina --encrypt-password
    
    To update username and password and set a different resolution mode of a Remmina connection profile, use:
    
    	echo "username\napassword" | remmina --update-profile /PATH/TO/FOO.remmina --set-option username --set-option resolution_mode=2 --set-option password
tr: Örnekler:
    Var olan bağlantı profili kullanarak bağlanmak için şunu kullan:
    
    	remmina -c DOSYA.remmina
    
    URI kullanarak hızlıca bağlanmak için:
    
    	remmina -c rdp://kullaniciadi@sunucu
    	remmina -c rdp://etkialani\\kullaniciadi@sunucu
    	remmina -c vnc://kullaniciadi@sunucu
    	remmina -c vnc://sunucu?VncUsername=kullaniciadi
    	remmina -c ssh://kullanici@sunucu
    	remmina -c spice://sunucu
    
    URI ile birlikte şifrelenmiş parola kullanarak hızlıca bağlanmak için:
    
    	remmina -c rdp://kullaniciadi:sifrelenmis-parola@sunucu
    	remmina -c vnc://kullaniciadi:sifrelenmis-parola@sunucu
    	remmina -c vnc://sunucu?VncUsername=kullaniciadi\&VncPassword=sifrelenmis-parola
    
    URI ile kullanılacak parolayı şifrelemek için:
    
    	remmina --encrypt-password
    
    Remmina bağlantı profiline başka çözünürlük kipi belirlemek, kullanıcı adı ve parola güncellemek için:
    
    	echo "kullaniciadi\nparola" | remmina --update-profile /KONUM/YOL/ornek.remmina --set-option username --set-option resolution_mode=2 --set-option password

en: Address is too long for UNIX socket_path: %s
tr: Adres, UNIX socket_path için çok uzun: %s

en: Creating UNIX socket failed: %s
tr: UNIX soketi oluşturulamadı: %s

en: Connecting to UNIX socket failed: %s
tr: UNIX soketine bağlanma başarısız oldu: %s

en: Please enter format 'widthxheight'.
tr: 'Genişlik ve Yükseklik' biçimini girin.

en: Change security settings
tr: Güvenlik ayarlarını değiştir

en: Choose download location
tr: İndirme konumunu seç

en: Are you sure to delete the selected files on server?
tr: Seçili dosyaları sunucudan silmek istiyor musunuz?

en: Choose a file to upload
tr: Yüklenecek dosya seç

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload folder
tr: Karşıya yükleme klasörü

en: Download
tr: İndir

en: _Delete
tr: _Sil

en: Home
tr: Ev

en: Go to home folder
tr: Ev dizinine git

en: Up
tr: Yukarı

en: Go to parent folder
tr: Üst klasöre git

en: Refresh
tr: Yenile

en: Refresh current folder
tr: Geçerli klasörü yenile

en: Download from server
tr: Sunucudan indir

en: Upload to server
tr: Sunucuya yükle

en: Delete
tr: Sil

en: Delete files on server
tr: Sunucudan dosyaları sil

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Size
tr: Boyut

en: User
tr: Kullanıcı

en: Group
tr: Küme

en: Permission
tr: İzinler

en: Modified
tr: Değiştirildi

en: Remote
tr: Uzak

en: Local
tr: Yerel

en: Progress
tr: İlerleme

en: Open SFTP transfer…
tr: SFTP aktarımını aç…

en: Executing external commands…
tr: Dış komutlar yürütülüyor…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for the connection profile name
en: Connecting to “%s”…
tr: “%s”e bağlanıyor…

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for an hostname or an IP address.
en: Connecting to “%s” via SSH…
tr: SSH ile “%s”e bağlanılıyor…

note: TRANSLATORS: “%i” is a placeholder for a TCP port number.
en: Awaiting incoming SSH connection on port %i…
tr: %i bağlantı noktasına gelen SSH bağlantısı bekleniyor…

en: The “%s” command is not available on the SSH server.
tr: SSH sunucusunda “%s” komutu kullanılamıyor.

en: Could not run the “%s” command on the SSH server (status = %i).
tr: SSH sunucusunda “%s” komutu çalıştırılamadı (durum = %i).

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Could not run command. %s
tr: Komut çalıştırılamadı. %s

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a hostname or IP address.
en: Connecting to %s via SSH…
tr: SSH ile %s'ye bağlanılıyor…

en: Type in SSH username and password.
tr: SSH için kullanıcı adı ve parolayı yazın.

en: Fingerprint automatically accepted
tr: Parmak izi kendiliğinden kabul edildi

note: TRANSLATORS: The user is asked to verify a new SSL certificate.
en: Certificate details:
tr: Sertifika ayrıntıları:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate subject is usually the remote server the user connect to.
en: Subject:
tr: Konu:

note: TRANSLATORS: The name or email of the entity that have issued the SSL certificate
en: Issuer:
tr: Dağıtıcı:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Fingerprint:
tr: Parmak izi:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept certificate?
tr: Sertifikayı kabul et?

note: TRANSLATORS: The user is asked to verify a new SSL certificate.
en: The certificate changed! Details:
tr: Sertifika değişti! Ayrıntılar:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: Old fingerprint:
tr: Eski parmak izi:

note: TRANSLATORS: An SSL certificate fingerprint, is a hash of a certificate calculated on all certificate's data and its signature.
en: New fingerprint:
tr: Yeni parmak izi:

note: TRANSLATORS: The user is asked to accept or refuse a new SSL certificate.
en: Accept changed certificate?
tr: Değişen sertifikayı kabul et?

note: TRANSLATORS: “%i” is a placeholder for a port number. “%s”  is a placeholder for a protocol name (VNC).
en: Listening on port %i for an incoming %s connection…
tr: %i bağlantı noktası, gelen %s bağlantısı için dinleniyor…

en: Could not authenticate, attempting reconnection…
tr: Kimlik doğrulanamadı, yeniden bağlanmaya çalışılıyor…

en: Server
tr: Sunucu

note: TRANSLATORS: “%s” is a placeholder for a protocol name, like “RDP”.
en: Install the %s protocol plugin first.
tr: Önce %s iletişim kuralı eklentisini kurun.

en: Could not authenticate with TOTP/OTP/2FA. %s
tr: TOTP/OTP/2FA ile kimlik doğrulanamadı. %s

en: Could not authenticate with SSH password. %s
tr: SSH parolası ile kimlik doğrulanamadı. %s

en: No saved SSH password supplied. Asking user to enter it.
tr: Kayıtlı SSH parolası sağlanmadı. Kullanıcının girmesi isteniyor.

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not authenticate with public SSH key. %s
tr: Genel SSH anahtarıyla kimlik doğrulanamadı. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: SSH certificate cannot be imported. %s
tr: SSH sertifikası alınamıyor. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: SSH certificate cannot be copied into the private SSH key. %s
tr: SSH sertifikası özel SSH anahtarı içerisine kopyalanamıyor. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not authenticate using SSH certificate. %s
tr: SSH sertifikası kullanılarak kimlik doğrulanamadı. %s

en: SSH identity file not selected.
tr: SSH kimlik dosyası seçilmemiş.

en: No username found. Asking user to enter it.
tr: Kullanıcı adı bulunamadı. Kullanıcının girmesi isteniyor.

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Public SSH key cannot be imported. %s
tr: Genel SSH anahtarı alınamıyor. %s

en: Could not authenticate automatically with public SSH key. %s
tr: Genel SSH anahtarıyla kendiliğinden kimlik doğrulanamadı. %s

en: Could not authenticate automatically with SSH agent. %s
tr: SSH aracısıyla kendiliğinden kimlik doğrulanamadı. %s

en: Could not authenticate with SSH GSSAPI/Kerberos. %s
tr: SSH GSSAPI/Kerberos ile kimlik doğrulanamadı. %s

en: The public SSH key changed!
tr: Genel SSH anahtarı değişti!

en: Could not authenticate with keyboard-interactive. %s
tr: Klavye etkileşimiyle kimlik doğrulanamadı. %s

en: Could not authenticate with automatic public SSH key. %s
tr: Otomatik genel SSH anahtarıyla kimlik doğrulanamadı. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch the server's public SSH key. %s
tr: Sunucunun genel SSH anahtarı alınamadı. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch public SSH key. %s
tr: Genel SSH anahtarı alınamadı. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not fetch checksum of the public SSH key. %s
tr: Genel SSH anahtarının sağlama toplamı alınamadı. %s

en: The server is unknown. The public key fingerprint is:
tr: Bilinmeyen sunucu. Genel anahtar parmak izi:

en: Do you trust the new public key?
tr: Yeni genel anahtara güveniyor musunuz?

en: Warning: The server has changed its public key. This means you are either under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
tr: UYARI: Sunucu genel anahtarını değiştirdi. Bunun anlamı, ya saldırı altındasınız ya da
    yönetici anahtarı değiştirdi. Yeni genel anahtar parmak izi:

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not check list of known SSH hosts. %s
tr: Bilinen SSH ana makine listesi denetlenemedi: %s

en: SSH password
tr: SSH parolası

en: Password for private SSH key
tr: Özel SSH anahtarı için parola

en: Enter TOTP/OTP/2FA code
tr: TOTP/OTP/2FA kodu gir

en: SSH tunnel private key credentials
tr: SSH tüneli özel anahtar kimlik bilgileri

en: SSH private key credentials
tr: SSH özel anahtarı kimlik bilgileri

en: SSH tunnel credentials
tr: SSH tüneli kimlik bilgileri

en: SSH credentials
tr: SSH kimlik bilgileri

en: Keyboard interactive login, TOTP/OTP/2FA
tr: Klavye etkileşimli oturum açış, TOTP/OTP/2FA

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create channel. %s
tr: Kanal oluşturulamadı: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not connect to SSH tunnel. %s
tr: SSH tüneline bağlanılamadı: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request port forwarding. %s
tr: Bağlantı noktası yönlendirme isteği yapılamadı: %s

en: The server did not respond.
tr: Sunucu yanıt vermedi.

en: Cannot connect to local port %i.
tr: Yerel bağlantı noktasına bağlanılamıyor %i.

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not write to SSH channel. %s
tr: SSH kanalına yazılamadı. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not read from tunnel listening socket. %s
tr: Tünel dinleme soketinden okunamadı: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not poll SSH channel. %s
tr: SSH kanalı sorgulanamadı. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not read SSH channel in a non-blocking way. %s
tr: SSH kanalı bloklanmayan bir şekilde okunamadı. %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not send data to tunnel listening socket. %s
tr: Tünel dinleme soketine veri gönderilemedi: %s

en: Assign a destination port.
tr: Hedef bağlantı noktası ata.

en: Could not create socket.
tr: Soket oluşturulamadı.

en: Could not bind server socket to local port.
tr: Sunucu soketi yerel bağlantı noktasına bağlanamadı.

en: Could not listen to local port.
tr: Yerel bağlantı noktası dinlenemedi.

note: TRANSLATORS: Do not translate pthread
en: Could not start pthread.
tr: Pthread başlatılamadı.

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not create SFTP session. %s
tr: SFTP oturumu oluşturulamadı: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not start SFTP session. %s
tr: SSH oturumu başlatılamadı: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not open channel. %s
tr: Kanal açılamadı: %s

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is an error message
en: Could not request shell. %s
tr: Kabuk istenemedi: %s

en: Could not create PTY device.
tr: PTY aygıtı oluşturulamadı.

en: Are you sure you want to fully quit Remmina?
     This will close any active connections.
tr: Remmina'dan tamamen çıkmak istediğinizden emin misiniz?
     Bu, tüm etkin bağlantıları kapatacaktır.

en: Plugin %s is not registered.
tr: Eklenti %s kayıtlı değil.

en: The latest successful connection attempt, or a pre-computed date
tr: En son başarılı bağlantı girişimi veya önceden hesaplanmış bir tarih

en: Total %i item. | Total %i items.
tr[0]: Toplam %i öge.
tr[1]: Toplam %i öge.

en: Network status: fully online
tr: Ağ durumu: tümüyle çevrim içi

en: Network status: offline
tr: Ağ durumu: çevrim dışı

en: Are you sure you want to delete “%s”?
tr: “%s”i silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the selected files?
tr: Seçili dosyaları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Failed to delete files!
tr: Dosyalar silinemedi!

en: Unable to import:
    %s
tr: İçeri aktarılamıyor:
    %s

en: RDP Files
tr: RDP Dosyaları

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Import
tr: İçeri Aktar

en: Select the connection profile.
tr: Bağlantı profilini seç.

en: Remmina couldn't export.
tr: Remmina dışa aktaramadı.

en: _Save
tr: _Kaydet

en: This protocol does not support exporting.
tr: Bu iletişim kuralı dışarı çıkartmayı desteklemiyor.

en: Remmina Remote Desktop Client
tr: Remmina Uzak Masaüstü İstemcisi

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a directory path
en: Could not create the folder “%s”.
tr: “%s” klasörü oluşturulamadı.

note: TRANSLATORS: The placeholder %s is a file path
en: Could not create the file “%s”.
tr: “%s” dosyası oluşturulamadı.

note: TRANSLATORS: The placeholders %s are a file path, and an error message.
en: Could not open the file “%s” on the server. %s
tr: Sunucudaki “%s” dosyası açılamadı. %s

en: Could not save the file “%s”.
tr: “%s” dosyası kaydedilemedi.

en: Could not open the folder “%s”. %s
tr: “%s” klasörü açılamadı. %s

en: Could not create the folder “%s” on the server. %s
tr: Sunucuda “%s” klasörü oluşturulamadı. %s

en: Could not create the file “%s” on the server. %s
tr: Sunucuda “%s” dosyası oluşturulamadı. %s

en: Could not open the file “%s”.
tr: “%s” dosyası açılamadı.

en: Could not write to the file “%s” on the server. %s
tr: Sunucudaki “%s” dosyasına yazılamadı. %s

en: Could not read from the folder. %s
tr: Klasörden okunamadı. %s

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
tr: Süren dosya aktarımını iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Could not delete “%s”. %s
tr: “%s” silinemedi. %s

en: The file exists already
tr: Dosya zaten var

en: Resume
tr: Sürdür

en: Overwrite
tr: Üzerine Yaz

en: The following file already exists in the target folder:
tr: Bu dosya hedef klasör içinde zaten var:

en: <big>Supported formats
    • server
    • server[:port]
    VNC additional formats
    • ID:repeater ID number
    • unix:///path/socket.sock</big>
tr: <big>Desteklenen biçimler
    • sunucu
    • sunucu[:bağlantınoktası]
    Ek VNC biçimleri
    • ID:yineleyici kimlik numarası
    • unix:///yol/soket.sock</big>

en: <big>• command in PATH args %h
    • /path/to/foo -options %h %u
    • %h is substituted with the server name
    • %t is substituted with the SSH server name
    • %u is substituted with the username
    • %U is substituted with the SSH username
    • %p is substituted with Remmina profile name
    • %g is substituted with Remmina profile group name
    • %d is substituted with local date and time in ISO 8601 format
    Do not run in background if you want the command to be executed before connecting.
    </big>
tr: <big>• PATH içindeki komut argümanlar %h
    • /foo/komutunun/yolu -seçenekler %h %u
    • %h sunucu adı ile değiştirilir
    • %t SSH sunucu adı ile değiştirilir
    • %u kullanıcı adı ile değiştirilir
    • %U SSH kullanıcı adı ile değiştirilir
    • %p Remmina profil adı ile değiştirilir
    • %g Remmina profil kümesi adı ile değiştirilir
    • %d ISO 8601 biçiminde yerel tarih ve saat ile değiştirilir
    Komutun bağlanmadan önce yürütülmesini istiyorsanız arka planda çalıştırmayın
    </big>

en: <big>Supported formats
    • server
    • server[:port]
    • username@server[:port] (SSH protocol only)</big>
tr: <big>Desteklenen biçimler
    * sunucu
    * sunucu[:bağlantınoktası]
    * kullanıcıadı@sunucu[:bağlantınoktası] (yalnızca SSH iletişim kuralı)</big>

en: Input is invalid.
tr: Girdi geçersiz.

en: Choose a Remote Desktop Server
tr: Uzak Masaüstü Sunucusunu Seç

en: Browse the network to find a %s server
tr: Bulmak için ağa göz at %s sunucu

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Use initial window size
tr: İlk pencere boyutunu kullan

en: Use client resolution
tr: İstemci çözünürlüğünü kullan

en: Custom
tr: Özel

en: Assistance Mode
tr: Yardım Kipi

en: Keyboard mapping
tr: Klavye tuş haritası

en: Behavior
tr: Davranış

en: Execute a Command
tr: Bir Komut Yürüt

en: Before connecting
tr: Bağlanmadan önce

en: command %h %u %t %U %p %g --option
tr: komut %h %u %t %U %p %g --seçenek

en: After connecting
tr: Bağlandıktan sonra

en: /path/to/command -opt1 arg %h %u %t -opt2 %U %p %g
tr: /komutun/yolu -seçenek1 argüman %h %u %t -seçenek2 %U %p %g

en: Start-up
tr: Başlangıç

en: Auto-start this profile
tr: Bu profili kendiliğinden başlat

en: Connection profile security
tr: Bağlantı profil güvenliği

en: Require password to connect or edit the profile
tr: Profile bağlanma veya düzenlemeye parola gerektir

en: Unexpected disconnect
tr: Beklenmedik bağlantı kopması

en: Keep window from closing if not disconnected by Remmina
tr: Remmina tarafından bağlantı kesilmedikçe pencerenin kapanmasını önle

en: SSH Tunnel
tr: SSH Tünel

en: Enable SSH tunnel
tr: SSH tünellemeyi aktifleştir

en: Tunnel via loopback address
tr: Loopback adres aracılığıyla tünelle

en: Same server at port %i
tr: %i bağlantı noktasında aynı sunucu

en: Start-up path
tr: Başlangıç yolu

en: SSH Authentication
tr: SSH Kimlik Doğrulayıcı

en: SSH private key file
tr: SSH özel anahtar dosyası

en: SSH certificate file
tr: SSH sertifika dosyası

en: Basic
tr: Basit

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Notes
tr: Notlar

en: (%s: %i): Can't validate setting '%s' since 'value' or 'gfe' are NULL!
tr: (%s: %i): 'value' veya 'gfe' NULL olduğundan '%s' ayarı doğrulanamıyor!

en: (%s: %i): Can't validate user input since 'setting_name_to_validate', 'value' or 'gfe' are NULL!
tr: (%s: %i): 'setting_name_to_validate', 'value' veya 'gfe' NULL olduğundan kullanıcı girdisi doğrulanamıyor!

note: TRANSLATORS: Meta-error. Shouldn't be visible.
en: Internal error.
tr: İç hata.

en: Couldn't validate user input. %s
tr: Kullanıcı girdisi doğrulanamadı. %s

en: Default settings saved.
tr: Öntanımlı ayarlar kaydedildi.

en: Remote Connection Profile
tr: Uzak Bağlantı Profili

en: Save as Default
tr: Öntanımlı Olarak Kaydet

en: Use the current settings as the default for all new connection profiles
tr: Tüm yeni bağlantı profilleri için geçerli ayarları öntanımlı olarak kullan

en: Connect
tr: Bağlan

en: _Save and Connect
tr: _Kaydet ve Bağlan

en: Quick Connect
tr: Hızlı Bağlantı

en: Use '%s' as subgroup delimiter
tr: Şunu alt küme sınırlayıcı olarak kullan: '%s'

en: Labels
tr: Etiketler

en: Label1,Label2
tr: Etiket1,Etiket2

en: Could not find the file “%s”.
tr: “%s” dosyası bulunamadı.

note: TRANSLATORS: This is a message that pops up when an external Remmina plugin tries to set the window resolution using a legacy parameter. TRANSLATORS: This is a message that pop-up when an external Remmina plugin tries to set the windows resolution using a legacy parameter.
en: Using the «resolution» parameter in the Remmina preferences file is deprecated.
tr: Remmina tercihleri dosyasında «resolution» parametresinin kullanılması kullanımdan kaldırılmıştır.

en: Enable Service Discovery
tr: Servis Keşfini Aç

en: _Quit
tr: _Çık

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: Open Main Window
tr: Ana Pencereyi Aç

note: TRANSLATORS: Applet name as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/ TRANSLATORS: Applet Name as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/
en: Remmina Applet
tr: Remmina Küçük Uygulama

note: TRANSLATORS: Applet comment/description as per the Freedesktop Desktop entry specification https://specifications.freedesktop.org/desktop-entry-spec/latest/
en: Connect to remote desktops through the applet menu
tr: Uzak masaüstüne küçük uygulama menüsü ile bağlan

en: StatusNotifier/Appindicator support in “
tr: StatusNotifier/Appindicator desteği - “

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for "StatusNotifier/Appindicator suppor in “DESKTOP NAME”: "
en: %s your desktop does support it
tr: %s masaüstünüz destekliyor

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for "StatusNotifier/Appindicator suppor in “DESKTOP NAME”: "
en: %s and Remmina has built-in (compiled) support for libappindicator.
tr: %s ve Remmina libappindicator için yerleşik (derlenmiş) desteğe sahiptir.

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for "StatusNotifier/Appindicator suppor in “DESKTOP NAME”: "
en: %s not supported natively by your Desktop Environment. libappindicator will try to fallback to GtkStatusIcon/xembed
tr: %s Masaüstü Ortamınız tarafından yerel olarak desteklenmiyor. libappindicator onun yerine GtkStatusIcon/xembed kullanmaya çalışacak

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for "StatusNotifier/Appindicator suppor in “DESKTOP NAME”: "
en: %s You may need to install, and use XApp Status Applet
tr: %s XApp Durum Uygulamasını kurmanız ve kullanmanız gerekebilir

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for "StatusNotifier/Appindicator suppor in “DESKTOP NAME”: "
en: %s You may need to install, and use KStatusNotifierItem
tr: %s KStatusNotifierItem kurmanız ve kullanmanız gerekebilir

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for "StatusNotifier/Appindicator suppor in “DESKTOP NAME”: "
en: %s You may need to install, and use XEmbed SNI Proxy
tr: %s XEmbed SNI Proxy kurmanız ve kullanmanız gerekebilir

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for "StatusNotifier/Appindicator suppor in “DESKTOP NAME”: "
en: %s You may need to install, and use Gnome Shell Extension Appindicator
tr: %s Gnome Shell Extension Appindicator kurmanız ve kullanmanız gerekebilir

en: Connected to %s:%d via SSH
tr: SSH ile %s:%d'ye bağlanıldı

note: TRANSLATORS: %s is a placeholder for an error message
en: Error: %s
tr: Hata: %s

en: Terminal content saved in
tr: Uçbirim içeriği dosyaya kaydedildi

en: Select All (host+A)
tr: Tümünü Seç (ana makine+A)

en: Copy (host+C)
tr: Kopyala (ana manike+C)

en: Paste (host+V)
tr: Yapıştır (ana makine+V)

en: Save session to file
tr: Oturumu dosyaya Kaydet

en: Increase font size (host+Page Up)
tr: Yazı tipi boyutunu yükselt (ana makine+Page Up)

en: Decrease font size (host+Page Down)
tr: Yazı tipi boyutunu alçalt (ana makine+Page Down)

en: Find text (host+G)
tr: Metin bul (ana makine+G)

en: Disconnected from %s:%d via SSH
tr: SSH ile %s:%d'den bağlantı kesildi

en: Copy
tr: Kopyala

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: _Select all
tr: _Tümünü seç

en: Increase font size
tr: Yazı tipi boyutunu yükselt

en: _Increase font size
tr: Yazı tipi boyutunu _yükselt

en: Decrease font size
tr: Yazı tipi boyutunu alçalt

en: _Decrease font size
tr: Yazı tipi boyutunu _alçalt

en: Find text
tr: Metin bul

en: _Find text
tr: Metin _bul

en: User password
tr: Kullanıcı parolası

en: Opening command
tr: Açış komutu

en: Start-up background program
tr: Başlangıç arka plan programı

en: The filename can use the following placeholders:
    
      • %h is substituted with the server name
      • %t is substituted with the SSH server name
      • %u is substituted with the username
      • %U is substituted with the SSH username
      • %p is substituted with Remmina profile name
      • %g is substituted with Remmina profile group name
      • %d is substituted with local date and time in ISO 8601 format
tr: Dosya adı aşağıdaki yer tutucuları kullanabilir:
    
      • %h sunucu adı ile değiştirilir
      • %t SSH sunucu adı ile değiştirilir
      • %u kullanıcı adı ile değiştirilir
      • %U SSH kullanıcı adı ile değiştirilir
      • %p Remmina profil adı ile değiştirilir
      • %g Remmina profil kümesi adı ile değiştirilir
      • %d ISO 8601 biçiminde yerel tarih ve saat ile değiştirilir

en: Terminal colour scheme
tr: Uçbirim renk düzeni

en: Character set
tr: Karakter seti

en: KEX (Key Exchange) algorithms
tr: KEX (Anahtar Değişimi) algoritması

en: Symmetric cipher client to server
tr: Sunucuya simetrik şifreleme istemcisi

en: Preferred server host key types
tr: Yeğlenen sunucu ana makine anahtar türleri

en: Folder for SSH session log
tr: SSH oturum günlüğü için klasör

en: Full path of an existing folder
tr: Var olan klasörün tam yolu

en: Filename for SSH session log
tr: SSH oturum günlüğü için dosya adı

en: Log SSH session when exiting Remmina
tr: Remmina'dan çıkarken SSH oturumunu günlüğe kaydet

en: Log SSH session asynchronously
tr: SSH oturumunu eşzamansız olarak günlüğe kaydet

en: Saving the session asynchronously may have a notable performance impact
tr: Oturumu eşzamansız olarak kaydetmenin performans üzerinde kayda değer bir etkisi olabilir

en: Audible terminal bell
tr: Sesli uçbirim zili

en: SSH X11 Forwarding
tr: SSH X11 Yönlendirme

en: SSH compression
tr: SSH sıkıştırma

en: Don't remember passwords
tr: Parolaları kaydetme

en: Strict host key checking
tr: Sıkı ana makine anahtar denetimi

en: SSH - Secure Shell
tr: SSH - Güvenli Kabuk

en: Secured password storage in KWallet
tr: KWallet'da güvenli parola saklama

en: <Auto-detect>
tr: <Kendiliğinden algıla>

en: <Not set>
tr: <Ayarlanmadı>

en: <Choose a quality level to edit…>
tr: <Düzenlenecek nitelik düzeyi seç…>

en: Poor (fastest)
tr: Zayıf (en hızlı)

en: Medium
tr: Orta

en: Good
tr: İyi

en: Best (slowest)
tr: En iyi (en yavaş)

en: Keyboard layout
tr: Klavye düzeni

en: Use client keyboard mapping
tr: İstemci klavye eşlemesini kullan

en: Keyboard scancode remapping
tr: Klavye tarama kodu yeniden eşlemesi

en: List of key=value,… pairs to remap scancodes. E.g. 0x56=0x29,0x29=0x56
tr: Anahtar=değer listesi,... bunlar tarama kodlarını yeniden eşler. Örneğin: 0x56=0x29,0x29=0x56

en: FreeRDP > 2.3.0 is required to map scancodes
tr: Tarama kodlarını eşlemek için FreeRDP > 2.3.0 gereklidir

en: Quality settings
tr: Nitelik ayarları

en: Wallpaper
tr: Duvar kağıdı

en: Window drag
tr: Pencere sürükle

en: Menu animation
tr: Menü animasyonu

en: Theme
tr: Tema

en: Cursor shadow
tr: İmleç gölgesi

en: Cursor blinking
tr: İmleç yanıp sönmesi

en: Font smoothing
tr: Yazı tipi yumuşatma

en: Composition
tr: Bileşim

en: Remote scale factor
tr: Uzak ölçek faktörü

en: Desktop scale factor %
tr: Masaüstü ölçek faktörü %

en: Device scale factor %
tr: Aygıt ölçek faktörü %

en: Desktop orientation
tr: Masaüstü yönelimi

en: Input device settings
tr: Girdi aygıtı ayarları

en: Disable smooth scrolling
tr: Düzgün kaydırmayı devre dışı bırak

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Reconnect attempts number
tr: Yeniden bağlanma girişimi sayısı

en: The maximum number of reconnect attempts upon an RDP disconnect (default: 20)
tr: RDP bağlantı kopuşuna değin azami yeniden bağlanma girişimi sayısı (öntanımlı: 20)

en: Enter RDP authentication credentials
tr: RDP kimlik doğrulama bilgilerini girin

en: Enter RDP gateway authentication credentials
tr: RDP ağ geçidi kimlik doğrulama bilgilerini girin

en: Enter RDP SmartCard PIN
tr: RDP akıllı kart PIN kodunu girin

note: TRANSLATORS: the placeholder may be either an IP/FQDN or a server hostname
en: Disconnected from %s via RDP
tr: RDP ile %s'den bağlantı kesildi

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account locked out.
tr: “%s” RDP sunucusuna erişilemedi.
    Hesap kilitlendi.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account expired.
tr: “%s” RDP sunucusuna erişilemedi.
    Hesabın süresi doldu.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Password expired.
tr: “%s” RDP sunucusuna erişilemedi.
    Parolanın süresi doldu.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account disabled.
tr: “%s” RDP sunucusuna erişilemedi.
    Hesap devre dışı bırakıldı.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Insufficient user privileges.
tr: “%s” RDP sunucusuna erişilemedi.
    Yetersiz kullanıcı ayrıcalıkları.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account restricted.
tr: “%s” RDP sunucusuna erişilemedi.
    Hesap kısıtlandı.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Change user password before connecting.
tr: “%s” RDP sunucusuna erişilemedi.
    Bağlanmadan önce kullanıcı parolasını değiştirin.

en: Lost connection to the RDP server “%s”.
tr: “%s” RDP sunucusuyla bağlantı yitirildi.

en: Could not find the address for the RDP server “%s”.
tr: “%s” RDP sunucusunun adresi bulunamadı.

en: Could not connect to the RDP server “%s” via TLS. See the DEBUG traces from a terminal for more information.
tr: TLS aracılığıyla “%s” RDP sunucusuna bağlanılamadı. Daha çok bilgi için uçbirimden DEBUG izlerine bakın.

note: TRANSLATORS: the placeholder may be either an IP/FQDN or a server hostname
en: Unable to establish a connection to the RDP server “%s”. Check “Security protocol negotiation”.
tr: “%s” RDP sunucusuna bağlantı kurulamıyor. Gözden geçirin: “Güvenlik iletişim kuralı uzlaşımı”.

en: Cannot connect to the RDP server “%s”.
tr: “%s” RDP sunucusuna bağlanılamıyor.

en: Could not start libfreerdp-gdi.
tr: libfreerdp-gdi başlatılamadı.

en: You requested a H.264 GFX mode for the server “%s”, but your libfreerdp does not support H.264. Please use a non-AVC colour depth setting.
tr: “%s” sunucusu için bir H.264 GFX kipi istediniz, ancak libfreerdp sürümünüz H.264'ü desteklemiyor. Lütfen AVC olmayan renk derinliği ayarı kullanın.

en: The “%s” server refused the connection.
tr: “%s” sunucusu bağlantıyı reddetti.

en: The Remote Desktop Gateway “%s” denied the user “%s\%s” access due to policy.
tr: “%s” Uzak Masaüstü Ağ Geçidi, ilke nedeniyle “%s\%s” kullanıcı erişimini reddetti.

en: Cannot connect to the “%s” RDP server.
tr: “%s” RDP sunucusuna bağlanılamıyor.

en: Automatic (32 bpp) (Server chooses its best format)
tr: Kendiliğinden (32 bit) (Sunucu en iyi biçimini seçer)

en: GFX AVC444 (32 bpp)
tr: GFX AVC444 (32 bit)

en: GFX AVC420 (32 bpp)
tr: GFX AVC420 (32 bit)

en: GFX RFX (32 bpp)
tr: GFX RFX (32 bit)

en: GFX RFX Progressive (32 bpp)
tr: GFX RFX Aşamalı (32 bit)

en: RemoteFX (32 bpp)
tr: RemoteFX (32 bit)

en: True colour (32 bpp)
tr: Gerçek renk (32 bpp)

en: True colour (24 bpp)
tr: Gerçek renk (24 bpp)

en: High colour (16 bpp)
tr: Yüksek renk (16 bpp)

en: High colour (15 bpp)
tr: Yüksek renk (15 bpp)

en: 256 colours (8 bpp)
tr: 256 renk (8 bpp)

en: None
tr: Yok

en: Auto-detect
tr: Kendiliğinden algıla

en: Low performance broadband
tr: Düşük performanslı geniş bant

en: Satellite
tr: Uydu

en: High performance broadband
tr: Yüksek performanslı geniş bant

en: Off
tr: Kapalı

en: Automatic negotiation
tr: Kendiliğinden uzlaşım

en: NLA protocol security
tr: NLA iletişim kuralı güvenliği

en: TLS protocol security
tr: TLS iletişim kuralı güvenliği

en: RDP protocol security
tr: RDP iletişim kuralı güvenliği

en: NLA extended protocol security
tr: NLA genişletilmiş iletişim kuralı güvenliği

en: Every 1 min
tr: Her 1 dakikada bir

en: Every 3 min
tr: Her 3 dakikada bir

en: Every 5 min
tr: Her 5 dakikada bir

en: Every 10 min
tr: Her 10 dakikada bir

en: Default
tr: Öntanımlı

en: 0 — Windows 7 compatible
tr: 0 — Windows 7 ile uyumlu

en: 2600 (Windows XP), 7601 (Windows Vista/7), 9600 (Windows 8 and newer)
tr: 2600 (Windows XP),7601 (Windows Vista/7),9600 (Windows 8 ve sonrası)

en: Used i.a. by terminal services in a smart card channel to distinguish client capabilities:
      • < 4034: Windows XP base smart card functions
      • 4034-7064: Windows Vista/7: SCardReadCache(),
        SCardWriteCache(), SCardGetTransmitCount()
      • >= 7065: Windows 8 and newer: SCardGetReaderIcon(),
        SCardGetDeviceTypeId()
tr: İstemci yeteneklerini ayırt etmek için, örneğin bir akıllı kart kanalındaki uçbirim hizmetleri tarafından kullanılır:
      • < 4034: Windows XP temel akıllı kart işlevleri
      • 4034-7064: Windows Vista/7: SCardReadCache(),
        SCardWriteCache(), SCardGetTransmitCount()
      • >= 7065: Windows 8 ve sonrası: SCardGetReaderIcon(),
        SCardGetDeviceTypeId()

en: Options for redirection of audio input:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Audio input (microphone)
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa
tr: Ses girdisini yönlendirmek için seçenekler:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Ses girdisi (mikrofon)
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa

en: Options for redirection of audio output:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Audio output
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa
tr: Ses çıkışını yönlendirmek için seçenekler:
      • [sys:<sys>,][dev:<dev>,][format:<format>,][rate:<rate>,]
        [channel:<channel>] Ses çıkışı
      • sys:pulse
      • format:1
      • sys:oss,dev:1,format:1
      • sys:alsa

en: Options for redirection of USB device:
      • [dbg,][id:<vid>:<pid>#…,][addr:<bus>:<addr>#…,][auto]
      • auto
      • id:054c:0268#4669:6e6b,addr:04:0c
tr: USB aygıtı yönlendirmek için seçenekler:
      • [dbg,][id:<vid>:<pid>#…,][addr:<bus>:<addr>#…,][auto]
      • auto
      • id:054c:0268#4669:6e6b,addr:04:0c

en: Advanced setting for high latency links:
    Adjusts the connection timeout. Use if your connection times out.
    The highest possible value is 600000 ms (10 minutes).
tr: Yüksek gecikmeli bağlantılar için gelişmiş seçenekler:
    Bağlantı zaman aşımını ayarlar. Bağlantınız zaman aşımına uğrarsa kullanın.
    En yüksek olası değer 600000 milisaniyedir (10 dakika)

en: Performance optimisations based on the network connection type:
    Using auto-detection is advised.
    If “Auto-detect” fails, choose the most appropriate option in the list.
tr: Ağ bağlantı türüne göre performans iyileştirmeleri:
    Kendiliğinden algılamanın kullanılması önerilir.
    “Kendiliğinden algıla” başarısız olursa, listeden en uygununu seçin.

en: Comma-separated list of monitor IDs and desktop orientations:
      • [<id>:<orientation-in-degrees>,]
      • 0,1,2,3
      • 0:270,1:90
    Orientations are specified in degrees, valid values are:
      •   0 (landscape)
      •  90 (portrait)
      • 180 (landscape flipped)
      • 270 (portrait flipped)
tr: Ekran kimliklerinin ve masaüstü yönelimlerinin virgülle ayrılmış listesi:
      • [<kimlik>: <derece-türünden-yönelim>,]
      • 0,1,2,3
      • 0: 270,1: 90
    Yönelimler derece türünden belirtilir, geçerli değerler şunlardır:
      • 0 (yatay)
      • 90 (dikey)
      • 180 (yatay ters çevrilmiş)
      • 270 (dikey ters çevrilmiş)

en: Redirect directory <path> as named share <name>.
      • <name>,<fullpath>[;<name>,<fullpath>[;…]]
      • MyHome,/home/remminer
      • /home/remminer
      • MyHome,/home/remminer;SomePath,/path/to/somepath
    Hotplug support is enabled with:
      • hotplug,*
tr: <yol> dizinini <ad> ile adlandırılmış paylaşım olarak yönlendir.
      • <ad>,<tamyol>[;<ad>,<tamyol>[;…]]
      • Evim,/home/remminer
      • /home/remminer
      • Evim,/home/remminer;BirYol,/herhangibir/yola/gidenyol
    Tak çıkar desteği şununla etkinleştirilebilir:
      • hotplug,*

en: Share folder
tr: Klasör paylaş

en: Restricted admin mode
tr: Kısıtlı yönetici kipi

en: Password hash
tr: Parola özeti

en: Restricted admin mode password hash
tr: Kısıtlı yönetici kipi parola özeti

en: Left-handed mouse support
tr: Solak fare desteği

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mouse support
tr: Solak fare desteği için sol ve sağ fare düğmeleri arasında yer değiştir

en: Enable multi monitor
tr: Çoklu ekranı etkinleştir

en: Span screen over multiple monitors
tr: Ekranı birden çok monitöre yay

en: List monitor IDs
tr: Ekran kimliklerini listele

en: Colour depth
tr: Renk derinliği

en: Network connection type
tr: Ağ bağlantı türü

en: Quality
tr: Nitelik

en: Security protocol negotiation
tr: Güvenlik iletişim kuralı uzlaşımı

en: Gateway transport type
tr: Ağ geçidi taşıma türü

en: TLS Security Level
tr: TLS Güvenlik Düzeyi

en: FreeRDP log level
tr: FreeRDP günlük kaydı düzeyi

en: FreeRDP log filters
tr: FreeRDP günlük filtreleri

en: tag:level[,tag:level[,…]]
tr: etiket:düzey[,etiket:düzey[,…]]

en: Audio output mode
tr: Ses çıkış kipi

en: Redirect local audio output
tr: Yerel ses çıkışı yönlendirmesi

en: Redirect local microphone
tr: Yerel mikrofon yönlendirmesi

en: Connection timeout in ms
tr: Milisaniye türünde bağlantı zaman aşımı

en: Remote Desktop Gateway server
tr: Uzak Masaüstü Ağ Geçidi sunucusu

en: Remote Desktop Gateway username
tr: Uzak Masaüstü Ağ Geçidi kullanıcı adı

en: Remote Desktop Gateway password
tr: Uzak Masaüstü Ağ Geçidi parolası

en: Remote Desktop Gateway domain
tr: Uzak Masaüstü Ağ Geçidi etki alanı

en: Client name
tr: İstemci adı

en: Client build
tr: İstemci derlemesi

en: Start-up program
tr: Başlangıç programı

en: Load balance info
tr: Yük dengesi bilgisi

note: TRANSLATORS: Do not use typographic quotation marks, these must stay as "double quote", also know as “Typewriter ("programmer's") quote, ambidextrous.”
en: Override printer drivers
tr: Yazıcı sürücülerini geçersiz kıl

en: "Samsung_CLX-3300_Series":"Samsung CLX-3300 Series PS";"Canon MF410":"Canon MF410 Series UFR II"
tr: "Samsung_CLX-3300_Series":"Samsung CLX-3300 Serisi PS";"Canon MF410":"Canon MF410 Serisi UFR II"

en: USB device redirection
tr: USB aygıt yönlendirme

en: Local serial name
tr: Yerel seri bağlantı noktası adı

en: COM1, COM2, etc.
tr: COM1, COM2, vb.

en: Local serial driver
tr: Yerel seri bağlantı noktası sürücüsü

en: Serial
tr: Seri

en: Local serial path
tr: Yerel seri bağlantı noktası yolu

en: /dev/ttyS0, /dev/ttyS1, etc.
tr: /dev/ttyS0, /dev/ttyS1, vb.

en: Local parallel name
tr: Yerel paralel bağlantı noktası adı

en: Local parallel device
tr: Yerel paralel bağlantı noktası aygıtı

en: Name of smart card
tr: Akıllı kartın adı

en: Dynamic virtual channel
tr: Dinamik sanal kanal

en: <channel>[,<options>]
tr: <kanal>[,<seçenekler>]

en: Static virtual channel
tr: Statik sanal kanal

en: TCP redirection
tr: TCP yönlendirme

en: /PATH/TO/rdp2tcp
tr: /SISTEM/YOLU/rdp2tcp

en: Move mouse when connection is idle
tr: Bağlantı boştayken fareyi hareket ettir

en: Attempt to connect in assistance mode
tr: Yardım kipinde bağlanmayı dene

en: Prefer IPv6 AAAA record over IPv4 A record
tr: IPv4 A kaydı yerine IPv6 AAAA kaydını tercih et

en: Share printers
tr: Yazıcı paylaş

en: Share serial ports
tr: Seri bağlantı noktası paylaş

en: (SELinux) permissive mode for serial ports
tr: (SELinux) Seri bağlantı noktaları için izin verici kip

en: Share parallel ports
tr: Paralel bağlantı noktası paylaş

en: Share a smart card
tr: Akıllı kartı paylaş

en: Turn off clipboard sync
tr: Pano eşzamanlamayı kapat

en: Ignore certificate
tr: Sertifikayı yoksay

en: Use the old license workflow
tr: Eski lisans iş akışını kullan

en: It disables CAL and hwId is set to 0
tr: CAL'yi devre dışı bırakır ve hwld'yi 0 olarak ayarlar

en: Forget passwords after use
tr: Kullandıktan sonra parolaları unut

en: Attach to console (2003/2003 R2)
tr: Konsola ekle (Win 2003/2003 R2)

en: Turn off fast-path
tr: Fast-path'i kapat

en: Server detection using Remote Desktop Gateway
tr: Uzak Masaüstü Ağ Geçidi kullanarak sunucu algılama

en: Use system proxy settings
tr: Sistem vekil sunucu ayarlarını kullan

en: Turn off automatic reconnection
tr: Kendiliğinden yeniden bağlanmayı kapat

en: Relax order checks
tr: Sıralama denetimlerini gevşet

en: Glyph cache
tr: Glyph önbelleği

en: Enable multitransport protocol (UDP)
tr: Çoklu aktarım protokolünü etkinleştir (UDP)

en: Using the UDP protocol may improve performance
tr: UDP protokolünü kullanmak performansı artırabilir

en: Use base credentials for gateway too
tr: Ağ geçidi için de temel kimlik bilgilerini kullan

en: Enable Gateway websockets support
tr: Ağ geçidi web soketi desteğini etkinleştir

en: Update framebuffer even when not visible
tr: Görünmüyorken bile çerçeve arabelleğini güncelle

en: View only
tr: Yalnızca görüntüle

en: Send Ctrl+Alt+Delete
tr: Gönder Ctrl+Alt+Delete

en: RDP - Remote Desktop Protocol
tr: RDP - Uzak Masaüstü İletişim Kuralı

en: RDP - RDP File Handler
tr: RDP - RDP Dosya İşleyici

en: RDP - Preferences
tr: RDP - Tercihleri

en: Export connection in Windows .rdp file format
tr: Bağlantıyı Windows .rdp dosya biçiminde dışarı aktar

en: Reconnection attempt %d of %d…
tr: Yeniden bağlanma girişimi %d / %d…

note: TRANSLATORS: the placeholder may be either an IP/FQDN or a server hostname
en: Connected to %s via RDP
tr: RDP ile %s'ye bağlanıldı

en: File Transfers
tr: Dosya Aktarımları

en: Transfer error
tr: Aktarım hatası

en: Transfer completed
tr: Aktarım tamamlandı

en: The %s file has been transferred
tr: %s dosyası aktarıldı

en: Enter SPICE password
tr: SPICE parolasını girin

en: Disconnected from the SPICE %s.
tr: “%s” SPICE ile bağlantı kesildi.

en: Disconnected from %s via SPICE
tr: SPICE ile %s'den bağlantı kesildi

en: Connected to %s via SPICE
tr: SPICE ile %s'ye bağlanıldı

en: TLS connection error.
tr: TLS bağlantı hatası.

en: Connection to the SPICE server dropped.
tr: SPICE sunucusuna bağlantı kesildi.

en: Auto GLZ
tr: Oto GLZ

en: Auto LZ
tr: Oto LZ

en: Disable video overlay if videos are not displayed properly.
tr: Videolar düzgün gösterilmiyorsa video kaplamayı devre dışı bırak.

en: Use TLS encryption
tr: TLS şifreleme kullan

en: Server CA certificate
tr: Sunucu CA sertifikası

en: Preferred video codec
tr: Yeğlenen video çözücü

en: Turn off GStreamer overlay
tr: GStreamer kaplamayı kapat

en: Preferred image compression
tr: Yeğlenen resim sıkıştırma

en: No clipboard sync
tr: Pano eşzamanlama yok

en: Enable audio channel
tr: Ses kanalını etkinleştir

en: Share smart card
tr: Akıllı kartı paylaş

en: Select USB devices for redirection
tr: Yönlendirme için USB aygıtları seç

en: SPICE - Simple Protocol for Independent Computing Environments
tr: SPICE - Bağımsız Bilgi İşlem Ortamları İçin Basit İletişim Kuralı

en: _Close
tr: _Kapat

en: USB redirection error
tr: USB yönlendirme hatası

en: Enter VNC password
tr: VNC parolası girin

en: Enter VNC authentication credentials
tr: VNC kimlik doğrulama bilgilerini girin

en: Unable to connect to VNC server
tr: VNC sunucusuna bağlanılamıyor

en: Couldn’t convert '%s' to host address
tr: '%s', ana makine adresine dönüştürülemedi

en: VNC connection failed: %s
tr: VNC bağlantısı sağlanamadı: %s

en: Your connection has been rejected.
tr: Bağlantı isteğiniz reddedildi.

en: The VNC server requested an unknown authentication method. %s
tr: VNC sunucusu bilinmeyen bir kimlik doğrulama yöntemi istedi. %s

en: Please retry after turning on encryption for this profile.
tr: Lütfen bu profil için şifrelemeyi açtıktan sonra yeniden deneyin.

en: Connected to %s via VNC
tr: VNC ile %s'ye bağlanıldı

en: Connected to %s:%d via VNC
tr: VNC ile %s:%d'ye bağlanıldı

en: Disconnected from %s:%d via VNC
tr: VNC ile %s:%d'den bağlantı kesildi

en: Connect to VNC using a repeater:
      • The server field must contain the repeater ID, e.g. ID:123456789
      • The repeater field have to be set to the repeater IP and port, like:
        10.10.10.12:5901
      • From the remote VNC server, you will connect to
        the repeater, e.g. with x11vnc:
        x11vnc -connect repeater=ID:123456789+10.10.10.12:5500
tr: Yineleyici kullanarak VNC'ye bağlan:
      • Sunucu alanı, yineleyici kimliğini içermelidir, örn. ID:123456789
      • Yineleyici alanı, aşağıdaki gibi yineleyici IP adresi ve bağlantı noktasına ayarlanmalıdır:
        10.10.10.12:5901
      • Uzak VNC sunucusundan yineleyiciye bağlanacaksınız,
        örn. x11vnc ile:
        x11vnc -connect repeater=ID:123456789+10.10.10.12:5500

en: Listening for remote VNC connection:
      • The “Listen on port” field is the port Remmina will listen to,
        e.g. 8888
      • From the remote VNC server, you will connect to
        Remmina, e.g. with x11vnc:
        x11vnc -display :0 -connect 192.168.1.36:8888
tr: Uzak VNC bağlantısı için dinleniyor:
      • “Dinlenecek bağlantı noktası” alanı Remmina'nın
        dinleyeceği yerdir, örn. 8888
      • Uzak VNC sunucusundan, Remmina'ya
        bağlanacaksınız, örn. x11vnc ile:
        x11vnc -display :0 -connect 192.168.1.36:8888

en: Lock the aspect ratio when dynamic resolution is enabled:
    
      • The aspect ratio should be entered as a decimal number, e.g. 1.777
      • 16:9 corresponds roughly to 1.7777, 4:3 corresponds roughly to 1.333
      • The default value of 0 does not enforce any aspect ratio
tr: Dinamik çözünürlük etkinleştirildiğinde en boy oranını kilitle:
    
       • En boy oranı ondalık sayı olarak girilmelidir, ör. 1.777
       • 16:9 kabaca 1,7777'ye karşılık gelir, 4:3 kabaca 1,333'e karşılık gelir
       • Varsayılan değer olan 0, herhangi bir en boy oranını zorlamaz

en: Overriding the pre-set VNC encoding quality:
    
      • “Poor (fastest)” sets encoding to “copyrect zlib hextile raw”
      • “Medium” sets encoding to “tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw”
      • “Good” sets encoding to “tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw”
      • “Best (slowest)” sets encoding to “copyrect zrle ultra zlib hextile corre rre raw”
tr: Önceden tanımlı VNC kodlama niteliğinin görmezden gelinmesi:
    
      • “Zayıf (en hızlı)” kodlamayı şuna ayarlar: “copyrect zlib hextile raw”
      • “Orta” kodlamayı şuna ayarlar: “tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw”
      • “İyi” kodlamayı şuna ayarlar: “tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw”
      • “En iyi (en yavaş)” kodlamayı şuna ayarlar: “copyrect zrle ultra zlib hextile corre rre raw”

en: Repeater
tr: Yineleyici

en: Listen on port
tr: Dinlenecek bağlantı noktası

en: Override pre-set VNC encodings
tr: Önceden tanımlı VNC kodlamalarını görmezden gel

en: Dynamic resolution enforced aspec ratio
tr: Dinamik çözünürlük zorunlu en boy oranı

en: Force tight encoding
tr: Sıkı kodlamaya zorla

en: Enabling this may help when the remote desktop looks scrambled
tr: Bunu etkinleştirmek uzak masaüstünün karmaşık görünmesini önleyebilir

en: Ignore remote bell messages
tr: Uzak zil iletilerini yok say

en: Prevent local interaction on the server
tr: Sunucuda yerel etkileşimi önle

en: Show remote cursor
tr: Uzaktaki imleci göster

en: Turn off encryption
tr: Şifrelemeyi kapat

en: Open Chat…
tr: Sohbeti Aç…

en: Remmina VNC Plugin
tr: Remmina VNC Eklentisi

en: Remmina VNC listener Plugin
tr: Remmina VNC dinleyici Eklentisi

en: Remmina web-browser plugin
tr: Remmina tarayıcı eklentisi

en: File downloaded
tr: Dosya indirildi

en: Enter WWW authentication credentials
tr: WWW kimlik doğrulama bilgilerini girin

en: http://address or https://address
tr: http://adres yada https://adres

en: User agent
tr: Kullanıcı aracısı

en: Proxy URL
tr: Vekil sunucu URL

en: E.g. https://example.org, socks://mysocks:1080
tr: Örn. https://example.org, socks://mysocks:1080

en: Turn on Java support
tr: Java desteğini aç

en: Turn on smooth scrolling
tr: Düzgün kaydırmayı aç

en: Turn on spatial navigation
tr: Uzaysal navigasyonu aç

en: Turn on plugin support
tr: Eklenti desteğini aç

en: Turn on WebGL support
tr: WebGL desteğini aç

en: Turn on HTML5 audio support
tr: HTML5 ses desteğini aç

en: Ignore TLS errors
tr: TLS hatalarını yoksay

en: Turn on Web Inspector
tr: Web Denetçisini aç

en: You did not set any command to be executed
tr: Yürütülecek herhangi bir komut belirlemediniz

en: Warning: Running a command synchronously may cause Remmina not to respond.
    Do you really want to continue?
tr: Uyarı: Bir komutu eş zamanlı olarak yürütmek Remmina’nın yanıt vermemesine neden olabilir.
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Command
tr: Komut

en: Asynchronous execution
tr: Eşzamansız yürüt

en: Kill process on disconnect
tr: Bağlantı kesildiğinde işlemi sonlandır

en: Execute a command
tr: Bir komut yürüt

en: Hello, World!
tr: Merhaba Dünya!

en: Secured password storage in the GNOME keyring
tr: Gnome Keyring ile güvenli parola deposu

en: The command-line feature '%s' is not available! Attempting to start PyHoca-CLI without using this feature…
tr: '%s' komut satırı özelliği kullanılamıyor! PyHoca-CLI bu özelliği kullanmadan başlatılmaya çalışılıyor…

en: Internal error: %s
tr: İç hata: %s

en: Parameter 'custom_data' is not initialized!
tr: 'custom_data' parametresi başlatılmadı!

en: Broken `DialogData`! Aborting…
tr: Bozuk `DialogData`! Durduruluyor…

en: Can't retrieve `DialogData`! Aborting…
tr: `DialogData` alınamadı! Durduruluyor…

en: X Display
tr: X Ekranı

en: Status
tr: Durum

en: Session ID
tr: Oturum Kimliği

en: Create date
tr: Oluşturma tarihi

en: Suspended since
tr: Şu zamandan beri askıya alındı

en: Agent PID
tr: Aracı İşlem Kimliği

en: Hostname
tr: Ana makine adı

en: Cookie
tr: Çerez

en: Graphic port
tr: Grafiksel bağlantı noktası

en: SND port
tr: SND bağlantı noktası

en: SSHFS port
tr: SSHFS bağlantı noktası

en: Visible
tr: Görünür

en: Could not retrieve valid `DialogData` or `sessions_list`! Aborting…
tr: Geçerli `DialogData` veya `sessions_list` alınamadı! İptal ediliyor…

note: TRANSLATORS: Stick to x2goclient's translation for terminate.
en: _Terminate
tr: _Sonlandır

note: TRANSLATORS: Stick to x2goclient's translation for resume.
en: _Resume
tr: _Sürdür

en: _New
tr: _Yeni

note: TRANSLATORS: Tooltip for terminating button inside Session-Chooser-Dialog. TRANSLATORS: Please stick to X2GoClient's way of translating.
en: Terminating X2Go sessions can take a moment.
tr: X2Go oturumlarını sonlandırmak biraz zaman alabilir.

en: Unknown property '%i'
tr: Bilinmeyen özellik '%i'

en: Could not find child GtkTreeView of session chooser dialog.
tr: Oturum seçici iletişim kutusunun alt GtkTreeView'i bulunamadı.

en: Neither the 'dialog' nor 'treeview' parameters are initialized! At least one of them must be given.
tr: Ne 'dialog' ne de 'treeview' parametreleri başlatıldı! En az biri verilmelidir.

en: Could not obtain "GtkTreeModelFilter*" of the session chooser dialog, for unknown reason.
tr: Oturum seçici iletişim kutusunun "GtkTreeModelFilter*"ı bilinmeyen nedenle alınamadı.

en: Could not get currently selected row (session)!
tr: Şu anda seçili satır (oturum) alınamadı!

en: Exactly one session should be selectable but '%i' rows (sessions) are selected.
tr: Tam olarak bir oturum seçilebilir olmalıdır ancak '%i' satır (oturum) seçildi.

en: Failed to fill 'GtkTreeIter'.
tr: 'GtkTreeIter' doldurulamadı.

en: parameter 'argv' is 'NULL'.
tr: 'argv' parametresi 'NULL'.

en: parameter 'error' is 'NULL'.
tr: 'error' parametresi 'NULL'.

en: parameter 'env' is either invalid or uninitialized.
tr: 'env' parametresi geçersiz veya başlatmamış.

en: Started PyHoca-CLI with the following arguments:
tr: PyHoca-CLI aşağıdaki değişkenlerle başlatıldı:

en: The necessary PyHoca-CLI process has encountered a internet connection problem.
tr: Gerekli PyHoca-CLI işlemi bir internet bağlantısı sorunuyla karşılaştı.

en: Could not start PyHoca-CLI:
    %s
tr: PyHoca-CLI başlatılamadı:
    '%s'

en: An unknown error occured while trying to start PyHoca-CLI. Exit code: %i
tr: PyHoca-CLI başlatılmaya çalışılırken bilinmeyen bir hata oluştu. Çıkış kodu: %i

en: An unknown error occured while trying to start PyHoca-CLI. Exit code: %i. Error: '%s'
tr: PyHoca-CLI başlatılmaya çalışılırken bilinmeyen bir hata oluştu. Çıkış kodu: %i. Hata: '%s'

en: Neither the 'path' nor 'dialog' parameters are initialized.
tr: Ne 'path' ne de 'dialog' parametreleri başlatılmadı.

en: GtkTreePath 'path' describes a non-existing row!
tr: GtkTreePath 'path' var olmayan bir satırı tanımlıyor!

en: 'Invalid connection data.'
tr: 'Geçersiz bağlantı verisi.'

en: Parameter 'custom_data' is not fully initialized!
tr: 'custom_data' parametresi tümüyle başlatılmadı!

en: Could not terminate X2Go session '%s':
    %s
tr: X2Go oturumu '%s' sonlandırılamadı:
    %s

en: An error occured.
tr: Hata oluştu.

en: Could not get session ID from session chooser dialog.
tr: Oturum seçici iletişim kutusundan oturum kimliği alınamadı.

en: Resuming session: '%s'
tr: Oturum sürdürülüyor: '%s'

en: Terminating session: '%s'
tr: Oturum sonlandırılıyor: '%s'

en: Disconnected from %s:%d via X2Go
tr: X2Go ile %s:%d'den bağlantı kesildi

en: PyHoca-CLI exited unexpectedly. This connection will now be closed.
tr: PyHoca-CLI beklenmedik biçimde çıktı. Bu bağlantı şimdi kapatılacak.

en: The necessary child process 'pyhoca-cli' stopped unexpectedly.
    Please check your profile settings and PyHoca-CLI's output for possible errors. Also ensure the remote server is reachable and you're using the right credentials.
tr: Gerekli 'pyhoca-cli' alt süreci beklenmedik biçimde durdu.
    Profil ayarlarınızı ve olası hatalar için PyHoca-CLI'nin çıktısını gözden geçirin. Ayrıca uzak sunucunun erişilebilir olduğundan ve doğru kimlik bilgilerini kullandığınızdan emin olun.

en: Can't save empty username!
tr: Boş kullanıcı adı kaydedilemiyor!

en: Could not save new credentials.
tr: Yeni kimlik bilgileri kaydedilemedi.

en: Could not save new credentials: 's_password' or 's_username' strings were not set.
tr: Yeni kimlik bilgileri kaydedilemedi: 's_password' veya 's_username' dizgeleri belirlenmedi.

en: Enter password to unlock the SSH key:
tr: SSH anahtarının kilidini açmak için parolayı girin:

en: Password input cancelled. Aborting…
tr: Parola girişi iptal edildi. Vazgeçiliyor…

en: Tip: Check the 'Save password' checkbox or manually input your X2Go username and password in the profile settings to store them for faster logins.
tr: İpucu: 'Parolayı kaydet' onay kutusunu işaretleyin veya daha hızlı oturum açmak üzere saklamak için profil ayarlarında X2Go kullanıcı adınızı ve parolanızı elle girin.

en: Enter X2Go credentials
tr: X2Go kimlik doğrulama bilgilerini gir

en: Authentication cancelled. Aborting…
tr: Kimlik doğrulama iptal edildi. Vazgeçiliyor…

en: Could not parse the output of PyHoca-CLI's --list-sessions option. Creating a new session now.
tr: PyHoca-CLI'nin --list-sessions seçeneğinin çıktısı ayrıştırılamadı. Şimdi yeni bir oturum oluşturuluyor.

en: Could not allocate enough memory!
tr: Yeterli bellek ayrılamadı!

en: Found already existing X2Go session with ID: '%s'
tr: Hâlihazırda var olan '%s' kimlikli X2Go oturumu bulundu

note: TRANSLATORS: Please stick to X2GoClient's translation.
en: Suspended
tr: Bekletiliyor

note: TRANSLATORS: Please stick to X2GoClient's translation.
en: Running
tr: Çalışıyor

note: TRANSLATORS: Please stick to X2GoClient's translation.
en: Terminated
tr: Sonlandırıldı

en: Could not find any sessions on remote machine. Creating a new session now.
tr: Uzak makinede oturum bulunamadı. Şimdi yeni bir oturum oluşturuluyor.

en: Choose a session to resume:
tr: Sürdürülecek oturum seç:

en: Waiting for user to select a session…
tr: Kullanıcının bir oturum seçmesi bekleniyor…

en: No session was selected. Creating a new one.
tr: Hiçbir oturum seçilmedi. Yeni bir tane oluşturuluyor.

en: A non-critical error happened: %s
tr: Kritik olmayan bir hata oluştu: %s

en: User chose to resume session with ID: '%s'
tr: Kullanıcı, '%s' kimlikli oturumu sürdürmeyi seçti

note: TRANSLATORS: Please stick to X2GoClient's way of translating.
en: Resuming session '%s'…
tr: '%s' oturumu sürdürülüyor…

en: DPI setting is out of bounds. Please adjust it in profile settings.
tr: DPI ayarları sınırların dışında. Lütfen profil ayarlarında uyarlayın.

en: Could not start X2Go session…
tr: X2Go oturumu başlatılamadı…

en: Could not start X2Go session.
tr: X2Go oturumu başlatılamadı.

en: Could not start PyHoca-CLI (%i): '%s'
tr: PyHoca-CLI (%i) başlatılamadı: '%s'

en: Could not get PyHoca-CLI's command-line features. This indicates it is either too old, or not installed. An old limited set of features will be used for now.
tr: PyHoca-CLI'nin komut satırı özellikleri alınamadı. Bu, ya çok eski olduğunu ya da kurulu olmadığını gösterir. Şimdilik eski kısıtlı özellik takımı kullanılacak.

en: Could not parse PyHoca-CLI's command-line features. Using a limited feature-set for now.
tr: PyHoca-CLI'nin komut satırı özellikleri ayrıştırılamadı. Şimdilik kısıtlı bir özellik takımı kullanılıyor.

en: Retrieved the following PyHoca-CLI command-line features:
tr: Şu PyHoca-CLI komut satırı özellikleri alındı:

en: Available feature[%i]: '%s'
tr: Kullanılabilir özellik[%i]: '%s'

en: Connected to %s:%d via X2Go
tr: X2Go ile %s:%d'ye bağlanıldı

en: Could not open X11 DISPLAY.
tr: X11 DISPLAY açılamadı.

en: Waiting for window of X2Go Agent to appear…
tr: X2Go Aracısı penceresinin görünmesi bekleniyor…

en: Waiting for PyHoca-CLI to show the session's window…
tr: PyHoca-CLI'nin oturumun penceresini göstermesi bekleniyor…

en: No X2Go session window appeared. Something went wrong…
tr: X2Go oturum penceresi görünmedi. Bir şeyler ters gitti…

en: RemminaProtocolWidget* gp is 'NULL'!
tr: RemminaProtocolWidget* gp 'NULL'!

en: The %s protocol is unavailable because GtkSocket only works under X.org
tr: GtkSocket yalnızca X.org altında çalıştığından %s iletişim kuralı kullanılamıyor

en: Could not initialize pthread. Falling back to non-threaded mode…
tr: pthread başlatılamadı. İş parçacıksız kipe geri dönülüyor…

note: TRANSLATORS: Presumably you just want to translate 'and' into your language. (Except your listing-grammar differs from english.) 'value1', 'value2', 'valueN-1' and 'valueN' 'value1' and 'value2'
en: %sand '%s'
tr: %sve '%s'

en: Invalid validation data in ProtocolSettings array!
tr: ProtocolSettings dizgesinde geçersiz doğrulama verisi!

en: Validation data in ProtocolSettings array is invalid!
tr: ProtocolSettings dizgesindeki doğrulama verisi geçersiz!

en: Parameters 'key' or 'value' are 'NULL'!
tr: 'key' veya 'value' parametresi 'NULL'!

en: Allowed values are %s.
tr: İzin verilen değerler şunlardır: %s.

en: The only allowed value is '%s'.
tr: Yalnızca '%s' değerine izin verilmektedir.

en: The lower limit is not a valid integer!
tr: Alt sınır geçerli bir tam sayı değil!

en: The lower limit is too high!
tr: Alt sınır çok yüksek!

en: The lower limit is too low!
tr: Alt sınır çok düşük!

en: Something unknown went wrong.
tr: Bilinmeyen bir şeyler ters gitti.

en: Please check the RemminaProtocolSetting array for possible errors.
tr: Olası hatalar için lütfen RemminaProtocolSetting dizgesini gözden geçirin.

en: The upper limit is not a valid integer!
tr: Üst sınır geçerli bir tam sayı değil!

en: The upper limit is too high!
tr: Üst sınır çok yüksek!

en: The upper limit is too low!
tr: Üst sınır çok düşük!

en: The input is not a valid integer!
tr: Girdi geçerli bir tam sayı değil!

en: Input must be a number between %i and %i.
tr: Girdi %i ve %i arasında sayı olmalıdır.

en: Startup program
tr: Başlangıç programı

en: Which command should be executed after creating the X2Go session?
tr: X2Go oturumu oluşturulduktan sonra hangi komut çalıştırılmalıdır?

en: Keyboard Layout (auto)
tr: Klavye Düzeni (kendiliğinden)

en: Keyboard type (auto)
tr: Klavye türü (kendiliğinden)

en: Audio support
tr: Ses desteği

en: The sound system of the X2Go server (default: 'pulse').
tr: X2Go sunucusunun ses sistemi (öntanımlı: 'pulse').

en: Clipboard direction
tr: Pano yönü

en: Which direction should clipboard content be copied? (default: 'both').
tr: Pano içeriği hangi yönde kopyalanmalıdır? (öntanımlı: 'both').

en: DPI resolution
tr: DPI çözünürlüğü

en: Launch session with a specific resolution (in dots per inch). Must be between 20 and 400.
tr: Oturumu (inç başı nokta türünde) belirli çözünürlükte aç. 20 ve 400 arası olmalıdır.

en: Your private key
tr: Özel anahtarınız

en: X2Go plugin loaded.
tr: X2Go eklentisi yüklendi.

en: X2Go - Launch an X2Go session
tr: X2Go - X2Go oturumu başlat

en: Remmina VNC plugin for GNOME and KVM
tr: GNOME ve KVM için Remmina VNC Eklentisi

en: Unsupported authentication type %u
tr: Desteklenmeyen kimlik doğrulama türü %u

en: Authentication failure: %s
tr: Kimlik doğrulama hatası: %s

en: Use server settings
tr: Sunucu ayarlarını kullan

en: True colour (24 bits)
tr: Gerçek renk (24 bit)

en: High colour (16 bits)
tr: Yüksek renk (16 bit)

en: Low colour (8 bits)
tr: Düşük renk (8 bit)

en: Ultra low colour (3 bits)
tr: Aşırı düşük renk (3 bit)

en: VNC password
tr: VNC parolası

en: Use JPEG Compression
tr: JPEG Sıkıştırması Kullan

en: This might not work on all VNC servers
tr: Bu, tüm VNC sunucularında çalışmayabilir

en: Enable GTK-VNC debug
tr: GTK-VNC hata ayıklamasını etkinleştir

en: Shared connection
tr: Paylaşılan bağlantı

en: If the server should try to share the desktop by leaving other clients connected
tr: Sunucu, diğer istemcileri bağlı bırakarak masaüstünü paylaşmaya çalışırsa

en: Send Ctrl+Alt+_Del
tr: Ctrl+Alt+_Delete gönder

en: Send Ctrl+Alt+_Backspace
tr: Ctrl+Alt+_Backspace gönder

en: Send Ctrl+Alt+_F1
tr: Ctrl+Alt+_F1 gönder

en: Send Ctrl+Alt+_F2
tr: Ctrl+Alt+_F2 gönder

en: Send Ctrl+Alt+_F3
tr: Ctrl+Alt+_F3 gönder

en: Send Ctrl+Alt+_F4
tr: Ctrl+Alt+_F4 gönder

en: Send Ctrl+Alt+_F5
tr: Ctrl+Alt+_F5 gönder

en: Send Ctrl+Alt+_F6
tr: Ctrl+Alt+_F6 gönder

en: Send Ctrl+Alt+_F7
tr: Ctrl+Alt+_F7 gönder

en: Send Ctrl+Alt+_F8
tr: Ctrl+Alt+_F8 gönder

en: Send Ctrl+Alt+_F9
tr: Ctrl+Alt+_F9 gönder

en: Send Ctrl+Alt+_F10
tr: Ctrl+Alt+_F10 gönder

en: Send Ctrl+Alt+_F11
tr: Ctrl+Alt+_F11 gönder

en: Send Ctrl+Alt+_F12
tr: Ctrl+Alt+_F12 gönder

en: Reboot remote host
tr: Uzak ana makineyi yeniden başlat

en: Reset remote host (hard reboot)
tr: Uzak ana makineyi sıfırla (donanımdan yeniden başlat)

en: Shutdown remote host
tr: Uzak ana makineyi kapat

en: %s wants to share their desktop.
    Do you accept?
tr: %s masaüstünü paylaşmak istiyor.
    Kabul ediyor musunuz?

en: Desktop sharing invitation
tr: Masaüstü paylaşım daveti

en: Telepathy - Desktop Sharing
tr: Telepati - Masaüstü Paylaşımı

en: <big><b>Remmina Snap package</b></big>
    
    <span>
    Remmina is running on your system as a Snap package.
    Some Remmina functions need to be set up to work properly.
    </span>
tr: <big><b>Remmina Snap paketi</b></big>
    
    <span>
    Remmina sisteminizde Snap paketi olarak çalışıyor.
    Bazı Remmina işlevlerinin düzgün çalışması için ayar gerekebilir.
    </span>

en: To enable access to some important features, like password saving in your keyring and RDP printer sharing, please open your software center and give the appropriate permissions to Remmina. As an alternative you can enter the following commands in a terminal window:
tr: Anahtarlıkta parola kaydetmek ve RDP yazıcı paylaşımı gibi kimi önemli özelliklere erişmek için, lütfen yazılım merkezinizi açın ve Remmina’ya uygun izinleri verin. Alternatif olarak, aşağıdaki komutları uçbirim penceresinde girebilirsiniz:

en: <big>Permissions</big>
tr: <big>İzinler</big>

en: Since Snap packages run confined from the rest of the system, Remmina profiles are saved inside the Snap file system by default. You can change the location in the Remmina preferences.
tr: Snap paketleri sistemin geri kalanından yalıtılmış çalıştığından, öntanımlı olarak Remmina profileri Snap dosya sistemine kaydedilir. Yine de Remmina tercihlerinde yolu değiştirebilirsiniz.

en: Change where Remmina profiles are stored
tr: Remmina profillerinin saklandığı yeri değiştir

en: <big>Snap settings</big>
tr: <big>Snap ayarları</big>

en: Do not show this message again
tr: Bu iletiyi yeniden gösterme

en: Search
tr: Ara

en: Search for previous occurrence
tr: Öncekini ara

en: Search for next occurrence
tr: Sonrakini ara

en: Toggle search options
tr: Arama seçeneklerini değiştir

en: _Match case
tr: Büyük/küçük harf _eşle

en: Match _entire word only
tr: Yalnızca _tüm sözcüğü eşle

en: Match as _regular expression
tr: _Düzenli ifade olarak eşle

en: _Wrap around
tr: Başa _sar

en: About
tr: Hakkında

en: Copyright © 2023–2024 Hiroyuki Tanaka, Sunil Bhat
    Copyright © 2014–2023 Antenore Gatta, Giovanni Panozzo
    Copyright © 2009–2014 Vic Lee
    More details in COPYING
tr: Telif hakkı © 2023–2024 Hiroyuki Tanaka, Sunil Bhat
    Telif hakkı © 2014–2023 Antenore Gatta, Giovanni Panozzo
    Telif hakkı © 2009–2014 Vic Lee
    Daha çok ayrıntı COPYING dosyasındadır

en: Add
tr: Ekle

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Change
tr: Değiştir

en: Selection criteria
tr: Seçim kriterleri

en: Confirm password
tr: Parolayı onayla

en: Set new password
tr: Yeni parola ayarla

en: Gateway Username
tr: Ağ Geçidi Kullanıcı Adı

en: Gateway Domain
tr: Ağ Geçidi Etki Alanı

en: Gateway Password
tr: Ağ Geçidi Parolası

en: Confirm Gateway Password
tr: Ağ Geçidi Parolasını Doğrula

[ctx: Multi password changer]
note: A column table with multiple check-boxes
en: Select
tr: Seç

[ctx: Multi password changer table]
en: Name
tr: Ad

[ctx: Multi password changer table]
en: Group
tr: Küme

[ctx: Multi password changer table]
en: Domain\Username
tr: Etki Alanı\Kullanıcı Adı

[ctx: Multi password changer table]
en: Gateway Domain\Username
tr: Ağ Geçidi Etki Alanı\Kullanıcı Adı

en: <span weight='bold' size='larger'>Multi Password Changer</span>
tr: <span weight='bold' size='larger'>Çoklu Parola Değiştirici</span>

en: OK
tr: Tamam

en: Verify password
tr: Parolayı doğrula

en: <big><b>The news failed to load</b></big>
    
    <span>
    <a href="https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/tags/" title="Remmina release notes"><i>Visit the website to read the release notes</i></a>.
    </span>
tr: <big><b>Haberler yüklenemedi</b></big>
    
    <span>
    <a href="https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/tags/" title="Remmina release notes"><i>Sürüm notlarını okumak için web sitesini ziyaret edin</i></a>.
    </span>

en: Choose a new key
tr: Yeni tuş seç

en: Allow key modifiers
tr: Tuş düzenleyicilere izin ver

en: Please press the new key…
tr: Lütfen yeni tuşa basın…

en: Hide or show the search bar
tr: Arama çubuğunu gizle veya göster

en: Add a new connection profile
tr: Yeni bir bağlantı profili ekle

en: Switch from grouped to list view
tr: Gruplanmış durumdan liste görünümüne geç

en: Select the protocol to use with the quick connect bar.
tr: Hızlı bağlantı çubuğuyla kullanılacak protokolü seç.

en: Search string or server name/IP address for “Quick Connect”
tr: "Hızlı Bağlantı" için string veya sunucu adı/IP adresi ara

en: Server name or IP address
tr: Sunucu adı veya IP adresi

en: Clear
tr: Temizle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Collapse all
tr: Tümünü daralt

en: Expand all
tr: Tümünü genişlet

en: Multi password changer
tr: Çoklu parola değiştirici

en: Debugging
tr: Hata ayıklama

en: Export
tr: Dışarı Aktar

en: Report Bug
tr: Hata Bildir

en: Make Remmina your default remote desktop client
tr: Remmina'yı öntanımlı uzak masaüstü istemciniz yapın

en: Homepage
tr: Ana Sayfa

en: Donations
tr: Bağışlar

note: Remmina community website
en: Community
tr: Topluluk

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Last used
tr: Son kullanılan

en: New connection profile
tr: Yeni bağlantı profili

en: Show search bar
tr: Hızlı bağlantı çubuğu

en: Remmina main menu
tr: Remmina ana menü

en: Actions
tr: Eylemler

en: Toggle view
tr: Görünümü değiştir

en: Include System Info
tr: Sistem Bilgilerini Ekle

en: Include Debug Data
tr: Hata Ayıklama Bilgilerini Ekle

en: Submit
tr: Gönder

en: Name/Username:
tr: Ad/Kullanıcı Adı:

en: E-mail:
tr: E-posta Adresi:

en: Email
tr: E-posta Adresi

en: Bug Title
tr: Hata Başlığı

en: Bug Description
tr: Hata Açıklaması

en: Clicking "Submit" will send this to Remmina's GitLab page and automatically create a new issue on the issue tracker.
tr: "Gönder" düğmesine tıklamak bunu Remmina'nın GitLab sayfasına gönderecek ve sorun izleyicide kendiliğinden yeni bir sorun oluşturacaktır.

en: Remmina Report Bug
tr: Remmina Hata Bildirimi

en: Please wait…
tr: Lütfen bekleyin…

en: Double-click action
tr: Çift tıklama eylemi

en: Open connection
tr: Bağlantıyı aç

en: Edit settings
tr: Ayarları düzenle

en: Scaling quality
tr: Ölçekleme niteliği

en: Nearest
tr: En yakın

en: Tiles
tr: Desenler

en: Bilinear
tr: İki çizgi

en: Hyper
tr: Yüksek

en: Step size for auto-scroll
tr: Kendiliğinden kaydırma için adım boyutu

en: Maximal amount of recent items
tr: Son ögelerin maksimum miktarı

en: Screen resolutions
tr: Ekran çözünürlükleri

en: Folder for screenshots
tr: Ekran görüntüleri için klasör

en: Choose a folder to save screenshots from Remmina in.
tr: Remmina ekran görüntülerini kaydetmek için bir klasör seçin.

en: Select a folder
tr: Bir klasör seçin

en: Set up
tr: Ayarla

en: Screenshot filenames
tr: Ekran görüntüsü dosya adları

en: %p Profile name
    %h Server name/IP
    %Y Year, %m Month, %d Day, %H Hour, %M Minute, %S Seconds (UTC time)
tr: %p Profil adı
    %h Sunucu adı/IP
    %Y Yıl, %m Ay, %d Gün, %H Saat, %M Dakika, %S Saniye (UTC zamanı)

en: The folder connection profiles are saved in, it defaults to the XDG_USER_DATA
tr: Bağlantı profillerinin kaydedildiği klasör, öntanımlı olarak XDG_USER_DATA

note: The folder where profiles are saved
en: Remmina data folder
tr: Remmina veri klasörü

en: Choose a folder to save connection profiles from Remmina in.
tr: Remmina bağlantı profillerini kaydetmek için bir klasör seçin.

en: Remember last view for each connection
tr: Her bağlantı için son görünümü anımsa

en: Remember last view mode
tr: Son görüntüleme kipini hatırla

en: Set a custom filename for your Remmina connection profiles, using a formatting string.
tr: Bir biçimlendirme dizgisi kullanarak Remmina bağlantı profilleriniz için özel bir dosya adı belirleyin.

en: Template for profile filenames
tr: Profil dosya adları için şablon

note: Placeholders used to name a Remmina connection profile
en: %G Name of group (slashes \/ are converted to dashes -)
    %P Protocol name
    %N Connection name
    %h Hostname/IP
tr: %G Küme adı (eğik çizgiler \/ kendiliğinden tireye - dönüştürülür)
    %P İletişim kuralı adı
    %N Bağlantı adı
    %h Ana makine adı/IP

en: Only save generated screenshots, don't copy them to clipboard.
tr: Yalnızca oluşturulan ekran görüntülerini kaydet, panoya kopyalama.

en: Prevent screenshots from entering clipboard
tr: Ekran görüntülerinin panoya girmesini önle

en: Confirm before closing multiple tabs
tr: Birden çok sekmeyi kapatmadan önce onayla

en: Disable anonymous statistics
tr: Anonim istatistikleri devre dışı bırak

en: Disable news from <a href="https://remmina.org" title="Remmina news site">remmina.org</a>
tr: <a href="https://remmina.org" title="Remmina news site">remmina.org</a> adresinden haberleri devre dışı bırak

en: Disable tip of the day
tr: Günün ipucunu devre dışı bırak

en: General
tr: Genel

en: Always show tabs
tr: Sekmeleri her zaman göster

en: Hide the toolbar shown in the tabbed interface
tr: Sekmeli arayüzde gösterilen araç çubuğunu gizle

en: Default view
tr: Öntanımlı görünüm

en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Scrolled window
tr: Kaydırmalı pencere

en: Viewport fullscreen
tr: Normal tam ekran

[ctx: Appearance preferences]
note: How tabs are grouped in the Remmina connection window
en: Tabs grouping
tr: Sekme kümeleme

en: By group
tr: Kümelere göre

en: By protocol
tr: İletişim kuralına göre

en: Per connection
tr: Bağlantı başına

en: Fullscreen on the same screen as the connection window
tr: Bağlantı penceresiyle aynı ekranda tam ekran

en: Peeking
tr: Gözetle

en: Hidden
tr: Gizli

en: Fullscreen toolbar visibility
tr: Tam ekran araç çubuğu görünürlüğü

en: Hide the search bar shown in the main window
tr: Ana pencerede gösterilen arama çubuğunu gizle

en: Prefer dark theme
tr: Koyu temayı yeğle

en: If a GTK theme includes a dark variant, it will be used instead of the configured theme.
tr: GTK teması koyu tema içeriyorsa, yapılandırılan tema yerine kullanılır.

en: Always show notes
tr: Notları her zaman göster

en: Add a column displaying any notes associated with a connection.
tr: Bir bağlantıyla ilişkili notları görüntüleyen bir sütun ekle.

en: “Grab all keyboard events” status colour
tr: “Tüm klavye olaylarını yakala” durum rengi

en: Hexadecimal- or colour names (red, #ff0000).
    It changes the background colour of connection names in the Remmina connection toolbar (when in fullscreen).
tr: Onaltılık düzen veya renk adları (red, #ff0000).
    (Tam ekranda olduğunda) Remmina bağlantı araç çubuğunda bağlantı adlarının arka plan rengini değiştirir.

en: Enable/Disable “Grab all keyboard events” status colour
tr: “Tüm klavye olaylarını yakala” durum rengini etkinleştir/devre dışı bırak

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Show new connection on top of the menu
tr: Yeni bağlantıyı menüde en üstte göster

en: Hide total count shown in the group menu
tr: Küme menüsünde gösterilen toplam sayıyı gizle

en: No tray icon
tr: Tepsi simgesi yok

en: Start in tray upon user login
tr: Oturum açıldığında tepsi simgesinde başlat

en: Applet
tr: Küçük Uygulama

en: Host key
tr: Ana makine tuşu

en: Show/hide fullscreen
tr: Tam ekranı göster/gizle

en: Auto-fit window
tr: Pencereyi kendiliğinden sığdır

en: Apply/remove scaling
tr: Ölçeklendirmeyi uygula/kaldır

en: Grab keyboard
tr: Klavye yakala

en: Show/hide toolbar
tr: Araç çubuğunu göster/gizle

en: View-only mode
tr: Yalnızca görüntüleme kipi

en: Send clipboard as keystrokes
tr: Pano içeriğini tuş vuruşları olarak gönder

en: Send-clipboard
tr: Pano içeriğini gönder

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Local SSH port
tr: Yerel SSH bağlantı noktası

en: Parse ~/.ssh/config
tr: Ayrıştırma ~/.ssh/config

en: No logging at all
tr: Günlük kaydı yok

en: Rare conditions or warnings
tr: Nadir durumlar veya uyarılar

en: API-accessible entrypoints
tr: API ile erişilebilir giriş noktaları

en: Lower level protocol info, packet level
tr: Alt düzey iletişim kuralı bilgisi, paket düzeyi

en: Function entering and leaving
tr: İşlev giriş ve çıkışları

en: SSH log level
tr: SSH günlük kaydı düzeyi

note: http://man7.org/linux/man-pages/man7/tcp.7.html
en: Seconds of connection idleness before TCP keepalive probes are sent.
tr: TCP canlı tut yoklamaları gönderilmeden önceki bağlantı boşluğu süresi (saniye).

note: http://man7.org/linux/man-pages/man7/tcp.7.html
en: Seconds between each keepalive probe.
tr: Her bir canlı tut yoklaması arasındaki süre (saniye).

note: http://man7.org/linux/man-pages/man7/tcp.7.html
en: Number of keepalive probes sent via TCP connection before it is dropped.
tr: Bağlantıyı kesmeden önce TCP bağlantısı üzerinden gönderilecek canlı tut yoklaması sayısı.

note: http://man7.org/linux/man-pages/man7/tcp.7.html
en: Amount of milliseconds to attempt acknowledging data before closing the corresponding TCP connection forcibly.
tr: İlgili TCP bağlantısını zorla kapatmadan önce verileri onaylamayı deneme süresinin miktarı (milisaniye).

en: SSH options
tr: SSH seçenekleri

en: Time in seconds before Remmina will lock the session and asks for a password again. Default: 300 Seconds.
tr: Remmina, oturumu kilitlemeden ve yeniden parola sormadan önce geçecek saniye sayısı. Öntanımlısı 300 saniyedir.

en: Set and use a secret key to protect Remmina from unauthorized use.
tr: Remmina'yı yetkisiz kullanımdan korumak için gizli anahtar belirle ve kullan.

en: Remmina password
tr: Remmina parolası

en: Use secret key authentication for some widgets
tr: Bazı widget'ler için gizli anahtar kimlik doğrulaması kullanın

en: Valid for
tr: Geçerlilik

en: Number of seconds to keep password valid for
tr: Parolanın geçerli sayılacağı saniye sayısı

en: timeout in seconds (default 300)
tr: saniye türünde zaman aşımı (öntanımlı 300)

en: Enter your Remmina password to connect
tr: Bağlanmak için Remmina parolanızı girin

note: “Require to connect” is “Require the Remmina password before to connect”, the Remmina password is the Master/Principal Password, that is used to protect Remmina from unauthorized use.
en: Require to connect
tr: Bağlanmak için gerektir

en: Creation, editing, copying, and deletions require the Remmina password
tr: Oluşturma, düzenleme, kopyalama ve silmeler Remmina parolası gerektirir

note: Creation, editing, copying, and deletions require the primary password
en: Require to modify
tr: Düzenlemek için gerektir

en: Enter your Remmina password to view passwords
tr: Parolaları görüntülemek için Remmina parolanızı girin

note: “Require to view passwords” is “Require the Remmina password before to connect”, the Remmina password is the Master/Principal Password, that is used to protect Remmina from unauthorized use.
en: Require to view passwords
tr: Parolaları görüntülemek için gerektir

en: Encryption
tr: Şifreleme

en: These are the encryption methods used by Remmina to store passwords.
    
    Except the "Weak" method, all the others are recommended, "Keystore" is the default, as it integrates with KDE/Plasma and GNOME.
    
    "Intermediate" doesn't use as much memory or processing power, and "Sensitive" is more secure, but uses +1 GiB of RAM and many CPU cycles.
tr: Bunlar, Remmina'nın parolaları depolamak için kullandığı şifreleme yöntemleridir.
    
    "Zayıf" yöntem dışında diğer tümü önerilir, KDE/Plasma ve GNOME ile tümleşen "Keystore" öntanımlıdır.
    
    "Orta" çok bellek ve işlemci gücü kullanmaz. "Duyarlı" daha güvenlidir ancak +1 GiB RAM ve çok CPU çevrimi kullanır.

en: Intermediate (+64 MiB RAM)
tr: Orta (+64 MiB RAM)

en: Strong (+256 MiB, ~2009 CPU)
tr: Güçlü (+256 MiB, ~2009 CPU)

en: Sensitive (+1 GiB, ~2014 CPU)
tr: Duyarlı (+1 GiB, ~2014 CPU)

en: Auditing log
tr: Denetim günlüğü

en: Automatically accept all fingerprints and certificates
tr: Tüm parmak izlerini ve sertifikaları kendiliğinden kabul et

en: Trust all certificates
tr: Tüm sertifikalara güven

en: Security
tr: Güvenlik

en: Terminal font
tr: Uçbirim yazı tipi

en: Scrollback lines
tr: Kaydırma çizgileri

en: Shortcuts for copying and pasting
tr: Kopyalama ve yapıştırma için kısayollar

en: Select all shortcuts
tr: Tüm kısayolları seç

en: (Host key+)
tr: (Ana makine tuşu+)

en: Use default system font
tr: Öntanımlı sistem yazı tipini kullan

en: Selecting “SGR 1” also switches to the bright counterparts of the first 8 palette colours (in addition to making text bold).
tr: “SGR 1” seçilerek, (metni kalınlaştırmaya ek olarak) ilk 8 palet renginin parlaklarına geçilir.

en: Show bold text in bright colors
tr: Kalın metni parlak renklerde göster

en: Colour theme
tr: Renk teması

en: Choose a colour scheme file. Usually available in /usr/share/remmina/theme. https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes has more details.
tr: Renk düzeni dosyası seç. Genellikle /usr/share/remmina/theme içinde bulunur. Daha çok ayrıntı https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes adresinde bulunabilir.

en: Pick a terminal colouring file
tr: Uçbirim renklendirme dosyası seç

en: Bright colours
tr: Parlak renkler

en: Pick a light black colour
tr: Açık siyah renk seç

en: Pick a light red colour
tr: Açık kırmızı renk seç

en: Pick a bright green colour
tr: Parlak yeşil renk seç

en: Pick a bright yellow colour
tr: Parlak sarı renk seç

en: Pick a bright blue colour
tr: Parlak mavi renk seç

en: Pick a light magenta colour
tr: Açık macenta renk seç

en: Pick a light cyan colour
tr: Açık camgöbeği renk seç

en: Pick a light white colour
tr: Açık beyaz renk seç

en: Pick a black colour
tr: Siyah renk seç

en: Pick a red colour
tr: Kırmızı renk seç

en: Pick a green colour
tr: Yeşil renk seç

en: Pick a yellow colour
tr: Sarı renk seç

en: Pick a blue colour
tr: Mavi renk seç

en: Pick a magenta colour
tr: Macenta renk seç

en: Pick a cyan colour
tr: Camgöbeği renk seç

en: Pick a white colour
tr: Beyaz renk seç

en: Normal colours
tr: Olağan renkler

en: Cursor colour
tr: İmleç rengi

en: Background colour
tr: Arka plan rengi

en: Foreground colour
tr: Ön plan rengi

en: Increase and decrease font size
tr: Yazı tipi boyutunu düşür ve yükselt

en: Search text shortcut
tr: Metin arama kısayolu

en: Bold colour
tr: Kalın renk

en: Highlight colour
tr: Vurgu rengi

en: Highlight foreground colour
tr: Vurgu ön plan rengi

en: Cursor foreground colour
tr: İmleç ön plan rengi

en: Terminal
tr: Uçbirim

en: Remmina Preferences
tr: Remmina Tercihleri

en: Unlock Remmina
tr: Remmina Kilidini Aç

en: Unlock
tr: Kilidi Aç

en: Master password
tr: Ana parola
