gnulib 2.0.0.3462.e9796 - en to et translation catalogue (38 entries)

en: Unknown system error
et: Tundmatu süsteemne viga

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
et: %s: võti '--%s' ei luba kasutada argumenti

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
et: %s: võti '%c%s' ei luba kasutada argumenti

en: %s: unrecognized option '--%s'
et: %s: tundmatu võti '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
et: %s: tundmatu võti '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
et: %s: vigane võti -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
et: %s: võti nõuab argumenti -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
et: %s: võti '-W %s' on segane

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
et: %s: võti '-W %s' ei luba kasutada argumenti

en: Invalid regular expression
et: Vigane regulaaravaldis

en: Invalid collation character
et: Vigane võrdlussümbol

en: Invalid character class name
et: Vigane sümbolite klassi nimi

en: Invalid back reference
et: Vigane tagasiviide

en: Invalid range end
et: Vigane vahemiku lõpp

en: Memory exhausted
et: Mälu on otsas

en: Invalid preceding regular expression
et: Vigane eelnev regulaaravaldis

en: Premature end of regular expression
et: Enneaegne regulaaravaldise lõpp

en: Regular expression too big
et: Regulaaravaldis on liiga pikk

en: No previous regular expression
et: Eelmist regulaaravaldist pole

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
et: ^[jJ]

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for a negative answer (english: "no").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | grep 
en: ^[nN]
et: ^[eE]

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
et: ©

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
et: Kirjutanud %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
et: Kirjutanud %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
et: Kirjutanud %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
et: Kirjutanud %s, %s, %s
    ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
et: Kirjutanud %s, %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
et: Kirjutanud %s, %s, %s,
    %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
et: Kirjutanud %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
et: Kirjutanud %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
et: Kirjutanud %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s ja %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
et: Kirjutanud %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s ja teised.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
et: 
    Vigadest teatage palun aadressil: %s.

en: Report %s bugs to: %s
et: %s vigadest teatage palun aadressil: %s

en: %s home page: <%s>
et: %s koduleht: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
et: %s koduleht: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
et: Üldine abiinfo GNU tarkvara kasutamisest: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: memory exhausted
et: mälu on otsas
