gnulib 2.0.0.3462.e9796 - en to hu translation catalogue (50 entries)

en: Unknown system error
hu: Ismeretlen rendszerhiba

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
hu: %s: a(z) „--%s” kapcsoló nem enged meg argumentumot

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
hu: %s: a(z) „%c%s” kapcsoló nem enged meg argumentumot

en: %s: unrecognized option '--%s'
hu: %s: a(z) „--%s” kapcsoló ismeretlen

en: %s: unrecognized option '%c%s'
hu: %s: a(z) „%c%s” kapcsoló ismeretlen

en: %s: invalid option -- '%c'
hu: %s: érvénytelen kapcsoló -- „%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
hu: %s: a kapcsoló egy argumentumot igényel -- „%c”

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
hu: %s: a „-W %s” kapcsoló nem egyértelmű

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
hu: %s: a „-W %s” kapcsoló nem enged meg argumentumot

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
hu: „

en: '
hu: ”

en: Success
hu: Sikerült

en: No match
hu: Nincs találat

en: Invalid regular expression
hu: Érvénytelen szabályos kifejezés

en: Invalid collation character
hu: Érvénytelen leválogatási karakter

en: Invalid character class name
hu: Érvénytelen karakterosztálynév

en: Trailing backslash
hu: Záró visszaper

en: Invalid back reference
hu: Érvénytelen visszahivatkozás

en: Unmatched [ or [^
hu: Pár nélküli [ vagy [^

en: Unmatched ( or \(
hu: Pár nélküli ( vagy \(

en: Unmatched \{
hu: Pár nélküli \{

en: Invalid content of \{\}
hu: A \{\} tartalma érvénytelen

en: Invalid range end
hu: Érvénytelen tartományvég

en: Memory exhausted
hu: Elfogyott a memória

en: Invalid preceding regular expression
hu: Érvénytelen megelőző szabályos kifejezés

en: Premature end of regular expression
hu: A szabályos kifejezés túl korán véget ért

en: Regular expression too big
hu: A szabályos kifejezés túl nagy

en: Unmatched ) or \)
hu: Pár nélküli ) vagy \)

en: No previous regular expression
hu: Nincs megelőző szabályos kifejezés

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
hu: ^[iIyY]

en: Packaged by %s (%s)
hu: Csomagolta: %s (%s)

en: Packaged by %s
hu: Csomagolta: %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
hu: ©

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
hu: 
    A licenc GPLv3+: a GNU GPL 3. vagy újabb változata <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Ez egy szabad szoftver, terjesztheti és/vagy módosíthatja.
    NINCS GARANCIA, a törvény által engedélyezett mértékig.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
hu: Írta: %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
hu: Írta: %s és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
hu: Írta: %s, %s és %s

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
hu: Írta: %s, %s, %s
    és %s

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
hu: Írta: %s, %s, %s,
    %s és %s

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
hu: Írta: %s, %s, %s,
    %s, %s és %s

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
hu: Írta: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s és %s

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
hu: Írta: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    és %s

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
hu: Írta: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s és %s

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
hu: Írta: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s és mások

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
hu: 
    A hibák a(z) %s címen jelenthetők.

en: Report %s bugs to: %s
hu: A(z) %s hibái a(z) %s címen jelenthetők.

en: %s home page: <%s>
hu: A(z) %s honlapja: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
hu: A(z) %s honlapja: <http://www.gnu.org/software/%s/>.

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
hu: Általános segítség a GNU szoftverek használatához: <http://www.gnu.org/gethelp/>.

en: memory exhausted
hu: elfogyott a memória
